Κορυφαίος ξένος pf στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος pf στην ιστορία της Α1?

Ashraf Amaya
1
1%
Ken Barlow
10
10%
Walter Berry
24
24%
Melvin Cheatum
1
1%
Greg Church
1
1%
James Forrest
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Lawrence Funderburke
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
James Gist
2
2%
Andre Hutson
2
2%
Buck Johnson
3
3%
Edgar Jones
1
1%
Mike Jones
1
1%
Linas Kleiza
6
6%
Cliff Levingston
5
5%
Jeremiah Massey
2
2%
Johnny Rogers
3
3%
Chris Singleton
2
2%
Ryan Stack
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Larry Stewart
1
1%
Roy Tarpley
26
25%
Sasha Volkov
11
11%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 102
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 1:53 pm

Μπερι Ταρπλει Λεβιγκστον (Τσιτουμ ή Μπαρλοου θελει σκεψη) απο εμενα.

0
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Μαρ 14, 2020 4:03 pm

Από τις διαθέσιμες επιλογές η πρώτη ψήφος πάει στον Ουόλτερ Μπέρι. Συνδυάζει στον μεγαλύτερο βαθμό τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για να ανακηρυχθεί ένας αθλητής ως ο κορυφαίος στη θέση του. Μεγάλη κλάση, συνεχόμενες σπουδαίες χρονιές σε υψηλότατο επίπεδο πρωταθλητισμού, από τον πεινασμένο σαν λύκο για διάκριση Ολυμπιακό του '93 μέχρι τον Ηρακλή στο απόλυτο ζενίθ -και των δύο- το '95, με ενδιάμεσο σταθμό τον σπουδαίο ΠΑΟΚ του '94. Με Διακριτό στυλ παιχνιδιού, δύσκολα αντιμετωπίσιμο, με ικανότητα να μεταφέρει τη μπάλα από έξω προς τα μέσα ακόμη και με reverse τρίπλες και να δημιουργεί προσωπικές φάσεις τελειώνοντάς τες με αυτό το κάτι σαν σουτ ή σε δεύτερο χρόνο με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου μέσα στα θηρία. Κλασικό, κλασικότατο τεσσάρι ακόμη κι αν την καλύτερη σεζόν του την έκανε σαν κατά συνθήκη πεντάρι.

Η σειρά αγώνων στους τελικούς πλέι-οφ το '93-94 έχει μείνει στην ιστορία για το πιο ισοδύναμο και αμφίρροπο ζευγάρι φιναλίστ που εμφανίστηκε ποτέ στην Α1. Ο σχολιασμός του Βλάντο Τζούροβιτς στον πέμπτο τελικό έχει εντυπωθεί στη μνήμη μου σαν κλασικός και είναι ενδεικτικός όσον αφορά την ποιότητα και τη δυναμική των δύο μνηστήρων. Νομίζω, η αναφορά του στο όνομα της μεγάλης Γιουγκοπλάστικα μπορεί σήμερα να φαντάζει ελαφρώς υπερβολική αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι. Τα συγκεκριμένα γεγονότα άλλωστε ήταν χρονικά κοντά στην εποχή των τρομερών παιδιών του Σπλιτ. Ανάμεσα στους πολλούς λόγους (για την ακρίβεια παικταράδες) που δικαιολογούσαν μια τέτοια λεκτική υπερβολή είναι και οι μονομαχία του Ρόι Τάρπλει απέναντι στον Μπέρι και το αντίστροφο. Το βιντεάκι του youtube που την πιστοποιεί έχει αναρτηθεί ήδη, οπότε τα επιπλέον λόγια είναι περιττά...

Η δεύτερη ψήφος πάει στον Ρόι, με την ένσταση όμως ότι δεν μιλάμε για κανονικό τεσσάρι. Ο τύπος ήταν πεντάρι με άριστη γνώση των βασικών του αθλήματος, ενώ διέθετε και τέτοια σωματικά/αθλητικά προσόντα που του επέτρεπαν να αγωνίζεται σαν κατά συνθήκη τεσσάρι σε σχήματα με δίδυμους πύργους. Οι δίδυμοι πύργοι στο βασικό σχήμα ήταν η τακτική επιλογή του Ιωαννίδη το καλοκαίρι του '93 όταν χρειάστηκε να τελειοποιήσει τη φροντλάιν του Ολυμπιακού δίπλα στον φέρελπι Τάρλατς και με τον Φασούλα να είναι καθοδόν για το Λιμάνι. Ο Τάρπλεϊ που είχε κάνει τα απίστευτα σαν σέντερ με τον Άρη την προηγούμενη σεζόν, τουλάχιστον μέχρι να τον πιάσουν τα τρελά του και να φύγει γι' άλλες πολιτείες, κρίθηκε πιο συμβατός σαν τουίνερ για τη γραμμή ψηλών (πέρα από το ότι ήταν και ελεύθερος) από τον Άρβιντας Σαμπόνις που είχε προταθεί με σοβαρές πιθανότητες να φορέσει τα ερυθρόλευκα.

Η περίπτωση του Τάρπλεϊ είναι ακριβώς η ίδια με του Ράτζα. Κι ο Κροάτης σαν πεντάρι συστήθηκε και καθιερώθηκε τόσο στο Σπλιτ και όσο γενικά σε όποιον σύλλογο αγωνίστηκε στην Ευρώπη και το NBA. Η εξαίρεση που δημιουργεί και την πλαστή εντύπωση ότι ήταν τεσσάρι, προέρχεται κατά πάσα πιθανότητα από τις συμμετοχές του με την εθνική Κροατίας όπου έπρεπε να συμβιώσει με τον Στόγιαν Βράνκοβιτς στην αρχική πεντάδα και ο μοναδικός τρόπος να γίνει αυτό χωρίς να προκαλείται πρόβλημα, ήταν να κατέβει αυτός στο 4 κι όχι ο Στόικο που δεν είχε την ίδια επιθετική δεινότητα από κοντινή και μέση απόσταση που διέθετε ο Ντίνο.

- Σάσα Βολκόφ: Εξαιρετικός team player, με ποιότητα αλλά και κατεστραμμένη μέση που τερμάτισε απότομα την καριέρα του ενώ τον κατέστησε ουσιαστικά άχρηστο για το δεύτερο μισό της σεζόν στον Ολυμπιακό. Highlight η εμφάνισή του στον ημιτελικό του Τελ Αβίβ, καθώς κι εκείνο το παραγνωρισμένο απογευματινό ματς της κανονική περιόδου στο ΣΕΦ απέναντι στους Αμπελόκηπους του Φάντερμπερκ, του Αμάγια του Σταυρακόπουλου και του Φλώρου.
- Μπάρλοου - Λέβινγκστον: Πολύ λουσάτο δίδυμο ξένων και δυνατό από άποψη αθλητικών προσόντων. Στην πράξη αποδείχτηκε ευχή και κατάρα για τον ΠΑΟΚ. Ευχή για το θεαματικό στυλ τους στα ματς της ρέγκιουλαρ σίζον σε Α1 και κυρίως ευρωπαϊκή λίγκα, κατάρα για το μονόπατο στυλ τους που χρεοκόπησε τον δικέφαλο σε όλα τα σημαντικά ματς χωρίς αύριο όπως ο προημιτελικός με τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα, ο ημιτελικός με τη Μπενετόν στο ΣΕΦ και η σειρά ημιτελικών με τον Ολυμπιακό στα πλέι-οφ.
- Μέλβιν Τσίτουμ: Έπαιξε στο τρία και στον Γυμναστικό και στο θεαματικό Περιστέρι του Σάκοτα.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 7:14 pm

O Edgar Jones είχε Στεργάκο και Παπαπέτρου στον Παναθηναϊκό (και Μισούνοφ-Πετσάρσκι στον Άρη), για αυτό τον έβαλα στα 4άρια, σούταρε και απ'έξω...
Ο Αμάγια στην μεγάλη χρονιά του Αμαρουσίου ξεκινούσε στο 4, με 5 τον Εφθίμοφ.
Μάξεϊ θα προσπαθήσω να τον χωρέσω στα 5άρια (δεν έχω κάτσει ακόμη να δω τι γίνεται), δεν ήξερα ότι έχει τόσους φαν :P
Μπέργουολντ μάλλον κακώς δεν τον έβαλα, Σκάρι απορρίφθηκε επειδή έπαιξε μόλις μισή σεζόν, ενώ Βόιτσικ μου διέφυγε τελείως, δεν τον είχα καν στην shortlist :|

Όσο για το τι θέση έπαιζε ο Τάρπλεϊ, παραθέτω την μνημειώδη ατάκα του Στιβ (πριν τα μετέπειτα δυσάρεστα):
"Τι σημαίνει τι θέση παίζει ο Τάρπλεϊ; Ρωτάς την αρκούδα πού χ*ζει στο δάσος? Όπου θέλει χ*ζει η αρκούδα στο δάσος και ό,τι θέση θέλει παίζει ο Τάρπλεϊ" :mrgreen:


Για μένα ξεκάθαρα 3ος είναι ο Μπάρλοου, ενώ την 4η ψήφο μου την έδωσα στην ένοχη απόλαυση Andre Hutson.. Ποιον να πρωτοδιαλέξεις όμως...

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 8:22 pm

benchwarmer έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 7:14 pm
O Edgar Jones είχε Στεργάκο και Παπαπέτρου στον Παναθηναϊκό (και Μισούνοφ-Πετσάρσκι στον Άρη), για αυτό τον έβαλα στα 4άρια, σούταρε και απ'έξω...
Ο Αμάγια στην μεγάλη χρονιά του Αμαρουσίου ξεκινούσε στο 4, με 5 τον Εφθίμοφ.
Μάξεϊ θα προσπαθήσω να τον χωρέσω στα 5άρια (δεν έχω κάτσει ακόμη να δω τι γίνεται), δεν ήξερα ότι έχει τόσους φαν :P
Μπέργουολντ μάλλον κακώς δεν τον έβαλα, Σκάρι απορρίφθηκε επειδή έπαιξε μόλις μισή σεζόν, ενώ Βόιτσικ μου διέφυγε τελείως, δεν τον είχα καν στην shortlist :|

Όσο για το τι θέση έπαιζε ο Τάρπλεϊ, παραθέτω την μνημειώδη ατάκα του Στιβ (πριν τα μετέπειτα δυσάρεστα):
"Τι σημαίνει τι θέση παίζει ο Τάρπλεϊ; Ρωτάς την αρκούδα πού χ*ζει στο δάσος? Όπου θέλει χ*ζει η αρκούδα στο δάσος και ό,τι θέση θέλει παίζει ο Τάρπλεϊ" :mrgreen:


Για μένα ξεκάθαρα 3ος είναι ο Μπάρλοου, ενώ την 4η ψήφο μου την έδωσα στην ένοχη απόλαυση Andre Hutson.. Ποιον να πρωτοδιαλέξεις όμως...
Ωραία τα λες και σε καταλαβαίνω για τον Αντρέ Χάτσον κι ας μην είναι για τέταρτος. Εγώ το ίδιο θα κάνω στα 5αρια με τον Όντι..... :smile:
Για Τάρπλει μαζί σου. Για Σκάρι έχεις δίκιο, άλλωστε χαριτολογώντας τα είπα τα δικά μου.... :smile:

Εγκυκλοπαιδικά το λέω πάντως για Έντκγαρ Τζόοουνς ότι ήταν 5αρι και στις 2 ομάδες. Στον Παναθηναϊκό πηγε στο 4 ο ..Νέλσον (για όποιον θυμάται την ιστορία Στεργάκου...) και ο μπαμπάς Παπαπέτρου* (πρώην τερματοφύλακας) ήταν το μπάκαπ 4-5αρι. Απλώς έβγαινε στην κορυφή για 3π το ¨ελικόπτερο". Στον Άρη στο 4 πήγε ο ....ποινικός- Μισούνοφ και αλλαγή στο 5 ο Πετσάρσκι (που περιμένουμε τον γιό του ακόμα...).
Παίζει και βίντεο με Έντγκαρ Τζόουνς που είναι καθαρά 5αρι σε ματς Παοκ- Αρη.
ΚΑι με τον Αμάγια ως 5ρι παίζει βίντεο με τους Αμπελόκηπους, αλλά αν έπαιξε 4 στο Μαρούσι, είσαι ήδη καλυμμένος.

Ψεγάδια της πλάκας είναι μπροστά στη δουλειά που έκανες και στη .. φωτισμένη πρωτοβουλία που πήρες εν μέσω απόλυτης απραξίας στα μπασκετικά.
Σου οφείλουμε τραπέζωμα οι μπασκετικοί άνω των 40 για το "ταξίδι" που μας πήγες.

* Έχει τη σημειολογία του ότι αυτή τη στιγμή παίζουν στον Παναθηναϊκο οι Παπαπέτρου - Παπαγιάννης, τέκνα 2 παικτών του Παναθηναϊκού που έγιναν ανταλλαγή μεταξύ τους. Απόλλωνα Πατρών -Παναθηναϊκό και τούμπαλιν. ;)

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 8:39 pm



Οι Funderburke-Amaya εναντίον του Tony White.



Και ο Andre Hutson.



Και ο Edgar Jones σε περιγραφή Χάρη Αλευρόπουλου!!! :P

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:27 pm

Ασύλληπτος παίκτης ο Έντγκαρ Τζόουνς. Παίζε βιντεάκι του με συμμετοχή του στον διαγωνισμό καρφωμάτων του ΝΒΑ. Με Τζούλιους Έρβινγκ, Ντομινίκ, Ντρέξλερ, Λάρι Νανς, Μάικλ Κούπερ, Γούρλιτζ (οι 2 τελευταίοι πέρασαν από Ιταλία, όπως κι ο Ντομινίκ).

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 12:13 am

βλεπω εχει φανς ο χατσον και παλιους και νομιζα οτι θα τον ψηφιζα μονο εγω ο νεολαιος :rofl: :rofl:

στο βιντεακι πανω ο χατσον στην ρομα μαζι με μπραντον τζενινγκς! υπερκαλτ!

0
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 1:45 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 8:22 pm
benchwarmer έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 7:14 pm
O Edgar Jones είχε Στεργάκο και Παπαπέτρου στον Παναθηναϊκό (και Μισούνοφ-Πετσάρσκι στον Άρη), για αυτό τον έβαλα στα 4άρια, σούταρε και απ'έξω...
Ο Αμάγια στην μεγάλη χρονιά του Αμαρουσίου ξεκινούσε στο 4, με 5 τον Εφθίμοφ.
Μάξεϊ θα προσπαθήσω να τον χωρέσω στα 5άρια (δεν έχω κάτσει ακόμη να δω τι γίνεται), δεν ήξερα ότι έχει τόσους φαν :P
Μπέργουολντ μάλλον κακώς δεν τον έβαλα, Σκάρι απορρίφθηκε επειδή έπαιξε μόλις μισή σεζόν, ενώ Βόιτσικ μου διέφυγε τελείως, δεν τον είχα καν στην shortlist :|

Όσο για το τι θέση έπαιζε ο Τάρπλεϊ, παραθέτω την μνημειώδη ατάκα του Στιβ (πριν τα μετέπειτα δυσάρεστα):
"Τι σημαίνει τι θέση παίζει ο Τάρπλεϊ; Ρωτάς την αρκούδα πού χ*ζει στο δάσος? Όπου θέλει χ*ζει η αρκούδα στο δάσος και ό,τι θέση θέλει παίζει ο Τάρπλεϊ" :mrgreen:


Για μένα ξεκάθαρα 3ος είναι ο Μπάρλοου, ενώ την 4η ψήφο μου την έδωσα στην ένοχη απόλαυση Andre Hutson.. Ποιον να πρωτοδιαλέξεις όμως...
Ωραία τα λες και σε καταλαβαίνω για τον Αντρέ Χάτσον κι ας μην είναι για τέταρτος. Εγώ το ίδιο θα κάνω στα 5αρια με τον Όντι..... :smile:
Για Τάρπλει μαζί σου. Για Σκάρι έχεις δίκιο, άλλωστε χαριτολογώντας τα είπα τα δικά μου.... :smile:

Εγκυκλοπαιδικά το λέω πάντως για Έντκγαρ Τζόοουνς ότι ήταν 5αρι και στις 2 ομάδες. Στον Παναθηναϊκό πηγε στο 4 ο ..Νέλσον (για όποιον θυμάται την ιστορία Στεργάκου...) και ο μπαμπάς Παπαπέτρου* (πρώην τερματοφύλακας) ήταν το μπάκαπ 4-5αρι. Απλώς έβγαινε στην κορυφή για 3π το ¨ελικόπτερο". Στον Άρη στο 4 πήγε ο ....ποινικός- Μισούνοφ και αλλαγή στο 5 ο Πετσάρσκι (που περιμένουμε τον γιό του ακόμα...).
Παίζει και βίντεο με Έντγκαρ Τζόουνς που είναι καθαρά 5αρι σε ματς Παοκ- Αρη.
ΚΑι με τον Αμάγια ως 5ρι παίζει βίντεο με τους Αμπελόκηπους, αλλά αν έπαιξε 4 στο Μαρούσι, είσαι ήδη καλυμμένος.

Ψεγάδια της πλάκας είναι μπροστά στη δουλειά που έκανες και στη .. φωτισμένη πρωτοβουλία που πήρες εν μέσω απόλυτης απραξίας στα μπασκετικά.
Σου οφείλουμε τραπέζωμα οι μπασκετικοί άνω των 40 για το "ταξίδι" που μας πήγες.

* Έχει τη σημειολογία του ότι αυτή τη στιγμή παίζουν στον Παναθηναϊκο οι Παπαπέτρου - Παπαγιάννης, τέκνα 2 παικτών του Παναθηναϊκού που έγιναν ανταλλαγή μεταξύ τους. Απόλλωνα Πατρών -Παναθηναϊκό και τούμπαλιν. ;)
Ο Παπαγιάννης απλή συνωνυμία με τον παλιό παίκτη

0
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 1:49 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 8:39 pm


Οι Funderburke-Amaya εναντίον του Tony White.



Και ο Andre Hutson.



Και ο Edgar Jones σε περιγραφή Χάρη Αλευρόπουλου!!! :P
Για τον Τζον Χάτσον και όχι τον Αντρέ υποθέτω ότι μιλάμε

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 7:21 am

Συμφωνώ μεν ότι ο Μπέρυ είχε μεγαλύτερη χρονική παρουσία και αποδόση από οποιονδήποτε άλλο αλλά η καρδιά μου ανήκει στον Ρόυ. Δεν νομίζω να ξαναυπήρξε παίκτης τόσο κυρίαρχος στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.
Και επειδή υπήρξαν μερικοί ...ασεβείς :smile: που δεν ψήφισαν τον μεγάλο Ρόυ εγώ δεν θα ψηφίσω τον ...Μπέρυ γιατί πραγματικά δεν αξίζει να πάρει λιγότερες ψήφους ο Ρόυ.
Ρόυ, Λέβιγκστον, Μπάρλοου, Βολκόφ έστω και αν έληξε λίγο άδοξα η καριέρα του. Να θυμήσω ότι τον Σάσα τον είχαμε πάρει ως αντικαταστάτη (μια πράξη ανταπόδοσης να φανταστώ προς τον Παναθηναϊκό) του Πάσπαλι, ενδεικτικό της αξίας του παίκτη.

Χαίρομαι που είναι στην λίστα και ο Φόρεστ που μαζί με τον Όλιβερ μας χάρισαν ωραίες στιγμές στο Ηράκλειο (αλλά ως εκεί)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 9:24 am

iron80 έγραψε:
Κυρ Μαρ 15, 2020 1:45 am

Ο Παπαγιάννης απλή συνωνυμία με τον παλιό παίκτη
Είσαι ωραίος, ευχαριστώ για τη διόρθωση. Λάθος μου.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 9:32 am

Conan1982 έγραψε:
Κυρ Μαρ 15, 2020 7:21 am
Συμφωνώ μεν ότι ο Μπέρυ είχε μεγαλύτερη χρονική παρουσία και αποδόση από οποιονδήποτε άλλο αλλά η καρδιά μου ανήκει στον Ρόυ. Δεν νομίζω να ξαναυπήρξε παίκτης τόσο κυρίαρχος στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.
Και επειδή υπήρξαν μερικοί ...ασεβείς :smile: που δεν ψήφισαν τον μεγάλο Ρόυ εγώ δεν θα ψηφίσω τον ...Μπέρυ γιατί πραγματικά δεν αξίζει να πάρει λιγότερες ψήφους ο Ρόυ.
Ρόυ, Λέβιγκστον, Μπάρλοου, Βολκόφ έστω και αν έληξε λίγο άδοξα η καριέρα του. Να θυμήσω ότι τον Σάσα
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τον Ρόι ( η θέση με τους πιο πολλούς μακαρίτες είναι αυτή του PF). Μπορούμε να πούμε άφοβα, ότι είναι ο καλύτερος παίκτης που ήρθε από το ΝΒΑ στην Ευρώπη, αν λάβουμε υπόψη την ηλικία που το έκανε.
Σχετικά με την κυριαρχία του Ρόι, νομίζω ότι ήταν πιο έντονη από τη θέση 5 στον Άρη, όχι ότι σε μας δεν έκανε παπάδες, αλλά του χρεώνω την υπόθεση στο Τελ Αβίβ που ήταν συνυπεύθυνος με τον Ιωαννίδη για την είκονα μας στον τελικά( αναφέρομαι στο ξενύχτι του και τις μπουνιές σε Παπαδάκη το προηγούμενο βράδυ).
Ο Μπέρι είναι επίσης ένα μεγάλο όνομα που άφησε το ΝΒΑ σε πολύ καλή ηλικία (πήγε πρώτα στην Αθλέτικο Μαδρίτης του Χέσους Χιλ) λόγω ροπής στις ουσίες. Στην Ελλάδα όμως δεν έδωσε κανένα δικαίωμα, ήταν απίστευτα επιδραστικός σε όλες τις ομάδες που έπαιξε και τον θεωρώ βάσει προσφοράς τον καλύτερο ξένο που έπαιξε στη χώρα μας. Αν έκανα και μια άτυπη πεντάδα θα ήταν η (small ball :smile: πεντάδα) : Ρίβερς, Φορντ, Μποντιρόγκα, Πάσπαλι, Μπέρι. ;)

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 10:04 am

iron80 έγραψε:
Κυρ Μαρ 15, 2020 1:49 am
Για τον Τζον Χάτσον και όχι τον Αντρέ υποθέτω ότι μιλάμε
Για τον Αντρέ. Ο Τζον είναι στο άλλος, εκτός και αν τον δούμε στα πεντάρια(χλωμό).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 10:57 am

Να θυμήσω ότι τον Σάσα τον είχαμε πάρει ως αντικαταστάτη (μια πράξη ανταπόδοσης να φανταστώ προς τον Παναθηναϊκό) του Πάσπαλι,
Ήταν κι ευκαιρία γιατί πάνω από το μισό συμβόλαιο το πλήρωνε ο Παύλος όταν πήγε στον Ολυμπιακό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Μαρ 15, 2020 4:21 pm

Δε νομίζω ότι η επιλογή του Βολκόφ ήταν καθαυτό πράξη ανταπόδοσης για την υπόθεση Πάσπαλι. Και εξηγούμαι:

Πρώτα απ' όλα, τον Πάσπαλι τον άφησε ελεύθερο ο Ολυμπιακός (ο Ιωαννίδης για την ακρίβεια), λόγω την αγωνιστικής του μεταμόρφωσης που δεν κάλυπτε κατ' αυτόν πια τις ανάγκες της ομάδας. Τον θεώρησε σε κάθε περίπτωση -κι αυτόν- υπαίτιο για την αποτυχία του Τελ Αβίβ. Ουσιαστικά, ο Πάσπαλι του καλοκαιριού του '94 δεν είχε καμία σχέση από αγωνιστικής απόψεως με τον σούπερ σκόρερ παίκτη ορχήστρα του '91, όταν υπέγραψε με τους Πειραιώτες το τριετές συμβόλαιο που τον έφερε στο Λιμάνι.

Το πρόβλημα δεν έγκειται στο ότι έπαψε να είναι παίκτης ορχήστρα αφού έτσι κι αλλιώς ήταν δεδομένο ότι η ομάδα του Ολυμπιακού για να γίνει ανταγωνιστική σε ευρωπαϊκό επίπεδο και να διεκδικήσει τίτλο, έπρεπε να γίνει πιο πολυσύνθετη με περισσότερες επιλογές στο σκορ γι' αυτό και οι πολύ σημαντικές προσθήκες στη φροντλάιν με τους Φασούλα - Τάρπλεϊ.

Το πρόβλημα με τον Ζάρκο ήταν ότι άλλαξε προς το χειρότερο το αγωνιστικό του στυλ κι από εκεί που ήταν ένας κλασικός σούπερ σκόρερ με εμβέλεια στο σουτ, σίγουρα με παράξενο στυλ αλλά καθόλα αποτελασματικό τόσο στο σετ παιχνίδι όσο και στο τρανζίσιον, αυτοπεριορίστηκέ ή περιορίστηκε από τον ξανθό εξ' ανάγκης και για λόγους τακτικής, σε έναν ρόλο ταχύτατου ψηλού φόργουορντ με τρομερή ικανότητα στον αιφνιδιασμό και στο παιχνίδι με πλάτη στο χαμηλό ποστ λόγω πλεονεκτήματος ύψους απέναντι στα περισσότερα αντίπαλα τριάρια. Ο λόγος που έγινε αυτό άγνωστος. Ο ίδιος επικαλέστηκε θέματα ψυχολογίας και το κακό ριζικό, υπάρχει η θεωρία του τραυματισμού στο αριστερό χέρι από τα ματς της προηγούμενης σεζόν ακόμα, υπάρχει και η υπόθεση της κακής εξωαγωνιστικής ζωής (τσιγάρα, γκόμενες και πίτσες, ειδικά για την αποκλειστική διατροφή του με πίτσες έχουν να λένε ο Πόπς και οι συμπαίκτες του όταν πήγε στο Σαν Αντόνιο το '89/'90).

Ανεξάρτητα από το τι ισχύει πραγματικά, το δεδομένο είναι η ποιοτική υποβάθμιση της «παικτικής» του (που θα 'λεγε κι ο Αλέφας) ικανότητας. Ο ξανθός αντιμετώπισε το πρόβλημα και το έλυσε εν μέρει μέσα στη σεζόν με το καλό αμυντικό ριμπάουντ και το συνεχές τρανζίσιον ή στο σετ παιχνίδι με τα τρικ που έστελναν τον Ζάρκο στο λόου ποστ και τον Μπυρόι στο χάι-ποστ για σουτάκια από τα 4-5 μέτρα. Ώσπου ήρθε το ξεβράκωμα της αρκούδας στον τελικό του φάιναλ-φορ από τη σερβική αλεπού.

Η ομάδα χρειαζόταν έναν SF να απειλεί σταθερά το αντίπαλο καλάθι από μέση και μακρινή απόσταση για να υπάρχει καλύτερο spacing ανάμεσα στη γραμμή ψηλών και τους περιφερειακούς. «Φύγε Ζάρκο, έλα Έντι» και τα σκυλιά δεμένα... Όχι ακριβώς γιατί ο Ζάρκο, στα μάτια του κόσμου, ήταν ο ηγέτης που έφερε την ομάδα στην κορυφή... Εδώ να πούμε ότι ο Ζάρκο μέσα στη χρονιά είχε δώσει συνέντευξη στο τρίποντο και κλαιγόταν εμμέσως πλην σαφώς που η διοίκηση Κόκκαλη δεν τον είχε καλέσει ακόμη για ανανέωση. Στην πραγματικότητα αποφάσισε να πάει στον Παναθηναίκό μόνο όταν συνειδητοποίησε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να ανανεώσει με τους ερυθρόλευκους.

Από 'δω και πέρα τον ρόλο ανέλαβε κλασικά η μονταζιέρα και οι ΑΡΔ. Ο παίκτης έγινε προδότης για τη μια πλευρά, για να δικαιολογηθεί η ακατανόητη για την κερκίδα απομάκρυνσή του, και ήρωας για την άλλη που είχε τραβήξει απ' αυτόν τις πίκρες του break το '93 και τις κότες στο ΣΕΦ, και κυρίως την ήττα στο ημιτελικό του Τελ Αβίβ.

Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, η απόφαση του Ιωαννίδη να τον στείλει ήταν σωστή. Ο Έντι Τζόνσον ήταν πιο χρήσιμος σε μια ομάδα με τα χαρακτηριστικά του Ολυμπιακού και αυτό φάνηκε μέσα στο γήπεδο και στην Α1 και στο φάιναλ-φορ της Σαραγόσα την επόμενη σεζόν.

Τώρα πού κολλάει ο Βολκόφ; Θεωρητικά ήταν το τέλειο fit, ο ποιοτικός team player που θα λειτουργούσε συνδετικά ανάμεσα στη φροντλάιν που είχε σημαντικό ρόλο στον Ολυμπιακό εκείνης της εποχής και τον Τζόνσον που είχε αναλάβει την αρμοδιότητα του εκτελεστή από την περιφέρεια. Χαμηλών τόνων αθλητής ο Σάσα και πειθαρχημένος σε αντίθεση με το τρελοκομείο Ρόι, διασφάλιζε ότι δεν θα ξαναγίνονταν κώλος τα αποδυτήρια σε ανύποπτο χρόνο και ειδικά στην πιο ακατάλληλη στιγμή. Αυτό που τον έκανε ακόμη πιο ελκυστικό ήταν και το γεγονός ότι παρότι ήταν να αποχωρήσει από τους πράσινους θα πληρωνόταν και το συμβόλαιο της δεύτερης σεζόν. Τα τσακάλια του ΤΑΚ (Σαλονίκης, Ιωαννίδης, Γιαννάκης) εκμεταλεύτηκαν τη ρήτρα του ΝΒΑ που απευθέρωνε τον Βολκόφ από το συμβόλαιο παίρνοντας και τα χρήματα, και μέσω Νετς τον έφεραν στον Ολυμπιακό με χρήματα του Παναθηναϊκού (τα ίδια με Κόμαζετς που αγωνιζόταν -δανεικός μεν- στη Κατζίβα Βαρέζε και πληρωνόταν από τα αδέρφια). Πούλησαν και στην κερκίδα το παραμύθι ότι τον έκλεψαν από τον αντίπαλο και ρέφαραν την υπόθεση Πάσπαλι κι όλα μέλι γάλα. Αυτό που δεν υπολόγισαν ήταν η κατεστραμένη μέση του Ουκρανού...

Ο κλέψας του κλέψαντος. Ο ξανθός πάσαρε στον Παναθηναϊκό τον Ζάρκο και του κατέστρεψε για μια ακόμη χρονιά τη χημεία με την αργοκαρούτα τον Φράγκι να παίζει δυάρι για να συνυπάρξει με τον ξένο σούπερ σταρ στο 3 (που επιπλέον ήταν και άσουτος) και από την άλλη πήρε τον Βολκόφ που πληρωνόταν από τους Γιαννακόπουλους, μη γνωρίζοντας το πρόβλημα που είχαν ανακαλύψει οι γιατροί των πρασίνων με τη μέση του. Κατά τα λοιπά για την αποτυχία στη Σαραγόσα έφταιξε το πάθος του εμφύλιου ημιτελικού που κατανάλωσε τις ζωτικές δυνάμεις των δύο αιώνιων και όχι η αστοχία υλικού κατά τη διάρκεια του ρικρούτινγκ... :crown:

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”