Τρίποντο και αλλαγές στο παιχνίδι

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 3:50 pm

Βλέπουμε κάθε χρόνο πως η χρήση των «προχωρημένων» στατιστικών έχει αλλάξει το παιχνίδι. Χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερα τρίποντα εκτελούνται σε κάθε παιχνίδι, τα σουτ από μέση απόσταση μειώνονται συνεχώς καθώς θεωρούνται αναποτελεσματικά, την εικόνα του παίκτη που προσποιείται στο τρίποντο και κάνει ένα βηματάκι για να σουτάρει δίποντο έχω να την δω χρόνια. Πλέον υπάρχουν μεγαλύτεροι χώροι με παίκτες ακροβολισμένους στις 2 γωνίες που θεωρούνται η αποτελεσματικότερη θέση για εκτέλεση τριπόντου καθώς η απόσταση από την ρακέτα είναι μικρότερη.
Προφανώς δεν υπάρχει συμφωνία αν οι αλλαγές αυτές είναι καλές η κακές. Το παιχνίδι έχει γίνει σίγουρα γρηγορότερο, αν δει κάποιος παιχνίδια 10ετών ή και παλιότερα θα του φανεί παράξενο πόσο κλειστοί ήταν οι χώροι κοντά στην ρακέτα και πόσο μικρότερες οι αποστάσεις. Προσωπικά πάντως δεν μ’ αρέσει η ολοένα αυξανόμενη χρήση του τριπόντου και το πως ένα σωρό άλλες ατομικές δεξιότητες δεν είναι πλέον τόσο χρήσιμες (σουτ μέσης απόστασης, ποσταρίσματα και πάει λέγοντας).
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα διάφορες προτάσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς από όσους θεωρούν ότι πρέπει να αλλάξει κάτι. Θα της παραθέσω συνοπτικά και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν και άλλες που αγνοώ.
1. Προτάσεις σχετικά με την αξία των σουτ.
Α. Να μετράνε τα δίποντα για 3 και τα τρίποντα για 4. Έτσι το τρίποντο αντί να αξίζει 50% παραπάνω από το δίποντο αξίζει μόνο 33%. Η διαφορετικά ένας παίκτης που σουτάρει τρίποντο με 40% δεν είναι σαν να σουτάρει δίποντα με 60% αλλά μόνο με 53,2%
Οκ, θα γίνονται πολλές βολές έτσι, αλλά και γι’ αυτό υπάρχουν προτάσεις.
Β. Τα δίποντα για 2 και τα τρίποντα για 2,5. Αυτό το είχα προτείνει εγώ αλλά είχα βρει ότι το είχαν σκεφτεί και άλλα παιδιά στο Reddit. Ακούγεται λίγο πολύπλοκο είναι αλήθεια. Στο τέλος το σκορ στρογγυλοποιείται. Αυτό κάνει το τρίποντο να αξίζει μόλις 25% παραπάνω από το δίποντο, ένας που σουτάρει με 40% τρίποντο είναι σαν να σουτάρει με 50% δίποντο.
Ένα σωρό στατιστικά προφανώς έτσι παύουν να είναι συγκρίσιμα διαχρονικά και στις 2 προτάσεις.

2. Προτάσεις σχετικά με την γραμμή του τριπόντου.
Εδώ οι προτάσεις είναι αρκετές, η απλούστερη είναι να αλλάξει η απόσταση του τριπόντου και μπορεί να επεκταθεί ως και να μην υπάρχει τρίποντο στις γωνίες.
Αυτή που μ’ άρεσε όμως είναι να μπορεί κάθε ομάδα στην αρχή κάθε έτους να αποφασίζει για το που θα είναι η γραμμή του τριπόντου στο δικό της γήπεδο μεταξύ μιας μίνιμουμ και μάξιμουμ απόστασης.
Μπορεί να γίνει και πιο ακραίο με το να αποφασίζουν να μην υπάρχει καθόλου τρίποντο/.
Αυτό πραγματικά θα άλλαζε το παιχνίδι όπως το ξέρουμε, θα έδινε πιθανόν και ένα προσωρινό τέλος στην χρήση των «προχωρημένων» στατιστικών» καθώς οι ομάδες θα ήταν αναγκασμένες να γίνουν πιο ευέλικτές.
Βάζω και 2 λινκ να μην νομίζετε ότι τα σκέφτηκα έγώ :D
https://news4sanantonio.com/sports/cont ... ee-pointer

http://paceandspacehoops.com/what-if-2- ... asketball/

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 4:17 pm

Πάντως εγώ είχα διαβασει σχετικα πρόσφατα οτι στο ΝΒΑ σκεφτονται και για γραμμη 4αποντου. Δε ξερω αν είναι προς αντικατάσταση της γραμμης 3ποντου. Το σουτ στις γωνιες είναι πολυ πιο δυσκολο απο ότι στις αλλες θεσεις για πολλους λογους. Κρίμα να χαθει η γραμμή τριποντου απο τις γωνιες, Θα χαθει ολοκληρο γκρουπ παικτων που βασιζονται σε αυτη την ικανοτητα.
Χωρις γραμμες τριποντου, λολ, σε λιγο θα δουμε και χωρις ταμπλο οπως καποτε.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 4:24 pm

Redfly έγραψε:
Παρ Ιούλ 03, 2020 4:17 pm
Πάντως εγώ είχα διαβασει σχετικα πρόσφατα οτι στο ΝΒΑ σκεφτονται και για γραμμη 4αποντου.
Ναι, το NBA μάλλον δεν συμφωνεί με την ....δική μου άποψη ότι τα πολλά τρίποντα είναι πρόβλημα.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 4:41 pm

Inefficient ξε-inefficient το midrange μου άρεσε και μου χει λείψει, είτε μιλάμε για ψηλούς είτε για guard. Έχει βοηθήσει σίγουρα το τρίποντο για να βλέπουμε λιγότερους αγώνες με ναρκοπέδια 4ων-5 παικτών στο ζωγραφιστό, βασανιστηκά αργές επιθέσεις, ξύλο και ταβάνι τους 60 πόντους. Από την άλλη έχουν παραγκωνιστεί αρκετά skills όπως η προσποίηση που λες, τα ποσταρίσματα, τα fade away, το σουτάκι με ταμπλό κλπ, που ήταν, για μένα τουλάχιστον, πολύ fun to watch και γενικά πιο ενδιαφέρον να παρακολουθώ παίκτες που ειχαν 10 διαφορετικούς τροπους να σκοράρουν αντί για δύο. Σίγουρα δεν φταίνε οι παίκτες. Από τη στιγμή που οι ομάδες ζητάνε 3&D και pick'n roll αυτά θα δουλέψουν για να βρουν συμβόλαιο.




3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 4:49 pm

Σπανουλης για 2,5!!!! :D :D Αφηστε ρε παιδια το τριποντακι τι σας πειραξε!!Κατι ξερει το ΝΒΑ ..Εγω προτιμω να βλεπω τον καρι να τραβαει κατι τριποντα απο την μεση του γηπεδου παρα να βλεπω χουκς και ποσταρισματα..Ειδικα οτι ανοιξε το γηπεδο και οι αποστασεις..Γλυτωσαμε τα πουλμαν του μουρινιο και το αβερτα ξυλο..Γνωμες ειναι βεβαια αυτες..

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 4:58 pm

Έχω την εντύπωση πως αν οι αμερικάνοι έβγαζα δύο ή τρεις ψηλούς (λιγάκι ο Howard) superstar μετα τους Shaq και Duncan μπορεί να μην γινόταν καθόλου αυτή η συζήτηση. Όσο περνούν τα χρόνια οι ψηλοί στο Αμέρικα γίνονται ολοένα και πιο αθλητικοί και περισσότερο άτεχνοι (DeAndre, Drummond, Whiteside...) από ότι παλιότερα. Και όσοι γνωρίζουν μπάσκετ απομακρύνονται από το καλάθι ( π.χ. Love).

Π.χ. ο Duncan πιθναότατα αν έβγαινε τώρα, δεν θα μπορούσε να παίξει στη θέση του και δε θα σούταρε με ταμπλο.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 6:39 pm

Δε γίνεται το τρίποντο να μετράει για 2,5 διότι δεν κάνει ομοιοκατάληξη στο Πιετρίς για τρεις και θα πάθει ντουβρουτζά ο Χάτζη. Βέβαια μπορείς να λές Αλμπισί για δυομισή.

Συμφωνώ στο να μην υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους πόντους των δύο αποστάσεων, το 3ποντο - 4ποντο μου αρέσει. Βαρεθήκαμε να βλέπουμε ρολόι και Χαρτνένηδες, θέλουμε Ολάζουον και Ντάνκαν. Τι ειν' αυτό που βγαίνουν 2,20 άνθρωποι σαν τον Πορζίνγκις να κόβουν βόλτες στην περίμετρο να βάλουν κανένα τσάτσικο χωρίς σπρωξίδι; Μπες μεσα και ΓΚΑΡΦΩΣΕ την αφού "λιποθυμήσεις" τρεις-τεσσερις boom shakalaka στάιλ να ούμε, κρίμα το μπόι σου καλέ.

αν συνεχιστεί αυτή η φάση δε θα το λέμε μπάσκετ, αλλά διαγωνισμό σκοποβολής της NRA με τον Τσάρλτον Χέστον.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 03, 2020 8:15 pm

Πάντως το μεγαλο προβλημα που έρχεται και σύντομα θα συζητησουμε είναι το υψος της μπασκετας. Οι παικτες ειναι πολυ πιο αθλητικοι, και το μ.ο. υψους των ομαδων έχει αυξηθει δραματικα. Αν αυξηθει το υψος της μπασκετας, θα έχει μεγαλη επίδραση και στο τριποντο. Ψηλοι παίκτες που τώρα φαινονται μετριοι στο σουτ, πλεον θα είναι πιο καταλληλοι απ΄οτι στο παρελθον για να σουταρουν (εξ αιτιας της πιο ορθολογικης καμπυλης στο σουτ)
Η άποψη μου είναι οτι επειδη ιστορικα το ΝΒΑ προηγειται στις αλλαγες του αθληματος, πιο πιθανο είναι να εφαρμόσουμε καποια στιγμη και εμεις το σουτ 4ων ποντων παρα να ακολουθήσουμε αντίθετη πορεια.

Μια εικόνα σχετικα με την εξελιξη του τριποντου στην ευρωλιγκα

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 6:23 am

Quincy έγραψε:
Παρ Ιούλ 03, 2020 4:41 pm
Inefficient ξε-inefficient το midrange μου άρεσε και μου χει λείψει, είτε μιλάμε για ψηλούς είτε για guard. Έχει βοηθήσει σίγουρα το τρίποντο για να βλέπουμε λιγότερους αγώνες με ναρκοπέδια 4ων-5 παικτών στο ζωγραφιστό, βασανιστηκά αργές επιθέσεις, ξύλο και ταβάνι τους 60 πόντους. Από την άλλη έχουν παραγκωνιστεί αρκετά skills όπως η προσποίηση που λες, τα ποσταρίσματα, τα fade away, το σουτάκι με ταμπλό κλπ, που ήταν, για μένα τουλάχιστον, πολύ fun to watch και γενικά πιο ενδιαφέρον να παρακολουθώ παίκτες που ειχαν 10 διαφορετικούς τροπους να σκοράρουν αντί για δύο. Σίγουρα δεν φταίνε οι παίκτες. Από τη στιγμή που οι ομάδες ζητάνε 3&D και pick'n roll αυτά θα δουλέψουν για να βρουν συμβόλαιο.
Αυτό ακριβώς.
Έχουν αλλάξει βέβαια και άλλοι κανονισμοί με τα 3 δευτερόλεπτα του αμυντικού όσον αφορά την άμυνα στο ζωγραφιστό που άλλαξε και αυτό σε μεγάλο βαθμό τις άμυνες μέσα. Εμένα μου λείπουν σε επίπεδο NBA και όλες αυτές οι μπούκες στα μούτρα των αμυντικών.
Να προσθέσω ακόμα και την έλλειψη μάχης στα ριμπάουντ, δεν έχω βρει κάποιο στατιστικό αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το ποσοστό των non-contested ριμπάουντ αυξάνεται συνεχώς σε βάρος τον contested.

0
Air Kef

Honorary
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2005 4:29 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:14 am

Redfly έγραψε:
Παρ Ιούλ 03, 2020 8:15 pm
Πάντως το μεγαλο προβλημα που έρχεται και σύντομα θα συζητησουμε είναι το υψος της μπασκετας. Οι παικτες ειναι πολυ πιο αθλητικοι, και το μ.ο. υψους των ομαδων έχει αυξηθει δραματικα. Αν αυξηθει το υψος της μπασκετας, θα έχει μεγαλη επίδραση και στο τριποντο. Ψηλοι παίκτες που τώρα φαινονται μετριοι στο σουτ, πλεον θα είναι πιο καταλληλοι απ΄οτι στο παρελθον για να σουταρουν (εξ αιτιας της πιο ορθολογικης καμπυλης στο σουτ)

Έχεις δει να συζητιέται κάπου κάτι τέτοιο ή είναι δική σου υπόθεση;

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:21 am

Υποθετω οτι το ΝΒΑ τους θελει να βγαζουν τα 110 ποσα ειναι τα παιχνιδια που εχουν να παιξουν και να μην τραυματιζονται..Φανταστειτε τον Καρι να ειχε να αντιμετωπισει την αμυνα των Πιστονς,θα τον ειχανε παει στο νοσοκομειο απο το πρωτο ματς :D Η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μαρεσει που εχει ''φλορεψει'' ετσι το ΝΒΑ και δεν πεφτει καθολου ξυλο αλλα εκει το αντιμετωπιζουν σαν επιχειρηση..

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:28 am

shaq7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:21 am
Υποθετω οτι το ΝΒΑ τους θελει να βγαζουν τα 110 ποσα ειναι τα παιχνιδια που εχουν να παιξουν και να μην τραυματιζονται..Φανταστειτε τον Καρι να ειχε να αντιμετωπισει την αμυνα των Πιστονς,θα τον ειχανε παει στο νοσοκομειο απο το πρωτο ματς :D Η αληθεια ειναι οτι και εμενα δεν μαρεσει που εχει ''φλορεψει'' ετσι το ΝΒΑ και δεν πεφτει καθολου ξυλο αλλα εκει το αντιμετωπιζουν σαν επιχειρηση..
Δε χρειάζεται να επιτραπεί το ξύλο. Να κοπεί το ρολόι ζητάμε, στον καταλογισμό των φάουλ και τα hand checking ας συνεχίσουν να είναι αυστηροί. Απλά ζητάμε να βλέπουμε μπάσκετ αντί σκοποβολής.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:32 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:28 am
Δε χρειάζεται να επιτραπεί το ξύλο. Να κοπεί το ρολόι ζητάμε, στον καταλογισμό των φάουλ και τα hand checking ας συνεχίσουν να είναι αυστηροί. Απλά ζητάμε να βλέπουμε μπάσκετ αντί σκοποβολής.
Αυτό, δεν νομίζω να τίθεται θέμα να επιτραπούν ξανά τέτοιες άμυνες που έριχναν τον άλλο κάτω, το ζήτημα είναι να μειωθεί με κάποιον τρόπο η αξία του τριπόντου ή να δυσκολέψει ώστε να οδηγηθούν οι ομάδες να παίξουν και διαφορετικά.
Αν και για να είμαι ειλικρινής εγώ ζητάω να αφήνουν και τον αμυντικό να παίξει λίγη άμυνα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:37 am

Εχω την εντυπωση οτι οι warriors το καναν μοδα το τριποντο,δεν ειναι οτι αλλαξαν οι κανονισμοι τωρα τελευταια..αν εχω λαθος διορθωστε με! Απλα ειδαν οτι εγινε πιο τηλεοπτικο το αθλημα ετσι μονο με καρφωματα και τριποντα και πιο ευκολο στο ματι για αυτους που βλεπουν ετσι εναν αγωνα να περασει η ωρα η τους κουβαλησαν οι φιλοι τους στο γηπεδο!

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 04, 2020 7:48 am

ολα αυτα ειναι τασεις. σε λιγο καιρο θα αλλαξει και αυτη η ταση και θα βρεθει μια ομαδα που θα κανει παλι την καινοτομια ωστε να αλλαξει τον τροπο του παιχνιδιου και να φερει αυτη την νεα της κυριαρχια.

καθε στυλ μπασκετ στηριζεται στο τι υπηρχε κυριαρχο πριν και στο πως θα το αντιμετωπισουμε αυτο. π.χ ο ζοτς σε εμας τελειοποιησε το παιχνιδι με το πικ εν ρολ και τις close out επιθεσεις να χτυπανε τους αργους ψηλους της τοτε εποχης, ωστε μετα να ρθει ο ιβκοβιτς και να φτιαξει μια σουπερ αθλητικη ομαδα οπου ολοι μαρκαραν τελεια τα πικ εν ρολ και τα close out του ζοτς.

και τωρα αν δειτε η ζαλγκιρις του σαρας πηγε final 4 με πολυ μικρο μπατζετ σε σχεση με τις αλλες ομαδες και γενικα παει ψηλα, με ενα μπασκετ που απαιτει αρκετο ποστ και mid range παιχνιδι και λιγοτερο τριποντο.

καποια στιγμη και στο nba θα βρεθει μια ομαδα απο σκυλους και με εναν προπονητη ο οποιος θα πει οτι για να επιβιωσω με αυτο το ροστερ θα παιζω πολυ ξυλο στην αμυνα, με χαμηλο τεμπο και ταυτοχρονα να πηγαινω αργα και αποτελεσματικα με mid range παιχνιδι, ωστε να αυξησω τα ποσοστα μου.

εξαλλου, ετσι οπως ειναι τωρα το μπασκετ, οι αδυναμιες που εχει ειναι στο mid range παιχνιδι, αφου οι αμυνες μαρκαρουν κυριως το τριποντο αλλα και την ρακετα τους στα κοψιματα των ψηλων ή στα alley hoop, ενω ταυτοχρονα δινουν αρκετα το μεσης αποστασης σουτ.

οι αναγκες διακρισης γεννουν νεα στυλ μπασκετ που θα αποκαθηλωσουν το προηγουμενο. καποιος καινοτομος θα χτισει το επομενο στυλ μπασκετ με παικτες που θα θελουν να διακριθουν με βαση αλλα χαρακτηριστηκα, αφου λογικα δεν θα μπορουν να παιζουν στο νεο αυτο μπασκετ που ειναι γρηγορο, που ειναι στο τριποντο και που ειναι φλωρικο.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”