2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 6:53 pm

Sokos έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 4:09 pm
Ο Williams-Goss πως θα σας φαινόταν σαν λύση στα guard? Έχει ξαναπαίξει στην ομάδα οπότε θεωρητικά θα ναι πιο εύκολη η προσαρμογή. Ούτε αμυντικός ογκόλιθος είναι, ούτε killer στο shoot, ούτε κανένας τιτάνας στην οργάνωση, αλλά πιστεύω θα ταν σημαντικότατη αναβάθμιση. Δεν ξέρω και τι απαιτήσεις θα έχει βέβαια.
[/quot
καλησπερα φιλε μου.Το ολο θεμα (κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα) ειναι οτι χρειαζομαστε ενα παικτη με τα χαρακτηριστικα που προανεφερες δηλαδη καλη αμυνα καλο εως πολυ καλο σουτ και να μπορει να οργανωσει την ομαδα για το δεκαλεπτο που δεν θα αγωνιζεται ο σλου χωρις να ψαχνουμε την μπαλα στις εξεδρες καθε φορα που προσπαθει να βγαλει μια πασα σε αποσταση μεγαλυτερη των 2 μετρων .


0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 10:00 pm

Κατά την γνώμη μου η ομάδα χρειάζεται combo guard με έφεση στο σκορ. Ο Goss δεν είναι τέτοιος. Επίσης ο Goss δεν μπορεί να παίξει μαζί με Σλούκα και δεν είναι ο παίχτης που θα τον έχεις για 10 λεπτά.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 10:10 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 10:00 pm
Κατά την γνώμη μου η ομάδα χρειάζεται combo guard με έφεση στο σκορ. Ο Goss δεν είναι τέτοιος. Επίσης ο Goss δεν μπορεί να παίξει μαζί με Σλούκα και δεν είναι ο παίχτης που θα τον έχεις για 10 λεπτά.
Δε νομίζω ότι θέλετε παίχτη για 10', για 20 θέλετε, γεμάτα κιόλας. Ένα Στρέλνιεκς , κάτι σε τέτοιο στιλ. Να μην ταλαιπωρεί τη μπάλα, να βάζει τα στατικά σουτ, να μπορεί να παίζει πικ εν ρολ, να μην είναι καφενείο πίσω, να παίζει και στον άσο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1228
Δημοσιεύσεις: 5417
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 11:32 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 10:10 pm
Δε νομίζω ότι θέλετε παίχτη για 10', για 20 θέλετε, γεμάτα κιόλας. Ένα Στρέλνιεκς , κάτι σε τέτοιο στιλ. Να μην ταλαιπωρεί τη μπάλα, να βάζει τα στατικά σουτ, να μπορεί να παίζει πικ εν ρολ, να μην είναι καφενείο πίσω, να παίζει και στον άσο.
Συμφωνώ όσον αφορά το χρόνο αλλά στο στυλ θέλουμε παίκτη που να είναι σαν τον Λάρκιν. Να είναι καλός σκόρερ και κάνει κάτω την αντίπαλη άμυνα. Γιατί αυτά που περιγράφεις τα κάνει ο Τζένκινς στη καλή του μέρα και η διαφορά του με τον συμπαθέστατο Λετονό είναι πως δεν τραυματίζεται τόσο εύκολα.

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 11:58 pm

Coach, κάνε το κόλπο γκρόσο και φέρε Μονρό, να χαρούμε λίγο μπασκετάκι μπροστά :) :dribble:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 12:18 am

mixalisgate7 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:32 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 10:10 pm
Δε νομίζω ότι θέλετε παίχτη για 10', για 20 θέλετε, γεμάτα κιόλας. Ένα Στρέλνιεκς , κάτι σε τέτοιο στιλ. Να μην ταλαιπωρεί τη μπάλα, να βάζει τα στατικά σουτ, να μπορεί να παίζει πικ εν ρολ, να μην είναι καφενείο πίσω, να παίζει και στον άσο.
Συμφωνώ όσον αφορά το χρόνο αλλά στο στυλ θέλουμε παίκτη που να είναι σαν τον Λάρκιν. Να είναι καλός σκόρερ και κάνει κάτω την αντίπαλη άμυνα. Γιατί αυτά που περιγράφεις τα κάνει ο Τζένκινς στη καλή του μέρα και η διαφορά του με τον συμπαθέστατο Λετονό είναι πως δεν τραυματίζεται τόσο εύκολα.
O jenkins είναι αμυντικαρα και το έχει το σουτ, αλλά ούτε προσωπική φαση Έχει, ουτε οργανώνει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 12:27 am

mixalisgate7 έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:32 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 10:10 pm
Δε νομίζω ότι θέλετε παίχτη για 10', για 20 θέλετε, γεμάτα κιόλας. Ένα Στρέλνιεκς , κάτι σε τέτοιο στιλ. Να μην ταλαιπωρεί τη μπάλα, να βάζει τα στατικά σουτ, να μπορεί να παίζει πικ εν ρολ, να μην είναι καφενείο πίσω, να παίζει και στον άσο.
Συμφωνώ όσον αφορά το χρόνο αλλά στο στυλ θέλουμε παίκτη που να είναι σαν τον Λάρκιν. Να είναι καλός σκόρερ και κάνει κάτω την αντίπαλη άμυνα. Γιατί αυτά που περιγράφεις τα κάνει ο Τζένκινς στη καλή του μέρα και η διαφορά του με τον συμπαθέστατο Λετονό είναι πως δεν τραυματίζεται τόσο εύκολα.
Εγω θελω εναν σαν τον Καρολ, τον Ντατομε, τον Γκριγκονις. Να ξερεις οτι ετσι και του δωσεις ελαχιστο χωρο και χρονο, θα σε τιμωρει συνεχως με 3ποντα.
Εχω σιχαθει να μην εχουμε καλους σουτερ. Ημουν απ τους λιγους φαν του Στρελνιεκς απλα και μονο γιατι ηταν καλος σουτερ.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1228
Δημοσιεύσεις: 5417
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 12:34 am

Neondreamer έγραψε:
Τρί Δεκ 22, 2020 11:58 pm
Coach, κάνε το κόλπο γκρόσο και φέρε Μονρό, να χαρούμε λίγο μπασκετάκι μπροστά :) :dribble:
Και να κλαίμε με μαύρο δάκρυ για πίσω που θα είναι τρύπα σαν Μαρκ Τζάκσον. Μακριά από τέτοιους παίκτες.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1228
Δημοσιεύσεις: 5417
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 12:39 am

Reaper έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 12:27 am

Εγω θελω εναν σαν τον Καρολ, τον Ντατομε, τον Γκριγκονις. Να ξερεις οτι ετσι και του δωσεις ελαχιστο χωρο και χρονο, θα σε τιμωρει συνεχως με 3ποντα.
Εχω σιχαθει να μην εχουμε καλους σουτερ. Ημουν απ τους λιγους φαν του Στρελνιεκς απλα και μονο γιατι ηταν καλος σουτερ.
Εμείς θέλουμε κόμπο γκαρντ γιατί έχουμε θέμα στο σκοράρισμα και στην οργάνωση. Καλός σουτέρ είναι αλλά αρκετά ασταθής τόσο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία, γι' αυτό στην καριέρα του είναι ένας ρολίστας και τίποτα παραπάνω.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 9:14 am

Reaper έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 12:27 am

Εχω σιχαθει να μην εχουμε καλους σουτερ. Ημουν απ τους λιγους φαν του Στρελνιεκς απλα και μονο γιατι ηταν καλος σουτερ.
Κι εμένα μ' άρεσε ο Στρέλνιεκς, δεν ήταν μόνο ότι σούταρε (πολύ) καλά, ήταν και από τους πιο clutch παίκτες όταν σούταρε στο τέλος των αγώνων και η διαφορά ήταν μικρή, κάπου είχα διαβάσει τότε κι ένα άρθρο γι' αυτό αλλά δεν το βρίσκω.
Το ζήτημα ήταν για μένα, όχι οι τραυματισμοί του αλλά η αστάθεια στην απόδοση του. Δεν θα με χαλούσε πάντως να τον είχαμε και φέτος.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 9:34 am

Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 9:14 am
Reaper έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 12:27 am

Εχω σιχαθει να μην εχουμε καλους σουτερ. Ημουν απ τους λιγους φαν του Στρελνιεκς απλα και μονο γιατι ηταν καλος σουτερ.
Κι εμένα μ' άρεσε ο Στρέλνιεκς, δεν ήταν μόνο ότι σούταρε (πολύ) καλά, ήταν και από τους πιο clutch παίκτες όταν σούταρε στο τέλος των αγώνων και η διαφορά ήταν μικρή, κάπου είχα διαβάσει τότε κι ένα άρθρο γι' αυτό αλλά δεν το βρίσκω.
Το ζήτημα ήταν για μένα, όχι οι τραυματισμοί του αλλά η αστάθεια στην απόδοση του. Δεν θα με χαλούσε πάντως να τον είχαμε και φέτος.
Ο Έλληνας φίλαθλος είναι απαιτητικός έχουμε χαρακτηρίσει δικαιολογημένα τον Λεττονό ως σοφτ, αλλά ο Strelnieks είναι ο ορισμός του επιθετικού παίκτη οικονομίας, που θα σουτάρει πάνω από 40% στα τρίποντα, γύρω στο 90% στις βολές και πάνω από 50% στα δίποντα σε όλη την καριέρα του.

1
1 Εικόνα
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Δεκ 23, 2020 1:33 pm

Νομίζω ότι αυτό που θέλουμε είναι ένα scoring guard κ ας μην είναι τόσο οργανωτής.. Δημιουργία έχουμε από σλουκα, σπανουλη, ακόμα κ οι Χάρισον κ μακκισικ σε μικρότερο βαθμό όμως.. Έναν παίχτη φθηνό με έφεση στο σκοράρισμα κ κυρίως να απειλεί με ποσοστά 40% πλας έξω απ το τρίποντο. Θα θελα να ναι μικρός με περιθώρια εξέλιξης.. Δεν είναι απαραίτητο να έχει εμπειρία ευρωλιγκας.. Αρκετά έμπειρο ροστερ έχουμε.. Μ αρέσει κ προτείνω τον μελό τριμπλ της φουενλαμπραδα και θα τον γούσταρα να έρθει.. Κυρίως να ναι άσσος αλλά κ να πηγαίνει στο 2 για να παίζει μαζί με το σλουκα.. Τέλος, στο 5 θα θελα ένα κορμί ψηλό κ δυνατό στη ρακέτα, κυρίως ριμπαουντερ και να τελειώνει σωστά τις φάσεις.. Αυτά τα λίγα δε θες κάτι extreme.. Είμαστε ένα καλοκουρδισμενο ροστερ κ με 1 2 κινήσεις μπορούμε να αναβαθμιστουμε κ άλλο.. Θεωρώ ότι 8αδα θα μπούμε.. Το θέμα είναι να χτυπήσουμε ταβάνι

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 1:58 pm

Καλοκουρδισμενο ροστερ;;;;; :shock:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 1:59 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 9:14 am
Reaper έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 12:27 am

Εχω σιχαθει να μην εχουμε καλους σουτερ. Ημουν απ τους λιγους φαν του Στρελνιεκς απλα και μονο γιατι ηταν καλος σουτερ.
Κι εμένα μ' άρεσε ο Στρέλνιεκς, δεν ήταν μόνο ότι σούταρε (πολύ) καλά, ήταν και από τους πιο clutch παίκτες όταν σούταρε στο τέλος των αγώνων και η διαφορά ήταν μικρή, κάπου είχα διαβάσει τότε κι ένα άρθρο γι' αυτό αλλά δεν το βρίσκω.
Το ζήτημα ήταν για μένα, όχι οι τραυματισμοί του αλλά η αστάθεια στην απόδοση του. Δεν θα με χαλούσε πάντως να τον είχαμε και φέτος.
Το θεμα δεν ειναι να παρουμε πισω τον Στρελνιεκς. Ειναι να εχουμε εναν σουτερ σαν τον Στρελνιεκς που να ειναι καλυτερος σε αλλα σημεια του παιχνιδιους του ομως. Πως ηταν ο Ντατομε πιο νεος, ή ο Καρολ (και τωρα ο Καρολ μια χαρα θα τανε). Ή ο Καιλ Κουριτς, ή ο Γκριγκονις κλπ.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 23, 2020 4:59 pm

Agio96 έγραψε:
Τετ Δεκ 23, 2020 1:33 pm
Νομίζω ότι αυτό που θέλουμε είναι ένα scoring guard κ ας μην είναι τόσο οργανωτής.. Δημιουργία έχουμε από σλουκα, σπανουλη, ακόμα κ οι Χάρισον κ μακκισικ σε μικρότερο βαθμό όμως.. Έναν παίχτη φθηνό με έφεση στο σκοράρισμα κ κυρίως να απειλεί με ποσοστά 40% πλας έξω απ το τρίποντο. Θα θελα να ναι μικρός με περιθώρια εξέλιξης.. Δεν είναι απαραίτητο να έχει εμπειρία ευρωλιγκας.. Αρκετά έμπειρο ροστερ έχουμε.. Μ αρέσει κ προτείνω τον μελό τριμπλ της φουενλαμπραδα και θα τον γούσταρα να έρθει.. Κυρίως να ναι άσσος αλλά κ να πηγαίνει στο 2 για να παίζει μαζί με το σλουκα.. Τέλος, στο 5 θα θελα ένα κορμί ψηλό κ δυνατό στη ρακέτα, κυρίως ριμπαουντερ και να τελειώνει σωστά τις φάσεις.. Αυτά τα λίγα δε θες κάτι extreme.. Είμαστε ένα καλοκουρδισμενο ροστερ κ με 1 2 κινήσεις μπορούμε να αναβαθμιστουμε κ άλλο.. Θεωρώ ότι 8αδα θα μπούμε.. Το θέμα είναι να χτυπήσουμε ταβάνι
Συμφωνώ για scoring guard τύπου Eric Green ίσως ? Δημιουργία από Χάρισον ? Δεν νομίζω . Ο συγκεκριμένος με έχει απογοητεύσει. Ακόμα και στα καλά παιχνίδια του κάνει ένα ξέπασμα 5 λεπτά και μετά εξαφανίζεται πάλι. Μέτριο έως κακό shot selection , άτολμος ,κακός στο 1vs1 μέχρι τώρα και στην άμυνα όχι κάτι ιδιαίτερο και ας έβγαλε 2 τρομερές άμυνες με την Μπάρτσα. Το σημαντικότερο δεν βοηθάει στην επίθεση που νομίζω είναι ο κύριος λόγος που αποκτήθηκε.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”