Κορονοϊός

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 10:52 pm

Κι ας συνεχίζω να έχω μιαν ένσταση περί λανθασμένης υφολογικής προσέγγισης από μεριάς του Reddoctor οφείλω (με χαρά κιόλας) να του βγάλω το καπέλο για τις προβλέψεις του. Δεν κάθησα να τις ξαναδιαβάσω αλλά απ΄ αυτά που θυμάμαι είχε πέσει μέσα ο άνθρωπος σε αντίθεση με μένα, που το υποτίμησα.
Μπράβο δόκτορ και σε περιμένουμε και για τα ωραία σου τα μπασκετικά.

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 11:36 pm

Σε Παρισι και Βαλενθια μαζευτηκαν πληθη χιλιαδων εξω απ τα γηπεδα που παιζανε οι ομαδες τους (κεκλεισμενων).

Σε Ολλανδια και Βελγιο συνεχιζονται ολα κανονικα.

Οπως ειχα πει εξ αρχης, στη Δυση ειναι πρακτικα αδυνατον να εφαρμοστουν μετρα καραντινας "προληπτικα".

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 11:58 pm

@basket72

Μακάρι να είχα άδικο φυσικά. Αλλά το μοτίβο ήταν ξεκάθαρο από Κίνα, και το ίδιο ειχαμε και στην Ιταλία. Δεν ήταν τόσο θέμα Ιατρικής, αλλα Στατιστικής/Επιδημιολογίας.

Τωρα στο τι κάνουμε:

Α) Σε ατομικό επίπεδο τα λέει αρκετά καλά ο κύριος εδω
https://www.news247.gr/kosmos/koronoios ... AlDdoAd8AE

Επίσης ειδικά άτομα 50+ ή με προβλήματα υγείας (αλλά και οσοι δεν θελουν να ρισκαρουν μια γερη πνευμονια) μια καλή λύση είναι να μεταγκασταθουν προσωρινα σε αραιοκατοικημένες περιοχές (ιδανικά ερημοχώρια). Ιδανικα πριν αρχισουν να κυκλοφορουν μπορουν να εφαρμόσουν εναν αυτοπεριορισμό για 2 εβδομάδες

Β) σε επίπεδο μικροκοινωνιας
Ενημερωνουμε οσους μπορουμε με τον παραπάνω δεκαλογο. Ιδιαιτερα ευπαθεις ομάδες. Αλλά και νεοτερους που το χουν παρει αψηφιστα. Και φυσικα ελαχιστοποιουμε επαφες με τετοιες ομάδες. Και ακολουθουμε οσο πιο πιστα γινεται τα μετρα που εχουν αρχισει να λαμβανουν οι αρχες

Γ) Σε κοινωνικό/κρατικό επίπεδο.
Η θνητοτητα εκτοξευεται οταν κορεστει το ΕΣΥ. Αυτο στην Ελλαδα θα γινει ταχυτερα και απτην Λομβαρδια χωρις μετρα.
Προσωπικα θεωρω απαραιτητο να προχωρησουν αμεσα σε επεκταση των μετρων καραντινας ειδικα σε περιοχες με αυξανομενα κρουσματα: Πατρα-Αθηνα-Θεσσαλονικη..
+ καραντινα σε ολους τους ταξιδιωτες απο οποιαδηποτε χωρα του εξωτερικου (επισημως πανδημια πλεον).

Ας ξεκινησουν με αυτα να παγωσει καπως η διαδοση του ιου μπας και γλυτωσουμε τον κορεσμο του ΕΣΥ, και μετα βλεπουμε.

ΥΓ Λανθασμενα υφολογικα μπορει να ημουν αν ανεφερα καποια νουμερα θυματων που ακουγονται απο αρκετουε επιδημιολογους πλεον. Τεσπα μικρη σημασια πλεον

ΥΓ2 Μπορει να χρησιμοποιηθει, με διαφορους τροπους, για μενα μου φαινεται αρκετα δυσκολο να διατηρηθει το ηδη παραπαίον συστημα στην θεση του. Αλλαγες θα υπαρξουν σιγουρα μακαρι με + κοινωνικο προσημο (προς περισσοτερο αλτρουιστικες κοινωνιες και οχι ατομικιστικες)

ΥΓ3 Για μπασκετ δεν εχει και πολυ νοημα, και δεν εχω και διαθεση εδω και κανα 2 βδομαδες

Καλη μας Τυχη

1
1 Εικόνα
gourgou

 a1greece
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 5:08 am

Δυστηχώς ο πρώτος νεκρός για την χώρα μας είναι γεγονός.
Για όσους το πέρνεται αψήφιστα το ζήτημα και επιμένετε στις απλοποιήσεις δείτε και το παρακάτω βιντεάκι

https://www.gazzetta.gr/basketball/nba/ ... komper-vid

Η μοίρα κάνει τα δικά της παιχνίδια. Τέρμα το ΝΒΑ προς το παρόν και δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα. Τα ίδια κ η ACB. Και στο ποδόσφαιρο θετικός στον ιό πάιχτης της Γιούβε αλλά η Ουέφα δεν έβγαλε ακόμα καμιά ανακοίνωση. Ραγδαίες εξελίξεις σε όλο τον κόσμο.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 5:17 am

gourgou έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 5:08 am
Δυστηχώς ο πρώτος νεκρός για την χώρα μας είναι γεγονός.
Για όσους το πέρνεται αψήφιστα το ζήτημα και επιμένετε στις απλοποιήσεις δείτε και το παρακάτω βιντεάκι

https://www.gazzetta.gr/basketball/nba/ ... komper-vid

Η μοίρα κάνει τα δικά της παιχνίδια. Τέρμα το ΝΒΑ προς το παρόν και δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα. Τα ίδια κ η ACB. Και στο ποδόσφαιρο θετικός στον ιό πάιχτης της Γιούβε αλλά η Ουέφα δεν έβγαλε ακόμα καμιά ανακοίνωση. Ραγδαίες εξελίξεις σε όλο τον κόσμο.
Και ο Γκομπερ και ο Ρουγκανι και οποιοι αλλοι συμπαικτες τους κολλησανε μια χαρα θα ειναι, ειναι στην ηλκιακη κατηγορια με το 0.1% θνησιμοτητα (και στο 0.1 ειναι καρκινοπαθεις, διαβητικοι κλπ, ειναι πολυ μικροτερο για υγιεις νεους αθλητες). Η ιταλικη λιγκα εχει ηδη διακοπει, η UEFA θα πει τι θα γινει με το Γιουβεντους-Λιον σημερα ή αυριο. Οι αναβολες ειναι για να μην διαδοθει και κολλησουν οι ηλικιωμενοι. Στις ΗΠΑ εχει ηδη κολλησει παρας πολυς κοσμος αλλα δεν κανουν τεστ, μονο η Νεα Υορκη, το Σαν Φρανσισκο και το Σιατλ κανουν.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 5:51 am

Αψηφιστα δε θα έλεγα ότι το πήρε κανείς, αν το λες για μένα. Αυτό που είπα, μη έχοντας ουδεμία σχέση με τη συγκεκριμένη επιστήμη, είναι ότι μου φαίνεται επιδημια τύπου γρίπης. Κοινώς θέλουμε δε θέλουμε θα κολλήσουμε όλοι (ή τελος παντων ενυπωσιακα πολλοί για να μην υπερβάλλω, όπως και με τη γριπη) και δυστυχώς οι ευπαθείς ομαδες για τη γριπη θα είναι ευάλωτες και σε αυτόν τον ιό και μοιραια πολλοι που ανηκουν σε αυτες θα πεθανουν. Ακολουθούμε τις εντολές που μας δίνουν και τέλος, δηλαδή προς τα παρόν πλένουμε τα χεράκια μας κλπ.

Από κει και πέρα θα ήθελα κάποιος να μου πει που τα καταλαβαίνει καλύτερα την ένσταση στον εξής συλλογισμό: Αφού ξέρουμε ποιες είναι οι ευπαθείς ομαδες, δε θα έπρεπε αυτές να απομονωθούν και όχι όλοι οι υπόλοιποι; Νομίζω ότι είναι πολύ πιο εφικτό. Πχ το θέμα με τα κλειστά σχολεία σε μια χώρα σαν την Ελλάδα μου φαίνεται εντελώς αντιπαραγωγικό. Έκλεισαν τα σχολεία, ό Έλληνας να αφήσει παιδί μόνο του σπίτι δύσκολο, θα πάνε με τους παππούδες σπίτι να τα νταντευουν, τα παιδιά είναι κυρίως ασυμπτωματικα, θα κολλήσουν τους παππούδες και θα έχουμε περισσότερα θύματα. Όχι; Μακάρι, αλλά θα ήθελα μια αιτιολόγηση υπέρ του συγκεκριμένου μέτρου. Κλείσαμε τα ΚΑΠΗ αλλά είναι ανοιχτά τα καφενεία, τίγκα είναι.

Επίσης άλλο που δεν καταλαβαίνω με το φτωχό μου το μυαλό του άσχετους με την ιατρική: έκλεισε το θέατρο, αλλά είναι ανοιχτό το μετρό, κλειστό το γήπεδο αλλά πάμε όλοι στην καφετέρια πατεις με πατως να το δούμε. Τι νόημα έχουν αυτά τα μετρα; Δε θα ήταν πιο λογικό μια απομόνωση των ηλικιωμένων, ανθρώπων με αναπνευστικά κλπ; Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουμε κάτι που μοιάζει με γρίπη; Αν ήταν έτσι δε θα σταματούσαμε και τη γρίπη;

Εκτός κι αν πάμε σε μέτρα τύπου Γουχαν με τις αποχες που δεν το βλέπω.

Όποιος καλός γιατρός μπορεί να απαντήσει, το εκτιμώ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 6:52 am

Παρεμπιπτόντως, σε αντίθεση με ό,τι γράφεται σε διάφορες ανακοινώσεις, κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης εκδίδεται επιτόπου με βιβλιάριο και ταυτότητα στα γραφεία του ασφαλιστικού μας φορέα, αρκεί να αποδείξεις ότι πετάς εντός 7 ημερών. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση το τσεκαρισαν κι επισταμένως. Και καλά κάνανε, είναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις. Όσοι δεν ταξιδεύουν άμεσα, δεν έχουν δυνατότητα να βγάλουν κάρτα, τουλάχιστον μέχρι τις 20.3, αλλά λογικά και για πολύ αργότερα, έχει ακόμη πολύ μέλλον ο ιος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 7:54 am

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:11 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 5:51 am
Από κει και πέρα θα ήθελα κάποιος να μου πει που τα καταλαβαίνει καλύτερα την ένσταση στον εξής συλλογισμό: Αφού ξέρουμε ποιες είναι οι ευπαθείς ομαδες, δε θα έπρεπε αυτές να απομονωθούν και όχι όλοι οι υπόλοιποι; Νομίζω ότι είναι πολύ πιο εφικτό. Πχ το θέμα με τα κλειστά σχολεία σε μια χώρα σαν την Ελλάδα μου φαίνεται εντελώς αντιπαραγωγικό. Έκλεισαν τα σχολεία, ό Έλληνας να αφήσει παιδί μόνο του σπίτι δύσκολο, θα πάνε με τους παππούδες σπίτι να τα νταντευουν, τα παιδιά είναι κυρίως ασυμπτωματικα, θα κολλήσουν τους παππούδες και θα έχουμε περισσότερα θύματα. Όχι; Μακάρι, αλλά θα ήθελα μια αιτιολόγηση υπέρ του συγκεκριμένου μέτρου. Κλείσαμε τα ΚΑΠΗ αλλά είναι ανοιχτά τα καφενεία, τίγκα είναι.
Μια αντίστοιχη προσέγγιση έχουν υιοθετήσει οι Άγγλοι που παρά τα εκατοντάδες κρούσματα και τους νεκρούς δεν έχουν κλείσει τίποτα.
Βέβαια βλέποντας αυτό που λες, ότι εδώ οι ηλικιωμένοι δεν έχουν την αυτοπειθαρχία να περιοριστούν μόνοι τους και δεν είμαστε Κίνα να μπορείς να επιβάλεις απαγόρευση κυκλοφορίας και τέτοια ωραία, δεν είναι και λάθος να προσπαθείς να περιορίσεις στο γενικό πληθυσμό τη διάδοση γιατί αφού οι ευπαθείς θα κυκλοφορήσουν θα έρθουν σε επαφή με κόσμο.

Εδώ μπαίνουν θέματα ηθικής, ευθύνης του κράτους και λοιπά. Θα ήταν ηθικό και σωστό εκ μέρους ενός κράτους να πει δε λαμβάνω μέτρα κλεισίματος του οτιδήποτε, οι ευπαθείς μη βγαίνετε από το σπίτι και όποιος δεν ακούσει τις οδηγίες ας πεθάνει, δε φταίω εγώ;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:28 am

Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς πρωτοξεκίνησε ο ιός, είναι αρκετά πιθανό να μην γνωρίζουν οι αρχές παγκοσμίως και πως να τον αντιμετωπίσουν. Ίσως για αυτό δίνουν βασικές, απλές συμβουλές διότι και οι ίδιοι οι γιατροί δεν γνωρίζουν ακριβώς με τι έχουν να κάνουν. Όπως δεν μπορούν να σταματήσουν τη γρίπη έτσι ίσως να μην μπορούν να σταματήσουν τον COVID.

Γενικά τα μέτρα που πάρθηκαν στην Ελλάδα είναι ό,τι να 'ναι. Στα αεροδρόμια στις αφίξεις από Ιταλία κυρίως δεν γινόταν κανένας έλεγχος, στα ΜΜΕ φιλοξενούσαν περισσότερη ώρα παπάδες και ψεκασμένους παρά επίστήμονες. Στα νοσοκομεία που αρχικά εμφανίστηκαν τα πρώτα κρούσματα έγιναν ερασιτεχνισμοί. Τα καταγγέλουν και οι ίδιοι οι γιατροί.

Θα έπρεπε να είχαν ήδη κινητές μονάδες στα δύο μεγάλα αεροδρόμια. Δεν έγινε. Θα έπρεπε να είχαν ήδη στελεχώσει τα νοσοκομεία και να είχαν χωρίσει σε όλα τα μεγάλα νοσοκομεία(ή έστω σε κάποια) χώρους που θα υποδεχόντουσαν τους συγκεκριμμένους ασθενείς. Δεν έγινε ούτε αυτό. Γενικά στην Ελλάδα την ανθρώπινη ζωή δεν την πολυπαίρνουμε στα σοβαρά. Παράδειγμα τα τροχαία και όχι μόνο. Σε αυτό φταίνε και οι πολιτικοί αλλά και εμείς.

Η πολιτική άργησε να πάρει μέτρα, ενώ ακόμη και εχθές συνέδεσε τον Εβρό με το διάγγελμα για τον COVID-19. Άφηναν μέρες να αιωρείται το θέμα της θεία κοινωνίας από διάφορους άσχετους με τη δημοσια υγεία, χωρίς να βγουν να πουν το προφανές. Γιατί ακόμη και σε αυτό πρέπει να κάνουμε πολιτική για ψηφαλάκια.

Επειδή λοιπόν είμαστε μια γερασμένη χώρα και για όλα τα παραπάνω, εγώ δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Συμφωνώ με τον yorgos ότι μάλλον όλοι λίγο ως πολύ θα την περάσουμε την ασθένεια. Μακάρι να είναι ανώδυνο για όλους μας διότι δεν ξέρω αν αντέχουμε σαν κοινωνία να δούμε μαζικά γονείς, συγγενείς και φίλους να φεύγουν από δίπλα μας.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:42 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 7:54 am
Υπάρχει ελπίς.

http://www.tokoulouri.com/science/antoniadios/
Φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα/τρολάρεις.

Η συγκεκριμένη έχει ιστορία τον τελευταίο χρόνο. Η γνωστή "ερευνήτρια της ΝΑΣΑ" και παραλίγο ΜΠΑΡΜΠΙ.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:50 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 9:42 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 7:54 am
Υπάρχει ελπίς.

http://www.tokoulouri.com/science/antoniadios/
Φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα/τρολάρεις.

Η συγκεκριμένη έχει ιστορία τον τελευταίο χρόνο. Η γνωστή "ερευνήτρια της ΝΑΣΑ" και παραλίγο ΜΠΑΡΜΠΙ.
Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για άρθρο του tokoulouri που μόνο τρολάρει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:58 am

Οταν γνωρισουμε ασθενη του κορωνοιου που ταυτοχρονα θελει αιμοκαθαρση, ή εσπασε το χερι του ή πρεπει να κανει χειρουργιο γιατι πεθαινει ή γιατι πρεπει να γεννησει θα μας λυθουν αρκετες αποριες.
Τα μετρα ειτε αν τα θεωρουμε σωστά είτε λαθος τα χουν παρει ειδικοι, που ξερουν περισσοτερα. Το πιο πιθανο μαλιστα ειναι να παιρνουν λιγοτερα απο τα προβλεπομενα. Οποτε ας σκεφτουμε καλυτερα τι μετρα δεν εχουν παρει ακομα, παρα να θεωρουμε παραλογα αυτα που ηδη εχουν παρει.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 10:17 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 9:50 am
basket72 έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 9:42 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 7:54 am
Υπάρχει ελπίς.

http://www.tokoulouri.com/science/antoniadios/
Φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα/τρολάρεις.

Η συγκεκριμένη έχει ιστορία τον τελευταίο χρόνο. Η γνωστή "ερευνήτρια της ΝΑΣΑ" και παραλίγο ΜΠΑΡΜΠΙ.
Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για άρθρο του tokoulouri που μόνο τρολάρει.
Οκ, ωραία, γιατί εγώ το πίστεψα στην αρχή. Βλέπεις δεν ξέρω τι εστί κουλούρι. Δεν ανοίγω πάνω από 4-5 ελληνικά sites. Ειλικρινά δεν το ήξερα καν το συγκεκριμένο. Την τύπα ήξερα λόγω της ιστορίας με τη ΝΑΣΑ/Μπάρμπι. :P

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 10:50 am

Μια αντίστοιχη προσέγγιση έχουν υιοθετήσει οι Άγγλοι που παρά τα εκατοντάδες κρούσματα και τους νεκρούς δεν έχουν κλείσει τίποτα.
Βέβαια βλέποντας αυτό που λες, ότι εδώ οι ηλικιωμένοι δεν έχουν την αυτοπειθαρχία να περιοριστούν μόνοι τους και δεν είμαστε Κίνα να μπορείς να επιβάλεις απαγόρευση κυκλοφορίας και τέτοια ωραία, δεν είναι και λάθος να προσπαθείς να περιορίσεις στο γενικό πληθυσμό τη διάδοση γιατί αφού οι ευπαθείς θα κυκλοφορήσουν θα έρθουν σε επαφή με κόσμο.
Εμένα η "πρότασή" μου ήταν να παρθούν μέτρα, αλλά όχι για τον μη ευπαθή πληθυσμό, που είναι τεράστιος και αδύνατον να ελεγχθεί και να μπει σε καραντίνα. Θα πορούσαν να έχουν νοσοκομεία όλοκληρα ή γήπεδα ή κρουαζιερόπλοια, μόνο για τις ευπαθείς ομάδες και να είναι σε καραντίνα εκεί προστατευμένοι, δεν ξέρω, μπορεί και να λέω βλακείες, αλλά κάτι τέτοιο. Η γενική απαγόρευση, το κλείσιμο σχολείων, γηπέδων κλπ δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει, αφού οι μη ευπαθείς πάλι κάπου θα κολλήσουν και θα έχουν επαφή με τους ευπαθείς.
Εδώ μπαίνουν θέματα ηθικής, ευθύνης του κράτους και λοιπά. Θα ήταν ηθικό και σωστό εκ μέρους ενός κράτους να πει δε λαμβάνω μέτρα κλεισίματος του οτιδήποτε, οι ευπαθείς μη βγαίνετε από το σπίτι και όποιος δεν ακούσει τις οδηγίες ας πεθάνει, δε φταίω εγώ;
ΚΑλό ερώτημα, αλλά έχει να κάνει με την κουλτούρα του κάθε λαού. Οι Ολλανδοί που είναι υπέρμαχοι της ατομικής ευθύνης κι απεχθάνονται τον πατερναλισμό, δρουν διαφορετικά. Οι καθολικοί συνήθως θέλουν τον πατερούλη από πάνω τους και το αντίθετο θεωρείται ανάλγητο. Εγώ πάντως πρότεινα αυτό που είπα από πάνω, μέτρα για τους ευπαθείς, που έχουν κάποιες πιθανότητες να εφαρμοστούν. Πχ να μη βγαίνει κανείς άνω των 70 από το σπίτι του, να απαγορεύεται, οι σοβαρά ασθματικοί να μην έχουν καμία πεαή παρά μόνο με ειδικό προσωπικό που θα τους επισκέπτεται κλπ.

Το πρόβλημα με το shut down δεν είναι μόνο ότι θα καταρρεύσει ένα οικονομικό σύστημα που είναι απραίτητο για την επιβίωσ όλων μας, αλλά ότι σε βάθος χρόνου μοιραία θα χαλαρώσουν τα μέτρα, είναι ανέφικτο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”