Ευρωμπάσκετ 1987

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 3:01 pm

Στην πορεία ίσως επανέλθω με κάποιο αναλυτικό ποστ, για την ώρα απλά αρκεί ένα τόπικ για την σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, ειδικά εσείς οι παλιότεροι πείτε και πώς το είχατε ζήσει live αυτό :D



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 4:03 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 3:01 pm
Στην πορεία ίσως επανέλθω με κάποιο αναλυτικό ποστ, για την ώρα απλά αρκεί ένα τόπικ για την σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, ειδικά εσείς οι παλιότεροι πείτε και πώς το είχατε ζήσει live αυτό :D

Το σημείο εκτίναξης του ελληνικού αθλητισμού. Για όλα τα αθλήματα μιλάω. Μέχρι τότε πανηγυρίζαμε κάνα χάλκινο της Δάρα, της Πρωτόπαππα και του Κρις Στίβενσον σε Βαλκανικούς-Μεσογειακούς κολύμβησης, κάνα ξεκάρφωτο χρυσό της Βερούλη ή κάνα παγκόσμιο ρεκόρ της Σοφίας της Σακοράφα στον ακοντισμό και καμιά πορεία του Παναθηναϊκού ανά δέκα χρόνια στην μπάλα.
Και μετά ΜΠΟΥΜ. Αρχίσαμε να πιστεύουμε ότι μπορούμε να χτυπήσουμε τους καλύτερους. Μέχρι τότε ξεκινάγαμε τις διοργανώσεις σε ρόλο Αλέκου Τζαννετάκου. Έτσι για τη χαρά της συμμετοχής. :smile:

Τίμιος γίγαντας :P η πρώτη ατάκα που μου έρχεται συνειρμικά με το Ευρωμπάσκετ αυτό.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 5:06 pm

Ήμουνα μικρούλης, αλλά θυμάμαι αρκετά πράγματα. Ότι έκανε ζέστη και τα βράδια πολύς κόσμος έβγαζε τις τηλεοράσεις στο μπαλκονάκι του γιατί ελάχιστοι είχαν κλιματισμό τότε, ειδικά στην περιοχή που μεγάλωσα εγώ. Οπότε άκουγες όχι μόνο τη δική σου τηλεόραση αλλά και όλης της γειτονιάς.

Θυμάμαι πολύ καλάτη μασκότ της διοιργανωσης, τα κορναρίσματα μετά από τις νίκες, ότι ο κολλητός μου από το δημοτικό ο Πάνος ήταν μαζί μου το βράδυ του τελικού, την παράταση, ότι δεν καταλάβαινα και πολύ τους κανονισμούς,το άθλημα μου φαινόταν περίεργο (όπως και σε οποιονδήποτε είχε μεγαλώσει με ποδόσφαιρο, δηλαδή σχεδόν όλη η Ελλάδα) και ελαφρώς ανώμαλο. Το βράδυ εκείνο θυμάμαι τον κόσμο στα συντριβάνια της Ομόνοιας, το γείτονά μας τον μακαρίτη τον κύριο Χρόνη που ήρθε κλαίγοντας και χτύπαγε την πόρτα για να αγκαλλιάσει τον πατέρα μου, τον Τσατσένκο που έμοιαζε με τέρας, το Συρίγο που τότε νομίζαμε ότι είναι κάποιος ειδικός του μπάσκετ, την όλη εητίλα της φάσης., τα ρεπορτάζ του Θεοφιλόπουλου και του Αλευρόπουλου ("να και ο μ...ς ο βάτραχος" ανέκραζε ο πατέρας μου όποτε τον έβλεπε), ότι είχαμε μόνο 2 κανάλια και το άλλο έπαιζε κάτι προγράμματα της κακιάς ώρας, οπότε ήθελες δεν ήθελες μπάσκετ έβλεπες. Θυμάμαι ένα ματς (νομίζω απέναντι στη Γιουγκοσλαβία) που όλος ο κόσμος έβριζε τον Πέτροβιτς ("΄κύπελλο, κύπελλο , κύπελλο εμείς, κι εσύ μ...κα Πέτροβιτς να πας να γ...ς ε!"), πήγαινε πόντο-πόντο και κάτω από το μπαλκόνι μας σκάει μύτη ένας γύφτος με μια αρκούδα και ντέφι, του φώναζαν όλοι να σκάσει για να δουν το ματς!

ΠΑρεμπιπτόντως, όντως ο Πέτροβιτς είχε κάνει προσβλητικές δηλώσεις ή ήταν καμιά μπαρούφα του Συρίγου κι αυτή;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 5:44 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 5:06 pm

...ΠΑρεμπιπτόντως, όντως ο Πέτροβιτς είχε κάνει προσβλητικές δηλώσεις ή ήταν καμιά μπαρούφα του Συρίγου κι αυτή;
Δεν το θυμάμαι να σου πω, αλλά θυμάμαι ότι ο Ντράζεν (κι ο αδελφός του ο Αλεξάντερ) ήταν όντως προκλητικούλης :smile: . Από τον τρόπο που έπαιζε μπάσκετ μέχρι τις δηλώσεις του. Από τη μία το υπέρμετρο ταλέντο του από την άλλη και ο δικός ελληνικός σωβινισμός. Δεν μπορώ να πάρω θέση. Γενικά τους τσουβαλιάσαν πάντως τους Γιούγκους (θεατρίνοι και ευνοημένοι) όπως έκαναν αργότερα με τους Ισπανούς κλπ.
Στο ΝΒΑ ωρίμασε ο "μότσαρτ".

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 8:46 pm

Κάποια στιγμή παλιότερα είχα ασχοληθεί να βγάλω τα πλήρη στατιστικά της Εθνικής του 1987.
Πιθανώς να διαφέρουν από τα επίσημα (τα οποία δεν υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ ανεβασμένα), αλλά με μικρές διαφορές κυρίως ως προς το πώς υπολογίζονταν οι ασίστ εκείνη την εποχή κλπ. Αν κάποιος έχει και τα επίσημα από κάποιο βιβλίο, ας τα βάλει να δούμε πόσο κοντά έπεσα :P

Εικόνα

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:03 pm

Ολοι εβλεπαν και επαιζαν μπασκετ τοτε. Στον δρομο μεχρι να φτιαξουμε ενα υποτυποδες καλαθι σε ενα δεντρο, μεγαλη χορηγια καποιου μπαμπα, παιζαμε σε εναν καδο σκουπιδιων , τοτε καθε σπιτι ειχε τον δικο του καδο, δεν υπηρχαν οι γνωστοι πρασινοι. Πηραμε τη κουπα και βγηκαμε στον δρομο. Στο σχολειο οσοι δε μπορουσαν να βαλουν καλαθι, μετα απο διπλο σπασιμο μεσης (και ας ησουν ξεμαρκαριστος) ηταν αμπαλος. Επισης οσοι δεν μπορουσαν να βαλουν καλαθι με ταμπλο (δε μιλαω για το μικρο τετραγωνο γατακια, για τη γωνια του ταμπλο μιλαω) παλι αμπαλος ηταν. Πως την εχασα την επαφη με το ταμπλο δεν μπορω να καταλαβω. Τωρα ολα τα μικρα βαρανε με πεταχταρι. Τιρινινι εκανε τοτε και ολοι ξεραμε να το παιζουμε στη μελοντικα και να ζωγραφιζουμε τον πελαργο.
Αυτα
πηγη https://www.slang.gr/lemma/5142-tirinini

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Redfly την Κυρ Μαρ 29, 2020 9:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:10 pm

Απίστευτα στατιστικά του Γκάλη. Κυριολεκτικά όμως! Σούταρε με τρελά ποσοστά (αν αναλογιστεί τον βαθμό δυσκολίας που είχαν τα δίποντά του) ενώ κι ο Φασούλας είχε τρομερά στατιστικά. Ο Γιαννάκης όχι και τόσο αλλά η ψυχή που κατέθεσε ήταν beyond κι η εν γένει παρούσια του τόσο πληθωρική, όπως και του Φάνη, άλλωστε. Τέτοια τετράδα όπως αυτή που είχαμε σε εκείνο το τουρνουά δεν θα ξαναδούμε το πιο πιθανό.
Όπως και παρουσία σαν του Γκάλη δεν πιστεύω ότι έχουμε ξαναδεί σε διεθνή τουρνούα. Εγώ τουλάχιστον όχι, από το 85' (πρωτοέμαθα τον Σαμπόνις που είχε βγει και πολυτιμότερος+ καλύτερος παίκτης της χρονιάς) που παρακολουθώ σε σταθερή βάση το διεθνές μπάσκετ.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:21 pm

Νομίζω οι ασίστ υπομετριούνταν εκείνη την περίοδο. Ο Γιαννάκης πρέπει να είχε 4-5 πάρε βάλε στον Νικ. Στο χαλαρό.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:26 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:21 pm
Νομίζω οι ασίστ υπομετριούνταν εκείνη την περίοδο. Ο Γιαννάκης πρέπει να είχε 4-5 πάρε βάλε στον Νικ. Στο χαλαρό.
Τα στατς που έβαλα είναι δικά μου, άρα όχι :smile:
Στα "κανονικά" της εποχής όντως θα είναι ακόμη λιγότερες.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:32 pm

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:26 pm
ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:21 pm
Νομίζω οι ασίστ υπομετριούνταν εκείνη την περίοδο. Ο Γιαννάκης πρέπει να είχε 4-5 πάρε βάλε στον Νικ. Στο χαλαρό.
Τα στατς που έβαλα είναι δικά μου, άρα όχι :smile:
Στα "κανονικά" της εποχής όντως θα είναι ακόμη λιγότερες.
Ωραίος. Αυτό σημαίνει πως έκατσες και είδες όλα τα παιχνίδια, γράφοντας. :+1:

Δεν θυμάμαι αν το κάλυπτε στατιστικά ο Γαλάνης το Ευρωμπάσκετ. Νομίζω πως όχι. Ίσως οι Ισπανοί να έχουν αρχείο(κάποιο σάιτ).

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:46 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:32 pm
Ωραίος. Αυτό σημαίνει πως έκατσες και είδες όλα τα παιχνίδια, γράφοντας. :+1:
Ναι, το είχα κάνει πριν πολλά χρόνια, τα έγραφα σε χαρτί μάλιστα. Αν το έκανα σήμερα θα τα έκανα στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ και στην part-time δουλειά μου (ιστορία για άλλο τόπικ αυτή :roll: ) και θα έβγαιναν και πιο advanced stats +/-, πεντάδων κλπ. Άλλη φορά :P

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 9:32 pm
Δεν θυμάμαι αν το κάλυπτε στατιστικά ο Γαλάνης το Ευρωμπάσκετ. Νομίζω πως όχι. Ίσως οι Ισπανοί να έχουν αρχείο(κάποιο σάιτ).
Το επίσημο της ΦΙΜΠΑ έχει πλήρη στατιστικά από το 1995 και μετά. Από εκεί και πριν έχει μόνο πόντους και φάουλ (δηλαδή ότι γραφόταν στα φύλλα αγώνος).
Κάτι άλλο δεν έχω βρει.
Αν κάλυπτε ο Γαλάνης ή κάποιος άλλος δεν το ξέρω, πάντως σίγουρα υπάρχουν σε αρχεία εφημερίδων (κάποια στιγμή υπήρχε στο ίντερνετ το πλήρες αρχείο της Αθλητικής Ηχούς, δυστυχώς πλέον έχει "πέσει"), ενώ σίγουρα υπάρχουν και στο βιβλίο του Σκουντή για το 1987, το οποίο δεν το έχω :P

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 10:12 pm

Φοβερή δουλειά με τα στατιστικά ο bench (είχα κι εγώ την ίδια γνώμη με Ssoulis για τις τελικές του Γιαννάκη, αλλά ήταν μάλλον η ιδέα μας, ίσως λόγω της ποιότητας των όσων τελικών ΄σερβιρε με μοναδικό τρόπο ο "δράκος").
Βρήκα αυτό εδώ:https://archive.fiba.com/pages/eng/fa/s ... aders.html Είναι αποσπασματικό βέβαια αλλά κάτι μπορείς να βρεις.

Ψιλό άσχετο άλλα όχι και τόσο. Ψάχνοντας για στατιστικά σε ιταλικά και ισπανικά (στα ισπανικά παίζει σελίδα:http://historiassobreelbaloncestogriego.blogspot.com/ ( "Ιστορίές του Ελληνικού μπάσκετ" με μπόλικο υλικό και φώτος) πέτυχα ένα ιταλικό άρθρ- αυτό εδώ: https://www.neverendingseason.com/1987- ... po-basket/ που σε κάποια φάση, μιλώντας για τον Γκάλη, γράφει ότι ο θρυλικός Άουερμπαχ των Σέλιτκς, έχει πει ότι " το μεγαλύτερο λάθος της καριέρας μου ήταν" απαντώντας σε ερώτηση γιατί δεν του πρόσφερε εγγυημένο συμβόλαιο.!!!!

Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 30, 2020 1:32 am

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 8:46 pm
Κάποια στιγμή παλιότερα είχα ασχοληθεί να βγάλω τα πλήρη στατιστικά της Εθνικής του 1987.
Πιθανώς να διαφέρουν από τα επίσημα (τα οποία δεν υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ ανεβασμένα), αλλά με μικρές διαφορές κυρίως ως προς το πώς υπολογίζονταν οι ασίστ εκείνη την εποχή κλπ. Αν κάποιος έχει και τα επίσημα από κάποιο βιβλίο, ας τα βάλει να δούμε πόσο κοντά έπεσα :P

Εικόνα
Respect για τα στατιστικά φίλος...

0
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 30, 2020 3:43 pm

Στατιστικά Ελλάδας

http://hemeroteca.mundodeportivo.com/pr ... fullScreen

Σοβιετική Ένωση

http://hemeroteca.mundodeportivo.com/pr ... fullScreen

Γιουγκοσλαβία

http://hemeroteca.mundodeportivo.com/pr ... fullScreen

Ισπανία

http://hemeroteca.mundodeportivo.com/pr ... fullScreen

Για όποιον ενδιαφέρεται για στατιστικά άλλων διοργανώσεων εκεί έχω βρει για το Ευρωμπάσκετ 1985, το Μουντομπάσκετ του 1986 κτλ κτλ

Πληκτρολογείς ημερομηνία, λέξη-κλειδί και βρίσκεις ότι θέλεις.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro Ιστορίες Εθνικής”