Κορυφαίος PG στην ιστορία του NBA

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος pg στην ιστορία του NBA?

Bob Cousy
3
2%
Steph Curry
15
12%
Walt Frazier
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Magic Johnson
38
31%
Jason Kidd
6
5%
Steve Nash
14
11%
Chris Paul
4
3%
Gary Payton
1
1%
Oscar Robertson
15
12%
John Stockton
18
15%
Isiah Thomas
8
7%
Russell Westbrook
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 123
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 11:50 am

Μέχρι 3 επιλογές, και υπάρχει και η δυνατότητα αλλαγής της ψήφου μιας που η καριέρα κάποιων είναι ακόμα σε εξέλιξη ;)

Για τους 9 πρώτους στο top10 μου δεν έχω αμφιβολία ποιοι είναι (ανεξαρτήτως σειράς), από εκεί και πέρα έβαλα και άλλες 3 επιλογές για να υπάρχει περισσότερη ποικιλία, μπορούσαν βέβαια να μπούνε και αρκετοί ακόμα honorable mentions.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 12:54 pm

Στεφ καρυ και ματζικ τζονσον ειναι προαφανως σταναρ επιλογες. Η τριτη μου ειναι τοσο δυσκολη που δε ψηφιζω ακομα. Καποιους θεους δεν τους προλαβα καν (οσκαρ και γουεστ) αλλα και καποιους που προλαβα ή παιζουν ακομα ειναι παικταραδες (στοκτον τομας, κρισ πολ) πραγματικα δε ξερω τι να διαλεξω. Μαλλον παω σε στοκτον...οχι πολ...οχι ειναι και ο τζεισον κιντ πφφφ.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:00 pm

η θεση αυτη ειναι μια θεση που ειναι λιγο υποκειμενικο ποιον θεωρουμε κορυφαιο. δεν υπηρχε ποτε ενας jordan π.χ που ειναι αναμφισβητητα ο καλυτερος και ο πιο κυριαρχος, οποτε το προσωπικο στυλ ή τα κριτηρια που θετει για την θεση ο καθε ενας(που ειναι μακραν τα περισσοτερα απο ολες τις αλλες θεσεις) ή ακομα και η ομαδα που υποστηριζεις.

προσωπικα steph curry. αν δεν ειχε τους τραυματισμους θα βλεπαμε πολλα περισσοτερα απο αυτον. θα ηταν πιο αθλητικος και πιο γυμνασμενος οποτε περισσοτερα ελευθερα σουτ, καλυτερη αμυνα και περισσοτερα drive!

ειναι σιγουρα ο παικτης που αλλαξε το συγχρονο μπασκετ. δυσκολα μπορω να διακρινω μια τοσο αποτομη και κυριαρχη αλλαγη στο nba απο αλλον παικτη. πηγε την ταση του μπασκετ στο τριποντο και το ακολουθουν ολοι ευλαβικα. τρομακτικο αν σκεφτουμε οτι τα αθλητικα του προσοντα ειναι πολυ φτωχα σε σε σχεση με την πλειοψηφια των παικτων που ηταν και ειναι nba.

οι john stockton-steve nash και jason kidd ηταν ο ορισμος που δινω εγω για την θεση του πλει μεικερ. τρομεροι οργανωτες και leaders μεσα στο γηπεδο, τρομεροι σε αποφασεις και δρασεις στο παιχνιδι, κορυφαιοι οργανωτες δημιουργοι και φυσικα σε οποια ομαδα και αν ηταν, πηγαιναν για κορυφη.

o magic ο καλυτερος πασερ και ο πιο fun to watch παικτης. μια κλαση μονος του, αλλα δεν εχω παραπανω γνωμη για την τοτε περιοδο.

ψηφιζω steph curry γιατι η κυριαρχια του σε μια εποχη που μονο αθλητικοτητα και μπρατσα βλεπουμε, απο εναν παικτη που ειναι το αντιθετο της αθλητικοτητας(σχεδον δεν καρφωνει) ειναι τρελα εντυπωσιακη!

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:17 pm

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 1:00 pm
η θεση αυτη ειναι μια θεση που ειναι λιγο υποκειμενικο ποιον θεωρουμε κορυφαιο. δεν υπηρχε ποτε ενας jordan π.χ που ειναι αναμφισβητητα ο καλυτερος και ο πιο κυριαρχος, οποτε το προσωπικο στυλ ή τα κριτηρια που θετει για την θεση ο καθε ενας(που ειναι μακραν τα περισσοτερα απο ολες τις αλλες θεσεις) ή ακομα και η ομαδα που υποστηριζεις.

προσωπικα steph curry. αν δεν ειχε τους τραυματισμους θα βλεπαμε πολλα περισσοτερα απο αυτον. θα ηταν πιο αθλητικος και πιο γυμνασμενος οποτε περισσοτερα ελευθερα σουτ, καλυτερη αμυνα και περισσοτερα drive!

ειναι σιγουρα ο παικτης που αλλαξε το συγχρονο μπασκετ. δυσκολα μπορω να διακρινω μια τοσο αποτομη και κυριαρχη αλλαγη στο nba απο αλλον παικτη. πηγε την ταση του μπασκετ στο τριποντο και το ακολουθουν ολοι ευλαβικα. τρομακτικο αν σκεφτουμε οτι τα αθλητικα του προσοντα ειναι πολυ φτωχα σε σε σχεση με την πλειοψηφια των παικτων που ηταν και ειναι nba.

οι john stockton-steve nash και jason kidd ηταν ο ορισμος που δινω εγω για την θεση του πλει μεικερ. τρομεροι οργανωτες και leaders μεσα στο γηπεδο, τρομεροι σε αποφασεις και δρασεις στο παιχνιδι, κορυφαιοι οργανωτες δημιουργοι και φυσικα σε οποια ομαδα και αν ηταν, πηγαιναν για κορυφη.

o magic ο καλυτερος πασερ και ο πιο fun to watch παικτης. μια κλαση μονος του, αλλα δεν εχω παραπανω γνωμη για την τοτε περιοδο.

ψηφιζω steph curry γιατι η κυριαρχια του σε μια εποχη που μονο αθλητικοτητα και μπρατσα βλεπουμε, απο εναν παικτη που ειναι το αντιθετο της αθλητικοτητας(σχεδον δεν καρφωνει) ειναι τρελα εντυπωσιακη!

Ο ματζικ τζονσον ειναι ο τζορνταν της θεσης απλα μαλλον δεν τον προλαβες. Πολυ μπροστα απο την εποχη του. Τοσο μπορστα που ακομα δεν εχει βρεθει τετοιος. Ο στιβ ειναι ετσι οπως τα λες. Αλλαξε τη θεση, μονο το ball handling του να εχει καποιος ειναι αρκετο. Νομιζω οτι αυτοι οι δυο ειναι αντικειμενικα κορυφαιοι. Το υποκειμενικο του θεματος ειναι στη τριτη ψηφο.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:30 pm

Μάτζικ μακράν όμως. Άνευ συναγωνισμού.
Ψήφισα και Στόκτον, Νας, αν και σκέφτηκα και τον υιό Κάρι κι ακόμα πιο πολύ τον μίστερ λογότυπο του ΝΒΑ, Τζέρι Γουέστ που όμως δεν τον βρήκα στη λίστα. Αλλιώς θα είχε πάρει αυτός τη μία μου ψήφου αντί του Στόκτον μάλλον.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:33 pm

Νομίζω οτι ο αξεπέραστος Μάτζικ είναι μακράν το νο 1.Τώρα για τις αλλες 2 επιλογές,πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να διαλέξεις καθώς υπάρχουν πολλοι και εξαιρετικοί παίκτες. Προσωπικά θα βάλω τους Στόκτον και Τομας,νομίζω οτι είναι οι κορυφαίοι 3 της ιστορίας(τον αγαπημένο μου Ιάσωνα τον βάζω τον καλύτερο των τελευταίων 20 ετών)
Σε τέτοιες ψηφοφορίες πάντως υπάρχουν αδικιμένοι,πχ ο Ρομπερτσον που δεν τον έχουμε δεί,οπότε μοιραία δεν μπορώ να τον βάλω στις επιλογές μου.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:54 pm

Τον West προφανώς και δεν τον ξέχασα, θα είναι στα SG :smile:

Και κάποια συγκριτικά νούμερα για τους 12 της λίστας:

Πόντοι Καριέρας Μ.Ο.
Robertson 25.4
Curry 23.9
Westbrook 23.5
Magic 19.5
Thomas 19.3
Frazier 19.1
Paul 18.7
Cousy 18.4
Payton 16.6
Nash 14.6
Stockton 13.1
Kidd 12.6

Ασίστ Καριέρας Μ.Ο.
Magic 11.4
Stockton 10.5
Robertson 9.6
Paul 9.4
Thomas 9.2
Kidd 8.6
Nash 8.5
Westbrook 8.3
Cousy 7.6
Payton 6.6
Curry 6.6
Frazier 5.9

Πρωταθλήματα
Cousy 6
Magic 5
Curry 3
Thomas 2
Frazier 2
Robertson 1
Kidd 1
Payton 1

MVP
Magic 3
Nash 2
Curry 2
Cousy 1
Robertson 1
Westbrook 1

First-Team
Cousy 10
Magic 9
Robertson 9
Kidd 5
Frazier 4
Paul 4
Thomas 3
Nash 3
Curry 3
Stockton 2
Westbrook 2
Payton 2

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 2:20 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 1:54 pm
Τον West προφανώς και δεν τον ξέχασα, θα είναι στα SG :smile:

Και κάποια συγκριτικά νούμερα για τους 12 της λίστας:

Πόντοι Καριέρας Μ.Ο.
Robertson 25.4
Curry 23.9
Westbrook 23.5
Magic 19.5
Thomas 19.3
Frazier 19.1
Paul 18.7
Cousy 18.4
Payton 16.6
Nash 14.6
Stockton 13.1
Kidd 12.6

Ασίστ Καριέρας Μ.Ο.
Magic 11.4
Stockton 10.5
Robertson 9.6
Paul 9.4
Thomas 9.2
Kidd 8.6
Nash 8.5
Westbrook 8.3
Cousy 7.6
Payton 6.6
Curry 6.6
Frazier 5.9

Πρωταθλήματα
Cousy 6
Magic 5
Curry 3
Thomas 2
Frazier 2
Robertson 1
Kidd 1
Payton 1

MVP
Magic 3
Nash 2
Curry 2
Cousy 1
Robertson 1
Westbrook 1

First-Team
Cousy 10
Magic 9
Robertson 9
Kidd 5
Frazier 4
Paul 4
Thomas 3
Nash 3
Curry 3
Stockton 2
Westbrook 2
Payton 2
Πολύ κατατοπιτστικά τα στατιστικά που παραθέτεις.
Ας έχουμε πάντα υπόψη (για τους νεώτερους το λέω) ότι οι ασίστ παλιότερα υπολογίζοταν διαφορετικά ενώ δεν υπήρχε και τρίποντο. Από την άλλη οι παίκτες είχαν και μεγαλύτερο μ.ο σε λεπτά συμμετοχής.

Όσο για τον Τζέρι Γουέστ, πάω πάσο. Ο ορισμός του κόμπο ήταν, υπήρχαν χρονιές που τις έπαιξε πιο πολύ στον άσσο κι άλλες πιο πολύ στο 2. Ενδεχομένως να πάει πιο πολυ στο 2, αν και με τον Τσάμπερλεν έκανε λίγο πίσω στο σκοράρισμα. Και με τον Μπέιλορ (αν δεν κάνω λάθος γιατί είναι πράγματα που τα έχω μελετήσει πολύυυυ παλιά. :smile: )

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 2:27 pm

Steve Nash ! Ο τύπος που έκανε όλους του συμπαίκτες του καλύτερους. Δεν υπάρχει δεύτερος και μιλάω πάρα πολύ αντικειμενικά :D 8-)

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 2:46 pm

Νομίζω ότι είναι η σχετικά πιο εύκολη λίστα. Στις άλλες θέσεις θα γίνει μακεκλειό :D! Πάντως τον West οι αμερικανοί PG τον θεωρούν. Αλλά οκ, συμβιβαζόμαστε με τις επιλογές του mod :P .

Ο Magic ήταν το νούμερο ένα. Ίσως ο πιο ταλαντούχος παίκτης που έχουμε δει να αγωνίζεται. Άσουτος που λένε και στο Ελλάδα αλλά τεράστια κλάση. Τα υπολοιπα στοιχεία ήταν 9 ή 10/10. Ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της θεαματικότερης ομάδας στην ιστορία του ΝΒΑ με επικές εμφανίσεις σε τελικούς και όχι μόνο.

Δεύτερο θα επέλεγα τον Oscar Robertson(και αυτός άσουτος) , παρόλο που δεν έχω εικόνα, διότι από αυτά που έχω διαβάσει ήταν ορχήστρα και τα τότε επιτεύγματα του άργησαν πολύ να πλησιαστούν ή να καταριφθούν.

Τρίτο θα βάλω το Isiah(και αυτός άσουτος), χωρίς επεξηγήσεις! :evil: :D

Άξιοι αναφοράς που δεν είναι στη λίστα είναι οι Chauncey Billups, Nate Archibald, Mark Price και Kevin Johnson. Και οι τρεις θα μπορούσαν να είναι στη λίστα. Δε θα έπρεπε να είναι η καρικατούρα ο Russell ο Westbrook! :fire: :P

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 5:35 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 2:46 pm
Άξιοι αναφοράς που δεν είναι στη λίστα είναι οι Chauncey Billups, Nate Archibald, Mark Price και Kevin Johnson. Και οι τρεις θα μπορούσαν να είναι στη λίστα. Δε θα έπρεπε να είναι η καρικατούρα ο Russell ο Westbrook! :fire: :P
Αυτός που προβληματίστηκα πολύ για το αν έπρεπε να τον βάλω ή όχι (και αν εμφανιστούν οι 2 που ξέρω και το γράψουν, θα τον βάλω :P ) είναι ο Τόνυ ο Πάρκερ. Τα στατιστικά ίσως να μην γεμίζουν το μάτι, ούτε φυσικά το γεγονός ότι δεν έχει καμία παρουσία σε First-Team (όλοι της λίστας έχουν τουλάχιστον 2), έχει όμως 4 δαχτυλίδια ως βασικός, βασικότατος.

Προς το παρόν, λίγος φαντεζής (sic) Cousy:


0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 9:48 am

Με κάτω τα χέρια θα έπρεπε να το πάρει ο Ρόμπερτσον.

Ντρέπομαι που το λέω... αλλά ψήφισα με πάνω χέρια. Συναισθηματική η ψήφος κι ουχί αντικειμενική, στο Στηβ Νας για τον εγκέφαλό του την προσωπικότητά του, τη σκληράδα του, αλλά κυρίως το ότι αποδεικνύει το ότι ακόμη και άνθρωπος με σώμα κοινού θνητού μπορεί να γίνει MVP.

Το 90-50-40 σε συνδυασμό με τον αριθμό των ασίστ του ήταν φοβερό. Αλλά Ρόμπερτσον δεν είναι.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 12:40 pm

Λείπει ο Τζέρι Ουέστ και ίσως και να έβαζα ως υποψήφιο τον Penny αντί του Chris Paul, αλλά μικρή σημασία έχει. Και παραπάνω ψήφους να είχα δεν θα πήγαιναν σε κανέναν από αυτούς. Όσκαρ, Μάτζικ και Νας από μένα.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 1:24 pm

Η καριέρα του Penny δυστυχώς τελείωσε κάπου στα 27-28 του.. Μακάρι να βλέπαμε περισσότερο τον παίχτη που είδαμε στους Magic το 1995, αλλά δεν. Νομίζω πως ακόμα και ο συνεπώνυμος Tim είναι πιο πάνω σε ένα ιστορικό ranking των PGs.. Κάπου στο 10-15 ο Τιμ, στο 15-20 ο Πέννυ πιθανότατα.




0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 1:41 pm

https://bleacherreport.com/articles/950 ... me#slide18

Η κατάταξη του bleacher report. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Έχει ημερομηνία το 2011.

Αναφέρει αρκετά ψηλά και τον Sidney Moncrief των Bucks, ο οποίος ήταν εξαιρετικός two-way player. Τον Penny τον έχει στο 33, πράγματι δεν ολοκλήρωσε την καριέρα του όπως την άρχισε. Σωστα είναι εκτός δεκάδας.

Και μια πιο πρόσφατη από το Espn

https://www.espn.com/nba/story/_/page/n ... uards-ever

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”