Κορυφαίος ξένος pf στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος pf στην ιστορία της Α1?

Ashraf Amaya
1
1%
Ken Barlow
10
10%
Walter Berry
24
24%
Melvin Cheatum
1
1%
Greg Church
1
1%
James Forrest
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Lawrence Funderburke
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
James Gist
2
2%
Andre Hutson
2
2%
Buck Johnson
3
3%
Edgar Jones
1
1%
Mike Jones
1
1%
Linas Kleiza
6
6%
Cliff Levingston
5
5%
Jeremiah Massey
2
2%
Johnny Rogers
3
3%
Chris Singleton
2
2%
Ryan Stack
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Larry Stewart
1
1%
Roy Tarpley
26
25%
Sasha Volkov
11
11%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 102
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 7:23 pm

Να δικαιολογηθώ ότι γίνεται όλο και δυσκολότερο όσο ανεβαίνουμε τις θέσεις το να κόψω κάποιους... Στους σέντερ ή θα βάλω 30 άτομα ή θα με βρίζετε ομαδικώς :P

Μέχρι 4 ψήφοι ως γνωστόν, και κριτήριο τα εν Ελλάδι πεπραγμένα :smile:

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 7:44 pm

ακομα δεν εχω αποφασισει ποιον θα ψηφισω. αν δεν επαιζε μια μονο χρονια ελλαδα θα ψηφιζα κλειζα. επισης μου αρεσε πολυ o buck johnson που ομως δεν τον θυμαμαι και πολυ οποτε δεν θα τον ψηφισω και ο rogers που ομως ηταν πιο πολυ ρολιστας παρα πρωταγωνιστης.

volkov-levingston-tarpley δυστηχως δεν εχω εικονες ειμαι μικρος :D :D

ο σινγκλετον παικταρα αλλα δεν μου παει η καρδια να τον βαλω κορυφαιο καθως ξερω οτι υπηρχαν και καλυτεροι. ο γκιστ το ιδιο αν και ειχε πολλα χρονια στην ομαδα. ενω ακομα μου αρεσε και ο στικ-στακ στον αρη(αληθεια πως τον ελεγαν τελικα?) και φυσικα ο μασσευ που ηταν απο τους πιο θεαματικους εβερ.

ακομα δεν εχω αποφασισει ποιον θα ψηφισω, αλλα μαλλον θα παει σε εναν απο τους αγαπημενους μου παικτες γενικα. μπορει να μην ηταν ο παικταρας οπως αλλοι, αλλα εκτος απο οτι εκανε την διαφορα και το στυλ παιχνιδιου του μου αρεσε παρα πολυ μαλλον θα φηφισω αντρε χατσον!

τρομερο ποστ παιχνιδι αλλα και mid range, καλο ριμπαουντερ και αμυντικος αν και λιγο αδυναμος, ωραιο αλμα, ωραιο στυλ στο σουτ και γενικα σε οποια ομαδα και αν ηταν θα ηταν υπερπολυτιμος αφου ηταν σταθεροτατος. θυμαμαι δημοσιευματα που τον ηθελε ο ζοτς σε μας καπου 2004-2005.

μπορουσε να παιξει και πιο ψηλα αλλα δεν ξερω μπορει να μην ειχε προταση.

τελος, λογικα σαν παικτης μαλλον καλυτερος ηταν ο ταρπλει αλλα εικονες μηδεν εχω απο αυτον.

ΥΓ ο ρατζα δεν θα μπορουσε να ειναι σαν pf? ή ηταν πιο πολυ C?

ΥΓ1 στο poll για τα σεντερ θα γινει χαμος. πραγματικα εκει δεν θα ξερεις ποιον να πρωτοψηφησεις!

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 7:49 pm

Walter Berry και Roy Tapley hands down

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 8:47 pm

Δεν υπάρχει ερώτημα για τους δύο πρώτους.
Για μένα ένα κλικ πάνω ο Μπέρι, λόγω προσαρμοστικότητας σε όλες τις ομάδες που πήγε, αλλά και γιατί αυτό το ιδιαίτερο στυλ ήταν τόσο θελκτικό στο μάτι :geek:

Για τους υπόλοιπους ίσως επανέλθω στην συνέχεια, για την ώρα αυτό:



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 10:07 pm

Συμφωνώ κι εγώ (εννοείται) ότι για τους 2 πρώτους δεν γεννάται θέμα. Μπέρι- Τάρπλει με 55-45 για τον Γουόλτερ. Σημειωτέον ότι ο Τάρπλεϊ συνέτριψε τα ΤΕNDEX της εποχής ως 5αρι την πρώτη του χρονιά στον Άρη, ωστόσο, σωστά μπαίνει στη λίστα των PF τόσο για τα παικτικά του χαρακτηριστικά όσο και για το ότι έκανε την πιο γεμάτη του χρονιά στον Ολυμπιακό των σέντερ, Φασούλα και Τάρλατς. Τις χρονιές του σε Ηρακλή κι ιδίως Έσπερο ας μην τις πάρουμε υπόψη και τόσο.

Μία θέση πιο κάτω, μόνος του ο Μπάρλοου. Αν έπαιζε τώρα θα τρίβαμε μάτια.

Τέταρτο ψήφισα Βολκόφ. "Αθόρυβος" μεν, μεγάλη κλάση δε. Σπουδαίος παίκτης και ωραίος αθλητής.

Στο τσακ δεν ψήφισα Μπακ Τζόνσον, όνομα από το ΝΒΑ τότε και φοβερός στην Α1.
Τζόνι Ρότζερς επίσης τον σκέφθηκα για τέταρτο, όπως και τον αγαπημένο μου παίκτη από το 85΄ και μετά που βλέπω σταθερά Α1. Τον Κάρεϊ Σκάρι που ΣΚΑΝΔΑΛΑΔΩΣ :P απουσιάζει. 4-3ρι έπαιξε, αλλά κυρίως στο 4. Στο ΝΒΑ και την Τζαζ ήταν 3ρι. Μεγάλη ιστορία ο μακαρίτης. Άλλος ένας μακαρίτης που λείπει από τη λίστα (γιατί,εε;; :smile: ) είναι ο Κόνραντ Μακρέι.

Μεγάλη ιστορία ο ΠΑΟΚ στα PF. Από δίπλα ο τεράστιος Λίβινγκστον, ο Άντονι Κουκ και το μωρό του ελαφιού, Μάικ Τζόουνς που πιο πολύ 3αρι ήταν απλώς έπαιζε κυρίως το 4 στην Ευρώπη, ακόμα- ακόμα κι ο θρύλος των ευρωπαϊκών παρκέ, Γουέντελ Αλέξις που ήρθε σε μεγάλη ηλικία.

Σε μεγάλη ηλικία ήρθε κι ένας ακόμη θρύλος του ευρωπαϊκού μπάσκετ, ο Τζο Αρλάουκας στην ΑΕΚ.
Σπουδαίο 4αρι ο Λάρι Στίουαρτ, σίγουρα μες την καλύτερη δεκάδα.

Χρήζει αναφοράς κι ο Λανς Μπέρνουλντ του Περιστερίου, νομίζω.
ΟΙ Αμάγια, Χάτσον και Τσερτς είχαν παίξει και στο 5, ιδίως ο πρώτος όταν έπαιζε Αμπελογκάρντεν με τον τρομερό Φάντεπεργκ, σωστά όμως μπαίνουν στη λίστα αυτή.
Ο παικταράς, Έντγκαρ Τζόουνς έπαιξε μόνο 5αρι στον Παναθηναϊκό, αλλά στον Άρη παίζει να έπαιξε και στο 4, εγώ θα τον έβαζα στα 5ρια, πάντως.
Ο Ντάριλ Μίντλετον φαντάζομαι ότι θα πάει στη λίστα με τα 5ρια αν και πιο πολύ 4ρι ήταν ως παίκτης και στην πρώτη του χρονιά τουλάχιστον στον Παναθηναϊκό (εί την έβγαλε. Τα επόμενα χρόνια μάλλον πιο πολύ 5αρι έπαιζε, έλειπα κιόλας και ότι ξέρω είναι από αυτά που διάβαζα.
Πολύ καλή δουλειά σε κάθε περίπτωση, από τον Benchwarmer!
Εμείς ερχόμαστε κατόπιν εορτής να πούμε τα δικά μας. :smile:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 10:19 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 10:07 pm
Συμφωνώ κι εγώ (εννοείται) ότι για τους 2 πρώτους δεν γεννάται θέμα. Μπέρι- Τάρπλει με 55-45 για τον Γουόλτερ. Σημειωτέον ότι ο Τάρπλεϊ συνέτριψε τα ΤΕNDEX της εποχής ως 5αρι την πρώτη του χρονιά στον Άρη, ωστόσο, σωστά μπαίνει στη λίστα των PF τόσο για τα παικτικά του χαρακτηριστικά όσο και για το ότι έκανε την πιο γεμάτη του χρονιά στον Ολυμπιακό των σέντερ, Φασούλα και Τάρλατς. Τις χρονιές του σε Ηρακλή κι ιδίως Έσπερο ας μην τις πάρουμε υπόψη και τόσο.

Μία θέση πιο κάτω, μόνος του ο Μπάρλοου. Αν έπαιζε τώρα θα τρίβαμε μάτια.

Τέταρτο ψήφισα Βολκόφ. "Αθόρυβος" μεν, μεγάλη κλάση δε. Σπουδαίος παίκτης και ωραίος αθλητής.

Στο τσακ δεν ψήφισα Μπακ Τζόνσον, όνομα από το ΝΒΑ τότε και φοβερός στην Α1.
Τζόνι Ρότζερς επίσης τον σκέφθηκα για τέταρτο, όπως και τον αγαπημένο μου παίκτη από το 85΄ και μετά που βλέπω σταθερά Α1. Τον Κάρεϊ Σκάρι που ΣΚΑΝΔΑΛΑΔΩΣ :P απουσιάζει. 4-3ρι έπαιξε, αλλά κυρίως στο 4. Στο ΝΒΑ και την Τζαζ ήταν 3ρι. Μεγάλη ιστορία ο μακαρίτης. Άλλος ένας μακαρίτης που λείπει από τη λίστα (γιατί,εε;; :smile: ) είναι ο Κόνραντ Μακρέι.

Μεγάλη ιστορία ο ΠΑΟΚ στα PF. Από δίπλα ο τεράστιος Λίβινγκστον, ο Άντονι Κουκ και το μωρό του ελαφιού, Μάικ Τζόουνς που πιο πολύ 3αρι ήταν απλώς έπαιζε κυρίως το 4 στην Ευρώπη, ακόμα- ακόμα κι ο θρύλος των ευρωπαϊκών παρκέ, Γουέντελ Αλέξις που ήρθε σε μεγάλη ηλικία.

Σε μεγάλη ηλικία ήρθε κι ένας ακόμη θρύλος του ευρωπαϊκού μπάσκετ, ο Τζο Αρλάουκας στην ΑΕΚ.
Σπουδαίο 4αρι ο Λάρι Στίουαρτ, σίγουρα μες την καλύτερη δεκάδα.

Χρήζει αναφοράς κι ο Λανς Μπέρνουλντ του Περιστερίου, νομίζω.
ΟΙ Αμάγια, Χάτσον και Τσερτς είχαν παίξει και στο 5, ιδίως ο πρώτος όταν έπαιζε Αμπελογκάρντεν με τον τρομερό Φάντεπεργκ, σωστά όμως μπαίνουν στη λίστα αυτή.
Ο παικταράς, Έντγκαρ Τζόουνς έπαιξε μόνο 5αρι στον Παναθηναϊκό, αλλά στον Άρη παίζει να έπαιξε και στο 4, εγώ θα τον έβαζα στα 5ρια, πάντως.
Ο Ντάριλ Μίντλετον φαντάζομαι ότι θα πάει στη λίστα με τα 5ρια αν και πιο πολύ 4ρι ήταν ως παίκτης και στην πρώτη του χρονιά τουλάχιστον στον Παναθηναϊκό (εί την έβγαλε. Τα επόμενα χρόνια μάλλον πιο πολύ 5αρι έπαιζε, έλειπα κιόλας και ότι ξέρω είναι από αυτά που διάβαζα.
Πολύ καλή δουλειά σε κάθε περίπτωση, από τον Benchwarmer!
Εμείς ερχόμαστε κατόπιν εορτής να πούμε τα δικά μας. :smile:
Τα είπε όλα.

Μπερι πιο πάνω απ όλους, η χρονιά στον Ηρακλή ήταν διαστημική, παίζοντας σε άλλη θέση απο τη δική του, σε εποχή δεινοσαύρων.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 10:29 pm

Πατρίδα είναι η παιδική σου ηλικία, έλεγε κάποιος. Άντε να βάλω και την εφηβική, εγώ για να είμαστε μέσα. Άσε που στην Αθήνα του ΠΑΣΟΚ μεγαλώσαμε, κι έφηβοι που είμαστε, ως παιδιά μας αντιμετώπιζαν οι δικοί μας και η κοινωνία, άσχετα αν εμείς νομίζαμε ότι είχαμε γίνει αντράκια. :smile:
Ιδίως τις μέρες αυτές κάτι τέτοια θρέντ είναι διαμάντια. Δεν έβλεπα την ώρα να τελειώσω ένα κείμενο (ότι αρπάξει ο κ... μας, μέρες που είναι) για να μπω να μιλήσω για την Α1 που μας μάγευε τότε.

Γεια σου ρε Yorgos, χτύπα κι ένα μποκαδίγιο και για μένα κι ας μην τρωω πια χαμόν (το βραδινό μου για καιρό ήταν αυτό) και λοιπά κρεατικά.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 13, 2020 10:43 pm

Ξέχασα 2 παίκτες που τους σκεφτόμουνα χθες. Τον μακαρίτη (πολλοί γίνανε δυστυχώς)Άνταμ Βόιτσικ του Περιστερίου και τον Μάρτιν Μιούρσεπ του ΑΡΗ και της ΑΕΚ.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:17 am

Ο Tarpley είναι μια κατηγορία μόνος του. Υπο φυσιολογικές συνθήκες(ναρκωτικά) δεν θα έφευγε ποτέ από το ΝΒΑ, πιθανόν θα μιλάγαμε τώρα για έναν all-star ίσως για έναν hall of famer.

Στην Ευρώπη ήρθαν, από το NBA, κατά καιρούς παίκτες θρύλοι Dominic, Mcadoo κλπ όμως σχεδόν όλοι ήρθαν στα τελειώματα τους. Ο Tarpley ήρθε στα prime του και έκανε απίστευτα πράγματα. Ξεχώριζε στους πολύ καλούς σαν καλύτερος.

Εδώ το πρώτο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ το 1992 όπου σμπαράλιασε τους Levingston, Barlow και Φασούλα.



Νομίζω επίσης πως αν ο Ολυμπιακός κέρδιζε τον τίτλο στο Τελ-Αβιβ ίσως μετά η καριέρα του και ίσως η ζωή του να ήταν καλύτερη.



Ο Berry όντως ήταν καθοριστικότατος σε όσες ομάδες πήγε. Εξαιρετικός στο low post. Αυτό το κάτι σαν σουτ θα το θυμόμαστε για πάντα.

Για μένα οι Volkov και Barlow ήταν επίσης καταπληκτικοί παίκτες. Ο πρώτος ήταν ορχήστρα, έκανε τα πάντα, ηταν πανέξυπνος παίκτης και φοβερά υποτιμημένος, ειδικά στον Παναθηναϊκό. Ο Barlow από αστέρας έγινε role player(λόγω Bane, Levingston) χωρίς να χάσει ίχνος της απλότητας του παιχνιδιόυ του. Μην ξεχνάμε πως ήρθε ύστερα από μιά επιτυχημένη τριετία στη Μακάμπι.

Αγαπημένος μου παίκτης άργησε να έρθει στη χώρα μας όμως ακόμη και μετά τα 36(στον Ηρακλή) έκανε παπάδες. Πολύ καλός αθλητής με άρτια τεχνική.

Έχω δύο ενστάσεις. Πιστέυω ότι ο Amaya ήταν πέντε, είτε στους Αμπελόκηπους είτε στο Μαρούσι. Η δεύτερη ένσταση αφορά τον μέγιστο Marlon Maxey.

Θα αρχίσω τις βιοπραγίες εις βάρος του διαχειριστή :banghead: :P είναι δυνατόν να είναι στη λίστα ο Stuck που έπιανε την μπάλα από το κοτσάνι και να μην είναι ο Marlon ο υπερηχητικός;

Ξέρω θα μου πεις ότι θα είναι στα πεντάρια και θα ηρεμήσω.... :rofl: :D

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:30 am

basket72 έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 10:07 pm
Τον Κάρεϊ Σκάρι που ΣΚΑΝΔΑΛΑΔΩΣ :P απουσιάζει. 4-3ρι έπαιξε, αλλά κυρίως στο 4. Στο ΝΒΑ και την Τζαζ ήταν 3ρι. Μεγάλη ιστορία ο μακαρίτης. Άλλος ένας μακαρίτης που λείπει από τη λίστα (γιατί,εε;; :smile: ) είναι ο Κόνραντ Μακρέι.

Μεγάλη ιστορία ο ΠΑΟΚ στα PF. Από δίπλα ο τεράστιος Λίβινγκστον, ο Άντονι Κουκ και το μωρό του ελαφιού, Μάικ Τζόουνς που πιο πολύ 3αρι ήταν απλώς έπαιζε κυρίως το 4 στην Ευρώπη, ακόμα- ακόμα κι ο θρύλος των ευρωπαϊκών παρκέ, Γουέντελ Αλέξις που ήρθε σε μεγάλη ηλικία.

Σε μεγάλη ηλικία ήρθε κι ένας ακόμη θρύλος του ευρωπαϊκού μπάσκετ, ο Τζο Αρλάουκας στην ΑΕΚ.


Χρήζει αναφοράς κι ο Λανς Μπέρνουλντ του Περιστερίου, νομίζω.
Συμφωνώ για τον μουρλό που είχε φέρει ο Γιατζόγλου(Carey Scurry). O Macrae ήταν διθεσίτης, ίσως τον δούμε στα πεντάρια. Αθλητάρα και παίκτης ομάδας(έπαιζε για δύο στην άμυνα λόγω Sackleford στον ΠΑΟΚ). Το μωρό του ελαφιού ήταν παιχτούρα, σωστός ο Αλέξις ήταν μεγάλη παιχτάρα(ALBA Berlin, Maccabi). O Lance Berwald για πεντάρι τον θυμάμαι.

Τέλος δε θα μάθουμε ποτέ τι θα έκανε ο Mustaf αν έβγαζε σεζόν στον ΠΑΟΚ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:34 am

Μου είχε ξεφύγει αυτό το βίντεο με Τάρπλεϊ από τη χρονιά στον ΆΡΗ. Βέβαια είσαι εκτός τόπικ γιατί στον ΑΡΗ ήταν σέντερ. :P
Συμφωνώ για τον Αμάγια, στους Αμπελόκηπους τον θυμόμουν ως 5ρ, στο Μαρούσι τον έχασα, επειδή έλειπα. Για αυτό έγραψα κι χθες ότι ενδεχομένως να χωράει κι ως 4αρι. Κι ο Αντέ Χάτσον έχει παίξει 5αρι στο Περιστέρι όπως κι ο Τσερτς σε εναλλαγή με τον αστέρα της Α2 Τσαγκόπουλο. (Που ο άνθρωπος και στην Α1 μια χαρά τα κατάφερε απέναντι στα θηρία)/
Ο Μάξει σε μια χρονιά που τον θυμάμαι στο Περιστέρι ήταν πιο πολυ 5αρι, αλλά επαναλάμβανω έχω χάσει 2-3 χρονιές κι ότι πληροφόρηση είχα ήταν από τα διαδικτυακά μέσα της εποχής και βίντεο που είδα κατόπιν.

Δύσκολη η επιλογή του μοντ. Το 4 είναι θέση που θα δεις πολλά3ρια (Πάσπαλι, Καρνισόβας, Μάικ Τζόοουνς) αλλά και πεντάρια.

Σίγουρα λείπουν από τη λίστα οι Βόιτσικ και Μακρέι, Σκάρι που συμπλήρωσα χθες. ΘΑ μου πεις κανείς επειδή και οι 3 πέθαναν σε μικρή ηλικία; Θα μπορούσε από μόνο του να είναι ένας λόγος, αλλά και οι 3 ήταν καταπληκτικοί όσο έπαιξαν.
Υπάρχει κι ένας ακόμη μακαρίτης, ο Μαρκ Πέτγουεϊ. Ήταν πιο πολύ 4 από 5. Έπαιξε στον ΠΑΟΚ ως ξένος ( παρεμπιπτόντως στη λίστα με τα 4ρια, θα μπορούσε να μπει κι ο Βάρνερ που επίσης έπαιξε ως ξένος, αλλά θα ήταν τραβηγμένο απ τα μαλλιά.) και στον Απόλλωνα Πατρών.

* Σωστός για Μουστάφ το ΠΑΟΚ.
Τον Μπέρνγουολντ τον θυμάμαι από τη χρονιά με Νόρις (από τώρα έχει την ψήφο στα πεντάρια- το λέω προβακατόρικα :P ). Στις άλλες έπαιξε 5ρι, οπότε δεκτή ή ένσταση.
Ο Έντγκαρ Τζόουνς όμως πρέπει να μπει στα 5αρια. Βασικά αυτός και ο Αμάγια είναι "εκτός θέσης".
Συμπληρωματικά πάντα το λέμε γιατί στα 2 λάθη που έκανε ο Μοντ, είναι κι άλλα 30 σωστά. ;)

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:50 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 11:34 am
Μου είχε ξεφύγει αυτό το βίντεο με Τάρπλεϊ από τη χρονιά στον ΆΡΗ. Βέβαια είσαι εκτός τόπικ γιατί στον ΑΡΗ ήταν σέντερ. :P
Συμφωνώ για τον Αμάγια, στους Αμπελόκηπους τον θυμόμουν ως 5ρ, στο Μαρούσι τον έχασα, επειδή έλειπα. Για αυτό έγραψα κι χθες ότι ενδεχομένως να χωράει κι ως 4αρι. Κι ο Αντέ Χάτσον έχει παίξει 5αρι στο Περιστέρι όπως κι ο Τσερτς σε εναλλαγή με τον αστέρα της Α2 Τσαγκόπουλο. (Που ο άνθρωπος και στην Α1 μια χαρά τα κατάφερε απέναντι στα θηρία)/
Ο Μάξει σε μια χρονιά που τον θυμάμαι στο Περιστέρι ήταν πιο πολυ 5αρι, αλλά επαναλάμβανω έχω χάσει 2-3 χρονιές κι ότι πληροφόρηση είχα ήταν από τα διαδικτυακά μέσα της εποχής και βίντεο που είδα κατόπιν.

Δύσκολη η επιλογή του μοντ. Το 4 είναι θέση που θα δεις πολλά3ρια (Πάσπαλι, Καρνισόβας, Μάικ Τζόοουνς) αλλά και πεντάρια.

Σίγουρα λείπουν από τη λίστα οι Βόιτσικ και Μακρέι, Σκάρι που συμπλήρωσα χθες. ΘΑ μου πεις κανείς επειδή και οι 3 πέθαναν σε μικρή ηλικία; Θα μπορούσε από μόνο του να είναι ένας λόγος, αλλά και οι 3 ήταν καταπληκτικοί όσο έπαιξαν.
Υπάρχει κι ένας ακόμη μακαρίτης, ο Μαρκ Πέτγουεϊ. Ήταν πιο πολύ 4 από 5. Έπαιξε στον ΠΑΟΚ ως ξένος ( παρεμπιπτόντως στη λίστα με τα 4ρια, θα μπορούσε να μπει κι ο Βάρνερ που επίσης έπαιξε ως ξένος, αλλά θα ήταν τραβηγμένο απ τα μαλλιά.) και στον Απόλλωνα Πατρών.
Στην Ελλάδα λόγω έλλειψης κορμιών είναι λογικό να πέρασαν τουλάχιστον καμμιά τριανταριά αξιόλογοι παίκτες στη θέση 4. Ο Petway που αναφέρεις τον είχαν δολοφονήσει εν μέσω σεζόν αν δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι αν ήταν στην Πάτρα ή στον ΠΑΟΚ τότε. Συμφωνώ για τον Πολωνό. Ο κορυφαίος τους παίκτης μέχρι να βγει ο Gortat.

O Maxey ήρθε στη Λάρισα την έσωσε και μετά έκανε δίδυμο με τον Cheetum στο Περιστέρι. Πήγε μετά στη ASVEL και έκανε δίδυμο με τον αγαπήμενό σου Rudd. :D

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 11:59 am

Και ο Martin Muursepp αξίζει mention

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 12:40 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 11:50 am

Στην Ελλάδα λόγω έλλειψης κορμιών είναι λογικό να πέρασαν τουλάχιστον καμμιά τριανταριά αξιόλογοι παίκτες στη θέση 4. Ο

O Maxey ήρθε στη Λάρισα την έσωσε και μετά έκανε δίδυμο με τον Cheetum στο Περιστέρι. Πήγε μετά στη ASVEL και έκανε δίδυμο με τον αγαπήμενό σου Rudd. :D
Σωστή η επίσημανσή σου, ενώ δεν ήξερα ότι ο Μάξει έκανε ¨ντουέτο¨με τον Ραντ. Δυνατό δίδυμο! Με τον Τσίτουμ τον θυμάμαι ως 5ρι. Στη Λάρισα δεν θυμάμαι τη θέση του για να είμαι ειλικρινής.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 14, 2020 12:44 pm

Σύντομο βιντεάκι από ΠΑΟΚ -ΑΡΗ. (Μπάρλου κι Έντγκαρ Τζόουνς από τη λίστα)


Κι άλλο ένα με Μπέρι- Βολκόφ από Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ (βασιλιάς της λίστας)


Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”