Το μέλλον των Ευρωπαϊκών Διοργανώσεων

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 28, 2021 6:56 am

Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι εγώ είναι τι ακριβώς θα κερδίσει η Ευρώπη από την συνεργασία με το ΝΒΑ.
Θα είμαστε ισότιμοι εταίροι; Όχι, προφανώς, το ΝΒΑ βλέπει όλο τον υπόλοιπο πλανήτη σαν μέρη από τα οποία αντλεί τους καλύτερους παίκτες και οι παίκτες από όλο τον πλανήτη έχουν σαν όνειρο να πάνε στο ΝΒΑ.
Είναι το NBA μια ανοικτή λίγκα;
Επιτρέπει στους παίκτες της να παίζουν στα ...παράθυρα;
Τις χώρες της Αφρικής μπορεί να τις ωφελήσει τυχόν μεταφορά τεχνογνωσίας, η τυχόν οικονομική στήριξη, η διοργάνωση τουρνουά. γιατί έχουν σοβαρά προβλήματα.
Την Ευρώπη δεν βλέπω πως μπορεί να την βοηθήσει κάτι τέτοιο, έχουμε εγχώριες διοργανώσεις, ένα πλήθος ευρωπαϊκών διοργανώσεων, έχουμε τεχνογνωσία, προπονητές παράδοση.
Η Ευρωλίγκα με την ΦΙΜΠΑ είναι που πρέπει να τα βρουν, όχι να προσπαθήσει η ΦΙΜΠΑ να εκθρονίσει την Ευρωλίγκα. Όχι να γίνει μια ακόμα κλειστή λίγκα. Αυτήν την στιγμή δεν χάνουμε παίκτες μόνο από το ΝΒΑ, παίκτες προτιμούν να παίξουν στην Αυστραλία, στην Ιαπωνία, στην Κίνα, στο Κατάρ, όπου έχει λεφτά, Το ενδιαφέρον για το μπάσκετ πρέπει να αναθερμανθεί σε όλη την Ευρώπη, ίσως μια ημίκλειστη κορυφαία Ευρωπαϊκή Λίγκα να είναι μια λύση, άλλα πρώτα πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με την βάση και την εγχώρια παραγωγή παικτών πανευρωπαϊκά.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 28, 2021 8:28 am

Η φίμπα δεν μπόρεσε να φτιάξει τόσα χρόνια σοβαρές συλλογικές διοργανώσεις στην λατινική αμερική, αφρική και στην Ασία τι συζητάμε. Οι διοργανώσεις των εθνικών ομάδων στην Αφρική είναι 50 χρόνια πίσω.
Η ECA με την ευρωλίγκα των τελευταίων χρόνων έχει αναβαθμίσει πολύ την διοργάνωση, ποτέ άλλοτε δεν υπήρχαν τόσες πολλές καλές ομάδες σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα.
Συμφωνώ η συνεργασία με το ΝΒΑ δεν έχει κάτι να βοηθήσει το ευρωπαϊκό μπάσκετ. Το ΝΒΑ ενδιαφέρετε να παίρνει φτηνά παίκτες, τα τελευταία χρόνια οι ομάδες της ευρωλίγκας βάζουν μεγάλα μπαι ουτ στους παίκτες τους, κάτι που γίνετε συζήτηση στην απέναντι πλευρά

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 28, 2021 8:51 am

tarp7 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 8:28 am
Η φίμπα δεν μπόρεσε να φτιάξει τόσα χρόνια σοβαρές συλλογικές διοργανώσεις στην λατινική αμερική, αφρική και στην Ασία τι συζητάμε. Οι διοργανώσεις των εθνικών ομάδων στην Αφρική είναι 50 χρόνια πίσω.
Η ECA με την ευρωλίγκα των τελευταίων χρόνων έχει αναβαθμίσει πολύ την διοργάνωση, ποτέ άλλοτε δεν υπήρχαν τόσες πολλές καλές ομάδες σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα.
Συμφωνώ η συνεργασία με το ΝΒΑ δεν έχει κάτι να βοηθήσει το ευρωπαϊκό μπάσκετ. Το ΝΒΑ ενδιαφέρετε να παίρνει φτηνά παίκτες, τα τελευταία χρόνια οι ομάδες της ευρωλίγκας βάζουν μεγάλα μπαι ουτ στους παίκτες τους, κάτι που γίνετε συζήτηση στην απέναντι πλευρά
Εγώ επιμένω ότι δεν πρέπει να μένουμε στην κόντρα ΦΙΜΠΑ-Ευρωλίγκα, κατ' αρχήν θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπήρχε ένα κοινό πλαίσιο σε όλη την Ευρώπη που θα προστάτευε τις μικρομεσαίες ομάδες και θα ευνοούσε την δημιουργία σταθερών ομάδων και την ανάπτυξη παικτών.
Κατ' αρχήν κοινές μεταγραφικές περίοδοι για όλη την Ευρώπη, και όχι ένα συνεχές ανοικτό μεταγραφικό παράθυρο. Έτσι φαινόμενα που είναι φυσιολογικό το Λαύριο να χάνει τον Κάρτερ (και αμφιβάλλω τι κέρδος είχε από αυτό) επειδή τον ζήτησε μια ομάδα Ευρωλίγκας να περιοριστούν. Για εξαιρέσεις λόγω τραυματισμών κλπ να προβλέπεται καποια διαδικασία.
Δεύτερον θέσπιση αμοιβών για τις ομάδες που είχαν ένα παίκτη κάτω από 19 όταν πάρει μεταγραφή σε άλλη ομάδα. π.χ. το 20% του συμβολαίου να πηγαίνει στην αρχική ομάδα για 4 χρόνια.
Τρίτον στην δεύτερη τη τάξει Ευρωπαϊκή διοργάνωση να προβλέπεται συμμετοχή βάσει κατάταξης στα Εγχώρια Πρωταθλήματα.
Τέταρτον η συμμετοχή στην πρώτη τη τάξει Ευρωπαϊκή διοργάνωση να επιτυγχάνεται μέσω της δεύτερης τη τάξει Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αλλά η παραμονή εκεί να μπορεί να γίνετι και βάσει της τελικής κατάταξης και όχι μόνο για μια ομάδα, αυτό βέβαια σημαίνει ότι ομάδες με εγγυημένα συμβόλαια θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να υποβιβαστούν.
Είναι, λοιπόν, απαραίτητο η ΦΙΜΠΑ με την Ευρωλίγκα να τα βρουν και όχι να ανταγωνίζονται, και είναι απαραίτητο τις περισσότερες παραχωρήσεις να τις κάνουν οι ομάδες της Ευρωλίγκα.
Αλήθεια τι θα γίνει αν και η Ζενίτ και η Ουνίκς μπουν στην 8άδα σχετικά με τις θέσεις τις επόμενης σεζόν;

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 28, 2021 2:13 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 9:30 pm
κανείς δε λέει διαλύεται, θα πω πως εγκλωβίστηκε.

Η κολώνια nba και fiba κρατάει χρόνια, η συνεργασία για την Αφρικανική λίγκα είναι υπαρκτή ενώ κάτι πάει να γίνει και στη λατινική Αμερική σιγά-σιγά.

Όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι η εσψστρέφεια και η αλαζονεία της eca μόνο κακό της έκανε, εθελοτυφλεί.
Μια μεγάλη μερίδα παναθηναϊκών ( λόγω γιαννακόπουλου) Αεκτζήδες και οπαδοί του ΑΡΗ μιλάνε για διάλυση της ECA

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 28, 2021 5:45 pm

Τελικά θα αυξηθούν οι ομάδες της Euroleague σε 20 όπως ακουγόταν για τη νέα σεζόν?

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 6:56 am
Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι εγώ είναι τι ακριβώς θα κερδίσει η Ευρώπη από την συνεργασία με το ΝΒΑ.
Όταν ερχόταν μια ομάδα ΝΒΑ στην Ευρώπη αντιλαμβάνεσαι πως έφερνε και κάποια έσοδα, ένα τηλεοπτικό κανάλι για μεταδόσεις, κάποιους χορηγούς, υπήρχε μια επικοινωνία κλπ. Μπορεί οι αμερικάνοι να το έβλεπαν ως ένα παιχνίδι προετοιμασίας, ωστόσο καλώς γινόντουσαν αυτοί οι αγώνες.
Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 6:56 am
Αυτήν την στιγμή δεν χάνουμε παίκτες μόνο από το ΝΒΑ, παίκτες προτιμούν να παίξουν στην Αυστραλία, στην Ιαπωνία, στην Κίνα, στο Κατάρ, όπου έχει λεφτά, Το ενδιαφέρον για το μπάσκετ πρέπει να αναθερμανθεί σε όλη την Ευρώπη, ίσως μια ημίκλειστη κορυφαία Ευρωπαϊκή Λίγκα να είναι μια λύση, άλλα πρώτα πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με την βάση και την εγχώρια παραγωγή παικτών πανευρωπαϊκά.
Σωστά. Στην Ελλάδα είμαστε στο ναδίρ πλέον.
Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 8:51 am
Κατ' αρχήν κοινές μεταγραφικές περίοδοι για όλη την Ευρώπη, και όχι ένα συνεχές ανοικτό μεταγραφικό παράθυρο
Αυτό δεν μπορεί να σταματήσει όσο π.χ. οι δημοσιογράφοι γίνονται μάνατζερ σε μια νύχτα κάτι που δυστυχώς δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Ποιος θα κάνει κριτική σε αυτό που λες, όταν πχ δουλεύει είτε φανερά, είτε με "μαύρα" σαν μάνατζερ παικτών;
Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 8:51 am
Τρίτον στην δεύτερη τη τάξει Ευρωπαϊκή διοργάνωση να προβλέπεται συμμετοχή βάσει κατάταξης στα Εγχώρια Πρωταθλήματα.
Τέταρτον η συμμετοχή στην πρώτη τη τάξει Ευρωπαϊκή διοργάνωση να επιτυγχάνεται μέσω της δεύτερης τη τάξει Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αλλά η παραμονή εκεί να μπορεί να γίνετι και βάσει της τελικής κατάταξης και όχι μόνο για μια ομάδα, αυτό βέβαια σημαίνει ότι ομάδες με εγγυημένα συμβόλαια θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να υποβιβαστούν.
Μας τελειώσε νομίζω η κλειστή λίγκα ή η ημι-κλειστή έστω. Δεν μπορούμε να το κάνουμε για πολλούς λόγους (και γεωγραφικούς}, κυρίως όμως γιατί θα βάλουμε ταφόπλακα στο σπορ στην Ευρώπη, κάτι που συμβαίνει ήδη.

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση πρέπει να γίνεται μέσω εγχώριων λιγκών. Επειδή όμως κάποιες λίγκες είναι πεθαμένες, όπως η δική μας, καλό θα ήταν να συνεχιστεί το φαινόμενο των πρωταθλημάτων από γειτονικές χώρες, όπως π.χ. φέτος γίνεται με τις Βέλγιο και Ολλανδία.

Θα ήταν άσχημη ιδέα π.χ. να υπήρχε μια λίγκα με 5 ελληνικές και 9 τούρκικες ομάδες που θα έδινε τα ευρωπαϊκά εισιτήρια; Αυτό που δεν θα έκαναν ποτέ οι πολιτικοί θα μπορούσαν να το κάνουν οι παράγοντες, λέω εγώ. :P

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 12:23 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am
Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 6:56 am
Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι εγώ είναι τι ακριβώς θα κερδίσει η Ευρώπη από την συνεργασία με το ΝΒΑ.
Όταν ερχόταν μια ομάδα ΝΒΑ στην Ευρώπη αντιλαμβάνεσαι πως έφερνε και κάποια έσοδα, ένα τηλεοπτικό κανάλι για μεταδόσεις, κάποιους χορηγούς, υπήρχε μια επικοινωνία κλπ. Μπορεί οι αμερικάνοι να το έβλεπαν ως ένα παιχνίδι προετοιμασίας, ωστόσο καλώς γινόντουσαν αυτοί οι αγώνες.
Δεν αναφερόμουν στους αγώνες, εννοείται ότι από αυτό είχε όφελος, αναφερόμουν στην όλη ιστορία ότι το NBA θα έρθει στην Ευρώπη για να διοργανώσει με την ΦΙΜΠΑ μια διοργάνωση, κάτι που το θεωρώ ως και υποτιμητικό για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ με τον τρόπο τουλάχιστον που παρουσιάστηκε

ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am
Conan1982 έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 8:51 am
Κατ' αρχήν κοινές μεταγραφικές περίοδοι για όλη την Ευρώπη, και όχι ένα συνεχές ανοικτό μεταγραφικό παράθυρο
Αυτό δεν μπορεί να σταματήσει όσο π.χ. οι δημοσιογράφοι γίνονται μάνατζερ σε μια νύχτα κάτι που δυστυχώς δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Ποιος θα κάνει κριτική σε αυτό που λες, όταν πχ δουλεύει είτε φανερά, είτε με "μαύρα" σαν μάνατζερ παικτών;
Δεν ξέρω, θα χρειαζόταν μια πανευρωπαϊκή συνεργασία των ομοσπονδιών και της Ευρωλίγκα, δεν νομίζω κι εγώ ότι είναι εφικτό.
[/quote]
ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am

Μας τελειώσε νομίζω η κλειστή λίγκα ή η ημι-κλειστή έστω. Δεν μπορούμε να το κάνουμε για πολλούς λόγους (και γεωγραφικούς}, κυρίως όμως γιατί θα βάλουμε ταφόπλακα στο σπορ στην Ευρώπη, κάτι που συμβαίνει ήδη.
Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση πρέπει να γίνεται μέσω εγχώριων λιγκών. Επειδή όμως κάποιες λίγκες είναι πεθαμένες, όπως η δική μας, καλό θα ήταν να συνεχιστεί το φαινόμενο των πρωταθλημάτων από γειτονικές χώρες, όπως π.χ. φέτος γίνεται με τις Βέλγιο και Ολλανδία.
Θα ήταν άσχημη ιδέα π.χ. να υπήρχε μια λίγκα με 5 ελληνικές και 9 τούρκικες ομάδες που θα έδινε τα ευρωπαϊκά εισιτήρια; Αυτό που δεν θα έκαναν ποτέ οι πολιτικοί θα μπορούσαν να το κάνουν οι παράγοντες, λέω εγώ. :P
Αν καταφέρουμε να μην σφαχτούμε θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, το κακό μ' εμάς είναι ότι οι διπλανές μας χώρες που δεν είναι στην Αδριατική (Βουλγαρία, Αλβανία, Β. Μακεδονία) δεν μπορούν να κοντράρουν τις δικές μας ομάδες ούτε όπως είναι τώρα, με την Τουρκία είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω της κατάστασης των σχέσεων των 2 χωρών. Από την Κύπρο θα μπορούσαν να παίζουν 1-2 ομάδες αλλά δεν ξέρω ποιο θα είναι το όφελος για την Κύπρο.
Έχω αναπτύξει ένα πλάνο στην σελίδα 7 όπως το φανταζόμουν τότε. Για την κλειστή λίγκα δεν νομίζω να μας τελείωσε, γιατί το λες; το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει ήδη ακούγονται φωνές για ξεχωριστές ομάδες, συμμετοχή μόνο σε πλέυ οφ κλπ. Οι μέτοχοι της Ευρωλίγκα μπορεί να διαφωνούν μεταξύ τους σε θέματα, αλλά τα λεφτά που παίρνουν από την Ευρωλίγκα δεν θα τα βρουν εύκολα με κάποιον άλλο τρόπο.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 1:51 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 12:23 pm
ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am


Όταν ερχόταν μια ομάδα ΝΒΑ στην Ευρώπη αντιλαμβάνεσαι πως έφερνε και κάποια έσοδα, ένα τηλεοπτικό κανάλι για μεταδόσεις, κάποιους χορηγούς, υπήρχε μια επικοινωνία κλπ. Μπορεί οι αμερικάνοι να το έβλεπαν ως ένα παιχνίδι προετοιμασίας, ωστόσο καλώς γινόντουσαν αυτοί οι αγώνες.
Δεν αναφερόμουν στους αγώνες, εννοείται ότι από αυτό είχε όφελος, αναφερόμουν στην όλη ιστορία ότι το NBA θα έρθει στην Ευρώπη για να διοργανώσει με την ΦΙΜΠΑ μια διοργάνωση, κάτι που το θεωρώ ως και υποτιμητικό για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ με τον τρόπο τουλάχιστον που παρουσιάστηκε

ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am

Αυτό δεν μπορεί να σταματήσει όσο π.χ. οι δημοσιογράφοι γίνονται μάνατζερ σε μια νύχτα κάτι που δυστυχώς δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Ποιος θα κάνει κριτική σε αυτό που λες, όταν πχ δουλεύει είτε φανερά, είτε με "μαύρα" σαν μάνατζερ παικτών;
Δεν ξέρω, θα χρειαζόταν μια πανευρωπαϊκή συνεργασία των ομοσπονδιών και της Ευρωλίγκα, δεν νομίζω κι εγώ ότι είναι εφικτό.
ssoulliss έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 11:14 am

Μας τελειώσε νομίζω η κλειστή λίγκα ή η ημι-κλειστή έστω. Δεν μπορούμε να το κάνουμε για πολλούς λόγους (και γεωγραφικούς}, κυρίως όμως γιατί θα βάλουμε ταφόπλακα στο σπορ στην Ευρώπη, κάτι που συμβαίνει ήδη.
Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση πρέπει να γίνεται μέσω εγχώριων λιγκών. Επειδή όμως κάποιες λίγκες είναι πεθαμένες, όπως η δική μας, καλό θα ήταν να συνεχιστεί το φαινόμενο των πρωταθλημάτων από γειτονικές χώρες, όπως π.χ. φέτος γίνεται με τις Βέλγιο και Ολλανδία.
Θα ήταν άσχημη ιδέα π.χ. να υπήρχε μια λίγκα με 5 ελληνικές και 9 τούρκικες ομάδες που θα έδινε τα ευρωπαϊκά εισιτήρια; Αυτό που δεν θα έκαναν ποτέ οι πολιτικοί θα μπορούσαν να το κάνουν οι παράγοντες, λέω εγώ. :P
Αν καταφέρουμε να μην σφαχτούμε θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, το κακό μ' εμάς είναι ότι οι διπλανές μας χώρες που δεν είναι στην Αδριατική (Βουλγαρία, Αλβανία, Β. Μακεδονία) δεν μπορούν να κοντράρουν τις δικές μας ομάδες ούτε όπως είναι τώρα, με την Τουρκία είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω της κατάστασης των σχέσεων των 2 χωρών. Από την Κύπρο θα μπορούσαν να παίζουν 1-2 ομάδες αλλά δεν ξέρω ποιο θα είναι το όφελος για την Κύπρο.
Έχω αναπτύξει ένα πλάνο στην σελίδα 7 όπως το φανταζόμουν τότε. Για την κλειστή λίγκα δεν νομίζω να μας τελείωσε, γιατί το λες; το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει ήδη ακούγονται φωνές για ξεχωριστές ομάδες, συμμετοχή μόνο σε πλέυ οφ κλπ. Οι μέτοχοι της Ευρωλίγκα μπορεί να διαφωνούν μεταξύ τους σε θέματα, αλλά τα λεφτά που παίρνουν από την Ευρωλίγκα δεν θα τα βρουν εύκολα με κάποιον άλλο τρόπο.
[/quote]
Πουθενά δεν προκύπτει ότι τελείωσαν τα κλειστά πρωταθλήματα, ίσα ίσα από δηλώσεις παραγόντων της ECA στο κοντινό μέλλον οι ομάδες της ευρωλίγκας θα φύγουν ή θα συμμετέχουν με δεύτερες ομάδες στα εθνικά πρωταθλήματα, Ούτε από πουθενά προκύπτει ότι η ECA είναι διατεθιμένη να δώσει τα κλειδιά της διοργάνωση της στην φίμπα, ούτε βλέπω ότι θα έχουν και κάποιο κέρδος από αυτό το πρότζεκτ. Η συνεργασία φίμπα - νβα στην ευρώπη περισσότερο ευσεβή πόθοι και σενάρια της φίμπα είναι παρά πραγματικότητα, ούτε κανένα σχέδιο έχει ανακοινωθεί, ούτε πιστεύω το ΝΒΑ θα θέλει να έρθει σε σύγκρουση με την ECA ή να θέλει να συμμετάσχει σε ένα πρότζεκτ χωρίς τη συμμετοχή της ECA τις μεγαλύτερες και εμπορικότερες ομάδες της ηπείρου δηλαδή και θα έχει και μεγάλη χασούρα.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 1:55 pm

taraboura έγραψε:
Τρί Δεκ 28, 2021 5:45 pm
Τελικά θα αυξηθούν οι ομάδες της Euroleague σε 20 όπως ακουγόταν για τη νέα σεζόν?
Αν αποφασίσουν να φύγουν από τα εθνικά πρωταθλήματα από του χρόνου λογικά θα αυξηθούν

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 2:00 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 12:23 pm
Δεν αναφερόμουν στους αγώνες, εννοείται ότι από αυτό είχε όφελος, αναφερόμουν στην όλη ιστορία ότι το NBA θα έρθει στην Ευρώπη για να διοργανώσει με την ΦΙΜΠΑ μια διοργάνωση, κάτι που το θεωρώ ως και υποτιμητικό για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ με τον τρόπο τουλάχιστον που παρουσιάστηκε
Καλό είναι να αντιληφθούμε, δεν αναφέρομαι προσωπικά, πως η μοναδική πολή που το ΝΒΑ θα δεχόταν να μπει στη λίγκα του και υπό πολλές πρυποθέσεις, είναι το Λονδίνο. Άντε και το Παρίσι. Οι υπόλοιπες συζητήσεις που γινόντουσαν ή γίνονται είναι καθαρά επικοινωνιακές.
Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 12:23 pm
Αν καταφέρουμε να μην σφαχτούμε θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, το κακό μ' εμάς είναι ότι οι διπλανές μας χώρες που δεν είναι στην Αδριατική (Βουλγαρία, Αλβανία, Β. Μακεδονία) δεν μπορούν να κοντράρουν τις δικές μας ομάδες ούτε όπως είναι τώρα, με την Τουρκία είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω της κατάστασης των σχέσεων των 2 χωρών. Από την Κύπρο θα μπορούσαν να παίζουν 1-2 ομάδες αλλά δεν ξέρω ποιο θα είναι το όφελος για την Κύπρο.
Συμφωνώ πως γύρω μας δεν έχουμε κάτι μπασκετικά ανταγωνιστικό πλην Τουρκίας, για να αντιπαρατεθούμε, όμως κάτι πρέπει να αλλάξει σύντομα.
Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 12:23 pm
Έχω αναπτύξει ένα πλάνο στην σελίδα 7 όπως το φανταζόμουν τότε. Για την κλειστή λίγκα δεν νομίζω να μας τελείωσε, γιατί το λες; το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει ήδη ακούγονται φωνές για ξεχωριστές ομάδες, συμμετοχή μόνο σε πλέυ οφ κλπ. Οι μέτοχοι της Ευρωλίγκα μπορεί να διαφωνούν μεταξύ τους σε θέματα, αλλά τα λεφτά που παίρνουν από την Ευρωλίγκα δεν θα τα βρουν εύκολα με κάποιον άλλο τρόπο.
Είναι δύσκολο το εγχείρημα της κλειστής λίγκας σε μια περιοχή όπως η Ευρώπη που το μπάσκετ δεν έχει τη δυναμική που έχει στις ΗΠΑ. Και πλέον είναι ακόμη δυσκολότερο με την ποιότητα των ευρωπαίψν παικτών που παίζουν σε αυτήν. Είναι λίγοι οι πολύ καλοί ευρωπαίοι παίκτες που παίζουν εδώ. Ίσως μια ευκαιρία να χάθηκε στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας ('00s).

Επίσης όταν λέμε κλειστή λίγκα, καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας τη Ρώμη, το Λονδίνο, το Παρίσι κλπ. Αυτές οι πόλεις είναι εκτός μπάσκετ αυτή τη στιγμή και εφόσον η ECA ήθελε/θέλει κλειστη λίγκα θα μπορούσε να είχε επιβάλει μια πολή αν όχι από την αρχή, τουλάχιστον στη συνέχεια.

Είναι σαν να κάνουν τώρα relocation οι Knicks, Lakers, Clippers και οι Nets και να μετακινηθούν στο Louisville, στο Baton Rouge, στο Little Rock και στην Omaha :P :D . Το προϊον θα καταρρεύσει σχεδόν άμεσα. Δεν σου λέω καν για φορολογικά, μπάτζετ κλπ διότι κάποια από αυτά μπορει να ρυθμιστούν.

Και κάτι τελευταίο: Το NBA είχε καλή συνεργασία με την ECA, με αγώνες εδώ , με αγώνες εκεί με προπονητές να πηαγαινοέρχονται, την ίδια περίοδο η FIBA ήταν ανύπαρκτη. Ξαφνικά η συνεργασία σταμάτησε, όχι γιατί άλλαξε εδώ το καλεντάρι αλλά γιατί το NBA οργάνωσε και συνεχίζει να θωρακίζει τη δεύτερη του λίγκα, τη NBGL. Ανέβασε τους μισθούς, συνέδεσε σχεδόν όλες τις ομάδες με μία "θυγατρική" και πλέον οι κανονικές ομάδες δεν έχουν 15 παίκτες, αλλά εν δυνάμει 30 κάτι που φαίνεται τώρα με το χάλι της πανδημίας.

Τι έκανε η ECA; Γέμισε τη διοργάνωση με ατελειώτο αριθμό αμερικανών, επέτρεψε τις συνεχείς αλλάγές παικτών και ταυτόχρονα δεν απέτρεψε στις ομάδες να "χάνουν" παίκτες μεσα στη χρονιά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η αποψίλωση της Ρεάλ (Campazzo, Deck). Πάλι καλά που δεν έφυγε ο Micic θα πω γιατί διαφορετικά θα ψάχναμε να βρούμε Ευρωπαίο σταρ παίκτη κάτων των 30 με το κυάλι. Ελπίζω να μην σε κούρασα :D

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 29, 2021 5:11 pm

Κατα την ταπεινη μου αποψη πρωτα πρεπει να ενισχυσεις την ανταγωνιστικοτητα των Εθνικων Πρωταθληματων. Ο φιλαθλος της Ευρωλιγκας ειναι πρωτιστως φιλαθλος της ομαδας του και κατ επεκταση της εθνικης λιγκας. Αν η λιγκα ειναι ανταγωνιστικη θα υπαρχει και μεγαλυτερο ενδοαφερον για αυτη, περισσοτεροι θεατες, τηλεθεατες και αρα χορηγοι. Ε αυτοι θα ακολουθησουν και την Ευρωλιγκα

Πρεπει να σπασουν τα μονιμα συμβολαια ή να μειωθουν στο μισο και οι ομαδες της ΕΛ να καθοριζονται απο την τελικη καταταξη στο πρωταθλημα, με τους συμμετεχοντες να παιρνουν μπονους συμμετοχης, μαζι με μπονους επιτευξης στοχων.

Οι αγωνες επιδειξης χωρις βαθμολογικο ενδιαφερον δεν ταιριαζουν στην ευρωπαικη κουλτουρα

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 30, 2021 6:35 am

shtarkws έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 5:11 pm
Κατα την ταπεινη μου αποψη πρωτα πρεπει να ενισχυσεις την ανταγωνιστικοτητα των Εθνικων Πρωταθληματων. Ο φιλαθλος της Ευρωλιγκας ειναι πρωτιστως φιλαθλος της ομαδας του και κατ επεκταση της εθνικης λιγκας. Αν η λιγκα ειναι ανταγωνιστικη θα υπαρχει και μεγαλυτερο ενδοαφερον για αυτη, περισσοτεροι θεατες, τηλεθεατες και αρα χορηγοι. Ε αυτοι θα ακολουθησουν και την Ευρωλιγκα

Πρεπει να σπασουν τα μονιμα συμβολαια ή να μειωθουν στο μισο και οι ομαδες της ΕΛ να καθοριζονται απο την τελικη καταταξη στο πρωταθλημα, με τους συμμετεχοντες να παιρνουν μπονους συμμετοχης, μαζι με μπονους επιτευξης στοχων.

Οι αγωνες επιδειξης χωρις βαθμολογικο ενδιαφερον δεν ταιριαζουν στην ευρωπαικη κουλτουρα
Να σπάσουν τελείως τα μόνιμα συμβόλαια. Πώς περιμένουμε να βρεθούν επενδυτές σε ομάδες, όταν γνωρίζουν πώς μπορεί να κατακτήσουν το εθνικό πρωτάθλημα και να μην παίξουν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση; Όσο αιρετική κι αν ακουστεί η άποψή μου, θεωρώ πώς το τωρινό μοντέλο της Ευρωλίγκα προκαλεί μεγάλη ζημιά στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Δε νοείται να παίζει εκεί ομάδα που τερμάτισε κάτω από την 3η θέση στο εγχώριο πρωτάθλημα ή να προέρχεται από χαμηλότερη κατηγορία. Κι εμένα μου αρέσει το θέμα που προσφέρει, την παρακολουθούσα περισσότερο και από το ΝΒΑ από το 2015 μέχρι και πέρσι αλλά το θέμα με τα κλειστά συμβόλαια είναι μεγάλο αγκάθι.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 30, 2021 7:23 am

ggr έγραψε:
Πέμ Δεκ 30, 2021 6:35 am
shtarkws έγραψε:
Τετ Δεκ 29, 2021 5:11 pm
Κατα την ταπεινη μου αποψη πρωτα πρεπει να ενισχυσεις την ανταγωνιστικοτητα των Εθνικων Πρωταθληματων. Ο φιλαθλος της Ευρωλιγκας ειναι πρωτιστως φιλαθλος της ομαδας του και κατ επεκταση της εθνικης λιγκας. Αν η λιγκα ειναι ανταγωνιστικη θα υπαρχει και μεγαλυτερο ενδοαφερον για αυτη, περισσοτεροι θεατες, τηλεθεατες και αρα χορηγοι. Ε αυτοι θα ακολουθησουν και την Ευρωλιγκα

Πρεπει να σπασουν τα μονιμα συμβολαια ή να μειωθουν στο μισο και οι ομαδες της ΕΛ να καθοριζονται απο την τελικη καταταξη στο πρωταθλημα, με τους συμμετεχοντες να παιρνουν μπονους συμμετοχης, μαζι με μπονους επιτευξης στοχων.

Οι αγωνες επιδειξης χωρις βαθμολογικο ενδιαφερον δεν ταιριαζουν στην ευρωπαικη κουλτουρα
Να σπάσουν τελείως τα μόνιμα συμβόλαια. Πώς περιμένουμε να βρεθούν επενδυτές σε ομάδες, όταν γνωρίζουν πώς μπορεί να κατακτήσουν το εθνικό πρωτάθλημα και να μην παίξουν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση; Όσο αιρετική κι αν ακουστεί η άποψή μου, θεωρώ πώς το τωρινό μοντέλο της Ευρωλίγκα προκαλεί μεγάλη ζημιά στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Δε νοείται να παίζει εκεί ομάδα που τερμάτισε κάτω από την 3η θέση στο εγχώριο πρωτάθλημα ή να προέρχεται από χαμηλότερη κατηγορία. Κι εμένα μου αρέσει το θέμα που προσφέρει, την παρακολουθούσα περισσότερο και από το ΝΒΑ από το 2015 μέχρι και πέρσι αλλά το θέμα με τα κλειστά συμβόλαια είναι μεγάλο αγκάθι.
Συμφωνώ για την ζημιά στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ, αλλά δεν είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο γιατί δεν πρόκειται ποτέ να το δεχτούν οι μέτοχοι της Ευρωλίγκα αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά τουλάχιστον. Δεν είναι στο χέρι της ΦΙΜΠΑ ή κάποιας ομοσπονδίας και όταν πρόσπάθησαν να πιέσουν είδαμε ότι δεν τα κατάφεραν. Πρέπει να γίνει κάποιου είδους συμβιβασμός σίγουρα.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 30, 2021 7:54 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Δεκ 30, 2021 7:23 am
ggr έγραψε:
Πέμ Δεκ 30, 2021 6:35 am


Να σπάσουν τελείως τα μόνιμα συμβόλαια. Πώς περιμένουμε να βρεθούν επενδυτές σε ομάδες, όταν γνωρίζουν πώς μπορεί να κατακτήσουν το εθνικό πρωτάθλημα και να μην παίξουν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση; Όσο αιρετική κι αν ακουστεί η άποψή μου, θεωρώ πώς το τωρινό μοντέλο της Ευρωλίγκα προκαλεί μεγάλη ζημιά στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Δε νοείται να παίζει εκεί ομάδα που τερμάτισε κάτω από την 3η θέση στο εγχώριο πρωτάθλημα ή να προέρχεται από χαμηλότερη κατηγορία. Κι εμένα μου αρέσει το θέμα που προσφέρει, την παρακολουθούσα περισσότερο και από το ΝΒΑ από το 2015 μέχρι και πέρσι αλλά το θέμα με τα κλειστά συμβόλαια είναι μεγάλο αγκάθι.
Συμφωνώ για την ζημιά στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ, αλλά δεν είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο γιατί δεν πρόκειται ποτέ να το δεχτούν οι μέτοχοι της Ευρωλίγκα αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά τουλάχιστον. Δεν είναι στο χέρι της ΦΙΜΠΑ ή κάποιας ομοσπονδίας και όταν πρόσπάθησαν να πιέσουν είδαμε ότι δεν τα κατάφεραν. Πρέπει να γίνει κάποιου είδους συμβιβασμός σίγουρα.
Πάντως το ελληνικό πρωτάθλημα βρίσκετε σε υποβάθμιση που τα προβλήματα του τα είχε και όταν ήταν ανοιχτή η ευρωλίγκα. Το Ισπανικό το Γαλλικό, το τουρκικό και το Γερμανικό πρωτάθλημα μια χαρά σε άνοδο είναι.
Η αδριατική λίγκα και η vtb κλειστά πρωταθλήματα είναι κι αυτά. Τα υπόλοιπα εθνικά πρωταθλήματα δεν είχαν ποτέ καμιά δυναμική . Η ευρωλίγκα ήταν ανοικτή και πάλι προβλήματα είχε γι αυτό κι άλλαξε.
Η ευρωλίγκα με το τελευταίο φορμάτ που εφάρμοσε αναβάθμισε πολύ τη διοργάνωση και το ενδιαφέρον έχει αυξηθεί. Αν δεν είναι τυχαίο το ενδιαφέρον για συμμετοχή στην ευρωλίγκα από μεγάλες χώρες (εκτός της Αγγλίας), δεν είναι τυχαίο ότι ένας μεγάλος οργανισμός όπως η μπάγερν έχει μπει στην ευρωλίγκα . Πρώτη φορά στην ευρωλίγκα, υπάρχουν τόσο πολλές καλές ομάδες.
Η ευρωπαικές ομάδες έχουν να ανταγωνιστούν το ΝΒΑ και την κινέζικη λίγκα.
Νομίζω μόνο στη χώρα μας γίνετε τόση φασαρία για την κλειστή λίγκα λόγω Γιαννακόπουλου κατά κύριο λόγο.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 30, 2021 8:20 am

[/quote]

Επίσης όταν λέμε κλειστή λίγκα, καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας τη Ρώμη, το Λονδίνο, το Παρίσι κλπ. Αυτές οι πόλεις είναι εκτός μπάσκετ αυτή τη στιγμή και εφόσον η ECA ήθελε/θέλει κλειστη λίγκα θα μπορούσε να είχε επιβάλει μια πολή αν όχι από την αρχή, τουλάχιστον στη συνέχεια.
[/quote]
Αν εξαιρέσεις το Λονδίνο όλες οι άλλες μεγάλες ευρωπαικές πόλεις συμμετέχουν κωνσταντινουπολη αθηνα, βερολινο μοναχο, βελιγράδι, μαδριτη, βαρκελώνη, μόσχα, αγία πετρούπολη, μιλάνο ούτε στο ΝΒΑ συμμετέχουν μόνο μεγάλες πόλεις το μιλγουόκι έχει 500χιλ. Η Ρώμη ούτε στο ποδόσφαιρο έχει μεγάλη ομάδα, το Μιλάνο έχει καλή ομάδα και στο ποδόσφαιρο και στο μπασκετ, το παρίσι ήδη υπάρχει η μετροπόλιτανς συμμετέχει ήδη στο eurocap, και υπάρχει ενδιαφέρον και από την παρι να μπει στην ευρωλίγκα στο μέλλον .

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”