2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:13 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:10 am
Παίδες αν τον πιστεύετε τόσο τον Μπέντιλ και με δεδομένο ότι κι ο Μήτογλου πρέπει να έχει κάπως αναβαθμισμένο ρόλο σε σχέση με πέρσι, τότε να μην πάρετε άλλο 4αρι .

Έχετε και τα 2 σας 3ρια που μπορούν να παίξουν κ το 4 εξάλλου.

Κοίτάχτε τότε να επενδύσετε σε 2-3ρι καλό και με σουτ, ώστε να δώσετε κι άλλη διάσταση στο φτερό, και την ίδια στιγμή να έχει βάθος το 3 κάτι που θα δίνει τη δυνατότητα σ' έναν εκ των Πάπι/Κάσελ να συμπληρώνουν τους Μήτογλου- Μπέντιλ.

Με 2 4αρια που θα παίζουν περί τα 35 λεπτά μίνιμουμ, που να βρει χρόνο ο Μπέντιλ; Δεν έχετε τέτοια πολυτέλεια φέτος να σπαταλάτε θέσεις ξένων για μάξιμουμ 5λεπτα. :wink:
παρα πολυ καλο σκεπτικο!

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:14 am

https://www.proballers.com/basketball/p ... as-birutis

τουτος δω ο νεαρος εχει κανει μεγαλη προοδο φετος! Ανηκει ακομη στη Ζαλγκιρις και ειναι δανεικος?

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:15 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:10 am
Παίδες αν τον πιστεύετε τόσο τον Μπέντιλ και με δεδομένο ότι κι ο Μήτογλου πρέπει να έχει κάπως αναβαθμισμένο ρόλο σε σχέση με πέρσι, τότε να μην πάρετε άλλο 4αρι .

Έχετε και τα 2 σας 3ρια που μπορούν να παίξουν κ το 4 εξάλλου.

Κοίτάχτε τότε να επενδύσετε σε 2-3ρι καλό και με σουτ, ώστε να δώσετε κι άλλη διάσταση στο φτερό, και την ίδια στιγμή να έχει βάθος το 3 κάτι που θα δίνει τη δυνατότητα σ' έναν εκ των Πάπι/Κάσελ να συμπληρώνουν τους Μήτογλου- Μπέντιλ.

Με 2 4αρια που θα παίζουν περί τα 35 λεπτά μίνιμουμ, που να βρει χρόνο ο Μπέντιλ; Δεν έχετε τέτοια πολυτέλεια φέτος να σπαταλάτε θέσεις ξένων για μάξιμουμ 5λεπτα. :wink:
και μητο και μπεντιλ παιζουν και στο 5 και αρκετες φορες θα παιζουν και ταυτοχρονα μαζι. ο σεντερ που θα παρουν θα ειναι των 400 χιλ και πολυ πιθανο να μην μας βγει, ενω και ο παπατζον μονο αξιοπιστος δεν ειναι.

αν παμε με μητο-μπεντιλ-παπατζον-μεταγραφη των 400 χιλ, δεν βγαινει με τιποτα. ενα 4-3αρι σαν τον σμιτς να παιζει και στις 2 θεσεις ειναι τελειο. αλλωστε βλεπω πολυ χρονο στο 5 απο μητο του χρονου.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:24 am

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:15 am
[

και μητο και μπεντιλ παιζουν και στο 5 και αρκετες φορες θα παιζουν και ταυτοχρονα μαζι. ο σεντερ που θα παρουν θα ειναι των 400 χιλ και πολυ πιθανο να μην μας βγει, ενω και ο παπατζον μονο αξιοπιστος δεν ειναι.

αν παμε με μητο-μπεντιλ-παπατζον-μεταγραφη των 400 χιλ, δεν βγαινει με τιποτα. ενα 4-3αρι σαν τον σμιτς να παιζει και στις 2 θεσεις ειναι τελειο. αλλωστε βλεπω πολυ χρονο στο 5 απο μητο του χρονου.
Η αλήθεια είναι ότι ο Σμιτς είναι ιδανικός γιατί παίζει το ίδιο καλά τις 2 θέσεις κι από την άλλη έχει ίσως το καλύτερο σουτ του ρόστερ.

ΠΑρόλα αυτά, αν δεν προκύψουν τραυματισμοί (σοβαροί) δεν βλέπω να παίρνει ο Μπέντιλ πάνω από 6-7 λεπτά.
Το 5 δεν το πολυέχει. Δεν του πάει ως θέση, δεν είναι ζήτημα σωματοδομής κλπ- τουναντίον.
Ο Μήτογλου πρέπει να μείνει στο 4 κατ' εμέ και να δουλέψει εκεί (και το σουτ του δηλαδή). Σίγουρα μπορεί να παίξει κατά συνθήκη στο 5, αλλά χάνει σημαντικό μέρος του πλεονεκτήματός του.

Ο Παππαγιάννης πόσο κάτω από τα 20 λεπτά να πέσει; Να πάει στα 15; Οκ, πάλι δεν βγαίνουν οι χρόνοι, αν ο ΜΑΠ παίρνει 20-25 που είναι ένα απολύτως λογικό νούμερο.
Και σκέψου ότι μπορεί να παίζει και τρίτο πεντάρι τύπου Βουγιούκα ή και Μπουρούση ακόμα.


Συνοψίζοντας, θεωρώ τον Μπέντιλ ενδιαφέρον στοίχημα για το 4, αλλά σε ένα άλλο μπάτζετ, σε ένα άλλο ρόστερ. Στο τωρινό εγώ θα έπαιρνα ένα καλό 4αρι κι ένα καλό 5ρι από ξένους. + 4 γκαρντ κι έναν πλάγιο.
Αλλιώς επενδύστε στον Μπέντιλ (όπως είχαμε κάνει εμείς κάποτε με Πάπι ) και δώστε του χρόνο και ρόλο στο 4. 2 Ξένοι στο 4 είναι πολύ, έχοντας τέτοιες ανάγκες στην περιφέρεια.

* Μην κοιτάτε φέτος που σε κάποια στιγμή είχατε μόνο τον Παπαγιάννη ως σέντερ με αποτέλεσμα να πηγαίνει στο 5 κι ο Μήτογλου. Το θέμα είναι να φέρετε σοβαρό παίκτη εκεί πέρα. Κάποια στιγμή πέρσι ο Γουάλι, είχε παροπλιστεί εντελώς. Χρονιά- παράδειγμα προς αποφυγή η περσινή, αναφορικά με τους ξένους σας. Γουάλι, Μπράουν, Τζόνσον & Τζόνσον :) , Μπέντιλ δεν πρόσφεραν όσα ένας Γκιστ μόνος του στα καλά του.

Άβαταρ μέλους
JMyl

 
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2020 3:29 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Δαμιανός, 3D ,Μπατισταρος
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:43 am

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 7:46 am
Than.pao έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 7:43 am


Οκ συμφωμω πως ο Λο δεν κάνει για βασικος,αλλά από τη στιγμη που ο Νικ παίζει να κάνει μήνυση και να απαγορευτούν οι μεταγραφές και να μείνει ο Φριντετ με 1,7 εκατομμύρια καλό είναι να βρούμε μια σύντομη και φτηνή λυση
απο που προκυπτει οτι ο νικ θα κανει μηνυση και γιατι? και επισης αν ηταν ετσι θα ειχαμε προβλημα με ολους τους παικτες και δεν θα μπορουσαμε να παρουμε κανεναν γιατι ο λο να ειναι εξαιρεση?
Υπόθηκε σε ενα podcast στο shot clock ότι ο λόγος που ο Νικ και ο Παναθηναικός αργούσαν είναι λόγω μεγάλων οφειλών προς τον Καλάθη και οτι ο Νικ θα αποφασιζε να κινηθεί νομικά προς την Euroleague αν δεν γινόταν τίποτα. Κάπου εκεί έσκασε η ανακοίνωση Φραγκι και 3D και στα κοντά και μια συνάντηση με τον Καλάθη. Λογικά ήταν καθαρά για την κατάσταση των οφειλών και όχι για τυχόν παραμονή .
Βέβαια από εκεί και πέρα δεν διαβάσα κάτι ανάλογο κάπου αλλού, όποτε ουτε εξελίξεις γνωρίζω ούτε την ορθότητα αυτής της δήλωσης. Πάντως δεν μου φαίνεται και άκραιο για να ειναι ψέμα, πολλές ομάδες της euroleague χρωστούν λεφτά σε παίχτες , χωρίς αυτό να έρχεται στο φως της δημοσιότητας για ευνόητους λόγους.

0
Άβαταρ μέλους
andri

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 8:01 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Magic Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:56 am

Συνεχίζοντας στο ίδια πνεύμα ..Η απόκτηση του Κασελλάκη οδηγεί στο κορεσμό της θέσης 4 χωρίς ουσία , όπως κάναμε τα τελευταία χρόνια στο 5. Ακόμα και να υπολογίζουν το Μήτογλου στο 5 αυτό θα γίνεται με την προϋπόθεση οτι ο Μπεντιλ θα παιζει στο 4 όμως , διότι το ''4αρι'' που ψάχνουμε θα κατεβαίνει στο 3 , και δεν βλέπω να μπορεί να παίζει με τον Μήτογλου στο 5 .Δεν θα οδηγεί σε μία ''σοφτ ρακέτα''??(Φανταστείτε πχ Τομας Μήτογλου)..

Εφόσον κρατήσαμε τον Μπεντιλ θα τον πιστεύουν και θα του δώσουν αναβαθμισμένο ρόλο.Η ομάδα στα μάτια μου τουλάχιστον , έχει περισσότερο ανάγκη στο 2-3 παρά στο 4.Χρειάζεται έναν παίκτη με τίμια άμυνα αλλα δολοφονικό σουτ γιατί όπως φαίνεται θα υστερούμε απο τα γκάρντς.Συν η υπερκόπωση του Παπαπέτρου , συν ο γυάλινος Νέντο. Στο χείριστο σενάριο τραυματισμού Παπι παμε κατευθείαν με ΛεΜποχ , Κασελακη στο 3( τους βάζω λόγω σωματοδομής) .

Τα λεφτά ενός καλού 4 να μοιραστούν σε ΜΑΠ και στους άσσους .

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 8:56 am



αντε ρε Mate!

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:01 am

titsokk έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:56 am


αντε ρε Mate!

να φανταστεις Τιτ απο κατι τετοια φεικ ακαουντ που τα τρεχουν Ελληναρες βγαζουν <ειδησεις>.. καποια σαιτ κατα καιρους !τι να περιμενεις βεβαια απο τυπους που κανουν λαθος ονομα σε πρωτοσελιδα
enis elis.png
enis elis.png (30.71 KiB) Προβλήθηκε 6483 φορές


0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:03 am

portokalopita13 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:01 am
titsokk έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:56 am


αντε ρε Mate!

να φανταστεις Τιτ απο κατι τετοια φεικ ακαουντ που τα τρεχουν Ελληναρες βγαζουν <ειδησεις>.. καποια σαιτ κατα καιρους !τι να περιμενεις βεβαια απο τυπους που κανουν λαθος ονομα σε πρωτοσελιδα

enis elis.png
ναι το ειδα πρωι πρωι και ανοιξε το ματι μου

προς στιγμην θυμηθηκα τον Elevator

0
djibriliant

 euroleague
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2012 3:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:05 am

JMyl έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 8:43 am
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 7:46 am


απο που προκυπτει οτι ο νικ θα κανει μηνυση και γιατι? και επισης αν ηταν ετσι θα ειχαμε προβλημα με ολους τους παικτες και δεν θα μπορουσαμε να παρουμε κανεναν γιατι ο λο να ειναι εξαιρεση?
Υπόθηκε σε ενα podcast στο shot clock ότι ο λόγος που ο Νικ και ο Παναθηναικός αργούσαν είναι λόγω μεγάλων οφειλών προς τον Καλάθη και οτι ο Νικ θα αποφασιζε να κινηθεί νομικά προς την Euroleague αν δεν γινόταν τίποτα. Κάπου εκεί έσκασε η ανακοίνωση Φραγκι και 3D και στα κοντά και μια συνάντηση με τον Καλάθη. Λογικά ήταν καθαρά για την κατάσταση των οφειλών και όχι για τυχόν παραμονή .
Βέβαια από εκεί και πέρα δεν διαβάσα κάτι ανάλογο κάπου αλλού, όποτε ουτε εξελίξεις γνωρίζω ούτε την ορθότητα αυτής της δήλωσης. Πάντως δεν μου φαίνεται και άκραιο για να ειναι ψέμα, πολλές ομάδες της euroleague χρωστούν λεφτά σε παίχτες , χωρίς αυτό να έρχεται στο φως της δημοσιότητας για ευνόητους λόγους.
Εκτίμηση μου χωρις να έχω ιδέα είναι οτι του χρώσταγαν ενα σεβαστο ποσό και για αυτό τα βρήκαν να φύγει χαριζοντας το για να παει οπου θέλει, κάτι ανάλογο με αυτό που προσπαθεί να κάνει η Φενερ απο την στιγμή που θέλει να φύγει ο Σλούκας . Αλλο να χρωστάνε λεφτά και άλλο το σενάριο για μηνυση να απαγορευτούν οι μεταγραφες κλπ... ειδικά απο την στιγμή που ευχαριστισε τον δ.γ. φεύγοντας...αν είχαν φτασει σε τετοιο σημείο δεν θα έλεγε τίποτα.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:13 am

Με την περίπτωση Άλεξ Χάμιλτον συμβαίνουν τα εξής, πέρα από το ότι νομίζω μόνο εμείς στο φόρουμ ασχολούμαστε και δεν έχω δει να γράφεται πουθενά.
Πρώτον με προβληματίζει το γιατί δεν ασχολείται η Μακάμπι.
Ψάχνει αναπληρωματικό άσσο και κοιτάει παίκτη παρόμοιου στυλ, μετά από σοβαρό τραυματισμό και λογικά πιο ακριβό, χωρίς να κοιτάει τον Χάμιλτον που τον έχει μέσα στα πόδια της
Δεύτερον δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι στα χρήματα που μπορούμε να δώσουμε για δεύτερο άσσο.
Δηλαδή αν το κασέ του Γουίτινγκτον και του Τζόνυ Χάμιλτον είναι στα 500+ δε βλέπω γιατί το κασέ του Άλεξ Χάμιλτον που ήταν ένας από τους καλύτερους άσσους του Eurocup(θέση με μεγαλύτερη λειψανδρία κιόλας από το 4 ή το 5) να είναι μικρότερο.

Αν συζητάμε για βασικό εκεί αλλάζει το πράγμα αλλά μπαίνουν κι άλλοι παράμετροι.
Πχ, το Γουόλτερς-Χάμιλτον πως θα σας φαινόταν;
Το Χάμιλτον-Λο;

Γιατί προς κάτι τέτοιο πάμε, αν πράγματι η Φενέρ θέλει Μπράουν και η Μακάμπι Ένις δε νομίζω ότι έχουμε πιθανότητες.
Αυτή τη στιγμή φαβορί για εμάς θα έβαζα το Γουόλτερς-Λο πάντως...

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:22 am

pan24 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:13 am
Με την περίπτωση Άλεξ Χάμιλτον συμβαίνουν τα εξής, πέρα από το ότι νομίζω μόνο εμείς στο φόρουμ ασχολούμαστε και δεν έχω δει να γράφεται πουθενά.
Πρώτον με προβληματίζει το γιατί δεν ασχολείται η Μακάμπι.
Ψάχνει αναπληρωματικό άσσο και κοιτάει παίκτη παρόμοιου στυλ, μετά από σοβαρό τραυματισμό και λογικά πιο ακριβό, χωρίς να κοιτάει τον Χάμιλτον που τον έχει μέσα στα πόδια της
εχει γραφτει και παραεξω απο το φορουμ για Χαμιλτον και εμας !

επισης δεν ειμαστε σε θεση να ξερουμε αν οντως ασχολειται η Μακαμπι ! ακομα κι αν εχει γραφτει κατι ,ενδεχομενως να μας διαφευγει
(μαλιστα ο παικτης συνεχιζει να παιζει τωρα στα πλει οφ )

αλλα και να μην ασχολειται δεν σημαινει και πολλα ! δεν θα ειναι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος !ετσι κ αλλιως με την σεζον που εκανε στο γιουροκαπ κερδισε αναγνωρισιμοτητα και σε ολη την υπολοιπη ευρωπη.
τελος εγω δεν βρισκω αρκετα παρομοιο το στυλ Ενις - Χαμιλτον !

σορι,αλλα διαφωνησα σε ολα :D

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:35 am

O Στεφαν ο Μαρκοβιτς ειναι ελευθερος??

αυτος θα ηταν ο,τι πρεπει

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:41 am

titsokk έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:35 am
O Στεφαν ο Μαρκοβιτς ειναι ελευθερος??

αυτος θα ηταν ο,τι πρεπει
δεν ειμαι σιγουρος πως ειναι οτι πρεπει με το ασχημο τριποντο που εχει!
και επαιρνε πολλα λεφτα θυμαμαι στην Χιμκι ! κ επειδη και η Βιρτους πολλα δινει ,ισως να εχει μεινει ψηλα το κασε του!

ειναι παντως δημιουργικα μαλλον καλυτερος απ οσους συζηταμε !
και ειμαι υπερ στο να γινει ενα σερβικο διδιμο..!
θα ημουν θετικος αν το κασε του βρεθει στα 450με500!κατι ομως που δεν το νομιζω..

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 10, 2020 9:48 am

portokalopita13 έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:41 am
titsokk έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:35 am
O Στεφαν ο Μαρκοβιτς ειναι ελευθερος??

αυτος θα ηταν ο,τι πρεπει
δεν ειμαι σιγουρος πως ειναι οτι πρεπει με το ασχημο τριποντο που εχει!
και επαιρνε πολλα λεφτα θυμαμαι στην Χιμκι ! κ επειδη και η Βιρτους πολλα δινει ,ισως να εχει μεινει ψηλα το κασε του!

ειναι παντως δημιουργικα μαλλον καλυτερος απ οσους συζηταμε !
και ειμαι υπερ στο να γινει ενα σερβικο διδιμο..!
θα ημουν θετικος αν το κασε του βρεθει στα 450με500!κατι ομως που δεν το νομιζω..
το πιο αξιοπροσεκτο χρονια τωρα με τον συγκεκριμενο ειναι το mentality που εχει. δεν ειναι ο σουπερ τεχνιτης ουτε σουτερ αλλα παντα βρισκει τροπο να ξεχωριζει στους αγωνες. Ενοχλητικος σφοδρα στα αντιπαλα γκαρντ

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”