Α1 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 20:00

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 9:00 pm

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 8:24 pm
manj13 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 8:17 pm
Παραθετω ΞΑΝΑ κατι που εγραψα σε αντιστοιχη στιγμη στις 20 Φεβρουαριου....Δεν χρειαζεται να γραφτει κατι αλλο....Πλεον για τον Παναθηναικο της μετα ΔΓ εποχης ειναι πολυ απλα τα πραγματα:....''Μην εχουμε αυταπατες φιλε...Τον Ομπραντοβιτς να φερεις το ''Ολυμπιακος - Μπανταλονα'' στο μπασκετ συμβαινει ΜΙΑ στις ΔΕΚΑ.....Το ροστερ του Παναθηναικου χωρις ''ζωνη λυκοφωτος'' ενος δυο παικτων μπορει να του κανει τσαμπουκα η Καρδιτσα του Μπουρουση....Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ προπονητης ενα ροστερ Α2 απλα αντι να το βγαλει 8ο θα το βγαλει 4ο -5ο ...Εως εκει...Αλλιως θα μαζευαμε 12 ''Μποχωριδοκαββαδαδες'' και τον ..Ποποβιτς προπονητη να σηκωνουμε κουπες...Money talks and bullshit walks.....''
Μπαγερν με το ιδιο μπατζετ περσυ ενα ποντο απο final 4. Το ιδιο και ο Παο τους 2012 με αρτζι (5,5-6 μυρια μαξ μπατζετ). Μονακο ομαδαρα με σχεδον ιδιο μπατζετ (5,7 αυτοι, 5,5 εμεις). Αλμπα-ερυθρος-βιλερμπαν μικροτερο μπατζετ απο εμας φετος και ειχαν πολυ πολυ καλυτερη παρουσια απο εμας.

Το μπατζετ και ο προεδρος δεν παιζουν και τοσο πολυ, ωστε να εχεις μια αξιοπρεπη ομαδα, σωστα δομημενη, που θα δινει και ευκαιριες να εξελιχθουν καποιοι παικτες και φυσικα να ξερει να διαλλεγει και να βρισκει και 1-2 ξενους το χρονο με μικρο συμβολαιο. Ουτε καν για 8αδες δεν μιλαμε, αλλα να ειμαστε αξιοπρεπης ομαδα και να λεμε οτι πετυχαμε καποιον στοχο φετος οπως π,χ παιξαμε ωραιο μπασκετ, βγαλαμε 2 νεους πιτσιρικαδες, βρηκαμε 2 ξενους απο το χαμηλοτερο επιπεδο, βρηκαμε κορμο που με 3 προσθηκες παει 8αδα. Τιποτα το ιδιαιτερο.

Και δεν μιλαμε για μπατζετ 3,5-4 μυριων που εχουν οι ζαλγκιρις-αλμπα-ερυθρος για να λεμε οτι οκ δυσκολα κατι καλυτερο απο 15η θεση. Εχουμε το 13ο μπατζετ φετος απο τους 18, ενω μονακο-μπαγερν ειναι μολις 200 χιλ πανω απο μας. Δεν απαιτησα 8αδα φετος με αυτο το μπατζετ, αλλα αξιοπρεπη παρουσια, χτισιμο κορμου για του χρονου (που τον διελυσε ο πριφτης το καλοκαιρι) και ευκαιριες σε νεους. Αν γινοντουσαν αυτα τα πραγματα θα ημουν ευχαριστημενος.

Εχει τεραστια διαφορα το θελουμε να ειμαστε παντα πρωτοι και το αν δεν εχουμε 30 μυρια μπατζετ θα ειμαστε παντα τελευταιοι. Τεραστια διαφορα! Εμεις μιλαμε για το ενδιαμεσο.
Θα συμφωνήσω . Με πιο προσεγμένες επιλογές η ομάδα θα μπορούσε να είναι μια κανονική ομάδα Ευρωλίγκας κι όχι προτελευταία και πανηγυρίζουσα κιόλας. Κι άλλοι παίζουν με τέτοιο μπάτζετ και δεν παρουσιάζουν αυτά τα χάλια. Και μέσα στη σαιζόν υπήρξαν παίκτες που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις (πχ Φέρελ) κι έφυγαν χωρίς να καταλάβουμε γιατί. Γενικά υπήρχε μια προχειροκατάσταση από το καλοκαίρι και μέσα στη σεζόν. Δεν είμαι στα μέσα της ομάδας και δεν ξέρω ποιος αποφασίζει τι. Αλλά επειδή τα λάθη ξεκινάνε (ή μπορούν να διορθώνονται από πάνω), εγώ ρωτάω: ΟΚ ο κύριος Δημήτρης, οι ΔΓ και Φράνκι τι έκαναν με τα συγκεκριμένα θέματα τη σεζόν;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7016
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 9:00 pm

Crash95 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 6:58 pm
Anubis έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 6:37 pm
Για να δουμε Μητσο θα καταφερεις να το χασεις και αυτο το ματς.

Ευχαριστουμε και τον νεντοβιτς για την προσφορα του, ο καλυτερος παικτης του Ολυμπιακου και σημερα, 4 χαρισμενοι ποντοι στο 45-39 μια λαθος επιθεση στο 60-64 και φυσικα εχει βαρεσει μια 10αδα τριποντα για να ζεσταθει το παιδι.

Παναγιωτη Αγγελοπουλε ολα καλα;
Το σχολιάκι αυτό, ας το δουν οι αντμίν, γιατί ξέρουμε τους κανόνες εδώ μέσα. Γιατί αν είναι να αρχίσουμε τα αγγελόπουλε καλά, τα νέστορα καλά, άστο.
o χρήστης Anubis δεν εννοούσε την διαιτησία ή κάτι παραπλήσιο(μετά από αναφορά σε PM) οπότε όλα καλά συνεχίζουμε τη συζήτηση.

Τωρα το ποιοι επώνυμοι σας διαβάζουν μετά τα παιχνίδια είναι μια συζήτηση που πλάθει μύθους στο μπασκετφορουμ και μεγαλώνει γενιές και γενιές. Παντως η πίεση για μεταγραφές αποδίδει διαχρονικά :D :D

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 9:05 pm

tarp7 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 8:54 pm
Ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε ρεκόρ καριέρας με τα 15 ριμπάουντ που μάζεψε κόντρα στον Παναθηναϊκό, περισσότερα από όσα μάζεψαν μαζί στο ντέρμπι ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Μουσταφά Φαλ. :obey:
Ο Βεζένκοφ φτάνει σε τρομερά επίπεδα πια. Παίζει με πολύ μυαλό και κάνει καταπληκτική οικονομία δυνάμεων (όπως λέω και πιο πάνω). Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παίρνεο πολύ χρόνο, και ότι δεν είναι στα επίπεδα αθλητικότητας ενός Ντόρσεϊ, Γουόκαπ, Μακίσικ, ή και Μάρτιν ακόμα.
Κι όλα αυτά τα αναπληρώνει με το μυαλό του. Στο θέμα των ριμπάουντ, παρά το ότι το σώμα του γενικά δεν τον βοηθά, είναι πραγματικά σπουδαίος. Η σύγκριση με τα 5ρια (και δη με τον Φαλ που βγαίνει σταθερά σε άλλο παίκτη μετά τα σκριν) δεν στέκει ακριβώς, ωστόσο, μιας και περνάει πολύ χρόνο των αντίπαλων επιθέσων , κάτω από το καλάθι.
Ένα επιθετικό του πάντως με τιπ- ιν, ήταν και καταλυτικό και πολύ δύσκολο γιατί ήταν σχεδόν εκτός ισορροπίας.

Σε μια χρονιά όπου έχουμε πολλά 4ρια να είναι οι καλύτεροι παίκτες της ομάδας τους (ή οι δεύτεροι καλύτεροι) όπως οι Μίροτιτς, Γιαμπουσέλε, Τζ.Μπράουν, Σίκμα, Μέλι,, νομίζω ότι ο Βεζένκοφ έρχεται μονάχα πίσω από τον Μίροτιτς που ίσως είναι κι ο κορυφαίος για φέτος στην Ευρωλίγκα. ΄|σως λέω, γιατί τον πλησιάζει αρκετά ο Σάσα.

thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Δευ Απρ 11, 2022 9:10 pm

Μα ο βεζενκοφ ειναι ενας απο τους τρεις υποψηφιους mvp της λιγκας μαζι με (μιροτιτς και τζειμς)

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Απρ 11, 2022 9:36 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:00 pm
Tracy Mac έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 8:24 pm


Μπαγερν με το ιδιο μπατζετ περσυ ενα ποντο απο final 4. Το ιδιο και ο Παο τους 2012 με αρτζι (5,5-6 μυρια μαξ μπατζετ). Μονακο ομαδαρα με σχεδον ιδιο μπατζετ (5,7 αυτοι, 5,5 εμεις). Αλμπα-ερυθρος-βιλερμπαν μικροτερο μπατζετ απο εμας φετος και ειχαν πολυ πολυ καλυτερη παρουσια απο εμας.

Το μπατζετ και ο προεδρος δεν παιζουν και τοσο πολυ, ωστε να εχεις μια αξιοπρεπη ομαδα, σωστα δομημενη, που θα δινει και ευκαιριες να εξελιχθουν καποιοι παικτες και φυσικα να ξερει να διαλλεγει και να βρισκει και 1-2 ξενους το χρονο με μικρο συμβολαιο. Ουτε καν για 8αδες δεν μιλαμε, αλλα να ειμαστε αξιοπρεπης ομαδα και να λεμε οτι πετυχαμε καποιον στοχο φετος οπως π,χ παιξαμε ωραιο μπασκετ, βγαλαμε 2 νεους πιτσιρικαδες, βρηκαμε 2 ξενους απο το χαμηλοτερο επιπεδο, βρηκαμε κορμο που με 3 προσθηκες παει 8αδα. Τιποτα το ιδιαιτερο.

Και δεν μιλαμε για μπατζετ 3,5-4 μυριων που εχουν οι ζαλγκιρις-αλμπα-ερυθρος για να λεμε οτι οκ δυσκολα κατι καλυτερο απο 15η θεση. Εχουμε το 13ο μπατζετ φετος απο τους 18, ενω μονακο-μπαγερν ειναι μολις 200 χιλ πανω απο μας. Δεν απαιτησα 8αδα φετος με αυτο το μπατζετ, αλλα αξιοπρεπη παρουσια, χτισιμο κορμου για του χρονου (που τον διελυσε ο πριφτης το καλοκαιρι) και ευκαιριες σε νεους. Αν γινοντουσαν αυτα τα πραγματα θα ημουν ευχαριστημενος.

Εχει τεραστια διαφορα το θελουμε να ειμαστε παντα πρωτοι και το αν δεν εχουμε 30 μυρια μπατζετ θα ειμαστε παντα τελευταιοι. Τεραστια διαφορα! Εμεις μιλαμε για το ενδιαμεσο.
Θα συμφωνήσω . Με πιο προσεγμένες επιλογές η ομάδα θα μπορούσε να είναι μια κανονική ομάδα Ευρωλίγκας κι όχι προτελευταία και πανηγυρίζουσα κιόλας. Κι άλλοι παίζουν με τέτοιο μπάτζετ και δεν παρουσιάζουν αυτά τα χάλια. Και μέσα στη σαιζόν υπήρξαν παίκτες που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις (πχ Φέρελ) κι έφυγαν χωρίς να καταλάβουμε γιατί. Γενικά υπήρχε μια προχειροκατάσταση από το καλοκαίρι και μέσα στη σεζόν. Δεν είμαι στα μέσα της ομάδας και δεν ξέρω ποιος αποφασίζει τι. Αλλά επειδή τα λάθη ξεκινάνε (ή μπορούν να διορθώνονται από πάνω), εγώ ρωτάω: ΟΚ ο κύριος Δημήτρης, οι ΔΓ και Φράνκι τι έκαναν με τα συγκεκριμένα θέματα τη σεζόν;
Αυτό που με θλίβει, είναι ότι τα ακούνε όλοι, εκτός από τον πρωταρχικό υπεύθυνο για την όλη κατάσταση της ομάδας. Για όσο διάστημα η ομάδα είναι σε διοικητική ομηρία, εγώ θα είμαι επιεικής με το διοικητικό δίδυμο και τον προπονητή, όποιοι και αν είναι. Για τα υπόλοιπα ο καθένας έχει τις απόψεις του, δε θα προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κανενός.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 9:44 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:36 pm
yorgos έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:00 pm

Θα συμφωνήσω . Με πιο προσεγμένες επιλογές η ομάδα θα μπορούσε να είναι μια κανονική ομάδα Ευρωλίγκας κι όχι προτελευταία και πανηγυρίζουσα κιόλας. Κι άλλοι παίζουν με τέτοιο μπάτζετ και δεν παρουσιάζουν αυτά τα χάλια. Και μέσα στη σαιζόν υπήρξαν παίκτες που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις (πχ Φέρελ) κι έφυγαν χωρίς να καταλάβουμε γιατί. Γενικά υπήρχε μια προχειροκατάσταση από το καλοκαίρι και μέσα στη σεζόν. Δεν είμαι στα μέσα της ομάδας και δεν ξέρω ποιος αποφασίζει τι. Αλλά επειδή τα λάθη ξεκινάνε (ή μπορούν να διορθώνονται από πάνω), εγώ ρωτάω: ΟΚ ο κύριος Δημήτρης, οι ΔΓ και Φράνκι τι έκαναν με τα συγκεκριμένα θέματα τη σεζόν;
Αυτό που με θλίβει, είναι ότι τα ακούνε όλοι, εκτός από τον πρωταρχικό υπεύθυνο για την όλη κατάσταση της ομάδας. Για όσο διάστημα η ομάδα είναι σε διοικητική ομηρία, εγώ θα είμαι επιεικής με το διοικητικό δίδυμο και τον προπονητή, όποιοι και αν είναι. Για τα υπόλοιπα ο καθένας έχει τις απόψεις του, δε θα προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κανενός.
Ο πρωταρχικός υπεύθυνος τα άκουσε και σήμερα από όλο το γήπεδο, μαζικά και ρυθμικά. Κι εδώ τα έχουμε πει χίλιες φορές. Παραπέρα, έχουμε αυτό το μπάτζετ, με βάση αυτό πως τα πήγαμε; Το αξιοποιήσαμε στο μάξιμουμ; Τα πήγαμε μέτρια; Η κάνουμε τη μία.μπαρουφα μετά την άλλη; Γιατί νομίζω ότι στην κουρτίνα 3 είμαστε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Απρ 11, 2022 9:58 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:44 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:36 pm


Αυτό που με θλίβει, είναι ότι τα ακούνε όλοι, εκτός από τον πρωταρχικό υπεύθυνο για την όλη κατάσταση της ομάδας. Για όσο διάστημα η ομάδα είναι σε διοικητική ομηρία, εγώ θα είμαι επιεικής με το διοικητικό δίδυμο και τον προπονητή, όποιοι και αν είναι. Για τα υπόλοιπα ο καθένας έχει τις απόψεις του, δε θα προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κανενός.
Ο πρωταρχικός υπεύθυνος τα άκουσε και σήμερα από όλο το γήπεδο, μαζικά και ρυθμικά. Κι εδώ τα έχουμε πει χίλιες φορές. Παραπέρα, έχουμε αυτό το μπάτζετ, με βάση αυτό πως τα πήγαμε; Το αξιοποιήσαμε στο μάξιμουμ; Τα πήγαμε μέτρια; Η κάνουμε τη μία.μπαρουφα μετά την άλλη; Γιατί νομίζω ότι στην κουρτίνα 3 είμαστε.
Θα φανώ απόλυτος, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το όποιο διαθέσιμο μπάτζετ δεν αξιοποιήθηκε σωστά, εξαιτίας του προπονητή. Ο Πρίφτης έχει δομήσει κανονικότατες και αξιοπρεπέστατες ομάδες στο παρελθόν, επομένως δε νομίζω πως ξέχασε να διαλέγει παίκτες. Δεν είμαι μέσα στην ομάδα, για να ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά είμαι σίγουρος ότι συμβαίνουν πράγματα που δε γνωρίζουμε και πως η κατάσταση είναι δυσκολότερη από ότι πιστεύουμε.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:05 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:36 pm
yorgos έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:00 pm

Θα συμφωνήσω . Με πιο προσεγμένες επιλογές η ομάδα θα μπορούσε να είναι μια κανονική ομάδα Ευρωλίγκας κι όχι προτελευταία και πανηγυρίζουσα κιόλας. Κι άλλοι παίζουν με τέτοιο μπάτζετ και δεν παρουσιάζουν αυτά τα χάλια. Και μέσα στη σαιζόν υπήρξαν παίκτες που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις (πχ Φέρελ) κι έφυγαν χωρίς να καταλάβουμε γιατί. Γενικά υπήρχε μια προχειροκατάσταση από το καλοκαίρι και μέσα στη σεζόν. Δεν είμαι στα μέσα της ομάδας και δεν ξέρω ποιος αποφασίζει τι. Αλλά επειδή τα λάθη ξεκινάνε (ή μπορούν να διορθώνονται από πάνω), εγώ ρωτάω: ΟΚ ο κύριος Δημήτρης, οι ΔΓ και Φράνκι τι έκαναν με τα συγκεκριμένα θέματα τη σεζόν;
Αυτό που με θλίβει, είναι ότι τα ακούνε όλοι, εκτός από τον πρωταρχικό υπεύθυνο για την όλη κατάσταση της ομάδας. Για όσο διάστημα η ομάδα είναι σε διοικητική ομηρία, εγώ θα είμαι επιεικής με το διοικητικό δίδυμο και τον προπονητή, όποιοι και αν είναι. Για τα υπόλοιπα ο καθένας έχει τις απόψεις του, δε θα προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κανενός.
Προσπαθω να καταλαβω πως γινεται να εχει ευθύνη για την αγωνιστική εικονα η διοίκηση (δηλαδη ο ΔΓ) ενω ΔΓ δεν υπαρχει.

Η ομαδα ειναι παρκαρισμενη εδω και καιρο, δεν ξερω αν την δινει και τι εγινε περσυ και αν υπηρχαν επενδυτες μαζι με ζοτς. Για τα μπατζετ και για το τι γίνεται στην ομαδα με το ιδιοκτησιακό κλπ κλπ φταιει μονο ενας και εχει ονομα.

Παμε τωρα στο αγωνιστικό που ουδεμια σχέση εχει με αυτο με το ιδιοκτησιακό. Εχουμε συγκεκριμενο μπατζετ που πρεπει να διαχειστουμε ειτε θελουμε ειτε δεν θελουμε. Αυτο το μπατζετ δεν ειναι ουτε το μικροτερο ουτε εχει μεγαλες διαφορες απο ομαδες 8αδας αλλα ουτε ακομα και απο τον τον δευτερο οσφπ (7.5 μυρια ενω εμεις 5.5).

Με βαση αυτο το μπατζετ η ομαδα επρεπε να χτισει μια αθλητικη ομαδα με βαση την αμυνα, την αθλητικοτητα και το τριποντο, ενω ηδη ειχε εναν καλο κορμο που αν τον κραταγε και εκανε και δυο καλες κινησεις στο 1 θα ηταν ηταν ομαδα 8αδας (συν εναν ψηλο αντι μητο). Επρεπε να δωσει και καποιες ευκαιριες σε νεους και φυσικα να μην πονανε τα ματια μας οταν βλεπουμε την ομαδα.

Τι πετυχε από ολα αυτα; Ποιος φταιει οχι μονο για την κακοποιηση του μπασκετ φετος αλλα για την κακοποιηση της ιδιας της λογικης; Εγω λέω αυτος που παιρνει αυτες τις αποφασεις δηλαδη ο Κ. Πριφτης. Εχουμε αναλυσει τι εχει κανει φέτος και πραγματικά πασχιζω να βρω ενα θετικο.

Οτι και να γινεται ομως αλλο το ιδιοκτησιακό και αλλο το αγωνιστικό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:08 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:58 pm


Θα φανώ απόλυτος, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το όποιο διαθέσιμο μπάτζετ δεν αξιοποιήθηκε σωστά, εξαιτίας του προπονητή. Ο Πρίφτης έχει δομήσει κανονικότατες και αξιοπρεπέστατες ομάδες στο παρελθόν, επομένως δε νομίζω πως ξέχασε να διαλέγει παίκτες. Δεν είμαι μέσα στην ομάδα, για να ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά είμαι σίγουρος ότι συμβαίνουν πράγματα που δε γνωρίζουμε και πως η κατάσταση είναι δυσκολότερη από ότι πιστεύουμε.
Φαντάζομαι ότι θες να πεις ότι άλλοι αποφάσισαν αντί του Πρίφτη.
Πάντως, να έχετε υπόψη ότι ο Πρίφτης ντεμπουτάρισε φέτος (το θέταμε και το καλοκαίρι, ως υποσημείωση) στην Ευρωλίγκα. Άλλο πράγμα το Ευρωκάπι.
Και για αυτό και μόνο, μπορείτε να του δώσετε έναν χρόνο "διορία".

Εγώ πάντως θα επαναλάβω αυτό που είπα πριν. Θα σας κάνει καλό αν δεν πάρετε το πρωτάθλημα. Όπως θα σας κάνει καλό, το ότι κρίθηκε η πρώτη θέση, άρα θα κοουτσάρει χωρίς το εμφανέστατο άγχος που επικρεμόταν από πάνω του, να πάρει ντε και καλά την πρώτη θέση/πλεονέκτημα. Όπερ μεθερμηνευόμενο, θα πάρουν και περισσότερες κι ουσιαστικότερες ευκαιρίες οι ΜΑντζούκας κ.α

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:37 pm

http://www.esake.gr/el/action/Esakegame ... 739&mode=2

Στατιστικά του αγώνα

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 7:24 am

Σχετικά με τις ευθύνες του Πρίφτη για την δόμηση του ρόστερ, ο έλληνας κόουτς πρόσφατα σε συνέντευξη τύπου είχε πει τα εξής για το τι θα έκανε διαφορετικά στο ρόστερ της ομάδας:

«Μην μπούμε σε αυτή την κουβέντα, είναι ένα ολόκληρο βιβλίο αυτή η συζήτηση. Υπάρχουν πράγματα που θα έπρεπε να έχω κάνει διαφορετικά. Υπάρχουν και πράγματα, ακόμα υπάρχουν, που δεν μπορώ να τα ακουμπήσω. Και για τη θέση του άσου. Δεν θέλω να πω περισσότερα, γιατί υπήρχαν και πιο πριν δομικά θέματα."

Απο αυτή την δήλωση εγώ καταλαβαίνω όχι τόσο οτι δεν μπόρεσε να πάρει κάποιους παίχτες που ήθελε αλλά οτι δεν του επιτράπηκε να αποδεσμεύσει κάποιους παίχτες που ΔΕΝ ήθελε. Ή να μοιράσει τους ρόλους στους υπάρχοντες παίχτες όπως ο ίδιος νομίζει.

Νομίζω οτι η κριτική στον Πρίφτη θα ήταν πιο εποικοδομητικό να επικεντρωθεί στο κοουτσάρισμα του, στα plays και στην πνευματική προετοιμασία της ομάδας του και όχι στην επιλογή του ρόστερ που απ' ότι μισολέει ο άνθρωπος δεν του δόθηκε και μεγάλη ελευθερία.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 7:45 am

Διάβασα οτι ο Πρίφτης δήλωσε στο ημίχρονο οτι θα πρέπει να μείνουμε κοντά στο σκορ...Ο ανθρωπος μάλλον δεν έχει καταλάβει που έχει έρθει και τι σημαίνει να προπονείς τον Παναθηναικο. Απο την πρώτη του συνέντευξη,μιλάει σαν είναι προπονητης πχ του Κολοσσού(με κάθε σεβασμό στην ομάδα,δεν το λεώ υποτιμητικά,αλλά άλλο Κολοσσός-Ιωνικός-Ρέθυμνο-Λαύριο κλπ και άλλο Παναθηναικος), βγάζει μια ηττοπάθεια, εξηγούσε υπεραναλυτικά απο την αρχή την κάθε του κίνηση,σαν να θέλει να δικαιολογήσει ενδεχόμενες αποτυχίες,δεν είχε τον αέρα και την σιγουρια που θα έπρεπε να έχει ο προπονητής μιας μεγάλης ομάδας.

Για χθες, στο α ημιχρονο ήμασταν σχετικα καλύτεροι, αλλα δεν το κεφαλαιοποιήσαμε στο σκορ. Στο β ημιχρονο έιδαμε το απόλυτο τίποτα. Μπάσκετ αλάνας,ο Νέντοβιτς και ο Μεικον να χαλάνε σερί επιθέσεις με ορισμενες ακατανοητες ενέργειες,ο Παπαγιάννης εκτός επιθετικού παιχνιδιού, ο Οκάρο να περιφέρεται στο παρκε για 18 λεπτα και να μην αντικαθίσταται,ο Μαντζούκας που ήταν αξιοπρεπέστατος όσο επαιξε,και τα εβαλε 2 φορες επιτυχημενα με τον Φαλ,ξεχασμενος στον παγκο(πως να παρεις την αποφαση να αλλαξεις τον Οκαρο με τοσο συγκλονιστική αποδοση στο παρκε!). Η ηττα απολυτα ορθη.

Οσον αφορα τις ευθυνες κλπ, κανεις δεν μπορει να κατηγορησει τον ΔΓ για το μπατζετ, δικαιωμα του να μην θελει να ασχοληθει,να μην θελει να βαλει λεφτα. Ισα ισα που εδω και χρονια παρα πολλοι φιλοι γραφανε εδω,ας φυγει και ας βγαινουμε τελευταιοι,αρκει να μην εκθετει τον συλλογο.Οπερ και εγενετο.Απο τη μερια του, εβαλε μπροστα 2 τοτεμ της ομαδας να την τρεχουν,και αυτοι διαλεξαν εναν προπονητη με ικανοτητες, Ελληνα , που θεωρητικα θα ηξερε που ερχεται,οπου ηταν μια αρκετα καλη επιλογη σε θεωρητικο υποβαθρο. Τωρα αν ο Πριφτης τα εχει κανει μανταρα,και στις μεταγραφες και στο αγωνιστικό,ειναι άλλο θέμα. Μπορεί να ειχε δεσμευμενο ενα μεγαλο μερος του μπατζετ,με τους Παπαγιαννη Παπαπετρου Νεντοβιτς,ωστόσο αν οι άλλες κινήσεις ήταν εύστοχες,η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 7:56 am

jazz thrilos έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 7:24 am
Σχετικά με τις ευθύνες του Πρίφτη για την δόμηση του ρόστερ, ο έλληνας κόουτς πρόσφατα σε συνέντευξη τύπου είχε πει τα εξής για το τι θα έκανε διαφορετικά στο ρόστερ της ομάδας:

«Μην μπούμε σε αυτή την κουβέντα, είναι ένα ολόκληρο βιβλίο αυτή η συζήτηση. Υπάρχουν πράγματα που θα έπρεπε να έχω κάνει διαφορετικά. Υπάρχουν και πράγματα, ακόμα υπάρχουν, που δεν μπορώ να τα ακουμπήσω. Και για τη θέση του άσου. Δεν θέλω να πω περισσότερα, γιατί υπήρχαν και πιο πριν δομικά θέματα."

Απο αυτή την δήλωση εγώ καταλαβαίνω όχι τόσο οτι δεν μπόρεσε να πάρει κάποιους παίχτες που ήθελε αλλά οτι δεν του επιτράπηκε να αποδεσμεύσει κάποιους παίχτες που ΔΕΝ ήθελε. Ή να μοιράσει τους ρόλους στους υπάρχοντες παίχτες όπως ο ίδιος νομίζει.

Νομίζω οτι η κριτική στον Πρίφτη θα ήταν πιο εποικοδομητικό να επικεντρωθεί στο κοουτσάρισμα του, στα plays και στην πνευματική προετοιμασία της ομάδας του και όχι στην επιλογή του ρόστερ που απ' ότι μισολέει ο άνθρωπος δεν του δόθηκε και μεγάλη ελευθερία.
Να αποδεσμευσει ποιον? Δεν υπηρχε παικτης στη θεση του πλευμεικερ.Μονο ο Μποχωριδης που παιρνει ψιχουλα. Ο Νεντοβιτς ανανεωσε μετα την ελευση του Πριφτη,αρα λογικα εδωσε την συγκαταθεση του.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:06 am

j-kidd13 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 7:45 am
Διάβασα οτι ο Πρίφτης δήλωσε στο ημίχρονο οτι θα πρέπει να μείνουμε κοντά στο σκορ...Ο ανθρωπος μάλλον δεν έχει καταλάβει που έχει έρθει και τι σημαίνει να προπονείς τον Παναθηναικο. Απο την πρώτη του συνέντευξη,μιλάει σαν είναι προπονητης πχ του Κολοσσού(με κάθε σεβασμό στην ομάδα,δεν το λεώ υποτιμητικά,αλλά άλλο Κολοσσός-Ιωνικός-Ρέθυμνο-Λαύριο κλπ και άλλο Παναθηναικος), βγάζει μια ηττοπάθεια, εξηγούσε υπεραναλυτικά απο την αρχή την κάθε του κίνηση,σαν να θέλει να δικαιολογήσει ενδεχόμενες αποτυχίες,δεν είχε τον αέρα και την σιγουρια που θα έπρεπε να έχει ο προπονητής μιας μεγάλης ομάδας.

Για χθες, στο α ημιχρονο ήμασταν σχετικα καλύτεροι, αλλα δεν το κεφαλαιοποιήσαμε στο σκορ. Στο β ημιχρονο έιδαμε το απόλυτο τίποτα. Μπάσκετ αλάνας,ο Νέντοβιτς και ο Μεικον να χαλάνε σερί επιθέσεις με ορισμενες ακατανοητες ενέργειες,ο Παπαγιάννης εκτός επιθετικού παιχνιδιού, ο Οκάρο να περιφέρεται στο παρκε για 18 λεπτα και να μην αντικαθίσταται,ο Μαντζούκας που ήταν αξιοπρεπέστατος όσο επαιξε,και τα εβαλε 2 φορες επιτυχημενα με τον Φαλ,ξεχασμενος στον παγκο(πως να παρεις την αποφαση να αλλαξεις τον Οκαρο με τοσο συγκλονιστική αποδοση στο παρκε!). Η ηττα απολυτα ορθη.

Οσον αφορα τις ευθυνες κλπ, κανεις δεν μπορει να κατηγορησει τον ΔΓ για το μπατζετ, δικαιωμα του να μην θελει να ασχοληθει,να μην θελει να βαλει λεφτα. Ισα ισα που εδω και χρονια παρα πολλοι φιλοι γραφανε εδω,ας φυγει και ας βγαινουμε τελευταιοι,αρκει να μην εκθετει τον συλλογο.Οπερ και εγενετο.Απο τη μερια του, εβαλε μπροστα 2 τοτεμ της ομαδας να την τρεχουν,και αυτοι διαλεξαν εναν προπονητη με ικανοτητες, Ελληνα , που θεωρητικα θα ηξερε που ερχεται,οπου ηταν μια αρκετα καλη επιλογη σε θεωρητικο υποβαθρο. Τωρα αν ο Πριφτης τα εχει κανει μανταρα,και στις μεταγραφες και στο αγωνιστικό,ειναι άλλο θέμα. Μπορεί να ειχε δεσμευμενο ενα μεγαλο μερος του μπατζετ,με τους Παπαγιαννη Παπαπετρου Νεντοβιτς,ωστόσο αν οι άλλες κινήσεις ήταν εύστοχες,η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη.


Κοίτα σωστά είναι αυτά που γράφεις για το παιχνίδι αλλά και για τον Δ.Γ.

Υπάρχουν όμως 2 πτυχές που τη μία την έθεσα χθες (και την είχα υπογραμμίσει κάποιες φορές και το περασμένο καλοκαίρι), κι δεν είναι άλλη, από το ότι η φετινή χρονιά ήταν το ντεμπούτο του Πριφτη στην Ευρωλίγκα που είναι (κατ΄εμέ) η πιο δύσκολη λίγκα στον κόσμο (για έναν προπονητή).
Η άλλη είναι, ότι μάλλον υπήρχε περιορισμένη ελευθερία κινήσεων γύρω από μερικά συμβόλαια, όπως του Νέντοβιτς που σε εμένα προκάλεσε τότε μεγάλη έκπληξη ότι τον ανανέωσε.
Η διοίκηση (μάλλον οι Δ.Δ και Αλβέρτης) προτίμησαν να κρατήσουν τον Νέντο, περισσότερο για να δείξουν ότι μπορούν να κρατάνε τα βαριά χαρτιά (σε φάση που είχε φύγει ο Μήτογλου αλλά κι ο Χεζόνια).

Με Νέντοβιτς ξεχάστε σύγχρονο μπάσκετ. Ο άνρθωπος παίζει μόνο για τον εαυτό του και τίποτε άλλο, ενώ στην άμυνα ο περσινός Σπανούλης (σε χρονιά απόσυρσης) προσπαθούσε περισσότερο. Ακόμα κι ο Σλούκας που κλέβει κι αυτός πίσω, τον αντίπαλο θα τον πιέσει σημαντικά περισσότερο.

Λάθος από τη διοίκηση το ότι δεν τον στήριξε, βγαίνοντας να κάνει μια δήλωση σαν αυτή που είχαν κάνει οι Αφοί, τη χρονιά που έφυγαν Τεόντοσιτς, Παπαλουκάς, Μπουρούσης και λοιπά βαριά συμβόλαια και στη θέση τους είχαν έρθει κολλεγιόπαιδα κι ο Χάινς της άσημης τότε Μπάμπεργκ.
Ότι δεν τρέχει και τίποτε να χάσουμε για πρωτάθλημα, στηρίζουμε τον προπονητή μας, στην πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα, στηρίζουμε τους νέους παίκτες και πάμε να παίξουμε όσο πιο καλά γίνεται.


Ο Πρίφτης βγάζει εικόνα ανθρώπου που ξέρει ότι παίζεται η θέση του βδομάδα με τη βδομάδα. ΄Ήρθε άλλωστε στον πιο "ηλεκτρικό πάγκο" της Ευρωλίγκας.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:27 am

basket72 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 8:06 am
j-kidd13 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 7:45 am
Διάβασα οτι ο Πρίφτης δήλωσε στο ημίχρονο οτι θα πρέπει να μείνουμε κοντά στο σκορ...Ο ανθρωπος μάλλον δεν έχει καταλάβει που έχει έρθει και τι σημαίνει να προπονείς τον Παναθηναικο. Απο την πρώτη του συνέντευξη,μιλάει σαν είναι προπονητης πχ του Κολοσσού(με κάθε σεβασμό στην ομάδα,δεν το λεώ υποτιμητικά,αλλά άλλο Κολοσσός-Ιωνικός-Ρέθυμνο-Λαύριο κλπ και άλλο Παναθηναικος), βγάζει μια ηττοπάθεια, εξηγούσε υπεραναλυτικά απο την αρχή την κάθε του κίνηση,σαν να θέλει να δικαιολογήσει ενδεχόμενες αποτυχίες,δεν είχε τον αέρα και την σιγουρια που θα έπρεπε να έχει ο προπονητής μιας μεγάλης ομάδας.

Για χθες, στο α ημιχρονο ήμασταν σχετικα καλύτεροι, αλλα δεν το κεφαλαιοποιήσαμε στο σκορ. Στο β ημιχρονο έιδαμε το απόλυτο τίποτα. Μπάσκετ αλάνας,ο Νέντοβιτς και ο Μεικον να χαλάνε σερί επιθέσεις με ορισμενες ακατανοητες ενέργειες,ο Παπαγιάννης εκτός επιθετικού παιχνιδιού, ο Οκάρο να περιφέρεται στο παρκε για 18 λεπτα και να μην αντικαθίσταται,ο Μαντζούκας που ήταν αξιοπρεπέστατος όσο επαιξε,και τα εβαλε 2 φορες επιτυχημενα με τον Φαλ,ξεχασμενος στον παγκο(πως να παρεις την αποφαση να αλλαξεις τον Οκαρο με τοσο συγκλονιστική αποδοση στο παρκε!). Η ηττα απολυτα ορθη.

Οσον αφορα τις ευθυνες κλπ, κανεις δεν μπορει να κατηγορησει τον ΔΓ για το μπατζετ, δικαιωμα του να μην θελει να ασχοληθει,να μην θελει να βαλει λεφτα. Ισα ισα που εδω και χρονια παρα πολλοι φιλοι γραφανε εδω,ας φυγει και ας βγαινουμε τελευταιοι,αρκει να μην εκθετει τον συλλογο.Οπερ και εγενετο.Απο τη μερια του, εβαλε μπροστα 2 τοτεμ της ομαδας να την τρεχουν,και αυτοι διαλεξαν εναν προπονητη με ικανοτητες, Ελληνα , που θεωρητικα θα ηξερε που ερχεται,οπου ηταν μια αρκετα καλη επιλογη σε θεωρητικο υποβαθρο. Τωρα αν ο Πριφτης τα εχει κανει μανταρα,και στις μεταγραφες και στο αγωνιστικό,ειναι άλλο θέμα. Μπορεί να ειχε δεσμευμενο ενα μεγαλο μερος του μπατζετ,με τους Παπαγιαννη Παπαπετρου Νεντοβιτς,ωστόσο αν οι άλλες κινήσεις ήταν εύστοχες,η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη.


Κοίτα σωστά είναι αυτά που γράφεις για το παιχνίδι αλλά και για τον Δ.Γ.

Υπάρχουν όμως 2 πτυχές που τη μία την έθεσα χθες (και την είχα υπογραμμίσει κάποιες φορές και το περασμένο καλοκαίρι), κι δεν είναι άλλη, από το ότι η φετινή χρονιά ήταν το ντεμπούτο του Πριφτη στην Ευρωλίγκα που είναι (κατ΄εμέ) η πιο δύσκολη λίγκα στον κόσμο (για έναν προπονητή).
Η άλλη είναι, ότι μάλλον υπήρχε περιορισμένη ελευθερία κινήσεων γύρω από μερικά συμβόλαια, όπως του Νέντοβιτς που σε εμένα προκάλεσε τότε μεγάλη έκπληξη ότι τον ανανέωσε.
Η διοίκηση (μάλλον οι Δ.Δ και Αλβέρτης) προτίμησαν να κρατήσουν τον Νέντο, περισσότερο για να δείξουν ότι μπορούν να κρατάνε τα βαριά χαρτιά (σε φάση που είχε φύγει ο Μήτογλου αλλά κι ο Χεζόνια).

Με Νέντοβιτς ξεχάστε σύγχρονο μπάσκετ. Ο άνρθωπος παίζει μόνο για τον εαυτό του και τίποτε άλλο, ενώ στην άμυνα ο περσινός Σπανούλης (σε χρονιά απόσυρσης) προσπαθούσε περισσότερο. Ακόμα κι ο Σλούκας που κλέβει κι αυτός πίσω, τον αντίπαλο θα τον πιέσει σημαντικά περισσότερο.

Λάθος από τη διοίκηση το ότι δεν τον στήριξε, βγαίνοντας να κάνει μια δήλωση σαν αυτή που είχαν κάνει οι Αφοί, τη χρονιά που έφυγαν Τεόντοσιτς, Παπαλουκάς, Μπουρούσης και λοιπά βαριά συμβόλαια και στη θέση τους είχαν έρθει κολλεγιόπαιδα κι ο Χάινς της άσημης τότε Μπάμπεργκ.
Ότι δεν τρέχει και τίποτε να χάσουμε για πρωτάθλημα, στηρίζουμε τον προπονητή μας, στην πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα, στηρίζουμε τους νέους παίκτες και πάμε να παίξουμε όσο πιο καλά γίνεται.


Ο Πρίφτης βγάζει εικόνα ανθρώπου που ξέρει ότι παίζεται η θέση του βδομάδα με τη βδομάδα. ΄Ήρθε άλλωστε στον πιο "ηλεκτρικό πάγκο" της Ευρωλίγκας.
Πολυ σωστή η παρατήρηση οτι είναι ή πρώτη χρονιά,ωστόσο βλέποντας κάθε ματς,και τις αντιδράσεις του, εχω γράψει οτι έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν ο Πρίφτης έχει την ψυχική δύναμη,ηρεμία,ψυχραιμία, αυτοπεποίθηση,πές το όπως θες, για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις,την πίεση,το επίπεδο της ευρωλίγκας.
Τωρα για το αν του επεβαλαν τον Νεντοβιτς, αυτο αποκλειεται να μην ειχε τεθει προ της υπογραφης,προς συζητηση,δεν παιζει να μην ηξερε ο Πριφτης τα σχεδια της διοικησης για τον Νεντοβιτς,και οχι μονο. Αν συνεβει αυτο, ενας σοβαρος προπονητης δεν θα το δεχοταν.
Για το θεμα στηριξης,αλλο να στηριζεις τον Ντουσαν Ιβκοβιτς,εχοντας τον Σπανουλη ηγετη στο παρκε,αλλο τον Πριφτη, εχοντας τον...κανέναν ηγετη στο παρκε.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”