2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 09, 2020 11:29 am

Agio96 έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 11:12 am
RipCity έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 11:02 am
Σλουκας 1.8-2Μ
Nedovic 700k
Hilliard 900k
Gill 1M

Νομίζω θα ήταν μια καλή τετράδα μεταγραφών.
Πάρα πολλά λεφτά.. Δεν τα έχουμε κ δε μπορούμε να τα διαθέσουμε.. Παίρνει 1 μ ο παπ κ κοντά εκεί πρι κ σπαν
Νομιζω αυτοι που εφυγαν τοσο στοιχιζαν μαζι με μειώσεις Πρι,Σπαν. Με αλλαγη εφοριας είναι και κατω απο περυσι. Επισης ακούγεται συνέχεια το 4Μ για 3 παικτες, οποτε βασει αυτου οι προτάσεις μου.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 09, 2020 12:25 pm

RipCity έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 11:02 am
Σλουκας 1.8-2Μ
Nedovic 700k
Hilliard 900k
Gill 1M

Νομίζω θα ήταν μια καλή τετράδα μεταγραφών.
Αντι του Nedovic με τα ιδια λεφτα ποιον αλλον θα εφερνες ;

0
Μέχρι φέτος
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Μάιος 09, 2020 1:26 pm

Άκουσα ότι η μπασκονια προσφέρει 600κ στο σικμα σε περίπτωση που φύγει ο σενγκελια.. Μάλλον για φεικ μου ακούγεται.. Δε νομίζω μόνο 600κ για σικμα

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 09, 2020 2:33 pm

papp7 έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 12:25 pm
RipCity έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 11:02 am
Σλουκας 1.8-2Μ
Nedovic 700k
Hilliard 900k
Gill 1M

Νομίζω θα ήταν μια καλή τετράδα μεταγραφών.
Αντι του Nedovic με τα ιδια λεφτα ποιον αλλον θα εφερνες ;
Τον Lorenzo Brown αν κι αυτός νομίζω μπορεί να πάει λίγο παραπάνω.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 09, 2020 4:11 pm

O Βαρλας ειπε οτι ενδιαφερομαστε για γκιλ (μαζι με αρκετες αλλες ομαδες )και αν δεν δουλεψει το πλανο με 2 ακριβους γκαρντ εχει αρκετες πιθανοτητες να ρθει.

Ο νεντοβιτς παιχταρας αλλα εχει επανελθει απο τους τραυματισμους?Γιατι αν ειναι να παιξει 1-2 μηνες συνολο τι να τον κανεις..

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 10, 2020 8:11 am

shaq7 έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 4:11 pm

Ο νεντοβιτς παιχταρας αλλα εχει επανελθει απο τους τραυματισμους?Γιατι αν ειναι να παιξει 1-2 μηνες συνολο τι να τον κανεις..
Ο Νέντοβιτς είναι ιντριγκαδόρικη και ρισκαδόρικη κίνηση.
Από τη μία μιλάμε για παικταρά που λες κι εσύ, που έρχεται μετά από ένα απολύτως αποτυχημένο πέρασμα 2 χρόνων στο "νεκροταφείο" παικτών, Χ-Αρμάνι. Άρα έχει κίνητρο στο ...ταβάνι να παίξει μπάσκετ. Περίπτωση Πάνγκος θα έλεγα.

Από την άλλη έχει πολλούς τραυματισμούς και δη στη θητεία στο Μιλάνο. Είναι ένα θέμα αν του έχουν αφήσει ευπάθεια κι είναι πια επιρρεπής σε τραυματισμούς (π.χ Λοτζέσκι, Πρίντεζης) ΄κι ένα ακόμη θέμα αν του έχουν κόψει από την αθλητικότητά του που ήταν κομβικό μέρος του παιχνιδιού του (π.χ Γιουλ).
Σε 2 ματς που τον είδα τον χειμώνα μου θύμισε άλλο παίκτη απ/ αυτόν που θυμόμουν.
Τώρα αν φυλαγόταν απλά ενόψει νέου συμβολαίου ή αν θα είναι έτσι από δω και στο εξής, θα δείξει....
Φαντάζομαι ότι θα περάσει τεστ ο συγκεκριμένος.
Μπορεί να βγει και Χάκετ ας πούμε κι από κει που τον είχαμε για γιάλινο, αυτός γύρισε ακόμα καλύτερος.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 11, 2020 9:39 pm

Σήμερα είναι η μέρα του Ολυμπιακού σε επίπεδο μεταγραφικών φημών.
Από Βαρκελώνη μεριά ακούστηκε ότι τσινάει ο Ντιλέινι και ότι ο Ολυμπιακός περιμένει στη γωνία.
Από Ελλάδα για Καλάθη.
Για Καλάθη ακούστηκε κι από Κροατία όπως και για Λορένζο Μπράουν.
Σε επίπεδο κους- κους ξαναλέω και για το τρολ του πράγματος παραθέτω και την πηγή, δεδομένου ότι όλοι μας εδώ στο basketforum τα μιλάμε φαρσί, τα κροατικά. :P
https://crosarka.com/

..Καλά για τον Καλάθη είναι απλό: Ολυμπιακός τσέλι (από το "θέλει" -γιατί όλα από τα ελληνικά ξεκίνησαν :D _ ) Καλαθέζα.... Εκ του καλογρέζα.

PanCapone7

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2020 2:10 am
Αγαπημένη θέση: PF, C
Αγαπημένος παίκτης: Greek Freak
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 12:05 am

Όντως basket72 ακούστηκε πολυ πράμα περι μεταγραφών ολυμπιακου σήμερα. Το πιο σημαντικό για μένα το είπε ο βαρλας στο σπορφμ, έκανε λογο για 4μυρρια για 2 γκαρντ. Αυτο λίγο πολυ το ξέραμε αλλα οτι θα κινηθούμε για το καραφλό βέλος(ακα καλαθης) με ξαφνιασε.Αν γίνει τέτοια κίνηση αλλαζουμε επιπεδο κατευθείαν.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 8:44 am

ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. πως γινεται η ομαδα να χρωσταει τοσα, το ιδιο και οι αγγελοπουλοι, την φετινη χρονια μεχρι και ban νομιζω φαγατε για λιγο, ενω και χαμηλο μπατζετ ειχατε και ξαφνικα να ακουγονται τοσοι παικταραδες, σλουκας, νικ, ντιλεινι κλπ?

αν εχετε καποια πληροφορια θα ηθελα να μαθω. μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι μεσα σε ολα αυτα ολες οι ομαδες στην ευρωπη θα μειωσουν το μπατζετ του λογο κορονοιου και εσεις θα το αυξησετε 50%?

κατι δεν βγαζει νοημα, γιατι τα εσοδα θα ειναι τρελα λιγα απο του χρονου.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 8:52 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Μάιος 12, 2020 8:44 am
ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. πως γινεται η ομαδα να χρωσταει τοσα, το ιδιο και οι αγγελοπουλοι, την φετινη χρονια μεχρι και ban νομιζω φαγατε για λιγο, ενω και χαμηλο μπατζετ ειχατε και ξαφνικα να ακουγονται τοσοι παικταραδες, σλουκας, νικ, ντιλεινι κλπ?

αν εχετε καποια πληροφορια θα ηθελα να μαθω. μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι μεσα σε ολα αυτα ολες οι ομαδες στην ευρωπη θα μειωσουν το μπατζετ του λογο κορονοιου και εσεις θα το αυξησετε 50%?

κατι δεν βγαζει νοημα, γιατι τα εσοδα θα ειναι τρελα λιγα απο του χρονου.
Εύλογο το ερώτημά σου.
Η κατάσταση στα διοικητικά του Ολυμπιακού είναι θολή κι εμείς από εδώ τους έχουμε περάσει γενέες 14 με ελάχιστες εξαιρέσεις θα έλεγα. (Γενικά στο φόρουμ αυτό, χρόνια τώρα, οι Ολυμπιακοί είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί/κριτικοί απέναντι στην ΚΑΕ, σε αντίθεση με άλλες ομάδες εδώ μέσα... :P )
Από την άλλη όμως έχουμε την επαναπρόσληψη Μπαρτζώκα που μετά τον τρόπο που έφυγε πριν λίγα χρόνια είναι δεδομένο ότι θα ζήτησε εγγυήσεις. Δεν μιλάμε άλλωστε για "γιες μαν".

Είναι και το ρεπορτάζ Βαρλά και Στεφάνου και Διαμαντόπουλου που δεν είναι ..Μελάγιες και δεν ξέρω ποιος άλλος.. Και τα ρεπορτάζ αυτά μιλάνε για συγκεκριμένα χρήματα.
Είναι και οι δηλώσεις από το περιβάλλον του Ντιλέινι που επιβεβαιώνουν την κρούση. Είναι τέλος, κι όλα τα δημοσιεύματα από την Ευρώπη που συγκλίνουν με την προαναφερθείσα κινητικότητα.
Ίδωμεν, βέβαια, γιατί εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι τους Αγγελόπουλους.

Edit: Δεν απάντησα στο δεύτερο μέρος του ερωτήματός σου. Λοιπόν, ο Ολυμπιακός έρχεται μετά από μια 2-3τια με σχεδόν μηδενικές επιτυχίες, καθώς και μετά τη χρονιά - κάζο.
Επιπλέον τελείωνει πια η "χρυσόσκονη" που έφερε μαζί του ο Σπανούλης. Καιρός για συντονισμένο ντου λοιπόν- πόσο μάλλον τη στιγμή που θα είχαν μάθει ότι το απέναντι μαγαζί, μπαίνει σε δίνη.
Άλλωστε για τον Ολυμπιακό μιλάμε, τη μεγαλύτερη ομάδα σε φίλαθλους και γκελ, στην Ελλάδα. Έ, την έχει τη λογική του ένα comeback.

RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 9:20 am

Ίσως επειδή ο Ολυμπιακός δηλώνει ολόκληρα τα συμβόλαια στην εφορία να έχει αρκετά μεγαλύτερο περιθώριο από τις υπόλοιπες ομάδες, που είτε δε τα δηλώνουν όλα κι εμφανίζουν μικρό κέρδος τα τελευταία χρόνια (ΠΑΟ) είτε δεν άλλαξε κάτι στις εφορίες τους (υπόλοιπη Euroleague).
Παράδειγμα:
Μπάτζετ 8Μ καθαρά, σημαίνει 14.5 συνολικό με 45% εφορία
Μπάτζετ 14.5Μ συνολικό όμως σημαίνει 11.6Μ καθαρά με 20% εφορία

Ουσιαστικά αν το μπάτζετ μείνει στο ίδιο επίπεδο η ομάδα έχει αυτομάτως 3.6Μ διαφορά. Επιπλέον αυτόματα εξοικονομούνται χρήματα από Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Σπανούλη, Πολ κτλ που είναι γύρω στα 2.5M καθαρά. Αν βάλει κανείς και τη διάθεση να επιστρέψουν στις επιτυχίες + το γεγονός πως οι δικαστικές διαμάχες έχουν προχωρήσει αρκετά τότε νομίζω αν θέλουν να δώσουν χρήματα μπορούν. Άλλωστε οι αφοί δεν είναι αρκετά πιο πάνω οικονομικά από τον dpg?

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 11:27 am

Οι αφοι διαβαζα οτι εχουν πλεον και το πανω χερι με τα δικαστικα που ειχαν με τον πατερα τους,αυτο φαινεται απο την δωρεα 1εκ για τον covid αλλα και καμια 100ρια χιλιαρικα επειδη τραγουδαγε ο νταλαρας με τον πριντεζη..Ο μπαρτζωκας ειπε κιολας οτι πλεον οι πληρωμες γινονται ολες στην ωρα τους.
Βαλε οτι εμας μας πιανει και η μειωση της εφοριας,συμβολαιο μεγαλο εχει μονο ο παπ βγαινουν καπως τα κουκια.
Θα παρουμε και αρκετα λεφτα απο τον ποκουσεφκι και τον χαπ λογικα.

Απο την αλλη και περσι τετοια εποχη ακουγαμε για σλουκα τεοντοσιτς και ρεβανς αφων αλλα τελικα πηραμε τον τσερι..Εγω προσωπικα ειμαι αισιοδοξος μονο λογω μπαρτζω.

Αν ισχυει οτι εχουμε 5 μυρια μπατζετ ακομα δινεις τα 4 σε σλουκα,καλαθη και με 1 εκ καποιον στο 4 (μπολντεν-γκιλ) και εχεις πολυ ανταγωνιστικη ομαδα.
Εντωμεταξυ οι αφοι τοσα χρονια τα μεγαλα συμβολαια τα δινουν μονο σε Ελληνες,να λοιπον η ευκαιρια τους :D

Σλουκας καλαθης και μπαρτζω δεν εχουν μαζι τον ιδιο μανατζερ τον καπαζογλου?! Ισως παιξει ρολο αυτο.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 1:18 pm

σε μια εποχη που ολοι θα ριξουν το μπατζετ 30%, ο οσφπ με τοσα χρεη θα μεινει με ιδιο μπατζετ με περσυ? απλως λογο φορολογιας κλπ κλπ θα φαινεται μεγαλυτερο.

και με τα μισα εσοδα κιολας? και χωρις α1 αλλα μονο ευρωλιγκα? εμενα μου ακουγεται πολυ πολυ απιθανο παντως!

εγω λεω μακαρι γιατι ετσι θα βαλει και περισσοτερα και ο ΔΓ και οχι αυτα που ακουγονται. αλλα μου φαινεται τρελη ουτοπια! αν το κανουν ομως ετσι θα ειναι κινηση ματ, γιατι πολλες ομαδες θα ριξουν τα μπατζετ τους και θα ειναι χειροτερες κατα πολυ, σε σχεση με αλλες σεζον.

ρεαλιστικο θα ηταν αν, παρετε σε ολες τις θεσεις ρολιστες τυπου μαρτιν, ελλις κλπ με 300 χιλ δηλαδη και απλως παρεις 2 παικταραδες στα γκαρντ (συνολο 3 μυρια) και μαζι με παπ να ειναι τα μοναδικα μεγαλα συμβολαια. να ειναι δηλαδη γυρω στα 4-5 μυρια ολη η ομαδα συν γυρω στα 3 μυρια τα 2 γκαρντ. ετσι βγαινει αλλα και παλι δυσκολο.

ειναι και παρα πολυ νωρις ακομα το οτιδηποτε αλλα θα δειξει.

τελος, μην περιμενετε λεφτα απο χαπ και ποκουσεφσκι. χαπ αντε να παρετε το πολυ πολυ 300 και απο ποκουσεφσκι δυσκολα θα δωσει ομαδα 500 χιλ για ενα παιδι εντελως ανετοιμο ακομα και για gleugue

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Μάιος 12, 2020 3:14 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Μάιος 12, 2020 1:18 pm
σε μια εποχη που ολοι θα ριξουν το μπατζετ 30%, ο οσφπ με τοσα χρεη θα μεινει με ιδιο μπατζετ με περσυ? απλως λογο φορολογιας κλπ κλπ θα φαινεται μεγαλυτερο.

και με τα μισα εσοδα κιολας? και χωρις α1 αλλα μονο ευρωλιγκα? εμενα μου ακουγεται πολυ πολυ απιθανο παντως!

εγω λεω μακαρι γιατι ετσι θα βαλει και περισσοτερα και ο ΔΓ και οχι αυτα που ακουγονται. αλλα μου φαινεται τρελη ουτοπια! αν το κανουν ομως ετσι θα ειναι κινηση ματ, γιατι πολλες ομαδες θα ριξουν τα μπατζετ τους και θα ειναι χειροτερες κατα πολυ, σε σχεση με αλλες σεζον.

ρεαλιστικο θα ηταν αν, παρετε σε ολες τις θεσεις ρολιστες τυπου μαρτιν, ελλις κλπ με 300 χιλ δηλαδη και απλως παρεις 2 παικταραδες στα γκαρντ (συνολο 3 μυρια) και μαζι με παπ να ειναι τα μοναδικα μεγαλα συμβολαια. να ειναι δηλαδη γυρω στα 4-5 μυρια ολη η ομαδα συν γυρω στα 3 μυρια τα 2 γκαρντ. ετσι βγαινει αλλα και παλι δυσκολο.

ειναι και παρα πολυ νωρις ακομα το οτιδηποτε αλλα θα δειξει.

τελος, μην περιμενετε λεφτα απο χαπ και ποκουσεφσκι. χαπ αντε να παρετε το πολυ πολυ 300 και απο ποκουσεφσκι δυσκολα θα δωσει ομαδα 500 χιλ για ενα παιδι εντελως ανετοιμο ακομα και για gleugue
Δε πρόκειται να ανεβάσει το μπάτζετ ο Ολυμπιακός.. Απλά θα ναι η μόνη ομάδα που δε θα βγει χαμένη απ την όλη αυτή φάση. Α1 δεν παίζαμε, έσοδα από εισιτήρια σιγά τα τρελά που χαμε κ απλά συμπεφτεθ κ το γεγονός ότι μειώνεται η φορολογία.
Όσο για πόκου τα 500Κ για ομάδες του νβα δεν είναι τπτ. Εδώ ο μπαλντγουιν έπαιρνε 2 μύρια το χρόνο σα μίνιμουμ συμβόλαιο. Το θέμα είναι να μπει στα ντραφτ κ να πάει εστω gleague, γιατί βάση του τελευταίου μοκ ντραφτ δεν είναι καν στις επιλογές

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 12, 2020 8:06 pm

Μέχρι στιγμής, για του χρόνου

1Μ Παπ
1Μ Ελις+Μακισικ+Μαρτιν
0.5 Κόν+ΒΧ+Νικολ.+Χρηστίδης

Από κει και πέρα, ας υποθέσουμε χονδρικώς τα εξής:

1Μ Σπαν+Πριντ
2.5 Σλουκας+Λ.Μπραουν
1Μ Λαρε+Βεζε+backup sf

και ας πούμε ότι δίνει και άλλο ένα χαρτί στον Γκιλ με τους τραυματισμούς του

Ας παραφουσκώσουμε και λίγο παραπάνω το σενάριο κι ας πούμε ότι περνάει στο 3 το Μακίσικ και φέρνει ένα ακόμα καλό g με 800-900Κ (Χιλιαρντ;)

Η σούμα μας βγάζει 8.5, άντε να το κάνουμε και 9Μ

Ε, δε συνιστά και καμιά υπέρβαση για τα δεδομένα 12-13δας ΕΛ. Ελαφρά αύξηση, ναι, από τα 7,5 εκ πέρυσι

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”