2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 737
Δημοσιεύσεις: 3272
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Αύγ 07, 2020 5:38 pm

Ειρηνη υμιν!!...Αλλα μια παρακληση ρε παιδια ...Οταν μιλατε για φαουλ να ρωτατε και μενα που εχω...PhD!!! :hoho:

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 6:14 pm

Ενα αντίστοιχο last dance για πάρτι σου! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 6:46 pm

Επειδή από το πουθενά βρέθηκα σε αυτή την άσχετη συζήτηση περί διαιτησίας ζητώ συγνώμη για όλο το οφ τόπικ.
Απλά χαίρομαι που βλέπω πως είναι πλήρως κατανοητό από αρκετούς το τι ακριβώς συνέβη γιατί πραγματικά τέτοια άκυρη αντίδραση σε εντελώς άσχετη συζήτηση είχα καιρό να δω. Εξίσου περίεργη και η θυματοποίηση. Κάποιο κουμπί πατήθηκε μάλλον. Τέλος πάντων είναι φινάλε από μένα.
:peace:

υγ. Έχουμε πολλά πράγματα για να διαφωνίσουμε και να φάμε κανά φάουλ. Ας έχουν σχέση με αυτό που συζητάμε τουλάχιστον. Μην κάνουμε χαζά φάουλ που λένε και στο μπάσκετμπολ. :wink:

1
1 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Αύγ 07, 2020 7:31 pm

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Βοβορας θα αναγεννήσει παίχτες και θα ανεβάσει επίπεδο άλλους.Σαφως θέλει τον χρόνο του ένα ρόστερ με 8 καινούργιους.Αν δεν τα χαλάσει όλα ο κορωνοιος πιστεύω ότι τον Φεβρουάριο θα βλέπουμε κάτι όμορφο.Σαφως θα έχουμε θέματα άμυνας αλλά πιστεύω ότι αρκετοί παίχτες θα βελτιωθουν στην πορεία τόσο ατομικά όσο και ως σύνολο.Θελω να δω πολλά συστήματα αφού δεν έχουμε τοπ τρίποντο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 7:51 pm

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 4:22 pm

Δεν είμαι και σίγουρος ότι ξέρεις,αλλά όπως έλεγα κι εγώ όταν έριχνα τα φάουλ μου,προχωράμε(όχι πάμε παρακάτω)... :)
Καταπληκτική η απάντησή σου.Τη χωρίζω σε 2 μέρη. Στο πρώτο έχεις πέσει μέσα. Σπανίως ξέρω τι διαβάζω, είτε αυτό είναι Φώκνερ και Τζόις είτε σχόλιο κάποιου οπαδού.

Στο δεύτερο μου θυμίζεις τους αγαπημένους Ντυπόν και Ντιπόν. Κάτι που μόνο χαμόγελα μου ανασύρει από τις παιδικό-εφηβικές μου θύμησες.

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Αύγ 08, 2020 4:14 am

μονο ο Nedovic ειναι γνωστος τους αλλους που πηραμε δεν τους ξερει ουτε η μανα τους

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 4:27 am

τουλουμπα έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:14 am
μονο ο Nedovic ειναι γνωστος τους αλλους που πηραμε δεν τους ξερει ουτε η μανα τους
Πράγματι, ειδικά ο Σαντ Ρος που έπαιζε ΤΣΣΚΑ αναζητά τη μητέρα του ανά τα ορφανοτροφεία των 5 ηπείρων.

5
4 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 6:34 am

τουλουμπα έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:14 am
μονο ο Nedovic ειναι γνωστος τους αλλους που πηραμε δεν τους ξερει ουτε η μανα τους
με αυτο το μπατζετ εχεις δικαιο επρεπε να παρουμε τεοντοσιτς, ντε κολο, ουντο και βεσελι

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 9:24 am

τουλουμπα έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:14 am
μονο ο Nedovic ειναι γνωστος τους αλλους που πηραμε δεν τους ξερει ουτε η μανα τους


3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Αύγ 08, 2020 11:40 am

Με τέτοιο μπάτζετ σε μια δύσκολη στιγμή για τον Σύλλογο πρέπει να μάθετε ευχαριστημενοι σε γενικές γραμμές.Σιγουρα θα μπορούσαν να γίνουν διαφορετικές κινήσεις αλλά δεν είμαστε και χάλια.Πετυχαμε παίχτες σε καλές τιμές.
Εχουμε 7 ελληνες και θα έχουμε 6 ξένους,τουτεστιν θα υπάρχει ίδιο ρόστερ σε Ελλάδα και Ευρωπη.

Κάποιοι θα ήθελαν Λαρετζακη η παραμονή Παππά,κάποιοι δεν θα κρατούσαν Μπεντιλ.Αλλοι θέλαμε Γουολτερς, Νεντοβιτς,Χιλ,Ροος ,Γουιτινγκτον και έναν κανίβαλο στο 4-5.Αλλα δεν εξαρτιωταν αυτό μονάχα από την ομάδα...

Το θέμα είναι ότι δίνεται χώρος να παίξουν ξεκάθαρα και να βελτιωθούν Έλληνες παίχτες που θα αποτελέσουν τον ελληνικό κορμό της ομαδας.Καλαιτζακης,Μποχωριδης,Μιτογλου,Παπαγιάννης είναι τα μεγάλα στοιχήματα.

Οποιος ξένος δεν μας κάνει θα φύγει έτσι και αλλιως αργά η γρήγορα.

Ειναι χρόνια για να πάρουν χρόνο οι Έλληνες παίχτες και την κούπα θα την πάρουν άλλοι έτσι και αλλιώς με πολύ δυνατά μπάτζετ.lol

Μακαρι να καταφέρουμε να κάνουμε μισές νίκες στο πρόγραμμα των 34 αγώνων αν ολοκληρωθεί λόγο κορονοιου. Για μένα αν φτιαχτεί ομάδα σύνολο που να παλεύει μέχρι το τέλος παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με 14 νικες συμβιβάζομαι...

Εξάλλου όπως είπε και ο Διαμαντίδης λάθη θα γίνουν θέλουμε δεν θέλουμε ...Πρώτο μέλημα να είμαστε οικονομικά υγιείς.

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 191
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 1:55 pm

☘V for Vovoras ☘ (@Carpe_Diem_KDS) Tweeted:
Jackson Pierre agreed terms with #paobc , according to sources

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:01 pm

villiskabas έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 6:34 am
τουλουμπα έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:14 am
μονο ο Nedovic ειναι γνωστος τους αλλους που πηραμε δεν τους ξερει ουτε η μανα τους
με αυτο το μπατζετ εχεις δικαιο επρεπε να παρουμε τεοντοσιτς, ντε κολο, ουντο και βεσελι
Το ενα παπουτσι απο αυτους μπορει να παιρναμε

αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι δεν τους ξερει ουτε η μανα τους αυτους που τελικα πηραμε

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:06 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 11:40 am
Με τέτοιο μπάτζετ σε μια δύσκολη στιγμή για τον Σύλλογο πρέπει να μάθετε ευχαριστημενοι σε γενικές γραμμές.Σιγουρα θα μπορούσαν να γίνουν διαφορετικές κινήσεις αλλά δεν είμαστε και χάλια.Πετυχαμε παίχτες σε καλές τιμές.
Εχουμε 7 ελληνες και θα έχουμε 6 ξένους,τουτεστιν θα υπάρχει ίδιο ρόστερ σε Ελλάδα και Ευρωπη.

Κάποιοι θα ήθελαν Λαρετζακη η παραμονή Παππά,κάποιοι δεν θα κρατούσαν Μπεντιλ.Αλλοι θέλαμε Γουολτερς, Νεντοβιτς,Χιλ,Ροος ,Γουιτινγκτον και έναν κανίβαλο στο 4-5.Αλλα δεν εξαρτιωταν αυτό μονάχα από την ομάδα...

Το θέμα είναι ότι δίνεται χώρος να παίξουν ξεκάθαρα και να βελτιωθούν Έλληνες παίχτες που θα αποτελέσουν τον ελληνικό κορμό της ομαδας.Καλαιτζακης,Μποχωριδης,Μιτογλου,Παπαγιάννης είναι τα μεγάλα στοιχήματα.

Οποιος ξένος δεν μας κάνει θα φύγει έτσι και αλλιως αργά η γρήγορα.

Ειναι χρόνια για να πάρουν χρόνο οι Έλληνες παίχτες και την κούπα θα την πάρουν άλλοι έτσι και αλλιώς με πολύ δυνατά μπάτζετ.lol

Μακαρι να καταφέρουμε να κάνουμε μισές νίκες στο πρόγραμμα των 34 αγώνων αν ολοκληρωθεί λόγο κορονοιου. Για μένα αν φτιαχτεί ομάδα σύνολο που να παλεύει μέχρι το τέλος παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με 14 νικες συμβιβάζομαι...

Εξάλλου όπως είπε και ο Διαμαντίδης λάθη θα γίνουν θέλουμε δεν θέλουμε ...Πρώτο μέλημα να είμαστε οικονομικά υγιείς.
10 νικες και αυτες πολλες θα ειναι

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:19 pm

Δεδομένου του σοκ της αποχώρησης ΔΓ, του μπάτζετ και του μοντέλου που ακολουθεί ο Παναθηναϊκός, εμένα το ρόστερ του μου φαίνεται αρκετά καλό για το μπάτζετ αυτό. Σε σχέση με το δυσλειτουργικό περσινό που αν συνέχιζε η χρονιά θεωρώ πως ίσως να έχανε και την οχτάδα, το φετινό φαίνεται πολύ πιο ορθολογικό, έχει αρκετούς διπλοθεσίτες που ευνοεί την δοκιμή περισσότερων σχημάτων και φυσικά έχει και τα στοιχήματά του.

Αν βλέπω κάπου μια τρύπα είναι στο δεύτερο άσο που λογικά θα τον καλύψει ο Μποχωρίδης παρέα με διπλοθεσίτες. Αν μείνει ο Fredette, ίσως μπορούν να σχεδιαστούν κάποια σχήματα για να βοηθήσει ως σποτ σούτερ, δεν ξέρω αν υπάρχουν οι αμυντικοί ογκόλιθοι να τον κρύψουν πίσω. Και χωρίς Jimmer πάντως, το ρόστερ για αυτά τα λεφτά που υπήρχαν διαθέσιμα που φαίνεται ότι δομήθηκε σωστά.

Μεγάλο στοίχημα είναι και ο Βόβορας. Αν υπήρχε προπονητής τύπου Saras θα ήξερες ότι και με ένα τέτοιο ρόστερ θα μπορούσε να χτυπήσει οχτάδα με έξυπνα σχήματα και plays. Ο Βόβορας έχει καλά δείγματα γραφής βεβαίως και νομίζω είχε αρκετό λόγο στις μεταγραφές, γεγονός που είναι σίγουρα θετικό. Έχει σίγουρα πολλά ερωτηματικά αυτή η ομάδα. Πρέπει να μην τραυματιστεί ο Nedovic, να κάνει step up ο Παπαγιάννης τώρα που έχασε κιλά, το ίδιο ισχύει και για τον Auguste, να της βγει ο βασικός άσος. Αλλά είναι ένα ρόστερ δομημένο ορθολογικά που ενδέχεται να κάνει ζημιές. Τώρα το αν θα μπει οχτάδα δεν ξέρω, αν υπήρχε ένας Καλάθης να μοιράζει παιχνίδι και να δημιουργεί χωρίς να καταχράζεται τη μπάλα, θα το θεωρούσα πιο εύκολο έργο σε σχέση με τώρα, αλλά δείχνει ένα καλό project που θα βοηθήσει τον ελληνικό κορμό να αναπτυχθεί δίπλα σε καλούς ξένους, παίζοντας στο υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο της Ευρώπης.

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:32 pm

nikolas12 έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:19 pm
Δεδομένου του σοκ της αποχώρησης ΔΓ, του μπάτζετ και του μοντέλου που ακολουθεί ο Παναθηναϊκός, εμένα το ρόστερ του μου φαίνεται αρκετά καλό για το μπάτζετ αυτό. Σε σχέση με το δυσλειτουργικό περσινό που αν συνέχιζε η χρονιά θεωρώ πως ίσως να έχανε και την οχτάδα, το φετινό φαίνεται πολύ πιο ορθολογικό, έχει αρκετούς διπλοθεσίτες που ευνοεί την δοκιμή περισσότερων σχημάτων και φυσικά έχει και τα στοιχήματά του.

Αν βλέπω κάπου μια τρύπα είναι στο δεύτερο άσο που λογικά θα τον καλύψει ο Μποχωρίδης παρέα με διπλοθεσίτες. Αν μείνει ο Fredette, ίσως μπορούν να σχεδιαστούν κάποια σχήματα για να βοηθήσει ως σποτ σούτερ, δεν ξέρω αν υπάρχουν οι αμυντικοί ογκόλιθοι να τον κρύψουν πίσω. Και χωρίς Jimmer πάντως, το ρόστερ για αυτά τα λεφτά που υπήρχαν διαθέσιμα που φαίνεται ότι δομήθηκε σωστά.

Μεγάλο στοίχημα είναι και ο Βόβορας. Αν υπήρχε προπονητής τύπου Saras θα ήξερες ότι και με ένα τέτοιο ρόστερ θα μπορούσε να χτυπήσει οχτάδα με έξυπνα σχήματα και plays. Ο Βόβορας έχει καλά δείγματα γραφής βεβαίως και νομίζω είχε αρκετό λόγο στις μεταγραφές, γεγονός που είναι σίγουρα θετικό. Έχει σίγουρα πολλά ερωτηματικά αυτή η ομάδα. Πρέπει να μην τραυματιστεί ο Nedovic, να κάνει step up ο Παπαγιάννης τώρα που έχασε κιλά, το ίδιο ισχύει και για τον Auguste, να της βγει ο βασικός άσος. Αλλά είναι ένα ρόστερ δομημένο ορθολογικά που ενδέχεται να κάνει ζημιές. Τώρα το αν θα μπει οχτάδα δεν ξέρω, αν υπήρχε ένας Καλάθης να μοιράζει παιχνίδι και να δημιουργεί χωρίς να καταχράζεται τη μπάλα, θα το θεωρούσα πιο εύκολο έργο σε σχέση με τώρα, αλλά δείχνει ένα καλό project που θα βοηθήσει τον ελληνικό κορμό να αναπτυχθεί δίπλα σε καλούς ξένους, παίζοντας στο υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο της Ευρώπης.


Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το ρόστερ. Μπορούσε καλύτερα και μπορούσε και πολύ χειρότερα με αυτά τα χρήματα.
Αν έγινε κάπου λάθος είναι ότι δεν ξεκινήσαν από τη βάση της ομάδας που είναι ο άσσος.Παρόλα αυτά, ο Π. Τζάκσον μπορεί να σταθεί στην Ευρωλίγκα ως βασικός.
Κατά τ' άλλα πήραν με πολύ λίγα χρήματα τους Σαντ Ρόος και Όγκουστ. Νέντοβιτς και Γουάιτ είναι 2 παίκτες που έχουν τεράστιο κίνητρο να παίξουν μπάσκετ, ενώ οι 2 ΈΛληνες είναι επίσης καλές προσθήκες που ιδίως στην Α1 θα πάρουν ουσιαστικά λεπτά συμμετοχής δίνοντας ανάσες στους βασικούς.

Αν πρέπει κάτι να κάνουν είναι να κοπιάρουν τη στάση του Ολυμπιακού τη χρονιά της πρώτης κούπας από το back2back: " Δεν βάζουμε στόχους, παρά μόνο να φτιάξουμε ομάδα". Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για προπονητή που κάνει την πρώτη του- ουσιαστικά- εμφάνιση ως πρώτος και πρέπει να αποφορτιστεί εντελώς από πίεση.
Η συνθήκη φαντάζει καλή. Λιγότερος Δ.Γ και αμηχανία σε καιρό πανδημίας.

* Και ο Φόστερ που ξέχασα, επίσης φαίνεται ρίσκο που αξίζει να παρθεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”