Κορονοϊός

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 7:19 pm

shtarkws έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 11:11 am
Είστε σε καραντίνα με έναν παίκτη (μπάσκετ εννοείται), ποιος είναι αυτός και γιατί;
Δώρα Παντέλη

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 7:20 pm

Coach Periklis έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 7:19 pm
shtarkws έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 11:11 am
Είστε σε καραντίνα με έναν παίκτη (μπάσκετ εννοείται), ποιος είναι αυτός και γιατί;
Δώρα Παντέλη
Παίρνει φωτιά ο γουγλης.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 7:38 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 7:20 pm
Coach Periklis έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 7:19 pm
shtarkws έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 11:11 am
Είστε σε καραντίνα με έναν παίκτη (μπάσκετ εννοείται), ποιος είναι αυτός και γιατί;
Δώρα Παντέλη
Παίρνει φωτιά ο γουγλης.
:smile: Βρήκες άκρη; Ήταν παίκτρια μπάσκετ και κάτι άλλο;
Παρεμπιπτόντως οι 2 τελευταίες μου σχέσεις/ ή κάτι τέτοιο, ήταν με πρώην παίκτριες. Η μία ήταν και συμπαίκτρια με Μάλτση. Και είχε προλάβει και Αννυ Κωνσταντινίδου στον Σπόρτιγκ, στα τελευταία του " θηλυκού Γκάλη".

Είναι που αγαπάω το μπάσκετ, τελικά. Το έχω καλοσκεφτεί. Δεν εξηγείται αλλιώς. :P

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 7:44 pm

:smile: Βρήκες άκρη; Ήταν παίκτρια μπάσκετ και κάτι άλλο;
Μμμ δεν είναι του γούστου μου.

Πείτε με ανώμαλο, προτιμώ τον Αργύρη.
Παρεμπιπτόντως οι 2 τελευταίες μου σχέσεις/ ή κάτι τέτοιο, ήταν με πρώην παίκτριες. Η μία ήταν και συμπαίκτρια με Μάλτση. Και είχε προλάβει και Αννυ Κωνσταντινίδου στον Σπόρτιγκ, στα τελευταία του " θηλυκού Γκάλη".
Φαντάζομαι και οι δύο κοντοχοντρες με μύτη Σενγκελια και οδοντοστοιχία Γεωργίου. Αλλά είπαμε, θυσία γίνεσαι για το μπάσκετ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 8:08 pm

Από σήμερα έχουμε νέο παιχνιδάκι στην Ισπανία. Μετά τα χειροκροτήματα για το ιατρικό προσωπικό στις 8, τώρα έχουμε κατσαρολοσαματά στις 9 με αίτημα να τσακιστεί ο Βασιλιάς να δώσει μερικά εκατομμύρια από την περιουσία του για την έρευνα και την καταπολέμηση του ιού.

Προτείνω στην Αθήνα στις 7 κάθε μέρα να χτυπάτε φραπέδες στα μπαλκόνια με αίτημα να φέρει ο $#@ τον Σάρας.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 4:46 pm

Προβληματιζόμουν πολύ αν θα το γράψω αυτό. Επειδή είμαστε αθλητικό forum θα ήθελα να "συνδέσω" τον covid-19 με τον αθλητισμό. Καλύτερα με τους αθλητές. Συγκεκριμμένα με τους έλληνες αθλητές του μπάσκετ. Αφορμή για εμένα ήταν η δωρεά δύο αναπνευστήρων στο νοσοκομείο της Σύρου από τον Πρίντεζη.

Στην Ελλάδα ίσως υπάρχουν 10-15 πολύ καλά οικονομημένοι μπασκετμπολίστες(υπάρχει και ένας τουλάχιστον προπονητής). Κάποιοι από αυτούς αγωνίζονται ακόμη, κάποιοι σταμάτησαν πρόσφατα, κάποιοι είναι αρκετά μεγαλύτεροι-δεν έχει σημασία. Για τους εν ενεργεία είχα την εντύπωση πως μπορεί η ομάδα τους να τους απαγορεύει να κάνουν κάποια δωρεά σε κάποιο νοσοκομείο που έχει ανάγκη αυτή την περίοδο. Ίσως το πίστευα αυτό λόγω της συνεργασίας τους με συγκεκριμμένα ιδιωτικά νοσοκομεία. Τελικά ο Πρίντεζης μου έδωσε αφορμή, να γκρινιάξω.

Ενω βλέπουμε και διαβάζουμε πρωτοβουλίες στο εξωτερικό από αθλητές όλων των σπορ, στην Ελλάδα οι αθλητές(και οι πρώην) που έχουν μια πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς δεν ακούγονται πουθενά. Θα μου πει κάποιος πως πιθανόν το κάνουν χωρίς τυμπανοκρουσίες. Το καταλαβαίνω, δεν το αποδέχομαι όμως. Διαφωνώ. Είναι κάτι που με έχει απογοητεύσει. Ίσως κάποιοι να νομίζουν πως θα είναι είδωλο ό,τι και να γίνεται από εδώ και πέρα. Άλλοι ίσως να νομίζουν πως το να έχουν μια ακαδημία για παιδιά φτάνει και περισσεύει. Άλλοι μπορεί να μην τους νοιάζει καν.

Τα τελευταία χρόνια με έχει ενοχλήσει αφάνταστα η διαφήμιση του Διαμαντίδη για μια τραπεζική κάρτα(πλάτες στα κοράκια το λέω εγώ) και τελευταία του Γιαννάκη με πολύ γνωστή ιδιωτική εταιρεία παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας(ρε δε ντρεπόμαστε). Φυσικά και είναι δικαίωμα τους να κάνουν ό,τι γουστάρουν με τα λεφτά τους. Και φυσικά δικαίωμα μου είναι να τους κράξω.

Υ.Γ. Μήτσο στην Καστοριά(από όπου κατάγεσαι) πεθαίνει κόσμος. Το νοσοκομείο της πόλης έβγαλε ανακοίνωση/έκκληση για δωρέα. Όλα καλά; :@#$:

Υ.Γ2. Δράκε τι θα τα κάνεις τόσα λεφτά; Έλεος ρε παιδί μου. :@#$:

Υ.Γ3. Μπορεί να ξεχνάω και άλλους. Και στην μπάλα τα ίδια συμβαίνουν.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 5:34 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Απρ 04, 2020 4:46 pm
Προβληματιζόμουν πολύ αν θα το γράψω αυτό. Επειδή είμαστε αθλητικό forum θα ήθελα να "συνδέσω" τον covid-19 με τον αθλητισμό. Καλύτερα με τους αθλητές. Συγκεκριμμένα με τους έλληνες αθλητές του μπάσκετ. Αφορμή για εμένα ήταν η δωρεά δύο αναπνευστήρων στο νοσοκομείο της Σύρου από τον Πρίντεζη.

Στην Ελλάδα ίσως υπάρχουν 10-15 πολύ καλά οικονομημένοι μπασκετμπολίστες(υπάρχει και ένας τουλάχιστον προπονητής). Κάποιοι από αυτούς αγωνίζονται ακόμη, κάποιοι σταμάτησαν πρόσφατα, κάποιοι είναι αρκετά μεγαλύτεροι-δεν έχει σημασία. Για τους εν ενεργεία είχα την εντύπωση πως μπορεί η ομάδα τους να τους απαγορεύει να κάνουν κάποια δωρεά σε κάποιο νοσοκομείο που έχει ανάγκη αυτή την περίοδο. Ίσως το πίστευα αυτό λόγω της συνεργασίας τους με συγκεκριμμένα ιδιωτικά νοσοκομεία. Τελικά ο Πρίντεζης μου έδωσε αφορμή, να γκρινιάξω.

Ενω βλέπουμε και διαβάζουμε πρωτοβουλίες στο εξωτερικό από αθλητές όλων των σπορ, στην Ελλάδα οι αθλητές(και οι πρώην) που έχουν μια πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς δεν ακούγονται πουθενά. Θα μου πει κάποιος πως πιθανόν το κάνουν χωρίς τυμπανοκρουσίες. Το καταλαβαίνω, δεν το αποδέχομαι όμως. Διαφωνώ. Είναι κάτι που με έχει απογοητεύσει. Ίσως κάποιοι να νομίζουν πως θα είναι είδωλο ό,τι και να γίνεται από εδώ και πέρα. Άλλοι ίσως να νομίζουν πως το να έχουν μια ακαδημία για παιδιά φτάνει και περισσεύει. Άλλοι μπορεί να μην τους νοιάζει καν.

Τα τελευταία χρόνια με έχει ενοχλήσει αφάνταστα η διαφήμιση του Διαμαντίδη για μια τραπεζική κάρτα(πλάτες στα κοράκια το λέω εγώ) και τελευταία του Γιαννάκη με πολύ γνωστή ιδιωτική εταιρεία παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας(ρε δε ντρεπόμαστε). Φυσικά και είναι δικαίωμα τους να κάνουν ό,τι γουστάρουν με τα λεφτά τους. Και φυσικά δικαίωμα μου είναι να τους κράξω.

Υ.Γ. Μήτσο στην Καστοριά(από όπου κατάγεσαι) πεθαίνει κόσμος. Το νοσοκομείο της πόλης έβγαλε ανακοίνωση/έκκληση για δωρέα. Όλα καλά; :@#$:

Υ.Γ2. Δράκε τι θα τα κάνεις τόσα λεφτά; Έλεος ρε παιδί μου. :@#$:

Υ.Γ3. Μπορεί να ξεχνάω και άλλους. Και στην μπάλα τα ίδια συμβαίνουν.
Συμφωνώ σε όλα, εγώ θα προσθέσω και τον Σπανούλη, έτσι για να μην αρχίσουμε τα κοκκινοπράσινα :P και τα πρασινοκόκκινα και πορευτούμε σε αντίθετη εντελώς τροχιά από εκεί που κινείται το ποστ σου.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 8:15 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 04, 2020 5:34 pm
Συμφωνώ σε όλα, εγώ θα προσθέσω και τον Σπανούλη, έτσι για να μην αρχίσουμε τα κοκκινοπράσινα :P και τα πρασινοκόκκινα και πορευτούμε σε αντίθετη εντελώς τροχιά από εκεί που κινείται το ποστ σου.
Βάλε όσους θες. Για αυτό ανέφερα στην αρχή 10-15 αθλητέςς περίπου. Μπορεί και παραπάνω. Δεν αναφέρω Ολυμπιονίκες από λοιπά σπορ διότι κάποιοι μόλις και μετά βίας την περνούν. Αλλά τα αστέρια μας θα έπρεπε να είχαν κινητοποιηθεί και νωρίς και όλοι.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 10:06 pm

Εγω παντως διαφωνω και με τους δυο σας. Τα κενα του κρατους ειναι λαθος να καλυπτονται απο δωρεες. Αυτες γινονται μονο απο αυτους που θελουν το κρατος να συνεχισει να λειτουργει ετσι οπως λειτουργει διοτι εχουν οφελος.\. Για μενα λοιπον μονο μια κινηση αυξησης της φορολογιας εχει νοημα, με μονιμο χαρακτηρα και οχι δωρακια ψιχουλα σε σχεση με αυτα που εχουν. Το 1 εκατομμυριο που εδωσαν πχ οι αγγελοπουλοι ειναι ψιχουλα μπροστα στη μειωση της φορολογιας πχ στο μπασκετ που ζητησαν και πηραν. Ομοιως κατι κινησεις στα σχολεια που μαζευουν χρηματα για να βαλουν πετρελαιο αντι να κουνησουν .....τα ποδαρακια τους και να μαζευτουν εξω απο κανενα δημαρχειο ειναι απλα κινησεις μετατoπισης της ευθυνης του κρατους στους πολιτες, και απλα διαιωνιζουν το προβλημα. Πολλα θα μπορουσα να πω, ηδη λεω πραγματα που τα θεωρω ημιμετρα αλλα να προσθεσω εδω οτι οι παικτες ειναι εργαζομενοι, φανταστειτε ποσα εχουν οι εργοδοτες τους. Δε μπορω να ξεχασω το κλαμα του dpg για το ποσα εχει βγαλει ο σπανουλης... μιλαμε για τον dpg που χρεωνει οτι θελει στα κρατικα νοσοκομεια και που γι αυτον το μπασκετ ειναι το δικο μου playstation και που ο μισθος του σπανουλη και του καθε σπανουλη ειναι τα χρηματα που απαιτει το χομπι του οπως για εμενα η αγορα ενος game cd.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 10:23 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 04, 2020 10:06 pm
Εγω παντως διαφωνω και με τους δυο σας. Τα κενα του κρατους ειναι λαθος να καλυπτονται απο δωρεες. Αυτες γινονται μονο απο αυτους που θελουν το κρατος να συνεχισει να λειτουργει ετσι οπως λειτουργει διοτι εχουν οφελος.\. Για μενα λοιπον μονο μια κινηση αυξησης της φορολογιας εχει νοημα, με μονιμο χαρακτηρα και οχι δωρακια ψιχουλα σε σχεση με αυτα που εχουν. Το 1 εκατομμυριο που εδωσαν πχ οι αγγελοπουλοι ειναι ψιχουλα μπροστα στη μειωση της φορολογιας πχ στο μπασκετ που ζητησαν και πηραν. Ομοιως κατι κινησεις στα σχολεια που μαζευουν χρηματα για να βαλουν πετρελαιο αντι να κουνησουν .....τα ποδαρακια τους και να μαζευτουν εξω απο κανενα δημαρχειο ειναι απλα κινησεις μετατoπισης της ευθυνης του κρατους στους πολιτες, και απλα διαιωνιζουν το προβλημα. Πολλα θα μπορουσα να πω, ηδη λεω πραγματα που τα θεωρω ημιμετρα αλλα να προσθεσω εδω οτι οι παικτες ειναι εργαζομενοι, φανταστειτε ποσα εχουν οι εργοδοτες τους. Δε μπορω να ξεχασω το κλαμα του dpg για το ποσα εχει βγαλει ο σπανουλης... μιλαμε για τον dpg που χρεωνει οτι θελει στα κρατικα νοσοκομεια και που γι αυτον το μπασκετ ειναι το δικο μου playstation και που ο μισθος του σπανουλη και του καθε σπανουλη ειναι τα χρηματα που απαιτει το χομπι του οπως για εμενα η αγορα ενος game cd.

Δεν μίλησε ακριβώς για φιλανθρωπίες ο Soulis αλλά για μια ευαισθητοποίηση ανθρώπων που έχουν εκατομμύρια. Έκανε κι εύστοχη αναφορά (στο δικό σου μήκος κύματος) περί του είδους των διαφημίσεων που έκαναν 2 μπασκετάνθρωποι.
Προφανώς κι αυτό που τονίζεις εσύ είναι η ουσία κι αν θέλουμε να το πάμε ακόμα πιο βαθιά είναι το ίδιο το σύστημα. Μέχρι τότε, ας στάξει και κανείς εκατομμυριούχος αθλητής/προπονητής, τίποτε. ΌΣο για τους μεγαλομέτοχους, πάει καιρός τώρα, εδώ μέσα που τα λέμε... Ούτε "ματώνουν" :D ούτε τίποτε, το χόμπι τους όπως λες κάνουν, άλλα όχι μονάχα αυτό. Βασικά "αγοράζουν" δύναμη με την αγορά μιας μεγάλης ομάδας. Σε πολλά επίπεδα.

Σχετικά με τον μισθό του Σπανούλη κλπ υπερβάλλεις λίγο. Δεν τους έχω για να βγάζουν πάνω από 50κ. τον χρόνο. Όταν δίνουν τα 10κ στην ομάδα, είναι σαν να δίνεις εσύ το 1/5 του ετήσιου μισθού σου. Κάτι παραπάνω από ένα game cd (ελπίζω τουλάχιστον :smile:, ) .
Τέλος πάντων, στην ουσία συμφωνούμε κι οι 3, να είσαι σίγουρος.

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 10:34 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 04, 2020 10:06 pm
Εγω παντως διαφωνω και με τους δυο σας. Τα κενα του κρατους ειναι λαθος να καλυπτονται απο δωρεες. Αυτες γινονται μονο απο αυτους που θελουν το κρατος να συνεχισει να λειτουργει ετσι οπως λειτουργει διοτι εχουν οφελος.\. Για μενα λοιπον μονο μια κινηση αυξησης της φορολογιας εχει νοημα, με μονιμο χαρακτηρα και οχι δωρακια ψιχουλα σε σχεση με αυτα που εχουν. Το 1 εκατομμυριο που εδωσαν πχ οι αγγελοπουλοι ειναι ψιχουλα μπροστα στη μειωση της φορολογιας πχ στο μπασκετ που ζητησαν και πηραν. Ομοιως κατι κινησεις στα σχολεια που μαζευουν χρηματα για να βαλουν πετρελαιο αντι να κουνησουν .....τα ποδαρακια τους και να μαζευτουν εξω απο κανενα δημαρχειο ειναι απλα κινησεις μετατoπισης της ευθυνης του κρατους στους πολιτες, και απλα διαιωνιζουν το προβλημα. Πολλα θα μπορουσα να πω, ηδη λεω πραγματα που τα θεωρω ημιμετρα αλλα να προσθεσω εδω οτι οι παικτες ειναι εργαζομενοι, φανταστειτε ποσα εχουν οι εργοδοτες τους. Δε μπορω να ξεχασω το κλαμα του dpg για το ποσα εχει βγαλει ο σπανουλης... μιλαμε για τον dpg που χρεωνει οτι θελει στα κρατικα νοσοκομεια και που γι αυτον το μπασκετ ειναι το δικο μου playstation και που ο μισθος του σπανουλη και του καθε σπανουλη ειναι τα χρηματα που απαιτει το χομπι του οπως για εμενα η αγορα ενος game cd.
Γενικότερα πάντως η τακτική που ακολουθούμε στην Ελλάδα είναι ουσιαστικά η μετατόπιση της ευθύνης σε εμάς και για μένα οι πολίτες μέχρι τώρα έχουν δείξει υποδειγματική συμπεριφορά. Δε θέλω να μπω στα πολιτικά δυστυχώς, γιατί ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι να μιλάω για μπάσκετ και άλλα χόμπυ, αλλά εγώ αυτό που βλέπω στον τομέα της υγείας είναι το εξής:

Προσπαθούμε ένα σύστημα υγείας που κατακρεουργείται και υποχρηματοδοτείται εδώ και πολλά χρόνια από όλες τις κυβερνήσεις αντί να το στηρίξουμε και να το βοηθήσουμε (που χρειάζεται λεφτά και ικανές αποφάσεις) να το αφήσουμε να παίξει μπάλα με δωρεές από σημαίνοντα πρόσωπα, με μάσκες από την Κίνα, δωράκι στις ιδιωτικές κλινικές για τις ΜΕΘ αντί επίταξης, ελάχιστες ΜΕΘ γενικότερα, λιγοστά τεστ και οι ενέργειες έχουν επικεντρωθεί στην καραντίνα του πολίτη και όχι στο πως αυτό το σύστημα υγείας θα μπορέσει να στηρίξει τους άρρωστους αν γίνει καμία στραβή και η πανδημία εξαπλωθεί.

Δείτε τους πίνακες. Οι νεκροί μας είναι πολλοί για τα κρούσματα που έχουμε. Ή δε σηκώνουμε την αρρώστια ή σε αντίθεση με άλλες χώρες δεν΄έχουμε κάνει τον απαραίτητο αριθμό τεστ. Και δεν αμφισβητώ την αυθεντία του κ. Τσιόδρα, ούτε το παίζω επιδημιολόγος. (Καινούριο χούι αυτό, όταν ένας άνθρωπος πληροφορείται και διαβάζει τι γίνεται σε άλλες χώρες και αναρωτιέται, κατευθείαν να του πούμε ότι κάνει επίθεση στον κ. Τσιόδρα παρά την εκτίμηση στο έργο του) Απλά εγώ αυτό που βλέπω ότι μας σώζει μέχρι τώρα είναι η λήψη των κατάλληλων μέτρων πολύ νωρίς και η πειθαρχία των πολιτών, ενώ σε άλλες χώρες τις έχει σώσει και η έγκαιρη λήψη μέτρων και τα πολλά τεστ για να γίνει σωστά η καραντίνα και πιο στοχευμένα.

Για μένα ο πολίτης έχει πειθαρχήσει σε μεγάλο βαθμό. Οι εικόνες που προβάλλουν τα μέσα και ειδικά η παραλία Θεσσαλονίκης είναι ακόμα μία προσπάθεια των μέσων να μας εκφοβίσουν και να μας μεταθέσουν την ευθύνη. Γιατί εν τέλει σημασία έχει ότι και αυτός ο ιός προσφέρεται για μικροπολιτική. Αν όλα πάνε καλά, έχουμε κυβερνησάρα που τιθάσευσε τον ανυπάκουο ελληνικό λαό με δύσκολα μέτρα. Αν όλα πάνε άσχημα και το ΕΣΥ καταρρεύσει, τότε δε θα αποδοθούν ευθύνες για την έλλειψη υλικού και την κατάσταση του ΕΣΥ τόσα χρόνια, αλλά θα φταίει ο πολίτης που δεν υπάκουσε, που δεν τηρούσε τα μέτρα, που γινόταν "συνωστισμός" στην παραλία Θεσσαλονίκης.

Προσωπικά δεν προσπαθώ να πάρω την ευθύνη από τους πολίτες. Αλλά μια μικρή μερίδα ανυπάκουων (ή επιεικώς ηλίθιων που βγαίνουν έξω για "αντίσταση" γιατί είναι έργο της μασονίας να μας περάσει το τσιπ και ναι αυτό το διάβασα και όχι από λίγους) δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει έλλειψη προετοιμασίας των νοσοκομείων απέναντι στον κορονοϊό. Δυστυχώς επειδή έχω πολλούς φίλους νοσηλευτές, το μόνο που μου λένε είναι ότι εύχονται να μη γίνει στραβή γιατί είμαστε πραγματικά ανέτοιμοι αν σοβαρέψει η κατάσταση. Και τα χειροκροτήματα πιο πολύ ως υποκρισία για τη μη διάθεση ουσιαστικής βοήθειας τα είδαν, παρά σαν τόνωση ηθικού. Το μόνο που εύχομαι είναι να μη στραβώσει το έργο, γιατί μέχρι τώρα είμαστε σε καλύτερη φάση από άλλες χώρες και μακάρι αυτή η κρίση να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας που τόσα χρόνια οι κυβερνήσεις του έδιναν μικρή σημασία...

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 04, 2020 11:17 pm

Δυστυχως φιλε ολα τα πραγματα ειναι πολιτικη. Ακομα και το μπασκετ που βλεπεις αναλογα την πολιτικη μπορει να ειναι τελειως διαφορετικο. Στεναχωριεμαι αφανταστα οταν ακουω (συχνα) την εκφραση .. δεν ασχολουμαι με την πολιτικη. Ειναι σαν να μη σε ενδιαφερει η ιδια σου η ζωη. Δε ξερω αν περισσοτερα τεστ θα ειχαν παντως νοημα. Δεν νομιζω οτι περιοριζεται ο ιος απο τα τεστ, ουτε εχει γινει καπου στοχευμενη καραντινα. Τα μετρα καλα εκαναν και τα πηραν, ολοι τα ιδια παιρνουν απλα καποιες χωρες αργησαν χαρακτηριστικα και ευτυχως δεν ειμαστε εμεις μεσα. Το προβλημα ειναι οτι οι ΜΕΘ ειναι ελαχιστες λογω πολιτικης παφοασης πολλων κυβερνησεων και τωρα πρεπει να αντιμετωπισουν το προβλημα συμφωνα με τα πιστευω τους. Το ιδιο προβλημα πχ θα συμβει αν καποια χωρα σταματησει να τροφοδοτει με ρευμα τη χωρα διοτι πλεον δεν ειμαστε 100% αυταρκεις και οσο παει θα ειμαστε και λιγοτερο πχ. Αλλα ας μην πλατιαζω. Ενα μονο σχολιο θελω να προσθεσω, γελαω σε βαθμο :rofl: :rofl: οταν ακουω οτι ο ελληνας ειναι ανυπακουος. Μονο αυτο δεν ειμαστε μεττα απο 4 μνημονια και 2 εκατομμυρια ανεργους (καποτε το πιασαμε το νουμερο, συντομα θα το ξαναπιασουμε). Δεν εχει κουνηθει φυλλο, ο κοσμος ειναι σε νιρβανα και καθε αναφορα σε ανυπακοη ελληνα ειναι ενεκδοτο.
υγ. προχθες σε μια βολτα μου στη παραλια, κουβεντιασα (ως εκ φυσεως ανυπακουος) με εναν ξενο και αρχισε να μου λεει για τις 5G κεραιες και τον ιο. Σαστισα, εκανα οτι συμφωνουσα, γυρισα σπιτι και το γκλουγκλαρα και επαθα πλακα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 05, 2020 2:31 am

Δείτε τους πίνακες. Οι νεκροί μας είναι πολλοί για τα κρούσματα που έχουμε.
Δεν ισχύει αυτό διότι πολύ απλά δεν ξέρουμε πόσα κρούσματα έχουμε. Κι επειδή κάθε χώρα χρησιμοποιεί διαφορετική μεθοδολογία, δεν είναι συγκρίσιμα τα κρούσματα. Η Γερμανία κάνει τεστ σε όποιον περπατάει, στην Ελλάδα κάνουμε μόνο σε όποιον έχει σοβαρά συμπτώματα.

Το μόνο μετρό σύγκρισης ανάμεσα στις χώρες είναι οι θάνατοι ανά εκατομμύριο πληθυσμού, διότι οι θάνατοι καταγράφονται σχεδόν σε απόλυτο βαθμό με την ίδια μεθοδολογία: αν πεθάνει, καταγράφεται.

Ε τα πάμε εξαιρετικά.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 8:01 am

Μου κάνει εντύπωση που τα πήγαμε τόσο καλά σαν χώρα. Ύστερα από μια βαρβάτη οικονομική κρίση και άλλες αποτυχίες μια μικρή επιτυχία όταν άλλες χώρες παραδίδανε τα φέρετρα με την οκά. Ίσως μας ωρίμασαν οι κακουχίες.

Εντάξει, άλλαξε η ζωή, αλλά θα ξανάρθει η κανονικότητα. Εγώ σκοτώθηκα να βλέπω ταινίες. Τις προάλλες έπρεπε να οργανώσουμε εδώ γενέθλια για την ανιψιά μου και το σκεφτόμασταν. Τα κάναμε αλλά εμείς κι εμείς. Γεμίσαμε πάντως τον τόπο μπαλόνια. Εντωμεταξύ, έχει παίξει κανείς με ήλιον; Έχει πολλή πλάκα. Παίζει να χρησιμοποίησα την μισή φιάλη για να κάνω την φωνή μου σαν κινούμενο σχέδιο! :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 8:10 am

Helen έγραψε:
Κυρ Οκτ 04, 2020 8:01 am
Μου κάνει εντύπωση που τα πήγαμε τόσο καλά σαν χώρα. Ύστερα από μια βαρβάτη οικονομική κρίση και άλλες αποτυχίες μια μικρή επιτυχία όταν άλλες χώρες παραδίδανε τα φέρετρα με την οκά. Ίσως μας ωρίμασαν οι κακουχίες.

Εντάξει, άλλαξε η ζωή, αλλά θα ξανάρθει η κανονικότητα. Εγώ σκοτώθηκα να βλέπω ταινίες. Τις προάλλες έπρεπε να οργανώσουμε εδώ γενέθλια για την ανιψιά μου και το σκεφτόμασταν. Τα κάναμε αλλά εμείς κι εμείς. Γεμίσαμε πάντως τον τόπο μπαλόνια. Εντωμεταξύ, έχει παίξει κανείς με ήλιον; Έχει πολλή πλάκα. Παίζει να χρησιμοποίησα την μισή φιάλη για να κάνω την φωνή μου σαν κινούμενο σχέδιο! :D

Σε όλους μας έκανε εντύπωση Helen. Τελικά ήταν τύχη. Από τη μία δεν είμασταν χώρα "τράνζιτο" κι από την άλλη η ΙΤαλία μας έπεφτε πολύ κοντά (ούνα φάτσα, ούνα ράτσα) και τα κάναμε πάνω μας.

Ήρθε όμως το καλοκαιράκι μετά της ραστώνης του και των σφηνακίων του, και ήρθε η ώρα της αλήθειας.
Γουελκάμ το Γκρις. ¨Οπως τραγουδούσε και ο εθνικός μας τραγουδιστής ( Επίδαυρος, Ηρώδειο κλπ) :



Όχι ακριβώς τώρα, αλλά εδώ και ένα/ενάμιση μήνα. :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “News”