Πολιτική Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 9:50 pm

Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 9:34 pm
Το ότι όλα αυτά τα γεγονότα δε γίνονται αν δεν υπάρχει στηριξη από τα ΜΜΕ το έχω και αυτό δεδομένο. Για να τεκμηριωθεί όμως αυτό απαιτείται ανάλυση σε επίπεδο ψυχολογίας της μάζας και των τεχνικών ελέγχου της που δεν έχω διάθεση να ψάξω. Μου αρκούν τα αποτελέσματα.
διαφωνώ, η "ανάλυση σε επίπεδο ψυχολογίας της μάζας" θα βοηθούσε να εξηγήσει το γιατί συνέβη ό,τι συνέβη, όχι το να τεκμηριώσει το ότι όντως συνέβη.

για την τεκμηρίωση αρκεί να ανατρέξει κανείς στον τύπο της εποχής, το οποίο ούτε εγώ έχω διάθεση να κάνω, αλλά ανέφερα κάποια παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. συν φυσικά το νο1 τεκμήριο, το σε ποιους ανήκουν τα ΜΜΕ.

γενικότερα, ζούμε στην εποχή που ΔΕ χρειάζεται στήριξη από τα συστημικά ΜΜΕ για να κερδίσεις την εξουσία, είναι πολλά τα παραδείγματα σε παγκόσμιο επίπεδο που το επιβεβαιώνουν με πρώτο και καλύτερο τον Τραμπ, ο οποίος σταθερή στήριξη προεκλογικά είχε μόνο από το FOX. αρκούσε ένας στρατός από ακροδεξιά σάιτ με ειδίκευση στα fake news τύπου Breitbart και alt-right influencers σαν τον Milo Yiannopoulos (+ μερικά δις στην τσέπη φυσικά) για να γίνει Πρόεδρος των ΗΠΑ κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 10:16 pm

Την επιστήμη την χρησιμοποιουν όχι για να εξηγήσουν τα φαινόμενα, το έχουν ξεπεράσει αυτό το στάδιο, αλλά για να προβλέψουν , να ελεγξουν και να καθορίσουν τις ...αποφάσεις του κόσμου. Ο τύπος της εποχής απλά ήταν το μέσο για τα αποτελέσματα που θεώρησα πιο πριν ως γεγονότα. Ακόμα και σήμερα διαβάζουμε και ακούμε για την διακυβέρνηση των κομμουνιστών, ή αριστερών ... Ο σύριζα ολοκλήρωσε την αποστολή του, αλλά αφού μπορούν και τον διατηρούν ακόμα, για μια δύο φορές ακόμα θα τον βέπουμε συχνά. Τρομάζω με το επόμενο δίπολο που θα ετοιμάσουν.

Γιατί νομίζω ότι ζω εποχές δίδυμων πύργων? Τι ετοιμάζουν πάλι?

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 07, 2021 10:39 am

Reaper έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 5:39 am
Πηραν και το Senate οι Δημοκρατικοι κανοντας το 2/2 στα run-off της Georgia. Ο Osoff να στειλει ενα ευχαριστω στον Trump που αντι να βοηθα τους υποψηφιους του εκανε ραλι που εβριζε τον ρεπουμπλικανο κυβερνητη επειδη δεν βρηκε 12 χιλιαδες ψηφους για να του δωσει την πολιτεια με το ετσι θελω.
Και όχι μόνο θα έλεγα. Αυτό που έγινε εκλογικά στη Georgia με την νίκη του Raphael Warnock στο ένα εκ των δύο επαναληπτικών εκλογών για το Senate, δεν έχει προηγούμενο νομίζω. Κέρδισε αφροαμερικανός στη Georgia, σχηματικά είναι σαν να κερδίσει το ΚΚΕ την Ευρυτανία ή τη Λακωνία σε εθνικές εκλογές. Στις ΗΠΑ συσπειρώθηκε κόσμος ακόμη και σε πολιτείες που κυριαρχεί μίσος για το διαφορετικό και επέλεξαν δημοκρατικούς υποψηφίους.

Μετά όμως τα χθεσινά "χαριεντίσματα" αστυνομικών και οπαδών του Trump εκτός Καπιτωλείου, ομολογώ πως δεν περίμενα τόσο νωρίς να γίνει κάτι τέτοιο, φοβάμαι πως θα αρχίσει ένα γαϊτανάκι παρόμοιων αντιδράσεων στους ανα των κόσμο μικρούς Trump (π.χ. Bolsonaro).

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 07, 2021 10:59 am

Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 10:16 pm
Την επιστήμη την χρησιμοποιουν όχι για να εξηγήσουν τα φαινόμενα, το έχουν ξεπεράσει αυτό το στάδιο, αλλά για να προβλέψουν , να ελεγξουν και να καθορίσουν τις ...αποφάσεις του κόσμου. Ο τύπος της εποχής απλά ήταν το μέσο για τα αποτελέσματα που θεώρησα πιο πριν ως γεγονότα. Ακόμα και σήμερα διαβάζουμε και ακούμε για την διακυβέρνηση των κομμουνιστών, ή αριστερών ... Ο σύριζα ολοκλήρωσε την αποστολή του, αλλά αφού μπορούν και τον διατηρούν ακόμα, για μια δύο φορές ακόμα θα τον βέπουμε συχνά. Τρομάζω με το επόμενο δίπολο που θα ετοιμάσουν.

Γιατί νομίζω ότι ζω εποχές δίδυμων πύργων? Τι ετοιμάζουν πάλι?
Μα δεν διαφωνω για αυτο οτι δημιουργουν διπολα και απλως μας λενε να επιλεξουμε. σε ολο τον κοσμο αυτο συμβαινει και ειναι ο τροπος της αστικης δημοκρατιας για την διαιωνηση της. Βεβαια εδω στην Ελλαδα δεν ειναι ακριβως ετσι, υπαρχει μια ελιτ πλουσιων και τα βυσματα της που προσπαθει να βγαινει εξουσια και οταν βγαινει εκτος απο ολους τους αθεμιτους τροπους που δημιουργει (κυριως ΜΜΕ) ωστε να συνεχισει να ειναι εξουσια, αλλα ταυτοχρονα με το που βγαινει απλως τρωει οτι υπαρχει απο δημοσιο χρημα (ΝΔ). Τυχαιο που καθε φορα που βγαινει ΝΔ η χωρα ειναι υπο διαλυση και οτι ποτε δεν βγαζουν 4ετια. Εγω οσο ζω (καραμανλη, σαμαρα και μητσοτακη τωρα προλαβα), παντα θυμαμαι ξεφραγο αμπελι την χωρα επι ημερων ΝΔ και παντα οταν εφευγαν (ποτε 4ετια) αφηναν καμενη γη εντελως πισω τους!

αυτο ο Συριζα δεν το εκανε. ναι τον σκοπο του εκπληρωσε και αυτο δεν λεω και σε γενικοτερες γραμμες μανταρα τα εκανε, αλλα και παλι δεν παυει να μην ειχε ουτε το ελαχιστο απο σκανδαλα και κατασπαληση δημοσιου χρηματος. Δεν βελτιωσε κατι απο το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας (ηταν απιστευρα δυσκολο αυτο βεβαια στην κατασταση μας) ουτε εβαλε τις βασεις για κατι δραματικα καλο. Απλως εστω και ετσι η χωρα λειτουργουσε πολυ καλυτερα και εννοοεται πως ηταν πολυ πιο σοβαρη απο το τσιρκο της ΝΔ, που αλλα λεει ο ενας πολιτικος στις 9, αλλα λεει ο αλλος στις 10 και τελικα αλλα γινονται στις 11! και μολις αποδειχθει βλακεια βγαινει ο Μητσοτακης και τα παιρνει ολα πισω.

Προσωπικα δεν ανηκω, ουτε πιστευω σε αυτα τα πολιτικα συστηματα και ουτε καν τα στηριζω. Αλλα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα καθε φορα που βγαινει η ΝΔ που τα διαλυει ολα, σε σχεση με ειδικα το Συριζα, που δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το να θελουμε Συριζα. Προσοχη εγω ειμαι εντελως αντιθετος στο συριζα και οι πολιτικες μου πεποιθησεις ειναι εντελως μακρια απο το κεντροδεξιο συριζα (καμια σχεση με αριστερα αυτο το κομμα), απλως γεγονοτα παραθετω.

Συμφωνω με την τοποθετηση σου με τον ρολο της επιστημης στα πολιτικα δρομενα. πλεον με τον ογκο των δεδομενων που εχουν για καθε εναν απο εμας και τα εργαλεια διαχειρησης τους να ειναι τεραστια, απλως βγαζουν οτι μοντελο γουσταρουν για το πως να ελεγξουν τις αποφασεις μας και το πως να μας κατευθηνουν

0
Peris123

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 07, 2021 2:17 pm

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 10:59 am
Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 10:16 pm
Την επιστήμη την χρησιμοποιουν όχι για να εξηγήσουν τα φαινόμενα, το έχουν ξεπεράσει αυτό το στάδιο, αλλά για να προβλέψουν , να ελεγξουν και να καθορίσουν τις ...αποφάσεις του κόσμου. Ο τύπος της εποχής απλά ήταν το μέσο για τα αποτελέσματα που θεώρησα πιο πριν ως γεγονότα. Ακόμα και σήμερα διαβάζουμε και ακούμε για την διακυβέρνηση των κομμουνιστών, ή αριστερών ... Ο σύριζα ολοκλήρωσε την αποστολή του, αλλά αφού μπορούν και τον διατηρούν ακόμα, για μια δύο φορές ακόμα θα τον βέπουμε συχνά. Τρομάζω με το επόμενο δίπολο που θα ετοιμάσουν.

Γιατί νομίζω ότι ζω εποχές δίδυμων πύργων? Τι ετοιμάζουν πάλι?
Μα δεν διαφωνω για αυτο οτι δημιουργουν διπολα και απλως μας λενε να επιλεξουμε. σε ολο τον κοσμο αυτο συμβαινει και ειναι ο τροπος της αστικης δημοκρατιας για την διαιωνηση της. Βεβαια εδω στην Ελλαδα δεν ειναι ακριβως ετσι, υπαρχει μια ελιτ πλουσιων και τα βυσματα της που προσπαθει να βγαινει εξουσια και οταν βγαινει εκτος απο ολους τους αθεμιτους τροπους που δημιουργει (κυριως ΜΜΕ) ωστε να συνεχισει να ειναι εξουσια, αλλα ταυτοχρονα με το που βγαινει απλως τρωει οτι υπαρχει απο δημοσιο χρημα (ΝΔ). Τυχαιο που καθε φορα που βγαινει ΝΔ η χωρα ειναι υπο διαλυση και οτι ποτε δεν βγαζουν 4ετια. Εγω οσο ζω (καραμανλη, σαμαρα και μητσοτακη τωρα προλαβα), παντα θυμαμαι ξεφραγο αμπελι την χωρα επι ημερων ΝΔ και παντα οταν εφευγαν (ποτε 4ετια) αφηναν καμενη γη εντελως πισω τους!

αυτο ο Συριζα δεν το εκανε. ναι τον σκοπο του εκπληρωσε και αυτο δεν λεω και σε γενικοτερες γραμμες μανταρα τα εκανε, αλλα και παλι δεν παυει να μην ειχε ουτε το ελαχιστο απο σκανδαλα και κατασπαληση δημοσιου χρηματος. Δεν βελτιωσε κατι απο το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας (ηταν απιστευρα δυσκολο αυτο βεβαια στην κατασταση μας) ουτε εβαλε τις βασεις για κατι δραματικα καλο. Απλως εστω και ετσι η χωρα λειτουργουσε πολυ καλυτερα και εννοοεται πως ηταν πολυ πιο σοβαρη απο το τσιρκο της ΝΔ, που αλλα λεει ο ενας πολιτικος στις 9, αλλα λεει ο αλλος στις 10 και τελικα αλλα γινονται στις 11! και μολις αποδειχθει βλακεια βγαινει ο Μητσοτακης και τα παιρνει ολα πισω.

Προσωπικα δεν ανηκω, ουτε πιστευω σε αυτα τα πολιτικα συστηματα και ουτε καν τα στηριζω. Αλλα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα καθε φορα που βγαινει η ΝΔ που τα διαλυει ολα, σε σχεση με ειδικα το Συριζα, που δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το να θελουμε Συριζα. Προσοχη εγω ειμαι εντελως αντιθετος στο συριζα και οι πολιτικες μου πεποιθησεις ειναι εντελως μακρια απο το κεντροδεξιο συριζα (καμια σχεση με αριστερα αυτο το κομμα), απλως γεγονοτα παραθετω.

Συμφωνω με την τοποθετηση σου με τον ρολο της επιστημης στα πολιτικα δρομενα. πλεον με τον ογκο των δεδομενων που εχουν για καθε εναν απο εμας και τα εργαλεια διαχειρησης τους να ειναι τεραστια, απλως βγαζουν οτι μοντελο γουσταρουν για το πως να ελεγξουν τις αποφασεις μας και το πως να μας κατευθηνουν
Κεντρώος. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κέντρο, ντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγώ προσωπικά αυτό που προσάπτω στον ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι ενώ σε κάποια φάση είχε οδηγήσει σε έντονη πολιτικοποίηση του κόσμου, εν τέλει η πορεία των διαπραγματεύσεων, το δημοψήφισμα αλλά και η μετέπειτα διαχείριση του μνημονίου οδήγησε σε μια πλήρη αποπολιτικοποίηση και σε περαιτέρω διάβρωση της ενασχόλησης του κόσμου με την πολιτική. Αυτό λοιπόν έδωσε πνοή στην δεξία και βιώνουμε ότι βιώνουμε. Χωρίς πολιτκοποίηση του κόσμου δεν επέρχεται καμία ουσίωδης αλλαγή.

That said, όποιος συγκρίνει διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με διακυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ είναι τελείως απολιτικ, στη χειρότερη προβοκάρει.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 07, 2021 2:35 pm

Peris123 έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 2:17 pm
Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 10:59 am


Μα δεν διαφωνω για αυτο οτι δημιουργουν διπολα και απλως μας λενε να επιλεξουμε. σε ολο τον κοσμο αυτο συμβαινει και ειναι ο τροπος της αστικης δημοκρατιας για την διαιωνηση της. Βεβαια εδω στην Ελλαδα δεν ειναι ακριβως ετσι, υπαρχει μια ελιτ πλουσιων και τα βυσματα της που προσπαθει να βγαινει εξουσια και οταν βγαινει εκτος απο ολους τους αθεμιτους τροπους που δημιουργει (κυριως ΜΜΕ) ωστε να συνεχισει να ειναι εξουσια, αλλα ταυτοχρονα με το που βγαινει απλως τρωει οτι υπαρχει απο δημοσιο χρημα (ΝΔ). Τυχαιο που καθε φορα που βγαινει ΝΔ η χωρα ειναι υπο διαλυση και οτι ποτε δεν βγαζουν 4ετια. Εγω οσο ζω (καραμανλη, σαμαρα και μητσοτακη τωρα προλαβα), παντα θυμαμαι ξεφραγο αμπελι την χωρα επι ημερων ΝΔ και παντα οταν εφευγαν (ποτε 4ετια) αφηναν καμενη γη εντελως πισω τους!

αυτο ο Συριζα δεν το εκανε. ναι τον σκοπο του εκπληρωσε και αυτο δεν λεω και σε γενικοτερες γραμμες μανταρα τα εκανε, αλλα και παλι δεν παυει να μην ειχε ουτε το ελαχιστο απο σκανδαλα και κατασπαληση δημοσιου χρηματος. Δεν βελτιωσε κατι απο το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας (ηταν απιστευρα δυσκολο αυτο βεβαια στην κατασταση μας) ουτε εβαλε τις βασεις για κατι δραματικα καλο. Απλως εστω και ετσι η χωρα λειτουργουσε πολυ καλυτερα και εννοοεται πως ηταν πολυ πιο σοβαρη απο το τσιρκο της ΝΔ, που αλλα λεει ο ενας πολιτικος στις 9, αλλα λεει ο αλλος στις 10 και τελικα αλλα γινονται στις 11! και μολις αποδειχθει βλακεια βγαινει ο Μητσοτακης και τα παιρνει ολα πισω.

Προσωπικα δεν ανηκω, ουτε πιστευω σε αυτα τα πολιτικα συστηματα και ουτε καν τα στηριζω. Αλλα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα καθε φορα που βγαινει η ΝΔ που τα διαλυει ολα, σε σχεση με ειδικα το Συριζα, που δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το να θελουμε Συριζα. Προσοχη εγω ειμαι εντελως αντιθετος στο συριζα και οι πολιτικες μου πεποιθησεις ειναι εντελως μακρια απο το κεντροδεξιο συριζα (καμια σχεση με αριστερα αυτο το κομμα), απλως γεγονοτα παραθετω.

Συμφωνω με την τοποθετηση σου με τον ρολο της επιστημης στα πολιτικα δρομενα. πλεον με τον ογκο των δεδομενων που εχουν για καθε εναν απο εμας και τα εργαλεια διαχειρησης τους να ειναι τεραστια, απλως βγαζουν οτι μοντελο γουσταρουν για το πως να ελεγξουν τις αποφασεις μας και το πως να μας κατευθηνουν
Κεντρώος. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κέντρο, ντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγώ προσωπικά αυτό που προσάπτω στον ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι ενώ σε κάποια φάση είχε οδηγήσει σε έντονη πολιτικοποίηση του κόσμου, εν τέλει η πορεία των διαπραγματεύσεων, το δημοψήφισμα αλλά και η μετέπειτα διαχείριση του μνημονίου οδήγησε σε μια πλήρη αποπολιτικοποίηση και σε περαιτέρω διάβρωση της ενασχόλησης του κόσμου με την πολιτική. Αυτό λοιπόν έδωσε πνοή στην δεξία και βιώνουμε ότι βιώνουμε. Χωρίς πολιτκοποίηση του κόσμου δεν επέρχεται καμία ουσίωδης αλλαγή.

That said, όποιος συγκρίνει διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με διακυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ είναι τελείως απολιτικ, στη χειρότερη προβοκάρει.
συμφωνω σχεδον απολυτα μαζι σου. για να ειναι καποιος ΝΔ και να το υποστηριζει ειτε ειναι αυτα που λες δηλαδη δεν εχει ιδεα απο πολιτικη και δεν παρακολουθει καθολου, ειτε ειναι πλουσιος ειτε βυσμα.

ως κεντροδεξιο το ορισα γιατι ουσιαστικα ιδια πολιτικη εφαρμοζει με ΝΔ απλως δεν κλεβουν και ειναι πιο σοβαροι εννοοειται. ιδιες ιδεες εχουν πανω κατω. και την ΝΔ την εχω ως Δεξιο συντηριτικο κομμα με λιγες ακροδεξιες αποψεις και συνιστωσες για τους ψηφους κυριως.

στα μονα που διαφερουν ειναι η λιγο πιο ανθρωποκεντρικη σκεψη του Συριζα και ειναι πιο κοντα στα πιο αδυναμα κομματια της κοινωνιας σε αντιθεση με ΝΔ που θελει μπατσοκρατιες, θρησκεια και ευνοει ξεκαθαρα μονο πλουσιους και δικα της παιδια.

με αυτην την εννοια δεν μπορω να την πω και καθαρο κεντρο το Συριζα αν και σιγουρα ειναι πιο κοντα ως προς κεντρωες αντιληψεις. Μπορεις να την χαρακτηρισεις και σκετο κεντρο αλλα εχει σχεση και πως το οριζει αυτο καποιος!

0
Peris123

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 07, 2021 2:59 pm

Ναι δεν διαφωνώ. Κοίτα, αν θέλουμε να το αναλύσουμε θα προσδιορίζαμε τον ΣΥΡΙΖΑ σαν ένα σοσιαλδημοκρατικό κόμμα το οποίο λειτουργεί ξεκάθαρα στα πλαίσια της αστικής δημοκρατίας με ένα πιο ''αριστερό'' πρόσημο, της πλάκας πράγματα δηλαδή. Αλλά επί της ουσίας δεν διαφωνώ κάτι σε αυτό που λες. Έτσι ακριβώς είναι.
Απλά η πλάκα είναι (μιας και μιλάμε για το που τοποθετούνται στο πολιτικό τόξο) ότι η ΝΔ πλασάρεται ως ''φιλελεύθερο'' κόμμα και η μόνη σχέση της με το φιλελευθερισμό είναι ότι ίσως ο Μητσοτάκης είχε έρθει σε επαφή μαζί του όταν σπούδαζε στις ΗΠΑ. Κατά τα άλλα ακραία συντηρητικοί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JulliusCeasar

 
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 11:18 am
Τοποθεσία: athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 3:47 am

Καλησπέρα παιδιά, γενικά πολύ ωραίο τόπικ που έχει μείνει σε πολύ καλό επίπεδο από όλους. Όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες ενστάσεις
Ένσταση 1:Η ΝΔ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν κόμμα με την κλασσική μέθοδο(δεξιά, αριστερά) γιατί πολύ απλά λειτουργεί σαν άθροισμα φωνών, με το κάθε στέλεχος να εκφράζει και να αναλαμβάνει να
φέρει στο μαντρί μια δικιά του ¨πελατεία. Για αυτό μπορούμε να δούμε να συνυπάρχουν στο ίδιο κόμμα από πρώην φασίστες( Βορίδης) μέχρι πρώην κουμουνιστές (Θεοδωρικάκος), όπως και όλες τις ενδιάμεσες πολιτικές αποχρώσεις, με όλους αυτούς να κάνουν δηλώσεις που σκοπό έχουν να αγγίξουν τα αυτιά του αντίστοιχου κοινού. Η κυβέρνηση προσπαθεί ουσιαστικά να χαροποιήσει όλα αυτά τα διαφορετικά κοινά, είτε με το να παρέχει ασυλία στην εκκλησία για να ικανοποιήσει τη δεξιά του πτέρυγα, είτε με το να κάνει δηλώσεις περί μπολιάσματος για να ικανοποιήσει τη πιο κεντρώα-φιλελέ πτέρυγα.
Ένσταση 2:Kαμία κυβέρνηση από τη μεταπολίτευση και μετά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως φιλελεύθερη (πόσο μάλλον νεοφιλελεύθερη). Κανένα κόμμα από αυτά που πέρασαν δεν τόλμησε να τα βάλει με το δημόσιο, ούτε να κάνει απαραίτητες μεταρρυθμίσεις, βλέπε ασφαλιστικό. Αντιθέτως όλοι φρόντισαν να διορίσουν τους δικούς τους και να κάνουν μικροσκανδαλάκια για να γεμίσουν τις τσέπες των διαφόρων ¨κουμπάρων¨.
Ένσταση 3:Ο ΣΥΡΙΖΑ πράγματι δεν κατάφερε να φέρει με το μέρος του μεγάλο κομμάτι των ΜΜΕ.Αυτό οφείλεται τόσο στην ανικανότητα του και τον χονδροειδή τρόπο με τον οποίο προσπάθησε να ελέγξει τα κανάλια μέσω του διαγωνισμού για τις άδειες, αλλά κυρίως στην έκλειψη ριζών στην κοινωνία και στα παραδοσιακά κέντρα διαπλοκής όπως η τοπική αυτοδιοίκηση κλπ. Από και και πέρα τα χρυσά χρόνια του αντιμνημονίου(10-15) τα μέσα στήριξαν σχεδόν απόλυτα την ρητορική των αντιμνημονιακών κομμάτων (ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΝΔ μέχρι το 12) δίνοντας έτσι την δυναμική σε όλα αυτά τα κόμματα να γίνουν κυβέρνηση το ένα μετά το άλλο.
Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και καλή χρονιά σε όλους.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 4:31 am

JulliusCeasar έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:47 am
Καλησπέρα παιδιά, γενικά πολύ ωραίο τόπικ που έχει μείνει σε πολύ καλό επίπεδο από όλους. Όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες ενστάσεις
Ένσταση 1:Η ΝΔ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν κόμμα με την κλασσική μέθοδο(δεξιά, αριστερά) γιατί πολύ απλά λειτουργεί σαν άθροισμα φωνών, με το κάθε στέλεχος να εκφράζει και να αναλαμβάνει να
φέρει στο μαντρί μια δικιά του ¨πελατεία. Για αυτό μπορούμε να δούμε να συνυπάρχουν στο ίδιο κόμμα από πρώην φασίστες( Βορίδης) μέχρι πρώην κουμουνιστές (Θεοδωρικάκος), όπως και όλες τις ενδιάμεσες πολιτικές αποχρώσεις, με όλους αυτούς να κάνουν δηλώσεις που σκοπό έχουν να αγγίξουν τα αυτιά του αντίστοιχου κοινού. Η κυβέρνηση προσπαθεί ουσιαστικά να χαροποιήσει όλα αυτά τα διαφορετικά κοινά, είτε με το να παρέχει ασυλία στην εκκλησία για να ικανοποιήσει τη δεξιά του πτέρυγα, είτε με το να κάνει δηλώσεις περί μπολιάσματος για να ικανοποιήσει τη πιο κεντρώα-φιλελέ πτέρυγα.
Η ΝΔ ειναι big tent κεντροδεξια, αλλα εχει ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο σε σχεση με τα αντιστοιχα κομματα της σε Δυτικες χωρες : η ηγεσια της ειναι κεντροδεξια αλλα η μαζα των ψηφοφορων (ειδικα εκτος Αττικης) ειναι συντηρητικη δεξια σε τραγικο βαθμο στα κοινωνικα θεματα. Εκει οφειλεται και το ατελειωτο γλειψιμο της στην Εκκλησια.
JulliusCeasar έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:47 am

Ένσταση 2:Kαμία κυβέρνηση από τη μεταπολίτευση και μετά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως φιλελεύθερη (πόσο μάλλον νεοφιλελεύθερη). Κανένα κόμμα από αυτά που πέρασαν δεν τόλμησε να τα βάλει με το δημόσιο, ούτε να κάνει απαραίτητες μεταρρυθμίσεις, βλέπε ασφαλιστικό. Αντιθέτως όλοι φρόντισαν να διορίσουν τους δικούς τους και να κάνουν μικροσκανδαλάκια για να γεμίσουν τις τσέπες των διαφόρων ¨κουμπάρων¨.
Ουτε προκειται να υπαρξει, διοτι στην Ελλαδα οι λεξεις "ιδιωτικοποιηση", "να μικρυνει το δημοσιο" κλπ. αποφευγονται οπως ο διαολος το λιβανι. Εδω θεωρουμε ακομα τα ιδιωτικα πανεπιστημια ταμπου, οτι το να κοβουν βολτες κομματικες νεολαιες και να γινονται καταληψεις ειναι εκφραση δικαιωματων και ελευθεριων και διαφορες αλλες γραφικοτητες που οταν τις λες σε Ολλανδους, Ισπανους, Αγγλους, Νορβηγους κλπ. νομιζουν οτι τους κανεις πλακα.
JulliusCeasar έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:47 am

Ένσταση 3:Ο ΣΥΡΙΖΑ πράγματι δεν κατάφερε να φέρει με το μέρος του μεγάλο κομμάτι των ΜΜΕ.Αυτό οφείλεται τόσο στην ανικανότητα του και τον χονδροειδή τρόπο με τον οποίο προσπάθησε να ελέγξει τα κανάλια μέσω του διαγωνισμού για τις άδειες, αλλά κυρίως στην έκλειψη ριζών στην κοινωνία και στα παραδοσιακά κέντρα διαπλοκής όπως η τοπική αυτοδιοίκηση κλπ. Από και και πέρα τα χρυσά χρόνια του αντιμνημονίου(10-15) τα μέσα στήριξαν σχεδόν απόλυτα την ρητορική των αντιμνημονιακών κομμάτων (ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΝΔ μέχρι το 12) δίνοντας έτσι την δυναμική σε όλα αυτά τα κόμματα να γίνουν κυβέρνηση το ένα μετά το άλλο.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ενω ειχε την ευκαιρια να δειξει (απλα να το δειξει, ουτε καν να κανει απειρα πραματα) οτι ειναι κατι διαφορετικο απ τα παλια κομματα, αποφασισε με το που ειδε εξουσια να ενεργησει με λογικη "τωρα ειναι η σειρα μας να φαμε, να διορισουμε, να πλουτισουμε, να κανουμε επιδειξη δυναμης". Και οχι μονο αυτο, αλλα δεν προσπαθησε καν να το κρυψει, το θεωρησε λιγο πολυ δικαιωμα του να το κανει αυτο μετα απο μισο αιωνα που το κανανε "οι αλλοι". Τι να πει κανεις.

ΜΙα χαρα προσπαθησε να αρπαξει τα ΜΜΕ αλλα το κανε με τροπο χοντροκομμενο, ειχε τα ΜΜΕ Σαββιδη να τον λιβανιζουν βεβαια (ειδα κατι περιεργα οτι δεν ηταν δικα του, τι λετε ρε σεις, ο Σαββιδης συγκρινε τον Τσιπρα με τον Πουτιν, ελεγε οτι ο Μητσοτακης δε θα κυβερνησει ποτε και ειδαμε τον Τσιπρα να υπερασπιζεται τον Σαββιδη απο το βημα της βουλης...).

Το πιο απογοητευτικο απ αυτους ήταν οτι δεν τολμησαν να κανουν αλλαγες ουτε σε θεματα που θα ειχαν μεγαλη στηριξη και στους απολιτικ/ουδετερους οπως ο διαχωρισμος Εκκλησιας-Κρατους.

2
2 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 08, 2021 6:05 am

Μερικοί μου δίνετε την αίσθηση ότι ζείτε σε άλλη χώρα.
1) Οι ιδιωτικό ποιήσεις αποτελούν λύση στο πρόβλημα και μεταρρύθμιση; Στη Γερμανία που ανήκουν όλα στο κράτος είναι χαζοί; Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι πρόοδος; Τι νομίζετε ότι θα έρθουν στην Ελλάδα το harvard και το Μιτ να ανοίξουν παραρτήματα; πάντως η κεραμεως εξισωσε τα πτυχία των κολεγίων με τα αεί έτσι ίδιο πτυχίο αυτός που αποφοιτα από τη νομική σχολή και του έχει βγει η ψυχή για να τελειώσει ίδιο και ο άλλος που πληρώνει στο κολλέγιο και του το στέλνουν σπίτι. Πρόοδος όχι αστεια
2)Ποια είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα; Αυτοί που παίρνουν δάνεια από τις τράπεζες και παριστάνουν τους επιχειρηματίες;
3) το γνωρίζετε ότι η περίφημη επένδυση της fraport στα περιφερειακά αεροδρόμια είναι με δανεικά χρήματα από τις ελληνικές τράπεζες;
Γνωρίζετε ότι το ίδιο θα γίνει και με το ελληνικό;
4) Ο σύριζα παρέλαβε τη χώρα υπό καθεστώς χρεωκοπίας και με συνεχεις εκβιασμούς από το ξένο παράγοντα. Τι ακριβώς περιμένατε να κάνει;
5)Παρεδωσε τη χώρα με αποθεματικό 37δις ευρώ έλυσε το μακεδονικό με όρους πολύ συμφέροντες για τη χώρα, υποχρέωσε τους καναλαρχες να πληρώσουν για πρώτη φορά στη ζωή τους και το κυριότερο δεν είδα κανέναν τους να γίνεται εκατομμυρίουχος.
Είχε και αποτυχίες όπως ο μη διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας αλλά δε γινόταν να αλλάξει τα πάντα στα 4χρονια και με όλα τα ΜΜΕ απέναντι. Εδώ έλυσε το μακεδονικό υπόχρεων όντας ξένη χώρα να αλλάξει όνομα και σύνταγμα και εδώ τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κάνανε τους μακεδονομαχους και διοργάνωναν συλλαλητήρια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 7:05 am

SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 6:05 am

Είχε και αποτυχίες όπως ο μη διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας αλλά δε γινόταν να αλλάξει τα πάντα στα 4χρονια και με όλα τα ΜΜΕ απέναντι. Εδώ έλυσε το μακεδονικό υπόχρεων όντας ξένη χώρα να αλλάξει όνομα και σύνταγμα και εδώ τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κάνανε τους μακεδονομαχους και διοργάνωναν συλλαλητήρια.
Άδικο δεν έχεις, τηλεοπτικά είχε απέναντι του τα περισσότερα κανάλια, το ίδιο και με τα κυριότερα ραδιοφωνικά, ενώ οι εφημερίδες δεν έχουν πλέον τόσο απήχηση. Στο ίντερνετ επίσης ήταν πολύ μεγαλύτερα τα μέσα που διέθεταν οι άλλοι.
Το ζήτημα με τον Σύριζα και το πιστεύω αυτό είναι ότι περίμεναν-με όλοι ότι θα είναι διαφορετικός και στην πολιτική που θα ασκήσει και στον τρόπο που θα το κάνει. Ότι θα σταματήσει να χρησιμοποιεί τα ίδια μέσα και τρόπους που έκαναν τα παλαιότερα κόμματα, ότι δεν θα αντιμετωπίζει τους πολίτες σαν ηλίθιους, ότι δεν θα κάνει συμβιβασμούς και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι. Φυσικά διαψευστήκαμε και αυτός προσπάθεσε να αποκτήσει προνομιακή πρόσβαση σε ΜΜΕ και όχι να επιδιώξει την ανεξαρτησία τους, και αυτός έπαιρνε αποφάσεις παρουσιαζοντάς μας τις αλλιώς και και και.
Εν μέρει ήταν φυσιολογικά και αναμενόμενα για να μπορέσει να κρατηθεί στην εξουσία αλλά φυσιολογικό ήταν να διώξει και ένα μεγάλο μέρος των υποστηρικτών του ιδίως νεαρής ηλικίας που απογοητεύτηκαν.

0
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 08, 2021 7:37 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 7:05 am
SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 6:05 am

Είχε και αποτυχίες όπως ο μη διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας αλλά δε γινόταν να αλλάξει τα πάντα στα 4χρονια και με όλα τα ΜΜΕ απέναντι. Εδώ έλυσε το μακεδονικό υπόχρεων όντας ξένη χώρα να αλλάξει όνομα και σύνταγμα και εδώ τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κάνανε τους μακεδονομαχους και διοργάνωναν συλλαλητήρια.
Άδικο δεν έχεις, τηλεοπτικά είχε απέναντι του τα περισσότερα κανάλια, το ίδιο και με τα κυριότερα ραδιοφωνικά, ενώ οι εφημερίδες δεν έχουν πλέον τόσο απήχηση. Στο ίντερνετ επίσης ήταν πολύ μεγαλύτερα τα μέσα που διέθεταν οι άλλοι.
Το ζήτημα με τον Σύριζα και το πιστεύω αυτό είναι ότι περίμεναν-με όλοι ότι θα είναι διαφορετικός και στην πολιτική που θα ασκήσει και στον τρόπο που θα το κάνει. Ότι θα σταματήσει να χρησιμοποιεί τα ίδια μέσα και τρόπους που έκαναν τα παλαιότερα κόμματα, ότι δεν θα αντιμετωπίζει τους πολίτες σαν ηλίθιους, ότι δεν θα κάνει συμβιβασμούς και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι. Φυσικά διαψευστήκαμε και αυτός προσπάθεσε να αποκτήσει προνομιακή πρόσβαση σε ΜΜΕ και όχι να επιδιώξει την ανεξαρτησία τους, και αυτός έπαιρνε αποφάσεις παρουσιαζοντάς μας τις αλλιώς και και και.
Εν μέρει ήταν φυσιολογικά και αναμενόμενα για να μπορέσει να κρατηθεί στην εξουσία αλλά φυσιολογικό ήταν να διώξει και ένα μεγάλο μέρος των υποστηρικτών του ιδίως νεαρής ηλικίας που απογοητεύτηκαν.
O σύριζα ανέλαβε μια χώρα που είχε προ πολλού εκχωρησει την οικονομική της κυριαρχία στους ξένους. Τι περιθώρια είχε να ασκήσει ανεξάρτητη οικονομική πολιτική; ο τσιπρας πάντως δε κορόιδεψε κανέναν όταν απέτυχε να σπάσει το κλοιό στο α εξάμηνο του 2015 έκανε αμέσως εκλογες ζητωντας ανανέωση της εντολής με βάση τα νέα δεδομένα. Δεν είναι εύκολο να γίνουν μεγάλες αλλαγές σε μια χώρα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και σε τέτοιο ασφυκτικό οικονομικά περιβάλλον.
Το θέμα είναι ότι αντί να δοθεί στο τσιπρα μια καθαρή τετραετία να εφαρμόσει το πρόγραμμα του, πήγαν και μου ψήφισαν ξανά το κόμμα της διαπλοκής, της χρεωκοπίας, των μιζών και της οικογενειοκρατιας με μότο τη δήθεν μείωση των φόρων. Το αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή η απόλυτη διάλυση της οικονομίας από τη μια και από την άλλη τα τρωκτικά της ΝΔ μασουλάνε το κρατικό χρήμα σαν μην υπάρχει αύριο. Μαύρη δεκαετία έρχεται δυστυχως

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 8:03 am

SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 7:37 am

O σύριζα ανέλαβε μια χώρα που είχε προ πολλού εκχωρησει την οικονομική της κυριαρχία στους ξένους. Τι περιθώρια είχε να ασκήσει ανεξάρτητη οικονομική πολιτική;
ο τσιπρας πάντως δε κορόιδεψε κανέναν όταν απέτυχε να σπάσει το κλοιό στο α εξάμηνο του 2015 έκανε αμέσως εκλογες ζητωντας ανανέωση της εντολής με βάση τα νέα δεδομένα. Δεν είναι εύκολο να γίνουν μεγάλες αλλαγές σε μια χώρα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και σε τέτοιο ασφυκτικό οικονομικά περιβάλλον.
Περιθώρια είχε ελάχιστα. Το ζήτημα δεν είναι αυτό αλλού απογοήτευσε, αυτοί που τον ψήφισαν ήθελαν ένα διαφορετικό κόμμα, να είναι ειλικρινή σε αυτά που κάνω, να έχει διαφανείς διαδικασίες, να μην κοροϊδεύει τους πολίτες αλλά να λέει αυτά που πραγματικα εννοεί. Τελικά και αναμενόμενα μάλλον ακολούθησε τον δρόμο των υπόλοιπων κομμάτων. Το δημοψήφισμα που ήταν μια κοροϊδία ήταν μόνο η αρχή. Φαίνεται ακόμα και στην αντιπολίτευση που κάνει πλέον, έχει πει ποτέ κάτι που να μην πηγαίνει ενάντια στην κυβέρνηση; Ποτέ.
Ο Σύριζα επιμένω δεν απογοήτευσε τόσο με την διακυβέρνηση του, όσο πόλεμο και αν δέχθηκε από τα μμε, απογοήτευσε για τις προσδοκίες του ότι θα έφερνε κάτι διαφορετικό στην πολιτική σκηνή.

0
Peris123

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 8:15 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 8:03 am
SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 7:37 am

O σύριζα ανέλαβε μια χώρα που είχε προ πολλού εκχωρησει την οικονομική της κυριαρχία στους ξένους. Τι περιθώρια είχε να ασκήσει ανεξάρτητη οικονομική πολιτική;
ο τσιπρας πάντως δε κορόιδεψε κανέναν όταν απέτυχε να σπάσει το κλοιό στο α εξάμηνο του 2015 έκανε αμέσως εκλογες ζητωντας ανανέωση της εντολής με βάση τα νέα δεδομένα. Δεν είναι εύκολο να γίνουν μεγάλες αλλαγές σε μια χώρα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και σε τέτοιο ασφυκτικό οικονομικά περιβάλλον.
Περιθώρια είχε ελάχιστα. Το ζήτημα δεν είναι αυτό αλλού απογοήτευσε, αυτοί που τον ψήφισαν ήθελαν ένα διαφορετικό κόμμα, να είναι ειλικρινή σε αυτά που κάνω, να έχει διαφανείς διαδικασίες, να μην κοροϊδεύει τους πολίτες αλλά να λέει αυτά που πραγματικα εννοεί. Τελικά και αναμενόμενα μάλλον ακολούθησε τον δρόμο των υπόλοιπων κομμάτων. Το δημοψήφισμα που ήταν μια κοροϊδία ήταν μόνο η αρχή. Φαίνεται ακόμα και στην αντιπολίτευση που κάνει πλέον, έχει πει ποτέ κάτι που να μην πηγαίνει ενάντια στην κυβέρνηση; Ποτέ.
Ο Σύριζα επιμένω δεν απογοήτευσε τόσο με την διακυβέρνηση του, όσο πόλεμο και αν δέχθηκε από τα μμε, απογοήτευσε για τις προσδοκίες του ότι θα έφερνε κάτι διαφορετικό στην πολιτική σκηνή.
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό σε καμία των περιπτώσεων. Το δημοψήφισμα εξελίχθηκε σε κοροϊδία (ούτε για τον ΣΥΡΙΖΑ ήτανε όπως φάνηκε καθώς αποχώρησε η πλειονότητα του ορίτζιναλ ΣΥΡΙΖΑ αλλά και της νεολαίας πχ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήτανε εσκεμμένη κοροϊδία όπως το αφήνεις να εννοηθεί, ήτανε πολιτικό το ζήτημα. Δεύτερον, ο ΣΥΡΙΖΑ γενικότερα είχε και έχει πολύ μεγαλύτερο σεβασμό στους κοινοβουλευτικούς θεσμούς, αυτό φάνηκε και από την περίοδο διακυβέρνησης του. Τρίτον, μια χαρά στήριξε τη νέα Δημοκρατία στην αρχή της πανδημίας. Απλά όταν βλέπεις ότι τρώνε τα πάντα όπως είπε ο Σάρας δε γίνεται να βάζεις πλάτη. Τι πλάτη να βάλεις σε Σκοιλ ελικικου, 60εκκ στα ΜΜΕ, υλερκοστολογησεις να φάνε τα εγγόνια σου κ.ο.κ. Ωστόσο κάποιους τους πείραξε ο διαγωνισμός για τις άδειες κιόλας.

Από εκεί και πέρα συμφωνώ σε αυτό που είπες πριν ότι κ ΣΥΡΙΖΑ απομάκρυνε κόσμο με την πολιτική του και λειτούργησε αναχωματικα για οποιαδήποτε ουσιώδη αλλαγή. Επομένως έχει ένα τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Απλά στα πλαίσια της διαχείρισης του μνημονίου αλλά και σε επίπεδο διαπλοκής ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν συγκρίνεται με τη ΝΔ . Δεν έχει και τον κρατικό μηχανισμό για κάτι τέτοιο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JulliusCeasar

 
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 11:18 am
Τοποθεσία: athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 9:47 am

SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 6:05 am
Μερικοί μου δίνετε την αίσθηση ότι ζείτε σε άλλη χώρα.
1) Οι ιδιωτικό ποιήσεις αποτελούν λύση στο πρόβλημα και μεταρρύθμιση; Στη Γερμανία που ανήκουν όλα στο κράτος είναι χαζοί; Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι πρόοδος; Τι νομίζετε ότι θα έρθουν στην Ελλάδα το harvard και το Μιτ να ανοίξουν παραρτήματα; πάντως η κεραμεως εξισωσε τα πτυχία των κολεγίων με τα αεί έτσι ίδιο πτυχίο αυτός που αποφοιτα από τη νομική σχολή και του έχει βγει η ψυχή για να τελειώσει ίδιο και ο άλλος που πληρώνει στο κολλέγιο και του το στέλνουν σπίτι. Πρόοδος όχι αστεια
2)Ποια είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα; Αυτοί που παίρνουν δάνεια από τις τράπεζες και παριστάνουν τους επιχειρηματίες;
3) το γνωρίζετε ότι η περίφημη επένδυση της fraport στα περιφερειακά αεροδρόμια είναι με δανεικά χρήματα από τις ελληνικές τράπεζες;
Γνωρίζετε ότι το ίδιο θα γίνει και με το ελληνικό;
4) Ο σύριζα παρέλαβε τη χώρα υπό καθεστώς χρεωκοπίας και με συνεχεις εκβιασμούς από το ξένο παράγοντα. Τι ακριβώς περιμένατε να κάνει;
5)Παρεδωσε τη χώρα με αποθεματικό 37δις ευρώ έλυσε το μακεδονικό με όρους πολύ συμφέροντες για τη χώρα, υποχρέωσε τους καναλαρχες να πληρώσουν για πρώτη φορά στη ζωή τους και το κυριότερο δεν είδα κανέναν τους να γίνεται εκατομμυρίουχος.
Είχε και αποτυχίες όπως ο μη διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας αλλά δε γινόταν να αλλάξει τα πάντα στα 4χρονια και με όλα τα ΜΜΕ απέναντι. Εδώ έλυσε το μακεδονικό υπόχρεων όντας ξένη χώρα να αλλάξει όνομα και σύνταγμα και εδώ τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κάνανε τους μακεδονομαχους και διοργάνωναν συλλαλητήρια.
1)Ο Έλληνας φορολογούμενος πληρώνει περίπου 2 δις το χρόνο για να καλύψει τα ελλείματα των δημοσίων επιχειρήσεων και των διάφορων οργανισμών, οπότε ναι οι ιδιωτικοποιήσεις ή το κλείσιμο θα ήταν τεράστια ανάσα για τα ταμεία του κράτους. Στη Γερμανία και τις άλλες χώρες που έχουν κάποιες επιχειρήσεις(φυσικά και δεν είναι όλα δημόσια), αυτές λειτουργούν με καθαρά ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει αντίστοιχη ΔΕΗ να έχει 7 φορές το απαραίτητο προσωπικό, ούτε μονιμότητα δημοσίων υπαλλήλων βέβαια.
2)Στη Ελλάδα υπάρχουν χιλιάδες καλοί επιχειρηματίες με τις περιπτώσεις που αναφέρεις να είναι οφείλονται κυρίως στις σχέσεις διαπλοκής που υπάρχουν μεταξύ πολιτικής και οικονομικής ελίτ, που και αυτές είναι αποτέλεσμα του κρατισμού.
3)Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό μια επιχείρηση να δανείζεται από τις τράπεζες για να κάνει μια επένδυση. Σε όλο το πλανήτη αυτό είναι το σύνηθες πάντως.
4)Ο ΣΥΡΙΖΑ παρέλαβε μια χώρα με ισοσκελισμένα οικονομικά που σε καμία περίπτωση δεν βρισκόταν κοντά στη χρεοκοπία.
5)Τα 37 δις που αναφέρεις δημιουργήθηκαν με ψευτολογιστικό και με μόνο σκοπό να φανεί οτι το κράτος είναι πλεονασματικό. Για να το πετύχουν αυτό αύξησαν την φορολογία και πιστόλιασαν κάθε χρέος του δημοσίου προς τον ιδιωτικό τομέα. Αλλά μακράν τα περισσότερα χρήματα σε αυτό το λογαριασμό έχουν μπει από τα διαθέσιμα των ασφαλιστικών οργανισμών και των πόρων των δήμων. Όπως μπορείς να καταλάβεις αυτά τα χρήματα δεν μπορούν να πειραχτούν οπότε το περίφημο μαξιλάρι είναι ένα ακόμα κόλπο προπαγάνδας του ΣΥΡΙΖΑ και τίποτα άλλο.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”