2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 9:17 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιουν 28, 2020 2:32 pm
papp7 έγραψε:
Κυρ Ιουν 28, 2020 2:31 pm
Παντως ο Ζαν δεν ειναι αυτο που μας λειπει στην φροντ λαιν και θα μου φαινοταν πιο λογικο να ερθει ως αντικαταστατης του βεζενκοφ για το 4 παρα ως το 4-5αρι που θελουμε.
Συμφωνώ απολύτως και σταυρώνω δάκτυλα.
πιστευω οτι με αυτη την κινηση η πιεση περναει στην πλευρα του βεζενκοφ ...με τα 600 που φημολογειται οτι ζηταει βρισκουμε παικτη να ακουμπαει περισσοτερο στο 5 παιζοντας καλα και στο 4 , οποτε ισως να βαλει νερο στο ...nero d'avola :drunk: του ...H αν δεν πει τελικα το NAI να παρουμε το γαλλακι δηλαδη για δευτεροτριτο και να τα σκασουμε χοντρα σε Τζορνταν μικευ να χαρει και ο φιλος μου ο Basket 72!

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 9:44 am

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 8:26 am
Εντάξει παιδια, στη Βιλερμπάν δεν έπαιξε στο 5. Στα μικράτα του είχε βγει ως καθαρό φόργουορντ- ο ορισμός του prospect με πολλές πιθανότητες να τον πάρει ο Πόποβιτς και ο Πάρκερ να μιλάει με τα καλύτερα. Αυτό ότι μπορεί να παίξει 5, πραγματικά το βγάζουν από την κοιλιά τους.
Είπαμε κι εγώ θεωρώ ότι γίνεται δουλειά φέτος -όχι μόνο σε σύγκριση με το περσινό κωμικό στοιχείο :oops: - αλλά και με τα 2 προηγούμενα χρόνια.
Αλλά τα λάθη στο 1 και το 4μιση είναι τρανταχτά. Ας ελπίσουμε σε μία ακόμη προσθήκη.
Δεν μπορεί να σταθεί στο 5 ο Jean-Charles. Μπορεί να είναι μακρύς και αθλητικός αλλά είναι πολύ soft και δεν του αρέσει να πλησιάζει κοντά στη ρακέτα.
Πριν από 7-8 χρόνια ήταν σπουδαίο prospect στην Ευρώπη αλλά οι Αμερικάνοι έγραφαν από τότε πως έχει προβληματικό κορμί για να σταθεί ως PF στο NBA.

Αμυντικά είναι σπουδαίο εργαλείο διότι είναι ταχύς με αρκετά μακριά χέρια αλλά στην επίθεση δεν έχει να δώσει κάτι που δεν έχουν οι υπόλοιποι παίκτες του ρόστερ.
Εμένα με προβληματίζει περισσότερο το γεγονός πως η εξέλιξη του αυτά τα χρόνια ήταν ελάχιστη ενώ όποτε δοκίμασε την τύχη του στο εξωτερικό (Spurs, Μάλαγα) πέρασε απαρατηρήτος. Επίσης πριν 2 καλοκαίρια είχε υπογράψει τριετές συμβόλαιο με τη Βιλερμπάν, πράγμα που σημαίνει πως ο Ολυμπιακός πληρώνει κάποιο buy out για να τον αποκτήσει. Δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να πληρωθεί buy out για τον Jean-Charles.

Για το λάθος στο 1 που αναφέρονται αρκετοί, εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ. Ο Σλούκας θα παίζει αποκλειστικά εκεί και είναι δεδομένο πως θα έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Σπανούλης και Jenkins θα είναι οι εναλλακτικές και δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας. Δεν μου αρέσει καθόλου όμως η στελέχωση στο 4, θεωρώ πως έπρεπε να έρθει παίκτης που να βρίσκεται μπροστά από τον Πρίντεζη στο rotation. Δεν χρειαζόταν ούτε η προσθήκη του Λαρεντζάκη, ούτε η ανανέωση του Βεζένκοφ. Όσα λεφτά ξοδεύτηκαν για αυτούς τους 2 συν τα λεφτά του Jean-Charles θα μπορούσαν να πάνε σε ένα πρωτοκλασάτο 4-5άρι.

Κατά τα άλλα και δεδομένων των συνθηκών, η στελέχωση δεν είναι άσχημη. Θα δούμε σίγουρα πιο γρήγορη ομάδα σε άμυνα και επίθεση.
Καλό θα είναι βέβαια η διοίκηση και ο προπονητής να ξεκαθαρίσουν εξαρχής ποιος είναι ο στόχος, ώστε η όποια κριτική να κινηθεί σε επίπεδα ρεαλισμού.

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 10:00 am

verycoco έγραψε:
Κυρ Ιουν 28, 2020 10:42 am
Χάχα στο Wikipedia έχουν ήδη τον Livio στον Ολυμπιακό. Λύθηκε ο γρίφος λέτε;
αλλαξε βρε αδερφε τη φωτο του προφιλ σου, βαλε κατι αλλο να μην με ...πληγωνεις .Περο λεω και κλαιω ,ποσο θα μας βολευε στο ποστερ μας ενας Αντιτς του 12 τωρα ...αν και τα ειχανε σπασει με κοουτς Β .

1
1 Εικόνα
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Δευ Ιουν 29, 2020 10:12 am

Όλοι οι δημοσιογράφοι βάλλουν εναντίον του Βasket72!
Kαι ο Τρίγκας αναφέρει τον Λιβιό ως Φόργουορντ-Σέντερ!
https://www.sport24.gr/Basket/Euroleagu ... 26403.html

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 10:14 am

Stavros83 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 10:12 am
Όλοι οι δημοσιογράφοι βάλλουν εναντίον του Βasket72!
Kαι ο Τρίγκας αναφέρει τον Λιβιό ως Φόργουορντ-Σέντερ!
https://www.sport24.gr/Basket/Euroleagu ... 26403.html


είδες πέρσι κανένα ολόκληρο παχνίδι της Ασβελ; :roll:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 10:32 am

Stavros83 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 10:12 am
Όλοι οι δημοσιογράφοι βάλλουν εναντίον του Βasket72!
Kαι ο Τρίγκας αναφέρει τον Λιβιό ως Φόργουορντ-Σέντερ!
https://www.sport24.gr/Basket/Euroleagu ... 26403.html
Μάλλον η φάση είναι ανάλογη του "Ο Kuzminskas είναι το stretch 4άρι που μας έλειπε"

0
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Δευ Ιουν 29, 2020 10:32 am

Είδα με τις Ελληνικές ομάδες και κανά 2 ακόμα.
Αλλά ξέρω τι θα μου πεις. Πως έπαιζε μόνο ως 4.

Ε ξέρεις τι θα σου απαντήσει κάποιος? Πως στην Βιλερμπάν δεν υπήρχε η ανάγκη χρησιμοποίησης του ως 5 , ενώ στον ΟΣΦΠ αν θα του ζητηθεί, μπορεί να φέρει εις πέρας τον ρόλο αυτό! Αν δεν τον δούμε ως 5, δεν μπορούμε να ξέρουμε φίλτατοι!

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Ιουν 29, 2020 10:35 am

Πολύ ωραία επιλογή ο λιβιε.. Επιθετικά δεν είναι σα τον ρουμπιτ (άλλωστε θα πάρει τη μπαγκέτα ο πρι με τον Σάσα). Εξαιρετικος αμυντικός πάνω απ το καλαθη, φοβερός μπλογκερ.. Το δίδυμο λιβιε, Μάρτιν μου θυμίζει γκιστ λασμε που μας είχαν σβήσει τα φώτα το 13..Γεμισαμε ριμ προτεκτορ που χαμε να δούμε απ τη περίοδο που παιζε ο χαντερ με τον ντανστον.. Ωραίο ροστερακι κ αναμένουμε το σλουκα.. 8αδα για πλάκα και 5αδα υπό προϋποθέσεις.. Το ξαναλέω ότι θυμίζουμε πολύ μακαμπι.. Το μόνο που μένει είναι να γεμίζουμε το σεφ

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 10:44 am

Stavros83 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 10:32 am
Είδα με τις Ελληνικές ομάδες και κανά 2 ακόμα.
Αλλά ξέρω τι θα μου πεις. Πως έπαιζε μόνο ως 4.

Ε ξέρεις τι θα σου απαντήσει κάποιος? Πως στην Βιλερμπάν δεν υπήρχε η ανάγκη χρησιμοποίησης του ως 5 , ενώ στον ΟΣΦΠ αν θα του ζητηθεί, μπορεί να φέρει εις πέρας τον ρόλο αυτό! Αν δεν τον δούμε ως 5, δεν μπορούμε να ξέρουμε φίλτατοι!
Ισχύει αυτό που λες, αν δεν τον δούμε δε μπορούμε να κρίνουμε. Το θέμα είναι πως ούτε όσοι γράφουν φόργουορντ/σέντερ τον έχουν δει ως σέντερ. Καταλαβαίνεις...

0
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Δευ Ιουν 29, 2020 10:55 am

Εδώ πάντως τον αναφέρει και με τις 2 θέσεις...Ορίστε, κάτι βρήκα! :D
Τουλάχιστον συμφωνούμε πως είναι περισσότερο 5άρι από τον Rubit?
Aν ας πούμε ο Rubit είναι 5% , αυτός αγγίζει το 30%.
https://www.basketstories.net/datacente ... eason=2020

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stavros83 την Δευ Ιουν 29, 2020 10:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 10:57 am

Το να παίξει για κάνα 5-10λεπτο αν έχεις κάνα τραυματισμό γίνεται όπως αντίστοιχα αν υπάρξει θέμα μπορείς για λίγο να βάλεις και Παπανικολάου 4 ή ξέρω γω Βεζένκοφ 3.
Αυτό δεν τον κάνει 5αρι, ποτέ στην καριέρα του δεν έχει παίξει στο 5.

Δεν είναι το 5 το θέμα.
Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι έτσι πάλι ο Πρίντεζης λογίζεται σαν βασικό 4 με σημαντική ποιοτική διαφορά από τον δεύτερο, κάτι που στα 35 προς 36 και με τους τραυματισμούς που βγάζει που και που δεν είναι το ιδανικό

Από την άλλη ο Γάλλος είναι μια σταθερά. Είναι του 6 αλλά θα είναι πάντα εκεί και ξέρεις ότι αυτό είναι το επίπεδο του.
Ένας Γουίτινγκτον μπορεί να σου βγει του 8 ή του 4.
Σαν σκεπτικό θυμίζει την απόκτηση Τιλί

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 1:15 pm

Εγω παντως βλεπω οτι χρονο με το χρονο το μπατζετ μειωνεται, και τα οποια μεγαλα συμβολαια διονται αποκλειστικα σε Ελληνες μιας που για τους Αφους οι ξενοι ειναι συμπληρωματικοι και το μονο μοντελο για το οποιο ειναι διατεθειμενοι να ριξουν λεφτα ειναι αυτο του "ελληνικου κορμου". Δε γινεται ετσι ομως...σε ελληνικη ομαδα πρωταθλητισμο (στην Ευρωλιγκα) με μπατζετ που να εξαρταται απ τα...εσοδα δε γινεται, και το μοντελο του ελληνικου κορμου δουλευε μονο χαρη στον Σπανουλη στα prime του.

Να θεσω και ενα 2ο θεμα που περναει αβαβα συνηθως. Ο Πριντεζης κανει αγωνιστικα μεγαλυτερη ζημια απ οτι προσφερει εδω και σχεδον 1.5 χρονο. Ειναι τοσο κακος πισω που πρεπει να βαζει 20 ποντους μπροστα για να ειναι θετικη η παρουσια του στο παρκε. Για ποιο λογο ακομα τον υπολογιζουμε για βασικο και με 20λεπτο+ χρονο συμμετοχης ανα αγωνα ;

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 1:32 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιουν 28, 2020 10:12 pm
john wick έγραψε:
Κυρ Ιουν 28, 2020 9:24 pm
Πιστευεις οτι βοηθάει η μη υπαρξη της Α1;
Στην προφύλαξη των Σπαν- Πρι, σίγουρα βοηθάει.
Στη γενικότερη λειτουργία της ομάδας με τίποτε. Τα έχουμε πει καιρό. Αποτυχημένη έμπνευση και η αποκαθήλωση του Μάμρα δεν νομίζω ότι είναι ¨φρούτο¨του ¨μέχρι τέλους¨. Έχει να κάνει με τη κυβέρνηση Μητσοτάκη.

Ούτε και τον Παναθηναϊκό δε βοηθάει. Σε έναν χρόνο είχαμε κοσμοιστορικές εξελίξεις στους 2 "αιώνιους¨
:sorry: για το' σχεδόν- off topic.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίζουμε στην Α1. Πια η ευρωλίγκα έχει πάρα πολλους αγώνες και είναι πολύ ανταγωνιστική

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 1:33 pm

Reaper έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 1:15 pm
Εγω παντως βλεπω οτι χρονο με το χρονο το μπατζετ μειωνεται, και τα οποια μεγαλα συμβολαια διονται αποκλειστικα σε Ελληνες μιας που για τους Αφους οι ξενοι ειναι συμπληρωματικοι και το μονο μοντελο για το οποιο ειναι διατεθειμενοι να ριξουν λεφτα ειναι αυτο του "ελληνικου κορμου". Δε γινεται ετσι ομως...σε ελληνικη ομαδα πρωταθλητισμο (στην Ευρωλιγκα) με μπατζετ που να εξαρταται απ τα...εσοδα δε γινεται, και το μοντελο του ελληνικου κορμου δουλευε μονο χαρη στον Σπανουλη στα prime του.

Να θεσω και ενα 2ο θεμα που περναει αβαβα συνηθως. Ο Πριντεζης κανει αγωνιστικα μεγαλυτερη ζημια απ οτι προσφερει εδω και σχεδον 1.5 χρονο. Ειναι τοσο κακος πισω που πρεπει να βαζει 20 ποντους μπροστα για να ειναι θετικη η παρουσια του στο παρκε. Για ποιο λογο ακομα τον υπολογιζουμε για βασικο και με 20λεπτο+ χρονο συμμετοχης ανα αγωνα ;
Φέτος θα παίζει 15 λεπτά το πολύ

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 29, 2020 1:36 pm

GK_23 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 9:44 am


Αμυντικά είναι σπουδαίο εργαλείο διότι είναι ταχύς με αρκετά μακριά χέρια αλλά στην επίθεση δεν έχει να δώσει κάτι που δεν έχουν οι υπόλοιποι παίκτες του ρόστερ.
Εμένα με προβληματίζει περισσότερο το γεγονός πως η εξέλιξη του αυτά τα χρόνια ήταν ελάχιστη ενώ όποτε δοκίμασε την τύχη του στο εξωτερικό (Spurs, Μάλαγα) πέρασε απαρατηρήτος. Επίσης πριν 2 καλοκαίρια είχε υπογράψει τριετές συμβόλαιο με τη Βιλερμπάν, πράγμα που σημαίνει πως ο Ολυμπιακός πληρώνει κάποιο buy out για να τον αποκτήσει. Δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να πληρωθεί buy out για τον Jean-Charles.

Για το λάθος στο 1 που αναφέρονται αρκετοί, εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ. Ο Σλούκας θα παίζει αποκλειστικά εκεί και είναι δεδομένο πως θα έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Σπανούλης και Jenkins θα είναι οι εναλλακτικές και δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας. Δεν μου αρέσει καθόλου όμως η στελέχωση στο 4, θεωρώ πως έπρεπε να έρθει παίκτης που να βρίσκεται μπροστά από τον Πρίντεζη στο rotation. Δεν χρειαζόταν ούτε η προσθήκη του Λαρεντζάκη, ούτε η ανανέωση του Βεζένκοφ. Όσα λεφτά ξοδεύτηκαν για αυτούς τους 2 συν τα λεφτά του Jean-Charles θα μπορούσαν να πάνε σε ένα πρωτοκλασάτο 4-5άρι.

Κατά τα άλλα και δεδομένων των συνθηκών, η στελέχωση δεν είναι άσχημη. Θα δούμε σίγουρα πιο γρήγορη ομάδα σε άμυνα και επίθεση.
Καλό θα είναι βέβαια η διοίκηση και ο προπονητής να ξεκαθαρίσουν εξαρχής ποιος είναι ο στόχος, ώστε η όποια κριτική να κινηθεί σε επίπεδα ρεαλισμού.
Ωραίο μπασκετικό ποστ φίλε από τα μακρινά!!

Συμφωνούμε σε όλα. Κι εγώ τον Σπανούλη βλέπω για δημιουργό πίσω από τον Σλούκα, το θέμα όμως είναι ότι έρχεται από τραυματισμό σοβαρό και με έναν χρόνο παραπάνω στο (καλοδουλεμένο μεν, ταλαιπωρημένο δε) κορμί του.
Αν δεν έχει τραυματισμούς σοβαρούς θα τη βγάλουμε τη δουλειά με αυτούς τους 2 ως βασικούς δημιουργούς.

Συμφωνώ και με την ανάλυση σου για Ζαν Σαρλ και για το λάθος με Βεζένκοφ.
Ο Λάρε δεν με χαλάει από τηστιγμή που δεν θα είναι κι ο Κόνιαρης. Φαντάζομαι κοιτάνε για για του χρόνου-παραχρόνου.

Με τον Γάλλο ο Μπαρτζώκας ίσως βλέπει μια καλή ευκαιρία να ξεπεταχτεί έστω και τώρα. Η περσινή του χρονιά ήταν αρκετά ενθαρρυντική. Μάλλον ήταν καλύτερος από τα δικά μας 4αρια. :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”