2022-2023-Ολυμπιακός - Μεταγραφές και προτάσεις

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 1:37 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:38 pm
AlexD έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 7:27 am


Ε εντάξει δεν είναι και απαράβατος κανόνας αυτός, ούτε και το μοναδικό κριτήριο.

Αν ήταν, κρατούσαμε και Ζαν Σαρλ σε αυτήν την θέση που έχει πια κάποια χρόνια εμπειρίας από γιουρολιγκ και έχει και εμπειρία πλει οφφ και φ4!

Σε κάθε περίπτωση είμαι λίγο στεναχωρημένος που φεύγει ο Ζαν... πολύ συμπαθητική και πάντα χαμογελαστή φυσιογνωμία.
Ο Αcy υπάρχει περίπτωση να παίξει;
Ο ίδιος δεν το πιστεύει :)
Αλλά θα τον κρατούσα για ψυχολόγο της ομάδας :D

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 2:55 pm

corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:46 pm
Ονουακου μόνο που σουτάρει βολές με κουτάλα δεν θα τον έπαιρνα όσο καλός και να είναι. Άλλωστε στο 5 κλείσαμε με Μιλου.
για σκεψου τι ψυχολογικο αβανταζ θα ειχες απεναντι σε αντιπαλο που κερδισες με εικοσαρα εχοντας παικτη στο ροστερ σου που σουταρει τις βολες με κουταλα :twisted:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 21, 2022 4:08 pm

corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:46 pm
Ονουακου μόνο που σουτάρει βολές με κουτάλα δεν θα τον έπαιρνα όσο καλός και να είναι. Άλλωστε στο 5 κλείσαμε με Μιλου.
Δεν πειράζει η κουτάλα, αφού τις βάζει.
Άλλωστε, όπως είπε κι ο "σύντροφος" Τενγκ: "άσπρος γάτος, μαύρος γάτος, φτάνει να πιάνει ποντίκια".

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 4:12 pm

lefpan έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 4:08 pm
corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:46 pm
Ονουακου μόνο που σουτάρει βολές με κουτάλα δεν θα τον έπαιρνα όσο καλός και να είναι. Άλλωστε στο 5 κλείσαμε με Μιλου.
Δεν πειράζει η κουτάλα, αφού τις βάζει.
Άλλωστε, όπως είπε κι ο "σύντροφος" Τενγκ: "άσπρος γάτος, μαύρος γάτος, φτάνει να πιάνει ποντίκια".
Καλά, δεν τον λες και Μαρκ Πράις...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 21, 2022 4:18 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:38 pm
AlexD έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 7:27 am


Ε εντάξει δεν είναι και απαράβατος κανόνας αυτός, ούτε και το μοναδικό κριτήριο.

Αν ήταν, κρατούσαμε και Ζαν Σαρλ σε αυτήν την θέση που έχει πια κάποια χρόνια εμπειρίας από γιουρολιγκ και έχει και εμπειρία πλει οφφ και φ4!

Σε κάθε περίπτωση είμαι λίγο στεναχωρημένος που φεύγει ο Ζαν... πολύ συμπαθητική και πάντα χαμογελαστή φυσιογνωμία.
Ο Αcy υπάρχει περίπτωση να παίξει;
O Έισι πριν το Φ4 έλεγε οτι σκέφτεται ακόμα και να σταματήσει το μπάσκετ. Δεν βλέπω τι μπορεί να αλλάξει στην προετοιμασία του καλοκαιριού για να δούμε κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπουμε 5 μήνες τώρα. ΘΑ είναι τεράστια έκπληξη αν μείνει

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:23 pm

Ο Κωστάκης Αντετοκούνμπο σύμφωνα με ρεπορτάζ θα απασχολήσει πάλι τον Ολυμπιακό φέτος!Αν ισχύει κάτι τέτοιο δύσκολα να μην έρθει μιας και στη Βιλερμπάν τρώει τον πάγκο φουλ....Το θέμα είναι πως θα απασχολήσει;Ως 4-5αρι στη θέση του Λιβιό ή ως 5άρι στη θέση του Μάρτιν;Λογικά το πρώτο.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:45 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:23 pm
Ο Κωστάκης Αντετοκούνμπο σύμφωνα με ρεπορτάζ θα απασχολήσει πάλι τον Ολυμπιακό φέτος!Αν ισχύει κάτι τέτοιο δύσκολα να μην έρθει μιας και στη Βιλερμπάν τρώει τον πάγκο φουλ....Το θέμα είναι πως θα απασχολήσει;Ως 4-5αρι στη θέση του Λιβιό ή ως 5άρι στη θέση του Μάρτιν;Λογικά το πρώτο.
Κατ αρχην στον Ολυμπιακο θα τρωει περισσσοτερο παγκο και δευτερο 4 ουτε στα πιο τρελλα του ονειρα δεν μπορει.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:48 pm

Δεν νομίζω να υπάρχει Κ. Αντε στο 4 αυτή την στιγμή. Ο Κώστας στον φετινό Ολυμπιακό ΙΣΩΣ χωράει μόνο αν πάρουμε γερό 4/5 που να προορίζεται πιο πολύ για το 5 και έρθει ο Κώστας ως μπακ απ του Φαλ. Αν παίξει καλά, σιγά σιγά θα πάρει το σταθερό 14-18', αν όχι θα πέσει σε γκάρμπαντζ τάιμ και Α1.

Σε κάθε περίπτωση αν ακούγεται ένα τέτοιο σενάριο πιο πολύ με ανησυχεί ότι ρωτάμε για παίχτες που έχουν το διαβατήριο επειδή ίσως βλέπουμε κάποιο από τα υπάρχοντα να απομακρύνεται. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:51 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:45 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:23 pm
Ο Κωστάκης Αντετοκούνμπο σύμφωνα με ρεπορτάζ θα απασχολήσει πάλι τον Ολυμπιακό φέτος!Αν ισχύει κάτι τέτοιο δύσκολα να μην έρθει μιας και στη Βιλερμπάν τρώει τον πάγκο φουλ....Το θέμα είναι πως θα απασχολήσει;Ως 4-5αρι στη θέση του Λιβιό ή ως 5άρι στη θέση του Μάρτιν;Λογικά το πρώτο.
Κατ αρχην στον Ολυμπιακο θα τρωει περισσσοτερο παγκο και δευτερο 4 ουτε στα πιο τρελλα του ονειρα δεν μπορει.
Οκ ναι δεν έχει σουτ, δεν έχει κίνησεις μόνο κάτω απ το καλάθι μπορεί να φάνει χρήσιμος, δεν νομίζω όμως ότι θα χουμε 2 τεσσάρια και 3 καθαρά σέντερ, οπότε αν τον πάρουν και μείνει ο Μάρτιν θα τον βάζει και στο 4 λίγα λεπτά.....Πάντως 2ο 5άρι δεν θα τον ήθελα.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:55 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:48 pm
Δεν νομίζω να υπάρχει Κ. Αντε στο 4 αυτή την στιγμή. Ο Κώστας στον φετινό Ολυμπιακό ΙΣΩΣ χωράει μόνο αν πάρουμε γερό 4/5 που να προορίζεται πιο πολύ για το 5 και έρθει ο Κώστας ως μπακ απ του Φαλ. Αν παίξει καλά, σιγά σιγά θα πάρει το σταθερό 14-18', αν όχι θα πέσει σε γκάρμπαντζ τάιμ και Α1.

Σε κάθε περίπτωση αν ακούγεται ένα τέτοιο σενάριο πιο πολύ με ανησυχεί ότι ρωτάμε για παίχτες που έχουν το διαβατήριο επειδή ίσως βλέπουμε κάποιο από τα υπάρχοντα να απομακρύνεται. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό.
Εννοείται ότι για το διαβατήριο θα ναι πιο πολύ αυτή η κίνηση παρά για τις ικανότητες του παίκτη αυτή τη στιγμή....Γι αυτό λέω ότι δεν κάνει ως 2ος σε ομάδα που κοιτάζει playoff.Και προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει μεγάλα περιθώρεια εξέλιξης ακόμα, λίγα πράγματα μπορεί να βελτιώσει σε μια σωστή ομάδα και πάνω σε αυτά που ήδη κάνει!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 1:59 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:48 pm
Δεν νομίζω να υπάρχει Κ. Αντε στο 4 αυτή την στιγμή. Ο Κώστας στον φετινό Ολυμπιακό ΙΣΩΣ χωράει μόνο αν πάρουμε γερό 4/5 που να προορίζεται πιο πολύ για το 5 και έρθει ο Κώστας ως μπακ απ του Φαλ. Αν παίξει καλά, σιγά σιγά θα πάρει το σταθερό 14-18', αν όχι θα πέσει σε γκάρμπαντζ τάιμ και Α1.

Σε κάθε περίπτωση αν ακούγεται ένα τέτοιο σενάριο πιο πολύ με ανησυχεί ότι ρωτάμε για παίχτες που έχουν το διαβατήριο επειδή ίσως βλέπουμε κάποιο από τα υπάρχοντα να απομακρύνεται. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό.
Λογική η ανησυχία σχετικά με τον Ντόρσεϊ, όλοι την έχουμε, αλλά μην ξεχνάμε ότι έχουμε ήδη χάσει τον Πρίντεζη. Επομένως θα πρέπει να κοιτάμε (και) Έλληνες παίκτες ούτως ή άλλως.

Εγώ τον Κώστα θα τον ήθελα, στην πιο "μαζεμένη" οικονομικά 12άδα μου στην οποία κρατάμε και τον Μάρτιν, και παίρνουμε και ένα κανονικό 4άρι για πίσω από τον Σάσα. Ο Κώστας βέβαια 4 δεν μπορεί να παίξει, οπότε μιλάμε για 12άδα με δύο 4άρια και τρία 5άρια.
Ο ίδιος βέβαια δεν νομίζω να θέλει, γιατί πέρυσι δεν ήθελε γιατί δεν του εγγυήθηκε κανείς (και καλά έκανε) ότι θα είναι το 2ο πεντάρι. Ε ούτε η παρουσία του φέτος ήταν τέτοια ώστε να έχει κερδίσει κάτι τέτοιο.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 2:03 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:55 pm
AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:48 pm
Δεν νομίζω να υπάρχει Κ. Αντε στο 4 αυτή την στιγμή. Ο Κώστας στον φετινό Ολυμπιακό ΙΣΩΣ χωράει μόνο αν πάρουμε γερό 4/5 που να προορίζεται πιο πολύ για το 5 και έρθει ο Κώστας ως μπακ απ του Φαλ. Αν παίξει καλά, σιγά σιγά θα πάρει το σταθερό 14-18', αν όχι θα πέσει σε γκάρμπαντζ τάιμ και Α1.

Σε κάθε περίπτωση αν ακούγεται ένα τέτοιο σενάριο πιο πολύ με ανησυχεί ότι ρωτάμε για παίχτες που έχουν το διαβατήριο επειδή ίσως βλέπουμε κάποιο από τα υπάρχοντα να απομακρύνεται. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό.
Εννοείται ότι για το διαβατήριο θα ναι πιο πολύ αυτή η κίνηση παρά για τις ικανότητες του παίκτη αυτή τη στιγμή....Γι αυτό λέω ότι δεν κάνει ως 2ος σε ομάδα που κοιτάζει playoff.Και προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει μεγάλα περιθώρεια εξέλιξης ακόμα, λίγα πράγματα μπορεί να βελτιώσει σε μια σωστή ομάδα και πάνω σε αυτά που ήδη κάνει!
Ναι για τα περιθώρια βελτίωσης δεν θα ήθελα να μιλήσω γιατί δεν έχω ιδέα αν και πόσο μπορεί να βελτιωθεί. Σαν 2ος ναι δεν τον θέλω, μόνο αν είναι ανάγκη και καλυφθεί η θέση και αλλιώς...και με καλό αγιασμό/βουντού και λοιπά...

@benchwarmer Ναι δεν μπορείς να του εγγυηθείς χρόνο συμμετοχής γιατί αν δεν βελτιώσει πράγματα, απλά δεν θα του τον δώσεις. Αν το καταλαβαίνει και ο ίδιος αυτό, χρειάζεσαι οπωσδήποτε το διαβατήριο, έχεις πλάνο που να δει πως αν παίξει καλά θα βρει κάποιο χρόνο και από του χρόνου καλύτερα, αλλά έχουμε και βάθος στην θέση αν δεν τα καταφέρει.... τότε έχει νόημα. Πολλά τα αν όμως. Βέβαια... να παίζεις game 5 play off ή τελικούς Α1 και να έχει Ατετοκούμπρος το γήπεδο είναι ένα ξεχωριστό και μεγάλο + :D

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 2:05 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 2:55 pm
corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 12:46 pm
Ονουακου μόνο που σουτάρει βολές με κουτάλα δεν θα τον έπαιρνα όσο καλός και να είναι. Άλλωστε στο 5 κλείσαμε με Μιλου.
για σκεψου τι ψυχολογικο αβανταζ θα ειχες απεναντι σε αντιπαλο που κερδισες με εικοσαρα εχοντας παικτη στο ροστερ σου που σουταρει τις βολες με κουταλα :twisted:
Σαν παιδας παρότι πρώτος σκόρερ της γειτονιάς ήμουν γενικά ασουτος.

Σένα ματς με 6 βαθμούς Κελσίου η αστοχία είχε βαρέσει κόκκινο στις βολές. Είχα φτάσει 1/10 βολές μαλλον. Και λέω δεν πάει άλλο... Και έριξα 2 αλλά Ονουακου. Η δεύτερη μπήκε..

Η διαιτητρια μου λέει αν ξανασουταρεις έτσι δε θα στη μετρήσω για διακωμωδηση του αθλήματος. (κερδίσαμε 25-26 κιόλας νομίζω :p)

Απο μένα είναι ναι

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 2:45 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 2:05 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 2:55 pm


για σκεψου τι ψυχολογικο αβανταζ θα ειχες απεναντι σε αντιπαλο που κερδισες με εικοσαρα εχοντας παικτη στο ροστερ σου που σουταρει τις βολες με κουταλα :twisted:
Σαν παιδας παρότι πρώτος σκόρερ της γειτονιάς ήμουν γενικά ασουτος.

Σένα ματς με 6 βαθμούς Κελσίου η αστοχία είχε βαρέσει κόκκινο στις βολές. Είχα φτάσει 1/10 βολές μαλλον. Και λέω δεν πάει άλλο... Και έριξα 2 αλλά Ονουακου. Η δεύτερη μπήκε..

Η διαιτητρια μου λέει αν ξανασουταρεις έτσι δε θα στη μετρήσω για διακωμωδηση του αθλήματος. (κερδίσαμε 25-26 κιόλας νομίζω :p)

Απο μένα είναι ναι
τον ρικ μπαρυ δεν θα τον ηξερε λογικα η σφυριχτρουλα...

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Ιουν 22, 2022 2:53 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 1:23 pm
Ο Κωστάκης Αντετοκούνμπο σύμφωνα με ρεπορτάζ θα απασχολήσει πάλι τον Ολυμπιακό φέτος!Αν ισχύει κάτι τέτοιο δύσκολα να μην έρθει μιας και στη Βιλερμπάν τρώει τον πάγκο φουλ....Το θέμα είναι πως θα απασχολήσει;Ως 4-5αρι στη θέση του Λιβιό ή ως 5άρι στη θέση του Μάρτιν;Λογικά το πρώτο.
Στη θέση του Λιβιό, ούτε με σφαίρες!
Με ανύπαρκτο τρίποντο και δίποντο σουτ, πού πας ρε Καραμήτρο;
Στη θέση του Μάρτιν (αν φύγει), μόνο αν αποσκοπήσουμε στο διαβατήριο.

Τι απομένει;
Να τον πάρουμε ως πρότζεκτ, που λογικά θα πρέπει να το δεχτεί (αν φυσικά του γίνει πρόταση), με λίγα λεφτά (πιό λίγα από του Μάρτιν), και με την προοπτική να τον βελτιώσουμε και να γίνει μπασκετμπολίστας. Γιατί τώρα είναι αδελφός μπασκετμπολίστα.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”