Κορυφαίος ξένος sg στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος sg στην ιστορία της Α1?

David Ancrum (Ίνγκραμ :P )
17
14%
Sani Becirovic
1
1%
Rolando Blackman
1
1%
Steve Burtt
2
2%
Maurice Evans
2
2%
Alphonso Ford
32
26%
Lynn Greer
3
2%
Anthony Grundy
1
1%
Mike James
2
2%
Michael Koch
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ibrahim Kutluay
4
3%
Keith Langford
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Arvidas Macijauskas
1
1%
Erick McCollum
1
1%
Drew Nicholas
7
6%
Bane Prelevic
22
18%
Byron Scott
7
6%
Henry Turner
5
4%
Mitchell Wiggins
14
11%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 122
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 7:09 pm

Συνέχεια με τους SG...

Τελικά αποφάσισα να βάλω και τον Μπάνε, παρά το ότι είχα πει το αντίθετο, γιατί στην πολύ απλή ερώτηση που μου έγινε "Άρα θα τον βάλουμε στους Έλληνες αργότερα;" μου φάνηκε πολύ πιο λογικό να μπει εδώ :P

Και πάλι, ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάποιον πολύ σημαντικό, σε κάποιους δυσκολεύτηκα και για το αν ήταν 2άρια ή 3άρια, ενώ απαραίτητο disclaimer για τους Burtt είναι ότι προσωπικά έχω στο μυαλό μου τον νεότερο, που έχει πλέον παίξει αρκετές σεζόν στη χώρα με μεγάλη σταθερότητα, παρά τον γηραιότερο που είχε προλάβει να παίξει μόλις 9 ματς (και δεν υπάρχει και οπτικό υλικό :? ). Αν παρόλα αυτά κανείς θέλει να ψηφίσει αυτόν, ας το κάνει στην επιλογή του γιου :P (μεταξύ μας κανείς δεν νομίζω πως μπορεί κανείς από τους δύο να είναι στις αντικειμενικές 4 επιλογές κάποιου, αλλά περί ορέξεως.. :smile: )

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 7:31 pm

J. R. Holden

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 9:21 pm

Καταρχήν όντως ο Holden που πήγε; :P Μάλλον στο προηγούμενο Poll έπρεπε να ήταν.Δευτερευόντως στην ευρώπη ο Maurice Evans είναι τρία.

Πρώτος ο Scott. Τεράστιο όνομα, σοβαρός επαγγελματίας και μαζί με τον Dino άρχισαν τη δυναστεία του Παναθηναϊκού. Μπορεί να έκανε άσχημα παιχνίδια με τη Στεφανέλ και ο Παναθηναϊκός να αποκλείστηκε, αλλά γενικά εκείνη την περίοδο η ομάδα ήταν σε κακό φεγγάρι.

Δεύτερος ο Μπάνε. Ηγέτης, καρδιά, σκόρερ και εξαιρετικά άτυχος που δεν έπαιξε ποτέ στην εθνική Γιουγκοσλαβίας, λόγω εμπάργκο που είχε επιβληθεί, να μεγαλώσει το θρύλο του.

Τρίτος ο Wiggins. Μας ήρθε σιτεμένος λίγο αλλά μεγάλος closer. Πολύ μπάσκετ, χίλιοι τρόποι να σκοράρει. Οι παλιοί Παναθηναϊκοί θα θυμόνται πως τους κέρδισε μόνος του με μεγάλη παράσταση στην τέταρτη περίοδο, όταν έπαιζε στο Σπόρτινγκ.

Τέταρτος ο Ancrum ή Ίνγκραμ. Ο λόγος για να δεις τον Ηρακλή. Παιχτούρα. Ο ξένος Γκάλης της εποχής. Άργησε να πάει σε μεγάλη ομάδα και μάλλον ήταν αργά όταν πήγε(Μακάμπι).

Έχω ένσταση για τον Ματσιγιάουσκας, διοτί ουσιαστικά δεν έπαιξε ποτέ. Αν είχα πέμπτη ψήφο θα την έβαζα στον Φορντ. Και πάντα είχα μια αδυναμία στον Oliver που έπαιζε στο Μαρούσι αλλά και στον Bowie που ήρθε μετά τη Ζαλγκίρις στην ΑΕΚ. Ο τελευταίος τριάριζε. :smile:

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 9:42 pm

O Holden εννοείται πως είναι στο poll των pg, μάλλον δεν τον πρόσεξε κανείς :P

Ο Έβανς ήταν βασικό 2άρι του Ολυμπιακού εκείνη τη χρονιά, έπαιρνε χρόνο και στο 3, αλλά εκεί ξεκινούσαν Γιαννουζάκος-Μάρκοβιτς.

Ο Τζίμυ ο Όλιβερ θα είναι στα 3άρια ;) Εκεί έπαιζε στο Μαρούσι τη χρονιά του Σαπόρτα, με Μασλαρινό-Βουρτζούμη στο 2.

Ο Μάτσε όντως ψιλομπήκε λίγο χαριστικά, αλλά δε βαριέσαι :mrgreen:
Προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να μην είναι ο Φορντ στις 4 επιλογές όλων, είναι από τις (λίγες ίσως) περιπτώσεις που μία πρόωρη απώλεια κάποιου δεν τον "εξιδανικεύει", το ίδιο θα έλεγα και αν υπήρχε ακόμη...

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 10:38 pm

Για τον Evans δεν θα συμφωνήσουμε(ειδικά στο άκουσμα του ονόματος Γιαννουζάκος, έμεινα σέκος :lol: ) αλλά εσύ είσαι το boss :crown: , πάω πάσο. :P

Ο Blackman ήταν παιχτούρα επίσης, και έμεινε τρεις-τέσσερις μήνες max. Δεν θυμάμαι αν το έφερε ο Λεφάκης(films) ή ο πεθερός του Μπουρούση(αυτός ο άγιος άνθρωπος).

Ο Φορντ κατέκτησε τη θέση του στον Ολυμπιακό. Ήρθε στον Παπάγου, επί Μίσσα, έκανε παπάδες και σιγά-σιγά πήγε σε Περιστέρι και μετά στον Ολυμπιακό. Βήμα-βήμα, από άσημος σε νούμερο ένα. Μαζί με τον Ντινκινς δημιούργησαν στο Περιστέρι ό,τι πιο ωραίο έχουμε δει, σε δίδυμο ξένων στην περιφέρεια, από ομάδα εκτός των μεγάλων. Παρόλο που ο Βυρωνας ήταν στα κάτω του τότε.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 11:06 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μαρ 09, 2020 10:38 pm
Για τον Evans δεν θα συμφωνήσουμε(ειδικά στο άκουσμα του ονόματος Γιαννουζάκος, έμεινα σέκος :lol: ) αλλά εσύ είσαι το boss :crown: , πάω πάσο. :P
Ε αφού έτσι ξεκινούσε, τι να κάνουμε :P Χαρίσης, Έβανς και Γιαννουζάκος ή Μάρκοβιτς. Και είχε και Μπουντούρη-Τόμιτς από τον πάγκο, επομένως έπαιρνε κάποιον χρόνο ο Έβανς και στο 3. H ουσία είναι ότι όπως και να 'χει, έφυγε από την ομάδα πριν την αρχή των πλέι-οφ, οπότε απλά μείναμε με τις εντυπωσιακές φάσεις :P

Πιο πολύ χρόνο στο 3 έπαιρνε ο Τέρνερ μην σου πω... Για την ακρίβεια, τη μεγάλη του χρονιά στον Πανιώνιο ήταν 70% 2 και 30% 3, αλλά τις μετέπειτα (ξεχασμένες λίγο) δύο σεζόν στο Μαρούσι ήταν σχεδόν αποκλειστικά 3 :roll:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 12:11 am

Πολύ σωστή η επίσημανση του εμπνευστή του poll, για αυτή καθαυτήν την αξία του Φορντ, άσχετα με τον πολύ πρόωρο κι άδικο θάνατό του.
Κατ' αρχάς να επισημάνω ότι σε ένα τέτοιο poll πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η παρουσία του παίκτη σε Α1-άντε να το συνδυάσει κανείς με τα πεπραγμένα του τον ίδιο καιρό στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κι όχι το όνομα που είχε πριν έρθει στα μέρη μας, σε ΝΒΑ κι λοιπά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.
Βάσει τούτου δεν θα ρίξω ψήφο στον αγαπημένο μου Μπάιρον Σκοτ και τον επίσης αγαπημένο μου ΆΡβιντας Ματσιγιάουσκας. Ο Σκοτ σίγουρα είναι το πιο γνωστό όνομα που έπαιξε τη θέση στην Α1 και ήταν και καλός στον Παναθηναϊκό.
Αλλά όταν μιλάμε για ξένα sg στην Α1, αδειάστε χώρο για τον Ντέιβιντ Ίνγκραμ (είμαι κολλημένος με τη σωστή προφορά των ξένων ονομάτων- αλλά κάνω εξαίρεση για τον απίστευτο αυτό τύπο) και τον Αλφόνσο Φορντ. Για μένα οι δυο τους είναι στην κορυφή και έβαλα πρώτο τον Ίνγκραμ λόγω παλαιότητας.
Τρίτος ο Μίτσελ Γουίγκινς, ο ανεπάναληπτος ΝΒΑερ.
Τέταρτος οριακά, ο Μπάνε Πρέλεβιτς (να δω τώρα πως θα το μαζέψει ο Bench :P με τους ομογενείς- ήταν και τόσοι πολλοί που θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει ένα poll ξεχωριστά για τους καλύτερους απ' αυτούς ανεξαρτήτου θέσης).

Αν δεν είχε μπει ο Μπάνε η τέταρτη ψήφος θα πήγαινε στον Χένρι Τέρνερ.

Δύο παίκτες που θα μπορούσαν βάσει αξίας να μπουν στην κουβέντα - αν κι έπαιξαν ως ξένοι μονάχα για κύπελλα ευρώπης- είναι κι οι Ντιλέινι Ραντ (τον κουβεντιάσαμε και χθες, μάλλον διάριζε πιο πολύ) και Λάρι Μίντλετον. Τρομερά γκαρντ με μεγάλες καριέρες σε Γαλλία και Ιταλία μετέπειτα, όπου διέπρεψαν και ρίζωσαν. Ο Μίντλετον έπαιζε στη Λέγκα 1 της Ιταλίας μέχρι τα 41 του, ενώ ο Ντιλέινι Ραντ, πέρασε και 3-4 χρόνια (με 2 καλές σεζόν σε Γιούτα) στο ΝΒΑ πριν εγκατασταθεί για χρόνια στη Λυών παίζοντας για τη Βιλερμπάν.

Τιμητική αναφορά σε : Άριαν Κόμαζετς και Ιμπραήμ Κουτλουάι που έπαιξαν κ στις 2 θέσεις των πλαγιών αλλά μάλλον περισσότερο ως 2ρια. Σε Τοντ Μπέιλι (ΑΡΗ κι ΑΕΚ) που κι αυτός ήταν 2-3αρι. Σε Ρούμπεν Ντάγκλας και Κένεντι Ουίνστον του ΠΑνιωνίου με τον Ουίνστον να παίζει και στον Παναθηναϊκό.
Και σε Σάνι Μπετσίροβιτς ενδεχομένως ακόμα και σε Γκλεν Μπλάκγουελ του Ολυμπιακού και της Λάρισας αλλά και σε Ιμπραήμ Τζάαμπερ του Αιγάλεω.

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 6:25 am

basket72 έγραψε:
Τρί Μαρ 10, 2020 12:11 am
ο Μπάνε Πρέλεβιτς (να δω τώρα πως θα το μαζέψει ο Bench :P
Άστο δεν μαζεύεται :D
Θα λειτουργώ κατά το δοκούν...

Στο παλιό πολλ δεν τον είχα βάλει. Εκεί ήταν πρώτος με διαφορά ο Φορντ, και ακολουθούσαν κατά σειρά Ίνγκραμ(αλήθεια, πώς προέκυψε η συγκεκριμένη προφορά? :P ) Γουίγκινς και Σκοτ.

* Ο Κόμαζετς θα είναι προφανώς στα 3άρια :smile:

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 8:50 am

ψηφισα μπανε ιγκραμ φορντ τερνερ....
που ειναι ο τσιβιους? Θελω τον τσιροτανθρωπο (ηταν sf μου φαινεται σωστα?)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 9:31 am

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 10, 2020 6:25 am

* Ο Κόμαζετς θα είναι προφανώς στα 3άρια :smile:
Έχεις δίκιο για τον Κόμαζετς. Στον Ολυμπιακό, έπαιξε και 2αρι με τον Δ. Παπανικολάου στο 3, στον Παναθηναϊκό όχι- το 2 το έπαιζε ο Γκάλης, οπότε πάει στα 3αρια.
ΤΟν θυμόμουν ως 2αρι από την Εθνική Κροατίας κυρίως, εκεί όπου έπαιζε βασικά στο 2, λόγω παρουσίας Κούκοτς στο 3. Εθνική να σου πετύχει κι εκείνη πάντως, ε;
* Τσίβιους σίγουρα 3αρι, ακόμα και 4αρι καμιά φορά. Όλιβερ, επίσης 3αρι.

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 10:07 am

Με διαφορά απο τον δεύτερο καλύτερος ολων ο Μπανε Πρελεβιτς.

Καταρχάς γιατί έπαιξε για 11 σεζον στην Α1, περισσότερες από όλους τους υπολοίπους στο poll. Μάλιστα ήταν σταρ απο την αρχή της καριέρας του στον Παοκ το 88, σε μια εποχή που δεν υπήρχε ελληνικό μπάσκετ αλλα μονο ο Άρης. Ανέβασε επίπεδο τον Παοκ με αποτέλεσμα οι κόντρες τους να δώσουν πανελλήνιο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και να κανουν τις ομάδες των Αθηνών να μπουν στο παιχνίδι, δημιουργώντας την χρυσή εποχή των 90s

Κέρδισε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, του πρωταθλητή, κυπελλούχου, mvp.

Στα 2 χρόνια του στην Αεκ έκανε πρωταθλητισμό τοσο σε Ελλάδα οσο και Ευρώπη

Ο Μπανε δεν ειναι μονο απο τους καλύτερους ξενους στην ιστορια αλλα και από τους σκαπανεις του Ελληνικού μπάσκετ

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 11:01 am

shtarkws έγραψε:
Τρί Μαρ 10, 2020 10:07 am
Με διαφορά απο τον δεύτερο καλύτερος ολων ο Μπανε Πρελεβιτς.

Καταρχάς γιατί έπαιξε για 11 σεζον στην Α1, περισσότερες από όλους τους υπολοίπους στο poll. Μάλιστα ήταν σταρ απο την αρχή της καριέρας του στον Παοκ το 88, σε μια εποχή που δεν υπήρχε ελληνικό μπάσκετ αλλα μονο ο Άρης. Ανέβασε επίπεδο τον Παοκ με αποτέλεσμα οι κόντρες τους να δώσουν πανελλήνιο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και να κανουν τις ομάδες των Αθηνών να μπουν στο παιχνίδι, δημιουργώντας την χρυσή εποχή των 90s

Κέρδισε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, του πρωταθλητή, κυπελλούχου, mvp.

Στα 2 χρόνια του στην Αεκ έκανε πρωταθλητισμό τοσο σε Ελλάδα οσο και Ευρώπη

Ο Μπανε δεν ειναι μονο απο τους καλύτερους ξενους στην ιστορια αλλα και από τους σκαπανεις του Ελληνικού μπάσκετ
Συμφωνώ ότι είναι από τους σκαπανείς της ανόδου του Ελληνικού μπάσκετ.
Και στη μακρά του πορεία στην Α1.

Το ότι πήρε τίτλους και κύπελλα είναι επίσης ένα σημαντικό στοιχείο, αλλά έπαιζε και σε μία εκ των 2-3 μεγαλύτερων ομάδων όλα αυτά τα χρόνια.

Αυτά που έκαναν οι Ίνγκραμ/ Έινκρουμ :smile: και Φορντ πρωτίστως κι ακολούθως ο Μίτσελ Γουίγκινς (όλοι τους έπαιξαν από 5 χρόνια αν δεν με απατά η μνήμη μου- σημαντικός αριθμός για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων) κατά τη γνώμη μου ήταν περισσότερα και πιο δύσκολα από όσα έκανε ο απίστευτος Μπάνε.
Στα συν του Μπάνε ότι έκανε ότι έκανε και στο δυσκολότερο επίπεδο (κι ο Φορντ, το έκανε με Ολυμπιακό, αλλά μόνο μια χρονιά).
Επιπλέον, ο Μπάνε υπερτερούσε σε ηγετική στόφα/τρέλα. Οι άλλοι σε αθλητικά προσόντα και μπασκετικές ικανότητες. Τουτέστιν είχαν πιο πολλούς τρόπους να σκοράρουν και μπορούσαν να παίξουν καλύτερα και στην άμυνα.

Σε κάθε περίπτωση σεβαστή και τεκμηριωμένη, η άποψη σου περί Μπάνε. Το δίχως άλλο οι 4 τους είναι ένα τουλάχιστον επίπεδο απ' όλους τους υπόλοιπους του Πολλ.

*Στο πρώτο μου ποστ όταν έκανα την τιμητική αναφορά σε Ίμπο και Μπετσίροβιτς, ομολογώ ότι μου διέφυγαν στην πρώτη -βιαστική ματιά- που έριξα στους υποψήφιους.
Λάθος μου.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 11:18 am

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μαρ 09, 2020 10:38 pm
Για τον Evans δεν θα συμφωνήσουμε(ειδικά στο άκουσμα του ονόματος Γιαννουζάκος, έμεινα σέκος :lol: ) αλλά εσύ είσαι το boss :crown: , πάω πάσο. :P
Σε καταλαβαίνω, :smile: αλλά όντως τα περισσότερα λεπτά (όχι όλα προφανώς) τα έπαιρνε από το 2, όπου ήταν ένα συνεχές μις ματς για κάθε αντίπαλο. Ο Γιαννουζάκος τον συμπλήρωνε καλά και μπορώ να πω ότι υπήρξε τιμιότατος. Με τον πολύ καλό σκόρερ, Μάρκοβιτς εναλλασσόταν στους πλάγιους.
Ο Έβανς μπαίνει σε μια ιδιότυπη λίστα παικτών όπου μετά το πέρασμα τους από την Ελλάδα, πήγαν από καλά εώς και πολύ καλά στο ΝΒΑ. Αυτοί είναι οι: Αντόνιο Ντέβις, Πι Τζέι Μπράουν, Μορίς Έβανς, Σμους Πάρκερ, Άαρον Μπέινς, Λόρενς Φάντεμπεργκ και βέβαια οι Στογιάκοβιτς*, Γιάριτς, Ρέμπρατσα, Βράνκοβιτς, Πέκοβιτς και Τάρλατς.

*Ο Πέτζα ήταν αυτός που έφτασε το ψηλότερο επίπεδο όλων, θαρρώ.

Albert Valiakhmetov

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2020 11:20 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 11:22 am

Albert Valiakhmetov
Σε καταλαβαίνω, :smile: αλλά όντως τα περισσότερα λεπτά (όχι όλα προφανώς) τα έπαιρνε από το 2, όπου ήταν ένα συνεχές μις ματς για κάθε αντίπαλο. Ο Γιαννουζάκος τον συμπλήρωνε καλά και μπορώ να πω ότι υπήρξε τιμιότατος. Με τον πολύ καλό σκόρερ, Μάρκοβιτς εναλλασσόταν στους πλάγιους.
Ο Έβανς μπαίνει σε μια ιδιότυπη λίστα παικτών όπου μετά το πέρασμα τους από την Ελλάδα, πήγαν από καλά εώς και πολύ καλά στο ΝΒΑ. Αυτοί είναι οι: Αντόνιο Ντέβις, Πι Τζέι Μπράουν, Μορίς Έβανς, Σμους Πάρκερ, Άαρον Μπέινς, Λόρενς Φάντεμπεργκ και βέβαια οι Στογιάκοβιτς*, Γιάριτς, Ρέμπρατσα, Βράνκοβιτς, Πέκοβιτς και Τάρλατς.

*Ο Πέτζα ήταν αυτός που έφτασε το ψηλότερο επίπεδο όλων, θαρρώ.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 10, 2020 11:24 am

θεωρω οτι ειναι καλυτερο να ψηφιζουμε μονο εναν σε αυτα τα πολ, καθως ειναι το τοπικ του κορυφαιου και οχι των 5 κορυφαιων sg, pg κλπ. οποτε εγω ψηφιζω μονο εναν καθε φορα.

δυστηχως τα περισσοτερα ονοματα ειναι απο εποχη που δεν εχω γνωμη. ημουν 2-3-4 ετων τοτε οποτε δυσκολα να εκφερω αποψη. ουσιαστικα απο 2000 και μετα μπορω να πω.

οποτε αυτον που ψηφισα ειναι ο αλφονσο φορντ. εναν σκορερ ολκης που τα εβαζε με ολους τους πιθανους τροπους που υπαρχουν. οπου και να πηγε 1ος σκορερ με διαφορα σε ολες τις διοργανωσεις. ευκολα πηγε εκει για μενα.

μετα ντρου νικολας. αν δεν επαιζε σε αυτον τον παναθηναικο με αλλους 3 υπερτοπ παικταραδες μπροστα του, θα ηταν 1ος σκορερ χαλαρα. και ηταν και αμυντικαρα!

και ιμπο-σανιμποι ωραιοι με τρομερη τεχνικη και σουτ και οι 2, με σανι να ειναι ο αγαπημενος μου παικτης στην παναθα και ιμπο να βαζει παντα τα κρισιμα. ηξερες οτι θα σηκωθει να σουταρει ο τουρκος και οτι και να γινει θα μπει η μπαλα μεσα. απιστευτος.

λιν γκριρ παικταρα επισης. απο τους λιγους ξενους που πραγματικα αγαπησα στον ολυμπιακο. σκορερ-σουτερ-δημιουργος-οργανωτης σε ολα τρομερος. εμπαζε λογο υψους στο ποστ, οπου τον σημαδευε ο ζοτς με τα ψηλα γκαρντ.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”