2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 7:49 am

Εγώ καταλαβαίνω ότι ο Φριντετ υπολογίζεται. Θα είναι παρανοϊκό να τον πληρώνουμε και να κάθεται. Έχει πάρα πολλά να προσφέρει σε αυτή την ομάδα και τέλος πάντων επειδή τρομερή πίεση για νίκες δεν υπάρχει, περιμένω να πάρουμε πολλά πράγματα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 7:56 am

yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 7:49 am
Εγώ καταλαβαίνω ότι ο Φριντετ υπολογίζεται. Θα είναι παρανοϊκό να τον πληρώνουμε και να κάθεται. Έχει πάρα πολλά να προσφέρει σε αυτή την ομάδα και τέλος πάντων επειδή τρομερή πίεση για νίκες δεν υπάρχει, περιμένω να πάρουμε πολλά πράγματα.
ναι νομιζω με μια μειωση στο μισθο του και μιας και δεν βλεπω και κανενας αλλος να ενδιαφερεται να τον αγορασει αν ειναι να μεινει να βοηθησει τουλαχιστον. Με Σαντ Ρος στο 1 Παπαπετρου στο 3 και αυτον στο 2 κατεβαζοντας ομως την μπαλα στο μισο γηπεδο και μετα με καλα σκριν μπορει να βγει ελευθερο σουτ αρκει να δουλεψει λιγο να βγαζει εκτος ισορροπιας αυτους που τον κυνηγανε. Θα εκανε τρομερα καλο στο τριποντο της ομαδας

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 8:00 am

yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 7:49 am
Εγώ καταλαβαίνω ότι ο Φριντετ υπολογίζεται. Θα είναι παρανοϊκό να τον πληρώνουμε και να κάθεται. Έχει πάρα πολλά να προσφέρει σε αυτή την ομάδα και τέλος πάντων επειδή τρομερή πίεση για νίκες δεν υπάρχει, περιμένω να πάρουμε πολλά πράγματα.
Δεν υπολογίζεται, να τον διώξουμε προσπαθούμε.
Αν κι εφόσον δεν βρει ομάδα να θέλει να φύγει ή δεν τα βρούμε στην αποζημίωση τότε βλέπουμε.
Αν μείνει είμαι σίγουρος ότι θα δημιουργήσει τρομερό οικονομικό θέμα γιατί φαίνεται ο σχεδιασμός να έχει γίνει χωρίς να υπολογίζονται τα λεφτά του.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν 1,7 καθαρά+εφορία να πληρωθεί αυτός

0
Άβαταρ μέλους
xomitsious

 a1greece
Reactions: 284
Δημοσιεύσεις: 703
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2012 1:27 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 07, 2020 8:05 am

Κι εγω θα ηθελα να εχουμε κανονικα Φριντετ στην ομαδα. Μακαρι να υπολογιζεται αλλα δεν το πιστευω.
Νομιζω η μειωση που του προταθηκε ειναι για να παιρνει περιπου 800κ. Ενω αποζημιωση αν τυχον φυγει χωρις συμβολαιο αλλου, γραφτηκε στα 400κ.

Περυσι τα πηγε μια χαρα, κατα τη γνωμη μου, για πρωταρης στην Ευρωλιγκα. Απλα η ελλειψη στα γκαρντ, συν η συνυπαρξη με Τομας μας δημιουργουσε τρομερο αμυντικο προβλημα. Αν μεινει, ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει επιθετικα (και θα ψυχαγωγησει με την αμυνα "πιγκουινος").

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 8:15 am

pan24 έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 8:00 am
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 7:49 am
Εγώ καταλαβαίνω ότι ο Φριντετ υπολογίζεται. Θα είναι παρανοϊκό να τον πληρώνουμε και να κάθεται. Έχει πάρα πολλά να προσφέρει σε αυτή την ομάδα και τέλος πάντων επειδή τρομερή πίεση για νίκες δεν υπάρχει, περιμένω να πάρουμε πολλά πράγματα.
Δεν υπολογίζεται, να τον διώξουμε προσπαθούμε.
Αν κι εφόσον δεν βρει ομάδα να θέλει να φύγει ή δεν τα βρούμε στην αποζημίωση τότε βλέπουμε.
Αν μείνει είμαι σίγουρος ότι θα δημιουργήσει τρομερό οικονομικό θέμα γιατί φαίνεται ο σχεδιασμός να έχει γίνει χωρίς να υπολογίζονται τα λεφτά του.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν 1,7 καθαρά+εφορία να πληρωθεί αυτός
Μωρέ προσπαθούμε, αλλά ξεκίνησαν ήδη τα πανηγύρια στα χωριά, έρχεται δεκαπενταυγουστος και σε 2 εβδομάδες ξεκινάει η προετοιμασία. Δεν το βλέπω να βρισκει ομαδα εύκολα . Είχαμε διαβάσει ότι αν μείνει θα το επωμιστεί ο ΔΓ, φαντάζομαι ότι θα γίνει μια αμοιβαία υποχώρηση και θα μείνει με κάνα 1εκ που θα δώσει ο ΔΓ. Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπογράψαμε παίκτες μην ξέροντας αν μπορούμε να τους πληρώσουμε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 8:26 am

Στο θέμα ρόστερ αν υποθέσουμε ότι ο Σαντ Ρος υπολογίζεται για 1 όπως μας λιβανίζουν:
1)Τζάκσον, Σαντ Ρος, Καλαιτζάκης
2)Νέντοβιτς,Φόστερ, Μποχωρίδης
3)Παπαπέτρου,Κασελάκης, Περσίδης
4)Μήτογλου,Ουάιτ,Μπέντιλ
5)Παπαγιάννης, Όγκαστ

Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι ο Σαντ Ρος θα παίζει 2 με Νέντοβιτς στο 1 όταν είναι πάγκο ο Τζάκσον(πιο λογικό) το παραπάνω δεν αλλάζει
Πέρα από τον Περσίδη που θα είναι σίγουρα εκτός 12αδας Ευρωλίγκα Μποχωρίδης, Κασελάκης,Καλαιτζάκης παλεύουν για 2 θέσεις.
Βλέπω ο Καλαιτζάκης να μένει εκτός γιατί έχει ίδια χαρακτηριστικά με Μποχωρίδη αλλά ο Μποχωρίδης είναι πολύ πιο έτοιμος και αν υπολογίζεις Σαντ Ρος για πολύ χρόνο στα γκαρντ(πράγμα λογικό αφού δεν μπορεί στην Ευρωλίγκα 4ο γκάρντ να είναι ο Μποχωρίδης ούτε να πας με 3 γκάρντ) υπάρχει ανάγκη στο 3 αφού κανένα από τα 4αρια δεν παίζει εκεί.

Ο Κασελάκης στο 3 απέναντι σε 3αρια που βάζουν τη μπάλα στο παρκέ θα βλέπει τα τρένα να περνούν αλλά κοντά στο καλάθι απέναντι σε 3αρια αμύνεται οκ και στην επίθεση μπορεί να κάτσει αδύνατη πλευρά για κανένα σουτάκι.
Για 5-10' είναι οκ
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 8:15 am
pan24 έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 8:00 am


Δεν υπολογίζεται, να τον διώξουμε προσπαθούμε.
Αν κι εφόσον δεν βρει ομάδα να θέλει να φύγει ή δεν τα βρούμε στην αποζημίωση τότε βλέπουμε.
Αν μείνει είμαι σίγουρος ότι θα δημιουργήσει τρομερό οικονομικό θέμα γιατί φαίνεται ο σχεδιασμός να έχει γίνει χωρίς να υπολογίζονται τα λεφτά του.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν 1,7 καθαρά+εφορία να πληρωθεί αυτός
Μωρέ προσπαθούμε, αλλά ξεκίνησαν ήδη τα πανηγύρια στα χωριά, έρχεται δεκαπενταυγουστος και σε 2 εβδομάδες ξεκινάει η προετοιμασία. Δεν το βλέπω να βρισκει ομαδα εύκολα . Είχαμε διαβάσει ότι αν μείνει θα το επωμιστεί ο ΔΓ, φαντάζομαι ότι θα γίνει μια αμοιβαία υποχώρηση και θα μείνει με κάνα 1εκ που θα δώσει ο ΔΓ. Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπογράψαμε παίκτες μην ξέροντας αν μπορούμε να τους πληρώσουμε.
Εγώ πάλι δε νομίζω ότι ο Φριντέτ θα δεχτεί τέτοια μείωση(του είχε προταθεί να μείνει με 800 και το απέρριψε) ούτε ότι αν τα στυλώσει θα πάρει αυτός 1,7 καθαρά όταν καθαρά όλο το υπόλοιπο ρόστερ ζήτημα να κάνει 5.
Αν το αναλάβει ο ΔΓ πιο πιθανό βλέπω να τα πάρει σε 3-4 χρόνια α λα Τζόρτζεβιτς παρά να παίξει

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 8:27 am

tanasen01 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 9:57 pm
Σημείο αναφοράς θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ο Ντίνος. Θα παίζει και στο 4 και στο 5, άρα γύρω στα 25 λεπτά. Στο χέρι του είναι να αρπάξει την ευκαιρία και να κάνει το πολυαναμενόμενο step up. To ίδιο ισχύει και για τον Παπατζόν, αλλά θεωρώ ότι έχει μικρότερο potential και δεν περιμένω σημαντική άνοδο. Οι White, Auguste, Bentil θα έχουν γύρω στο 10λεπτο μέσο όρο συμμετοχής, άρα θα είναι ρολίστες στις θέσεις 4-5.
Και εγώ έτσι το βλέπω. Αν δεν ανεβάσει το παιχνίδι του ο Μήτογλου δεν βλέπω άλλον παίκτη να βγαίνει μπροστά (ούτε τον White).
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:12 pm
Το θέμα είναι ο Βόβορας πως θα τα πάει. Το μεγάλο στοίχημα αυτός είναι και πόσο μάλλον σε μια χρονιά που έχετε χάσει τον παίκτη που ήταν περίπου το 50% της ομάδας σας, μπρος και πίσω. :oops:
Συμφωνούμε 100%.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:12 pm

* Στην Τενερίφη γιατί ήταν τραγικός;

Στην ACB είχε 7.3π και 4.1 ριμπς. και στο Champions 10.8 π με 4.6 ριμπς ενώ σούταρε για 3π. σχεδόν με 37% στην Ισπανική λίγκα και σχεδόν 36% στην Ευρώπη. Οκ, το λες για μεταγραφή μεσούσης της σεζόν, χωρίς να έχει εγκλιματιστεί..
Η αλήθεια φίλε basket72 είναι πως το τραγικός που έγραψα είναι υπερβολικό :) . Στα παιχνίδια που είδα την Tenerife και ήταν τα τελευταία της Βαλένθια συν το ένα με την Oostende για την Ευρώπη, δεν ήταν καθόλου καλός. Πράγματι ξεκίνησε καλά στην ομάδα, πιθανότατα να ήταν ακόμη καλύτερα τα νούμερα του αν δεν έπεφτε στο τέλος, όμως εντύπωση μου κάνει πως δεν ήθελαν να τον κρατήσουν. Λεφτά είχαν αφού τελικά έφεραν τον Cavanaugh και τον Doornekamp στη θέση του. Άλλο ήταν το πρόβλημα, πιθανολογώ. Το αν θα βοηθήσει θα το δούμε στο γήπεδο. :)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 9:00 am

ssoulliss έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 8:27 am

Η αλήθεια φίλε basket72 είναι πως το τραγικός που έγραψα είναι υπερβολικό :) . Στα παιχνίδια που είδα την Tenerife και ήταν τα τελευταία της Βαλένθια συν το ένα με την Oostende για την Ευρώπη, δεν ήταν καθόλου καλός. Πράγματι ξεκίνησε καλά στην ομάδα, πιθανότατα να ήταν ακόμη καλύτερα τα νούμερα του αν δεν έπεφτε στο τέλος, όμως εντύπωση μου κάνει πως δεν ήθελαν να τον κρατήσουν. Λεφτά είχαν αφού τελικά έφεραν τον Cavanaugh και τον Doornekamp στη θέση του. Άλλο ήταν το πρόβλημα, πιθανολογώ. Το αν θα βοηθήσει θα το δούμε στο γήπεδο. :)
Καλημέρες φίλε μου!
Το ότι δεν τον κράτησαν στην Τενερίφη, όντως κάτι λέει, αλλά δεν ήταν και δικός τους από την άλλη. Έπρεπε να αποδεσμευτεί από τη Μιλάνο. Ή ίσως να έκριναν ότι ένας σουτέρ σαν τον Ολλανδό θα τους χρειαζόταν πιο πολύ.
Ότι έκανε πισωγύρισμα σε σχέση με Ζενίτ και (ιδίως) Ζαλγκίρις, δεν χωράει αμφιβολία. Αλλά αυτό θα του δώσει και κίνητρο. Εγώ τον θεωρώ ότι δένει πολύ στο πίσω κομμάτι και στο ριμπ. Άσουτο δεν θα τον έλεγα, αλλά ούτε και τον σουτέρ που θα μπορούσε να είχε βρει με λίγη ευκαμψία και με τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά ( Ντ. Γουίλις). Είναι και παίκτης αιφνιδιασμού- κάτι που προϋποθέτει καλούς πασέρ.

Από και πέρα έχω μια αμφιβολία για το πως θα γυρίσει η μπάλα σε αυτόν τον Παναθηναϊκό, που 4 βασικοί του παίκτες έχουν μάθει στην τέλεια (για Ευρωλίγκα) λειτουργία της ομάδας από τη θέση 1 (βλ. Νικ).

Σχετικά με τον Σαντ Ρόος, το θέμα νομίζω σχετίζεται με τη συνηθισμένη ασχετοσύνη πολλών δημοσιογράφων. Μπέρδεψαν το point forward με το poing guard (έχουν ένα point επ ' αυτού :P ) και νάτος ο Κουβανός ως άσσος. Τελικές θα βγάλει πάντως. Αν αυτό φτάνει, θα εξαρτηθεί κι από την υγεία του Νέντοβιτς και τη βελτίωση του Μποχωρίδη στο κατέβασμα της μπάλας.

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 9:54 am

Καλαθης αναντικατάστατος

Jackson = Rice
Foster > Fredette
Sant Roos > W.Johnson
White = Thomas
Ογκαστ > Ιαν
Οποιαδήποτε > Παππάς

Καταρχάς να πούμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον Καλαθη, τόσο γιατί δεν αντέχει το πορτοφόλι του οσο γιατι δεν υπάρχουν και πολλοί δοαθεσιμοι πρωτοκλασάτα παίκτες.

Απο κει και περα η σεζόν του Παναθηναϊκού θα εξαρτηθεί από 2 παράγοντες.

1ος Τι ψάρια θα πιάσει ο κόουτς Βοβορας. Οκ λεμε για τους παίκτες αλλά το μεγαλύτερο στοίχημα βρίσκεται στον πάγκο. Αν καταφέρει να κάνει μια ομάδα που θα κρύβει τις αδυναμίες της και θα ανεβάσει επίπεδο των παικτών

Που μας φέρνει στο 2ο. Αν θα κάνουν στεπ απ Παπαπετρου και κυριως Μητογλου, Παπαγιάννης


Ποια είναι τα δικα σας <>= ???

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 10:32 am

titsokk έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 4:48 am
A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 10:08 pm


Ναι αν θες να δεις τις εξαιρέσεις σαν κανόνα κανένα θέμα.
Μπορείς να πεις για τον Καλάθη (όλως τυχαίως) δηλαδή απλά θα σου θυμίσω πως με τον Καλάθη και το ΔΔ (2 δίμετρους δηλαδή) ο Παναθηναικός πήρε κούπα τη μία χρονιά και σφάχτηκε τη δεύτερη στο Φ4. Άρα καλύτερα να μην το πεις.
Δεν υπάρχει κανόνας ούτε εξαίρεση, ούτε θεώρημα πάνω σε αυτό. Οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργίας κανόνα ειδικά στο αν οι κοντοί η οι ημιψηλοι η οι ψηλοί κερδίζουν τους αγώνες είναι χαοτική και καταδικασμένη.

Και ο Καλάθης έχοντας τη μπαγκέτα ως μα(ν)εστρος ναι δεν έκανε τίποτα (η ομάδα που καθοδηγούσε). Η αλήθεια ειναι
Και τελικά το γύρισες όπως ήθελες (άκυρη κουβέντα για ψηλά γκαρντ που και πάλι λάθος ήσουν) χωρίς να έχεις καμία σαφή απάντηση πάνω στη συζήτηση που γινόταν. Σε περιμένω πιο διαβασμένο την επόμενη φορά ή έστω με κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 10:38 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:49 pm
A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:43 pm

Πραγματικά περίεργη και υπερευαίσθητη αντίδραση για ένα σχόλιο με καθαρά προσωπική άποψη (αν και νομίζω σχεδόν ομόφωνη από τους φιλάθλους του Παναθηναικού) για μια διαιτησία σε παιχνίδι 8 χρόνια πριν, ενάντια όχι στον ολυμπιακό αλλά ενάντια στην ΤΣΣΚΑ! Το πχ μάλιστα είναι ψαρωτικό αλλά πρώτον δεν τσιμπάω και δεύτερον δεν ανέφερα τίποτα περί αυτού. Συν του ότι πας από το πουθενά να γυρίσεις τη συζήτηση στη διαιτησία κατί που προσωπικά κάνω από σπάνια έως καθόλου και δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που γινόταν.

Άλλη φορά θα προτιμούσα προσωπικό πμ αν σε ενοχλεί κάτι τέτοιο, παρά δημόσια εκτός θέματος αντίδραση για τόσο ασήμαντο θέμα.
Δεν πάω απο το πουθενά να γυρίσω συζήτηση.
Εσύ το ανέφερες.
Ούτε εκτός θέματος είναι.
Αχρείαστη ήταν η δικιά σου αναφορά στη διαιτησία και το σκεπτικό μου το ανέλυσα διεξοδικά στο προηγούμενο ποστ μου.
Μια χαρά τη γύρισες τη συζήτηση. Στο ξαναλέω πετάγεσαι από το πουθενά και ασχολείσε άνευ λόγου σε κάτι τελείως άσχετο με ότι συζητούσαμε. Είσαι εντελώς εκτός θέματος. Προκαλεί αρνητική εντύπωση να έχεις τέτοιο πρόβλημα με τη διαιτητική σφαγή του 2012.

1
1 Εικόνα
michalex

 junior
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2014 11:59 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 10:56 am

Παπαπέτρου για μένα είναι μετά την περσινή σεζόν άνετα στα τοπ 5 3αρια της ευρωλίγκας. Μαζί με σαντ-ρος στο 3 μας καθιστούν πανίσχυρους. Από κει και πέρα στις υπόλοιπες θέσεις είναι πολλά τα ερωτηματικά.

Στο 1 ούτως ή άλλως θα είχαμε πτώση, με το 1/3 των χρημάτων ισάξιο παίκτη δύσκολα βρίσκεις. Θα φανεί αν είχαν δίκιο όσοι έκραζαν τον καλάθη τόσα χρόνια για τα δεινά της ομάδας (αυτό θα κριθεί και από την πορεία της μπαρτσα). Θα προτιμούσα ουίλιαμ γκος η αλήθεια είναι. Ερωτηματικό

Στο 2 αν δεν έχει προβλήματα τραυματισμών ο νεντοβιτς θα είμαστε καλύτερα από πέρσυ. Η χρονιά βγήκε από κάποια στιγμή και μετά με 2μιση γκαρντ (καλάθης ραις και ολίγον από μανία).

Στο 4 περιμένω στεπ απ από τον Ντίνο τον οποίο γουστάρω τρελλά ως παίκτη-με υγιή White δύσκολα θα είμαστε χειρότερα από πέρσυ. Μια καλή άμυνα θα την έχουμε-το ερωτηματικό εδώ είναι τι spacing θα προσφέρει η θέση.

Στο 5 επίσης τουλάχιστον ισάξιοι με πέρσυ- με Παπ θεωρητικά καλύτερο και Auguste αντικαταστάτη του Ουάιλι. Αναβάθμιση στον χρόνο του Μπέντιλ επίσης.

Το ταβάνι μας θα κριθεί ουσιαστικά από το πόσο καλά θα ανταποκριθεί ο Βόβορας (τον πιστεύω πολύ), στο τι ψάρια θα πιάσει το 1 μας και πως θα χτιστεί η οργάνωση της ομάδας με scoring first point guard. Με δεδομένη την απουσία του κόσμου πιστεύω θα παλέψουμε για την οκτάδα αλλά μας βλέπω στο τέλος κάπου 10-11 θέση. Με γεμάτο οακα θα είχαμε πολύ περισσότερες πιθανότητες, θα μας έδινα 60-40 για οκτάδα. Τώρα πιστεύω έχουμε ένα 25%. Σίγουρα πάντως θα είμαστε πιο ενδιαφέρουσα ομάδα να παρακολουθήσει κανείς σε σχέση με προηγούμενες χρονιές (από άποψη project).

0
michalex

 junior
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2014 11:59 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 10:56 am

Παπαπέτρου για μένα είναι μετά την περσινή σεζόν άνετα στα τοπ 5 3αρια της ευρωλίγκας. Μαζί με σαντ-ρος στο 3 μας καθιστούν πανίσχυρους. Από κει και πέρα στις υπόλοιπες θέσεις είναι πολλά τα ερωτηματικά.

Στο 1 ούτως ή άλλως θα είχαμε πτώση, με το 1/3 των χρημάτων ισάξιο παίκτη δύσκολα βρίσκεις. Θα φανεί αν είχαν δίκιο όσοι έκραζαν τον καλάθη τόσα χρόνια για τα δεινά της ομάδας (αυτό θα κριθεί και από την πορεία της μπαρτσα). Θα προτιμούσα ουίλιαμ γκος η αλήθεια είναι. Ερωτηματικό

Στο 2 αν δεν έχει προβλήματα τραυματισμών ο νεντοβιτς θα είμαστε καλύτερα από πέρσυ. Η χρονιά βγήκε από κάποια στιγμή και μετά με 2μιση γκαρντ (καλάθης ραις και ολίγον από μανία).

Στο 4 περιμένω στεπ απ από τον Ντίνο τον οποίο γουστάρω τρελλά ως παίκτη-με υγιή White δύσκολα θα είμαστε χειρότερα από πέρσυ. Μια καλή άμυνα θα την έχουμε-το ερωτηματικό εδώ είναι τι spacing θα προσφέρει η θέση.

Στο 5 επίσης τουλάχιστον ισάξιοι με πέρσυ- με Παπ θεωρητικά καλύτερο και Auguste αντικαταστάτη του Ουάιλι. Αναβάθμιση στον χρόνο του Μπέντιλ επίσης.

Το ταβάνι μας θα κριθεί ουσιαστικά από το πόσο καλά θα ανταποκριθεί ο Βόβορας (τον πιστεύω πολύ), στο τι ψάρια θα πιάσει το 1 μας και πως θα χτιστεί η οργάνωση της ομάδας με scoring first point guard. Με δεδομένη την απουσία του κόσμου πιστεύω θα παλέψουμε για την οκτάδα αλλά μας βλέπω στο τέλος κάπου 10-11 θέση. Με γεμάτο οακα θα είχαμε πολύ περισσότερες πιθανότητες, θα μας έδινα 60-40 για οκτάδα. Τώρα πιστεύω έχουμε ένα 25%. Σίγουρα πάντως θα είμαστε πιο ενδιαφέρουσα ομάδα να παρακολουθήσει κανείς σε σχέση με προηγούμενες χρονιές (από άποψη project).

διπλό post sorry mods :peace:

0
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Αύγ 07, 2020 11:00 am

Όταν κρίνουμε ένα ροστερ θα πρέπει να βλέπουμε και πόσο κοστίζει. Ο παο θα έχει του χρόνου ένα από τα 2-3 χαμηλότερα μπάτζετ, δε γίνεται να μπει στόχος οκτάδας. Για εμένα η ανταγωνιστικοτητα της ομάδας θα κριθεί από τα εξης:
1) παπαγιαννης
2)ευστοχια παπάΠέτρου από το τριποντο
3)απο την ικανότητα του άσου που θα πάρουμε στην ατομική φάση και στο τριποντο
Πάντως για μια ακόμη χρονιά scouting δεν υπήρξε τουλάχιστον οι επιλογές που έκαναν φαντάζουν κάπως πιο λογικές.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 11:12 am

Χρειαζόμαστε στεπ απ από το μισό ρόστερ για να γίνει κάτι καλό.
Στεπ απ από Παπαγιάννη,Μήτογλου, Μπέντιλ, οι Φόστερ και Όγκαστ να είναι παίκτες Ευρωλίγκας, ο Νέντοβιτς να καταφέρει να μείνει υγιής ώστε να παίξει τουλάχιστον το 70% των παιχνιδιών,ο Ουάιτ να ξαναθυμίσει παίκτη Ευρωλίγκας(στην Τενερίφη έδειχνε και πιο βαρύς σε σχέση με αυτόν της Ζάλγκιρις) και ο Παπαπέτρου να συνεχίσει να σουτάρει τρίποντο με πάνω από 35%.
Στεπ απ βεβαίως και από τον Βόβορα.

Σε δεύτερη φάση χρειαζόμαστε ο Τζάκσον να μπορεί να δουλέψει στα πλαίσια ομάδας και όχι σαν τρελοσκόρερ που θα έχει 15 πόντους μέσο όρο και θα χάνουμε πανηγυρικά και 2 εκ των Μποχωρίδη,Κασελάκη,Καλαιτζάκη να μπορούν να παίξουν έστω 5-10' Ευρωλίγκα.

Πιο πολύ φοβάμαι Παπαγιάννη,Μήτογλου και Παπαπέτρου επιθετικά γιατί μεγάλο μέρος των πόντων τους προέρχονταν από πάρε-βάλε του Καλάθη που φέτος δεν θα υπάρχει.

Ας δούμε μια αξιοπρεπή ομάδα που θα παλεύει όσο μπορεί, θα έχει συγκεκριμένη ταυτότητα και θα παίζει μπάσκετ που βλέπεται κι ας γίνει ότι είναι να γίνει

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”