Προολυμπιακό Τουρνουά Καναδά 2020 ( Ελλάδα, Καναδάς, Τσεχία, Τουρκία, Ουρουγουάη)

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 31, 2021 11:33 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:05 am
Μου αρέσει η επιστροφή του Σπανούλη στην Εθνική για το προολυμπιακό, γιατί είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ και η συνήπαρξη του με τον Γιάνναρο αν περάσουμε θα δώσει χαρά και hype σε πολύ κόσμο! Γενικά δύσκολα να προκριθούμε αλλά από φίλο μου που παρακολουθεί nba συστηματικά ξέρω ότι ο Καναδάς πέραν από τον τραυματία Μάρει που είναι παιχταράς οι άλλοι δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά μέτριοι NBAερς. Γενικά το μπάσκετ της FIBA είναι διαφορετικό και είδαμε πως και οι αμερικάνοι δυσκολεύονται χωρίς τους πρωτοκλασάτους παίχτες τους που κάνουν καλά τα βασικά του μπάσκετ. H FIBA θέλει καλή ντρίπλα, σουτ σταθερό και καλό ντράιβ υπό πίεση. Στο θέμα του Σπανούλη ξανά πιστεύω πως αν φορμαριστεί καλα μπορεί να δώσει βοήθεια στην ομάδα, αλλά οι βασικοί έτσι κι αλλιώς θα είναι Καλάθης και Σλούκας!
Σίγουρα δεν είναι φόβητρο, αλλά για την Εθνική που θα κατεβάσουμε στο Προολυμπιακό είναι 1-2 επίπεδα πάνω από μας. Ειδικά οι Wiggins, Brooks, Barrett είναι εκκολαπτόμενοι all-stars ενώ ο Olynyk πιστεύω κάνει πλάκα στους Παπαγιάννη, Μήτογλου όποτε θέλει.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1686
Δημοσιεύσεις: 3880
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 31, 2021 2:32 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 7:16 pm
Λογικά θα υπήρξαν και αρνήσεις παικτών να συμμετάσχουν. Οι Καναδοί που δε φημίζονται για την εθνική τους ομοιογένεια είναι πιθανόν να έχουν και άλλες αποχωρήσεις μέχρι να αρχίσει η προετοιμασία τους. Πολύ σωστή η επισήμανση σου για τους Barrett και Powell, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη Free Agency αλλά και κάποιους συγκεκριμμένους μάνατζερ που σχεδόν πάντα αποτρέπουν/απαγορεύουν στους παίκτες τους να αγωνιστεούν (π.χ. Rich Paul).

Για τον Doornekamp δεν το θυμόμουν καθόλου, όμως νομίζω πως δεν έχει άλλο τόσο έμπειρο F από διεθνείς διοργανώσεις και ίσως για αυτό να τον επέλεξε. Ο Pangos νομίζω πως δεν χώραγε. Ο Nurse έκανε αμάν και πως να τους μαζέψει και τώρα θα τους πει κάτσε έξω Joseph ή Brooks ή NAW για να παίξει 25λεπτα ο Pangos; Χλωμό... Ο Pierre είναι πίσω στην επετηρίδα από τον Ejim που καλύπτει εξίσου καλά τη θέση έχοντας και μεγαλύτερη εμπειρία.
Η ανακοίνωση της ομοσπονδίας αναφέρει πως οι 21 συγκεκριμένοι παίκτες αποδέχθηκαν τη συμμετοχή τους στο καμπ ("21 ATHLETES ACCEPT INVITATIONS TO ATTEND SENIOR MEN’S NATIONAL TEAM FIBA OLYMPIC QUALIFYING TOURNAMENT TRAINING CAMP").

Αυτό είναι μάλλον σημάδι πως δεν πρέπει να περιμένουμε αποχωρήσεις, εκτός αν προκύψει κάποιος τραυματισμός ή κάποιοι παίκτες αγωνίζονται ακόμα στα playoffs. Όσον αφορά τον Pangos, κάπου διάβασα πως ο ίδιος δεν αποδέχθηκε την πρόσκληση για να προφυλαχθεί από ενδεχόμενο τραυματισμό. Δεν νομίζω πως θα έτρωγε χρόνο από αυτούς που αναφέρεις, άλλωστε οι μόνο καθαροί PGs στην προεπιλογή είναι οι Joseph, Bell-Haynes και Nembhard. Ο Pangos είναι σίγουρα καλύτερος των δύο τελευταίων.

Σε άλλα νέα από το στρατόπεδο του Καναδά:

- Η προετοιμασία ξεκινάει στις 16 Ιουνίου στις προσωρινές εγκαταστάσεις των Raptors στη Florida και θα διαρκέσει μόλις 13 ημέρες
- Μετά από μία εβδομάδα προπονήσεων στη Florida, οι Καναδοί θα ταξιδέψουν για τη Βικτώρια στις 24/06
- Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί αν οι αγώνες στη Βικτώρια θα διεξαχθούν με ή χωρίς θεατές
- Δεν υπάρχει ακόμα ενημέρωση για το αν οι Καναδοί θα παίξουν κάποιο ματς προετοιμασίας πριν την έναρξη του προολυμπιακού

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 31, 2021 2:48 pm

Έχεις δίκιο για τον Pangos :) . Πέρυσι είχα διαβάσει κάπου πως ο Nurse σκεφτόταν σαν κύριο ball handler τον Barrett (αν το βρω θα το παραθέσω).

Πάντως οι Καναδοί πάντοτε τα ίδια κάνουν, μαζεύονται 10 ημέρες και μετά κατεβαίνουν στα τουρνουά. Έχουν την αμερικάνικη λογική, ότι οι παίκτες είναι επαγγελματίες ξέρουν να φροντίζουν το σώμα τους κλπ . Μόνο που στο FIBA μπάσκετ αυτό δεν ισχύει απόλυτα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 09, 2021 4:45 pm

Οι Τσέχοι κατεβαίνουν κομπλέ καθώς στην προεπιλογή εκτός του Satoransky δίνεται και ο Vesely (παρόλο που έχω επιφυλάξεις τελικά). Αν είχαν και τον Krejci που νομίζω πως είναι σε φάση αποθεραπείας τότε θα ήταν ακόμη καλύτερα στο συγκεκριμμένο προολυμπιακό τουρνουά.

Έτσι λοιπόν γίνονται το φαβορί του ομίλου τους (πάνω από την Τουρκία) και πιθανότατα ο αντίπαλος μας στον ημιτελικό του τουρνουά (λογικά θα είμαστε δεύτεροι πίσω από τον Καναδά).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 12:34 pm

Ενσωματώθηκαν οι τέσσερις του μικρού τελικού (Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος και Λούντζης). Από την προετοιμασία αποχώρησαν οι Χαραλαμπόπουλος, Παπαδάκης και Σαλούστρος.

Αυτό σημαίνει πως ο Ζήσης (μάλλος ήταν εφεύρεση των "αυλικών" δημοσιογράφων) δεν θα είναι όπως και ο Αγραβάνης. Για τον τελευταίο δε θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά αφού η συμπεριφορά του στα pay-offs ήταν απαράδεκτη (ακόμη και να ήθελε ο Pitino να τον καλέσει, βλέποντας τον στα Play-offs λογικά θα τον έκοβε).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:52 pm

Συμπληρώθηκε το παζλ των παικτών της εθνικής από Ελλάδα με την προσθήκη των τεσσάρων του Παναθηναϊκού και του Μουράτου (περιμένουμε πλέον μόνο τον Νικ). Η έκπληξη είναι πως δεν είναι τελικά ο Μποχωρίδης, αλλά ο Κασελάκης ο τέταρτος.

Έτσι έχουμε στους κοντούς: Σλούκα, Μουράτο, Σπανούλη, Λούντζη, Αθηναίου, Λαρεντζάκη, Κατσίβελη και Καλάθη όταν με το καλό ενσωματωθεί.

Στους ψηλούς υπάρχουν οι: Παπαγιάννης, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Μήτογλου, Χρυσικόπουλος, Καββαδάς και Χουγκάζ.

Ενώ στους "ενδιάμεσους" :P βρίσκονται οι Παπαπέτρου, Ρογκαβόπουλος, Κασελάκης και Γιαννόπουλος.

Στις 18 αρχίζει το Ακρόπολις με αντιπάλους τις Σερβία, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο. Εκεί θα δούμε τι ακριβώς σκέφτεται ο Pitino.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 3:56 pm

Θεωρώ πλέον φαβορί για τη 12άδα τους Μουράτο και Κ.Αντετο. Μένει μια θέση, του συμπληρωματικού 3-4, ανάμεσα σε Χρυσικόπουλο, Κασελάκη και Χουγκάζ. Όχι ότι έχει πολύ σημασία για το ποιος θα επιλεγεί αλλά θα προτιμούσα τη σκληράδα και την εμπειρία του Κάσελ κι ας υστερεί στο σουτ έναντι των άλλων δύο. Ούτως ή άλλως αυτή η ομάδα δεν μπορεί να βασιστεί πολύ στο σουτ.
Τελική 12άδα πιστεύω λοιπόν ότι θα είναι:
Καλάθης, Σλούκας
Σπανούλης, Λαρεντζάκης, Μουράτος
Παπαπέτρου*, Γιαννόπουλος, Κασελάκης
Πρίντεζης, Μήτογλου
Παπαγιάννης, Κ.Αντετοκούνμπο

*Μακάρι να ξεπεράσει γρήγορα ο Παπαπέτρου το πρόβλημά του γιατί είναι ο μόνος ποιοτικός wing στο ρόστερ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 6:02 pm

Εντάξει , δεν είμαι και πιο ψαγμένος μπασκετικός ασχέτως που το αγαπάω το άθλημα και όσο μπορώ βλέπω


Αλλά ,. ειλικρινά ρωτάω και χωρίς να θέλω να γίνω επικριτικός , αυτοί είναι οι καλύτεροι διαθέσιμοι Έλληνες αθλητές αυτή τη στιγμή για την ομάδα μπάσκετ ;;

άποψη μου ότι δεν μπορεί να περάσει αυτό το ροστερ

Φοβάμαι ότι δεν έχουμε ούτε Παπαπέτρου χώρια της άλλες ηχηρές απουσίες που τις ξέραμε

0
“The best teams play for each other, not with each other”
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 6:59 pm

Coach Periklis έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 6:02 pm
Εντάξει , δεν είμαι και πιο ψαγμένος μπασκετικός ασχέτως που το αγαπάω το άθλημα και όσο μπορώ βλέπω


Αλλά ,. ειλικρινά ρωτάω και χωρίς να θέλω να γίνω επικριτικός , αυτοί είναι οι καλύτεροι διαθέσιμοι Έλληνες αθλητές αυτή τη στιγμή για την ομάδα μπάσκετ ;;

άποψη μου ότι δεν μπορεί να περάσει αυτό το ροστερ

Φοβάμαι ότι δεν έχουμε ούτε Παπαπέτρου χώρια της άλλες ηχηρές απουσίες που τις ξέραμε
αν εξαιρεσης το γιαννη και τον θαναση αντετοκούμπο άντε και τον ντορσευ και παπανικολαου δεν υπάρχουν άλλοι δυστυχώς

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 8:00 pm

Coach Periklis έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 6:02 pm
άποψη μου ότι δεν μπορεί να περάσει αυτό το ροστερ
Είναι όντως πολύ δύσκολο να καταφέρει να περάσει αυτή η ομάδα στην Ολυμπιάδα. Τσεχία ή Τουρκία αν και θεωρητικά είναι στα μέτρα μας θα είναι πολύ δύσκολο να τους περάσουμε. Για Καναδά δεν το συζητώ καν, πρέπει να παίξουν όλοι στο 100% για να πούμε ότι έχουμε πιθανότητες.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 9:28 pm

Δε μου αρέσει να γράφω ρόστερ, αλλά έχω την εντύπωση πως ο Αθηναίου θα είναι στην τελική δωδεκάδα- ίσως και με ρόλο. Τώρα για τον τραυματισμό του Παπαπέτρου, δεν γνωρίζω κάτι, δεν θυμάμαι να είχε γραφτεί κάτι, μακάρι να είναι κάτι περαστικό.

Πιθανότατα να έχει συσσωρευτεί πολύ κούραση και εν' όψει νέου συμβολαίου να κοιτάει να προστατέψει την υγεία του, όπως άλλωστε κάνουν πολλοί παίκτες όταν γνωρίζουν πως το όνομα τους συζητείτε για ανεβασμένο κασέ. Ίδωμεν.

Πάντως οι παίκτες που παρατάσουμε έχουν περισσότερες παραστάσεις από διεθνή παιχνίδια, τις περισσότερες από όλες τις ομάδες του προολυμπιακού μας. Το πρόβλημα μας νομίζω έγκειται στην μηδαμινή αθλητικότητα κυρίως. Ίσως για αυτό το λόγο να είναι απαραίτητος ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Being Rick Pitino, λοιπόν! :P

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12001
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 9:33 pm

Coach Periklis έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 6:02 pm
Εντάξει , δεν είμαι και πιο ψαγμένος μπασκετικός ασχέτως που το αγαπάω το άθλημα και όσο μπορώ βλέπω


Αλλά ,. ειλικρινά ρωτάω και χωρίς να θέλω να γίνω επικριτικός , αυτοί είναι οι καλύτεροι διαθέσιμοι Έλληνες αθλητές αυτή τη στιγμή για την ομάδα μπάσκετ ;;

άποψη μου ότι δεν μπορεί να περάσει αυτό το ροστερ

Φοβάμαι ότι δεν έχουμε ούτε Παπαπέτρου χώρια της άλλες ηχηρές απουσίες που τις ξέραμε
Βάλε Γιάννη, Ντόρσει, Παπανικολάου, Θανάση και ναι αυτοί είναι οι καλύτεροι μας.
Αν δε ακόμα και από αυτούς που έχουμε ψάξεις να δεις ποιοι είναι κάτω από 30 ή τι έρχεται από τους μικρότερους θα σε πιάσει κατάθλιψη.

Ούτε εγώ το βλέπω να περνάμε.
Αφήνω ένα παράθυρο γιατί Τούρκους-Τσέχους δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι, το ίδιο και με τους Καναδούς επειδή θα μαζευτούν λίγες μέρες πριν μόνο και δεν είμαι και σίγουρος ότι τελικά θα πάνε όλοι.
Ειδικά αν δεν παίξει ο Παπαπέτρου δεν μας δίνω πιθανότητες

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 10:05 pm

pan24 έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 9:33 pm
[
Βάλε Γιάννη, Ντόρσει, Παπανικολάου, Θανάση και ναι αυτοί είναι οι καλύτεροι μας.
Αν δε ακόμα και από αυτούς που έχουμε ψάξεις να δεις ποιοι είναι κάτω από 30 ή τι έρχεται από τους μικρότερους θα σε πιάσει κατάθλιψη.

Ούτε εγώ το βλέπω να περνάμε.
Αφήνω ένα παράθυρο γιατί Τούρκους-Τσέχους δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι, το ίδιο και με τους Καναδούς επειδή θα μαζευτούν λίγες μέρες πριν μόνο και δεν είμαι και σίγουρος ότι τελικά θα πάνε όλοι.
Ειδικά αν δεν παίξει ο Παπαπέτρου δεν μας δίνω πιθανότητες
Έτσι ακριβώς. Δυσκολότατα χωρίς τον Πάπι, πάνω που λείπουν κι άλλοι. Λογικά πάντως θα είναι η πιο μαχητική εκδοχή της Εθνικής τα τελευταία χρόνια. Έχουμε τουλάχιστον ποιότητα στα γκαρντ. Ο Σπανούλης από ένα 8λέπτο-10λεπτο το κάθε ημίχρονο και σε φάση μετά από πολλή ξεκούραση για μήνες θα βοηθήσει. Συν το κίνητρο να γράψει ιστορία στις τελευταίες του εμφανίσεις αλλά και την αγάπη που έχει για την Εθνική ο άνθρωπος και δεν τίθεται σε αμφισβήτηση από κανέναν.

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1428
Δημοσιεύσεις: 6373
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 9:45 pm

https://www.eurohoops.net/el/bet-el/121 ... -_vLWfu4pQ

Ο Ιωάννου γράφει πως ούτε ο Παπαπέτρου θα συμμετάσχει τελικά, λόγω του προβλήματος στο γόνατο. Άρα θα υπάρχει μεγάλο θέμα στο 3, αφού υπάρχουν μόνο οι Γιαννόπουλος και Κασελάκης ως καθαρά τριάρια, και ο Ρογκαβόπουλος που δεν νομίζω όμως ότι είναι σε θέση να βοηθήσει σε αυτή την φάση. Εκτός κι αν καλέσει ξανά πίσω τον Χαραλαμπόπουλο.

Μακάρι να τους εμπνεύσει ο Πιτίνο και η παρουσία Σπανούλη αν και θα είναι δύσκολα τα πράγματα για την Εθνική μας, ειδικά στην περιφέρεια. Και ο Καλάθης δεν ξέρουμε αν θα είναι στο 100%, αφού μπορεί να κουβαλάει κάποιο κουσούρι από τον τραυματισμό του στο Final-4 και θα ενσωματωθεί στην ομάδα χωρίς καθόλου ξεκούραση και με 4-5 προπονήσεις πρακτικά.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 1:16 am

Το θεμα ειναι αν θα κερδισουμε την Κινα ή θα φυγουμε απο την 1η φαση του προολυμπιακου.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”