2019-2023-Αγωνιστικά Θέματα

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 05, 2020 10:11 pm

nikolas12 έγραψε:
Τετ Φεβ 05, 2020 10:05 pm
basket72 έγραψε:
Τετ Φεβ 05, 2020 9:55 pm
Σας καταλαβαίνω αλλά εγώ τον Πάντερ δεν τον έχω και σε μεγάλη εκτίμηση. Ακόμα θυμάμαι εκείνα τα 21 τρίποντα που πήρε σε ένα παιχνίδι. Ούτε ο Σβεντ να ήταν.
Ξαναλέω ότι είναι λογικό αυτό που λέτε, απλώς δεν είναι του γούστου μου τέτοιοι παίκτες.
Σαν να ήθελε να μας κάνει πιο ομαδικούς τότε ο Κεμζούρα, άσε που ζήτησε παίκτες και βρήκε τοίχο.
Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν τον ψέγω. Δεν έχει προπονήσει ξανά στην Ευρωλίγκα κι ούτε θα το ξανακάνει. :D :D
Νομίζω λες το ματς με τη Ζενίτ, είχε 2/12 και με είχε τσαντίσει άπειρα, γιατί ήμουν στο γήπεδο. Ούτε εμένα μου αρέσουν τέτοιου είδους παίκτες, αλλά στον φετινό Ολυμπιακό δεν έχουμε την πολυτέλεια για κάτι περισσότερο, οπότε βάσει του ότι ξέρουμε ότι ο Punter έχει επιθετικό ταλέντο να ξεκολλάει την ομάδα σκοράροντας (όπως έκανε σήμερα με Παναθηναϊκό) τον προτιμώ από Cherry-Baldwin. Πολύ σωστός για Kemzura, Ευρωλίγκα δε νομίζω να ξαναδεί, ίσως μόνο ως βοηθός.
Χαίρομαι που δεν σου αρέσουν τέτοιοι παίκτες για τον Ολυμπιακό!!!
Το πολύ για Ερυθρό Αστέρα είναι. *
Με τέτοιες εμφανίσεις έχετε κάθε δίκιο που το αναφέρετε πάντως. Γκάφα είναι για να είμαστε αντικεμενικοί. Αλλά και ποιος παίκτης από αυτούς που έχει φύγει από εμάς τα τελευταία 2 χρόνια, δεν πάει καλύτερα από ό,τι σε μας;
Μακρύς ο κατάλογος.
Άστα να πάνε με Κεμζούρα, μαθητευόμενος μάγος που λένε....
Άντε να δούμε μήπως τσιμπήσει ο κόουτς κάνα λαβράκι και μας μείνει "κάβα" για του χρόνου.

* Δεν το λέω υποτιμητικά για τον Ερυθρό Αστέρα, απλώς άλλο ειδικό βάρος έχουμε στην Ευρώπη. Στο μπάσκετ, πάντα.

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 06, 2020 10:16 pm

Ας ποστάρω εδώ, από το overbasket.com την πολύ ενδιαφέρουσα στατιστική εικόνα του +/- per 40 min.

Δηλαδή το πόσο ο κάθε παίκτης ωφελεί/βλάπτει την ομάδα του κατά μέσο όρο όταν είναι στο παρκέ (όσο μπορεί να το δείξει αυτό μία στατιστική).

Κόνιαρης +9.25
Μιλουτίνοφ +3.62
Πολ +1.23
Παπανικολάου +0.71
Σπανούλης -0.89
-------------Mέσος όρος ομάδας -1.58-------------------------
Τσέρυ -1.62
Πρίντεζης -2.35
Ρούμπιτ -2.40
Βεζένκοφ -5.14
Μπάλντγουιν -5.63
Ρότσεστι -6.48
Πάντερ -13.69
Ριντ -16.12

Δεν έχω συμπεριλάβει τους Κουζμίνσκας, Έλλις, Χαραλαμπόπουλο, Νικολαίδη, Χαππ λόγω του πολύ λίγου χρόνου που έχουν αγωνιστεί που δεν αποτελεί ικανό δείγμα.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 06, 2020 10:59 pm

Ακρως αναμενομενα αποτελεσματα, ο Μπολντγουιν δεν ειναι μπασκετμπολιστας επαγγελματιας, ο Ροτσεστι εχει αμυντικη εικονα παλαιμαχου και ειναι μαυρη τρυπα.

Ο Κονιαρης ειναι τακτικα εξαιρετικος και ξερει πως να παιζει το στιλ της αμυνας που θελει ο Ολυμπιακος στα γκαρντ (ειναι κοτα μπροστα πολυ συχνα αλλα αλλο αυτο).

Ο Πριντεζης για μενα κανει πιο πολυ κακο απο καλο πλεον, για να βοηθησει πρεπει να βαζει 20 ποντους με 8/10 σουτ ξερω γω, γιατι πισω ειναι αργος και εχει πολλα θεματα πλεον.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 6:45 am

benchwarmer έγραψε:
Πέμ Φεβ 06, 2020 10:16 pm
Ας ποστάρω εδώ, από το overbasket.com την πολύ ενδιαφέρουσα στατιστική εικόνα του +/- per 40 min.

Δηλαδή το πόσο ο κάθε παίκτης ωφελεί/βλάπτει την ομάδα του κατά μέσο όρο όταν είναι στο παρκέ (όσο μπορεί να το δείξει αυτό μία στατιστική).
Ποτέ πάντως δεν μ' άρεσε ο συγκεκριμένος στατιστικός δείκτης. Όσο πιο πολύ παίζει κάποιος παίκτης τόσο τείνει να πλησιάζει τον μ.ο της ομάδας και όσο πιο λίγο παίζει τόσο τείνει να έχει διακυμάνσεις, συν το γεγονός ότι εξαρτάται και από τις πεντάδες στις οποίες βρίσκεται ο κάθε παίκτης. Προτιμώ τον δείκτη ανά 100 κατοχές αν μπορείς να τον βρεις κάπου.

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 545
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 25, 2020 2:46 pm

Ολυμπιακός: Μέσα οι Πολ - Ρούμπιτ και τρεις μικροί για το ματς με τη Μακάμπι

Με 14 παίκτες θα ταξιδέψει απόψε (25/2) στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός, για τον αγώνα της Πέμπτης (27/2) με τη Μακάμπι. Κανονικά οι Πολ - Ρούμπιτ, μαζί και οι Νικολαΐδης - Ποκουσέβσκι - Χρηστίδης.

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του Ολυμπιακού για τον αγώνα της 26ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague με τη Μακάμπι (27/2 στις 21:05) στο Γιαντ Ελιάου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Μπράντον Πολ να παίρνει κανονικά μέρος στο πρόγραμμα, τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να επιστρέφει μετά από την ίωση που τον ταλαιπώρησε και τον Τέιλορ Ρότσεστι να συμμετέχει κι αυτός χωρίς πρόβλημα, με αποτέλεσμα να παίρνει μαζί του 14 παίκτες για την αναμέτρηση στο Τελ Αβίβ.

Στην αποστολή θα βρίσκονται τόσο οι Ντουάιτ Μπάικς - Σακίλ ΜακΚίσικ που έχουν πλέον δικαίωμα συμμετοχής από τη στιγμή που έγινε άρση του ban μεταγραφών από τη EuroLeague, αλλά και οι νεαροί Αλέξανδρος Νικολαΐδης, Αλεξέι Ποκουσέβσκι και Βασίλης Χρηστίδης που θεωρούνται μέλη της αναπτυξιακής ομάδας αλλά έχουν (οι δυο πρώτοι) ήδη πάρει τις ευκαιρίες τους σε αναμετρήσεις της διοργάνωσης. Εκτός αποστολής θα είναι φυσικά ο Νίκολα Μιλουτίνοβ.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:05 pm

Συνεχίζω να πιστεύω πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να προκριθούμε, αλλά σίγουρα θα πρέπει να το κυνηγήσουμε μέχρι τέλους, να λειτουργήσει η ομάδα σε συνθήκες πρωταθλητισμού, ώστε να παραμείνουν αυτοί που μπορούν να λειτουργήσουν υπό αυτές.

Μακάρι ο McKissic να είναι σε βάθος χρόνου το steal που χρειαζόμασταν. Για τον Buycks είχα εξ'αρχής αδιάφορη γνώμη, δεν νομίζω ότι θα προσφέρει περισσότερα από τον Baldwin, και θα ήθελα να δω τον Κόνιαρη να παίρνει αρκετό χρόνο γιατί αυτός θα είναι ο μοναδικός της τριάδας (τετράδας με τον Rochestie που έχει βέβαια διαφορετικά στοιχεία) που θα παραμείνει και του χρόνου..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:43 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 10:05 pm
Συνεχίζω να πιστεύω πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να προκριθούμε, αλλά σίγουρα θα πρέπει να το κυνηγήσουμε μέχρι τέλους, να λειτουργήσει η ομάδα σε συνθήκες πρωταθλητισμού, ώστε να παραμείνουν αυτοί που μπορούν να λειτουργήσουν υπό αυτές.

Μακάρι ο McKissic να είναι σε βάθος χρόνου το steal που χρειαζόμασταν. Για τον Buycks είχα εξ'αρχής αδιάφορη γνώμη, δεν νομίζω ότι θα προσφέρει περισσότερα από τον Baldwin, και θα ήθελα να δω τον Κόνιαρη να παίρνει αρκετό χρόνο γιατί αυτός θα είναι ο μοναδικός της τριάδας (τετράδας με τον Rochestie που έχει βέβαια διαφορετικά στοιχεία) που θα παραμείνει και του χρόνου..
Συμφωνώ σε όλα.

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:00 pm

Εαν κερδισουμε στο (κεκλεισμενων) ΜΙλανο και στη Μοσχα την Κιμκι θα μπουμε. Κανεις δεν κανει σερι νικες απ τους γυρω μας, ο ΠΑΟ εχει καταρρευσει, ειναι 3 θεσεις που παιζονται.

Η αγωνιστικη εικονα ειναι βελτιωμενη αλλα ακομα προβληματικη.

Σημερα ανευ Μιλουτινοφ χαναμε ριμπαουντ απ την χειροτερη φροντ-λαιν της ευρωλιγκας.
Ο Μπαικς μοιαζει χειροτερος και απ τον (αλλου αντ αλλου) Μπολντγουιν.

Ο Μακισικ μοιαζει λιρα 100, ο Ελις επισης πολυ χρησιμη κινηση. Με την επιστροφη Μιλουτινοφ θα γυρισει και ο Ρουμπιτ στο 4 που ειναι πολυ καλυτερος απ οτι στο 5.

Ο Ροτσεστι ειναι πολυ ειδικων αποστολων, σε συγκεκριμενα σχηματα και με συγκεκριμενους αντιπαλους.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 05, 2020 8:12 am

Για το ότι πρέπει να παλέψουμε μέχρι τέλους συμφωνώ 100%. Όχι για την πρόκριση αυτή καθ' αυτή, για την νοοτροπία του να παλεύεις μέχρι τέλους και να κυνηγάς στόχους.
Για τον Μακκίσικ ή όπως προφέρεται να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα από τα καρφώματα και το πάθος του θα είναι ψέμα.
Θα είναι σίγουρα πολύτιμος του χρόνου, θα προσφέρει κάθετο παιχνίδι που είχαμε χρόνια και χρόνια να δούμε ωστόσο δεν είναι ο πρωταγωνιστής που ψάχνουμε για την επόμενη σεζόν.
Δεν βλέπω να έχει τρομερή δημιουργία και δεν έχει καλό σουτ κάτι που θα είναι μειονέκτημα όταν οι άμυνες τον διαβάσουν και κλείνουν τους διαδρόμους.
Σε κάθε περίπτωση έχουμε βρει ήδη τους 2 απ' τους ξένους της επόμενης σεζόν.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 3:20 pm

Γνωμη για Κονιαρη ; Προσωπικα ενω εβλεπα πραγματα(κυριως αμυντικα) αρχιζω να πιστευω οτι θα γινει αλλος ενας κατσιβελης,αθηναιου,τολιοπουλος.Δν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο ατολμος επιθετικα, μεχρι και ο πιτσιρικας ο νικολαιδης εδειξε περισσοτερο μπασκετικο τσαμπουκα.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
ankostas333

 sophomore
Reactions: 90
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 10:12 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 3:46 pm

Για μένα το ότι επηρεάζεται πολύ εύκολα ψυχολογικά είναι ένα μειονέκτημα που τον κατατάσσει σε ένα μέτριο επίπεδο για τα δεδομένα του Ολυμπιακού που θέλουμε. Αν δεν επιστρέψουμε στην Α1 είναι νομίζω ένας παίχτης που θα παίζει ελάχιστα και κυρίως σε περιπτώσεις τραυματισμών όπως γίνεται πλέον που θεωρητικά έχουμε μια πλήρη αριθμητικά ομάδα. Συμφωνώ για νικολαΐδη.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 6:30 pm

Ενώ είχε ξεκινήσει ενθαρρυντικά την χρονιά, με το νέο έτος κάπου χάθηκε κι αυτός. Έχει βέβαια το ελαφρυντικό ότι πρώτη χρονιά παίζει σε τέτοιο επίπεδο και μάλλον με μεγαλύτερο ρόλο απ'ότι θα περίμενε κανείς όταν θα ερχόταν (ούτε ο ίδιος μάλλον δεν θα πίστευε ότι θα έφτανε να παίζει 15-20 λεπτά σε κάποιους αγώνες, κυρίως επί Κεμζούρα, έστω και στον φετινό Ολυμπιακό).
Επιθετικά πέρα από το τρίποντο, δεν έχει δείξει κάτι άλλο ακόμα. Να παίξει pick n roll δεν μπορεί σχεδόν καθόλου, τα τελειώματα του όταν διεισδύει είναι κάκιστα, ενώ είναι και άτολμος πολύ. Ακόμα και στην άμυνα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερός αμυντικός όσο παρουσιάζεται. Ναι μεν μπορεί να πιέσει την μπάλα, αλλά είναι αρκετά επιρρεπής στο φάουλ.

Περιμένω να τον δω και του χρόνου με ένα χρόνο παραπάνω στην πλάτη του πως θα είναι, αλλά ο Μάντζαρης στην ίδια ηλικία με τον Κόνιαρη και πριν τον τραυματισμό του, ήταν νομίζω κάποια κλικ παραπάνω.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 11:41 pm

Παντως ο μπαικς προχθες μου αρεσε. Ηταν playmaker εφτιαξε φασεις και pnr και εβγαλε ασιστ. Νομιζω πως χρονια ειχα να δω ξενο παικτη στον 1 να παιζει οχι απλα για τη χαμαλοδουλεια του κατεβασματος της μπαλας. Τον γκος δεν τον μετραω, ετσι για να μαθει οτι θυμαμαι ακομα τα floater του.
Ο ροτεσκι (ντρεπομαι αλλα θα το πω) μου αρεσει, αν και οι ασιστ του δεν περιλαμβανουν πικ εν ρολ. Αν ο σπανουλης δεν επανελθει, θελω να μεινει για τριτη επιλογη.
Ο κονιαρης ειναι ενας απο τους πολλους ελληνες που περασαν απο τη θεση αυτη στην ομαδα. Δεν περιμενω πολλα, αλλα μπορει να βελτιωθει σε καποια θεματα. Στη θεση του θα ηθελα να φυγω παντως για να παιζω Α1 και οχι να καθομαι στον παγκο της ευρωλιγκας.'
Πειτε και σεις πως ειδατε τον μπαικς. Με αγχωνει η επιλογη του παικτη διοτι αν δε βγει θα εχουμε προβλημα. Τα λαθη του στα πρωτα δυο ματς με τρομαξαν.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 12:15 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 11:41 pm
Παντως ο μπαικς προχθες μου αρεσε. Ηταν playmaker εφτιαξε φασεις και pnr και εβγαλε ασιστ. Νομιζω πως χρονια ειχα να δω ξενο παικτη στον 1 να παιζει οχι απλα για τη χαμαλοδουλεια του κατεβασματος της μπαλας
Πειτε και σεις πως ειδατε τον μπαικς. Με αγχωνει η επιλογη του παικτη διοτι αν δε βγει θα εχουμε προβλημα. Τα λαθη του στα πρωτα δυο ματς με τρομαξαν.

Προσωπικα περιμενα αλλη επιλογη απο τον μπαρτζωκα (δεν εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου ). Τον παικτη τον εχω παρακολουθησει ουσιαστικα στο περασμα του απο την Βαλενθια και η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο(βεβαια μιλαμε για μικρο δειγμα γραφης).Εχω μια προκαταληψη με τους παικτες που αγωνιζονται στην κινα πανω απο 1 χρονο, θεωρω οτι οταν εχεις παιξει ευρωλιγκα ή θα πας nba ή θα μεινεις/γυρισεις ευρωλιγκα(μιλαω καθαρα για αγωνιστικους λογους). Για μενα το κινεζικο πρωταθλημα δν εχει κανεναν ανταγωνισμο και δεν προσφερει περιβαλλον βελτιωσης για τον εκαστοτε παικτη.Αλλιως θυμαμαι τον ααρον τζακσον της τσσκα και δεν εχει καμια σχεση με τον παικτη που βλεπουμε στην μακαμπι.
Περα απο τις δικες μου ενστασεις και καχυποψιες, τα δειγματα γραφης στην ομαδα μας ειναι ελαχιστα. Εκανε ενα επιεικως μετριο δευτερο ημιχρονο με την μακαμπι, ηταν εξωφρενικα κακος με τον παναθηναικο, ενω πολυτιμος με την εφες. Φαινεται να κατεχει ικανοτητες σε δημιουργια και σκορ , καθως και στην αμυνα πιεζει και μαρκαρει με ορεξη.Ο κοουτς φαινεται να τον εμπιστευεται και προφανως για να τον επιλεξει ταιριαζει στην φιλοσοφια του και στο μπασκετ που θελει να παιξει.Μακαρι να συνεχισει οπως με την εφες .
Επειδη δεν τον ξερω σαν παικτη πραγματικα , θελω να του δωσω πιστωση χρονου.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 7:56 am

papp7 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 12:15 am
Redfly έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 11:41 pm
Παντως ο μπαικς προχθες μου αρεσε. Ηταν playmaker εφτιαξε φασεις και pnr και εβγαλε ασιστ. Νομιζω πως χρονια ειχα να δω ξενο παικτη στον 1 να παιζει οχι απλα για τη χαμαλοδουλεια του κατεβασματος της μπαλας
Πειτε και σεις πως ειδατε τον μπαικς. Με αγχωνει η επιλογη του παικτη διοτι αν δε βγει θα εχουμε προβλημα. Τα λαθη του στα πρωτα δυο ματς με τρομαξαν.

Προσωπικα περιμενα αλλη επιλογη απο τον μπαρτζωκα (δεν εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου ). Τον παικτη τον εχω παρακολουθησει ουσιαστικα στο περασμα του απο την Βαλενθια και η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο(βεβαια μιλαμε για μικρο δειγμα γραφης).Εχω μια προκαταληψη με τους παικτες που αγωνιζονται στην κινα πανω απο 1 χρονο, θεωρω οτι οταν εχεις παιξει ευρωλιγκα ή θα πας nba ή θα μεινεις/γυρισεις ευρωλιγκα(μιλαω καθαρα για αγωνιστικους λογους). Για μενα το κινεζικο πρωταθλημα δν εχει κανεναν ανταγωνισμο και δεν προσφερει περιβαλλον βελτιωσης για τον εκαστοτε παικτη.Αλλιως θυμαμαι τον ααρον τζακσον της τσσκα και δεν εχει καμια σχεση με τον παικτη που βλεπουμε στην μακαμπι.
Περα απο τις δικες μου ενστασεις και καχυποψιες, τα δειγματα γραφης στην ομαδα μας ειναι ελαχιστα. Εκανε ενα επιεικως μετριο δευτερο ημιχρονο με την μακαμπι, ηταν εξωφρενικα κακος με τον παναθηναικο, ενω πολυτιμος με την εφες. Φαινεται να κατεχει ικανοτητες σε δημιουργια και σκορ , καθως και στην αμυνα πιεζει και μαρκαρει με ορεξη.Ο κοουτς φαινεται να τον εμπιστευεται και προφανως για να τον επιλεξει ταιριαζει στην φιλοσοφια του και στο μπασκετ που θελει να παιξει.Μακαρι να συνεχισει οπως με την εφες .
Επειδη δεν τον ξερω σαν παικτη πραγματικα , θελω να του δωσω πιστωση χρονου.
Σχετικά με τον Jackson βασικά δεν έχει σχέση με αυτό που ήταν επειδή πλέον έχει φτάσει 34 και πέρασε και χιαστούς. Για εμένα το πέρασμα από Κίνα δεν είναι απαραίτητα θέμα, αφού τα χρήματα είναι πολλά. Θέμα είναι βέβαια να είσαι εκεί 4 σερί χρόνια, όπως έκανε ο Buycks, αφού ουσιαστικά χάνεις πολύ την αίσθηση του οργανωμένου μπάσκετ. Έδειξε όντως ενθαρρυντικά σημάδια βέβαια με την Εφες και μακάρι να συνεχίσει έτσι.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”