Ποιο νομίζετε ότι είναι το ιδανικό format για την Euroleague ;

Συντονιστής: Captains

Ποιο νομίζετε ότι είναι το ιδανικό format για την Euroleague ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 17, 2020 5:28 pm

Playoffs/Final 4
10
50%
Final 8
3
15%
Playoffs όπως το NBA
7
35%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 5:28 pm

Ποιο νομίζετε ότι είναι το ιδανικό format για την Euroleague ;

Playoffs/Final 4
Final 8
Playoffs όπως το NBA

Ποια είναι η γνώμη σας;

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 5:47 pm

Όπως είναι, είναι η τέλεια λίγκα. Απλά θα ήθελα η σειρά των αγώνων να είναι ίδια στην κανονική περίοδο. Δηλαδή αν παίζω πρώτο ματς με την Αρμάνι και δεύτερο με τη Μπαρτσελόνα κλπ , θα ήθελα και ο δεύτερος γύρος να είναι έτσι, πρώτο ματς με Αρμάνι, δεύτερο με Μπαρτσελόνα κλπ. Αυτό που παίζεις με ένα αντίπαλο τη 15η αγωνιστική και ξανά μαζί του... την 20η μου κάνει κάπως.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 5:54 pm

Οσπ η Λίγκα πλησιαζει τα πρότυπα του NBA κρατάω μια επιφύλαξη για τον θεσμό του F4.

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 6:10 pm

shtarkws έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 5:54 pm
Οσπ η Λίγκα πλησιαζει τα πρότυπα του NBA κρατάω μια επιφύλαξη για τον θεσμό του F4.
Σε κάποια το πλησιάζει, σε κάποια άλλα είναι πολύ δύσκολο και πάλι καλά θα έλεγα εγώ. Όσο για το F4 είναι το ατού της νομίζω.
Στο να παίζονται τα παιχνίδια του β΄γύρου με τη σειρά του α' που λέει κι ο Yorgos, θα συμφωνήσω κι εγώ, χωρίς όμως να είναι και ιδιαίτερης σημασίας.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 887
Δημοσιεύσεις: 11167
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 6:13 pm

Εμενα μου αρέσει όπως είναι,συμφωνώ με τον Yorgo για το πρόγραμμα.
Playoffs μετά 1-8,και f4 για τον τίτλο.
Η ένσταση μου με την ευρωλίγκα,είναι τα κλειστά συμβόλαια...Δεν γίνεται να βγαίνει πχ η Μπασκόνια 10η στο πρωτάθλημα και να είναι στην ευρωλίγκα την επόμενη σεζόν,και η Μπιλμπάο που θα κάνει την έκπληξη και θα βγει 2η-3η να μείνει απέξω,κάτι με χαλάει σε αυτό. Θα το ήθελα όπως παλιά,να βγαίνουν οι πρώτοι κάθε πρωταθλήματος,έτσι θα αυξανόταν και ο ανταγωνισμός στα εγχώρια πρωταθλήματα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 6:16 pm

οσο περναει ο καιρος κραταω τις επιφυλλαξεις μου. ναι μεν το final 4 ειναι το παραδοσιακο που εχουμε εδω ευρωπη και εκει γεννιουνται απο το πουθενα ηρωες αλλα και τεραστιες εκπληξεις στον θεσμο, αλλα ετσι οπως παει παιζουν ολη την χρονια σε ενα ματς ουσιαστικα, στον ημιτελικο. παει αχρηστη ολη η regular season ετσι.

η αληθεια ειναι πως αν παει σε σειρα play off μεχρι και τελικο θα ειναι πολυ συναρπαστικοτερη η λιγκα! περισσοτερα ματς, περισσοτερα ντερμπι, τρελη τακτικη, και φυσικα πολλα σημαντικοτερα ματς και φυσικα ντερμπι!

καθε χρονο την φαση των 8 περιμενεις στην ευρωλιγκα αντε και λιγο την αρχη για να δεις πως ειναι οι νεες μεταγραφες τις ομαδας σου. το final 4 ειναι η τελικη ευθεια αλλα περιμενεις 1 μηνα μεχρι να ερθει και βλεπεις αλλες ομαδες. δεν μου αρεσει εμενα αυτο, οσο και αν απολαμβανω αυτα τα ματς.

ειναι μακραν το συναρπαστικοτερο κομματι της ευρωλιγκας η φαση των play off. με πολλες ταυτοχρονες ματσαρες, προπονητες που τα αλλαζουν ολα σε μια μερα και με πρωταγωνιστες διαφορετικους σε καθε ματς. και φυσικα μεσα σε ολα αυτα περισσοτερα λεφτα, περισσοτερα εισιτηρια και περισσοτερη διαφημιση του προιοντος!

οποτε regular season οπως ειναι και μετα play off! αιμα και αμμος!

αυτο που θελω να αλλαξει επισης ειναι το ποιες ομαδες μπαινουν ευρωλιγκα. θελω να υπαρχει ενα κινητρο και για αλλες ομαδες να βαζουν λεφτα για να μπουν ευρωλιγκα και ετσι να γινεται πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα. ας πουμε η αρμανι δεν παιρνει πλεον το πρωταθλημα ιταλια, γιατι να μην βγει η βενετσια π.χ ευρωλιγκα και να ριξει λιγο παραπανω λεφτα απο οτι βαζει καθε χρονο?

θελω δηλαδη να υπαρχει μια ανακυκλωση των ομαδων που μπαινουν και τωρα που αυξανεται ο αριθμος των ομαδων ειναι ευκαιρια να αλλαξουν και οι τροποι που μπαινουν ομαδες σε αυτην. δεν γινεται να βλεπω 4-5 ομαδες ολο απο ισπανια ελεος πια.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 6:45 pm

Το ιδανικό για μένα είναι να μπουν Playoffs όπως το ΝΒΑ αφού προηγουμένως ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο το σάλαρι το οποίο θα αμβλύνει τις διαφορές. Θα βλέπαμε και περισσότερα παιχνίδια με ενδιαφέρον.

Στα πλέιοφς (που έχουμε τώρα με αυτό το φορμάτ) σχεδόν στα 3 από τα 4 ζευγάρια δεν έχουμε εκπλήξεις οπότε ολόκληρη η χρονιά ξεχνιέται και το μόνο που θυμόμαστε είναι τα τελευταία 3 παιχνίδια (2 ημιτελικούς και τελικό).

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 6:55 pm

j-kidd13 έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 6:13 pm
Εμενα μου αρέσει όπως είναι,συμφωνώ με τον Yorgo για το πρόγραμμα.
Playoffs μετά 1-8,και f4 για τον τίτλο.
Η ένσταση μου με την ευρωλίγκα,είναι τα κλειστά συμβόλαια...Δεν γίνεται να βγαίνει πχ η Μπασκόνια 10η στο πρωτάθλημα και να είναι στην ευρωλίγκα την επόμενη σεζόν,και η Μπιλμπάο που θα κάνει την έκπληξη και θα βγει 2η-3η να μείνει απέξω,κάτι με χαλάει σε αυτό. Θα το ήθελα όπως παλιά,να βγαίνουν οι πρώτοι κάθε πρωταθλήματος,έτσι θα αυξανόταν και ο ανταγωνισμός στα εγχώρια πρωταθλήματα.
Αυτό γίνεται διοτι μια ομάδα για να συμμετέχει πρέπει να εχει μίνιμουμ μπάτζετ, που δεν μπορει να διαθέσει μια ομάδα επειδή εκανε μια καλή χρονιά. Δυστυχώς αυτή η πρακτική σκότωσε τα πρωταθλήματα αφου δεν υπάρχει κίνητρο

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 8:43 pm

shtarkws έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 6:55 pm
j-kidd13 έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 6:13 pm
Εμενα μου αρέσει όπως είναι,συμφωνώ με τον Yorgo για το πρόγραμμα.
Playoffs μετά 1-8,και f4 για τον τίτλο.
Η ένσταση μου με την ευρωλίγκα,είναι τα κλειστά συμβόλαια...Δεν γίνεται να βγαίνει πχ η Μπασκόνια 10η στο πρωτάθλημα και να είναι στην ευρωλίγκα την επόμενη σεζόν,και η Μπιλμπάο που θα κάνει την έκπληξη και θα βγει 2η-3η να μείνει απέξω,κάτι με χαλάει σε αυτό. Θα το ήθελα όπως παλιά,να βγαίνουν οι πρώτοι κάθε πρωταθλήματος,έτσι θα αυξανόταν και ο ανταγωνισμός στα εγχώρια πρωταθλήματα.
Αυτό γίνεται διοτι μια ομάδα για να συμμετέχει πρέπει να εχει μίνιμουμ μπάτζετ, που δεν μπορει να διαθέσει μια ομάδα επειδή εκανε μια καλή χρονιά. Δυστυχώς αυτή η πρακτική σκότωσε τα πρωταθλήματα αφου δεν υπάρχει κίνητρο
ε ας αλλαξει αυτο με το μινιμουμ μπατζετ και να μπει κατι με μαχιμουμ μπατζετ. γιατι για να ανεβασει και μια ομαδα το μπατζετ της πρεπει να ξερει οτι θα εχει την δυνατοτητα να παιζει στην ευρωλιγκα. αν ξερει οτι δεν θα παιζει ποτε ή μια χρονια ε σαφως δεν θα βαλει πολλα λεφτα.

μονο αν βαλουμε ξανα στο παιχνιδι τα εγχωρια πρωταθληματα θα δουμε παλι πολυ κοσμο στα γηπεδα και θα βγαινουν παιχταραδες ξανα. ελπιζω να το καταλαβουν αυτο επιτελους.

1
1 Εικόνα
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μαρ 18, 2020 10:03 pm

Θα ξεκινήσω πρώτα λέγοντας την αμαρτία μου και όπως λένε στο Γουακίκι, «αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστι αμαρτία». Το σημερινό φορμάτ με τα 3.456.001,0003 και 3/4 παιχνίδια στη ρέγκιουλαρ σίζον το έχω βαρεθεί και μου προκαλεί μια ψιλοαηδία. Αυτή η αηδία σταματάει να γίνεται ψιλό- και αναβαθμίζεται σε χοντρό- με τα κλειστά συμβόλαια και τις ίδιες ομάδες να πρωταγωνιστούν κάθε χρόνο, μαζί με τις απεριόριστες αλλαγές παικτών μέχρι τον Φλεβάρη και τον απεριόριστο αριθμό ξένων, δηλαδή Αμερικανών όγδοης διαλογής στα ρόστερ τους. Αυτό έχει σαν συνέπεια από εκεί που παρακολουθούσα με ενδιαφέρον τη διοργάνωση μέχρι πριν μερικά χρόνια (90% plus των αγώνων ΠΑΟ/ΟΣΦΠ συν μερικά των υπολοίπων) τώρα να έχω φτάσει στο ρεκόρ αδιαφορίας της φετινής σεζόν από την οποία ότι έχω δει είναι κάτι σκόρπια πεντάλεπτα από το πρόσφατο ματς Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Για τη διακοπή δε, μέχρι να κοπάσει ο κίνδυνος από τον Κορονοϊό, είναι σαν να μην υπάρχει! 8-)

Με βάση τα παραπάνω, το ιδανικό φορμάτ θα ήταν το εξής:
Δύο νοκ-άουτ προκριματικοί γύροι να ξεχωρίσει η ήρα απ' το σιτάρι και μετά τοπ 16 με δύο ομίλους των 8. Χιαστί προημιτελική φάση πλέι-οφ (best-of-five) και τέλος φάιναλ φορ. Περίπου 21 με 23 ματς για να στεφθείς πρωταθλητής... Τέλεια!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6037
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 9:58 am

Συμφωνώ σε αρκετά με τον προλαλήσαντα volunteer. :smile:

Απο τη στιγμή που είναι σαν κλειστή λίγκα, ας χωριστούν περιφέρειες και υποπεριφέρειες. Ανατολή-Δύση(Μεσογειακή-Σοβιετική-Ιβηρική-Κεντρική). Οι πρώτοι των τεσσάρων υποπεριφερειών στα play-offs. Όλες οι υποπεριφέρειες να έχουν ένα εκπρόσωπο στα play-offs.

Ουτοπικό το βλέπω. :P

Επιπλέον θα προσέθετα ενδεικτικά τους εξής κανόνες:

* Εώς πέντε μη Ευρωπαίοι σε όλη τη σεζον. Δικαίωμα για δύο αλλαγές των παικτών αυτών, το μέγιστο. Οι συμφωνίες για Cotonu μόνο στα εγχώρια πρωταθλήματα.
* Οι ομάδες να κατεβάζουν δεκατατράδα σε αγώνες.
*All Star Game.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 11:14 am

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μαρ 19, 2020 9:58 am
Συμφωνώ σε αρκετά με τον προλαλήσαντα volunteer. :smile:

Απο τη στιγμή που είναι σαν κλειστή λίγκα, ας χωριστούν περιφέρειες και υποπεριφέρειες. Ανατολή-Δύση(Μεσογειακή-Σοβιετική-Ιβηρική-Κεντρική). Οι πρώτοι των τεσσάρων υποπεριφερειών στα play-offs. Όλες οι υποπεριφέρειες να έχουν ένα εκπρόσωπο στα play-offs.

Ουτοπικό το βλέπω. :P

Επιπλέον θα προσέθετα ενδεικτικά τους εξής κανόνες:

* Εώς πέντε μη Ευρωπαίοι σε όλη τη σεζον. Δικαίωμα για δύο αλλαγές των παικτών αυτών, το μέγιστο. Οι συμφωνίες για Cotonu μόνο στα εγχώρια πρωταθλήματα.
* Οι ομάδες να κατεβάζουν δεκατατράδα σε αγώνες.
*All Star Game.
διαφωνω για τις περιφερειες ομιλους κλπ. η regular season μου αρεσει που παιζουν σαν πρωταθλημα ολοι με ολους. απλως πρεπει να αλλαξουν καποια πραγματα για να ειναι πιο ανταγωνιστικο. οπως αυτο με τα salary cup κλπ

θελω και γω να μπει ενα οριο στους αμερικανους. το ευρωπαικο μπασκετ το θελω ευρωπαικο. θελω να βλεπω περισσοτερους ευρωπαιους παικτες με τεχνικη, iq, τακτικη παιδεια και βασικα του μπασκετ. οχι αλλη αθλητικοτητα απο αμπαλους αμερικανους που ειναι αθλητικοι και την πιανουν απο κοτσανι κλπ.

να δωθει ευκαιρια σε ευρωπαιους να παιζουν περισσοτερο αν και το ξερω οτι οι καλοι, ακομα και τυπαδες σαν τον μελλι εφυγαν για απεναντι. βεβαια το βλεπουμε οτι ομαδες που εχουν τετοιον προσανατολισμο οπως η μπαμπεργκ του τρινκιερι εβγαλαν παικτες λογο του fundamental χαρακτηρα που ειχε η ομαδα. αν δεν παρουν ευκαιριες και στην θεση τους παιζουν ο καθε τυχαιος αθλητικος αμερικανος τοτε δεν θα εξελιχθουν.

το all star game μου αρεσει. γενικα προτιμω να γινεται στην ευρωλιγκα παρα στα εγχωρια οπου εχουμε μικροτερη ποιοτητα και ματς τσιρκα. ετσι θα διαφημιστει περισσοτερο και η ευρωλιγκα.

για 14αδα νταξει δεν τρελενομαι.

και τελος, να υπαρξει μια λυση με τα κλειστα συμβολαια. τοσες ομαδες ειναι που θελουν να παιξουν ευρωλιγκα και δεν μπορουν. πρεπει να σταματησει αυτο.

0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 12:09 pm

Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης μιας και αυτές οι μέρες είναι αγωνιστικά νεκρές.

Για να αλλάξει το φορμάτ και παράλληλα να παίζουν πρωταθλήτριες χωρών στη διοργάνωση σε μεγάλο βαθμό θα πρέπει να τα βρουν και η Euroleague με τη Fiba.

Η δική μου ιδέα είναι η εξής:

-Αύξηση των ομάδων από 20 που είναι τώρα σε 28 έως 32.Να παίζουν πχ περισσότερες ομάδες από Ελλάδα,Ισραήλ,Ρωσία,Τουρκία,Σερβία,Γαλλία,Λιθουανία.Η συμμετοχή των ομάδων θα κρίνεται από τα εθνικά Πρωταθλήματα (πλην αυτών που έχουν συμβόλαια)

-2 όμιλοι και παίζουν όλοι με όλους (χωρίς γεωγραφικά κριτήρια)

-οι 8 πρώτοι κάθε ομίλου παίζουν play off χιαστή με τον άλλο όμιλο σε best of 5 μέχρι να βγει το τελικό ζευγάρι όπου πάλι θα παίζουν στις 3 νίκες.

-Κάθε ομάδα θα έχει δικαίωμα 14αδας μιας και τα παιχνίδια θα είναι περισσότερα

-Συμμετοχή μέχρι 6 παιχτών εκτός Ευρώπης

-Ανώτατο και κατώτατο μπατζετ για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής μια ομάδα στη διοργάνωση

-All star game ανάμεσα σε μικτές ομάδες των 2 ομίλων

Από τα συμβόλαια αυτή τη στιγμή δε μπορεί να απαλλαγεί η Ευρωλίγκα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 12:22 pm

Ilias7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 19, 2020 12:09 pm
Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης μιας και αυτές οι μέρες είναι αγωνιστικά νεκρές.

Για να αλλάξει το φορμάτ και παράλληλα να παίζουν πρωταθλήτριες χωρών στη διοργάνωση σε μεγάλο βαθμό θα πρέπει να τα βρουν και η Euroleague με τη Fiba.

Η δική μου ιδέα είναι η εξής:

-Αύξηση των ομάδων από 20 που είναι τώρα σε 28 έως 32.Να παίζουν πχ περισσότερες ομάδες από Ελλάδα,Ισραήλ,Ρωσία,Τουρκία,Σερβία,Γαλλία,Λιθουανία.Η συμμετοχή των ομάδων θα κρίνεται από τα εθνικά Πρωταθλήματα (πλην αυτών που έχουν συμβόλαια)

-2 όμιλοι και παίζουν όλοι με όλους (χωρίς γεωγραφικά κριτήρια)

-οι 8 πρώτοι κάθε ομίλου παίζουν play off χιαστή με τον άλλο όμιλο σε best of 5 μέχρι να βγει το τελικό ζευγάρι όπου πάλι θα παίζουν στις 3 νίκες.

-Κάθε ομάδα θα έχει δικαίωμα 14αδας

-Συμμετοχή μέχρι 6 παιχτών εκτός Ευρώπης

-Ανώτατο και κατώτατο μπατζετ για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής μια ομάδα στη διοργάνωση

-All star game ανάμεσα σε μικτές ομάδες των 2 ομίλων

Από τα συμβόλαια αυτή τη στιγμή δε μπορεί να απαλλαγεί η Ευρωλίγκα.
δεν θελω να μπουν πολλες ομαδες και απο ολες τις χωρες. θα μειωθει η ποιοτητα των ομαδων. αν το παμε ετσι θα βλεπουμε αρκετες ομαδες να χανουν με μεγαλες διαφορες απο ολους.

εγω δεν θελω τα κλειστα συμβολαια ή εστω τα κλειστα συμβολαια για πολλες ομαδες. ας παρουν καποιες μονο παραδοσιακες δυναμεις και μετα ολες οι αλλες απο τα πρωταθληματα τους με βαση το ρανκιν της χωρας τους. και καμια wild card.

και φυσικα να γινονται προκριματικα. π.χ ο τριτος και ο τεταρτος απο ελλαδα και ιταλια, ο 4ος απο ισπανια, ο 2ος-3ος απο γαλλια-γερμανια, ο 2ος απο λιθουανιες κλπ κλπ να μπαινουν στα προκριματικα και ας βγαινουν απο εκει εισιτηρια για ευρωλιγκα με την τωρινη μορφη ομως της regular season και στο τελος με play off.

και εννοειται να υπαρχει salary cup και περιορισμος στους ξενους μη ευρωπαιους ειδικα.

ετσι θα δωσεις κινητρο σε ολες τις ομαδες να ανεβασουν μπατζετ, να φερουν παικτες, να αναπτυξουν γηγενεις και ευρωπαιους παικτες με στυλ πιο ευρωπαικο και οχι αθλητικοτητα και μονο, ενω ταυτοχρονα θα δωσουν πολυ βαση στις εγχωριες διοργανωσεις αφου απο εκει θα εξαρταται και η ευρωπαικη τους πορεια.

και ειναι win-win και για fiba-euroleague αφου και η fiba θα αναβαθμισει τα πρωταθληματα και η ευρωλιγκα θα εχει μεγαλυτερο ανταγωνισμο και καλυτερες ομαδες και θα αυξησει κερδη.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 12:42 pm

Εγώ δεν έχω φτάσει τόσο μακρυά που έφτασαν οι Volunteer, Ssoulis με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις.
Δεν τις είχα καν σκεφθεί κι ενδεχομένως να ήταν πιο λειτουργικές και πιο δίκαιες.

Το ότι είναι μια κλειστή λίγκα προφανώς κι είναι άδικο. Το ότι μπαίνει ο εκάστοτε κάτοχος του Eurocup δεν διαφοροποιεί ουσιαστικά την κατάσταση, αφού και με τη μία φορά που μπαίνει η χ κυπελλούχος, τι ομάδα να προλάβει να κάνει με ορίζοντα ενός χρόνου; Αυτό είναι και μεγάλο θέμα με τα κλειστά συμβόλαια ακόμα κι αν μπαίνανε κάθε χρόνο και οι δεύτερο - τρίτες- τέταρτες από διάφορες χώρες.
Πως να ανταγωνιστούν τις 8 -10 ομάδες που έχουν κλειστά συμβόλαια, άρα κι όρίζοντα πολλών χρόνων. Ως εκ τούτου τη δυνατότητα να υπογράφουν προπονητές και παίκτες με πολυετή συμβόλαια, άρα να καθίστανται αυτομάτως και πιο ελκυστικοί προορισμοί για εκείνους που θέλουν να ριζώσουν κάπου, να πάνε τα παιδιά τους σχολείο, να φέρουν τη γυναίκα τους κλπ.
Επιπλέον να προχωρήσουν στο χτίσιμο μιας ομάδας με χημεία και ρόλους διακριτούς, όπως η Ρεάλ, η Φενέρ, παλιότερα ο Ολυμπιακός και πάει λέγοντας.


Εμένα μου αρέσει πολύ η Ευρωλίγκα κι ως έχει πάντως (δίκαιο δεν είναι, το είπαμε) αλλά την κρίνω τώρα ως λίγκα. Έχει ενδιαφέρον, έχει ανατροπές, έχει αουτσάιντερ που φτάνουν ψηλά (ακόμα και η περσινή Εφές αν θέλουμε να είμαστε τίμιοι, δεν υπολογίζοταν με τίποτα για τελικό) με ομάδες όπως η Ζαλγκίρις και παλιότερα ο Ολυμπιακός να δείχνουν τον δρόμο. Ακόμα και η φετινή Μακάμπι θα μπορούσα να πω, που σε μπάτζετ υπολείπεται 6-7 ομάδων αλλά αν δεν είχε και τόσους τραυματισμούς θα είχε ήδη καπαρώσει θέση στην πρώτη τετράδα.
Σίγουρα μπορούν γίνου διορθώσεις αλλά συγκρίνοντας τη, με άλλες λίγκες, είναι ελκυστική ακόμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague”