2019-2021-Ολυμπιακός - Μεταγραφικά νέα 2019-2021

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4641
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 3:42 pm

Ο Χαρισσον γιατι να κανει 800χιλ?Ο Βαρλας σε καποια φαση ειχε πει 400,πανω απο 600 δεν το πιστευω οτι πηγε με τιποτα,τοσα ζηταγαν μπραουν και λοιντ που εκαναν εξαιρετικη χρονια στην ευρωλιγκα..

Παντως απο δω το παμε απο εκει το παμε καθε χρονο το μειωνουμε το μπατζετ,τουλαχιστον φετος δειχνει να ειναι πιο ορθολογικο απο το περσινο και εχουμε και ενα γκαρντ της προκοπης μετα απο χρονια(αν δεν γινει τιποτα κουλο και ερθει ο σλουκας)..

Ελπιζω να υπαρχει και μπατζετ για ακομα ενα γκαρντ/ψηλο αν το φωναζει η ομαδα οτι το χρειαζεται..

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 3:55 pm

shaq7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 3:42 pm
Ο Χαρισσον γιατι να κανει 800χιλ?Ο Βαρλας σε καποια φαση ειχε πει 400,πανω απο 600 δεν το πιστευω οτι πηγε με τιποτα,τοσα ζηταγαν μπραουν και λοιντ που εκαναν εξαιρετικη χρονια στην ευρωλιγκα..
gazzetta+sportfm είχαν γράψει για $800Κ, δηλ. 700χιλ. ευρώ

Αν ισχύει, πιθανώς ανέβηκε τόσο λόγω εμπλοκής Ζενιτ και CSKA.

Βέβαια, ούτε κι εγώ πολυπιστεύω τα νούμερα που δίνουν οι "παροικούντες την Ιερουσαλήμ"

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4641
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:05 pm

Καλα και για τον ρουμπιτ αυτοι περσι λεγαν για 800χιλ ευρω και τελικα φετος που ηταν να ανανεωσει τους ξεφυγε το να δεχτει να παρει λιγο λιγοτερα απο 650χιλ δολλαρια που επαιρνε(νομιζω αυτο ηταν το ποσο,καπου εκει ειπαν παντως)..

Μην μιλησω και για τα 800χιλ ευρω του μπολντγουιν που λεγαν οταν ο μπραουν που ηταν ο καλυτερος παικτης της τζι λιγκ πηρε κατω απο 400..

*Η τσσκα αποτι λεγαν δεν ειχε φτασει στο σημειο να κανει προταση,φιλολογικο (η μανατζερικο ) ηταν το ενδιαφερον.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:26 pm

Neondreamer έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 2:51 pm
Χάρισον $800Κ
Τζένκινς $300Κ
Ζαν-Σαρλ 400κ ευρώ
Ελλις $250Κ
Μακίσικ $300Κ
Μάρτιν $450Κ
Λαρε 200-250κ (;)

Σύνολο 2,5Μ (σε γιούρος)
Βεζε 500κ
Παπ 1Μ
Σπαν+Πρι 1,2-1,3
ΒΧ 200κ

Η σούμα μέχρις εδώ βγάζει μαξ 5.5Μ eur

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:34 pm

Βρε παίδες μην πέφτετε στη λούμπα να συγκρίνετε την πιο τρολ χρονιά του Ολυμπιακού με άλλες (συμπεριλαμβανόμενης και της φετινής).

Η ΤΣΣΚΑ τον ήθελε τον Χάρισσον, γράφτηκε σε ρώσικα μέσα (τυχαίνει να διαβάζω ρούσκι γιαζίκ και μερικές φορές έχω παραθέσει άρθρα- απλώς δεν το παρακάνω), γράφτηκε και στα 3 ελληνικά που φέτος έχουν πέσει μέσα σε αρκετές περιπτώσεις κι έχουν δώσει ειδήσεις σε όλη την Ευρώπη. Eurohoops, Sport24, Sdna.

Νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό στο νήμα αυτό τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι όλα.

Η Ζενίτ που έχει κατέβει με ένα τσουβάλι λεφτά του έκανε επίσημη πρόταση για 2τές!!
Η ΤΣΣΚΑ αν είχε ξεμπερδέψει με τον Στρέλνιεκς που κάθησε πάνω στο συμβόλαιό του, θα τον έπαιρνε.

Λϊγο αγάντα και θα τοποθετηθεί κι ο κόουτς. Το έκανε τον Απρίλη και τα είπε με τ' όνομά τους. Κι επώνυμα (όχι όπως εμείς ανώνυμα).

* φίλε neondreamer ξεχνάς τα 1.7 -1.8 του Σλούκα. :wink: συν 200 που (φαντάζομαι, ότι )παίρνει ο Κόνιαρης μας κάνουν +2εκ στη σούμα σου. Και μια πιθανώς μια φθινοπωρινή στα 400-500. ΤΟ τελευταίο είναι εικασία δικιά μου και μην τη δέσεις κιόλας. :mrgreen:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τετ Ιούλ 08, 2020 4:38 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
redhunter

 sophomore
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2020 12:07 pm
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:34 pm

Neondreamer έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 4:26 pm
Neondreamer έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 2:51 pm
Χάρισον $800Κ
Τζένκινς $300Κ
Ζαν-Σαρλ 400κ ευρώ
Ελλις $250Κ
Μακίσικ $300Κ
Μάρτιν $450Κ
Λαρε 200-250κ (;)

Σύνολο 2,5Μ (σε γιούρος)
Βεζε 500κ
Παπ 1Μ
Σπαν+Πρι 1,2-1,3
ΒΧ 200κ

Η σούμα μέχρις εδώ βγάζει μαξ 5.5Μ eur
Τοσο ειναι πανω κατω.Συν 1.7 του Σλουκα παμε στα 7.2.Συν 900.000 μισθοι μπαρτζωκα και προπονητικου τιμ παμε στα 8.100.000 ευρω.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4641
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:49 pm

Εγω παντως με πολυ γενναιοδωρα ποσα πανω απο 6,5εκ (χωρις μπαρτζω) δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα μαζι με τον σλουκα μεσα..

0
ankostas333

 sophomore
Reactions: 90
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 10:12 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 4:50 pm

redhunter στο ροστερ δεν έχεις βάλει το περίφημο ΦΠΑ και λειτουργικά έξοδα. Δεν λέω ότι έκαναν υπερβαση φέτος αλλα τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα κάνουμε.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 5:11 pm

shaq7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 4:49 pm
Εγω παντως με πολυ γενναιοδωρα ποσα πανω απο 6,5εκ (χωρις μπαρτζω) δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα μαζι με τον σλουκα μεσα..
Που διαφωνείς; Πέραν του Χάρισσον που ήδη τοποθετήθηκα επαρκώς νομίζω.
Έτσι για το σωστό του πράγματος δηλαδή.

Σε κάθε περίπτωση η όλη κουβέντα μου φαίνεται να περιστρέφεται γύρω από λάθος άξονα.
Βεζένκοφ (500) Κόνιαρης (200) και Τζένκινς (300) βγάζουν 1εκ. Απ' αυτά θα είχαμε βάλει 700 για τον Γουόκαπ και 300 για τον Ντ. Γουίλις.
Κι αν δεν μπορούσαν να τσοντάρουν άλλα 200-250 χιλ. για το buy out του Γουόκαπ, ε, ας μην παίρναμε τελικά τον Λάρε και θα βγαίνε μία η άλλη.

Εγώ με αυτούς τους 2 (Γουόκαπ, Γουίλις) θα ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Και τα λεφτά του Ζαν Σαρλ που δεν έχει το 5, θα τα έβαζα στον Χικς ή σε κάποιο άλλο 4-5ρι τέλος πάντων που τώρα δεν μου βγαίνει κάποιος γιατί βιάζομαι. :D αλλά παίζουν καμπόσοι.

Και πάλι οκ είμαι πάντως, αρκεί να μην έχουμε τραυματισμούς σοβαρούς στις περιπτώσεις των Σπανούλη και Πρίντεζη (τι είπα τώρα, ε;; :) ) και στον έναν εκ των 2 σέντερ μας.

* Συγγνώμη από τους μοντ για την απάντηση σε λάθος topic.Νομίζω ότι η όλη κουβέντα πρέπει να μεταφερθεί.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4641
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 5:25 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 5:11 pm
shaq7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 4:49 pm
Εγω παντως με πολυ γενναιοδωρα ποσα πανω απο 6,5εκ (χωρις μπαρτζω) δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα μαζι με τον σλουκα μεσα..
Που διαφωνείς; Πέραν του Χάρισσον που ήδη τοποθετήθηκα επαρκώς νομίζω.
Έτσι για το σωστό του πράγματος δηλαδή.

Σε κάθε περίπτωση η όλη κουβέντα μου φαίνεται να περιστρέφεται γύρω από λάθος άξονα.
Βεζένκοφ (500) Κόνιαρης (200) και Τζένκινς (300) βγάζουν 1εκ. Απ' αυτά θα είχαμε βάλει 700 για τον Γουόκαπ και 300 για τον Ντ. Γουίλις.
Κι αν δεν μπορούσαν να τσοντάρουν άλλα 200-250 χιλ. για το buy out του Γουόκαπ, ε, ας μην παίρναμε τελικά τον Λάρε και θα βγαίνε μία η άλλη.

Εγώ με αυτούς τους 2 (Γουόκαπ, Γουίλις) θα ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Και τα λεφτά του Ζαν Σαρλ που δεν έχει το 5, θα τα έβαζα στον Χικς ή σε κάποιο άλλο 4-5ρι τέλος πάντων που τώρα δεν μου βγαίνει κάποιος γιατί βιάζομαι. :D αλλά παίζουν καμπόσοι.

Και πάλι οκ είμαι πάντως, αρκεί να μην έχουμε τραυματισμούς σοβαρούς στις περιπτώσεις των Σπανούλη και Πρίντεζη (τι είπα τώρα, ε;; :) ) και στον έναν εκ των 2 σέντερ μας.
Δεν μιλαω αν ειναι καλο η οχι το ροστερ,ισα ισα θεωρω οτι ειναι μια χαρα αναλογικα με το μπατζετ,απλα με τους δικους μου υπολογισμους δεν βγαινουν πανω απο 6,5. Και εγω βεβαια θα προτιμουσα χικς αντι του λιβιο η τον λοιντ αντι του χαρισσον αλλα αφου ετσι την ειδε ο μπαρτζω χαλαλι του.Απο μενα εχει καλυτερο ματι ετσι κ αλλιως :D

Του βεζε 400χιλ του καναμε προταση,λογικα αυτην αποδεκτηκε,λεγαν οτι δεν θα ανεβουμε οικονομικα κιολας.
Τον χαρισσον μπορει να τον ειχε στα υποψιν η τσσκα αλλα δεν του εκανε προταση για να ανεβει τοσο πολυ το κασε,δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος να πιστεψει οτι του εκανε προταση η τσσκα και προτιμησε εμας..600χιλ το πολυ να πηρε για μενα αλλα δεκτες οι ενστασεις..

Εγω πιο πολυ το ειπα οτι καλα καλα δεν βγαινουν 6,5 εκ το μπατζετ για να δουμε κιολας οτι η 8δα θα ειναι υπερβαση αν ερθει,πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10-11 ομαδες με πιο ψηλο μπατζετ..Ειναι εφικτος στοχος βεβαια μιας και εχουμε δει οτι δεν παιζουν παντα ρολο τα λεφτα.

0
redhunter

 sophomore
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2020 12:07 pm
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Ιούλ 08, 2020 6:46 pm

ankostas333 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 4:50 pm
redhunter στο ροστερ δεν έχεις βάλει το περίφημο ΦΠΑ και λειτουργικά έξοδα. Δεν λέω ότι έκαναν υπερβαση φέτος αλλα τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα κάνουμε.
Μιλάμε για καθαρό αγωνιστικό μπάτζετ. Μισθοί παιχτών δηλαδή και προπονητικού τιμ. Τα λειτουργικά έξοδα είναι άλλη ιστορία.

8.000.000 καθαρό αγωνιστικό μπάτζετ,χωρίς κόσμο στο γήπεδο, χωρίς τηλεοπτικά γιατί δεν παίζουμε Α1 και κάποιες άλλες χορηγίες δεν το θεωρώ μικρό μπάτζετ. Αντίστοιχα ο παο που έχει και περίπου 1.5-2 μύρια εσοδα από Α1 θα έχει 5-5.5 μύρια καθαρό αγωνιστικό μπάτζετ που είναι πολύ μικρό.

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 9:06 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 4:34 pm

* φίλε neondreamer ξεχνάς τα 1.7 -1.8 του Σλούκα. :wink: συν 200 που (φαντάζομαι, ότι )παίρνει ο Κόνιαρης μας κάνουν +2εκ στη σούμα σου.
Καλησπέρα φίλε basket72

Ας τον δούμε το Σλουκα καταρχήν να αποδεσμεύεται από τη Φενερ, κι εν συνεχεία να ανακοινώνεται στα ερυθρόλευκα, και θα ΄χουμε όλο το χρόνο του κόσμου να κουβεντιάσουμε συνολικά :)

Ο Κόνιαρης εφόσον πάει δανεικός, φαντάζομαι θα τον πληρώσει η νέα του ομάδα

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 08, 2020 10:42 pm

shaq7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 5:25 pm
πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10-11 ομαδες με πιο ψηλο μπατζετ..
Για να το πιάσουμε ανάποδα, χαμηλότερο κατά τα φαινόμενα θα έχουν σίγουρα οι Αλμπα, Ζαλγκιρις, ΠΑΟ, Βιλλερμπαν. Ερωτηματικά, Μπασκόνια & Μπαγερν...

Αυτοί οι Βαυαροί, εξαφανισμένοι από το παζάρι τελείως μέχρι στιγμής

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 09, 2020 1:55 am

shaq7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 5:25 pm

Του βεζε 400χιλ του καναμε προταση,λογικα αυτην αποδεκτηκε,λεγαν οτι δεν θα ανεβουμε οικονομικα κιολας.
Τον χαρισσον μπορει να τον ειχε στα υποψιν η τσσκα αλλα δεν του εκανε προταση για να ανεβει τοσο πολυ το κασε,δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος να πιστεψει οτι του εκανε προταση η τσσκα και προτιμησε εμας..600χιλ το πολυ να πηρε για μενα αλλα δεκτες οι ενστασεις..
Για τον Βεζέ δεν έχω διαβάσει τίποτε. Τον κόβω ανάμεσα στα 400 και τα 500χιλ αλλά κι αυτό είναι εικασία. Αυτό που γράφεις έχει μια λογική στο πρώτο του σκέλος. Δεν ξέρουμε αν την αποδέχτηκε ή όχι, πάντως ούτε ξέρουμε αν ανέβηκαν κι άλλο από την ΚΑΕ. Θα το έβαζα no bet και θα το συνιστούσα και σε σένα.

Για τον Χάρισσον όμως έχεις λάθος. Θυμάμαι ξεκάθαρα (τότε ακόμα διάβαζα κι ένα έστω Μέσο πλην του φόρουμ μας) ότι η διαπραγμάτευσή ανάμεσα στην ΚΑΕ και τον παίκτη κράτησε μίνιμουμ 2-3 μέρες και παρουσίαζόταν ως σχετικά δύσκολη ή αν μη τι άλλο, όχι εύκολη.
Τότε λεγόταν ότι θέλει μίνιμουμ 800χιλ. Δεν ήταν δηλαδή ένα ποσό που έσκασε κατόπιν εορτής- έτσι για να προσδώσει υπεραξία στις κινήσεις της ΚΑΕ.

Για την ΤΣΣΚΑ κανέις μας δεν έγραψε ότι του έκανε πρόταση, όπως λες. Γράφτηκε (έγραψα) ότι τον σκεφτόταν σοβαρά κι ότι του έκαναν διερευνητική προσέγγιση σύμφωνα με ρώσικα ΜΜΜ (που διαβάζω και κατά καιρούς παραθέτω) και έγκυρα (τουλάχιστον φέτος) ελληνικά ΜΜΕ.

Το ίδιο ισχύει και για τη Ζενίτ. Μόνο που αυτή έκανε όντως πρόταση και μάλιστα για 2τές.



Είναι πολύ εύκολο να τα αλιεύσεις στο διαδίκτυο. Αν χρειαστείς βοήθεια με τα ξενόγλωσσα και δη με τα ρώσσικα, σφυράς. :wink:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Πέμ Ιούλ 09, 2020 2:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 09, 2020 2:01 am

Neondreamer έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 9:06 pm

Καλησπέρα φίλε basket72

Ας τον δούμε το Σλουκα καταρχήν να αποδεσμεύεται από τη Φενερ, κι εν συνεχεία να ανακοινώνεται στα ερυθρόλευκα, και θα ΄χουμε όλο το χρόνο του κόσμου να κουβεντιάσουμε συνολικά :)

Ο Κόνιαρης εφόσον πάει δανεικός, φαντάζομαι θα τον πληρώσει η νέα του ομάδα
Γεια σου φίλε neondreamer!!

Εντάξει, τέτοια σιγουριά για κλείσιμο παίκτη εγώ δεν τη θυμάμαι και παρακολουθώ αθλητικά από το 1980.

Τον δανεικό συνήθως τον πληρώνει η ομάδα του- πόσο μάλλον όταν αυτή είναι πιο πλούσια (πράγμα που συνήθως- αν όχι πάντα, συμβαίνει). Ήγουν, ο Κόνιαρης θα πληρωθεί από τον Ολυμπιακό, εκτός κι αν του βάλουν το 1/4 αυτοί που θα τον δανειστούν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”