2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 30, 2020 9:03 pm

Neondreamer έγραψε:
Τετ Δεκ 30, 2020 6:54 pm
Εγώ επιμένω για Μονρο, θεωρώ ότι με κίνητρο και συνδυαστικά με Μάρτιν θα κάνει παπάδες στο σετ, που τό 'χουμε ανάγκη
Και οι αντίπαλοι θα κάνουν με πάπαδες με την ανύπαρκτη άμυνα που παίζει.

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Δεκ 30, 2020 9:26 pm

Βλέποντας αυτή την Αρμάνι κ ιδιαίτερα πιο πολύ το ταρζεφσκι που ακουγόταν.. Θα πω πάλι καλά που δε το πήραμε κ μακαρι να μη το πάρουμε.. Πολύ κακός παίχτης, κρίμα το κορμί που έχει.. Πλέον σαν τρίτο θα τον λογιζα σε ένα καλοκουρδισμενο ροστερ.. Εν ολίγοις δε κάνει

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 30, 2020 11:20 pm

Neondreamer έγραψε:
Τετ Δεκ 30, 2020 6:54 pm
Εγώ επιμένω για Μονρο, θεωρώ ότι με κίνητρο και συνδυαστικά με Μάρτιν θα κάνει παπάδες στο σετ, που τό 'χουμε ανάγκη
Αποκλείω ο Μπαρτζώκας να πάρει τέτοιον αμυνοτουρίστα, ακόμη κι αν τονδώσουν ανταλλάγή για τον Κόνιαρη και πληρωμένο. Όσο καλές κινήσεις κι αν έχει, όσο καλό passing game κι αν έχει (που είναι εξαιρετικός), όταν πίσω κοιτάει, τι να τον κάνεις;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
reignman

allstar
Reactions: 1111
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 30, 2020 11:37 pm

rohtas έγραψε:
Τετ Δεκ 30, 2020 8:32 pm
Neondreamer έγραψε:
Τετ Δεκ 30, 2020 6:54 pm
Εγώ επιμένω για Μονρο, θεωρώ ότι με κίνητρο και συνδυαστικά με Μάρτιν θα κάνει παπάδες στο σετ, που τό 'χουμε ανάγκη
Στην επίθεση είναι πολύ καλός αλλά στην άμυνα έχει θέματα....
το οτι το συμβολαιο του ειναι κανα 300αρι χιλιαρικα μεγαλυτερο απο οτι ολων των ξενων μας συνδιαστικα το αγνοουμε? :mrgreen:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 1:18 pm

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Εγώ έχω κάποιες ενστάσεις σε όσα έχουν γραφτεί παραπάνω. Η πρώτη ένσταση αφορά τους στόχους και την οριοθέτηση της ομάδας. Το μπάτζετ είναι γνωστό, και η πραγματικότητα που ξέραμε και ισχύει ακόμα είναι πως 2ο παίχτη αξίας Σλούκα δεν θα φέρουν, ειδικά στα μέσα της χρονιάς.

Άρα, τις όποιες προσθαφεραίσεις τις κοιτάμε με αυτό ως δεδομένο. Δεν έχει νόημα να λέμε πως θα πάρουμε γκαρντ για 20' αντί του Τζένκινς, θα πάει ο Σπανούλης για 10' και ο Λάρε θα μπαίνει για ειδικές αποστολές. Απλώς δεν θα γίνει. Νομίζω πως με αυτό ως δεδομένο, αυτά που λείπουν από την ομάδα θα πρέπει να τα βρούμε μέσα από το υπάρχον ρόστερ. Στα γκαρντ, Χάρισον, Μακ, Λάρε για διαφορετικούς λόγους ο κάθε ένας έχουν περιθώρια εξέλιξης. Ο Χάρισον είναι δεδομένο πως όσο συνηθίζει σε αυτό το επίπεδο και στο να παίζει στην ομάδα θα γίνεται καλύτερος και στην άμυνα (κυρίως) και άρα πατώντας περισσότερο χρόνο και με αυτοπεποίθηση και στο shot selection, στην μπούκα και τελικά στην δημιουργία.
Ο Μακ που είναι ήδη μια μηχανή τρανσίσιον παιχνιδιού και one on one φθάρτεις αντιπάλων δουλεύει το σουτ του και αν το φέρει απλώς σε επίπεδο να μην τον παίζουν άμυνα Καλάθη θα είναι τρομακτικό το impact του και στο 5 vs 5. Ένας παίχτης τύπου Τζένκινς χρειάζεται, και στα μάτια μου το πρόβλημα δεν είναι σε αυτά που δεν κάνει, αλλά στο ότι δεν βγαίνουν περισσότερα σουτ για αυτόν. Έχει πολύ καλό ποσοστό και θα έπρεπε να βγαίνουν 3-4 σουτ ανά 15'. Από τον 5ο γαρντ σου το να παίζει τέτοια άμυνα και να ανοίγει τις αποστάσεις έχοντας (αν έπαιρνε πιο πολλά σουτ) 6-7 π. ανά ματς μια χαρά είναι. Δεν έχω να πω κάτι για Σλούκα Σπανούλη, μόνο πως ακόμα και τέτοιοι παίχτες, όπως είχε πει και ο Μπαρτζώκας σε ανύποπτο χρόνο, χρειάζονται τον χρόνο τους σε μια νέα ομάδα.

Η μόνο θέση στην οποία ίσως να χρειαστεί προσθήκη είναι στο 5, αν δεν ανέβει ο Έλις. Δεν συμφωνώ πως θέλουμε κλασσικό ψηλό τύπου Μιλού, βασικά νομίζω πως θα ήταν καταστροφή να πάρουμε ψηλό με αργά πόδια που δεν μπορεί να παίξει άμυνα τους κοντούς. Με Σλούκα Σπανούλη να τρέχουν το παιχνίδι, και με προσδοκία να μπορούν έστω λίγο να παίξουν και μαζί, νομίζω πως έναν κλόνο του Μάρτιν θέλουμε για αλλαγή του στο 5 και ας περιοριζόμαστε στον Πρίντεζη όσον αφορά το παιχνίδι από το ποστ.

Σε γενικές γραμμές, παρά το γεγονός πως βρισκόμαστε πλέον στην αρχή του 2ου γύρου, θα έλεγα πως θέλει υπομονή. Ο Σλούκας έχει αρχίσει να βρίσκει τα πατήματα του και (το μεγαλύτερο πρόβλημα στα μάτια μου) υπάρχει ένα μονοπάτι ισορροπίας σε σχέση με τον Σπανούλη τελευταία. Από τα ερωτηματικά στην αρχή της σεζόν έχουμε ήδη θετική εξέλιξη με Σακ, Μάρτιν και Βέζε, ενώ έχουμε πολύ θετικά δείγματα για Ζαν Σαρλ. Έχουμε νομίζω βάσιμους λόγους για αισιοδοξία πως με φορμάρισμα Παπανικολάου, στεπ απ Έλις ή μεταγγραφή στο 5 και με την φυσιολογική άνοδο από Χάρισον όσο ξεκαθαρίζει ακόμα πιο πολύ η κατάσταση Σλούκα-Σπανούλη η ομάδα θα παίζει πολύ καλύτερα και θα χτυπήσει την είσοδο στα πλέι στα ίσα.

Δεν νομίζω λοιπόν πως οι μεταγραφές είναι αυτό που μας καίει αυτήν την στιγμή όσο η βελτίωση του υφιστάμενου πλαισίου, με έμφαση ατομικά σε Χάρισον-Σακ-Λιβιό-Έλις. Αυτά θα κρίνουν το αν είμαστε ομάδα 8άδας ή και για κάτι παραπάνω.

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 8:35 pm

Βλεποντας το σημερινο φιλικο δεν μπορεσα να μην σκεφτω οτι ο Μισκο την εκανε παλι τη μαγκια του . Ολοι κοιταγανε τον Πετρουσεφ και μας εσκασε ο Σιμονοβιτς ...Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν του γινοταν προταση συντομα . Μιλαμε για παικτη πολυεργαλειο που μπορει να αγωνιστει τοσο στο 3 κυριως λογω καλης τεχνικης ,φυσικα στο 4 που ειναι η κανονικη του θεση αλλα και στο 5 πιστευω λογω υψους . Αδερφια κλειδωστε το μισκο στο δωματιο και μην τον αφησετε να φυγει αν δεν υπογραψει ο μικρος :roofl: Κατι πηρε το ματι μου για Απσοου για το 5 . υψος 213 εκτοπισμα παιχνιδι πανω απο το στεφανι και συμπαθητικο σουτακι απο μεση αποσταση στα πλην του οτι προς το παρον παιζει στο πρωταθλημα του...Μπαχρειν .

0
reignman

allstar
Reactions: 1111
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 8:54 pm

Toν εκανε draft ο karnisovas στο 44 το καλοκαιρι. Το επομενο καλοκαιρι την εκανε.

Στα πλην του απσο(υ - γειτσες) ειναι οτι δεν μπορει να παιξει πανω απο 3-4 λεπτα συνεχομενα σε επαγγελματικο επιπεδο χωρις να χρειαζεται μπουκαλες οξυγονου.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 9:10 pm

αν πάρουμε παίκτη από το Μπαχρέιν δε ξέρω αν πρέπει να αισθάνομαι θλίψη για το ότι πήραμε παίκτη από το Μπαχρέιν ή χαρά για το next level scouting μας :D

(πιθανότερο σενάριο το πρώτο)

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Ιαν 04, 2021 9:23 pm

Ρε παιδιά γτ κοιτάνε για απσοου γιτσες κτλ.. Όταν υπάρχει η λύση σιμονοβιτς και μάλιστα τρομερή.. Τον είδαμε σήμερα κ κάνει τρομερή χρόνια.. Όπως κ περσυ έκανε.. Απ τα λίγα ψευτο5αρια που μπορούν να κατεβάσουν μπάλα κ έχουνε τρομερo Ball handling και εξαιρετικά playmaking skills.. Βέβαια για του λόγου το αληθές τέτοιοι παίχτες με αυτά τα χαρακτηριστικά δε μένουν Ευρώπη.. Άμα σκεφτείτε κανένας τέτοιος δεν υπάρχει στην ευρωλιγκα.. Όλοι φεύγουν στο νβα

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 10:54 pm

Agio96 έγραψε:
Δευ Ιαν 04, 2021 9:23 pm
Όταν υπάρχει η λύση σιμονοβιτς και μάλιστα τρομερή.. Τον είδαμε σήμερα κ κάνει τρομερή χρόνια.. Όπως κ περσυ έκανε.. Απ τα λίγα ψευτο5αρια που μπορούν να κατεβάσουν μπάλα κ έχουνε τρομερo Ball handling και εξαιρετικά playmaking skills.. Βέβαια για του λόγου το αληθές τέτοιοι παίχτες με αυτά τα χαρακτηριστικά δε μένουν Ευρώπη.. Άμα σκεφτείτε κανένας τέτοιος δεν υπάρχει στην ευρωλιγκα.. Όλοι φεύγουν στο νβα
Δεν νομίζω θα αφήσει την Μέγκα όπου έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής και σημαντικό ρόλο για να έρθει σ' εμάς. Εκεί μπορεί εξελιχθεί πιο γρήγορα από ότι σ' εμάς. Άλλωστε εκτός απροόπτου από το επόμενο καλοκαίρι θα είναι στο ρόστερ των Μπουλς.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 7:20 pm

Γιατί έχω μία αίσθηση ότι καθυστερεί η μεταγραφή center και μάλλον δεν θα γίνει κάτι ή τουλάχιστον κάτι σοβαρό? Το καλοκαίρι λέγαμε ( ο μπαρτζώκας δηλαδή) ότι η θέση 5 καλύπτεται πιο εύκολα απο άλλες (σωστό είναι αυτό) και αν απαιτηθεί θα βρεθεί παίκτης το χειμώνα. Λέτε να θεωρούν ότι η ομάδα τα πάει καλά στη θέση 5 διότι μόνο αδυναμίες βλέπω προσωπικά.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 8:53 pm

Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 7:20 pm
Γιατί έχω μία αίσθηση ότι καθυστερεί η μεταγραφή center και μάλλον δεν θα γίνει κάτι ή τουλάχιστον κάτι σοβαρό? Το καλοκαίρι λέγαμε ( ο μπαρτζώκας δηλαδή) ότι η θέση 5 καλύπτεται πιο εύκολα απο άλλες (σωστό είναι αυτό) και αν απαιτηθεί θα βρεθεί παίκτης το χειμώνα. Λέτε να θεωρούν ότι η ομάδα τα πάει καλά στη θέση 5 διότι μόνο αδυναμίες βλέπω προσωπικά.
Ίσως ο Μπαρτζώκας να μην έχει βρει ακόμη τον παίκτη που να ικανοποιεί τα θέλω του.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 9:02 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 8:53 pm
Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 7:20 pm
Γιατί έχω μία αίσθηση ότι καθυστερεί η μεταγραφή center και μάλλον δεν θα γίνει κάτι ή τουλάχιστον κάτι σοβαρό? Το καλοκαίρι λέγαμε ( ο μπαρτζώκας δηλαδή) ότι η θέση 5 καλύπτεται πιο εύκολα απο άλλες (σωστό είναι αυτό) και αν απαιτηθεί θα βρεθεί παίκτης το χειμώνα. Λέτε να θεωρούν ότι η ομάδα τα πάει καλά στη θέση 5 διότι μόνο αδυναμίες βλέπω προσωπικά.
Ίσως ο Μπαρτζώκας να μην έχει βρει ακόμη τον παίκτη που να ικανοποιεί τα θέλω του.
ή ο Σκινδήλιας :lol:

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 9:39 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 8:53 pm
Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 7:20 pm
Γιατί έχω μία αίσθηση ότι καθυστερεί η μεταγραφή center και μάλλον δεν θα γίνει κάτι ή τουλάχιστον κάτι σοβαρό? Το καλοκαίρι λέγαμε ( ο μπαρτζώκας δηλαδή) ότι η θέση 5 καλύπτεται πιο εύκολα απο άλλες (σωστό είναι αυτό) και αν απαιτηθεί θα βρεθεί παίκτης το χειμώνα. Λέτε να θεωρούν ότι η ομάδα τα πάει καλά στη θέση 5 διότι μόνο αδυναμίες βλέπω προσωπικά.
Ίσως ο Μπαρτζώκας να μην έχει βρει ακόμη τον παίκτη που να ικανοποιεί τα θέλω του.
Μαλλον δε κοιτάμε από την άλλη πλευρά του ατλαντικού. Μου φαίνεται ότι αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο που συζητάγαμε εδώ.
Έτσι για τη κουβέντα τί είδους ψηλό λέτε να ψάχνει?

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 06, 2021 10:37 pm

austerity_blues έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 9:02 pm
ή ο Σκινδήλιας :lol:
Δεν πάμε να πάρουμε τον Γιόκιτς :lol: :lol: :lol:
Redfly έγραψε:
Τετ Ιαν 06, 2021 9:39 pm
Μαλλον δε κοιτάμε από την άλλη πλευρά του ατλαντικού. Μου φαίνεται ότι αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο που συζητάγαμε εδώ.
Έτσι για τη κουβέντα τί είδους ψηλό λέτε να ψάχνει?
Φαντάζομαι παντού κοιτάει. Λογικά παίκτης θα έχει παιχνίδι στο ποστ, θα είναι καλός ριμπάουντερ και δεν θα είναι ζημιογόνος στην άμυνα για τα 10-15 λεπτά που θα παίζει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”