2019-2020-Παναθηναικός - Αγωνιστικά θέματα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 13, 2020 6:56 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Απρ 12, 2020 11:55 pm
Πάντως είχαμε συνέντευξη Βόβορα στο sdna, το θεωρώ δεδομένο πως αυτός θα είναι ο εκλεκτός, και στα μέσα του ΔΓ αυτό λένε.
Mην το έχεις και τοσο δεδομένο γιατι με την εμμονή σου περί Sdna-Γιαννακόπουλου ,εκεί δώσανε συνέντευξη και ο Λάκοβιτς,ο Αγγέλου,και ο Χόλντεν...Μπορεί να είναι και κάποιος απο αυτους! :lol: :lol:

Πρέπει να δούμε τις ρεαλιστικές επιλογές.Ζοτς και Σάρας τους αφήνουμε.Τι μένει μετά? Μια επιλογή είναι ο Βόβορας,η πιο οικονομική απο όλες,που όποτε κλήθηκε να αναλάβει,συνολικά άφησε θετικό πρόσημο.
Μετά θα υπάρξουν ένα σωρό προτάσεις απο προπονητές απο eurocup-champions league,περιπτώσεις άνεργων προπονητών,και κάποιες απο Αμερική. Προσωπικά δεν θα ήθελα να δω προπονητή απο Αμερική,ο νέος κόουτς πρέπει να έχει επαφή με το ευρωπαικο μπάσκετ και τι εστί ευρωλίγκα και Παναθηναικος.
Για τον Μπατίστ δεν είμαι αρνητικός,ρίσκο θα είναι σίγουρα,αλλά ξέρει τα κατατόπια εδώ,τα χει φάει με το κουτάλι,έχει το ειδικό βάρος σαν παίκτης παλιότερα και συνολικα προσωπικοτητα για να κάτσει στον πάγκο της ομάδας,τα τελευταία 2 χρόνια είναι και assistant σε Hornets και Magic,οπότε σε περίπτωση που δεν "κάτσει" κάποια καλύτερη επιλογή,εγώ δεν είμαι αντίθετος,όπως δεν είμαι και για Βόβορα.
Πάντως γενικά είναι λίγο νωρίς για οτιδήποτε,ακόμα καλά καλά δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον υιό. Και σίγουρα πρεπει να περιμένουμε πιο μαζεμένα οικονομικά δεδομενα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 13, 2020 1:57 pm

Mην το έχεις και τοσο δεδομένο γιατι με την εμμονή σου περί Sdna-Γιαννακόπουλου ,εκεί δώσανε συνέντευξη και ο Λάκοβιτς,ο Αγγέλου,και ο Χόλντεν...Μπορεί να είναι και κάποιος απο αυτους! :lol: :lol:
Aν έκαναν κι αυτοί δηλώσεις για το πώς θα κινηθεί ο Παναθηναϊκός τη νέα σαιζόν, να το αξιολογήσουμε...
Για τον Μπατίστ δεν είμαι αρνητικός,ρίσκο θα είναι σίγουρα,αλλά ξέρει τα κατατόπια εδώ,τα χει φάει με το κουτάλι,έχει το ειδικό βάρος σαν παίκτης παλιότερα και συνολικα προσωπικοτητα για να κάτσει στον πάγκο της ομάδας,τα τελευταία 2 χρόνια είναι και assistant σε Hornets και Magic,οπότε σε περίπτωση που δεν "κάτσει" κάποια καλύτερη επιλογή,εγώ δεν είμαι αντίθετος,όπως δεν είμαι και για Βόβορα.
Αν ήμουν ο Μπατίστ δε θα άφηνα τα λεφτάκια μου, τη ζωούλα μου και την επικείμενη καριέρα στο ΝΒΑ για να πάω στην Ευρώπη και μάλιστα σε μια ομάδα που αδυνατεί να κρατήσει τον ίδιο κόουτς πάνω από μία σαιζόν. Αν πας από το ΝΒΑ στην Ευρώπη σε ξεχνάνε εκεί κι ο συγκεκριμένος έχει μια ανοδική πορεία, γιατί να τα ρισκάρει; Άσε μην τον συλλαμβάνουν πάλι στα αεροδρόμια λόγω φοροδιαφυγής του κυρίου Δημήτρη...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 17, 2020 9:31 am

Συνέντευξη Βουγιούκα στο sdna που λέει ότι ο Πιτίνο έχει χάσει τους παίκτες και ότι αυτό με τα κιλά του είχε προ πολλού πάψει να είναι αστείο
https://www.sdna.gr/mpasket/712451_boyg ... ia-den-ton

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:03 am

pan24 έγραψε:
Παρ Απρ 17, 2020 9:31 am
Συνέντευξη Βουγιούκα στο sdna που λέει ότι ο Πιτίνο έχει χάσει τους παίκτες και ότι αυτό με τα κιλά του είχε προ πολλού πάψει να είναι αστείο
https://www.sdna.gr/mpasket/712451_boyg ... ia-den-ton
Είχε πολλά υπονοούμενα η συνέντευξη από το ότι "τακτικά υστερούσαμε επί Πιτίνο" μέχρι το ότι στις προπονήσεις τη δεύτερη χρονιά κοιτιόντουσαν οι παίκτες κι έλεγαν "τι λέει", ότι το στιλ "δεν ήταν σκεπτόμενο" αλλά πιέστε και τρέχτε. Αλλά αυτό ότι οι παίκτες δεν τον άκουγαν είναι λίγο κάπως και δεν τους τιμά νομίζω.

Τέλος πάντων, για μένα η προσωπικότητα της συνέντευξης είναι ο Ζομπανάκης, μεγάλη μορφή κι έχει πολύ δίκιο σε όσα λέει. Κρίμα να απογοητευθούν τέτοιοι άνθρωποι και να φύγουν από το μπάσκετ.

Το καταλάβατε ότι πάμε για Βόβορα έτσι; Ο Κοντός το είπε ξεκάθαρα ότι κόουτς από Μιούρικα δεν παίζει, κι άμα το λέει το Γραφείο Τύπου έτσι είναι. Άσε που ήταν και στο sdna... :crown:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 10:25 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:03 am
Το καταλάβατε ότι πάμε για Βόβορα έτσι; Ο Κοντός το είπε ξεκάθαρα ότι κόουτς από Μιούρικα δεν παίζει, κι άμα το λέει το Γραφείο Τύπου έτσι είναι. Άσε που ήταν και στο sdna... :crown:
Eντάξει δεν πάμε και για τον εωσφόρο.Γιατί κάθε αναφορά στην πιθανότητα Βόβορα,προσεγγίζεται με ύφος μακρυά απο εμάς.Σίγουρα δεν ειναι η ιδανική λύση,αλλά και οι επιλογές είναι λίγες και με ελάχιστη-μηδενική "σιγουριά"

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 11:03 am

j-kidd13 έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 10:25 am
yorgos έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:03 am
Το καταλάβατε ότι πάμε για Βόβορα έτσι; Ο Κοντός το είπε ξεκάθαρα ότι κόουτς από Μιούρικα δεν παίζει, κι άμα το λέει το Γραφείο Τύπου έτσι είναι. Άσε που ήταν και στο sdna... :crown:
Eντάξει δεν πάμε και για τον εωσφόρο.Γιατί κάθε αναφορά στην πιθανότητα Βόβορα,προσεγγίζεται με ύφος μακρυά απο εμάς.Σίγουρα δεν ειναι η ιδανική λύση,αλλά και οι επιλογές είναι λίγες και με ελάχιστη-μηδενική "σιγουριά"
αν δεν παρουμε ζοτς ή σαρας ή ιτουδη δεν εχει νοημα να μιλαμε για ποιον προπονητη να εχουμε(αντε ισως και λιγο τρινκιερι).

το πρωτο που πρεπει να δουμε για τον επομενο προπονητη ειναι να ξερει την αγορα και να ξερει να δομει ροστερ. αν ξερει να το κανει αυτο εγω ειμαι ευχαριστημενος.

αν πουμε οτι τα ονοματα που ακουγονται ειναι λογο του οτι ο βοβορας εχει μεινει τοτε μια χαρα ξερει τι αναγκες εχουμε και ειμαστε στον σωστο δρομο. οποτε μαλλον εχει και επιγνωση της αγορας και της δομησης ενος ροστερ.

απο τακτικης πλευρας τον θεωρω πολυ καλο, αφου και διπλα σε καλους κοουτς εκατσε αλλα και πολλες γνωσεις σιγουρα εχει.

το μονο θεμα που δεν ξερουμε ειναι διαχειρηση και ψυχολογια των παικτων. εκει δεν ξερουμε πως θα τα παει.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:20 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 11:03 am

αν δεν παρουμε ζοτς ή σαρας ή ιτουδη δεν εχει νοημα να μιλαμε για ποιον προπονητη να εχουμε(αντε ισως και λιγο τρινκιερι).

το πρωτο που πρεπει να δουμε για τον επομενο προπονητη ειναι να ξερει την αγορα και να ξερει να δομει ροστερ. αν ξερει να το κανει αυτο εγω ειμαι ευχαριστημενος.

αν πουμε οτι τα ονοματα που ακουγονται ειναι λογο του οτι ο βοβορας εχει μεινει τοτε μια χαρα ξερει τι αναγκες εχουμε και ειμαστε στον σωστο δρομο. οποτε μαλλον εχει και επιγνωση της αγορας και της δομησης ενος ροστερ.

απο τακτικης πλευρας τον θεωρω πολυ καλο, αφου και διπλα σε καλους κοουτς εκατσε αλλα και πολλες γνωσεις σιγουρα εχει.

το μονο θεμα που δεν ξερουμε ειναι διαχειρηση και ψυχολογια των παικτων. εκει δεν ξερουμε πως θα τα παει.
Στη διαχείριση των παιχνιδιών να προσθέσω και τη γενικότερη διαχείριση καταστάσεων. Από την καθημοερινή προπόνηση μέχρι τις μεγάλες νίκες αλλά και τις φορτούνες. Τους τραυματισμούς κι όλα τα εκτός προγράμματος που νομοτελειακά έρχονται.
Σε γενικότέρη συγκρότηση επίσης.

Εγώ γουστάρω τα στοιχήματα και τη στήριξη σε νέους παίκτες και σε νέους προπονητές. Όμως θα χρειαστεί υπομονή μιας και η αποτυχία (τουλάχιστον για ένα- δυο χρόνια) θα είναι πιθανότερη από την επιτυχία. Σε κάποιου τις πλάτες μαθαίνουμε όλοι. Το καλύτερο θα ήταν να είχε κάνει το αγροτικό του σε μια μεσαία ομάδα, όπως έκαναν οι Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος και Ιτούδης. Κατευθείαν προπονητής στον πιο ηλεκτρικό πάγκο του ευρωπαϊκού μπάσκετ; Χμ, δύσκολο.
Αν οπλιστείτε με υπομονή κι αυτό πάει και στην κουβέντα που είδα πριν για τους μικρούς, τύπου Ολυμπιακού τη δεύτερη χρονιά Ντούντα, όταν ήταν καθαρό ότι δεν πηγαίναμε για τίποτε (και τελικά πήγαμε για τα πάντα κι όχι μόνο πήγαμε αλλά και τα πήραμε κιόλας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έτσι θα γίνεται πάντα :P τουναντίον...) τότε να πάτε με Βόβορα .

Πάντως ανάμεσα σε έναν προπονητή που ουσιαστικά δεν έχει δουλέψει ποτέ ως πρώτος προπονητής και σε τόσους άλλους που έχουν φάει με το κουτάλι τους ευρωπαϊκούς πάγκους, υπάρχει μια ευδιάκριτη διαφορά, θα έλεγα.
Αν κριτήριο είναι τα 2 πετυχημένα ματς μετά την απολυσό- παραίτηση :smile: Πεδουλάκη, ε τότε μου θυμίζει λίγο το " ψωνίζω παίκτη μετά από καλό του ματς εναντίον του Ολυμπιακού ή επειδή μου αρέσει στο youtube. :oops:

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:53 pm

Δεν ξερω αν το συζητήσατε και δεν το είδα , ωστόσο τραγικά τα οσα ειπε ο βουγιουκας στο σδνα , οπως τραγικο και το ιδιο το σδνα που συνεχως κατευθυνει τον κοσμο εκει που το βολευει (μαλλον εκει που βολευει τον δπγ) . Εν τελει κουφια λογια σε οσα κανουν σε αυτό το σαιτ , χωρις καμια ουσια , χωρις να βγαινει νοημα , χωρις τελικα να καταλαβαίνουμε τι φταιει και τι όχι , αυτή τη φορα κατηγορησαν τον πιτινο , μετα καποιον αλλον . Εγω συμφωνω περισσοτερο σε αυτό που ειπε ο τσαβι γα τη νοοτροπια των ελληνων παικτων . Δεν γινεται ο βουγιουκας να λεει "εε αφου δεν παιζω ας φαω" και αλλα τετοια . Ή το καλυτερο "φερθηκα σαν επαγγελματιας , θα μπορουσα να καθομαι να πινω καφε" , τέτοιοι παικτες δεν ταιριάζουν στην ομαδα οσο λαθος κι αν εκανε ο κοουτς που τα ελεγε δημοσια , γενικα ότι του εκανε δικιο ειχε (αν το κρατουσε και εντος ομαδας θα ηταν ολόσωστος). Ιαντες , παππαδες κλπ δεν εχουν θεση στον παναθηναικο, επομενος… Και αλλα σχολια τυπου τακτικα μηδεν ο πιτινο μου θυμισαν και λιγο σχολια αγραβανη για τον μπλατ και κυριως ματζαρη για σφαιροπουλο και για αυτό και οι 2 είναι εκει που είναι .Μετα κατηγορούμε τους αμερικανους που ζητουν να πληρώνονται στην ωρα τους. Ακου εκει κατι πραγματα.. θελει πολύ δουλεια ο συλλογος για να παει μπροστα , ο κοουτς είναι πανω από τους παικτες και δεν εχουμε καμια ιερη αγελαδα που δεν μπορει να της ασκηθεί κριτικη . Επισης με προπονητες 6μηνου φυσικα εργο δεν μπορει να παρουσιαστεί , όλα αυτά βεβαια με δπγ στο τιμόνι δεν ξερω αν μπορουν να συμβουν.


Ουτε λεω πως ο πιτινο δεν εφταιξε για την εικονα της ομαδας ουτε όμως να βγαζουμε και τους παικτες λαδι και ολη η ευθυνη στον κοουτς . Τοσα χρονια τα ιδια , ο Τσαβι ειχε παρουσιασει αξιολογο εργο 2 χρονια , τη 3η χρονια του μειωσαν το μπατζετ , του φορτωσαν και 1-2 παικτες , επρεπε να φυγει , αφου δεν εφυγε ανελαβε την και καλως εφυγε και καλως αντικατασταθηκε απτον ρικ , αλλα προηγηθηκε το λαθος ότι του φορτωθηκαν παικτες (αμαν με αυτές τις παρεμβασεις από τη διοικηση στα μεταγραφικα) , χιλιες φορες να εφευγε το καλοκαιρι , να ερχοταν άλλος να χτισει δικη του ομαδα . Μετα εφυγε ο πιτινο και γυρισε ο πεδουλακης που αντικατασταθηκε από τον πασκουαλ , που αντικατασταθηκε από τον πιτινο ! Τι πισωγύρισμα ηταν αυτό? Και εν τελει αντικαταστηθηκε ο πεδουλακης από τον πιτινο παλι και να δουμε ποιος θα ναι ο επομενος . Τραγικη η ολη κατασταση γενικα , η ομαδα σε σύγχυση χρόνια τωρα.

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JohnnyPao την Σάβ Απρ 18, 2020 12:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:58 pm

O Σκοτ σε συνεντευξη του είπε οτι θα σκεφτόταν σοβαρά το ενδεχόμενο να αναλάβει τον Παναθηναϊκό.
Θα τον θέλατε? Εγώ δεν είμαι υπέρ προπονητών απο το nba,είναι εντελώς άλλης νοοτροπίας και κουλτούρας.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 1:02 pm

JohnnyPao έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:53 pm
Δεν ξερω αν το συζητήσατε και δεν το είδα , ωστόσο τραγικά τα οσα ειπε ο βουγιουκας στο σδνα , οως τραγικο και το ιδιο το σδνα που συνεχως κατευθυνει τον κοσμο εκει που το βολευει (μαλλον εκει που βολευει τον δπγ) . Εν τελει κουφια λογια σε οσα κανουν σε αυτό το σαιτ , χωρις καμια ουσια , χωρις να βγαινει νοημα , χωρις τελικα να καταλαβαίνουμε τι φταιει και τι όχι , αυτή τη φορα κατηγορησαν τον πιτινο , μετα καποιον αλλον . Εγω συμφωνω περισσοτερο σε αυτό που ειπε ο τσαβι γα τη νοοτροπια των ελληνων παικτων . Δεν γινεται ο βουγιουκας να λεει "εε αφου δεν παιζω ας φαω" και αλλα τετοια . Ή το καλυτερο "φερθηκα σαν επαγγελματιας , θα μπορουσα να καθομαι να πινω καφε" , τέτοιοι παικτες δεν ταιριάζουν στην ομαδα οσο λαθος κι αν εκανε ο κοουτς που τα ελεγε δημοσια , γενικα ότι του εκανε δικιο ειχε (αν το κρατουσε και εντος ομαδας θα ηταν ολόσωστος). Ιαντες , παππαδες κλπ δεν εχουν θεση στον παναθηναικο, επομενος… Και αλλα σχολια τυπου τακτικα μηδεν ο πιτινο μου θυμισαν και λιγο σχολια αγραβανη για τον μπλατ και κυριως ματζαρη για σφαιροπουλο και για αυτό και οι 2 είναι εκει που είναι .Μετα κατηγορούμε τους αμερικανους που ζητουν να πληρώνονται στην ωρα τους. Ακου εκει κατι πραγματα.. θελει πολύ δουλεια ο συλλογος για να παει μπροστα , ο κοουτς είναι πανω από τους παικτες και δεν εχουμε καμια ιερη αγελαδα που δεν μπορει να της ασκηθεί κριτικη . Επισης με προπονητες 6μηνου φυσικα εργο δεν μπορει να παρουσιαστεί , όλα αυτά βεβαια με δπγ στο τιμόνι δεν ξερω αν μπορουν να συμβουν.
Δεν έχεις άδικο αλλά σε όλο αυτό υπάρχει κι άλλη ανάγνωση
Αυτά τα είπε ο Βουγιούκας που ποτέ δεν έχει δώσει δικαιώματα,δεν έχει τσακωθεί με προπονητές και γενικά θεωρείται υπόδειγμα επαγγελματία στα τόσα χρόνια καριέρας όχι κάποιος σαν τον Παππά και τον Αγραβάνη.
Επίσης είναι στα 35 με 1-2 το πολύ χρόνια μπάσκετ μπροστά του, δεν έχει ανάγκη να πουλήσει εκδούλεση σε κανέναν ΔΓ
Οπότε για να είναι αυτή η άποψη του Βουγιούκα φαντάζομαι την άποψη και την στάση άλλων παικτών προς τον Πιτίνο.

Καλώς ή κακώς στις ομάδες οποιουδήποτε αθλήματος πάντοτε όταν ένας προπονητής χάσει τους παίκτες έχει τελειώσει όσο μεγάλο όνομα κι αν είναι.
j-kidd13 έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:58 pm
O Σκοτ σε συνεντευξη του είπε οτι θα σκεφτόταν σοβαρά το ενδεχόμενο να αναλάβει τον Παναθηναϊκό.
Θα τον θέλατε? Εγώ δεν είμαι υπέρ προπονητών απο το nba,είναι εντελώς άλλης νοοτροπίας και κουλτούρας.
50-50
Έχουν άλλη νοοτροπία αλλά προπονητές όπως Skiles και Scott που έχουν κάποια εικόνα από Ευρώπη ίσως πιάσουν
Εξαρτάται και ποιες είναι οι άλλες επιλογές.
Αν είναι ανάμεσα σε αυτούς και Βόβορα(μόνες ομάδες που έχει προπονήσει σαν πρώτος είναι ΟΦΗ και ΑΠΟΕΛ χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία και τον κοιτάμε επειδή έκανε 3 καλά ματς με εμάς) η έλλειψη Ευρωπαϊκής εμπειρίας δεν θα ήταν από μόνη της λόγος απόρριψης.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 1:18 pm

Πάντως,και ο Πασκουάλ όταν ανέλαβε την Μπαρτσελόνα,βοηθός ήταν σε όλη την καριέρα του(εξαιρώ κάτι ομάδες της πλάκας που ήταν πριν),ο Ιτούδης τα πήγε περίφημα,1ος στην regular και έφτασε μέχρι τους ημιτελικούς της Τουρκίας,αλλά ήταν μόνο μια σεζόν σαν πρώτος ,πιο παλιά ο Ζοτς μπήκε απευθείας από παίκτης στον πάγκο της Παρτιζάν. Δεν είναι απαραίτητα καταδικαστικό το οτι δεν έχει εμπειρία πρώτου προπονητή ο Βόβορας.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 2:32 pm

j-kidd13 έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 1:18 pm
Πάντως,και ο Πασκουάλ όταν ανέλαβε την Μπαρτσελόνα,βοηθός ήταν σε όλη την καριέρα του(εξαιρώ κάτι ομάδες της πλάκας που ήταν πριν),ο Ιτούδης τα πήγε περίφημα,1ος στην regular και έφτασε μέχρι τους ημιτελικούς της Τουρκίας,αλλά ήταν μόνο μια σεζόν σαν πρώτος ,πιο παλιά ο Ζοτς μπήκε απευθείας από παίκτης στον πάγκο της Παρτιζάν. Δεν είναι απαραίτητα καταδικαστικό το οτι δεν έχει εμπειρία πρώτου προπονητή ο Βόβορας.
Σίγουρα θα μπορούσε να τα πάει εξαιρετικά όμως είναι μεγάλο ρίσκο
Κι ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο για μια ομάδα σαν εμάς που από το 2012 μόνο 2 χρονιές τελείωσαν με τον προπονητή που ξεκίνησε τη σεζόν(2012-2013 και 2017-2018).
Σίγουρα θα χρειαστεί χρόνο που αμφιβάλλω ότι θα τον έχει

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 2:41 pm

j-kidd13 έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 1:18 pm
Πάντως,και ο Πασκουάλ όταν ανέλαβε την Μπαρτσελόνα,βοηθός ήταν σε όλη την καριέρα του(εξαιρώ κάτι ομάδες της πλάκας που ήταν πριν),ο Ιτούδης τα πήγε περίφημα,1ος στην regular και έφτασε μέχρι τους ημιτελικούς της Τουρκίας,αλλά ήταν μόνο μια σεζόν σαν πρώτος ,πιο παλιά ο Ζοτς μπήκε απευθείας από παίκτης στον πάγκο της Παρτιζάν. Δεν είναι απαραίτητα καταδικαστικό το οτι δεν έχει εμπειρία πρώτου προπονητή ο Βόβορας.
Kοίτα η Μπαρτσελόνα είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία από οποιαδήποτε ομάδα στην Ευρώπη τουλάχστον, γενικά ως οργανισμός κι ειδικά στο μπάσκετ. Πόσο μάλλον από τον Παναθηναϊκό που αλλάζει τους προπονητές στο μπάσκετ, σαν τα πουκάμισα.
Οπότε παρακάμπτουμε εντελώς το παράδειγμα του Τσάβι (που παρεμπιπτόντως ήταν ο προπονητής που έσπασε ρεκόρ παραμονής επί Δ.Γ).
Ο Ιτούδης είχε προλάβει να περάσει κι ένα φεγγάρι από τον ΠΑΟΚ να θυμίσω και σε κάθε περίπτωση κάθησε για πολλά χρόνια δίπλα σε Ντούντα και κυρίως Ζοτς. Και μετά πήγε έναν γεμάτο χρόνο στην Μπάνβιτ που όπως λες την έβγαλε πρώτη στην κανονική.

Ο Ζοτς κι η Παρτίζαν επίσης είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Μιλάμε για μια ομάδα που παίζει με πιτσιρικάδες τους οποίους στηρίζει και μετά τους βλέπουμε να εκτοξεύονται. Συν το ότι ο Ζοτς ήταν παίκτης της για χρόνια ολόκληρα.
Ο Βόβορας δεν εμπίπτει σε καμιά από τις παραπάνω περιπτώσεις. Πολύ μεγάλο το ρίσκο. Αν είστε έτοιμοι για σεζόν ανομβριάς, τότε ναι.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 2:44 pm

τα πραγματα ειναι απλα ή θα παμε για τοπ προπονητη ή θα παμε με τον βοβορα.

δεν νομιζω οτι υπαρχει πραγματικα αλλη επιλογη. π.χ τυπαδες οπως περασοβιτς, ραντονιτς, πλαθα, πριφτηδες κλπ δεν υπαρχει λογος να τους παρουμε, γιατι παλι μια απο τα ιδια θα μαστε.

αυτο που πρεπει να αλλαξει ειναι να εχουμε μια σταθεροτητα σε ολα. καθε μα καθε χρονο βλεπουμε συνεχεια αλλαγες σε ολα. απο ελληνοποιηση, απο μπατζετ, απο στοχους και γενικα σε οτιδηποτε. δεν μας αρεσει τιποτα.

μας εφτιαξε 2 ροστεραρες ο αρτζι και τις διλαυσαμε και τις 2. γιατι το καναμε αυτο??

πρωτα σταθεροτητα της διοικησης και μετα ολα τα αλλα. αλλιως τι ειχαμε τι λεγαμε.

μονο ετσι θα ερθουν και τοπ προπονητες, με σταθερη διοικηση και πλανο. αλλιως ξεχαστε ζοτς-ιτουδη-σαρας ή ακομα και πιο ανερχομενους κοουτς καλους.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 5:30 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 2:44 pm
τα πραγματα ειναι απλα ή θα παμε για τοπ προπονητη ή θα παμε με τον βοβορα.

δεν νομιζω οτι υπαρχει πραγματικα αλλη επιλογη. π.χ τυπαδες οπως περασοβιτς, ραντονιτς, πλαθα, πριφτηδες κλπ δεν υπαρχει λογος να τους παρουμε, γιατι παλι μια απο τα ιδια θα μαστε.

αυτο που πρεπει να αλλαξει ειναι να εχουμε μια σταθεροτητα σε ολα. καθε μα καθε χρονο βλεπουμε συνεχεια αλλαγες σε ολα. απο ελληνοποιηση, απο μπατζετ, απο στοχους και γενικα σε οτιδηποτε. δεν μας αρεσει τιποτα.

μας εφτιαξε 2 ροστεραρες ο αρτζι και τις διλαυσαμε και τις 2. γιατι το καναμε αυτο??

πρωτα σταθεροτητα της διοικησης και μετα ολα τα αλλα. αλλιως τι ειχαμε τι λεγαμε.

μονο ετσι θα ερθουν και τοπ προπονητες, με σταθερη διοικηση και πλανο. αλλιως ξεχαστε ζοτς-ιτουδη-σαρας ή ακομα και πιο ανερχομενους κοουτς καλους.
Με το 90% του ποστ σου συμφωνώ,στα ονόματα διαφωνώ λίγο,δεν είναι όλοι όσοι αναφέρεις ίδια κατηγορία.
Πχ Περάσοβιτς και Πλάθα έχουν δείξει τι μπορούν να κάνουν και όντως δε μας κάνουν.
Ράντονιτς όμως έδειξε πολύ ωραία πράγματα στον Ερυθρό Αστέρα και πέρσι μια Μπάγερν με πολύ χαμηλό μπάτζετ την πήγε μια νίκη από τα πλέι οφ. Φέτος ανέβασαν μπάτζετ και κάπου το έχασε οπότε απολύθηκε αλλά μια χρονιά ήταν.

Αντίστοιχα Πρίφτης είναι 3 χρόνια στην Ούνιξ και πάει καλά, για αυτό άλλωστε και τον κρατάνε ενώ έχει περάσει κι από εμάς σαν βοηθός όταν πήραμε το πρωτάθλημα το 2014 μετά την απόλυση Τζόρτζεβιτς(ουσιαστικά πρώτος,εκτός αν πιστεύει κανείς ότι ο Αλβέρτης ήταν ο προπονητής). Αξίζει για το επόμενο βήμα και κάνει το ''αγροτικό'' του σε σαφώς καλύτερη ομάδα από τον Πανιώνιο τον Μπαρτζώκα και Σφαιρόπουλου

Κάτι παρόμοιο κι ο Τρινκιέρι

Κανένας από αυτούς δε με ενθουσιάζει ούτε απαραίτητα θα τον πρότεινα αλλά ανάμεσα στο επίπεδο των Ζοτς, Ιτούδη, Σάρας και στο επίπεδο του Βόβορα(δηλαδή του προπονητή που πρακτικά δεν έχει δουλέψει πουθενά πρώτος) υπάρχουν πάρα πολλά ενδιάμεσα επίπεδα

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”