NBA Awards

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 908
Δημοσιεύσεις: 4703
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 23, 2019 9:55 pm

Σχόλια και συζητήσεις για τα βραβεία των MVP, DPOY, ROTY κτλ.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 22, 2020 5:17 pm



Δικαια ο Nurse, του το ανακοίνωσαν στην εκπομπή τους οι Shaq, Kenny, Charles και Ernie μαζί με τον προπονητή του από το γυμνάσιο!!!! :shock:

Να πάρει πρωτάθλημα ο Snyder να γίνουν δύο συνεχόμενοι οι "Ευρωπαίοι" προπονητές με τίτλο!! :D

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 22, 2020 10:07 pm

Δικαιότατη η επιλογή του Nurse. Μαζί με Donovan και Spoelstra θα αποτελούσαν τις επιλογές μου.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 23, 2020 1:44 am

nikolas12 έγραψε:
Σάβ Αύγ 22, 2020 10:07 pm
Δικαιότατη η επιλογή του Nurse. Μαζί με Donovan και Spoelstra θα αποτελούσαν τις επιλογές μου.
Ίσως η λιγότερο δίκαιη επιλογή. Όσοι γνωρίζουμε πραγματικά το NBA ξέραμε πως οι Raptors θα συνέχιζαν να ήταν πολύ καλοί. Δεν θεωρώ τη δουλειά του και τόσο καλή για να πάρει αυτό το βραβείο μιας και το μόνο σοβαρό εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεράσει ήταν η απουσία του Leonard. Το οποίο βέβαια εμπόδιο δεν είναι και μικρό αλλά καλύφθηκε (όσο μπορεί βέβαια) από την άνοδο του Siakam. Αν κρίνουμε τους άλλους δύο προπονητές που αναφέρεις, αντεπεξήλθαν σε πιο δύσκολες συνθήκες, δηλαδή για εμένα, είχαν στη διάθεση τους ένα νέο πυρήνα παικτών (ειδικά οι Thunder) και πιο νέους και άπειρους παίκτες. Δεν ξέρω ποιον από τους δύο να διαλέξω, αλλά ξέρω ποιον από τους τρεις δεν θα διάλεγα.

0
FIBA sucks!
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 23, 2020 5:48 am

Μορφή έγραψε:
Κυρ Αύγ 23, 2020 1:44 am
nikolas12 έγραψε:
Σάβ Αύγ 22, 2020 10:07 pm
Δικαιότατη η επιλογή του Nurse. Μαζί με Donovan και Spoelstra θα αποτελούσαν τις επιλογές μου.
Ίσως η λιγότερο δίκαιη επιλογή. Όσοι γνωρίζουμε πραγματικά το NBA ξέραμε πως οι Raptors θα συνέχιζαν να ήταν πολύ καλοί. Δεν θεωρώ τη δουλειά του και τόσο καλή για να πάρει αυτό το βραβείο μιας και το μόνο σοβαρό εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεράσει ήταν η απουσία του Leonard. Το οποίο βέβαια εμπόδιο δεν είναι και μικρό αλλά καλύφθηκε (όσο μπορεί βέβαια) από την άνοδο του Siakam. Αν κρίνουμε τους άλλους δύο προπονητές που αναφέρεις, αντεπεξήλθαν σε πιο δύσκολες συνθήκες, δηλαδή για εμένα, είχαν στη διάθεση τους ένα νέο πυρήνα παικτών (ειδικά οι Thunder) και πιο νέους και άπειρους παίκτες. Δεν ξέρω ποιον από τους δύο να διαλέξω, αλλά ξέρω ποιον από τους τρεις δεν θα διάλεγα.
Oι Raptors ανέβασαν το winning percentage τους παρότι έχασαν τον καλύτερο παίκτη της λίγκας. Αυτό από μόνο του είναι κάτι εκπληκτικό. Επειδή ήταν δεδομένο ότι θα έχαναν επιθετική δύναμη κάλυψαν το κενό ανεβάζοντας επίπεδο την άμυνα τους. Νομίζω ο Nurse έχει αποδειχθεί καταπληκτική περίπτωση προπονητή.

Χωρίς να θέλω να μειώσω τον Spoelstra, αλλά του πρόσθεσαν έναν all star, έμεινε υγιής κι ο Dragic και βγήκε 5ος στην Ανατολή. Όλοι το περίμεναν. Ο Donovan από την άλλη απ'το πουθενά έβαλε την Οκλαχόμα πανευκολα στα πλειοφς. Αυτός ναι άξιζε το βραβείο.

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 23, 2020 10:30 am

RipCity έγραψε:
Κυρ Αύγ 23, 2020 5:48 am
Oι Raptors ανέβασαν το winning percentage τους παρότι έχασαν τον καλύτερο παίκτη της λίγκας. Αυτό από μόνο του είναι κάτι εκπληκτικό. Επειδή ήταν δεδομένο ότι θα έχαναν επιθετική δύναμη κάλυψαν το κενό ανεβάζοντας επίπεδο την άμυνα τους. Νομίζω ο Nurse έχει αποδειχθεί καταπληκτική περίπτωση προπονητή.
Θεώρησα δεδομένο ότι με το συγκεκριμένο προπονητή μπορεί να έχασαν τον Leonard αλλά θα κέρδιζαν αλλού. Έχεις δίκιο σε ότι γράφεις αλλά όπως έγραψα προηγουμένως "όσοι ξέρουμε από NBA περιμέναμε το ίδιο καλούς τους Raptors". Θέλω να πω πως καλύτερα το βραβείο να πήγαινε σε κάποιον που κατάφερε κάτι που ήταν πέρα από τη κοινή μπασκετική λογική πχ Donovan.
RipCity έγραψε:
Κυρ Αύγ 23, 2020 5:48 am
Χωρίς να θέλω να μειώσω τον Spoelstra, αλλά του πρόσθεσαν έναν all star, έμεινε υγιής κι ο Dragic και βγήκε 5ος στην Ανατολή. Όλοι το περίμεναν.
Όχι και όλοι. Βγήκε πέμπτος με δύο ρούκι και έναν δευτεροετή που δεν ξέραμε καν πως θα εξελιχθούν και θα αντιδράσουν, του προσθέσαν έναν all-star, όπως είπες και εσύ, ο οποίος είναι εντελώς ασταθής και ολίγον προβληματικός στη συμπεριφορά του και είχε να διαχειριστεί την αντικατάσταση του Whiteside από τον Adebayo.
Ο τύπος, θέλω να πω, διαχειρίστηκε την όλη κατάσταση μπασκετικά και ψυχολογικά τέλεια και θεωρώ τις συνθήκες που του προέκυψαν πιο δύσκολες από αυτές του Nurse.

Και επίσης ενώ βγήκε 5ος στη κανονική περίοδο, έχει στο 3-0 τον 4ο, έργο και δικό του.

1
1 Εικόνα
FIBA sucks!
reignman

allstar
Reactions: 1086
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 23, 2020 4:48 pm

ειναι ασταθης ο μπατλερ επειδη δεν γουσταρει τεμπεληδες και τους τα δινει στο χερι?

0
gourgou

 a1greece
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 23, 2020 6:10 pm

Τους Ράπτορς τους περιμέναμε καλούς για μια θέση 3-4 στην Ανατολή και σίγουρα κάτω από Μπακς κ Μπόστονς. Αυτοί όμως απέδειξαν ότι παραμένουν ανταγωνιστές. Εκτός από το γεγονός που είχε ο Nurse να διαχειριστεί την φυγή του καλύτερου παίχτη της λίγκας το άλλο μεγάλο πρόβλημα ήταν αυτό των τραυματισμών. Η ομάδα εκτός από ελάχιστα παιχνίδια δεν έπαιξε ποτέ πλήρης φέτος. Ο Γκαζόλ έχασε σχεδόν τα μισά παιχνίδια, όλο το Νοέμβρη έπαιζε χωρίς Λάουρι κ Ιμπάκα ενώ όλο τον Δεκέμβρη χωρίς Γκαζόλ, Σιακάμ, Πάουελ και Φαν Φλιτ. Κ μόνο που κατάφερε να κρατήσει την ομοιογένεια κ την ταυτότητα με τόσα προβλήματα αξίζει το βραβείο δικαιότατα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 26, 2020 9:52 am

Ο Γιάνναρος βγήκε πανηγυρικά αμυντικός της χρονιάς. Η ανακοίνωση έγινε από τους συνήθεις ύποπτους στην εκπομπή τους στο TNT.
Jordan, Olajuwon, David Robinson, and Kevin Garnett are the only Defensive Player of the Year winners to have won the NBA Most Valuable Player Award (MVP) during their careers; Jordan and Olajuwon won both awards in the same season.
Εικόνα



Δείτε το βίντεο από το 4:05 και μετά. Είναι επικό το σχόλιο του Shaq!!

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 01, 2020 9:58 am

Ο Brandon Ingram βγήκε ο πιο βελτιωμένος παίκτης της χρονιάς. Ωραίος ο παίχτουρας φέτος!

Είχε το 2019 18,3 πόντους-5,1 ριμπάουντ- 3 ασίστ και φέτος 23,8 πόντους-6,1 ριμπάουντ 4, 2 ασίστ συν καλύτερο ρεκόρ για τους Pelicans.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 04, 2020 11:28 am

Ο Ja Morant των Grizzlies επελέγει ως Rookie της χρονιάς στο ΝΒΑ. Δίκαιη επιλογή, ήταν ο καλύτερος πρωτοεμφανιζόμενος με πολλά περιθώρια βελτιώσης.

Εικόνα

Δεύτερος Nunn των Heat και τρίτος ο Zion που λόγω τραυματισμών δεν έδειξε πολλά φέτος.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 05, 2020 9:55 am

Ο Montrezl Harrell των Clippers επιλέχθηκε ως https://www.nba.com/article/2020/09/04/ ... ος παίκτης της σεζόν.

Εικόνα

Με 18,6 πόντους-7,1ριμπάουντ και 1,1 κοψίματα κέρδισε στο νήμα τον εξαιρετικό φέτος Scroder αλλά και τον συμπαίκτη του Lou Williams.

Ουσιαστικά ο Harrell είναι ο βασικός ψηλός τους, ο Zubac έχει ανέβει όμως είναι βοηθητικός περισσότερο.. Ίσως η λίγκα θα πρέπει να αναπροσαρμόσει το βραβείο αυτό, καθώς το κατακτούν παίκτες που παίζουν 30άρια λεπτά και είναι ουσιαστικά τα πρώτα βιολιά στην επίθεση (όπως συνέβαινε με τον Lou Williams έως πέρυσι).

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 9:56 am

Οι δύο αμυντικές πεντάδες της χρονιάς.

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ πόσες φορές έχει επιλεγεί κάποιος σε αμυντικές πεντάδες. 6 ο Lwonard, 4 ο Daviw, 3 ο Beverley και ο Γιάννης.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 16, 2020 11:41 am

Ανακοινώθηκαν οι All-Rookie πεντάδες. Μεγάλες εκπλήξεις οι Nunn και Pascal.

Εικόνα

Εικόνα

Και εδω οι επιλαχόντες. Κακή σεζον για Barrett, Hunter, Garland και Culver. Αντίστοιχα το 3,4,5 και το 6 του περυσινού Draft.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 16, 2020 2:51 pm

Οτι ειναι ο Nunn στην 1η 5αδα και δεν ειναι ο Herro για οποιον εχει δει τα ματς πλει οφ του Miami ειναι για πολλα γελια.

Ο Nunn ειναι αφαντος, αστοχος και παιζει 10λεπτα Max, ο Herro βαζει μεγαλα σουτ σε κρισιμα σημεια, παιζει πλεον σχεδον ολο το ματς (μεγαλο μερος αυτου οταν παει καλα και ο Ρομπινσον), εχει καθαρο μυαλο να παιρνει σωστες αποφασεις, και εχει τεραστια @@@@.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”