2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 9:27 pm

αν ερθει και ο τζακσον και κλεισει το ροστερ, δεν μπορω να οω οτι θα ειμαι και ευχαριστημενος αλλα ουτε το αντιθετο.

σιγουρα θα ηθελα να ειμασταν καλυτεροι στην αμυνα και στην αθλητικοτητα στο 1 και στο 5 και σιγουρα θα ηθελα να ειχαμε και καλυτερο σουτ.

φαινεται οτι θα ειμαστε πιο σκληρη ομαδα φετος και καλυτερη στα ριμπαουντ, αλλα στην επίθεση ειδικα αν δεν ειναι καλα ο νεντο και δεν πιασει ο φοστερ δεν θα ειμαστε καθολου καλοι.

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημένος στις θεσεις 2 και 4, στο 3 ειμαστε πολυ καλα αλλα λειπει σουτ, στο 5 εχουμε θεμα με την αμυνα και στο 1 αν ερθει ο τζακσον θα εχουμε θεμα οργανωσης και αμυνας σε καποιες περιπτωσεις.

θα ηθελα αντι του κασελακη τον κατσιβελη, που θα παιξει σκυλισια αμυνα, ειναι πολυ ψηλος και γενικα μπορει να δωσει 5 λεπτα στην ευρωλιγκα.

πρεπει να κανουν στεπ απ σιγουρα παπατζον-ογκαστ-μητο-μπεντιλ και σιγουρα 3 απο τους 5 νεους ξενους να ειναι καλοι εως πολυ καλοι για να πουμε οτι κατι μπορουμε να διεκδικήσουμε.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 9:42 pm

Ο White είχε πολύ κακή χρονιά πέρυσι. Ειδικά στην Τενερίφη ήταν τραγικός. Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση τη Βοννη που ήταν πολύ καλός ακόμη και στη Zalgiris φαινόταν καλός λόγω του καλοδουλεμένου συνόλου. Θα δώσει κάποια στοιχεία στο 4 αλλά μόνο σε αυτό καθώς δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε άλλη θέση. Και εδώ γεννάται ένα ερώτημα: Ποιο ψηλός του Παναθηναϊκού θα είναι το σημείο αναφοράς της ομάδας; Ο Παπαγιάννης; ο Auguste; Ο White; :-?

Εν τέλει δεν νομίζω πως ο White ήταν αυτό που έλειπε από τον Παναθηναϊκό.

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 9:57 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 9:42 pm
Ποιο ψηλός του Παναθηναϊκού θα είναι το σημείο αναφοράς της ομάδας; Ο Παπαγιάννης; ο Auguste; Ο White; :-?
Σημείο αναφοράς θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ο Ντίνος. Θα παίζει και στο 4 και στο 5, άρα γύρω στα 25 λεπτά. Στο χέρι του είναι να αρπάξει την ευκαιρία και να κάνει το πολυαναμενόμενο step up. To ίδιο ισχύει και για τον Παπατζόν, αλλά θεωρώ ότι έχει μικρότερο potential και δεν περιμένω σημαντική άνοδο. Οι White, Auguste, Bentil θα έχουν γύρω στο 10λεπτο μέσο όρο συμμετοχής, άρα θα είναι ρολίστες στις θέσεις 4-5.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 10:08 pm

titsokk έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 8:22 pm
A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 8:11 pm


Μπα κλισέ η απάντηση θα έλεγα. Αλλά μετά κατάλαβα πως δεν υπάρχουν και πολλές αλλές οπότε σε δικαιολογώ.
Με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεθεί (ο yorgos πιο κάτω θυμήθηκε τον Ρίβερς και τον 'Εντνι... τον προηγούμενο αιώνα δηλαδή...) αλλά είναι εξαιρέσεις. Κάτι που είναι έτσι κι αλλιώς λογικό γιατί μόνο εξαίρεση/έκπληξη θα θεωρηθεί αν πάμε Φ4 με αυτό το μπάτζετ/ρόστερ. Δεν είναι μομφή είναι ρεαλισμός.
αν θες οπωσδηποτε να δεις κατι , θα το δεις

Μπορω κι εγω να σου πω οτι δυσκολα πας μπροστα με διμετρο γκαρντ και να αναφερω περιπτωσεις που απετυχαν οικτρα οι ομαδες τους

Αν σου αναφερω π.χ παραδειγμα τον Καλαθη που η ομαδα του αποτυγχανει σερι χρονιες να παει σε ενα φαιναλ φορ θα μου πεις οτι φταιγαν ολοι οι υπολοιποι εκτος απο αυτον κλπ

δε βγαζει καπου νοηματικα αυτη η αναγωγη που κανεις, Γι αυτο λεω κλισε
Ναι αν θες να δεις τις εξαιρέσεις σαν κανόνα κανένα θέμα.
Μπορείς να πεις για τον Καλάθη (όλως τυχαίως) δηλαδή απλά θα σου θυμίσω πως με τον Καλάθη και το ΔΔ (2 δίμετρους δηλαδή) ο Παναθηναικός πήρε κούπα τη μία χρονιά και σφάχτηκε τη δεύτερη στο Φ4. Άρα καλύτερα να μην το πεις.

0
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 10:30 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 9:14 pm
Σε αυτό τον αιώνα έχουν πάει και Φ4 με δύο κωλοτούμπες άσους (!) η Μπασκόνια, το έχει κάνει η Εφές του Λάρκιν, η Σιένα του ΜακΚάλεμπ, η Μακάμπι του Ράις, η Μπαρτσελόνα του Σαμόντ Γουίλιαμς, η Σιένα του ΜακΙντάιρ, η Μακάμπι του Σαρπ, δε μετράω την ΤΣΣΚΑ του Χόλντεν αν και θα μπορούσα, η Μπενετόν του Έντνι 2 φορές μάλιστα, η Μακάμπι με το Σόλομον, θα μπορουσα να βάλω τη Φενέρ του Γκάουντλοκ , σίγουρα την ΠΑρτίζαν του ΜακΚάλεμπ, είναι πάρα πολλά τα παραδείγματα. Ειδικά για μικρά μπάτζετ, η επιλογή score first αμερικανού PG είναι και η (σχεδόν) μοναδική συνταγή υπέρβασης.
Δεν είναι τοσα πολλά τα παραδείγματα.
Δηλαδή η Μακάμπι του Σαρπ είχε και έναν Σάρας συνήθως ή δεν είχε το Σαρπ πρώτο βιολί πχ. Η Φενέρ του Γκαουντλουκ; Είχε Χικμαν, Ζήση, Πρελντζις στον άσσο. Ακόμα και η Εφές το Μίσιτς έχει στον άσσο, ο Λάρκιν (υπερπαιχτούρα παρεπιπτώντως) παίζει στο 2 κατά βάση. Την ΤΣΣΚΑ καλά κάνεις και δεν τη βάζεις γιατί αν θεωρούμε τον Χόλντεν κωλοτούμπα τότε κάνουμε άσκοπα αυτή τη συζήτηση.
Αλλά και όλα αυτά τα παραδείγματα να δεχτώ, σε 19 Φ4 αυτού του αιώνα (Ρίβερς είπαμε;) σημαίνει πως έχουν πάρει μέρος 76 ομάδες. Και 10 να βρεθούν πάλι εξαίρεση είναι.

Στην τελευταία γραμμή συμφωνώ. Για μικρά μπάτζετ και πάμε και όπου μας βγάλει, τότε είναι μια καλή επιλογή.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 10:52 pm

A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 10:30 pm
yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 9:14 pm
Σε αυτό τον αιώνα έχουν πάει και Φ4 με δύο κωλοτούμπες άσους (!) η Μπασκόνια, το έχει κάνει η Εφές του Λάρκιν, η Σιένα του ΜακΚάλεμπ, η Μακάμπι του Ράις, η Μπαρτσελόνα του Σαμόντ Γουίλιαμς, η Σιένα του ΜακΙντάιρ, η Μακάμπι του Σαρπ, δε μετράω την ΤΣΣΚΑ του Χόλντεν αν και θα μπορούσα, η Μπενετόν του Έντνι 2 φορές μάλιστα, η Μακάμπι με το Σόλομον, θα μπορουσα να βάλω τη Φενέρ του Γκάουντλοκ , σίγουρα την ΠΑρτίζαν του ΜακΚάλεμπ, είναι πάρα πολλά τα παραδείγματα. Ειδικά για μικρά μπάτζετ, η επιλογή score first αμερικανού PG είναι και η (σχεδόν) μοναδική συνταγή υπέρβασης.
Δεν είναι τοσα πολλά τα παραδείγματα.
Δηλαδή η Μακάμπι του Σαρπ είχε και έναν Σάρας συνήθως ή δεν είχε το Σαρπ πρώτο βιολί πχ. Η Φενέρ του Γκαουντλουκ; Είχε Χικμαν, Ζήση, Πρελντζις στον άσσο. Ακόμα και η Εφές το Μίσιτς έχει στον άσσο, ο Λάρκιν (υπερπαιχτούρα παρεπιπτώντως) παίζει στο 2 κατά βάση. Την ΤΣΣΚΑ καλά κάνεις και δεν τη βάζεις γιατί αν θεωρούμε τον Χόλντεν κωλοτούμπα τότε κάνουμε άσκοπα αυτή τη συζήτηση.
Αλλά και όλα αυτά τα παραδείγματα να δεχτώ, σε 19 Φ4 αυτού του αιώνα (Ρίβερς είπαμε;) σημαίνει πως έχουν πάρει μέρος 76 ομάδες. Και 10 να βρεθούν πάλι εξαίρεση είναι.

Στην τελευταία γραμμή συμφωνώ. Για μικρά μπάτζετ και πάμε και όπου μας βγάλει, τότε είναι μια καλή επιλογή.
Μα προφανώς είναι εξαίρεση, αυτό έλειπε να είναι ο κανόνας. Όταν οι 3 από τις 4 ομάδες που πάνε στο Φ4 σχεδόν πάντα είναι οι 3 ακριβότερες (ή οι 3 από τις 4 ακριβότερες της διοργάνωησς), προφανώς έχουν λεφτά για να έχουν έναν Μποντιρόγκα, έναν Παπαλουκά, ένα Καμπάτσο ή ένα Διαμαντίδη να κρατάει τη μπαγκέτα. Αυτό που λέω είναι ότι
α) είναι παρανοϊκό να έχει βλέψεις Φ4 ο Παναθηναϊκός των 6εκ, δεν υπάρχει λόγος να χτιστεί έτσι
β) ό,τι πιθανότητες έχει είναι με το μοντέλο του σκόρερ PG, μονόδρομος είναι, το παράλογο θα ήταν να κοιτάει άλλο μοντέλο

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 11:12 pm

Από τη στιγμή που μιλάγαμε για δίδυμο Μήτογλου -Μπέντιλ με ολίγη από Κασελάκη, ο Α. Γουάιτ φαντάζει Γουόλτερ Μπέρι :)
Εμένα μου άρεσε πολύ σε κείνη την πολύ ενδιάφερουσα Ζενίτ, με Κούρικ, Τίμα. Μάρκοβιτς αλλά και με Λαπροβίτολα( που δεν έσκισε κιόλας :oops: ) ΄΄Ηταν ένας πολύ πολύ καλός PF. Νομίζω ότι έχει και κίνητρο για μπάσκετ (άλλος ένας μετά τους Ζάχο- που έχει το κίνητρο να αποδείξει ότι κακώς έπραττε ο Τσάβι- και Νέντοβιτς μετά 2 χρόνια σχεδόν ψυγείο στο Μεδράνο-Μεδιολάνο :)

Κολλάει πολύ σε άμυνα με Παπαγιάννη κι Όγκαστ κι είναι το γρήγορο PF που έλειπε σε επίθεση και κυρίως σε άμυνα.



Το ρόστερ καλά πάει. Μπορούσε καλύτερα αλλά μπορούσε και πολύ χειρότερα για να τα λέμε όλα- έχω ξαναπεί ότι αν τα περασμένα χρόνια έπαιζε η ίδια νοοτροπία με φέτος, θα είχε πολύ πιο αρμονικά/μπασκετικά ρόστερ.
Το θέμα είναι ο Βόβορας πως θα τα πάει. Το μεγάλο στοίχημα αυτός είναι και πόσο μάλλον σε μια χρονιά που έχετε χάσει τον παίκτη που ήταν περίπου το 50% της ομάδας σας, μπρος και πίσω. :oops:

* Στην Τενερίφη γιατί ήταν τραγικός;

Στην ACB είχε 7.3π και 4.1 ριμπς. και στο Champions 10.8 π με 4.6 ριμπς ενώ σούταρε για 3π. σχεδόν με 37% στην Ισπανική λίγκα και σχεδόν 36% στην Ευρώπη. Οκ, το λες για μεταγραφή μεσούσης της σεζόν, χωρίς να έχει εγκλιματιστεί..

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 11:22 pm

A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 10:08 pm

Μπορείς να πεις για τον Καλάθη (όλως τυχαίως) δηλαδή απλά θα σου θυμίσω πως με τον Καλάθη και το ΔΔ (2 δίμετρους δηλαδή) ο Παναθηναικός πήρε κούπα τη μία χρονιά και σφάχτηκε τη δεύτερη στο Φ4. Άρα καλύτερα να μην το πεις.
Ας τις αποφεύγουμε αυτές τις τοποθετήσεις εδώ εκτός κι αν μιλάμε για κάτι που δεν χωράει συζήτηση. Π.χ το ότι αν δεν είχε σφαχτεί (με ή χωρίς εισαγωγικά) θα είχε πάρει την κούπα από τον Ολυμπιακό που τον βρήκε ούτε μήνα μετά στην Ελλάδα και τον πήρε άνετα....

Την κάνω εδώ την παρατήρηση γιατί το βλέπω συχνά σε ποστ φίλων Παναθηναϊκού σχετικά με την Ευρώπη και δεν με ψήνει καθόλου. Εκτός κι αν οι φίλοι αυτοί έχουν κάνει λόγο για διαιτησία κι όταν ο Παναθηναϊκός έχει ευνοηθεί.
Εκτός του Yorgos κι ενός άλλου συμφορουμίτη που δεν θυμάμαι ποιος είναι, δεν μου έρχονται άλλα παραδείγματα. Συγγνώμη αν αδικώ κι αλλους συμφορουμίτες που έχουν μιλήσει για διαιτησία και σε περιπτώσεις που η ομάδα τους έχει ευνοηθεί.
Για να προλάβω "πέσιμο" δεν έχω αναφερθεί σε θέματα διαιτησίας για τον Ολυμπιακό, εκτός 2 περιπτώσεων που θεώρησα ότι η ομάδα μου είχε ευνοηθεί και έκρινα ότι "έπαιρνε¨" να κάνω λόγο.


Νομίζω ότι το ποστ μου δεν εμπίπτει στην κατηγορία που επισύρει φάουλ. Δεν ακτέκρουσα αυτή καθαυτήν την παρατήρηση του συμφορουμίτη, αλλά τη γενικότερη αναφορά σε διαιτησία, που την έχω δει αρκετές φορές κι απ' άλλους.

Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 11:43 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:22 pm
A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 10:08 pm

Μπορείς να πεις για τον Καλάθη (όλως τυχαίως) δηλαδή απλά θα σου θυμίσω πως με τον Καλάθη και το ΔΔ (2 δίμετρους δηλαδή) ο Παναθηναικός πήρε κούπα τη μία χρονιά και σφάχτηκε τη δεύτερη στο Φ4. Άρα καλύτερα να μην το πεις.
Ας τις αποφεύγουμε αυτές τις τοποθετήσεις εδώ εκτός κι αν μιλάμε για κάτι που δεν χωράει συζήτηση. Π.χ το ότι αν δεν είχε σφαχτεί (με ή χωρίς εισαγωγικά) θα είχε πάρει την κούπα από τον Ολυμπιακό που τον βρήκε ούτε μήνα μετά στην Ελλάδα και τον πήρε άνετα....

Την κάνω εδώ την παρατήρηση γιατί το βλέπω συχνά σε ποστ φίλων Παναθηναϊκού σχετικά με την Ευρώπη και δεν με ψήνει καθόλου. Εκτός κι αν οι φίλοι αυτοί έχουν κάνει λόγο για διαιτησία κι όταν ο Παναθηναϊκός έχει ευνοηθεί.
Εκτός του Yorgos κι ενός άλλου συμφορουμίτη που δεν θυμάμαι ποιος είναι, δεν μου έρχονται άλλα παραδείγματα. Συγγνώμη αν αδικώ κι αλλους συμφορουμίτες που έχουν μιλήσει για διαιτησία και σε περιπτώσεις που η ομάδα τους έχει ευνοηθεί.
Για να προλάβω "πέσιμο" δεν έχω αναφερθεί σε θέματα διαιτησίας για τον Ολυμπιακό, εκτός 2 περιπτώσεων που θεώρησα ότι η ομάδα μου είχε ευνοηθεί και έκρινα ότι "έπαιρνε¨" να κάνω λόγο.


Νομίζω ότι το ποστ μου δεν εμπίπτει στην κατηγορία που επισύρει φάουλ. Δεν ακτέκρουσα αυτή καθαυτήν την παρατήρηση του συμφορουμίτη, αλλά τη γενικότερη αναφορά σε διαιτησία, που την έχω δει αρκετές φορές κι απ' άλλους.
Πραγματικά περίεργη και υπερευαίσθητη αντίδραση για ένα σχόλιο με καθαρά προσωπική άποψη (αν και νομίζω σχεδόν ομόφωνη από τους φιλάθλους του Παναθηναικού) για μια διαιτησία σε παιχνίδι 8 χρόνια πριν, ενάντια όχι στον ολυμπιακό αλλά ενάντια στην ΤΣΣΚΑ! Το πχ μάλιστα είναι ψαρωτικό αλλά πρώτον δεν τσιμπάω και δεύτερον δεν ανέφερα τίποτα περί αυτού. Συν του ότι πας από το πουθενά να γυρίσεις τη συζήτηση στη διαιτησία κατί που προσωπικά κάνω από σπάνια έως καθόλου και δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που γινόταν.

Άλλη φορά θα προτιμούσα προσωπικό πμ αν σε ενοχλεί κάτι τέτοιο, παρά δημόσια εκτός θέματος αντίδραση για τόσο ασήμαντο θέμα.

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 11:49 pm

A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:43 pm

Πραγματικά περίεργη και υπερευαίσθητη αντίδραση για ένα σχόλιο με καθαρά προσωπική άποψη (αν και νομίζω σχεδόν ομόφωνη από τους φιλάθλους του Παναθηναικού) για μια διαιτησία σε παιχνίδι 8 χρόνια πριν, ενάντια όχι στον ολυμπιακό αλλά ενάντια στην ΤΣΣΚΑ! Το πχ μάλιστα είναι ψαρωτικό αλλά πρώτον δεν τσιμπάω και δεύτερον δεν ανέφερα τίποτα περί αυτού. Συν του ότι πας από το πουθενά να γυρίσεις τη συζήτηση στη διαιτησία κατί που προσωπικά κάνω από σπάνια έως καθόλου και δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που γινόταν.

Άλλη φορά θα προτιμούσα προσωπικό πμ αν σε ενοχλεί κάτι τέτοιο, παρά δημόσια εκτός θέματος αντίδραση για τόσο ασήμαντο θέμα.
Δεν πάω απο το πουθενά να γυρίσω συζήτηση.
Εσύ το ανέφερες.
Ούτε εκτός θέματος είναι.
Αχρείαστη ήταν η δικιά σου αναφορά στη διαιτησία και το σκεπτικό μου το ανέλυσα διεξοδικά στο προηγούμενο ποστ μου.

avtokrator13

senior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 10:52 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 06, 2020 11:52 pm

καλυτερα να μην ερθει ο κασελακης αφου στο 4 πλεον ειμαστε πληρεις και δεν χρειαζεται 7ος ελληνας (ας κρατησουν περσιδη η παπαδακη)

πιστευω το ιδανικο κερασακι θα ηταν ο μαλκομ χιλ η ο τζειμς γιανγκ

ετσι κερδιζεις και το σουτ που χανεις απο την μη ελευση του γουιτινγκτον και ταυτοχρονα προστατευεις και τον φοστερ και δεν χρειαζεται να παρεις pg αφου καλυπτεις την θεση με σαντ-ρος δευτερο pg περισσοτερα λεπτα (και ταυτοχρονα η θεση 3 καλυπτεται απο παπαπετρου και γιανγκ ή μαλκομ χιλ) δινοντας παραλληλα περισσοτερα λεπτα (η σχεδον αποκλειστικα) στον νεντοβιτς στο 2 με τον φοστερ να μην καλειται να επιφορτιζεται το μεγαλυτερο κομματι του επιθετικου κομματιου στο 2

ταυτοχρονα σου επιτρεπει να παιζεις και σχηματα με τρια γκαρντ που τα δυο απο αυτα τριαριζουν βεβαια

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 07, 2020 4:48 am

A.CAB II έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 10:08 pm
titsokk έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 8:22 pm


αν θες οπωσδηποτε να δεις κατι , θα το δεις

Μπορω κι εγω να σου πω οτι δυσκολα πας μπροστα με διμετρο γκαρντ και να αναφερω περιπτωσεις που απετυχαν οικτρα οι ομαδες τους

Αν σου αναφερω π.χ παραδειγμα τον Καλαθη που η ομαδα του αποτυγχανει σερι χρονιες να παει σε ενα φαιναλ φορ θα μου πεις οτι φταιγαν ολοι οι υπολοιποι εκτος απο αυτον κλπ

δε βγαζει καπου νοηματικα αυτη η αναγωγη που κανεις, Γι αυτο λεω κλισε
Ναι αν θες να δεις τις εξαιρέσεις σαν κανόνα κανένα θέμα.
Μπορείς να πεις για τον Καλάθη (όλως τυχαίως) δηλαδή απλά θα σου θυμίσω πως με τον Καλάθη και το ΔΔ (2 δίμετρους δηλαδή) ο Παναθηναικός πήρε κούπα τη μία χρονιά και σφάχτηκε τη δεύτερη στο Φ4. Άρα καλύτερα να μην το πεις.
Δεν υπάρχει κανόνας ούτε εξαίρεση, ούτε θεώρημα πάνω σε αυτό. Οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργίας κανόνα ειδικά στο αν οι κοντοί η οι ημιψηλοι η οι ψηλοί κερδίζουν τους αγώνες είναι χαοτική και καταδικασμένη.

Και ο Καλάθης έχοντας τη μπαγκέτα ως μα(ν)εστρος ναι δεν έκανε τίποτα (η ομάδα που καθοδηγούσε). Η αλήθεια ειναι

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 887
Δημοσιεύσεις: 11167
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 6:09 am

Όπως φαίνεται το ρόστερ θα είναι ως εξής
Τζακσον-Μποχωριδης-Καλαιτζακης και ολιγη απο Σαντ Ροος οπως και στο 3
Νεντοβιτς-Φοστερ
Παπαπετρου-Κασελακης
Μητογλου-Ουαιτ-Μπεντιλ
Παπαγιαννης-Ογκαστ

Αυτο το ροστερ,αν ειχε εναν καλο 3 and D στη θεση του Kασελακη,θα ήταν πραγματικά ενα πολυ καλό ρόστερ. Θα χρειαζοταν ενας παικτης με αμυντικη σκληραδα,και καλό σουτ,και πραγματικα θα αναβαθμιζε το υλικό.
Τώρα όσον αφορά τον Τζακσον,και τετοιου τυπου παικτες,όπως είπα,προσωπικα τους θέλω για δεύτερους,πίσω απο έναν γκαρντ με περισσότερο οργανωτικές ικανότητες.Εκτός αν μιλάμε για παίκτη τύπου Λαρκιν,Τζειμς κλπ,που πάμε σε άλλη κλάση.Ωστόσο,για μια ομάδα με περιορισμένο μπάτζετ,ίσως είναι και η μόνη λύση για να πεις οτι κάνει την έκπληξη,να έχεις εναν ανακατωσούρα που μπορεί να βάλει 30 για πλάκα αν είναι στη μέρα του.

0
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 6:15 am

Ποσους ξενους εχουμε μεχρι τωρα αν υπολογισουμε και τον τζακσον στον ασσο?

Τους μετρησα 6!
Λεω εγω τωρα...δεν κρατανε και τον Φριντετ για 7ο ξενο με μια μικρη βοηθεια απο DPG εξαλλου αυτος τον εκλεισε για 2 χρονια. ΑΝ μεταφερθει ο Νεντο μαζι με τον Τζακσον στον ενα με Φοστερ Φριντετ στο 2 ειμαστε οκ, ναι δεν εχουμε τπτ τορμερη αμυνα αλλα θα μαστε σε γενικες γραμμες καλα στους κοντους

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 7:47 am

villiskabas έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 6:15 am
Ποσους ξενους εχουμε μεχρι τωρα αν υπολογισουμε και τον τζακσον στον ασσο?

Τους μετρησα 6!
Λεω εγω τωρα...δεν κρατανε και τον Φριντετ για 7ο ξενο με μια μικρη βοηθεια απο DPG εξαλλου αυτος τον εκλεισε για 2 χρονια. ΑΝ μεταφερθει ο Νεντο μαζι με τον Τζακσον στον ενα με Φοστερ Φριντετ στο 2 ειμαστε οκ, ναι δεν εχουμε τπτ τορμερη αμυνα αλλα θα μαστε σε γενικες γραμμες καλα στους κοντους
Λογική η σκέψη σου, αλλά δεν τον βλέπω τον Δ.Γ να ασχολείται περεταίρω. Με τον τρόπο αυτό θα θέλει να υπογραμμίσει τις διαφορές του τώρα με το χθες.

Επιπλέον ο Νέντοβιτς έχει κάνει δήλωση ότι ήρθε ως sg (τιτίβισμα για την ακρίβεια, αλλά θεωρείται πια ως δήλωση).

Πάντως θα κόλλαγε ο Φριντέτ και θα έδινε περισσότερα πράγματα από αυτά που έδωσε πέρσι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”