2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 1:01 am

Ο Λορέντζο Μπράουν μ' αρέσει. Βέβαια θέλει προσπάθεια να βρεις πιο άσουτο πλέιμέικερ αντί του Νικ (συν 1-2 επίπεδα κάτω στα υπόλοιπα). Ότι πληρώσεις παίρνεις λένε. Γι' αυτό και η Μπαρτσελόνα θέλει για Καλάθη και μεις Μπράουν.
Πάντως μ' αρέσει σαν παίχτης. Και σκορ έχει και δημιουργία και τσαμπουκά. Όχι για πρώτος βέβαια αλλά εδώ που φτάσαμε λέμε και ευχαριστώ. Δυστυχώς έτσι δεν βλέπω Χέρμανσον που με έψηνε. Δύσκολο κόβω να πάρουμε και τους δύο.

Ο Χολ ακούγεται πολύ πιο εφικτός. Και πολύ πιο οικονομικός. Άρα νατος ο δεύτερος. Δεν έχω πειστεί πως είναι για πολλά. Μακάρι να είμαι λάθος. Μπορεί να κοτσάρουμε και ΜήτρουΛονγκ εκεί ή Μπόχω για ακόμη πιο οικονομία. Και τους 2 μαζί δύσκολο γιατί ο Παππάς είναι ακούνητος.

Ο Άαρον Χάρισον είναι πουλέν από πέρυσι. Βλέπω τον θέλει και ο Ολυμπιακός. Αξίζει το κυνήγι. 2-3άρι στυλ Χίγκινς/Νάναλι ανερχόμενο.

Τώρα όσον αφορά τους ψηλούς, επιλογές υπάρχουν αρκετές και νομίζω πως θα εμφανιστούν κι άλλες. Και απο Ευρολίγκα και από μικρότερες διοργανώσεις και από κομμένους ΝΒΑ πολύ αργότερα.
Τον Τζεκίρι που αναφέρετε συχνά δεν τον κόβω για τα δόντια μας κι ας μην τον θεωρώ τόσο καλό όσο παρουσιάζεται.
Σε νορμάλ τιμή μπορούμε να τσιμπήσουμε και το Ρέινολντς από Μακάμπι. Μ' άρεσε πολύ στη Ζενίτ πρόπερσι και πλέον έχει και εμπειρία Ευρολίγκας από πέρυσι. Δεν έβγαλε μάτια στη Μακάμπι αλλά δεν ήταν καθόλου κακός και πάνω κάτω έδωσε ότι χρειαζόταν. Νομίζω με μεγαλύτερο ρόλο και κίνητρο μπορεί να είναι ο ΜΑΠ που ψάχνουμε. Όσον αφορά το θέμα των ριμπάουντ τουλάχιστον μας ανεβάζει αισθητά συν ότι έχει και δύναμη και σκαμπάζει λίγο παραπάνω μπάσκετ απ' τους συνήθεις ΜΑΠ.

Απ' την άλλη δεν θα μου κανε και έκπληξη να κρατήσουμε κανά Ουάιλι αφού καταφέραμε να του ρίξουμε το κασέ μετά τη φετινή χρονιά.

0
Άβαταρ μέλους
xomitsious

 a1greece
Reactions: 284
Δημοσιεύσεις: 703
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2012 1:27 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Μάιος 24, 2020 5:47 am

Γεια σου ρε A.CAB. Σορρυ για το οφ τοπικ, απλα επ'ευκαιρια ηθελα να σου πω οτι επειδη μενω Σκωτια και σπανιως βλεπω αγωνες, τα ποστ που εκανες μετα απο καθε παιχνιδι, ηταν ενας απο τους λογους που ερχομουν τακτικα στο φορουμ.
Ελπιζω οταν ξανανοιξουν τα γηπεδα να αναλαβεις παλι χρεη ανταποκριτη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 6:54 am

Η χρονιά θα είναι πολύ περίεργη του χρόνου..
Νομίζω δεν θα πρέπει να βιαστούμε , κυρίως όσον αφορά τους ψηλούς...
θα βγουν πολλές ευκαιρίες στην φόρα , συμβόλαια που θα σπάσουν κλπ
Ήδη χθες βγήκε free agent o Black.
στους κοντούς επειδή υπάρχει πιο λειψανδρία , αν βρεις τον κατάλληλο τον κλείνεις χωρίς πολλά πολλά...

Πάντως αν αληθεύει ότι ο Νίκος ο Παππάς θα δεσμεύει 400Κ από το μπάτζετ της ομάδας είμαστε για πολλές φάπες....
Δεν είμαι hater , να πάει στο καλό το παλικάρι , να παίξει μπάσκετ , να απελευθερωθεί.....

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
pt33617

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: DD13
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 7:23 am

Καλημέρα και από εμένα...
Νομίζω το χαρακτηριστικό της τρέχουσας περιόδου είναι η κατήφεια στο πράσινο στρατόπεδο και η μεγάλη αισιοδοξία στο κόκκινο. Κοιτάζοντας κανείς ψυχρά τα δεδομένα, είναι δύσκολο να το εξηγήσεις. Ο Ολυμπιακός βαδίζει στην 5η χρονιά χωρίς τίτλο, 2η χρονιά στην Α2, ξεκάθαρα μια ομάδα στην τελευταία ταχύτητα της ευρωλίγκα τις τελευταίες 2 σεζόν, με τους 2 ηγέτες πολύ πεσμένους και έχοντας χάσει με το καλημέρα τον μακράν πιο ποιοτικό παίκτη στο ρόστερ της. Είναι πολύ θετικό πάντως να ανέβουν οι κόκκινοι και να ξαναγίνουν για αρχή ομάδα 8άδας, γιατί αυτό είναι δεδομένο ότι θα φέρει και αντίδραση.

Στα δικά μας. Και εγώ είμαι παγωμένος με όσα ακούγονται. Όχι για την αποχώρηση του Νικ, δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση μπασκετικά και είχα "φρικάρει" όταν προτιμήσαμε αυτόν αντί του Mike. Οι εμφανίσεις του σε play-offs είναι ανάμεσα στα χειρότερα performances που έχουμε δει από παίκτη πρώτης γραμμής στην ιστορία του αθλήματος. Το πραγματικά λυπηρό είναι η μείωση του μπάτζετ με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Στα του ρόστερ, θεωρώ ότι ο Παππάς όσο πεταμένα λεφτά ήταν στα 800k, άλλο τόσο steal είναι στα 300-400k όπως ακούγεται. Σε ένα μπακαλίστικο ρόστερ των 6.5ΜΜ (που εκεί πιστεύω ότι θα κινηθούμε τελικά), η ομάδα πρέπει να κάνει all-in για Mike James, να κρατήσει ικανοποιημένους τους 3 Έλληνες κορμού με τις ελάχιστες δυνατές μειώσεις και να φτιάξει μια πολύ σκληρή ομάδα η οποία θα παίρνει νίκες στο ΟΑΚΑ μέσω άμυνας, physical παιχνιδιού και περιφερειακής εκτέλεσης. Στόχος προφανώς οριακά η 8άδα με αυτά τα χρήματα:

1: Mike James (1.5), Van Rossom (0.3)
1-2: Bochoridis (0.2)
2: Harrison (0.5), Pappas (0.4)
2-3: Lipovi (0.2)
3: Papapetrou (0.8), Maciulis (0.2)
4: Quincy Acy (0.7), Mitoglou (0.5)
5: Johnny Hamilton (0.6), Papagiannis (0.5), Iantas (0.2)

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 9:42 am

pt33617 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 7:23 am
Καλημέρα και από εμένα...
Νομίζω το χαρακτηριστικό της τρέχουσας περιόδου είναι η κατήφεια στο πράσινο στρατόπεδο και η μεγάλη αισιοδοξία στο κόκκινο. Κοιτάζοντας κανείς ψυχρά τα δεδομένα, είναι δύσκολο να το εξηγήσεις. Ο Ολυμπιακός βαδίζει στην 5η χρονιά χωρίς τίτλο, 2η χρονιά στην Α2, ξεκάθαρα μια ομάδα στην τελευταία ταχύτητα της ευρωλίγκα τις τελευταίες 2 σεζόν, με τους 2 ηγέτες πολύ πεσμένους και έχοντας χάσει με το καλημέρα τον μακράν πιο ποιοτικό παίκτη στο ρόστερ της. Είναι πολύ θετικό πάντως να ανέβουν οι κόκκινοι και να ξαναγίνουν για αρχή ομάδα 8άδας, γιατί αυτό είναι δεδομένο ότι θα φέρει και αντίδραση.

Στα δικά μας. Και εγώ είμαι παγωμένος με όσα ακούγονται. Όχι για την αποχώρηση του Νικ, δεν τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση μπασκετικά και είχα "φρικάρει" όταν προτιμήσαμε αυτόν αντί του Mike. Οι εμφανίσεις του σε play-offs είναι ανάμεσα στα χειρότερα performances που έχουμε δει από παίκτη πρώτης γραμμής στην ιστορία του αθλήματος. Το πραγματικά λυπηρό είναι η μείωση του μπάτζετ με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Στα του ρόστερ, θεωρώ ότι ο Παππάς όσο πεταμένα λεφτά ήταν στα 800k, άλλο τόσο steal είναι στα 300-400k όπως ακούγεται. Σε ένα μπακαλίστικο ρόστερ των 6.5ΜΜ (που εκεί πιστεύω ότι θα κινηθούμε τελικά), η ομάδα πρέπει να κάνει all-in για Mike James, να κρατήσει ικανοποιημένους τους 3 Έλληνες κορμού με τις ελάχιστες δυνατές μειώσεις και να φτιάξει μια πολύ σκληρή ομάδα η οποία θα παίρνει νίκες στο ΟΑΚΑ μέσω άμυνας, physical παιχνιδιού και περιφερειακής εκτέλεσης. Στόχος προφανώς οριακά η 8άδα με αυτά τα χρήματα:

1: Mike James (1.5), Van Rossom (0.3)
1-2: Bochoridis (0.2)
2: Harrison (0.5), Pappas (0.4)
2-3: Lipovi (0.2)
3: Papapetrou (0.8), Maciulis (0.2)
4: Quincy Acy (0.7), Mitoglou (0.5)
5: Johnny Hamilton (0.6), Papagiannis (0.5), Iantas (0.2)
o james ειχε ροστεραρα και μπατζεταρα στην αρμανι και αποκλειστηκε απο την 8αδα.

ο νικ δεν ειχε ροστεραρα ουτε μπατζεταρα και πηγε στους 8. και ειναι και ελληνας.

πως προκυπτει οτι ο τζειμς θα ηταν καλυτερη επιλογη απο νικ??

λιποβι παιρνει 200 απο προμηθεα, σε μας θα θελει το λιγοτερο 300, συν κανα 100αρι για να σπασει το συμβολαιο του. οποτε ακυρο.

μασιουλις δεν μπορουσε καν να παιξει στην αεκ βασικος και ερχοταν για κανα 15λεπτο απο τον παγκο, πως θα παιξει σε μας?

ο acy παιρνει κοντα στο μυριο φετος απο μακαμπι. γιατι να μην θελει εστω τα ιδια για να ερθει σε εμας?

για παππα συμφωνω. αλλα θα ηθελα να παρει 300 και οχι 400.

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 10:37 am

http://www.sport-fm.gr/article/basket/E ... ri/4082823

θα μπορουσαμε και εμεις να τον δουμε ! αλλα ξεχασα :Νικος Παππας :roll:

Εισι τον ξεχναμε ετσι κ αλλιως !βγηκε χθες οτι ανανεωνει Μακαμπι !και πολυ καλα κανει να σημειωσω (η Μακαμπι)

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 10:54 am

portokalopita13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 10:37 am
http://www.sport-fm.gr/article/basket/E ... ri/4082823

θα μπορουσαμε και εμεις να τον δουμε ! αλλα ξεχασα :Νικος Παππας :roll:

Εισι τον ξεχναμε ετσι κ αλλιως !βγηκε χθες οτι ανανεωνει Μακαμπι !και πολυ καλα κανει να σημειωσω (η Μακαμπι)
φιλε portokalopita, δεν ξερω αν ειδες καθολου α1 φετος, αλλα στον κολλοσο ηταν κακος. μονο κατεβαζε μπαλα και τιποτα αλλο. δεν ειναι τυχαιο που τον αφηνει η αεκ.

σουτ δεν εχει, αθλητικοτητα δεν εχει, δημιουργια-οργανωση δεν εχει. γενικα αν εξαιρεσεις οτι εχει καλο χειρισμο και ειναι αρκετα καλος στην on ball αμυνα (παντα σε επιπεδο α1), πραγματικα δεν εχει τιποτα αλλο. ο παππας μπροστα στον μωραιτη ειναι τζορνταν, χωρις καμια υπερβολη!

ΥΓ γενικα βλεπουμε οτι ολοι οι παικτες που αποκτηθηκαν μικροι τυπου 16 εως 19 απο παο και οσφπ, κανενας μα κανενας δεν βγηκε! αφηστε τα παιδια να παιξουν, να κανουν καμια καλη χρονια και μετα ναι αποκτηστε τους. παιρνουν μεγαλα συμβολαια απο μικρα και μετα δεν βελτιωνονται με αποτελεσμα να ειναι γυρολογοι απο τα 22 τους.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11171
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:03 am

portokalopita13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 10:37 am
http://www.sport-fm.gr/article/basket/E ... ri/4082823

θα μπορουσαμε και εμεις να τον δουμε ! αλλα ξεχασα :Νικος Παππας :roll:

Εισι τον ξεχναμε ετσι κ αλλιως !βγηκε χθες οτι ανανεωνει Μακαμπι !και πολυ καλα κανει να σημειωσω (η Μακαμπι)
Καλα δεν έχει καμία σχέση ο Μωραιτης με τον Παππά...Να έλεγες για τον Λαρεντζάκη να πω οκ. Ο Μωραιτης μπορει να ερθει σαν εξτρα λύση Έλληνα,όπως ηρθε ο Αθηναίου,για συμπληρωματικό ρόλο,και μήπως τύχει και σου εξελιχθεί,σαν μικρός σε ηλικία (21 στα 22). Ο Παππας,ανεξάρτητα με τα στραβά του που λέμε,είναι παίκτης με ποιότητα,ο Μωραίτης καλά καλά δεν έκανε κάποια ουσιαστική διαφορά στον Κολοσσό.
Για Acy, ενώ πριν έρθει στην Ευρώπη ,θα τον ήθελα,με τα όσα είδα στην Μακαμπι, οχι εκατομμύριο δεν θα του έδινα, αλλά θα εξέταζα αν τον θέλω για βασικό pf,με τα λεφτά που θα θέλει,και τις επιλογές που θα έχω στην αγορά.

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:06 am

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 10:54 am


φιλε portokalopita, δεν ξερω αν ειδες καθολου α1 φετος, αλλα στον κολλοσο ηταν κακος. μονο κατεβαζε μπαλα και τιποτα αλλο. δεν ειναι τυχαιο που τον αφηνει η αεκ.

σουτ δεν εχει, αθλητικοτητα δεν εχει, δημιουργια-οργανωση δεν εχει. γενικα αν εξαιρεσεις οτι εχει καλο χειρισμο και ειναι αρκετα καλος στην on ball αμυνα (παντα σε επιπεδο α1), πραγματικα δεν εχει τιποτα αλλο. ο παππας μπροστα στον μωραιτη ειναι τζορνταν, χωρις καμια υπερβολη!

ΥΓ γενικα βλεπουμε οτι ολοι οι παικτες που αποκτηθηκαν μικροι τυπου 16 εως 19 απο παο και οσφπ, κανενας μα κανενας δεν βγηκε! αφηστε τα παιδια να παιξουν, να κανουν καμια καλη χρονια και μετα ναι αποκτηστε τους. παιρνουν μεγαλα συμβολαια απο μικρα και μετα δεν βελτιωνονται με αποτελεσμα να ειναι γυρολογοι απο τα 22 τους.
ειδα α1 και πολυ μαλιστα !κακος δεν ηταν !θεμα στο σουτ του ναι εχει σοβαρο ! δεν ξερω αν εσυ εβλεπες α1 πριν 10χρονια !γιατι ο Παππας δεν σουταρε καλυτερα τοτε (οχι οτι ποτε εγινε καλος σουτερ,αλλα λεμε)
στην Αεκ ικανοποιημενοι εμειναν απο την σεζον του στον Κολοσσο.οι ιδιοι το λενε ! το συμβολαιο του εληξε και δεν ηταν μονο στο χερι της Αεκ να τον κρατησει !
οπως και να χει εγω για 13ο παικτη τον προτεινα ! τον Παππα σχωραμε δεν μπορω αυτη την στιγμη να τον υπολογισω ουτε για 4.ο γκαρντ ουτε για τιποτα.απροσδιοριστη η φαση μαζι του ! κι αν ειναι να φτασει δωδεκατος και με περιορισμενο ρολο φανταζομαι ξερεις τι μανουρες θα ακολουθησουν..!μας εχει συνηθισει σε αυτα ο Νικολας..

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:10 am

j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:03 am


Καλα δεν έχει καμία σχέση ο Μωραιτης με τον Παππά...Να έλεγες για τον Λαρεντζάκη να πω οκ. Ο Μωραιτης μπορει να ερθει σαν εξτρα λύση Έλληνα,όπως ηρθε ο Αθηναίου,για συμπληρωματικό ρόλο,και μήπως τύχει και σου εξελιχθεί,σαν μικρός σε ηλικία (21 στα 22). Ο Παππας,ανεξάρτητα με τα στραβά του που λέμε,είναι παίκτης με ποιότητα,ο Μωραίτης καλά καλά δεν έκανε κάποια ουσιαστική διαφορά στον Κολοσσό.
μην παρεξηγηθω!και με δυο χιαστους ο Παππας ειναι πανω απο τον Μωραιτη αυτη την στιγμη !για εξτρα λυση τυπου Αθηναιου τον εγραψα ! απλα ειπα να σχολιασω για Παππα με το σκεπτικο οτι δεν ειναι να μπει και αλλος απο πισω του γιατι αυτοματως θα γινει 4ος γκαρντ με σημαντικο χρονο συμμετοχης !τεσπα κακως ανεφερα Παππα και σας μπερδεψα !νομισατε πως τους συγκρινω

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11171
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:12 am

portokalopita13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:10 am
j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:03 am


Καλα δεν έχει καμία σχέση ο Μωραιτης με τον Παππά...Να έλεγες για τον Λαρεντζάκη να πω οκ. Ο Μωραιτης μπορει να ερθει σαν εξτρα λύση Έλληνα,όπως ηρθε ο Αθηναίου,για συμπληρωματικό ρόλο,και μήπως τύχει και σου εξελιχθεί,σαν μικρός σε ηλικία (21 στα 22). Ο Παππας,ανεξάρτητα με τα στραβά του που λέμε,είναι παίκτης με ποιότητα,ο Μωραίτης καλά καλά δεν έκανε κάποια ουσιαστική διαφορά στον Κολοσσό.
μην παρεξηγηθω!και με δυο χιαστους ο Παππας ειναι πανω απο τον Μωραιτη αυτη την στιγμη !για εξτρα λυση τυπου Αθηναιου τον εγραψα ! απλα ειπα να σχολιασω για Παππα με το σκεπτικο οτι δεν ειναι να μπει και αλλος απο πισω του γιατι αυτοματως θα γινει 4ος γκαρντ με σημαντικο χρονο συμμετοχης !τεσπα κακως ανεφερα Παππα και σας μπερδεψα !νομισατε πως τους συγκρινω
Toν Μωραίτη για τον Παναθηναικό,τον βλέπω μόνο σαν παίκτη που τον υπογράφεις και τον δίνεις δανεικό σε μια ομάδα,και ελέγχεις την πρόοδο του. Για να μέινει σαν 5ο γκαρντ πχ,100 φορές κρατάς τον Αθηναίου.

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:17 am

j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:12 am


Toν Μωραίτη για τον Παναθηναικό,τον βλέπω μόνο σαν παίκτη που τον υπογράφεις και τον δίνεις δανεικό σε μια ομάδα,και ελέγχεις την πρόοδο του. Για να μέινει σαν 5ο γκαρντ πχ,100 φορές κρατάς τον Αθηναίου.
Αθηναιου απο χιαστους ομως ! και παλι λαθος μου που ανεφερα κ Αθηναιου ! ισως επρεπε να αναφερω Παπαδακη καλυτερα, που ειναι και ιδια ηλικια ! Μωραιτης αντι Παπαδακη λοιπον ,για 13.ος με εγγυημενο χρονο στην α1 !
κατα τυχη και ο Παπαδακης στον Κολοσσο επαιζε περσι και ηταν τελειως αφαντος ! ο Μωραιτης τουλαχιστον ειχε ρολο !και γενικα θεωρειται πλ μεγαλυτερο ταλεντο

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11171
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:23 am

portokalopita13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:17 am
j-kidd13 έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:12 am


Toν Μωραίτη για τον Παναθηναικό,τον βλέπω μόνο σαν παίκτη που τον υπογράφεις και τον δίνεις δανεικό σε μια ομάδα,και ελέγχεις την πρόοδο του. Για να μέινει σαν 5ο γκαρντ πχ,100 φορές κρατάς τον Αθηναίου.
Αθηναιου απο χιαστους ομως ! και παλι λαθος μου που ανεφερα κ Αθηναιου ! ισως επρεπε να αναφερω Παπαδακη καλυτερα, που ειναι και ιδια ηλικια ! Μωραιτης αντι Παπαδακη λοιπον ,για 13.ος με εγγυημενο χρονο στην α1 !
κατα τυχη και ο Παπαδακης στον Κολοσσο επαιζε περσι και ηταν τελειως αφαντος ! ο Μωραιτης τουλαχιστον ειχε ρολο !και γενικα θεωρειται πλ μεγαλυτερο ταλεντο
Για τον Παπαδάκη οκ,προφανώς προτιμάμε Μωραίτη,στα 16 του ήταν στα κορυφαία ταλέντα της Ελλάδας.
Μόνο που πρέπει να παίξει αυτός τώρα γιατί έχει χάσει πολύ χρόνο,αν είναι να εξελιχθεί. Αν τον πάρεις και τον έχεις να παίζει που και που κανα 5λεπτο,όπως ο Παπαδάκης,κάηκε οριστικά.

0
pt33617

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: DD13
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:28 am

@ tracy mac
Είναι γενικά λάθος να κρίνεις από μεμονωμένες χρονιές. Και εγώ μπορώ να σου πω για τη χρονιά του james στη baskonia με f4 ή τη φετινή στην cska που ήταν καταπληκτικός χωρίς κάποιο σπουδαίο ρόστερ.
Γενικά, για εμένα το basket is all about performing under pressure, σε αυτό ο καλάθης είναι από τους χειρότερους pg στην ευρώπη, ενώ ο σπανούλης από τους καλύτερους. Αν τους κρίνεις καθαρά παικτικά, μπορεί κάποιος λογικά να καταλήξει ότι ο καλάθης είναι πιο ολοκληρωμένος παίκτης από σπανούλη, αλλά νομίζω όλοι θα επιλέγαμε prime σπανούλη από prime καλάθη.

Τεσπα, τα ποσά ενδεικτικά είναι όπως στα ρόστερ όλων, κανένας μας δεν έχει καθαρή εικόνα. Μου φαίνεται υπερβολικό να έπαιρνε ο Acy 1M στην Maccabi φέτος. Εγώ τον κόβω στα 800k. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω θα συνεχίσει εκεί γιατί ήταν κομβικότατος στο φοβερό αμυντικό οικοδόμημα του σφαιρόπουλου.

Για Λίποβι και Ματσιούλις, προφανώς λαμβάνω υπόψη τα διαθέσιμα χρήματα. Είμαι της φιλοσοφίας ότι πρέπει να φέρεις έναν παικταρά στον 1 για να μείνεις ανταγωνιστικός, ο οποίος σε συνδυασμό με τους έλληνες θα σε κρατήσει σε ένα καλό επίπεδο. Αλλού πρέπει να κάνεις εκπτώσεις. Τα 10-15 λεπτά που μένουν στο 3 μπορούν να τα παίξουν λίποβι, ματσιούλις σε αυτή τη λογική. Από τον 1 περιμένεις step-up, από τον άλλο ξύλο, τρίποντο, λίγο post και εμπειρία στα αποδυτήρια.

Για εμένα στη μορφή της ομάδας που πάμε να φτιάξουμε του χρόνου, ο james είναι ο καλύτερος pg που μπορούμε να πάρουμε. Και αγωνιστικά, αλλά και λόγω γκελ με τον κόσμο που είναι παγωμένος. Και γενικότερα αν θέλεις, αν είχα άπειρα λεφτά, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν λάρκιν στον άσο και μετά καμπάτσο ή james. O Καλάθης μετά βίας θα έμπαινε στη δεκάδα μου, ενώ τον σλούκα τον θεωρώ τρομερά υπερεκτιμημένο.

Κουβέντα να γίνεται βέβαια, αφού θεωρώ μάλλον απίθανο να πάρουμε τέτοιο όνομα φέτος.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 24, 2020 11:56 am

Εκατσα να δω λιγο τι θα πει ο Κοτζιάς στο λαιβ τσατ (επειδή δεν ειχα τι να κανω , οκ μπορει οντως να μην είναι κανας μαστερ του ρεπορτάζ) και από οσα λιγα ειπε προκυπτουν τα εξης

1. Λορενζο Μπραουν(με 600-700χιλ ειπε) , Λανγκστον Χολ

2, Φοστερ , Παππας , Μποχωριδης

3. Παπαπέτρου , (φθηνος στυλ Τζειμς Γιαγκ/ααρον χαρισον)

4. (4/5αρι) , Μητογλου , Μπεντιλ

5. "πουλι" , Παπαγιαννης

Πιθανες περιπτώσεις οι Ααρον Ουαιτ , Κεβαριους Χειζ (της καντου) , Ννοκο , Ποιθρες , Μιτρου Λογκ. Δεν ειπε τιποτα για κανεναν εκ των Αντετοκουμπο στο μεταξυ.

Από εκει και περα , Τερι ακριβος (κανα 700αρι λεει) όπως και ο Χερμανσον , όπως κι εννοείται αλλοι πχ Μπλακ,Μονροε,Τζεκιρι,Ογκαστ(γελαω),Γκιετραιτις κλπ.

Προπονητης εχει ηδη κλεισει λογικα για να ακούγονται όλα αυτά , Κατας ή Βοβορας μαλλον.
Τωρα περι λοιπής αξιοπιστίας δεν ξερω , εδώ ειχαν τον Τζονσον ότι παιρνει 1 μυριο και επαιρνε μισο. Παντως αν το 4/5αρι εινα ο Ποιθρες (λεει ο Τολης πω αρεσει πολύ) και το "πουλι" ο Χειζ (τον ανεφερε 3-4 φορες) και το υπολοιπο ροστερ όπως το παραπανω , τοτε τη κατσαμε...

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”