Ταινίες

Συντονιστής: Captains

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 20, 2020 8:02 pm

Ήθελα κάποια στιγμή να ξαναδώ ένα από τα 5 καλύτερα (κατ' εμέ) θρίλερ όλων των εποχών, το Ringu
https://www.imdb.com/title/tt0178868/?ref_=nv_sr_srsg_0

Σίγουρα κάποιος που θα το δεί σήμερα, δεν θα τρομάξει όπως όταν πρωτοβγήκε (1998), αλλά δίδαξε νεότερους. Συστήνεται, ανεπιφύλακτα!

ΥΓ: Με τον τόσο χρόνο που έχω, ετοιμάζω mega post για τις ταινίες που είδα. :smile:

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 18, 2020 3:24 pm

Είδα εχθές το true crime του Clint Eastwood, αφενός γιατί προτιμώ τις ταινίες περασμένων δεκαετιών μιας και δεν υπάρχει το politically correct που με εκνευρίζει και αφετέρου γιατι ο Κλιντ είναι απο τους αγαπημένους μου σκληρούς ever.

Συγκλονιστική η σκηνή στα κρατητήρια μεταξύ του isiah Washington και της οικογένειάς του.

Απολαυστική η σκηνοθεσία του Eastwood οπως πάντα.

Παρεμπιπτόντως η αγαπημένη μου λιστα "σκληρών

Robert Redford
Clint Eastwood
Danny Day Lewis


Όταν λέω σκληρών δεν εννοώ "δαρτες" η action heroes για 15χρονα

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 18, 2020 10:25 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 3:24 pm
Είδα εχθές το true crime του Clint Eastwood, αφενός γιατί προτιμώ τις ταινίες περασμένων δεκαετιών μιας και δεν υπάρχει το politically correct που με εκνευρίζει και αφετέρου γιατι ο Κλιντ είναι απο τους αγαπημένους μου σκληρούς ever.

Συγκλονιστική η σκηνή στα κρατητήρια μεταξύ του isiah Washington και της οικογένειάς του.

Απολαυστική η σκηνοθεσία του Eastwood οπως πάντα.

Παρεμπιπτόντως η αγαπημένη μου λιστα "σκληρών

Robert Redford
Clint Eastwood
Danny Day Lewis


Όταν λέω σκληρών δεν εννοώ "δαρτες" η action heroes για 15χρονα
Πολύ καλή ταινία από έναν καταπλητικό σκηνοθέτη όπως ο Κλιντ Ήστγουντ που "σε περνάει απέναντι¨.
Μου τον θύμησες και θα ξαναδώ τους "Ασυγχώρητους" .

Συμφωνώ και με τη λίστα σου αλλά θα προσθέσω τον σπουδαίο Πολ Νιούμαν. Σε σκληράδα κανείς από τν 3αδα σου δεν φτάνει τον (ηθοποιό) Ήστγουντ , οπότε χωράει κι ο Πολ Νιούμαν.
Εγώ έχω και μια αδυναμία στον Στηβ Μακουίν κι ας μην ήταν τόσο σπουδαίος στη ζωή του.


Προτείνω και μια λατίνικη με θέμα τον εμφύλιο στο Ελ Σαλβαδόρ. Σπουδαία πραγματικά. Να τη δείτε!
"Αθώες Φωνές" (Voces Inocentes) λέγεται:
http://tenies-online.club/load/2-1-0-23542

Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 25, 2020 3:51 pm

Είδα την αμερικάνικη ταινία "Το κορίτσι με το τατουάζ" (μετά διάβασα και το βιβλίο). Τρομερή ταινία, με δράση, η οποία απόδωσε πολύ καλά την δυνατή ιστορία του βιβλίου. Τις επόμενες μέρες θα δω και την αντίστοιχη σουηδική.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm

Helen έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 3:51 pm
Είδα την αμερικάνικη ταινία "Το κορίτσι με το τατουάζ" (μετά διάβασα και το βιβλίο). Τρομερή ταινία, με δράση, η οποία απόδωσε πολύ καλά την δυνατή ιστορία του βιβλίου. Τις επόμενες μέρες θα δω και την αντίστοιχη σουηδική.
Κατά την ταπεινή μου άποψη η σουηδικη είναι κλάσης ανώτερη.

Fun fact, είδα την σουηδική οταν βγήκε σε σινεμά της Στοκχόλμης χωρίς υπότιτλους και χωρις να καταλαβαίνω τίποτα. Αρκετο καιρό μετά πήρα το πρώτο βιβλίο και λάτρεψα την σειρά, όπως και την λυπηρη ιστορία του Stieg Larsson

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 25, 2020 7:07 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm
Κατά την ταπεινή μου άποψη η σουηδικη είναι κλάσης ανώτερη.
Ανυπομονώ να την δω..
shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm
Fun fact, είδα την σουηδική οταν βγήκε σε σινεμά της Στοκχόλμης χωρίς υπότιτλους και χωρις να καταλαβαίνω τίποτα. Αρκετο καιρό μετά πήρα το πρώτο βιβλίο και λάτρεψα την σειρά, όπως και την λυπηρη ιστορία του Stieg Larsson
Παράξενη εμπειρία, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να δω ολόκληρη μια ταινία χωρίς υπότιτλους, φαντάζομαι θα σε συνεπήρε αυτό που έβλεπες..

Ναι, παρόλη την δράση, ήταν λυπηρή και η ιστορία της Σαλάντερ, και της οικογένειας που έψαχναν την εξαφανισμένη. Έχει έναν ιδιόρρυθμο χαρακτήρα η Σαλάντερ, αλλά μου αρέσει πολύ η ευφυΐα της και ο δυναμισμός της. Θέλω πολύ να συνεχίσω και στα δύο επόμενα βιβλία, να δω πως εξελίσσεται ο ρόλος της.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 25, 2020 7:42 pm

Μια και λέτε για ταινίες από βιβλία, πριν λίγες ημέρες πήρε το μάτι μου σε κάποιο κανάλι την ταινία του 1992 Dracula με τους Oldman, Reeves και Hopkins. Σε μία στιγμή (spoiler alert) μπαίνει ο Δράκουλας στο δωμάτιο της αγαπημένης τους σαν πράσινος καπνός ενώ αυτή κοιμάται (εξαιρετικά ατάλαντη η Ryder)!

Εικόνα

Χαμογέλασα διότι σκέφτηκα πως τότε τα οπτικά εφέ ήταν τόσο απλά και ακόμη σε εφηβικό στάδιο. Τώρα θα γυριζόταν η ταινία αποκλειστικά σε υπολογιστή.

Να και η φάση σε βίντεο.



* Fun Fact. Η ταινία τότε ήταν ακατάλληλη αν δεν κάνω λάθος. Για να πας σινεμά αν ήσουν μικρός (π.χ.14-15) έπρεπε να πας με κάποιον ενήλικό ή έστω 16 αν θυμάμαι καλά. Το αξιοσημείωτο είναι πως σε ορισμένους κινηματογράφους το τηρούσαν ευλαβικά, ζητούσαν ταυτότητες για να κόψεις το εισιτήριο!! :banghead: :D

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 25, 2020 8:56 pm

Αν είστε "ακουστικοι τύποι" προτείνεται ανεπιφύλακτα...


1
1 Εικόνα
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Σεπ 26, 2020 5:20 am

1986. "Nomads".
Ένα από τα πιο chilling θριλερ ολων των εποχών.
Η σκηνή με την καλόγρια στη στιγμή ονειρικής μυθοπλασίας του τρομοκρατημένου Πιρς Μπροσναν είναι για ανθολογία.

Όσοι αγαπάτε τα ψυχολογικά noir θριλερ θα το λατρέψετε. Είναι μια ακατάπαυστη διελκυστίνδα ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα.

Τρομερή μουσική από την "παλιογριά" του hard rock Ted Nugent

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Σεπ 26, 2020 6:22 am

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 7:42 pm
Μια και λέτε για ταινίες από βιβλία, πριν λίγες ημέρες πήρε το μάτι μου σε κάποιο κανάλι την ταινία του 1992 Dracula με τους Oldman, Reeves και Hopkins. Σε μία στιγμή (spoiler alert) μπαίνει ο Δράκουλας στο δωμάτιο της αγαπημένης τους σαν πράσινος καπνός ενώ αυτή κοιμάται (εξαιρετικά ατάλαντη η Ryder)!

Εικόνα

Χαμογέλασα διότι σκέφτηκα πως τότε τα οπτικά εφέ ήταν τόσο απλά και ακόμη σε εφηβικό στάδιο. Τώρα θα γυριζόταν η ταινία αποκλειστικά σε υπολογιστή.

Να και η φάση σε βίντεο.



* Fun Fact. Η ταινία τότε ήταν ακατάλληλη αν δεν κάνω λάθος. Για να πας σινεμά αν ήσουν μικρός (π.χ.14-15) έπρεπε να πας με κάποιον ενήλικό ή έστω 16 αν θυμάμαι καλά. Το αξιοσημείωτο είναι πως σε ορισμένους κινηματογράφους το τηρούσαν ευλαβικά, ζητούσαν ταυτότητες για να κόψεις το εισιτήριο!! :banghead: :D
Χαχα. Θυμάμαι Αγρινιο από όπου κατάγομαι εν έτει 1986 στην τρυφερή ηλικία των 8 να μπαίνουμε σωρηδόν παιδιά χωρίς να ρωτάει κάνεις (αρκεί να είχες το αντίτιμο) για να δούμε το Aliens Η επιστροφη

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 26, 2020 7:38 am

shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm
Helen έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 3:51 pm
Είδα την αμερικάνικη ταινία "Το κορίτσι με το τατουάζ" (μετά διάβασα και το βιβλίο). Τρομερή ταινία, με δράση, η οποία απόδωσε πολύ καλά την δυνατή ιστορία του βιβλίου. Τις επόμενες μέρες θα δω και την αντίστοιχη σουηδική.
Κατά την ταπεινή μου άποψη η σουηδικη είναι κλάσης ανώτερη.

Fun fact, είδα την σουηδική οταν βγήκε σε σινεμά της Στοκχόλμης χωρίς υπότιτλους και χωρις να καταλαβαίνω τίποτα. Αρκετο καιρό μετά πήρα το πρώτο βιβλίο και λάτρεψα την σειρά, όπως και την λυπηρη ιστορία του Stieg Larsson
Εμένα μ' άρεσαν και οι 2 ταινίες πάντως, ίσως και εξίσου. Σίγουρα στην πρώτη η ηθοποιός που έκανε την Σάλαντερ ήταν πιο κοντά και στην εικόνα του βιβλίου.
Το σίγουρο είναι ότι αξίζουν οι πρώτες ταινίες μόνο και δυστυχώς όχι οι συνέχειες τους.
ΣΤα βιβλία η τριλογία είναι εξαιρετική, τα επόμενα βιβλία-συνέχειες που εκδόθηκαν μετά τον θάνατο του δυστυχώς (και αναμενόμενα) ελάχιστη σχέση έχουν με τα προηγούμενα πέραν τους χαρακτήρες που έχουν κρατήσει και την βασική ιστορία.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 26, 2020 9:32 am

Helen έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 7:07 pm
shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm
Κατά την ταπεινή μου άποψη η σουηδικη είναι κλάσης ανώτερη.
Ανυπομονώ να την δω..
shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm
Fun fact, είδα την σουηδική οταν βγήκε σε σινεμά της Στοκχόλμης χωρίς υπότιτλους και χωρις να καταλαβαίνω τίποτα. Αρκετο καιρό μετά πήρα το πρώτο βιβλίο και λάτρεψα την σειρά, όπως και την λυπηρη ιστορία του Stieg Larsson
Παράξενη εμπειρία, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να δω ολόκληρη μια ταινία χωρίς υπότιτλους, φαντάζομαι θα σε συνεπήρε αυτό που έβλεπες..

Ναι, παρόλη την δράση, ήταν λυπηρή και η ιστορία της Σαλάντερ, και της οικογένειας που έψαχναν την εξαφανισμένη. Έχει έναν ιδιόρρυθμο χαρακτήρα η Σαλάντερ, αλλά μου αρέσει πολύ η ευφυΐα της και ο δυναμισμός της. Θέλω πολύ να συνεχίσω και στα δύο επόμενα βιβλία, να δω πως εξελίσσεται ο ρόλος της.
Εννοουσα την λυπηρη ιστορια του συγγραφεα, που πεθανε ξαφνικα απο καρδια πριν προλαβει να δει την επιτυχια που ειχαν τα βιβλια του, η συντροφος του δε δεν ειδε ποτε ουτε 1 ευρω απο τα δικαιωματα των κερδων, τα οποια πηγαν ολα στην οικογενεια του με την οποια δεν ειχε σχεσεις

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 26, 2020 9:34 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 7:38 am
shtarkws έγραψε:
Παρ Σεπ 25, 2020 6:37 pm


Κατά την ταπεινή μου άποψη η σουηδικη είναι κλάσης ανώτερη.

Fun fact, είδα την σουηδική οταν βγήκε σε σινεμά της Στοκχόλμης χωρίς υπότιτλους και χωρις να καταλαβαίνω τίποτα. Αρκετο καιρό μετά πήρα το πρώτο βιβλίο και λάτρεψα την σειρά, όπως και την λυπηρη ιστορία του Stieg Larsson
Εμένα μ' άρεσαν και οι 2 ταινίες πάντως, ίσως και εξίσου. Σίγουρα στην πρώτη η ηθοποιός που έκανε την Σάλαντερ ήταν πιο κοντά και στην εικόνα του βιβλίου.
Το σίγουρο είναι ότι αξίζουν οι πρώτες ταινίες μόνο και δυστυχώς όχι οι συνέχειες τους.
ΣΤα βιβλία η τριλογία είναι εξαιρετική, τα επόμενα βιβλία-συνέχειες που εκδόθηκαν μετά τον θάνατο του δυστυχώς (και αναμενόμενα) ελάχιστη σχέση έχουν με τα προηγούμενα πέραν τους χαρακτήρες που έχουν κρατήσει και την βασική ιστορία.
Η Σουηδικη ταινια, σε σουδικη γλωσσα, με Σουηδους ηθοποιους, σε Σουηδικα τοπια ειναι de facto πιο ρεαλιστικη

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 26, 2020 11:58 am

shtarkws έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 9:34 am

Η Σουηδικη ταινια, σε σουδικη γλωσσα, με Σουηδους ηθοποιους, σε Σουηδικα τοπια ειναι de facto πιο ρεαλιστικη
Αν δεν κάνω λάθος η αμερικάνική version του Fincher έχει γυριστεί στη Σουηδία με Σουηδούς ηθοποιούς πλην του Craig και της Wright. Νομίζω πως μέχρι και η πρωταγωνίστρια ίδια είναι.
titsokk έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 6:22 am

Χαχα. Θυμάμαι Αγρινιο από όπου κατάγομαι εν έτει 1986 στην τρυφερή ηλικία των 8 να μπαίνουμε σωρηδόν παιδιά χωρίς να ρωτάει κάνεις (αρκεί να είχες το αντίτιμο) για να δούμε το Aliens Η επιστροφη
Για τον Alien δεν έχω μνήμες παρόλο που είμαι βέβαιος πως θα ήταν τουλάχιστον Κ-13. Εγώ θυμάμαι δύο γεγονότα με ταινίες σε κινηματογράφο. Ένα με τον χαμό που είχε γίνει με τον "Τελευταίο πειρασμό" και ένα χαμό με το Jurassic Park. Στο πρώτο ήμουν παιδί, πήγαινα αγγλικά και θυμάμαι παπάδες να έχουν κλείσει τη Βουλιαγμένης μην αφήνοντας να μπει κανείς μέσα. Αστυνομία, δημοσιογράφοι ένας χαμός. Στο Jurassic Park, προ Village εποχές, η ουρά για να δεις την ταινία ήταν ανάλογη με την ουρά στο ΣΕΦ για το Ευρωμπάσκετ του '87. Ο κόσμος σε 1000αρι σινεμά καθόταν κάτω ή ακόμη στους διαδρόμους. Υπήρχε δε ένα παππούς, που γύριζε το σινεμά με ένα φακό να δει αν όλα είναι εντάξει. Πρέπει σε όλη την ταινία να γύρισε την αίθουσα και 50 φορές! :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 26, 2020 1:16 pm

Και μένα μου αρέσει πιο πολύ η σουηδική version. Η πρωταγωνίστρια δεν είναι ίδια, στο αμερικάνικο είναι η Rooney Mara, στο σουηδικό η Noomi Rapace και στο The Girl in the Spider's Web η Claire Foy (Αμερικάνοι φίλε, αντί να βγάλουν συνέχειες από το δεύτερο και το τρίτο βιβλίο του Larsson που είναι αριστουργήματα, κάθονται και κάνουν ταινία τις άκυρες συνέχειες του από άλλον συγγραφέα).

Γενικά έχω μια τρέλα με την τριλογία του Larsson, έχω πάθει σοκ με την τραγική ιστορία που ανέφερε ο Shtarkws (να προσθέσω ότι σύμφωνα με φήμες, η σύντροφος του Larsson έχει "όμηρο" το λάπτοπ του που έχει μέσα ολοκληρωμένο το τέταρτο βιβλίο, κάποια κεφάλαια και βασικά plot points για το τέταρτο, το πέμπτο και το έκτο, καθώς και σημειώσεις για το πως θα συνέχιζε μέχρι να βγει το δέκατο που προγραμμάτιζε ο Larsson), έχω δει και τις τρεις ταινίες, έχω διαβάσει τα βιβλία και τα κόμικ που έχουν βγει και αρνούμαι να διαβάσω τις συνέχειες τους, καθώς για να φτιαχτούν δεν είχαν καν τις σημειώσεις του Stieg στα χέρια τους.

Τα σουηδικά είναι αξεπέραστα για μένα ως ταινίες, το μόνο που σώζει αρκετά το αμερικάνικο είναι η παρουσία του μεγάλου Fincher, αλλά και πάλι η ατμόσφαιρα και το vibe είναι εξαιρετικό στις σουηδικές ταινίες.

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”