Κορυφαίος SF στην ιστορία του NBA

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος sf στην ιστορία του NBA?

Carmelo Anthony
1
1%
Rick Barry
1
1%
Elgin Baylor
4
3%
Larry Bird
39
29%
Kevin Durant
11
8%
Julius Erving
11
8%
John Havlicek
3
2%
Lebron James
42
31%
Kawhi Leonard
7
5%
Paul Pierce
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Scottie Pippen
14
10%
Dominique Wilkins
1
1%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 134
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 5:31 pm

Τα γνωστά, μέχρι 3 επιλογές.. Μετά τους πρώτους 5-6 προσπάθησα να μοιράσω και τις δεκαετίες, εννοείται πως μπορεί κάποιος να έχει στο δικό του top10 (αλλά στο top5 δύσκολα) και παίκτες όπως ο Dantley, o Grant Hill και πολλοί άλλοι..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 5:39 pm

benchwarmer έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 5:31 pm
Τα γνωστά, μέχρι 3 επιλογές.. Μετά τους πρώτους 5-6 προσπάθησα να μοιράσω και τις δεκαετίες, εννοείται πως μπορεί κάποιος να έχει στο δικό του top10 (αλλά στο top5 δύσκολα) και παίκτες όπως ο Dantley, o Grant Hill και πολλοί άλλοι..


Δύσκολα τα πράγματα κι εδώ με τέτοια πληθώρα παικτών. Π.χ άξιοι αναφοράς ήταν ο Κρις Μάλιν και ο Βινς Κάρτερ που τον έγραψα και στα 2ρια (οι 2 θέσεις που γειτνιάζουν περισσότερο από τις υπόλοιπες της πεντάδας).
Όχι ότι όσοι είναι εδώ δεν θα έπρεπε να είναι.

Λοιπόν προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός ψήφισα Τζούλιους Έρβινγκ, Λεμπρόν Τζέιμς και Λάρι Μπερντ. Αφήνοντας μετά πόνου καρδίας θα έλεγα τον αγαπημένο μου παίκτη όλων των εποχών από το ΝΒΑ , τον Πίπεν κι ακολούθως τον αγαπημένο μου σύγχρονο παίκτη, τον Λέοναρντ.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 5:49 pm

δεν ξερω αν κορυφαιος sf ειναι ο λεμπρον, αλλα σιγουρα σε αποδοση ειναι. βεβαια δεν μπορω να τον ψηφισω και γιατι σαν στυλ μπασκετ δεν με αντιπροσωπευει καθολου αλλα και γιατι θεωρω οτι δεν ειναι τοσο επιδραστικος στο παιχνιδι οσο λενε τα στατιστικα του.

επισης ποτε δεν μου αρεσαν παικτες που αλλαζαν συνεχεια ομαδα και μαζευαν ολους τους παικταραδες με μεταγραφες, ανταλλαγες κλπ.

εβαλα larry bird γιατι λατρευω παικτες που κυριαρχουν χωρις αθλητικοτητα. απλως θα εβαζε την μπαλα στο καλαθι οπως ηθελε και ηταν και απο τους καλυτερους σουτερ εβερ.

εβαλα KD γιατι πριν τον τραυματισμο του ηταν ενας απο τους καλυτερους σκορερ εβερ και φυσικα εκανε πλακα στον τζειμς τεχνικα και μπασκετικα. μου την εσπασε λιγο που εφυγε απο οκλαχομα να πω την αληθεια.

και τελος εβαλα Pippen γιατι ηταν ο παικτης που καθε ομαδα θα ηθελε να εχει στην 5αδα της ακομα και αν ειχαν την επιλογη να διαλεξουν οποιον παικτη θελουν.

σιγουρα ο λεμπρον κανει καλυτερη καριερα απο αυτους και λογικα θα ψηφιστει και εδω μεσα 1ος, αλλα εμενα μου αρεσουν παικτες που ξερουν μπασκετ και οχι φρικια της φυσης.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 6:19 pm

Μακελειό φίλε bench!! Ποιον να διαλέξεις, ποιον να αφήσεις;

Δε θα βάλω κάποιον από τους εν ενεργεία και αυτό γιατί η καριέρα τους είναι ακόμη σε εξέλιξη(Duran, Leonard). Φυσικά ο Lebron και ο Carmelo είναι στη δύση της καρίερα τους και άνετα χωρούν στη συζήτηση. Ο Lebron για εμένα έφερε ένα πολύ σπάνιο πακέτο σε άμυνα και επίθεση. Πανέξυπνος παίκτης και τρομερά αποδοτικός από την αρχή της καριέρας του. Η ένσταση που έχω είναι ότι στους Heat(αν θυμάμαι λάθος διορθώστε με) ο Wade ηταν ο μπροστάρης, ήταν αυτός που με την απόδοση του έκρινε την πορεία της ομάδας. Βέβαια όλα αυτά κατερίφθησαν με το πρωτάθλημα στο Cleveland (εκεί πάλι στους τελικούς, καθοριστικότερος ήταν ο Irving) όπου κατά κάποιο τρόπο ο Lebron "εξιλεώθηκε". Προσωπικά θεωρώ πως υπερκτιμάται η προσφορά του από τα αμερικάνικα media, "θεοποιείται" για την ακρίβεια. Επίσης θεωρώ πως τα τελευταία 3-4 χρόνια στην άμυνα δεν είναι όσο επιδραστικός όπως παλιά. Το αντίθετο, πιστεύω πως απλά κάνει συντήρηση δυνάμεων (ψιλοκοροδοϊδεύει :P ). Αυτά για εκείνον. Ο Carmelo είναι μεγάλη καλαθομηχανή αλλά νομίζω πως έκανε λάθος επιλογές στην καριέρα του αφενός και αφετέρου είναι μεγάλος loser.

Η δεκαετία του 80 είχε πολύ σπουδαίους παίκτες. Σκέφτομαι, θυμάμαι τον Worthy που στα play-offs γινόταν σούπερσταρ, τον Duntley, τον πολύ σπουδαίο English των Nuggetts, τον Mullin που σωστά αναφέρει ο Basket72. Όμως Bird και Dr. J. δεν ήταν κανείς. Νομίζω είναι οι δύο καλύτεροι(ο καθένας με εντελώς διαφορετικό στυλ) όλων των εποχών. Επίσης οι τρεις πιο παλιοί ήταν παιχταράδες(Havlicek, Barry, Baylor) αλλά δυστυχώς δεν τους έχουμε δει.

Εν τέλει θα επιλέξω έναν από κάθε γεννιά με τους Havlicek, Bird και Lebron (αλλιώς θα έβαζα τον Dr. J.).

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ssoulliss την Παρ Μαρ 27, 2020 6:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 6:20 pm

Συμφωνώ με τον TracyMac(αλήθεια, :smile: ξεχάσαμε να αναφέρουμε και τον Τρέισι στα 2-3ρια- έστω μιαν αναφορά την αξίζει) περί Λεμπρόν. Ούτε εμένα ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου και σίγουρα προτιμώ Πίπεν. Βασικά, μέχρι κι από τον Τζόρνταν προτιμώ Πίπεν (βλάσφημος, το ξέρω :oops: ).

Από την άλλη, είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο, ο Λεμπρόν είναι μάλλον ο καλύτερος όλων. Από τη στιγμή που μπαίνει στην κουβέντα περί goat (δεν θα γίνει ποτέ- άλλο αυτό) δεν μπορεί παρά να είναι μίνιμουμ στην τριάδα του τοπ 3 στη θέση του και μάλλον κι ο πιο καλός.

Και μια σύντομα αναφορά σε 2 what-ifs του ΝΒΑ και του παγκόσμιου μπάσκετ που έφυγαν πολύ νωρίς.
Στον Λεν Μπάιας που δεν πρόλαβε καν να χαρεί το ντραφτ και καμιά βδομάδα μετά πέθανε από υπερβολική δόση κόκας (ήταν στο ίδιο -αλητήριο-ντραφτ με Γουόλτερ Μπέρι).
Και στον Ρέτζι Λιόυις που τουλάχιστον αυτός πρόλαβε να παίξει 4-5 χρονιές πριν τον προδώσει η καρδιά του. Κοινό τους σημείο η Βοστόνη και η φανέλα με το τριφύλλι (που ο Μπάιας δεν πρόλαβε καν να φορέσει). :? και δεν ξέρουμε πως θα είχε γραφεί η ιστορία αν είχαν συνυπάρξει μαζί στην ομάδα των Σέλτικς.
Βιντέακι από Λεν Μπάιας:


Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 8:22 pm

πηρα τηλεφωνο τον Clyde και μου ειπε να ψηφισω Melo. Μου ειπε επισης να μεταφερω την πικρα του για τη ψηφοφορια στους sg. Παρακαλω για την αμεση αποκατασταση του λαθους.
υγ. οποιος εχει προλαβει larry ξερει γιατι ειναι ο κορυφαιος.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 8:46 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 6:20 pm
Συμφωνώ με τον TracyMac(αλήθεια, :smile: ξεχάσαμε να αναφέρουμε και τον Τρέισι στα 2-3ρια- έστω μιαν αναφορά την αξίζει) περί Λεμπρόν. Ούτε εμένα ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου και σίγουρα προτιμώ Πίπεν. Βασικά, μέχρι κι από τον Τζόρνταν προτιμώ Πίπεν (βλάσφημος, το ξέρω :oops: ).

Από την άλλη, είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο, ο Λεμπρόν είναι μάλλον ο καλύτερος όλων. Από τη στιγμή που μπαίνει στην κουβέντα περί goat (δεν θα γίνει ποτέ- άλλο αυτό) δεν μπορεί παρά να είναι μίνιμουμ στην τριάδα του τοπ 3 στη θέση του και μάλλον κι ο πιο καλός.

Και μια σύντομα αναφορά σε 2 what-ifs του ΝΒΑ και του παγκόσμιου μπάσκετ που έφυγαν πολύ νωρίς.
Στον Λεν Μπάιας που δεν πρόλαβε καν να χαρεί το ντραφτ και καμιά βδομάδα μετά πέθανε από υπερβολική δόση κόκας (ήταν στο ίδιο -αλητήριο-ντραφτ με Γουόλτερ Μπέρι).
Και στον Ρέτζι Λιόυις που τουλάχιστον αυτός πρόλαβε να παίξει 4-5 χρονιές πριν τον προδώσει η καρδιά του. Κοινό τους σημείο η Βοστόνη και η φανέλα με το τριφύλλι (που ο Μπάιας δεν πρόλαβε καν να φορέσει). :? και δεν ξέρουμε πως θα είχε γραφεί η ιστορία αν είχαν συνυπάρξει μαζί στην ομάδα των Σέλτικς.
Βιντέακι από Λεν Μπάιας:
εννοειται πως εγραψα για τον συνονοματο Tracy :D :D στο τοπικ των sg βεβαια, αν και 3αρι επαιζε ευκολα.
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (16.34 KiB) Προβλήθηκε 7904 φορές
ο πιπεν, οσο εχω δει και εχω καταλαβει απο βιντεακια, ειναι ο τελειος συμπαικτης. για αυτον τον ψηφισα. ολοι μα ολοι παικτες και προπονητες θα τον ηθελαν στην ομαδα τους. τελειος σε αμυνα, ριμπαουντ, ενεργεια, παθος ενω και επιθεση πολυ αποτελεσματικος και γενικα εκανε πραγματα που δεν αποτυπωνονται σε στατιστικες.

ωραιος ο κρις μαλλιν που ανεφερες, απο βιντεακια που χω δει απο παλια και φυσικα ολα τα ματς της drem team σε dvd ημουν αγεννητος, που τα χωνε με τρομερη τεχνικη. γενικα βγαζει σουτερηδες το γκολντεν στειτ. γενικα που αρεσουν ασπρουλιαρηδες με τρομερο σουτ και τεχνικη που τα βαζουν ολα και δεν πηδουν ουτε εφημεριδα

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 8:59 pm

Λάρι πολύ εύκολα.

Από κει και πέρα Καγουάι (άλλο what if είναι τι θα είχε γίνει αν δεν είχε υπάρξει η διαβόητη πατσουλιά) και ΛεΜπρον.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 9:02 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 8:46 pm



εννοειται πως εγραψα για τον συνονοματο Tracy :D :D στο τοπικ των sg βεβαια, αν και 3αρι επαιζε ευκολα.

Screenshot_1.png

ο πιπεν, οσο εχω δει και εχω καταλαβει απο βιντεακια, ειναι ο τελειος συμπαικτης. για αυτον τον ψηφισα. ολοι μα ολοι παικτες και προπονητες θα τον ηθελαν στην ομαδα τους. τελειος σε αμυνα, ριμπαουντ, ενεργεια, παθος ενω και επιθεση πολυ αποτελεσματικος και γενικα εκανε πραγματα που δεν αποτυπωνονται σε στατιστικες.

ωραιος ο κρις μαλλιν που ανεφερες, απο βιντεακια που χω δει απο παλια και φυσικα ολα τα ματς της drem team σε dvd ημουν αγεννητος, που τα χωνε με τρομερη τεχνικη. γενικα βγαζει σουτερηδες το γκολντεν στειτ. γενικα που αρεσουν ασπρουλιαρηδες με τρομερο σουτ και τεχνικη που τα βαζουν ολα και δεν πηδουν ουτε εφημεριδα


Γράψε λάθος τότε για τον Τρέισι τον υπερταλαντούχο αυτό παίκτη.
:smile:
Πίπεν καταπληκτικός, αν δεν έπαιζε στην ίδια ομάδα με τον Τζόρνταν θα είχε λιγότερα δαχτυλίδια ή και καθόλου αλλά θα είχε νούμερα για MVP. Απίστευτος παίκτης.
Ο Μάλλιν ήταν στην run n' gun ομάδα των GSW με Τιμ Χάρνταγουει και Μιτς Ρίτσμοντ (Run TMC) να βάζουν περίπου 70 πόντους ανά αγώνα. Έπαιξε και στην πρώτη και καλύτερη Ντριμ Τιμ και πέρα από σουτέρ τρομερός, ήξερε τέλειο μπάσκετ, ήταν δυνατός και πλήρης.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 10:19 pm

Rick Barry



John Havlicek



Elgin Baylor



Dr. J. the move



Dominique



Chris Mullin



1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 27, 2020 11:31 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 27, 2020 10:19 pm
Ωραίος που τα έβαλες όλα αυτά τα βίντεο. Και Ρικ Μπάρι και Έλτζιν Μπέιλορ (άλλος "¨Λιμνάνθρωπος¨στις λίστες) και η ΚΙΝΗΣΗ από τον θεϊκό παίκτη Τζούλιους Έρβινγκ. Που αν θυμάμαι καλά σε κείνους τους τελικούς (τους είχα δει σε βιντεοκασσέτες το 83΄ ή το 84' :smile: ) είχε κάνει κι άλλη μία παρόμοια πάλι με " ανεμόμυλο". Βασικά τον ¨ανεμόμυλο¨τον είχε για την πλάκα του, είτε στο ντράιβ είτε στο τρανζίσιον για κάρφωμα!

Και ποιος τον φύλαγε στην ΚΙΝΗΣΗ;
Μαρκ Λαντσμπέργκερ κυρίες και κύριοι: :D :D

Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 6:17 am

Κ Ε Λ Τ Ε Σ :D

Αν διάλεγα ποιος παίκτης του ΝουΒουΑαα θα ήθελα να ήμουν, πλην του μέγιστου Mark Eaton βεβαίως-βεβαίως, αυτός θα ήταν ο Λάρρυ ο Πουλής.

Το μυαλό κερδάει τα μούσκουλα ρεεε !

Πλην του Λάρυ, Dr J κυρίως για την επίδραση που είχε στον τρόπο που παίζεται το μπάσκετ και φυσικά Durantula γιατί είναι η αθλητική έκδοση του Λάρυ :P

Πλην αυτών των 3 μόνο Pippen.

Οι υπόλοιποι της λίστας, ένας δηλαδή, με το ζόρι θα στέκονταν στο επίπεδο της Β ΕΣΚΑ.

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 11:40 am

Για τους φίλους του Pippen και όχι μόνο.



Adrian Dantley ο Iso-master όπως τον αποκαλούσαν.



Ο Alex English έκανε το Denver ομάδα play-offs. Αλλά επειδή τότε στη δύση γινόταν χαμός ήταν σχεδόν αδύνατο να παίξει σε τελικούς.



0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 12:09 pm

Μμμμ... Δύσκολη κατηγορία. Αμφιταλαντευόμουν για την πρώτη θέση ανάμεσα σε Lebron και Bird και τελικά επέλεξα τον Bird. Σίγουρα, δεν είχε τη διάρκεια του Lebron λόγω των τραυματισμών του αλλά τον θεωρώ τον παίχτη με το μεγαλύτερο μπασκετικό iq στην ιστορία του ΝΒΑ. Έκανε τα πάντα, πόντους, ριμπάουντ, ασίστ. Το κλέψιμο απέναντι στους Πίστονς στον 5ο τελικό του 1987 είναι ακόμη και σήμερα ένα από τα highlight του NBA (έστω κι αν "πλήγωσε" τα αγαπημένα μου Πιστόνια). Απίστευτο δολοφονικό ένστικτο και "βρωμόστομα" απ' τα λίγα. Είχε όμως τη δυνατότητα να απαντά στα λόγια με έργα.

Lebron. Υπεραθλητής, με μπασκετικό iq που φαίνεται τώρα στα "γεράματα", μεγάλη διάρκεια λόγω έλλειψης σοβαρών τραυματισμών και σωματότυπου, κάνει τα πάντα στο γήπεδο. Θέλω να πάρει έναν τίτλο με τους Lakers, ώστε να πατήσει στην κορυφή με μια ιστορική φανέλα.

Σαν τρίτο ψήφισα τον Elgin Baylor΄, αν και δυσκολεύτηκα πολύ. Θυμάμαι σε ένα ντοκιμαντέρ που τον είχαν χαρακτηρίσει ως Lebron της εποχής του. Πολύ καλός σκόρερ και αθλητικός παίχτης, είχε την ατυχία να πέσει πάνω στη μεγάλη δυναστεία της Βοστονης και έμεινε άτιτλος. Ήταν ο πρώτος που εξέλιξε τη θέση του SF.

Υ.Γ. Ίσως να μιλούσαμε διαφορετικά σήμερα, αν ο Bias δεν είχε πεθάνει.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:35 pm

Όσο και να συμπαθώ τον Πίπεν ο Λεμπρόν είναι καλύτερος σε όλα πλην της άμυνας που και αυτό στα πλέυ οφ είναι αμφισβητήσιμο.
Λάρι-Λεμπρόν-Ντουράντ.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”