Κορονοϊός

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 9:20 pm

Γενικα δεν υπαρχει καποια αντικειμενικη στατιστικη για τον κορονοϊο τουλαχιστον στην Ελλαδα.
Αν παρεις τηλ τον ΕΟΔΥ και πεις εχω δεκατα ή ακομη και 38 , καθως οτι βηχεις κι ολας, θα σου απαντησουν οτι αν ο πυρετος δεν ξεπερασει το 39 και δεν εχεις δυσκολιες στην αναπνοη , να κατσεις σπιτι σου, να μετρας 2 φορες την μερα τη θερμοκρασια σου και να κοιτας πως θα εξελιχθει.

Παραλληλα ολοι οι celebs εχουν αμεση προσβαση στο τεστ, ενω συμφωνα με τα λεγομενα τους το περνανε ηπια και χθες η Ελλαδα ειχε ξεμεινει απο τεστ κορονοΪου (η πηγη μου ειμαι εγω ο ιδιος.) Επιπροσθετως στην πρωτη βδομαδα που ειχαμε το πρωτο κρουσμα κορονοϊου στην χωρα μας , καταγραφηκαν πανω απο 45.000 κλεισεις στον ΕΟΔΥ.

Απο την μια ναι μεν πηρε τα μετρα πολυ πιο γρηγορα απο τις υπολοιπες χωρες , ταυτοχρονα ομως σαν ιατρικο προσωπικο, μεθ κτλ ειμαστε στις τελευταιες θεσεις τις ευρωπης , συνεπως το ενα αντισταθμιζει το αλλο.Στην Γερμανια ανα 100.000 κατοικους αντιστοιχουν 250 μεθ , σε εμας σε 100.000 κατοικους αντιστοιχουν μολις 25 μεθ, οχι θα γονατισει το συστημα υγειας θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε.

Ας βαλουμε απο την μια το θεοκρατουμενο κρατος και το εγκλημα της κανονικης λειτουργιας των εκκλησιων και απο την αλλη την ηλιθιοτητα του Ελληναρα, που δεν βαζει κωλο σπιτι του και τα παμε.Αν τους φανηκε σκληρη η καραντινα των 14ων ημερων , να δουμε πως θα τους φανει η καραντινα μεχρι τον μαιο πακετο με την απαγορευση κυκλοφοριας , γιατι εκει παει το πραγμα.

Και εγω οντας ανθρωπος μεσα στα πραγματα γνωριζω ποσο σοβαρο ειναι και ποσες υπερβολες κυκλοφορουν εξω, ειδικα απο τα μμε που σπειρουν τρομοκρατια, πρεπει να προσεχουμε, να τηρουμε τους κανονες υγιεινης και τα μετρα του κρατους και οχι να παιρνουμε τα βουνα και τις θαλασσες.Καποιοι μπερδεψαν την προληπτικη καραντινα με τις προωρες διακοπες.Προφανως η λεξη ατομικη ευθυνη ειναι αγνωστη οπως ειπε ευστοχα ο αρκας.

Αν υπαρχουν 300 κρουσματα ιου και καθε ενα κρουσμα κολλαει καθε μερα εναν ακομη τοτε σε 2 εβδομαδες θα εχουμε: 2^14( δυο εις την 14η) x300 (επι 300) = 4.915.200 δηλαδη μιση Ελλαδα

ΑΝ υπαρχουν 300 κρουσματα του γνωστου ιου και κατα μεσο ορο ζουν σε σπιτι με αλλους 2, αν ολοι μεινουμε σπιτι ο μεγιστος αριθμος κρουσματων σε 2 εβδομαδες θα ειναι <= 900 , ακομη και αν τα 300 κρουσματα ειναι σε 300 διαφορετικα σπιτια.

Αυτη ηταν η λογικη της καραντινας , η καμπυλη της εξαρσης να ανεβει οσο το δυνατον λιγοτερο, αυτο δεν καταλαβαν οι ιταλοι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα μεχρι σημερα αυτο δεν καταλαβαμε και εμεις.Με την διαφορα οτι η ιταλια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση στον τομεα της υγειας.

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι ο ιος καθαυτος , ειναι η λαθος νοοτροπια και η ανθρωπινη βλακεια.

3
3 Εικόνα
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:06 pm

papp7 έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 9:20 pm
Γενικα δεν υπαρχει καποια αντικειμενικη στατιστικη για τον κορονοϊο τουλαχιστον στην Ελλαδα.
Αν παρεις τηλ τον ΕΟΔΥ και πεις εχω δεκατα ή ακομη και 38 , καθως οτι βηχεις κι ολας, θα σου απαντησουν οτι αν ο πυρετος δεν ξεπερασει το 39 και δεν εχεις δυσκολιες στην αναπνοη , να κατσεις σπιτι σου, να μετρας 2 φορες την μερα τη θερμοκρασια σου και να κοιτας πως θα εξελιχθει.

Παραλληλα ολοι οι celebs εχουν αμεση προσβαση στο τεστ, ενω συμφωνα με τα λεγομενα τους το περνανε ηπια και χθες η Ελλαδα ειχε ξεμεινει απο τεστ κορονοΪου (η πηγη μου ειμαι εγω ο ιδιος.) Επιπροσθετως στην πρωτη βδομαδα που ειχαμε το πρωτο κρουσμα κορονοϊου στην χωρα μας , καταγραφηκαν πανω απο 45.000 κλεισεις στον ΕΟΔΥ.

Απο την μια ναι μεν πηρε τα μετρα πολυ πιο γρηγορα απο τις υπολοιπες χωρες , ταυτοχρονα ομως σαν ιατρικο προσωπικο, μεθ κτλ ειμαστε στις τελευταιες θεσεις τις ευρωπης , συνεπως το ενα αντισταθμιζει το αλλο.Στην Γερμανια ανα 100.000 κατοικους αντιστοιχουν 250 μεθ , σε εμας σε 100.000 κατοικους αντιστοιχουν μολις 25 μεθ, οχι θα γονατισει το συστημα υγειας θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε.

Ας βαλουμε απο την μια το θεοκρατουμενο κρατος και το εγκλημα της κανονικης λειτουργιας των εκκλησιων και απο την αλλη την ηλιθιοτητα του Ελληναρα, που δεν βαζει κωλο σπιτι του και τα παμε.Αν τους φανηκε σκληρη η καραντινα των 14ων ημερων , να δουμε πως θα τους φανει η καραντινα μεχρι τον μαιο πακετο με την απαγορευση κυκλοφοριας , γιατι εκει παει το πραγμα.

Και εγω οντας ανθρωπος μεσα στα πραγματα γνωριζω ποσο σοβαρο ειναι και ποσες υπερβολες κυκλοφορουν εξω, ειδικα απο τα μμε που σπειρουν τρομοκρατια, πρεπει να προσεχουμε, να τηρουμε τους κανονες υγιεινης και τα μετρα του κρατους και οχι να παιρνουμε τα βουνα και τις θαλασσες.Καποιοι μπερδεψαν την προληπτικη καραντινα με τις προωρες διακοπες.Προφανως η λεξη ατομικη ευθυνη ειναι αγνωστη οπως ειπε ευστοχα ο αρκας.

Αν υπαρχουν 300 κρουσματα ιου και καθε ενα κρουσμα κολλαει καθε μερα εναν ακομη τοτε σε 2 εβδομαδες θα εχουμε: 2^14( δυο εις την 14η) x300 (επι 300) = 4.915.200 δηλαδη μιση Ελλαδα

ΑΝ υπαρχουν 300 κρουσματα του γνωστου ιου και κατα μεσο ορο ζουν σε σπιτι με αλλους 2, αν ολοι μεινουμε σπιτι ο μεγιστος αριθμος κρουσματων σε 2 εβδομαδες θα ειναι <= 900 , ακομη και αν τα 300 κρουσματα ειναι σε 300 διαφορετικα σπιτια.

Αυτη ηταν η λογικη της καραντινας , η καμπυλη της εξαρσης να ανεβει οσο το δυνατον λιγοτερο, αυτο δεν καταλαβαν οι ιταλοι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα μεχρι σημερα αυτο δεν καταλαβαμε και εμεις.Με την διαφορα οτι η ιταλια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση στον τομεα της υγειας.

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι ο ιος καθαυτος , ειναι η λαθος νοοτροπια και η ανθρωπινη βλακεια.




Καλά τα λες, περαστικά :oops: και ας ελπίσουμε ότι δεν θα τον έχεις κολλήσει.

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:37 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 10:06 pm

Καλά τα λες, περαστικά :oops: και ας ελπίσουμε ότι δεν θα τον έχεις κολλήσει.
Ας ελπισουμε κανεις ή εστω οσο το δυνατον πιο ελαφρια.Να περασει συντομα και να επιστρεψουμε στις καθημερινες ρουτινες μας.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 12:47 am

Μόνο κουράγιο παίδες. Προσωπικά εργάζομαι στο τμήμα εξαγωγών εταιρείας τροφίμων και οι τελευταίοι 1-2 μήνες έχουν πολύ τρέξιμο. Οι παραγγελίες από ηλεκτρονικές πλατφόρμες είναι συνεχείς, το τμήμα logistics τρέχει και δε φτάνει, προσπαθούμε όσο μπορούμε να παρέχουμε μεγάλη γκάμα τροφίμων σε πλήθος χωρών που έχουν πληγεί από τον ιό και φαίνεται πως ο κόσμος στοκάρει προϊόντα που παραγγέλνει online για να περάσει την καραντίνα του.

Και όλα αυτά δρώντας σε αυστηρό πλαίσιο δουλειά-σπίτι (δεν είναι ότι θα φύγουμε πλέον μετά το γραφείο για γυμναστήριο, βόλτα ή μπύρα να ξεσκάσουμε) και στη δουλειά με αυστηρότατα μέτρα ατομικής και συλλογικής υγιεινής που ούτως ή άλλως τηρούσαμε, αλλά πλέον το κάνουμε σε ακραίο βαθμό, αφού έχουμε μείνει σχεδόν μόνοι μας στα κτήρια γραφείων μας. Οι σκέψεις μου είναι σε όσους εργάζονται στον τομέα της Υγείας ή άλλους κλάδους που αντιμετωπίζουν σημαντικά θέματα αυτές τις μέρες και οι οποίοι είναι εξαντλημένοι και με πολύ μεγαλύτερες ευθύνες και βάρη από εμένα ή όσους βρίσκονται στα σπίτια τους. Ας περάσει σύντομα όλο αυτό, το σίγουρο είναι ότι θα το θυμόμαστε.

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 7:17 am

Καλη δύναμη σε όλους και ειδικά σε αυτούς που αναγκάστηκαν να κλείσουν τις επιχειρήσεις τους και αυτούς που έμειναν χωρις μεροκάματο ενω τα έξοδα τρέχουν. Πρωτόγνωρες καταστάσεις, ας ελπίσουμε ότι ολα θα πανε καλα

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 12:55 pm

Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος ειναι πλασμα που δρα βάση των συνηθειών που αναπτύσσει, μια πολύμηνη αποχη του ΝΒΑ, της Ευρωλίγκας, της Α1, της οποιαδήποτε Λίγκας, της οποιαδήποτε ομάδας, πως μπορεί να επηρεάσει την σχέση τους με τους "πελάτες" τους; Υπάρχει η περίπτωση να ατονήσει αυτή η συνήθεια και να αποκτηθεί μια νέα απο αυτούς; Είναι ευκολο για τους οργανισμούς να συγκεντρώσουν πίσω τους φιλάθλους, με ποιον τρόπο και σε ποιον χρονο;

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 1:04 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 12:55 pm
Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος ειναι πλασμα που δρα βάση των συνηθειών που αναπτύσσει, μια πολύμηνη αποχη του ΝΒΑ, της Ευρωλίγκας, της Α1, της οποιαδήποτε Λίγκας, της οποιαδήποτε ομάδας, πως μπορεί να επηρεάσει την σχέση τους με τους "πελάτες" τους; Υπάρχει η περίπτωση να ατονήσει αυτή η συνήθεια και να αποκτηθεί μια νέα απο αυτούς; Είναι ευκολο για τους οργανισμούς να συγκεντρώσουν πίσω τους φιλάθλους, με ποιον τρόπο και σε ποιον χρονο;
θεωρω πως δεν θα υπαρχει προβλημα καθως ειδικα στο μπασκετ, εχουμε αναμονη συνηθως απο ιουνιο εως μεσα-τελη οκτωμβρη.

σαφως μικροτερη αναμονη σε σχεση με το αν τελειωσουν τωρα οι σεζον, αλλα και παλι μπορει να συμβει το αντιθετο, δηλαδη η μεγαλη αναμονη να δημιουργησει ανυπομονησια και οταν ξαναρχισουν οι σεζον ο κοσμος να ειναι πιο πορωμενος σε σχεση με πριν, ειδικα αν οι ομαδες τους κανουν καλες μεταγραφες, αλλαξουν προπονητες κλπ και εχουν υψηλες προσδοκιες. πιστευω ετσι θα γινει, γνωμη μου παντα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 2:51 pm

Σα λυσσασμένα θα πέσουν όλοι πάνω στο μπάσκετ μόλις ξαναρχίσει. Δεν είναι υπηρεσία τύπου ηλεκτρολόγος, κουρέας, καθηγητής πορτογαλικής που αρρώστησε να τον αντικαταστήσεις με κάποιον άλλον και μετά να πεις "εντάξει, μια χαρα είναι και ο αντικαταστάτης, μένω με αυτον". Είναι πάθος, χόμπι, προκαλεί στέρηση όταν λείπει. Τα σπορ αργούν και να σε κάνουν να κολλήσεις, δεν είναι ότι βλέπεις ένα ματς χόκεϊ και ξαφνικά κολλάς.

Επιπλεον, αφού όλες οι λογικές κλείνουν σε όλα τα αθλήματα δεν υπάρχει καν αντικαταστατο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 5:18 pm

Φαντάζομαι ότι ο μοντ έθεσε το ερώτημα ορμώμενος από την ιστορία με το φόρουμ. Με το πόσοι έμπαιναν πριν τη διακοπή και με το πόσοι μπαίνουν μετά....

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 5:31 pm

Που, που είπε και ο Βαρουφακης.

Δεν αντεληφθην, που έλεγε και ο Καραβανεας.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 5:48 pm

Ο συνειρμός του Shtarkws περί των πιθανοτήτων να ατονίσει το ενδιαφέρον του φιλοθεάμονος κοινού για το μπάσκετ μετά τη διακοπή των πρωταθλημάτων.
Όπως συνέβη και με το φόρουμ δηλαδής. Δικιά μου ερμηνεία του συλλογισμού του μοντ. Λέμε τώρα. Δεν πέφτουμε μέσα και πάντοτε, αλλά έχει λογική ως σκέψη.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 7:09 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 5:48 pm
Ο συνειρμός του Shtarkws περί των πιθανοτήτων να ατονίσει το ενδιαφέρον του φιλοθεάμονος κοινού για το μπάσκετ μετά τη διακοπή των πρωταθλημάτων.
Όπως συνέβη και με το φόρουμ δηλαδής. Δικιά μου ερμηνεία του συλλογισμού του μοντ. Λέμε τώρα. Δεν πέφτουμε μέσα και πάντοτε, αλλά έχει λογική ως σκέψη.
Αυτό που είπες το αντελήφθην. (εξ ου και το "όου"). Δεν είχα αντιληφθεί ότι εκεί το πήγαινε ο σύντροφος Shtarkws.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
ema

senior
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2016 2:03 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 9:24 am

Reaper έγραψε:
Δευ Μαρ 02, 2020 4:08 pm
Υπερμετρες υπερβολες και πανικος του κοσμου με τον ιο.

Ελαφρως πιο επικινδυνος για την κοινη γριπη ειναι για ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες, πρακτικα ακινδυνος για τους υπολοιπους.
Διάβασα τώρα όλη τη συζήτηση και λυπάμαι που διπαιστώνω για άλλη μια φορά ότι κυριαρχεί "ο εαυτούλης μου να ναι καλά". Άπαξ κι εγώ δεν είμαι ευπαθής ομάδα ποσώς με απασχολεί. Δεν πα να πεθάνουν; Κρίμα!!
Επίσης, με ελάχιστες, ως μηδενικές θα τολμήσω να πω, γνώσεις κάποιοι βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα.
Δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης κυβέρνησης, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ πήραν γρήγορα μέτρα - θα μπορούσαν και νωρίτερα (από όσο ξέρω είχε ζητηθεί να γίνει δύο μέρες νωρίτερα αλλά κάποια υπουργός διαφωνούσε) Ακόμα και μία μέρα μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά.
Για μένα και μια ζωή ενός 90άρη μετρά και πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε να τον σώσουμε.
Για να μην αναφέρω ότι πολλοί από τους νέους μπορεί να έχουν κάτι που να μην το γνωρίζουν και να κινδυνεύουν και αυτοί.
Η καθυστέρηση του "peak" της επιδημίας και η εξάπλωσή του σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ελαφραίνει κάπως το βάρος στις ΜΕΘ. Εσείς λοιπόν, που γράφετε "έλα μωρέ μια γρίπη είναι" να το σκεφτείτε αυτό αν τυχόν σας τύχει κάτι άλλο - συμβαίνουν καθημερινά εμφράγματα κλπ - και χρειαστείτε ΜΕΘ
Καλημέρα και ελπίζω να είστε όλοι καλά

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 9:46 am

ema έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 9:24 am


Διάβασα τώρα όλη τη συζήτηση και λυπάμαι που διπαιστώνω για άλλη μια φορά ότι κυριαρχεί "ο εαυτούλης μου να ναι καλά". Άπαξ κι εγώ δεν είμαι ευπαθής ομάδα ποσώς με απασχολεί. Δεν πα να πεθάνουν; Κρίμα!!
Επίσης, με ελάχιστες, ως μηδενικές θα τολμήσω να πω, γνώσεις κάποιοι βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα.
Δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης κυβέρνησης, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ πήραν γρήγορα μέτρα - θα μπορούσαν και νωρίτερα (από όσο ξέρω είχε ζητηθεί να γίνει δύο μέρες νωρίτερα αλλά κάποια υπουργός διαφωνούσε) Ακόμα και μία μέρα μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά.
Για μένα και μια ζωή ενός 90άρη μετρά και πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε να τον σώσουμε.
Για να μην αναφέρω ότι πολλοί από τους νέους μπορεί να έχουν κάτι που να μην το γνωρίζουν και να κινδυνεύουν και αυτοί.
Η καθυστέρηση του "peak" της επιδημίας και η εξάπλωσή του σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ελαφραίνει κάπως το βάρος στις ΜΕΘ. Εσείς λοιπόν, που γράφετε "έλα μωρέ μια γρίπη είναι" να το σκεφτείτε αυτό αν τυχόν σας τύχει κάτι άλλο - συμβαίνουν καθημερινά εμφράγματα κλπ - και χρειαστείτε ΜΕΘ
Καλημέρα και ελπίζω να είστε όλοι καλά

Μονιασμένα κι ήρεμα φίλε/φίλη μου. Είναι κάτι πρωτοφανέρωτο και στο σημείο που είμαστε εδώ και 10 μέρες δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι. Το έχουμε καταλάβει όλοι μας. Ας όψεται η τραγωδία που ζει η Ιταλία, αλλιώς τα μέτρα σε πολιτειακό κι ατομικό επίπεδο θα ήταν της πλάκας.

Καλά το πάμε για νεο-έλληνες. Τηρουμένων πάντα, των δεδομένων και της παθογένειας. Είτε σε επίπεδο ανοργανωσιάς του κράτους, είτε σε λαμογιά κι "εξυπνάδα"/μαγκιά όπου μας παίρνει- γιατί μπορούμε, βρε αδελφέ. :P

Χαίρομαι που ενδιαφέρεσαι και για τους άλλους (altrui, εξού κι ο αλτρουισμός) κι όλα σωστά όσα λες, απλώς τώρα πρέπει να το πάμε ήρεμα, χωρίς αντεγκλήσεις και πολύ προσεκτικά. Ψύχραιμα.

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 10:16 am

ema έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 9:24 am
Reaper έγραψε:
Δευ Μαρ 02, 2020 4:08 pm
Υπερμετρες υπερβολες και πανικος του κοσμου με τον ιο.

Ελαφρως πιο επικινδυνος για την κοινη γριπη ειναι για ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες, πρακτικα ακινδυνος για τους υπολοιπους.
Διάβασα τώρα όλη τη συζήτηση και λυπάμαι που διπαιστώνω για άλλη μια φορά ότι κυριαρχεί "ο εαυτούλης μου να ναι καλά". Άπαξ κι εγώ δεν είμαι ευπαθής ομάδα ποσώς με απασχολεί. Δεν πα να πεθάνουν; Κρίμα!!
Επίσης, με ελάχιστες, ως μηδενικές θα τολμήσω να πω, γνώσεις κάποιοι βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα.
Δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης κυβέρνησης, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ πήραν γρήγορα μέτρα - θα μπορούσαν και νωρίτερα (από όσο ξέρω είχε ζητηθεί να γίνει δύο μέρες νωρίτερα αλλά κάποια υπουργός διαφωνούσε) Ακόμα και μία μέρα μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά.
Για μένα και μια ζωή ενός 90άρη μετρά και πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε να τον σώσουμε.
Για να μην αναφέρω ότι πολλοί από τους νέους μπορεί να έχουν κάτι που να μην το γνωρίζουν και να κινδυνεύουν και αυτοί.
Η καθυστέρηση του "peak" της επιδημίας και η εξάπλωσή του σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ελαφραίνει κάπως το βάρος στις ΜΕΘ. Εσείς λοιπόν, που γράφετε "έλα μωρέ μια γρίπη είναι" να το σκεφτείτε αυτό αν τυχόν σας τύχει κάτι άλλο - συμβαίνουν καθημερινά εμφράγματα κλπ - και χρειαστείτε ΜΕΘ
Καλημέρα και ελπίζω να είστε όλοι καλά
Θεμιτό αυτό που λες και συμφωνώ σε κάποια, αλλά καταπιάνεσαι από ένα άλλο ποστ, το οποίο γράφτηκε πάνω από 2 εβδομάδες πριν με πολύ λίγα επιβεβαιωμένα κρούσματα. Καλώς ή κακώς στην αρχή του τόπικ, όλοι είχαμε μια πιο χαλαρή αντιμετώπιση προς τον ιό βάσει των όσων είχαμε δει και ακούσει και τώρα με τα νέα δεδομένα είμαστε αρκετά πιο συγκρατημένοι και ώριμοι ως προς τον τρόπο που το βλέπουμε το θέμα κάτι που φαίνεται στις τελευταίες 1-2 σελίδες.

Γενικότερα αν ήμασταν πιο σοβαροί ως χώρα και ως πολίτες, θα μπορούσαμε να αποφύγουμε πολλά κρούσματα. Κατ' αρχάς όσα μέτρα πήραμε, τα πήραμε εξαιτίας όσων γίνονται στη γειτονική Ιταλία, από την οποία μας ήρθε και ο ιός, αμφιβάλλω το κατά πόσο ως κράτος θα είχαμε πάρει μέτρα αν δε γινόταν αυτός ο χαμός δίπλα μας. Δεν τα κλείσαμε και όλα γρήγορα. Η Υπ. Πολιτισμού έκλεισε τα μουσεία μετά από κατακραυγή ενώ επέμενε στην αρχή να μείνουν ανοιχτά και φυσικά το απίστευτο γεγονός ότι ο νυν και ο πρώην Πρωθυπουργός προσπάθησαν να πείσουν τον Ιερώνυμο να κλείσει τις εκκλησίες (αν επεκταθώ, θα φάω σίγουρα φάουλ και δε θέλω), βγήκε μια θολή ανακοίνωση περί ατομικών προσευχών και εν τέλει χθες πάλι βγήκαν φωτό με γεμάτες εκκλησίες. Για να μη συζητήσουμε ότι με την ανακοίνωση της καραντίνας, γέμισαν καφετέριες, καφενεία και μπαρ. Δυστυχώς κάθε μέρα μετράει, αλλά ό,τι έχουμε κλείσει μέχρι τώρα, έκλεισε αφού έγινε συνωστισμός (παραλίες, χιονοδρομικά, μαγαζιά). Και ακόμα κι έτσι που έστω αργά, έστω επειδή η Ιταλία βιώνει μία τέτοια κρίση, ανακοινώνονται κάποια μέτρα, υπάρχει μερίδα συμπολιτών που επιλέγει να βάζει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία.

Και επειδή στο φόρουμ δεν έχω γράψει ποτέ κάτι προβοκατόρικο, καλό είναι το σπάσω επιτέλους: Αυτά τα καλά παιδιά, οι αντιεμβολιαστές που με περισσή παρρησία έβγαιναν στις τηλεοράσεις και ανοίγανε woke γκρουπάκια στο Facebook, που να βρίσκονται άραγε; Καιρό έχω να τους δω, αναρωτιέμαι γιατί :D

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”