Ταινίες

Συντονιστής: Captains

Steph_30

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 9:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Air Jordan 3D Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 2:52 pm

Είδα εχθές το Fight Club.... Δε μπορώ να καταλάβω πως πολλοί έχουν αυτή την ταινία ανάμεσα στις κορυφαίες EVER The First Rule Is The Second Rule is κλπ....κάποιοι που γουστάρουν να δέρνονται μεταξύ τους...κάποιος που φτιάχνει εκρηκτικά από σπιτικά είδη, ένα twister της πλάκας στο τέλος....ένας σχιζοφρενής που δέρνει τον εαυτό του και μετά διαλύει την παγκόσμια οικονομία με synchronised home made explosives!!! Δηλαδή υπάρχει έστω και ένας λόγος που αυτό το πράγμα να θεωρείται από τις κορυφαίες ταινίες Ever????

Υπάρχουν άλλες ταινίες με αρχή, μέση και τέλος?? Όπως το Αrmageddon που αν τη ζήσεις την ταινία ακόμα και θα δακρύσεις όταν ο Μπρους Ουίλις παίρνει την θέση του Μπεν Άφλεκ και καθώς ανεβαίνει το ασανσέρ τον αποκαλεί '' My Son''. 'Η το Independence Day με την πορωτική ομιλία του προέδρου πριν την επίθεση στο εξωγήινο σκάφος.
Ή ταινίες όπως το Men Of Honor, The Last Castle , Leon the Professional, Speed 1 , Sweet November, κλπ που να έχουν μια λογική υπόθεση, να έχουν μια αρχή, μέση και τέλος ...να τη ζεις τη ταινία, να συμπάσχεις με τους ήρωες και στο τέλος να επέλθει η κάθαρσις???

Γιατί τώρα να ζω τη τρέλα ενός σχιζοφρενή που αυτοδέρνεται, φτιάχνει εκρηκτικά με υλικά μπουγάδας και έχει μαζέψει ένα τσούρμο Ούννους που θέλουν να δέρνονται για να περνάει η ώρα τους δεν ήταν και ότι καλύτερο.

1
1 Εικόνα
Ιt ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward , how much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 5:51 pm

Φίλε Steph,το Fight club αν έχεις διαβάσει Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία και γενικότερα ασχοληθεί με τις ανθρωπιστικές επιστήμες,θα το εκτιμήσεις στην τρίτη-τεταρτη φορά που θα το δεις.
Είναι δύσκολη ταινία και την πρώτη φορά συνήθως δεν καταλαβαίνεις τίποτα,δεν φταίς εσύ.
Δύο ταινίες Ιταλικές από μενα.
Cinema Paradiso
Amici miei

2
2 Εικόνα
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Steph_30

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 9:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Air Jordan 3D Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 27, 2020 8:52 pm

No Center-No Party έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 5:51 pm
Φίλε Steph,το Fight club αν έχεις διαβάσει Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία και γενικότερα ασχοληθεί με τις ανθρωπιστικές επιστήμες,θα το εκτιμήσεις στην τρίτη-τεταρτη φορά που θα το δεις.
Είναι δύσκολη ταινία και την πρώτη φορά συνήθως δεν καταλαβαίνεις τίποτα,δεν φταίς εσύ.
Δύο ταινίες Ιταλικές από μενα.
Cinema Paradiso
Amici miei
Φίλε μου δε διαφωνώ ότι η ταινία μπορεί να έχει πολλά κοινωνικά-ανθρωπιστικά μηνύματα. Του style όλοι οι άνθρωποι έχουμε κάποια ένστικτα τα οποία η σύγχρονη κοινωνία και ο τρόπος ζωής μας έχει αναγκάσει να τα καταπιέζουμε και αν μας δοθεί η ευκαιρία πολύ πιθανό να έρθουν στην επιφάνεια κλπ. κλπ. κλπ. Από τη ταινία ως μια ολότητα αλλά και ως μεμονωμένες σκηνές μπορεί να βγάλεις πολλά συμπεράσματα. Το θέμα μου όμως είναι πως δεν είμαι ούτε κριτικός κινηματογράφου ούτε αναλυτής ταινιών δεν είναι αυτή η δουλειά μου για να κάτσω να δω 3-4 φορές μια ταινία για να βγάλω τα συμπεράσματα. Εγώ ως καταναλωτής, μέλος του φιλοθεάμονος κοινού με περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή μου, θέλω να αφιερώσω 2 ώρες από τη ζωή μου, να δω μια ταινία που να μου δημιουργεί κάποια συναισθήματα, να την καταλάβω εξ αρχής να έχει μια αρχή μέση και τέλος και στο τέλος να επέλθει η κάθαρσις που λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Απόψε είδα ''Τhe Sixth Sense''. Μια ταινία με πολύ καλές ερμηνείες από Μπρους Ουιίλις και το παιδί, με στιγμές τρομακτικές, με συγκινητικές στιγμές όταν το παιδί έλεγε στη μητέρα του για τη γιαγιά και όταν ο Μπρους μιλούσε στο τέλος στη γυναίκα του και με ένα δυνατό twister στο τέλος σε έναν από τους βασικούς χαρακτήρες. Well Spent 2 hours of my life.

Όσο για τις Ιταλικές αν και δεν βλέπω ταινίες εκτός των Αμερικάνικων θα τις δω διότι ξέρω Ιταλικά και θα έχει ενδιαφέρον να τις δω στην πρωτότυπη έκδοσή τους.

0
Ιt ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward , how much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!
Άβαταρ μέλους
jhantzop

Moderator
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 3552
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 6:35 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: ο έκτος!
Αγαπημένη ομάδα: Charlotte-Hornets
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 28, 2020 6:48 am

Είδα Joker... πολλή κατάθλιψη... εξαιρετικός ο Joaquin Phoenix, αλλά στην κλίμακα του IMDB βάζω 6... κρίμα που δεν έχει δεκαδικά ολόκληρο IMDB.

0
Steph_30

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 9:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Air Jordan 3D Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 29, 2020 7:22 pm

jhantzop έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 6:20 am
Μία γρήγορη δεκάδα...

The Usual Suspects
The Truman Show
The Sixth Sense
La Vita E Bella
Memento
Dial M For Murder
Meet Joe Black
Love Me If You Dare
The Boy With The Striped Pyjamas
The Shawshank Redemption

βασισμένη κυρίως στα πρωτότυπα και ιδιαίτερα σενάρια

κερασάκι το Moneyball όσον αφορά την κάλυψη του αθλητικού σκέλους
Είδα εχθές το Love me if you dare. Αν και Γαλλική ταινία και εγώ βλέπω σχεδόν αποκλειστικά Αμερικάνικες μου άρεσε. Ειδικά στο τέλος με τη βροχή που δεν τους ένοιαζε τίποτα και o Julian τραγουδούσε το La Vie en Rose. Επίσης προχθές είδα το 6th Sense και έχω δει επίσης το The Shawshank Redemption. Οπότε από τη λίστα σου έχω δει 3 και οι 3 μου άρεσαν....οπότε I'm gonna stick with your list και να δω και τις υπόλοιπες. 8-)

1
1 Εικόνα
Ιt ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward , how much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιαν 30, 2020 5:31 pm

Ανταποκρινόμενος στο αίτημα του Steph_30, ας αφήσω κι εγώ μια τοπ20 λίστα αγαπημένων φιλμ δια πάσαν χρήσιν.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
- 12 Angry Men (1957)
- Paths of Glory (1957)
- Inherit the Wind (1960)
- Diary of a Chambermaid (1964)
- Rosemary's Baby (1968)
- The Devils (1971)
- Annie Hall (1977)
- Apocalypse Now (1979)
- Life of Brian (1979)
- Das Boot (1981)
- Blade Runner (1982)
- Ran (1985)
- Platoon (1986)
- The Silence of the Lambs (1991)
- Reservoir Dogs (1992)
- 12 Monkeys (1995)
- The Matrix (1999)
- Pan's Labyrinth (2006)
- There Will Be Blood (2007)
- The Dark Knight (2008)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 03, 2020 7:56 pm

Πώς μου ξέφυγε αυτό το φανταστικό θρεντ

Λόγω ηλικίας έχω πολλές ελλείψεις, κυρίως στα παλιά κλασσικά

Η αγαπημένη μου ταινία εβερ είναι ο Νονός 1 και το Dark Knight ( έχω λιώσει την τριλογία Νόλαν )

Αλλά θέλω να σταθώ στη συζήτηση περί Κορέας - Ασίας . Ο κορεάτικος κινηματογράφος ήταν η απόλυτη εμπειρία για την δεκαετία που μας πέρασε

Εξαιρετική και η Ισπανία στα μεηνστρηνλμ θρίλερ και ολίγον από Σκανδιναβία

Να δείτε όπως και δηποτε στα της Ασίας

The Wailing ( την έχω βάλει σε άλλο φόρουμ στα κορυφαία δεκαετίας )
I saw the devil
Chaser
Madeo
Memories of a Murder
Train to Busan ( για τους λάτρεις των Ζόμπι)
Yellow sea
The handmaiden
Infernal Affairs ( το ορίτζιναλ departed )
The Raid 1 & 2 ( για ξύλο ασύλληπτης ομορφιάς)

Ισπανία
The Body
The invisible guest

Σκανδιναβία
The Loft

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 03, 2020 10:53 pm

To δικό μου τοπ 15:
1. Das Leben der anderen 2006, Γερμανία
Oι ζωές των άλλων, εκπληκτική ταινία για το πώς η Στάζι είχε μετατρέψει σε κόλαση τις ζωές των πολιτών της Ανατολικής Γερμανίας, με αποτέλεσμα αμέτρητες μη καταγεγραμμένες αυτοκτονίες. Πολύ αληθινή και πολύ κοντά σε αυτά που ζουν οι πολίτες ορισμένων χωρών μέχρι και σήμερα, δυστυχώς.

2. Apocalypto 2006, Μεξικό - ΗΠΑ
Δεν του το χα, αλλά φανταστική αποτύπωση της προλολομβιανής ζψής στο Μεξικό από τον Mel Gibson, που και το έγραψε και το σκηνοθέτησε. Εντάξεθ, ως φανατική καθολικούρα το έγραψε για να δείξει ότι και πριν πάνε οι Χριστιανοί και σφάξουν, κατακλέψουν και βιάσουν όλη την ήπειρο, πάλι βαρβαρότητες γίνονταν (άλλωστε και τα Πάθη του Ιησού ως φανατικός Καθολικός αντισημίτης τα σκηνοθέτησε), αλλά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Απίστευτη μαγκιά είναι ότι η ταινία είναι στα Yucatec Maya, έστω κι αν δεν είναι όλοι οι ηθοποιοί native speakers.

3. Havana Blues 2005, Κούβα- Ισπανία
Δυο νέοι μουσικοί στην Κούβα έχουν να διαλέξουν ανάμεσα στην αυτομόληση ή τη φτώχεια, την εμπορευματοποίηση και την τέχνη, την ελευθερία και τη δουλεία. Τρομεροί χαρακτήρες, εξαιρετικοί διάλογοι, καταπληκτική αποτύπωση της σύγχρονης κουβανικής κοινωνίας.


4. Citizen Cane 1941, ΗΠΑ
Ακόμη και γι αυτούς που χρειαζόμαστε οδοντογλυφίδες στα βλέφαρα για να μείνουμε ξύπνιοι στις ταινίες του απαράδεκτου κατά 99% αμερικάνικου κινηματογράφου, η ταινία είναι ενδεχομένως η καλύτερη ταινία όλων των εποχών. Το ότι γυρίστηκε το 1941 την κάνει ακόμη πιο απίστευτη, 100 χρόνια μπροστά από την εποχή του ο Όρσον Γουέλς και σκηνοθετικά. Μάλλον εμπνευσμένη από τη ζωή του μεγιστάνα Hearst, προειδοποιεί από τότε για τον κίνδυνο που αποτελούν οι μεγιστάνες για την παγκόσμια δημοκρατία.

5. Dioses Rotos 2008, Kούβα
Τρομερά ρεαλιστικό δράμα για την πορνεία στην Κούβα και την κατάπτωση της ζωής στο νησί. Πανέξυπνο σενάριο, εξαιρετική πλοκή, ηθοποιοί που πρέπει να γελάνε με το ποιοι παίρνουν τα Όσκαρ και σενάριο με σαντερία, ανατροπές, ιστορία και καθημερινότητα. Αριστούργημα.

6. Cidade de Deus 2002, Βραζιλία
Ταινία για τη ζωή στις φαβέλες της Βραζιλίας τις δεκαετίες 60 και 70. Το καλύτερο μοντάζ που έχω δει σε ταινία, ορισμένοι από τους πρωταγωνιστές είναι όντως παιδιά από φαβέλες, μαεστρική χρήση της βίας, γροθιά στο στομάχι, ακόμη και για τους πιο κυνικούς, σκηνοθέτης Θεός, η απόλυτη τελειότητα.

7. Paginas del diario de Mauricio 2006, Κούβα
Η κατάπτωση της Κούβας από το 90 κι έπειτα, μέσα από την παρακολούθηση της καθημερινότητας ενός μέλους του κόμματος. Δε θυμάμαι να έχω δει ταινία που να βγαίνουν όλοι κλαμμένοι από την αιθουσα, για μια δεκαετία που διέλυσε τα πάντα, όλοι τα ζήσαμε και κανείς δε θέλει να τα θυμάται. Από τις πιο απαρατήρητες ταινίες της κουβανικής ταινιοθήκης, ήθελα να της κάνω αναφορά.

8. Lord of the Flies 1990, ΗΠΑ
Ένα πλοίο με ανηλίκους και τους καθηγητές τους ναυαγεί και οι μόνοι επιζήσαντες είναι παιδιά, που θα βρεθούν σε ένα ερημικό νησί. Η βιαιότητα της ανθρώπινης φύσης και το κυνήγι της εξουσίας σε όλο τους το μεγαλείο. Σοκαριστική η ταινία, αν και πολλοί τη θεωρούν κατώτερη από την ομώνυμη ταινία του 1963 (στηρίζονται στο ίδιο βιβλίο). Σοκ και δέος, η μόνη περίπτωση που η ταινία μου φάνηκε καλύτερη από το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε.

9. Suite Havana 2003, Koύβα-Ισπανία
Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ χωρίς διαλόγους. Ο σκηνοθέτης ακολουθεί 10 Κουβανούς στην καθημερινότητά τους, με υπόκρουση μόνο τους φυσικούς ήχους της Αβάνας και φανταστική μουσική. Όλο το δράμα της καθημερινότητας, δε χρειάζεται καν λόγια. ΕΠΟΣ.

10. White Squall ΗΠΑ, 1996
Μάλλον απαρατήρητη ταινία του Βρετανού Riddley Scott, που είναι πιο γνωστός για το Blade Runner, το Gladiator και το Thelma / Luise, αλλά για μένα αυτό είναι το αριστούργημά του, με μια θεματική που θυμίζει λίγο το Lord of the Flies, εξερευνώντας την ανθρώπινη φύση σε extreme συνθήκες.

11. Memorias del Subdesarrollo Κούβα, 1968
Ο Τομάς Γκουτιέρες Αλέα είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθετης κι αυτή είναι η καλύτερη ταινία του. Ένας μπουρζουά τύπος αποφασίζει να μείνει στην Κούβα μετά την Επανάσταση, σε αντίθεση με όλο του τον κοινωνικό κύκλο και ζει από κοντά από τον Κόλπο των Χοίρων μέχρι την Κρίση των Πυραύλων, με τη ζωή του να διαλύεται αργά αλλά σταθερά. Το πώς επιτράπηκε η ταινία στην εποχή που γυρίστηκε, ένας Φιντέλ το ξέρει. Πολλές δεκαετίες μπροστά από την εποχή του, μπλέκει από σκηνές ντοκιμαντέρ μέχρι διαδηλώσεις, χωρίς να το καταλαβαίνει κανείς, ο δε ρυθμός αφήγησης από τον πρωταγωνιστή είναι μοναδικός. Θα έλεγα ότι είναι ο "Πολίτης Κέιν" της κουβανικής κινηματογραφίας.

12. κουρδιστό πορτοκάλι 1971, Ηνωμένο Βασίλειο
Τα' παν άλλοι. Φάρος.

13. Slumdog millionaire 2008, Ινδία - Ηνωμένο Βασίλειο
Σχετικά πρόσφατη και γνωστή στο ελληνικό κοινό, πραγματεύεται τις συνθήκες ζωής στις φτωχογειτονιές της Βομβάης, μέσω ενός πιτσιρικά που πηγαίνει σε τηλεπαιχνίδι με μόνο σκοπό να βρει την κοπέλα του. Καταπληκτική τεχνική ετεροχρονισμένης αφήγησης, φοβερές ερμηνείες και μια θεά πρωταγωνίστρια, έξυπνο σενάριο, με εντυπωσίασε όταν την είδα.

14. The Buttefly Effect ΗΠΑ, 2004
Η πιο έξυπνη ετεροχρονισμένη αφήγηση που έχω δει, σε ταινία που υπογραμμίζει το πόσο ρευστά είναι όλα και στο πώς κάθε τυχαίο και φαινομενικά ασήμαντο γεγονός μπορεί να αλλάξει την ιστορία του πλανήτη. Πανέξυπνη σκηνοθεσία

15. Unfinished Spaces Kούβα-ΗΠΑ 2016
Η ιστορία των τριων πρωτοποριακών αρχιτεκτόνων που ανέλαβαν να φτιάξουν το Πανεπιστήμιο Καλών Τεχνών της Κούβας και -εν μέσω επαναστατικού ζήλου- τιμωρήθηκαν με το να γίνουν ... οικοδόμοι πρκειμένου να "ενωθούν με τις μάζες" επειδή τόλμησαν να σχεδιάσουν ένα κτίριο που δεν ανταποκρινόταν στο ιδεολογικό προτσές της Επανάστασης. Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ, μάθημα ζωής.

16. sere asesinado 2013, Γουτεμάλα
Δεν έχω δει καλύτερο ντοκιμαντέρ στη ζωή μου... Η πραγματική ιστορία του Ρόζενμπεργκ, ενός επιφανούς δικηγόρου στη Γουατεμάλα, ο οποίος δολοφονείται ενώ βγαίνει να κάνει ποδήλατο έξω από το σπίτι του. ΘΑ ήταν άλλη μια από τις ατελείωτες δολοφονίες στη χώρα, αν στην κηδεία του δε μοιράζονταν DVD όπου εμφανίζεται ο ίδιος να κατηγορεί τον πρόεδρο της χώρας για την εκτέλεσή του. Η υπόθεση έφερε την κυβέρνηση του Άλβαρο Κολόμ στα πρόθυρα της κατάρρευσης, ο δε Ισπανός δικηγόρος που θα κληθεί από τον ΟΗΕ να διερευνήσει την υπόθεση θα φέρει την απόλυτη ανατροπή. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα συμβαίνουν στο ντοκιμαντέρ, σεναριογράφοι δεν τα φαντάζονται αυτά. Αν είναι να δείτε μια ταινία από τη λίστα μου, αυτή είναι. Στα Αγγλικά τιτλοφορείται "Ι will be murdered".

17. Libertador 2013, Βενεζουέλα
Είπαμε για σενάρια, μοντάζ, σκηνοθεσία, ντοκιμαντέρ, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω μία ταινία για τη φωτογραφία της θα ήταν αυτή. Υπερπαραγωγή με αφορμή τα 200 χρόνια ανεξαρτησίας της Βενεζουέλας, η ταινία κάνει μια βιογραφική ανασκόπηση μιας από τις πιο πλήρεις προσωπικότητες που έχει αναδείξει η παγκόσμία ιστορία, του Σιμόν Μπολίβαρ. Εκπληκτική φωτογραφία, το οποίο είναι και αναμενόμενο, αφού γυρίστηκε στα ωραιότερα μέρη του πλανήτη, στις χώρες των Άνδεων.

Αφήνω 3 θέσεις στο τοπ-20 γιατί επιφυλάσσομαι για όταν γυριστούν ταινίες για ορισμένα κοσμοϊστορικά γεγονότα με τα οποία δεν έχει καταπιαστεί κανείς σκηνοθέτης: τους Πελοποννησιακούς Πολέμους, την κατάκτηση των Ίνκας από τον Πισάρο, τις εξερευνήσεις του Κάπταιν Κουκ ή τη Noche Triste στην Tenochtitlan. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, γίνονται υπερπαραγωγές για το Μπάτμαν και το Σούπερμαν και κάτι ταινίες καταστροφής της κακιάς ώρας και δεν έχει καταπιαστεί κάποιος με την πολιορκία της Κωνσταντινούπολης ή το Μάρκο Πόλο ή τη φωτιά του Λονδίνου το 1666, τη μάχη του Χάστινγκς, την προσωπικότητα του Αλκιβιάδη, την Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Jimmer

 junior
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 11:49 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Φεβ 03, 2020 11:03 pm

Volunteer έγραψε:
Πέμ Ιαν 30, 2020 5:31 pm
Ανταποκρινόμενος στο αίτημα του Steph_30, ας αφήσω κι εγώ μια τοπ20 λίστα αγαπημένων φιλμ δια πάσαν χρήσιν.
- Rosemary's Baby (1968)
Ναι κύριοι ,δεν ξέρω πως ξεχάστηκε απο τη λίστα μου .Η γνησιότερη και πιο πρωτόγονη μορφή τρόμου , ο φόβος της άγνοιας και της αβεβαιότητας .Ο σκηνοθέτης σε διαλύει εγκεφαλικά με μηδέν jumpscares και χωρίς να σου δείξει δευτερόλεπτο το "τέρας" .Ανάλογη μορφή τρόμου που προτείνω : 10 Cloverfield Lane

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 03, 2020 11:21 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Φεβ 03, 2020 10:53 pm
To δικό μου τοπ 15:
1. Das Leben der anderen 2006, Γερμανία
Oι ζωές των άλλων, εκπληκτική ταινία για το πώς η Στάζι είχε μετατρέψει σε κόλαση τις ζωές των πολιτών της Ανατολικής Γερμανίας, με αποτέλεσμα αμέτρητες μη καταγεγραμμένες αυτοκτονίες. Πολύ αληθινή και πολύ κοντά σε αυτά που ζουν οι πολίτες ορισμένων χωρών μέχρι και σήμερα, δυστυχώς.

2. Apocalypto 2006, Μεξικό - ΗΠΑ
Δεν του το χα, αλλά φανταστική αποτύπωση της προλολομβιανής ζψής στο Μεξικό από τον Mel Gibson, που και το έγραψε και το σκηνοθέτησε. Εντάξεθ, ως φανατική καθολικούρα το έγραψε για να δείξει ότι και πριν πάνε οι Χριστιανοί και σφάξουν, κατακλέψουν και βιάσουν όλη την ήπειρο, πάλι βαρβαρότητες γίνονταν (άλλωστε και τα Πάθη του Ιησού ως φανατικός Καθολικός αντισημίτης τα σκηνοθέτησε), αλλά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Απίστευτη μαγκιά είναι ότι η ταινία είναι στα Yucatec Maya, έστω κι αν δεν είναι όλοι οι ηθοποιοί native speakers.

3. Havana Blues 2005, Κούβα- Ισπανία
Δυο νέοι μουσικοί στην Κούβα έχουν να διαλέξουν ανάμεσα στην αυτομόληση ή τη φτώχεια, την εμπορευματοποίηση και την τέχνη, την ελευθερία και τη δουλεία. Τρομεροί χαρακτήρες, εξαιρετικοί διάλογοι, καταπληκτική αποτύπωση της σύγχρονης κουβανικής κοινωνίας.


4. Citizen Cane 1941, ΗΠΑ
Ακόμη και γι αυτούς που χρειαζόμαστε οδοντογλυφίδες στα βλέφαρα για να μείνουμε ξύπνιοι στις ταινίες του απαράδεκτου κατά 99% αμερικάνικου κινηματογράφου, η ταινία είναι ενδεχομένως η καλύτερη ταινία όλων των εποχών. Το ότι γυρίστηκε το 1941 την κάνει ακόμη πιο απίστευτη, 100 χρόνια μπροστά από την εποχή του ο Όρσον Γουέλς και σκηνοθετικά. Μάλλον εμπνευσμένη από τη ζωή του μεγιστάνα Hearst, προειδοποιεί από τότε για τον κίνδυνο που αποτελούν οι μεγιστάνες για την παγκόσμια δημοκρατία.

5. Dioses Rotos 2008, Kούβα
Τρομερά ρεαλιστικό δράμα για την πορνεία στην Κούβα και την κατάπτωση της ζωής στο νησί. Πανέξυπνο σενάριο, εξαιρετική πλοκή, ηθοποιοί που πρέπει να γελάνε με το ποιοι παίρνουν τα Όσκαρ και σενάριο με σαντερία, ανατροπές, ιστορία και καθημερινότητα. Αριστούργημα.

6. Cidade de Deus 2002, Βραζιλία
Ταινία για τη ζωή στις φαβέλες της Βραζιλίας τις δεκαετίες 60 και 70. Το καλύτερο μοντάζ που έχω δει σε ταινία, ορισμένοι από τους πρωταγωνιστές είναι όντως παιδιά από φαβέλες, μαεστρική χρήση της βίας, γροθιά στο στομάχι, ακόμη και για τους πιο κυνικούς, σκηνοθέτης Θεός, η απόλυτη τελειότητα.

7. Paginas del diario de Mauricio 2006, Κούβα
Η κατάπτωση της Κούβας από το 90 κι έπειτα, μέσα από την παρακολούθηση της καθημερινότητας ενός μέλους του κόμματος. Δε θυμάμαι να έχω δει ταινία που να βγαίνουν όλοι κλαμμένοι από την αιθουσα, για μια δεκαετία που διέλυσε τα πάντα, όλοι τα ζήσαμε και κανείς δε θέλει να τα θυμάται. Από τις πιο απαρατήρητες ταινίες της κουβανικής ταινιοθήκης, ήθελα να της κάνω αναφορά.

8. Lord of the Flies 1990, ΗΠΑ
Ένα πλοίο με ανηλίκους και τους καθηγητές τους ναυαγεί και οι μόνοι επιζήσαντες είναι παιδιά, που θα βρεθούν σε ένα ερημικό νησί. Η βιαιότητα της ανθρώπινης φύσης και το κυνήγι της εξουσίας σε όλο τους το μεγαλείο. Σοκαριστική η ταινία, αν και πολλοί τη θεωρούν κατώτερη από την ομώνυμη ταινία του 1963 (στηρίζονται στο ίδιο βιβλίο). Σοκ και δέος, η μόνη περίπτωση που η ταινία μου φάνηκε καλύτερη από το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε.

9. Suite Havana 2003, Koύβα-Ισπανία
Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ χωρίς διαλόγους. Ο σκηνοθέτης ακολουθεί 10 Κουβανούς στην καθημερινότητά τους, με υπόκρουση μόνο τους φυσικούς ήχους της Αβάνας και φανταστική μουσική. Όλο το δράμα της καθημερινότητας, δε χρειάζεται καν λόγια. ΕΠΟΣ.

10. White Squall ΗΠΑ, 1996
Μάλλον απαρατήρητη ταινία του Βρετανού Riddley Scott, που είναι πιο γνωστός για το Blade Runner, το Gladiator και το Thelma / Luise, αλλά για μένα αυτό είναι το αριστούργημά του, με μια θεματική που θυμίζει λίγο το Lord of the Flies, εξερευνώντας την ανθρώπινη φύση σε extreme συνθήκες.

11. Memorias del Subdesarrollo Κούβα, 1968
Ο Τομάς Γκουτιέρες Αλέα είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθετης κι αυτή είναι η καλύτερη ταινία του. Ένας μπουρζουά τύπος αποφασίζει να μείνει στην Κούβα μετά την Επανάσταση, σε αντίθεση με όλο του τον κοινωνικό κύκλο και ζει από κοντά από τον Κόλπο των Χοίρων μέχρι την Κρίση των Πυραύλων, με τη ζωή του να διαλύεται αργά αλλά σταθερά. Το πώς επιτράπηκε η ταινία στην εποχή που γυρίστηκε, ένας Φιντέλ το ξέρει. Πολλές δεκαετίες μπροστά από την εποχή του, μπλέκει από σκηνές ντοκιμαντέρ μέχρι διαδηλώσεις, χωρίς να το καταλαβαίνει κανείς, ο δε ρυθμός αφήγησης από τον πρωταγωνιστή είναι μοναδικός. Θα έλεγα ότι είναι ο "Πολίτης Κέιν" της κουβανικής κινηματογραφίας.

12. κουρδιστό πορτοκάλι 1971, Ηνωμένο Βασίλειο
Τα' παν άλλοι. Φάρος.

13. Slumdog millionaire 2008, Ινδία - Ηνωμένο Βασίλειο
Σχετικά πρόσφατη και γνωστή στο ελληνικό κοινό, πραγματεύεται τις συνθήκες ζωής στις φτωχογειτονιές της Βομβάης, μέσω ενός πιτσιρικά που πηγαίνει σε τηλεπαιχνίδι με μόνο σκοπό να βρει την κοπέλα του. Καταπληκτική τεχνική ετεροχρονισμένης αφήγησης, φοβερές ερμηνείες και μια θεά πρωταγωνίστρια, έξυπνο σενάριο, με εντυπωσίασε όταν την είδα.

14. The Buttefly Effect ΗΠΑ, 2004
Η πιο έξυπνη ετεροχρονισμένη αφήγηση που έχω δει, σε ταινία που υπογραμμίζει το πόσο ρευστά είναι όλα και στο πώς κάθε τυχαίο και φαινομενικά ασήμαντο γεγονός μπορεί να αλλάξει την ιστορία του πλανήτη. Πανέξυπνη σκηνοθεσία

15. Unfinished Spaces Kούβα-ΗΠΑ 2016
Η ιστορία των τριων πρωτοποριακών αρχιτεκτόνων που ανέλαβαν να φτιάξουν το Πανεπιστήμιο Καλών Τεχνών της Κούβας και -εν μέσω επαναστατικού ζήλου- τιμωρήθηκαν με το να γίνουν ... οικοδόμοι πρκειμένου να "ενωθούν με τις μάζες" επειδή τόλμησαν να σχεδιάσουν ένα κτίριο που δεν ανταποκρινόταν στο ιδεολογικό προτσές της Επανάστασης. Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ, μάθημα ζωής.

16. sere asesinado 2013, Γουτεμάλα
Δεν έχω δει καλύτερο ντοκιμαντέρ στη ζωή μου... Η πραγματική ιστορία του Ρόζενμπεργκ, ενός επιφανούς δικηγόρου στη Γουατεμάλα, ο οποίος δολοφονείται ενώ βγαίνει να κάνει ποδήλατο έξω από το σπίτι του. ΘΑ ήταν άλλη μια από τις ατελείωτες δολοφονίες στη χώρα, αν στην κηδεία του δε μοιράζονταν DVD όπου εμφανίζεται ο ίδιος να κατηγορεί τον πρόεδρο της χώρας για την εκτέλεσή του. Η υπόθεση έφερε την κυβέρνηση του Άλβαρο Κολόμ στα πρόθυρα της κατάρρευσης, ο δε Ισπανός δικηγόρος που θα κληθεί από τον ΟΗΕ να διερευνήσει την υπόθεση θα φέρει την απόλυτη ανατροπή. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα συμβαίνουν στο ντοκιμαντέρ, σεναριογράφοι δεν τα φαντάζονται αυτά. Αν είναι να δείτε μια ταινία από τη λίστα μου, αυτή είναι. Στα Αγγλικά τιτλοφορείται "Ι will be murdered".

17. Libertador 2013, Βενεζουέλα
Είπαμε για σενάρια, μοντάζ, σκηνοθεσία, ντοκιμαντέρ, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω μία ταινία για τη φωτογραφία της θα ήταν αυτή. Υπερπαραγωγή με αφορμή τα 200 χρόνια ανεξαρτησίας της Βενεζουέλας, η ταινία κάνει μια βιογραφική ανασκόπηση μιας από τις πιο πλήρεις προσωπικότητες που έχει αναδείξει η παγκόσμία ιστορία, του Σιμόν Μπολίβαρ. Εκπληκτική φωτογραφία, το οποίο είναι και αναμενόμενο, αφού γυρίστηκε στα ωραιότερα μέρη του πλανήτη, στις χώρες των Άνδεων.

Αφήνω 3 θέσεις στο τοπ-20 γιατί επιφυλάσσομαι για όταν γυριστούν ταινίες για ορισμένα κοσμοϊστορικά γεγονότα με τα οποία δεν έχει καταπιαστεί κανείς σκηνοθέτης: τους Πελοποννησιακούς Πολέμους, την κατάκτηση των Ίνκας από τον Πισάρο, τις εξερευνήσεις του Κάπταιν Κουκ ή τη Noche Triste στην Tenochtitlan. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, γίνονται υπερπαραγωγές για το Μπάτμαν και το Σούπερμαν και κάτι ταινίες καταστροφής της κακιάς ώρας και δεν έχει καταπιαστεί κάποιος με την πολιορκία της Κωνσταντινούπολης ή το Μάρκο Πόλο ή τη φωτιά του Λονδίνου το 1666, τη μάχη του Χάστινγκς, την προσωπικότητα του Αλκιβιάδη, την Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο...

Μπράβο ρε συ για τις ταινίες που προτείνεις και παράλληλα μας μαθαίνεις( π.χ το "DIoses Rotos" το έμαθα από εσένα με το τοπ10 κουβανικών ταινίων όλων των εποχών-ε) :smile: ενώ το Γουατεμαλτέκικο ντουμαντέρ μόλις το έμαθα τώρα δα, διαβάζοντάς σε και θα το δω προσεχώς.

Το memorias de subdesarollo το είχα σταμπαρισμένο χρόνια και πάνε καμιά 10-15ρια μέρες που αποφάσισα να το δω (μεταξύ καλού ιταλικού σινεμά του 70΄, Τζ.Κασσαβέτη και κινέζικων ταινίων κουνγκ φου Shaw Brothers :P )
Ταινιάρα, οι ¨¨Μνήμες Υπανάπτυξης¨!!!

Το Lord of the files επίσης δεν το ήξερα- το σημείωσα κι αυτό.

Διπλό μπράβο για τον επίλογό σου.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 03, 2020 11:26 pm

Volunteer έγραψε:
Πέμ Ιαν 30, 2020 5:31 pm
Ανταποκρινόμενος στο αίτημα του Steph_30, ας αφήσω κι εγώ μια τοπ20 λίστα αγαπημένων φιλμ δια πάσαν χρήσιν.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
- 12 Angry Men (1957)
- Paths of Glory (1957)
- Inherit the Wind (1960)
- Diary of a Chambermaid (1964)
- Rosemary's Baby (1968)
- The Devils (1971)
- Annie Hall (1977)
- Apocalypse Now (1979)
- Life of Brian (1979)
- Das Boot (1981)
- Blade Runner (1982)
- Ran (1985)
- Platoon (1986)
- The Silence of the Lambs (1991)
- Reservoir Dogs (1992)
- 12 Monkeys (1995)
- The Matrix (1999)
- Pan's Labyrinth (2006)
- There Will Be Blood (2007)
- The Dark Knight (2008)

Πολύ καλή λίστα, θα δω σύντομα το ημερολόγια μιας καμαριέρας με τη επιβλητική Ζαν Μορό.
ΚΑι μόνο τη life of brian με τον σουρεαλ ελληνικό τίτλο, ¨ενας προφήτης μα τι προφήτης" να έβαζες πάλι θα φτανε!!
Στο μεταξύ το Das boot μου έχει ξεφύγει ως ταινία εντελώς όμως. Για να το σημείωσω!

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 04, 2020 12:04 am

Το Das Leben Der Anderen που ανέφερε ο yorgos το είχα δει μεταξύ διαφόρων γερμανικών ταινιών που μας είχαν βάλει στην ώρα των Γερμανικών (κυρίως στη Γ Λυκείου που είχαμε τελειώσει με πτυχία κτλ) ως ένας τρόπος να κατανοήσουμε καλύτερα τη γλώσσα. Πραγματικά υπέροχη ταινία, απίστευτα συγκινητική.

Πολύ γνωστό στο ελληνικό κοινό είναι το Die Welle με πάρα πολύ δυνατά μηνύματα. Ένας καθηγητής σε ένα σχολείο αναλαμβάνει να διδάξει τα παιδιά σχετικά με την απολυταρχία, ενώ είναι αναρχικός. Στην προσπάθεια του να πείσει τα παιδιά ότι στη μοντέρνα Γερμανία δε θα μπορούσε να υπάρξει δικτατορία ξεκινά ένα πείραμα όπου δημιουργεί ένα κίνημα με αυστηρούς κώδικες και αρχές, αρχηγός του οποίου είναι ο ίδιος. Μέχρι που το πείραμα ξεφεύγει...

Μία άλλη φοβερή γερμανική ταινία είναι το Good Bye, Lenin! σχετικά με μία οικογένεια όπου η μητέρα που ζει στην Ανατολική Γερμανία βρίσκεται σε κώμα όσο η Ανατολική και η Δυτική Γερμανία ενώνονται. Όταν ξυπνά, τα παιδιά της μαθαίνουν από το γιατρό ότι οποιοδήποτε ξαφνικό σοκ μπορεί να αποβεί μοιραίο οπότε προσπαθούν να συγκαλύψουν όσα συμβαίνουν γύρω της.

Περισσότερο για το meme είναι γνωστή η Πτώση ή Der Untergang. Ναι, έχει τη γνωστή σκηνή που έγινε meme με τον Hitler που ουρλιάζει, αλλά σαν ταινία έχει πολύ καλές ερμηνείες και κυλά ωραία.

Τέλος μία ταινία που μας απασχόλησε και παλιά στο φόρουμ σε τόπικ με τις πιο σοκαριστικές ταινίες που είχαμε δει είναι το αυστριακό Funny Games του Haneke (φυσικά το αυστριακό είναι πολύ ανώτερο του αμερικάνικου remake από τον ίδιο σκηνοθέτη. Ulrich Mühe στα καλύτερά του). Τότε δεν την είχα δει για να τη σχολιάσω, τώρα πλέον μπορώ να πω ότι δε με σόκαρε, αλλά είναι μία ταινία που σου γεννά πάρα πολλά συναισθήματα και σε κρατά σε μια συνεχή αγωνία για το τι μπορεί να γίνει μετά. Μια οικογένεια πηγαίνει στο εξωχικό της μέχρι που εμφανίζονται δύο νέοι να ζητήσουν αυγά. Ξαφνικά ο ένας εξ αυτών σπάει το πόδι του πατέρα με ένα μπαστούνι του γκολφ. Βάζουν λοιπόν ένα στοίχημα χωρίς τη συναίνεση της οικογένειας όπου ποντάρουν ότι σε 24 ώρες η οικογένεια θα είναι νεκρή, ενώ η οικογένεια πρέπει να ποντάρει στο ότι οι δύο τύποι θα είναι νεκροί σε 24 ώρες. Φυσικά τίποτα δε γίνεται μια και έξω, αλλά όλοι περνάνε μια σειρά από παράξενα παιχνίδια. Φοβερό.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 04, 2020 6:53 am

Είδε κανείς το uncut gems?

0
Άβαταρ μέλους
patrickdrd

senior
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2006 3:19 pm
Twitter: patrickdrd1
Αγαπημένος παίκτης: Reggie Miller
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 04, 2020 7:32 am

Ναι, είδαμε, συμπαθητικό θα το χαρακτήριζα, δεν συμφωνώ με την παράκρουση που διαβάζω, δεν τρελάθηκα όπως πολύς κόσμος..

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 04, 2020 2:07 pm

nikolas12 έγραψε:
Τρί Φεβ 04, 2020 12:04 am
Το Das Leben Der Anderen που ανέφερε ο yorgos το είχα δει μεταξύ διαφόρων γερμανικών ταινιών που μας είχαν βάλει στην ώρα των Γερμανικών (κυρίως στη Γ Λυκείου που είχαμε τελειώσει με πτυχία κτλ) ως ένας τρόπος να κατανοήσουμε καλύτερα τη γλώσσα. Πραγματικά υπέροχη ταινία, απίστευτα συγκινητική.

Πολύ γνωστό στο ελληνικό κοινό είναι το Die Welle με πάρα πολύ δυνατά μηνύματα. Ένας καθηγητής σε ένα σχολείο αναλαμβάνει να διδάξει τα παιδιά σχετικά με την απολυταρχία, ενώ είναι αναρχικός. Στην προσπάθεια του να πείσει τα παιδιά ότι στη μοντέρνα Γερμανία δε θα μπορούσε να υπάρξει δικτατορία ξεκινά ένα πείραμα όπου δημιουργεί ένα κίνημα με αυστηρούς κώδικες και αρχές, αρχηγός του οποίου είναι ο ίδιος. Μέχρι που το πείραμα ξεφεύγει...

Μία άλλη φοβερή γερμανική ταινία είναι το Good Bye, Lenin! σχετικά με μία οικογένεια όπου η μητέρα που ζει στην Ανατολική Γερμανία βρίσκεται σε κώμα όσο η Ανατολική και η Δυτική Γερμανία ενώνονται. Όταν ξυπνά, τα παιδιά της μαθαίνουν από το γιατρό ότι οποιοδήποτε ξαφνικό σοκ μπορεί να αποβεί μοιραίο οπότε προσπαθούν να συγκαλύψουν όσα συμβαίνουν γύρω της.

Περισσότερο για το meme είναι γνωστή η Πτώση ή Der Untergang. Ναι, έχει τη γνωστή σκηνή που έγινε meme με τον Hitler που ουρλιάζει, αλλά σαν ταινία έχει πολύ καλές ερμηνείες και κυλά ωραία.

Τέλος μία ταινία που μας απασχόλησε και παλιά στο φόρουμ σε τόπικ με τις πιο σοκαριστικές ταινίες που είχαμε δει είναι το αυστριακό Funny Games του Haneke (φυσικά το αυστριακό είναι πολύ ανώτερο του αμερικάνικου remake από τον ίδιο σκηνοθέτη. Ulrich Mühe στα καλύτερά του). Τότε δεν την είχα δει για να τη σχολιάσω, τώρα πλέον μπορώ να πω ότι δε με σόκαρε, αλλά είναι μία ταινία που σου γεννά πάρα πολλά συναισθήματα και σε κρατά σε μια συνεχή αγωνία για το τι μπορεί να γίνει μετά. Μια οικογένεια πηγαίνει στο εξωχικό της μέχρι που εμφανίζονται δύο νέοι να ζητήσουν αυγά. Ξαφνικά ο ένας εξ αυτών σπάει το πόδι του πατέρα με ένα μπαστούνι του γκολφ. Βάζουν λοιπόν ένα στοίχημα χωρίς τη συναίνεση της οικογένειας όπου ποντάρουν ότι σε 24 ώρες η οικογένεια θα είναι νεκρή, ενώ η οικογένεια πρέπει να ποντάρει στο ότι οι δύο τύποι θα είναι νεκροί σε 24 ώρες. Φυσικά τίποτα δε γίνεται μια και έξω, αλλά όλοι περνάνε μια σειρά από παράξενα παιχνίδια. Φοβερό.
Εξαιρετικές όντως!

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”