Off topic NBA

Συντονιστής: Captains

gourgou

 a1greece
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 09, 2020 4:21 am

Έζησα να δω κ τσάμικο στο Σαν Φρανσίσκο. Α ρε πατρίδα αθάνατη. Κ πάνω που λες να σπάσει το παρκέ από τα τσαλίμια του εύζωνα, το γυρίζει σε "Φωτιά με Φωτιά" (κιάμος) κ χορό συρτό. Σουρεάλ φάση.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 1:45 am

Κάτι μέρες πριν διάβαζα για αλλαγές που θέλει να κάνει το NBA σχετικά με το φορμάτ του. Συγκεκριμένα σκέφτονται να ελαττώσουν τα παιχνίδια της RS και να εισάγουν κάτι σαν Κύπελλο (!!!). Το δεύτερο μου ακούγεται πολύ κουλό όταν μιλάμε για το NBA, αλλά η πρώτη σκέψη μου φαίνεται λογικότατη.

1ον) Λιγότερα παιχνίδια = λιγότεροι τραυματισμοί που αλήθεια "πληγώνουν" όλο και περισσότερο τη λίγκα.
2ον) Αυξάνεται περισσότερο η σημασία των παιχνιδιών, μπας και ξεφύγουμε λίγο από την λογική πως : "οκ η RS είναι ένα πανηγυράκι, ας περιμένουμε τον Απρίλιο να δούμε και μπάσκετ".
3ον) Υπάρχει ελπίδα αν μειωθούν αρκετά τα παιχνίδια να "ξεκολλήσουν" κι οι ομάδες από την εμμονή του τριπόντου, που έχει σαφέστατα λογική στα 80+ παιχνίδια. Όμως τα analytics βασίζονται περισσότερο στην ποσότητα των αγώνων και με λιγότερα παιχνίδια ίσως δούμε μια προσέγγιση των ομάδων που να θυμίζει περισσότερο την postseason παρά την regular. Που καταλήγει πάλι σε πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια κατά την διάρκεια της season.

Η δική μου άποψη είναι πως το καλύτερο είναι να καταργηθούν οι περιφέρειες, να παίζουν όλοι με όλους 2 φορές και οι 8 καλύτεροι να μπαίνουν στα playoffs, όπως γίνεται παντού. Που είναι και πιο δίκαιο αφού άλλο να παίζεις 4-5 φορές με τους Knicks κι άλλο με τους Blazzers πχ. Εύκολο να γίνει δεν είναι, και η λίγκα θα υπολογίσει προφανώς τα κέρδη της (με κάτι τέτοιο χάνονται μπόλικα εισιτήρια, τηλεοπτικά κλπ), αλλά τουλάχιστον είναι καλό νέο το ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ασχολούνται να το λύσουν.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 8:56 am

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 1:45 am
Η δική μου άποψη είναι πως το καλύτερο είναι να καταργηθούν οι περιφέρειες, να παίζουν όλοι με όλους 2 φορές και οι 8 καλύτεροι να μπαίνουν στα playoffs, όπως γίνεται παντού. Που είναι και πιο δίκαιο αφού άλλο να παίζεις 4-5 φορές με τους Knicks κι άλλο με τους Blazzers πχ. Εύκολο να γίνει δεν είναι, και η λίγκα θα υπολογίσει προφανώς τα κέρδη της (με κάτι τέτοιο χάνονται μπόλικα εισιτήρια, τηλεοπτικά κλπ), αλλά τουλάχιστον είναι καλό νέο το ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ασχολούνται να το λύσουν.
Αυτό το format με το κύπελλο ή κάποιο παρόμοιο το είχα διαβάσει και εγώ και με μπέρδεψε τόσο που μου θύμισε σύστημα διεξαγωγής πρωταθλήματος σε λατινοαμερικάνικη χώρα (που τελευταία φορά που προσπάθησα να καταλάβω τι παίζει, σταμάτησα να διαβάζω για καλό της ψυχικής μου υγείας). Είναι γεγονός ότι η regular πρέπει να είναι μικρότερη, το σύστημα που προτείνεις νομίζω ότι είναι το καλύτερο, αν και θα ήθελα 16 ομάδες στα playoffs, γιατί εκεί βλέπουμε καλύτερο μπάσκετ, οπότε καλό θα ήταν να διαρκούν όσο και τώρα.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 2:08 pm

Οι παίκτες είναι κακομαθημένοι. Βοηθούν πολύ και οι μανατζαραίοι σε αυτό.
Γιατί να μειωθούν οι αγώνες; Τα 82 παιχνίδια υπήρχαν ανέκαθεν. Τόσα έπαιζε ο Russell και διέπρεπε, τόσα ο Dr. J. , ο Magic, ο Jordan, ο Bird ,ο Shaquille κλπ. Σαν πολύ τους έχουν "καλομάθει" τη σήμερον ημέρα. Πληρώνονται, αδρά μάλιστα, για να παίζουν. Και εμείς βλέπουμε παίκτες που μετά από δύο σεζόν αρχίζουν την κοπάνα. Load management. Μάλιστα.

Δεν φτάνει που οι μισοί από αυτούς παίρνουν εξωπραγματικά λεφτά θέλουν και λιγότερους αγώνες. Δεν φτάνει που πλέον το NBA έχει γίνει υπερπροστατευτικό για τα αστέρια (μην τους ακουμπάς, υπάρχει φάουλ). Για ρωτήστε και τον Jordan το ξύλο του έριχναν τα προηγούμενα χρόνια. Να μην αναφέρω καν, ότι στους ψηλούς γινόταν χαμός. Εγώ θα πρότινα να επαναφέρουν το hand-checking και να υπάρξει 25% εξτρά φορολογία για όσους λουφάρουν σε περισσότερα από 15 ματς την περίοδο( Kawhi για σένα το λέω κυρίως). :evil:

Να δεις μετά πως θα παίζουν όλοι. :D

0
Άβαταρ μέλους
Nick The Quick

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2020 12:50 pm
Τοποθεσία: Athens, GR
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Damian Lillard
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 2:29 pm

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 1:45 am
Κάτι μέρες πριν διάβαζα για αλλαγές που θέλει να κάνει το NBA σχετικά με το φορμάτ του. Συγκεκριμένα σκέφτονται να ελαττώσουν τα παιχνίδια της RS και να εισάγουν κάτι σαν Κύπελλο (!!!). Το δεύτερο μου ακούγεται πολύ κουλό όταν μιλάμε για το NBA, αλλά η πρώτη σκέψη μου φαίνεται λογικότατη.

Η δική μου άποψη είναι πως το καλύτερο είναι να καταργηθούν οι περιφέρειες, να παίζουν όλοι με όλους 2 φορές και οι 8 καλύτεροι να μπαίνουν στα playoffs, όπως γίνεται παντού. Που είναι και πιο δίκαιο αφού άλλο να παίζεις 4-5 φορές με τους Knicks κι άλλο με τους Blazzers πχ. Εύκολο να γίνει δεν είναι, και η λίγκα θα υπολογίσει προφανώς τα κέρδη της (με κάτι τέτοιο χάνονται μπόλικα εισιτήρια, τηλεοπτικά κλπ), αλλά τουλάχιστον είναι καλό νέο το ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ασχολούνται να το λύσουν.
Η σκέψη είναι περίπου αυτή. Δηλαδή ελλάτωση παιχνιδιών και κατάργηση περιφερειών στα πλειόφς μόνο. Πάντως μη φανταστείς τίποτα τρελό (2Χ29=58 παιχνίδια!!!). Θεωρητικά κοιτάνε να πάνε γύρω στα 75-78 παιχνίδια στη regular season. Ένα λιγότερο παιχνίδι το μήνα πιθανότατα θα κόψει σχεδόν όλα τα back-to-back άρα και θα μηδενίσει σχεδόν το load management.

Για τα πλέιοφς τώρα που όλες οι ομάδες έχουν ιδιόκτητες αεροπλανάρες, δεν είναι πρόβλημα να ταξιδεύουν κάθε 4 μέρες από τη μια άκρη στην άλλη (θεωρητικά το μέγιστο είναι Boston-Oakland 6μιση ώρες)

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 6:14 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 2:08 pm
Οι παίκτες είναι κακομαθημένοι. Βοηθούν πολύ και οι μανατζαραίοι σε αυτό.
Γιατί να μειωθούν οι αγώνες; Τα 82 παιχνίδια υπήρχαν ανέκαθεν. Τόσα έπαιζε ο Russell και διέπρεπε, τόσα ο Dr. J. , ο Magic, ο Jordan, ο Bird ,ο Shaquille κλπ. Σαν πολύ τους έχουν "καλομάθει" τη σήμερον ημέρα. Πληρώνονται, αδρά μάλιστα, για να παίζουν. Και εμείς βλέπουμε παίκτες που μετά από δύο σεζόν αρχίζουν την κοπάνα. Load management. Μάλιστα.

Δεν φτάνει που οι μισοί από αυτούς παίρνουν εξωπραγματικά λεφτά θέλουν και λιγότερους αγώνες. Δεν φτάνει που πλέον το NBA έχει γίνει υπερπροστατευτικό για τα αστέρια (μην τους ακουμπάς, υπάρχει φάουλ). Για ρωτήστε και τον Jordan το ξύλο του έριχναν τα προηγούμενα χρόνια. Να μην αναφέρω καν, ότι στους ψηλούς γινόταν χαμός. Εγώ θα πρότινα να επαναφέρουν το hand-checking και να υπάρξει 25% εξτρά φορολογία για όσους λουφάρουν σε περισσότερα από 15 ματς την περίοδο( Kawhi για σένα το λέω κυρίως). :evil:

Να δεις μετά πως θα παίζουν όλοι. :D
Μα δεν είναι πως γκρινιάζουν οι παίκτες (βασικά το κάνουν αλλά δεν είναι "για χατίρι" τους ή όπως το εννοείς) οι τραυματισμοί που ταλαιπωρούν όσες ομάδες πάνε μέχρι τους τελικούς τα τελευταία χρόνια το αποδεικνύουν. Επίσης με αφορμή την φετινή περιφέρεια του Zion κάπου διάβαζα πάλι πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των rookies που είναι αρκετά καλοί για να παίζουν πολλά παιχνίδια χάνουν πολλά παιχνίδια την πρώτη τους season γιατί ακόμα δεν είναι σωματικά έτοιμοι να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις. Όταν μιλάμε για αθληταράδες στα 22-23 κάτι λέει κι αυτό.

Το παιχνίδι τις περασμένες δεκαετίες που λες μπορεί να ήταν πιο physical αλλά δεν σημαίνει πως ήταν και πιο απαιτητικό imo. Αν συγκρίνουμε παιχνίδια τότε με τώρα το pace έχει πολλαπλασιαστεί, οι κατοχές είναι περισσότερες, οι επιθέσεις πιο γρήγορες κλπ, γι' αυτό βλέπουμε και τα ατομικά ρεκορ να σπάνε το ένα πίσω απ' το άλλο. Ενώ και ο μέσος αθλητής σήμερα είναι δυνατότερος, γρηγορότερος κλπ από τον μέσο αθλητή στα 90ς πχ.

Προσωπικά σαν θεατής προτιμώ λιγότερα παιχνίδια που να είναι όμως πιο ποιοτικά και υγιείς ομάδες.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 6:19 pm

Nick The Quick έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 2:29 pm
Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 1:45 am
Κάτι μέρες πριν διάβαζα για αλλαγές που θέλει να κάνει το NBA σχετικά με το φορμάτ του. Συγκεκριμένα σκέφτονται να ελαττώσουν τα παιχνίδια της RS και να εισάγουν κάτι σαν Κύπελλο (!!!). Το δεύτερο μου ακούγεται πολύ κουλό όταν μιλάμε για το NBA, αλλά η πρώτη σκέψη μου φαίνεται λογικότατη.

Η δική μου άποψη είναι πως το καλύτερο είναι να καταργηθούν οι περιφέρειες, να παίζουν όλοι με όλους 2 φορές και οι 8 καλύτεροι να μπαίνουν στα playoffs, όπως γίνεται παντού. Που είναι και πιο δίκαιο αφού άλλο να παίζεις 4-5 φορές με τους Knicks κι άλλο με τους Blazzers πχ. Εύκολο να γίνει δεν είναι, και η λίγκα θα υπολογίσει προφανώς τα κέρδη της (με κάτι τέτοιο χάνονται μπόλικα εισιτήρια, τηλεοπτικά κλπ), αλλά τουλάχιστον είναι καλό νέο το ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ασχολούνται να το λύσουν.
Η σκέψη είναι περίπου αυτή. Δηλαδή ελλάτωση παιχνιδιών και κατάργηση περιφερειών στα πλειόφς μόνο. Πάντως μη φανταστείς τίποτα τρελό (2Χ29=58 παιχνίδια!!!). Θεωρητικά κοιτάνε να πάνε γύρω στα 75-78 παιχνίδια στη regular season. Ένα λιγότερο παιχνίδι το μήνα πιθανότατα θα κόψει σχεδόν όλα τα back-to-back άρα και θα μηδενίσει σχεδόν το load management.

Για τα πλέιοφς τώρα που όλες οι ομάδες έχουν ιδιόκτητες αεροπλανάρες, δεν είναι πρόβλημα να ταξιδεύουν κάθε 4 μέρες από τη μια άκρη στην άλλη (θεωρητικά το μέγιστο είναι Boston-Oakland 6μιση ώρες)
Ναι ξέρω πως είναι ακραίο και δεν πιστεύω πως θα γίνει απλά πέρα από την μείωση των παιχνιδιών θα ήθελα και την κατάργηση των περιφερειών που όπως φαίνεται δεν θα είναι ποτέ ισοδύναμες :D . Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να καταργηθούν τα divisions για να υπάρχει "δικαιοσύνη" στο πρόγραμμα. Κι εγώ διάβασα πως η πρώτη σκέψη είναι για 78 παιχνίδια.

0
Άβαταρ μέλους
aiver

senior
Reactions: 44
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 7:31 pm
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 6:45 pm

Δεν θέλω να σας χαλάσω τα όνειρα αλλά η μείωση των παιχνιδιών ανέρχεται στα 4, ολογράφως ΤΕΣΣΕΡΑ παιχνίδια. Θα πάμε δηλαδή απο τα
82 στα 78, συνεπώς δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν και πολλά.

Εμένα αυτό που μου είχε τρελή εντύπωση ήταν, αν θυμάμαι καλά, ότι όταν φτάνουμε πλεον στους 4, οι ομάδες θα μπαίνουν σε μία κατάταξη ανάλογα με τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας και θα διασταυρώνονται με αυτά. Καθώς και οι ομάδες με θέσεις 7 εως 10 θα παίζουν μεταξύ τους για το ποιες 2 θα μπούνε στα playoff!

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 6:54 pm

aiver έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 6:45 pm
Δεν θέλω να σας χαλάσω τα όνειρα αλλά η μείωση των παιχνιδιών ανέρχεται στα 4, ολογράφως ΤΕΣΣΕΡΑ παιχνίδια. Θα πάμε δηλαδή απο τα
82 στα 78, συνεπώς δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν και πολλά.

Εμένα αυτό που μου είχε τρελή εντύπωση ήταν, αν θυμάμαι καλά, ότι όταν φτάνουμε πλεον στους 4, οι ομάδες θα μπαίνουν σε μία κατάταξη ανάλογα με τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας και θα διασταυρώνονται με αυτά. Καθώς και οι ομάδες με θέσεις 7 εως 10 θα παίζουν μεταξύ τους για το ποιες 2 θα μπούνε στα playoff!
Ναι σωστά το είχα ξεχάσει αυτό. Το πρώτο γίνεται για να συναντιούνται οι δυο καλύτερες στους τελικούς κι όχι σε τελικούς περιφέρειας. Το δεύτερο για να έχουν κάποιο στόχο οι ομάδες με αρνητικά ρεκόρ και να ελαττωθεί κάπως το τανκαρισμα

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 7:00 pm

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 6:14 pm
Μα δεν είναι πως γκρινιάζουν οι παίκτες (βασικά το κάνουν αλλά δεν είναι "για χατίρι" τους ή όπως το εννοείς) οι τραυματισμοί που ταλαιπωρούν όσες ομάδες πάνε μέχρι τους τελικούς τα τελευταία χρόνια το αποδεικνύουν. Επίσης με αφορμή την φετινή περιφέρεια του Zion κάπου διάβαζα πάλι πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των rookies που είναι αρκετά καλοί για να παίζουν πολλά παιχνίδια χάνουν πολλά παιχνίδια την πρώτη τους season γιατί ακόμα δεν είναι σωματικά έτοιμοι να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις. Όταν μιλάμε για αθληταράδες στα 22-23 κάτι λέει κι αυτό.

Το παιχνίδι τις περασμένες δεκαετίες που λες μπορεί να ήταν πιο physical αλλά δεν σημαίνει πως ήταν και πιο απαιτητικό imo. Αν συγκρίνουμε παιχνίδια τότε με τώρα το pace έχει πολλαπλασιαστεί, οι κατοχές είναι περισσότερες, οι επιθέσεις πιο γρήγορες κλπ, γι' αυτό βλέπουμε και τα ατομικά ρεκορ να σπάνε το ένα πίσω απ' το άλλο. Ενώ και ο μέσος αθλητής σήμερα είναι δυνατότερος, γρηγορότερος κλπ από τον μέσο αθλητή στα 90ς πχ.

Προσωπικά σαν θεατής προτιμώ λιγότερα παιχνίδια που να είναι όμως πιο ποιοτικά και υγιείς ομάδες.
Το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουμε κάπου. :smile:

Διαφωνώ αρχικά για την πληθώρα τραυματισμών. Θεωρώ πως ανέκαθεν υπήρχαν σοβαροί τραυματισμοί, απλά τώρα οι ομάδες υπερπροστατεύουν τους παίκτες τους(καλά κανουν). Οι παίκτες από την πλευρά τους φοβούνται και ακούν (καθοδηγούνται πιο σωστά) από τους managers τους.

Διαφωνώ στο ότι τώρα είναι πιο καλοί αθλητές και έχω επιχείρημα για αυτό. Οι πραγματικά καλοί παίκτες τώρα αγωνίζονται το πολύ 32-33 λεπτά. Εξαίρεση είναι ο Λεμπρόν και τελευταία ο Harden, ίσως και ο Durant. Αν βρεις χρόνο και δεις πόσο έπαιζαν οι παλαιότεροι σουπερ σταρς ίσως το σκεφτείς διαφορετικά. Μιλάμε για 38.39 ακόμη και 40 λεπτά μέσο όρο. Οι πάικτες τώρα δεν καταπονούνται όπως οι παλιότεροι.

Δηλαδή αν έπαιζε τώρα ο Καρλ Μαλόουν θα υπήρχε ψηλός να τον αντιμετωπίσει; Θα ήταν εύκολο να ανταπεξέλθουν στην δύναμη του Isiah Thomas; Αφού λοιπόν οι τωρινοί αστέρες "ψιλοκοροϊδεύουν" φαντάσου τι γίνεται στα χαμηλότερα επίπεδα.

'Ισως και για αυτό το NBA έχει χάσει ακροαματικότητα. Διότι αν θα πας στο γήπεδο για να δεις π.χ. τον Townes και αυτός δεν παίξει τότε πιθανότατα να ξενερώσεις.

:smile:

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 7:21 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 7:00 pm
Οι πάικτες τώρα δεν καταπονούνται όπως οι παλιότεροι.
Εδώ διαφωνούμε βασικά. Κι ο Wilt ας πούμε είχε χρονιά που έπαιξε μ.ο. πάνω από 48 λεπτά (!) αλλά αν δεις παιχνίδια της εποχής το μπάσκετ τότε ήταν πολύ πιο στατικό από αυτό που είναι σήμερα. Η καταπόνηση δεν έρχεται μόνο από τις επαφές και το physical game, αλλά και από τις περισσότερες κατοχές, περισσότερα σουτ, περισσότερα rotations στην άμυνα κλπ.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 08, 2020 7:01 am

Είχε πριν από ένα δίμηνο το All Star Basket ένα άρθρο σχετικά με τους τραυματισμούς στο ΝΒΑ. Μιλούσε ένας φυσίατρος, ο Τζιμ ο' Μπράιεν, ο οποίος ανέφερε τα εξής:" Στους συνδέσμους των αθλητών δεν έχουν διαπιστωθεί σημαντικές διαφορές ως προς την ανθεκτικότητά τους τα τελευταία είκοσι χρόνια. Το σώμα των αθλητών έχει αλλάξει, αλλά οι σύνδεσμοι δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως στα νέα δεδομένα. "

Κακά τα ψέματα, καταπόνηση υπήρχε πάντα στους αθλητές του μπάσκετ, απλά τώρα είναι διαφορετικού τύπου. Σίγουρα, το άθλημα έχει γίνει πιο γρήγορο αλλά οι παίχτες απολαμβάνουν περισσότερες ανέσεις από αυτούς του παρελθόντος. Μέσα μεταφοράς, παπούτσια, μέθοδοι αποθεραπείας και αποκατάστασης, όλα είναι πολύ πιο βελτιωμένα απ' ό,τι στο παρελθόν. Ας μην φτάσουμε στη δεκαετία του '60 που έπαιζαν με τα All Star. Ακόμη και τα παπούτσια που θεωρούνταν top στη δεκαετία του '90 (air jordan), σήμερα θεωρούνται σκληρά. Το σώμα λοιπόν καταπονείται, είτε το "δείρεις", είτε το φθείρεις τρέχοντας και πηδώντας ασταμάτητα στο παρκέ. Επίσης, οι παίχτες είναι μεν πιο αθλητικοί αλλά κάποιοι παλιοί παίχτες ήταν πιο δυνατοί ( Malone, L. Johnson, Mourning, Robinson, Shaq, Mason κτλ), οπότε δεν ήταν και τόσο εύκολο να παίζεις αντίπαλος σε κα΄ποια απ' τα θηρία του παρελθόντος.
Προσωπικά, είμαι κάθετα αντίθετος στη μείωση των αγώνων και θα συμφωνήσω με τον ssouliss, όσον αορά το παραχάιδεμα των παιχτών. Αν θέλουν, ας ρίξουν λίγο τον ρυθμό του παιχνιδιού και ας αλλάξουν τους κανονισμούς, ώστε να μπορούν οι παίχτες να παίξουν άμυνα. Οι άμυνες των τελευταίων χρόνων είναι επιεικώς αστείες, όσον αφορά την κανονική περίοδο, γι' αυτό και σπάνε συνέχεια τα ρεκόρ, σε συνδυασμό και με το γρήγορο παιχνίδι. Ακόμη και παιχνίδια στο 2010 ή του 2011 να δει κάποιος, θα διαπιστώσει μεγάλες διαφορές στο κομμάτι της άμυνας και δεν είναι μόνο δική μου άποψη αλλά πολλών μπασκετόφιλων που παρακολουθούν. Το ΝΒΑ έχει καταντήσει από πρωτάθλημα μπάσκετ σε σόου, για να χειροκροτούν οι θεατές και να προωθούνται παπούτσια, ρούχα και άλλα προϊόντα. Αν προχωρήσουν σ' αυτές τις αλλαγές, πιθανόν να αυξηθεί το ενδιαφέρον του κοινού. Προσωπικά, παρακολουθούσα φανατικά από το 1992 και τα τελευταία 4 χρόνια δεν βλέπω ούτε 15 ματς τον χρόνο.
Όσον αφορά τους παίχτες, πληρώνονται αδρά γι' αυτό το σκοπό, άρα καλό θα είναι να σταματήσουν την αδιαφορία όσον αφορά την κανονική περίοδο. Είναι πολύ κακομαθημένοι. Πέρσι οι Bulls έχασαν στην έδρα τους 50+ πόντους απ' τους Celtics και επειδή τους έβαλε ο Boylen προπόνηση την άλλη μέρα, έστειλαν διάβημα διαμαρτυρίας στο ΝΒΑ. Ο Ιγκουαντάλα φέτος δεν έπαιζε, γιατί δεν ήθελε να παίξει στο Μέμφις. Καθόταν τη μισή σεζόν και πληρωνόταν, ενώ δήλωσε ότι αν δεν το αντάλλαζαν, θα έμενε εκτός όλη τη σεζόν. Είναι αυτή συμπεριφορά επαγγελματία; Δεν θα έπρεπε ο κομισάριος να επέμβει; Αλλά με τις ευλογίες του γίνονται όλα, αφού είναι πολύ "μαλακός" με τους παίχτες. Ο μακαρίτης ο "θείος" θα τον είχε βάλει στη θέση του. Δεν είναι τυχαίο που ο Γιάννης κάνει αυτά που κάνει, αφού είναι από τους λίγους παίχτες με old school νοοτροπία στη σύγχρονη εποχή.
Αν θέλουν λοιπόν να αυξήσουν το ενδιαφέρον του κοινού, ας κοιτάξουν λίγο την αλλαγή των κανονισμών και όχι τα τουρνουά μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου. Τέλος, συμφωνώ στην κατάργηση των περιφερειών. Να μπαίνουν οι 16 καλύτερες ομάδες στα play offs και να διασταυρώνονται μεταξύ τους. Ας πάνε τελικό ομάδες απ' την ίδια πόλη, δεν έχει σημασία, αρκεί να είναι οι καλύτερες.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 8:45 pm

Γνωρίζουμε κανάλια στο youtube με ολόκληρους αγώνας ΝΒΑ/Νcaa να περνάει η ώρα μιας και το μπάσκετ στον πλανήτη ακυρώθηκε;

Εγώ βρήκα αυτό!

https://www.youtube.com/channel/UCfkIy1 ... iLA/videos

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 15, 2020 11:01 am

Δεν το ήξερα το κανάλι που ανέφερες αλλά σ' ευχαριστούμε πολύ! Έχει πολύ υλικό διαθέσιμο!

Υπάρχει κι αυτό:

https://www.youtube.com/channel/UCZT20r ... 9HAhEhKNNA

1
1 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 10:44 pm

Αν υπάρχει άλλο θέμα για το nba league pass, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη:

Για όσους ενδιαφέρονται, το nba league pass είναι δωρεάν για ένα μήνα, με vod περιεχόμενο φυσικά.

Επίσης, για όσους έχουν μηνιαία συνδρομή, η εταιρία ακύρωσε με πρωτοβουλία της την συνδρομή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”