Βιβλία & Περιοδικά

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 2:49 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 7:14 am
Το πρώτο μου αρεσε αρκετά, καλογραμμένο δημιουργεί εξαιρετικη ατμόσφαιρα, θυμίζει αρκετά το shutter island.

Το δεύτερο για να είναι ειλικρινής δεν μου άρεσε, ο τρόπος γραφής του συγγραφέα είναι ικανοποιητικός αλλά μου φάνηκε αρκετά κοινότυπο και αρκετά επιτηδευμένο.
Το δεύτερο είναι το Πείραμα;

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 7:47 pm

nikolas12 έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 2:49 pm
shtarkws έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 7:14 am
Το πρώτο μου αρεσε αρκετά, καλογραμμένο δημιουργεί εξαιρετικη ατμόσφαιρα, θυμίζει αρκετά το shutter island.

Το δεύτερο για να είναι ειλικρινής δεν μου άρεσε, ο τρόπος γραφής του συγγραφέα είναι ικανοποιητικός αλλά μου φάνηκε αρκετά κοινότυπο και αρκετά επιτηδευμένο.
Το δεύτερο είναι το Πείραμα;
Affirmative

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 28, 2020 8:59 pm

Αγόρασα τα δύο βιβλία του Roland Lazenby των MVPublications σχετικά με τον Jordan και τον Kobe και ξεκίνησα να διαβάζω το δεύτερο. Ακολουθώ την τακτική να διαβάζω ένα κεφάλαιο την ημέρα λόγω του ότι διαβάζω άλλα βιβλία και κόμικ αυτές τις μέρες και θέλω να το απολαύσω. Θα ήθελα ωστόσο πρώτα να κάνω (για πρώτη και λογικά τελευταία φορά) να κάνω κάποιες παρατηρήσεις για πράγματα που πρόσεξα στην έκδοση.

Δεν έχω δει άλλα βιβλία του συγκεκριμένου εκδοτικού, αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η διαφορά χαρακτηριστικά των δύο εκδόσεων. Το βιβλίο για τον Kobe είναι αισθητά μεγαλύτερο με πιο ωραίο εξώφυλλο, ωραία παραγραφοποίηση και σελιδοποίηση. Του Jordan είναι πιο μικρό και το χαρτί είναι νομίζω το ίδιο που χρησιμοποιούν οι εκδόσεις Κλειδάριθμος τουλάχιστον στα βιβλία του Stephen King που έχω αγοράσει. Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πόσο πυκνογραμμένο με μικρά γράμματα είναι. Μιλάμε λες και διαβάζω πίνακα οφθαλμίατρου :D Του Kobe νομίζω ήταν πιο όμορφο και στο μάτι και πιο ευχάριστο στο διάβασμα.

Και κάτι ακόμα πιο γενικό. Είναι πιο εύκολο για έναν αναγνώστη σε ένα βιβλίο γεμάτο ξένα ονόματα, ομάδες κτλ να τα διαβάζει με λατινικούς χαρακτήρες. Οκ να διαβάζω οι Σίξερς και οι Λέικερς, αλλά κάτι Αιρ Τζόρνταν ή κάτι παράγραφοι με άπειρα ονόματα, όλα με ελληνικούς χαρακτήρες που μετά την τρίτη γραμμή έχεις ξεχάσει ποιος είπε τι, σε κουράζουν πολύ στο διάβασμα και συν τοις άλλοις σε δυσκολεύουν στο να διαβάζεις.

Μου θυμίζει σχόλια χιπστεροκουλτουριάρη φοιτητή για ψαγμένη νορβηγική ταινία: Το κονσένσους του Χριστοφμπεργκεν είναι πάθετικ. Κάθε κάρακτερ φέρεται σαν άσχοουλ και το κάστινγκ είναι τράτζικ. Τέσπα σίγουρα είμαι γκρινιάρης, αλλά όταν πληρώνω μια τιμή σχεδόν 20 ευρώ το βιβλίο, κάτι τέτοια μου χτυπάνε κάπως.

3
3 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
SugarRay

 
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 5:24 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 6:45 am

nikolas12 έγραψε:
Τρί Απρ 28, 2020 8:59 pm
Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πόσο πυκνογραμμένο με μικρά γράμματα είναι. Μιλάμε λες και διαβάζω πίνακα οφθαλμίατρου :D Του Kobe νομίζω ήταν πιο όμορφο και στο μάτι και πιο ευχάριστο στο διάβασμα.
Καλημέρα,
Thanks για το post, μάλλον μ 'έσωσες γιατί μέσα σε όλο αυτό το hype του LD ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω και τα δυο. Τελικά μου φαίνεται θα πάρω μόνο του Κobe σε πρώτη φάση..
Πάντως επειδή την ΜVP publications την έχει άνθρωπος που είναι του χώρου και το αγαπάει το αντικείμενο, είμαι σίγουρος ότι εάν επικοινωνούσες μαζί τους και τους ενημέρωνες, θα το λάβουν υπόψη τους εάν γίνει επανέκδοση.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 7:04 am

SugarRay έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 6:45 am
nikolas12 έγραψε:
Τρί Απρ 28, 2020 8:59 pm
Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πόσο πυκνογραμμένο με μικρά γράμματα είναι. Μιλάμε λες και διαβάζω πίνακα οφθαλμίατρου :D Του Kobe νομίζω ήταν πιο όμορφο και στο μάτι και πιο ευχάριστο στο διάβασμα.
Καλημέρα,
Thanks για το post, μάλλον μ 'έσωσες γιατί μέσα σε όλο αυτό το hype του LD ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω και τα δυο. Τελικά μου φαίνεται θα πάρω μόνο του Κobe σε πρώτη φάση..
Πάντως επειδή την ΜVP publications την έχει άνθρωπος που είναι του χώρου και το αγαπάει το αντικείμενο, είμαι σίγουρος ότι εάν επικοινωνούσες μαζί τους και τους ενημέρωνες, θα το λάβουν υπόψη τους εάν γίνει επανέκδοση.
Να τα παραγγείλεις και τα 2,αν βγαίνεις οικονομικά...Δεν ξέρω για τι βιβλίο του Kobe,θα το αγοράσω αργότερα,ωστόσο το βιβλιο του Jordan είναι τρομερή δουλειά,με πολλές πληροφορίες-γεγονότα κλπ, είναι παραπάνω απο must buy.

0
Άβαταρ μέλους
SugarRay

 
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 5:24 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 7:33 am

Well fuck ..πάνω που έλεγα ν΄αποφασίσω με ξανάβαλες σε δίλημμα :D

Μακάρι κιόλας να μεταφραστούν κάποτε και κάποια από τα υπόλοιπα βιβλία του Lazenby (βιογραφία phil,ιστορία των Bulls κλπ ) ο τύπος έχει τεράστια βιβλιογραφία!

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 8:27 am

SugarRay έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 6:45 am
Καλημέρα,
Thanks για το post, μάλλον μ 'έσωσες γιατί μέσα σε όλο αυτό το hype του LD ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω και τα δυο. Τελικά μου φαίνεται θα πάρω μόνο του Κobe σε πρώτη φάση..
Πάντως επειδή την ΜVP publications την έχει άνθρωπος που είναι του χώρου και το αγαπάει το αντικείμενο, είμαι σίγουρος ότι εάν επικοινωνούσες μαζί τους και τους ενημέρωνες, θα το λάβουν υπόψη τους εάν γίνει επανέκδοση.
Κοίταξε η δουλειά που γίνεται μέσα στο βιβλίο του Kobe που διαβάζω τώρα είναι πολύ καλή. Η έκδοση είναι αντικειμενικά πανέμορφη. Μεγάλο μέγεθος, όμορφα γραφιστικά, υπάρχει μεράκι. Μακάρι αν γινόταν επανέκδοση για τον Jordan να γινόταν με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.

Για μένα αν σε ενδιαφέρουν θεματικά, πρέπει να τα αγοράσεις και τα δύο τόσο για ενίσχυση της προσπάθειας που κάνουν όσο και γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα βιβλία. Απλά σε κάποια τεχνικά θέματα, πάντα πρέπει να γίνονται παρατηρήσεις για να λαμβάνονται υπ' όψιν των υπεύθυνων. Ειδικά για τη γραμματοσειρά στο βιβλίο του MJ σκέφτομαι να τους στείλω ένα feedback.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 7:20 pm

Σας μεταφερω το σχόλιο του Θανάση Ασπρουλια για το feed back

""Καλησπέρα σε όλους…

αρχικά, προσωπικά θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum για την ενότητα που φιλοξενεί… Αρχικά, να πω ότι λέγομαι Θανάσης Ασπρούλιας. Για όσους με ξέρουν έχει καλώς, για όσους δε με ξέρουν, είμαι δημοσιογράφος και ο άνθρωπος πίσω από την MVPublications, η οποία ήταν ένα όνειρο, το οποίο έγινε πραγματικότητα το 2014.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους έχουν κάνει αναφερθεί με καλά σχόλια για τις εκδόσεις, κι επίσης να δώσω πολλούς πόντους σε αυτούς που έχουν κάνει παρα πολύ εύστοχη κριτική στο βιβλίο του MJ. Λίγο περισσότερο σε αυτόν που διαπίστωσε ότι το χαρτί μοιάζει με αυτό των εκδόσεων Κλειδάριθμος. Bingo! Tυπωνόμαστε στο ίδιο τυπογραφείο και είμαι πολυ χαρούμενος για αυτή τη συνεργασία και είμαι πολύ χαρούμενος αό αυτή τη συνεργασία με τη ¨ΛΙΘΟΓΡΑΦΙΑ”, όπως φαντάζομαι και ο Κλειδάριθμος. Πολλά Μπράβο για την ευστοχία και την εξοικείωση.

Τα σχόλια για το βιβλίο του MJ, είναι απολύτως εύστοχα. Ωστόσο, σε μία περίοδο που η MVPublications βρισκόταν στο πιο κρίσιμο μονοπάτι της, οι επιλογές ήταν οι εξής:

Η βγαίνει αυτό το βιβλιο και ο Θεός μαζί
Δεν βγαίνει και το μαγαζί κλείνει

Ακόμα πιο σημαντικό από αυτό, όμως, ήταν το εξής: Σε ένα βιβλίο που περιέχει 9άρι γράμμα και 600 σελίδες, αν το γράμμα ήταν μία στιγμή μεγαλύτερο, έστω μία στιγμή, θα εβγαινε τουλάχιστον 720 σελίδες σύμφωνα με τους γραφίστες. Αρα ένα βιβλίο που θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα διαχειρίσιμο από τον αναγνώστη… Και φυσικά πολύ πιο ακριβό στην παραγωγή του. Ετσι, ελήφθη το ρίσκο κι ευτυχώς η MVP υπάρχει ακόμα.

Τίμια, αυτοί ήταν οι λόγοι κι αν έχετε πιάσει άλλα βιβλία της mVP στα χέρια σας, θα έχετε διαπιστώσει ότι μετά από εκείνη την έκδοση, η υψηλότερη ποιότητα εκτύπωσης και υλικών, είναι το μοναδικό που δεν αποτελεί ζήτημα διαπραγμάτευσης. Χαρακτηριστικό, είναι ότι ακόμα και σε μία πολύ δύσκολη περίοδο, συνεχίζει να βγάζει βιβλία αθλητικού περιεχομένου με σκληρό εξώφυλλο, γιατί έτσι την έχω δει εγώ, κι έτσι πιστεύω ότι πρέπει σε κάποιες εκδόσεις, παρότι είναι πανάκριβο.

Σας ευχαριστώ για τα σχολιά σας, ελπίζω το περιεχόμενο να σας ανταμείψει…""

4
4 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 10:16 pm

Πόσο χαίρομαι να διαβάζω ανθρώπους να λαμβάνουν υπ' όψιν τους την καλοπροαίρετη κριτική και να απαντούν αναλόγως. Ήθελα να στείλω e-mail αύριο στην εκδοτική, αλλά ευχαριστώ shtarkws που μετέφερες απευθείας στον κ. Ασπρούλια τα σχόλια μου. Απόλυτα κατανοητή η εξήγηση που έδωσε, από τις λίγες συζητήσεις που έχω κάνει με άλλους εκδότες που γνωρίζω, όντως υπάρχουν τέτοια οικονομικά θέματα στη μέση και πρέπει να λαμβάνονται δύσκολες αποφάσεις. Παρεμπιπτόντως την ποιότητα του χαρτιού του Κλειδάριθμου σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός όπως το έγραψα, τη θεωρώ εξαιρετική, είναι προσωπικά από τις αγαπημένες μου. Όπως και να 'χει αναμένουμε τις επόμενες κινήσεις του εκδοτικού όσον αφορά τα αθλητικά βιβλία.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 30, 2020 5:27 am

Επειδή είχαμε μια επικοινωνία για την κλήρωση του βιβλίου θεώρησα ότι θα ήταν πιο άμεσο το feedback αποτι ενα mail στον εκδοτικό οίκο. Να είναι καλα ο άνθρωπος που ανταποκρίθηκε άμεσα.

Συνεχίζουμε

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 30, 2020 6:07 am

SugarRay έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 6:45 am

Καλημέρα,
Thanks για το post, μάλλον μ 'έσωσες γιατί μέσα σε όλο αυτό το hype του LD ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω και τα δυο. Τελικά μου φαίνεται θα πάρω μόνο του Κobe σε πρώτη φάση..
Καλημέρα.
Μην κάνεις το λάθος και πάρεις μόνο το ένα. Τα έχω και τα δύο και είναι πολύ καλά. Σίγουρα, του Kobe είναι πιο καλοφτιαγμένο αλλά και το άλλο διαβάζεται πανεύκολα. Ο συγγραφέας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Εγώ το βιβλίο με τον Jordan το διάβασα σε 3-4 μέρες. Βοήθησε βέβαια το γεγονός ότι δεν πήγαινα στη δουλειά λόγω λοίμωξης του αναπνευστικού...

0
Άβαταρ μέλους
SugarRay

 
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 5:24 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 30, 2020 3:01 pm

nikolas12 έγραψε:
Τετ Απρ 29, 2020 8:27 am
Κοίταξε η δουλειά που γίνεται μέσα στο βιβλίο του Kobe που διαβάζω τώρα είναι πολύ καλή. Η έκδοση είναι αντικειμενικά πανέμορφη. Μεγάλο μέγεθος, όμορφα γραφιστικά, υπάρχει μεράκι. Μακάρι αν γινόταν επανέκδοση για τον Jordan να γινόταν με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.

Για μένα αν σε ενδιαφέρουν θεματικά, πρέπει να τα αγοράσεις και τα δύο τόσο για ενίσχυση της προσπάθειας που κάνουν όσο και γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα βιβλία. Απλά σε κάποια τεχνικά θέματα, πάντα πρέπει να γίνονται παρατηρήσεις για να λαμβάνονται υπ' όψιν των υπεύθυνων. Ειδικά για τη γραμματοσειρά στο βιβλίο του MJ σκέφτομαι να τους στείλω ένα feedback.
ggr έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 6:07 am
Καλημέρα.
Μην κάνεις το λάθος και πάρεις μόνο το ένα. Τα έχω και τα δύο και είναι πολύ καλά. Σίγουρα, του Kobe είναι πιο καλοφτιαγμένο αλλά και το άλλο διαβάζεται πανεύκολα. Ο συγγραφέας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Εγώ το βιβλίο με τον Jordan το διάβασα σε 3-4 μέρες. Βοήθησε βέβαια το γεγονός ότι δεν πήγαινα στη δουλειά λόγω λοίμωξης του αναπνευστικού...
Μετά τις παραινέσεις σας, τα παράγγειλα και τα 2 τελικά! και μόλις τα τελειώσω θα χαρώ να ανταλλάξουμε εντυπώσεις.Ευχαριστώ παιδιά! :smile:

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 30, 2020 6:41 pm

SugarRay έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 3:01 pm


Μετά τις παραινέσεις σας, τα παράγγειλα και τα 2 τελικά! και μόλις τα τελειώσω θα χαρώ να ανταλλάξουμε εντυπώσεις.Ευχαριστώ παιδιά! :smile:
Και πολύ καλά έκανες! :D Είμαι σίγουρος ότι θα τα ευχαριστηθείς. Ειδικά το βιβλίο για τον Τζόρνταν θα συμπληρώσει και το Last Dance, αφού πολλά απ' αυτά που αναφέρει το ντοκιμαντέρ υπάρχουν με περισσότερες λεπτομέρειες.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 13, 2020 8:36 pm

Μετά από δύο εβδομάδες αργού, αλλά σταθερού διαβάσματος, το βιβλίο για τον Kobe ολοκληρώθηκε. Πρώτον η έκδοση είναι φα-ντα-στι-κή. Πολύ ευανάγνωστο κείμενο, μεγάλες σελίδες και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στο δέσιμο, διαβάζω πολύ προσεκτικά τα βιβλία μου γιατί δε μου αρέσει να τραυματίζεται η ράχη, αλλά σε πολύ μεγάλα βιβλία έχω αποτύχει 1-2 φορές να τη διατηρήσω. Ευτυχώς εδώ έχει γίνει καλή δουλειά.

Το βιβλίο ξεκινάει κάπως αργά πιστεύω. Στον πρόλογο υπάρχουν κάποια στοιχεία χωρίς λόγο ύπαρξης, ενώ δίνεται πολλή έμφαση στη ζωή του πατέρα Bryant στα πρώτα κεφάλαια. Εν τέλει όμως, αυτά τα πρώτα κεφάλαια θα παίξουν πολύ μεγάλο ρόλο στη μετέπειτα αφήγηση σχετικά με τη ζωή του Black Mamba.

Από εκεί και πέρα σίγουρα πολλές χρονιές τις είχα ζήσει και είδα επιπρόσθετα στοιχεία για την κάθε μία, ενώ για ακόμη μία φορά ένιωσα πως έκανα σοφή επιλογή όταν σε μικρή ηλικία ξεχώρισα τον Kobe ως παίκτη και που εξελίχθηκε σε προσωπικό μου ίνδαλμα. Σίγουρα η οπτική που είχα για εκείνον ήταν πολύ πιο θετική από τη σκληρή πραγματικότητα που παρουσιάζει το βιβλίο ιδιαίτερα από τα πρώτα χρόνια του Bryant. Όμως ένα παιδί που μαγεύεται από το μπασκετικό ταλέντο του παίκτη, δεν είναι σε θέση να πιάσει τα αρνητικά του χαρακτήρα του.

Πολλές επίσης λεπτομέρειες ή πληροφορίες για να πω την αλήθεια τις έμαθα από το βιβλίο, καθώς νόμιζα ότι ίσχυαν διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα νόμιζα ότι οι Kobe και Shaq είχαν καλύτερες σχέσεις στην αρχή του three-peat και χειροτέρευαν όσο πήγαινε, ενώ αφήνεται να εννοηθεί πως στην αρχή ήταν πολύ χειρότερα, βελτιώθηκαν στη διάρκεια της τριετίας και μετά έγινε το τελικό μπαμ. Επιπλέον νόμιζα πως τα είχαν βρει στο All Star Game του 2009 που είχαν πάρει το MVP από κοινού, αλλά οι σχέσεις τους αναθερμάνθηκαν αρκετά αργότερα. Όπως δεν ήξερα ότι και με τον Phil Jackson είχαν τόσο χοντρά θέματα.

Πλέον σε σαφώς μεγαλύτερη ηλικία έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον Bryant, αλλά ακόμα και τα αρνητικά που παρουσιάζει το βιβλίο για εκείνον δε μπορούν να μου αλλάξουν τη γνώμη μου για εκείνον. Ίσα-ίσα μαγεύτηκα από πράγματα που γνώριζα όπως η ευστροφία του, το work ethic του, τη σκληρή δουλειά και την επιμονή του. Για μένα ήταν, είναι και θα είναι ο μόνος παίκτης που θα πλησιάσει ποτέ τον Jordan στο στυλ παιχνιδιού και στο mentality του. Και αν κάτι με έκανε να νιώσω όμορφα είναι το πως το βιβλίο περιγράφει αυτό που πολλοί είχαν συνειδητοποιήσει, δηλαδή τη μετάλλαξή του από έναν αλαζόνα και δύσκολο παίκτη σε έναν σαφώς καλύτερο άνθρωπο.

Αναρωτιέμαι πόσες ακόμα κορυφές θα έπιανε εκτός μπάσκετ ο Black Mamba αν δεν τον είχαμε χάσει πριν από σχεδόν 4 μήνες; Σε πόσους ακόμα διαφορετικούς τομείς θα διέπρεπε ένας άνθρωπος τόσο έξυπνος και διορατικός; Μην ξεχνάμε πως είχε ήδη ένα Όσκαρ και θα μπορούσε να είχε δώσει πολλά περισσότερα.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 16, 2020 4:42 pm

Διάβασα και την Αμνησία του Federico Axat παράλληλα με του Kobe (έχω γενικό κανόνα να διαβάζω ένα βιβλίο κάθε φορά γιατί διαφορετικά μπερδεύομαι, αλλά επειδή το ένα ήταν βιογραφία, μπορούσα να συμβαδίσω με ένα μυθιστόρημα). Είναι ένα βιβλίο που οι εκδόσεις Μεταίχμιο το προωθούσαν ιδιαίτερα και στο Facebook και γενικότερα, δείγμα ότι το πίστευαν αρκετά. Μικρή πρώτη πληροφορία είναι ότι έχει μια χαλαρή σύνδεση με το προηγούμενο βιβλίο του Axat χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι δε μπορεί να διαβαστεί ως αυτοτελές. 

Γενικότερα μου άφησε κάπως ανάμεικτες εντυπώσεις. Η περιγραφή του στο οπισθόφυλλο είναι αρκετά υποσχόμενη, καθώς μιλάμε για έναν τύπο που ξυπνά στο σαλόνι του και ανακαλύπτει ένα πτώμα και δεν έχει συναίσθηση τι του έχει συμβεί τις τελευταίες ώρες. Παρά το ότι νομίζει ο αναγνώστης ότι μιλάμε για μια ιστορία 100% μυστηρίου, δε συμβαίνει αυτό. Έχουμε περισσότερο ένα μυθιστόρημα, όπου ο John που είναι ο πρωταγωνιστής μας προσπαθεί να ανακαλύψει τι συνέβη. Η ιστορία είναι δαιδαλώδης και έχει αρκετές ανατροπές, αλλά ένα αρνητικό που βρήκα είναι η ύπαρξη πάρα πολλών χαρακτήρων. Έχει εξαιρετικά πολλούς χαρακτήρες κι αν νόμιζα ότι εν τέλει όλοι θα διαδραματίσουν κάποιο ρόλο στην ιστορία, στην τελική δεν έκαναν κάτι σημαντικό και η παράλειψή τους δε θα έφερνε κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα. Οι περιγραφές είναι πολύ δυνατές, ιδιαίτερα οι σκηνές με την άρρωστη μητέρα της οικογένειας ή οι εξομολογήσεις και οι αποκαλύψεις που γίνονται για το παρελθόν κάποιων χαρακτήρων, ενώ άλλα arcs όπως ο αλκοολισμός του John ή η σχέση του με τη νέα οικογένεια της πρώην γυναίκας του νομίζω ότι έπρεπε ή να απουσιάζουν ή να αναπτυχθούν προκειμένου να παίξουν μεγαλύτερο ρόλο. Όμορφο βιβλίο που θα μπορούσε όμως να πετύχει καλύτερη εξέλιξη της ιστορίας του.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλία Περιοδικά Εφημερίδες”