Μεταγραφές στο Ευρωπαικό Μπάσκετ 2021-22

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 7:28 pm

Έχει επίσης τον Μαρτίνεζ στα forward.
Είμαστε σίγουρα για Λαπροβίτολα; Έχει ανακοινωθεί;
Γιατί θα μπορούσε να ήταν η εναλλακτική αν ο Γιοκουμπάιτις πήγαινε Αμερική από φέτος.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 8:23 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 7:28 pm
Έχει επίσης τον Μαρτίνεζ στα forward.
Είμαστε σίγουρα για Λαπροβίτολα; Έχει ανακοινωθεί;
Γιατί θα μπορούσε να ήταν η εναλλακτική αν ο Γιοκουμπάιτις πήγαινε Αμερική από φέτος.
Σίγουρος είναι ο Λάπρο, ναι.
Λογικά είναι αυτό που έλεγα και πιο πάνω. Κυρίως για την Ισπανία.
Σωστός και για τον Μαρτίνεθ, μαζί με τον Σμιτς παρουσιάσαν μεγάλη πρόοδο και θα γεμίσουν τις θέσεις των φόργουορντ (αν δεν γίνει κανά κουλό από το ΝΒΑ για τον Λεττονό).
Και περιμένουν κι έναν φόργουορντ, αλλά αν ΔΕΝ βρέξει λεφτά, θα πάνε για οικονομική λύση. Δεν θα έλεγαν όχι και σε έναν ακόμη σέντερ. :wink:

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 8:37 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 7:28 pm
Είμαστε σίγουρα για Λαπροβίτολα; Έχει ανακοινωθεί;
Γιατί θα μπορούσε να ήταν η εναλλακτική αν ο Γιοκουμπάιτις πήγαινε Αμερική από φέτος.
Ο Chema de Lucas το έγραψε και προς το παρόν δεν έχει ανακοινωθεί. Δεν το ανέφερε στο ρεπορτάζ του. Θα πάει με τρεις άσους η Μπαρτσελόνα όπως πέρσι.

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Ιούλ 21, 2021 10:30 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 7:13 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 6:27 pm
Καλαθης Γιοκουμπαιτις Λαπροβιτολα
Χιγκινς Κουρικ
Αμπρινες
Μιροτιτς Σμιτς
Ντειβις Σανλι Οριολα

Έτοιμη η μπαρτα, ένας SF της μένει που λογικά θα αγοράσει από το αμερικα.
Προβλέπω μέσα στη σαιζόν ο Σάρας να τα πάρει στην κράνα με τον Λάπρο κι εκεί που ειναι σε κανένα γκρεμό να του δώσει μια σπρωξια και μετά να βγαίνει στα δελτία να μας λέει "χάλασε η φάση ". Κατανοητό ότι είναι απαραίτητο το ισπανικό διαβατήριο αλλά θα μπορούσε να είχε πάρει ένα νέο Ισπανό να τον εξελίξει και να μην είναι και παρτσακλό.

Πάντως κοίτα για να τον πήρε αμέσως μετα τη λύση του συμβολαίου του με τη ρεαλ κάτι θα ξέρει.. Κάτι θα έχει δει στο λαπρο που του αρέσει.. Κ μένα γενικά δε μου γεμίζει το μάτι, αλλά ο Σάρας ξέρει. Πιο πιθανό είναι να τον αναγεννήσει κ να τον κάνει έναν τέλειο ρολιστα.. Πάντως θεωρώ φέτος θα δούμε ακόμα καλύτερη μπαρτσα κ ακόμη πιο κοντά στα θέλω του Σάρας. Έδιωξε όσους δεν ήθελε, πήρε γρήγορα τους παίχτες που γούσταρε κ θα τη σουλουπωσει καλά την ομάδα.. Το δίδυμο Ντέιβις σανλι θα είναι πονοκέφαλος για πολλές άμυνες. Ο ένας δυναμίτης στην επίθεση και παίχτης που ρίχνει το ξύλο της ζωής του στην άμυνα και απ την άλλη ο πιο ελαφρύς σανλι με πολύ καλό πικ εν ποπ κ πικ εν ρολ παιχνίδι. Ο σανλι είναι αυτό που λέμε η επιτομή της σκληρής δουλειάς.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 11:02 pm

Agio96 έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 10:30 pm


Πάντως κοίτα για να τον πήρε αμέσως μετα τη λύση του συμβολαίου του με τη ρεαλ κάτι θα ξέρει.. Κάτι θα έχει δει στο λαπρο που του αρέσει.. Κ μένα γενικά δε μου γεμίζει το μάτι, αλλά ο Σάρας ξέρει. Πιο πιθανό είναι να τον αναγεννήσει κ να τον κάνει έναν τέλειο ρολιστα.. Πάντως θεωρώ φέτος θα δούμε ακόμα καλύτερη μπαρτσα κ ακόμη πιο κοντά στα θέλω του Σάρας. Έδιωξε όσους δεν ήθελε, πήρε γρήγορα τους παίχτες που γούσταρε κ θα τη σουλουπωσει καλά την ομάδα.. Το δίδυμο Ντέιβις σανλι θα είναι πονοκέφαλος για πολλές άμυνες. Ο ένας δυναμίτης στην επίθεση και παίχτης που ρίχνει το ξύλο της ζωής του στην άμυνα και απ την άλλη ο πιο ελαφρύς σανλι με πολύ καλό πικ εν ποπ κ πικ εν ρολ παιχνίδι. Ο σανλι είναι αυτό που λέμε η επιτομή της σκληρής δουλειάς.
Έχει λογική αυτό που λες, με μοναδικη ένστασή μου, ότι ο Λάπρο δεν κάνει για ρολίστας. Είναι παίκτης που αναδεικνύει τα καλά του στοιχεία (ταλεντάρα αλλά και ¨αλάνας") μέσα από σημαντικό χρόνο/ρόλο.
Δεν είναι τυχαίο ότι το τελευταίο μισό στη Ρεάλ που όντως πήγε καλύτερα από τον πρώτο ενάμιση χρόνο, ήταν όταν έπαιρνε αναγκαστικά χρόνο (ήταν μόνο αυτός κι ο πιτσιρικάς Αλοθέν στον πρώτο του χρόνο, στον άσσο).

Συμφωνώ κι ότι οι Ντέιβις- Σάνλι θα πονοκεφαλιάσουν τις αντίπαλες άμυνες. Από την άλλη, αμφότεροι είναι ελαφριά 5ρια. Τους λείπουν τα κυβικά για να αντιμετωπίσουν τα καλά 5ρια της Ευρωλίγκας. Θα της κόλλαγε ο Ούντο, αντί του Σανλί. Ακόμα κι ο Ούντο των τελευταίων 2-3 χρόνων.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 22, 2021 7:12 am

basket72 έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 11:02 pm
Agio96 έγραψε:
Τετ Ιούλ 21, 2021 10:30 pm


Πάντως κοίτα για να τον πήρε αμέσως μετα τη λύση του συμβολαίου του με τη ρεαλ κάτι θα ξέρει.. Κάτι θα έχει δει στο λαπρο που του αρέσει.. Κ μένα γενικά δε μου γεμίζει το μάτι, αλλά ο Σάρας ξέρει. Πιο πιθανό είναι να τον αναγεννήσει κ να τον κάνει έναν τέλειο ρολιστα.. Πάντως θεωρώ φέτος θα δούμε ακόμα καλύτερη μπαρτσα κ ακόμη πιο κοντά στα θέλω του Σάρας. Έδιωξε όσους δεν ήθελε, πήρε γρήγορα τους παίχτες που γούσταρε κ θα τη σουλουπωσει καλά την ομάδα.. Το δίδυμο Ντέιβις σανλι θα είναι πονοκέφαλος για πολλές άμυνες. Ο ένας δυναμίτης στην επίθεση και παίχτης που ρίχνει το ξύλο της ζωής του στην άμυνα και απ την άλλη ο πιο ελαφρύς σανλι με πολύ καλό πικ εν ποπ κ πικ εν ρολ παιχνίδι. Ο σανλι είναι αυτό που λέμε η επιτομή της σκληρής δουλειάς.
Έχει λογική αυτό που λες, με μοναδικη ένστασή μου, ότι ο Λάπρο δεν κάνει για ρολίστας. Είναι παίκτης που αναδεικνύει τα καλά του στοιχεία (ταλεντάρα αλλά και ¨αλάνας") μέσα από σημαντικό χρόνο/ρόλο.
Δεν είναι τυχαίο ότι το τελευταίο μισό στη Ρεάλ που όντως πήγε καλύτερα από τον πρώτο ενάμιση χρόνο, ήταν όταν έπαιρνε αναγκαστικά χρόνο (ήταν μόνο αυτός κι ο πιτσιρικάς Αλοθέν στον πρώτο του χρόνο, στον άσσο).

Συμφωνώ κι ότι οι Ντέιβις- Σάνλι θα πονοκεφαλιάσουν τις αντίπαλες άμυνες. Από την άλλη, αμφότεροι είναι ελαφριά 5ρια. Τους λείπουν τα κυβικά για να αντιμετωπίσουν τα καλά 5ρια της Ευρωλίγκας. Θα της κόλλαγε ο Ούντο, αντί του Σανλί. Ακόμα κι ο Ούντο των τελευταίων 2-3 χρόνων.

Δε θεωρώ ότι ο Ντέιβις είναι ελαφρύ πεντάρι.. Δε τον σπρώχνεις κ εύκολα στη ρακέτα. Προφανώς δεν είναι κ ουντο στη δύναμη, αλλά είναι δυνατός. Μπορεί να μη φαίνεται γεμάτος, αλλά υπάρχει εξήγηση σ αυτό ότι πρέπει να ναι βαρυκοκκαλος και να μη φαίνεται πιο "ντουλάπα".

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 7:55 am

Agio96 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 7:12 am

Δε θεωρώ ότι ο Ντέιβις είναι ελαφρύ πεντάρι.. Δε τον σπρώχνεις κ εύκολα στη ρακέτα. Προφανώς δεν είναι κ ουντο στη δύναμη, αλλά είναι δυνατός. Μπορεί να μη φαίνεται γεμάτος, αλλά υπάρχει εξήγηση σ αυτό ότι πρέπει να ναι βαρυκοκκαλος και να μη φαίνεται πιο "ντουλάπα".
Δεν το λέω τόσο για τον σωματότυπό του. Είμαι της άποψης ότι ο σωματότυπος ξεγελάει συχνά (το έχω πει κι εδώ αρκετές φορές). Συχνά λέω κι όχι πάντα ή τις περισσότερες φορές. Π.χ ο Ζαν Σαρλ :) δεν μπορεί να παίξει με τίποτε στο ποστ τα αντίπαλα σέντερ, καθώς έχει σώμα 3ριου.

Για τον Ντέιβις μιλάει ο τρόπος παιξίματος του. Έχει μια πλαστικότητα φόργουορντ. Από την άλλη είναι εκρηκτικός, είναι αθλητικός κι είναι και 2.08, οπότε δεν έχει τεράστια θέματα. Ο συνδυασμός με Σανλί είναι "κάπως" πάντως από τη στιγμή που η Ρεάλ έχει 2 θηρία απέναντι.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:21 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 7:55 am
Agio96 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 7:12 am

Δε θεωρώ ότι ο Ντέιβις είναι ελαφρύ πεντάρι.. Δε τον σπρώχνεις κ εύκολα στη ρακέτα. Προφανώς δεν είναι κ ουντο στη δύναμη, αλλά είναι δυνατός. Μπορεί να μη φαίνεται γεμάτος, αλλά υπάρχει εξήγηση σ αυτό ότι πρέπει να ναι βαρυκοκκαλος και να μη φαίνεται πιο "ντουλάπα".
Δεν το λέω τόσο για τον σωματότυπό του. Είμαι της άποψης ότι ο σωματότυπος ξεγελάει συχνά (το έχω πει κι εδώ αρκετές φορές). Συχνά λέω κι όχι πάντα ή τις περισσότερες φορές. Π.χ ο Ζαν Σαρλ :) δεν μπορεί να παίξει με τίποτε στο ποστ τα αντίπαλα σέντερ, καθώς έχει σώμα 3ριου.

Για τον Ντέιβις μιλάει ο τρόπος παιξίματος του. Έχει μια πλαστικότητα φόργουορντ. Από την άλλη είναι εκρηκτικός, είναι αθλητικός κι είναι και 2.08, οπότε δεν έχει τεράστια θέματα. Ο συνδυασμός με Σανλί είναι "κάπως" πάντως από τη στιγμή που η Ρεάλ έχει 2 θηρία απέναντι.

Σ αυτό έχεις ένα δίκιο.. Στα ματς με τη ρεαλ θα έχει θέμα με τα αντίπαλα κορμιά. Βέβαια θέλω να δω κ το πουαριε πως θα ξεκινήσει την επόμενη σεζόν, καθώς τον βλέπω να έχει στεγνώσει πολύ απ τη τελευταία φορά που την είδαμε στη μπασκονια. Ντάξει με τόσο ξύλο που ρίχνουν οι ομάδες του Σάρας, δε νομίζω ότι θα ναι κ εύκολο για τους ψηλούς της ρεαλ.. Ακόμα κ που είναι πολύ ψηλά κορμιά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:35 am

Agio96 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:21 am

Σ αυτό έχεις ένα δίκιο.. Στα ματς με τη ρεαλ θα έχει θέμα με τα αντίπαλα κορμιά. Βέβαια θέλω να δω κ το πουαριε πως θα ξεκινήσει την επόμενη σεζόν, καθώς τον βλέπω να έχει στεγνώσει πολύ απ τη τελευταία φορά που την είδαμε στη μπασκονια. Ντάξει με τόσο ξύλο που ρίχνουν οι ομάδες του Σάρας, δε νομίζω ότι θα ναι κ εύκολο για τους ψηλούς της ρεαλ.. Ακόμα κ που είναι πολύ ψηλά κορμιά.
Σωστό αυτό για το "ξύλο" που ρίχνουν οι ομάδες του Σάρας.
Βέβαια τής λείπουν 2 από τους καλύτερους, σκληρότερους φόργουορντ που είχε τα τελευταία χρόνια. Οι Χάνγκα και Κλαβέρ που στην άμυνά τους έπαιζαν απέναντι σε γκαρντ και φόργουορντ (ο Ούγγρος) κι απέναντι σε 3-4ρι (ο Κλαβέρ). Αν είχε πάρει τον Κάλινιτς θα ήταν κομπλέ στον τομέα αυτό (και σε άλλους τομείς, βεβαίως μιας κι ο Κάλινιτς είναι μέσα στα 5 καλύτερα 3ρι στην Ευρωλίγκα).
Τώρα θα περιμένει κάτι καλό τον Αύγουστο, για το 3-4.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 22, 2021 9:21 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:35 am
Agio96 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:21 am

Σ αυτό έχεις ένα δίκιο.. Στα ματς με τη ρεαλ θα έχει θέμα με τα αντίπαλα κορμιά. Βέβαια θέλω να δω κ το πουαριε πως θα ξεκινήσει την επόμενη σεζόν, καθώς τον βλέπω να έχει στεγνώσει πολύ απ τη τελευταία φορά που την είδαμε στη μπασκονια. Ντάξει με τόσο ξύλο που ρίχνουν οι ομάδες του Σάρας, δε νομίζω ότι θα ναι κ εύκολο για τους ψηλούς της ρεαλ.. Ακόμα κ που είναι πολύ ψηλά κορμιά.
Σωστό αυτό για το "ξύλο" που ρίχνουν οι ομάδες του Σάρας.
Βέβαια τής λείπουν 2 από τους καλύτερους, σκληρότερους φόργουορντ που είχε τα τελευταία χρόνια. Οι Χάνγκα και Κλαβέρ που στην άμυνά τους έπαιζαν απέναντι σε γκαρντ και φόργουορντ (ο Ούγγρος) κι απέναντι σε 3-4ρι (ο Κλαβέρ). Αν είχε πάρει τον Κάλινιτς θα ήταν κομπλέ στον τομέα αυτό (και σε άλλους τομείς, βεβαίως μιας κι ο Κάλινιτς είναι μέσα στα 5 καλύτερα 3ρι στην Ευρωλίγκα).
Τώρα θα περιμένει κάτι καλό τον Αύγουστο, για το 3-4.
Δε νομίζω ότι το πολυγουσταρε το χανγκα ο Σάρας.. Θυμάμαι το τελευταίο καιρό δε το πολυεβαζε, οπότε από κει ψιλοφανηκε ότι δε τον υπολογίζει για τη νέα σεζόν. Άσε που περσυ είχε υπερφόρτωση στο 3 και στο 4 που θεωρώ ότι δε πολυχρειαζεται. Φέτος έχει μείνει με αμπρινες καθαρό 3αρι και από κει κ πέρα ίσως κατεβαίνει ο σμιτς σε ψηλά σχήματα, να πηγαίνει κ ο χιγκινς εκεί, έχει κ τον μαρτινεζ που τον έβαζε δειλά δειλά πέρσι, οπότε μπορεί κ να μη πάρει.. Ακόμα κ στη ζαλγκιρις είχε τον ουλανοβας ως καθαρό 3αρι κ από κει κ πέρα πήγαινε είτε ο μιλακνις σε πιο κοντό σχήμα ή ο χειζ σε ψηλά σχήματα.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:29 pm

https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... tin-oyniks
Η ούνικς έχει κάνει καλές κινήσεις δεν το περίμενα.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 8:29 am

Στην Ούνικς ο Λορέντζο Μπράουν.



0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6465
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 8:51 am

mixalisgate7 έγραψε:
Παρ Ιούλ 23, 2021 8:29 am
Στην Ούνικς ο Λορέντζο Μπράουν.

Μια χαρά, βελτιώνεται και η Ούνικς σιγά-σιγά που είχε μείνει λίγο πίσω στον σχεδιασμό. Αν πάρει και Hezonja θα έχει μια αρκετά καλή περιφερειακή γραμμή, αν και θέλει ακόμα σίγουρα δύο καλούς ψηλούς και ένα combo guard.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 9:32 am

Ο Περάσοβιτς έχει συνυπάρξει με Ντ. Άνταμς, Μ. Τζείμς και Μπουρούση στη Βιτόρια με σούπερ αποτέλεσματα. Πιθανώς να το καταφέρει και στο Καζάν με Λ. Μπράουν και Χεζόνια. Από κείνη τη χρονιά κι έπειτα ψάχνει κάτι καλό ο Κροάτης προπονητής.

¨Εχει να πέσει πολύ χαϊλαϊτ στα παιχνίδια της Ούνιξ. Κάποια απ΄αυτά θα συνοδευτούν κι από νίκες. :roll:
Οι 3 παίκτες (Μπράουν, Κάνααν, Χεζόνια) που θα τρέξουν την περιφέρεια παίρνουν πολλές επιθέσεις και κάνουν ολίγο τι του κεφαλιού τους. Έφυγαν από το Καζάν οι 3 πιο γειωμένοι της παίκτες, οι Τζ. Σμιθ, Οκάρο και Γουόλτερς. Για να δούμε....

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 4:36 pm

Η Ρεάλ ανακοίνωσε τον Χάνγκα.



0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”