Ελληνικό Ροκ

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 3:49 pm

Θα μπορούσε να γίνει και πολ

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ελληνικό ροκ συγκρότημα;

Ξεκινάω

1) Τρύπες
2) Ξυλινα σπαθιά
3)Διαφανα κρίνα

Υπάρχει άραγε κοινο στην Ελλάδα για ελληνικό ροκ και γιατί δεν υπήρξε ποτέ γκρουπακι με διεθνή καριέρα;

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 4:33 pm

Λατρεμένο είδος το ελληνικό ροκ. Ο λόγος που ξεκίνησα το σάιτ μου ήταν για να βοηθήσω συγκροτήματα του χώρου που δεν είχαν προβολή.

Από εκεί και πέρα, πρέπει να πω ότι μια από τις αγαπημένες μου συναυλίες ήταν πριν από 8 χρόνια που πήγαμε πενταήμερη στη Θεσσαλονίκη και ένα βράδυ σε ένα μικρό μπαράκι είδαμε το σχήμα των Κώστα Πουλή από τα Μωρά στη Φωτιά, Χρήστου Τσαπράζη από τα Ξύλινα Σπαθιά και Γιώργου Τόλιου από τις Τρύπες να εκτελούν τραγούδια και από τα τρία συγκροτήματα. Τρομερή βραδιά, γιατί ειδικά τα Ξύλινα Σπαθιά και τις Τρύπες δεν πρόλαβα ποτέ να τα ακούσω ζωντανά.

Όσον αφορά το ελληνόφωνο, ο αγαπημένος μου δίσκος προσωπικά ήταν, είναι και θα είναι το Ξεσσαλονίκη. Τόσο ανεβαστικό, τόσο ροκ και ποιητικό ταυτόχρονα, πραγματικά αξεπέραστο στο μυαλό μου. Έχουμε παράγει και καλό punk όπως οι Panx Romana, Γενιά του Χάους, Στιγμα, Χάσμα και πολλά ακόμα συγκροτήματα που ξεπήδησαν τις δεκαετίες του 80 και 90. Έχουμε δει Σπυριδούλα, Παύλο Σιδηρόπουλο, Τζίμη Πανούση να μας μαγεύουν με το στίχο τους και τη μουσική τους. Φυσικά μου αρέσουν πάρα πολλοί καλλιτέχνες με ελληνικό στίχο όπως οι Magic De Spell και αρκετοί ακόμα και θα πω γνώμη αφού αναφερθούν κι άλλα ονόματα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει στόχος να επεκταθεί το τόπικ και στον αγγλικό στίχο, αλλά όσον αφορά καθαρά το ροκ ως ήχο να σημειώσω πως στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερη παράδοση και στο ξενόφωνο ροκ και δη στο stoner παρ' ότι πολλοί το κράζουν. 1000mods, Nightstalker, Planet of Zeus, Naxatras, Godsleep και φυσικά οι Villagers of Ioannina City που έχουν εμπλουτίσει τον ήχο τους με παραδοσιακή ελληνική μουσική, απολαμβάνουν την αποδοχή και στο εξωτερικό. Και η underground heavy rock σκηνή μας έχει διαμαντάκια όπως οι Sober on Tuxedos, Beyond this Earth, Deathcrop Valley και πάρα πολλοί ακόμα. Επίσης ανεβαίνει και η post-rock ατμοσφαιρική σκηνή μας όπως οι Message in A Cloud, οι Movement of Static και πάρα πολλοί ακόμα.

Για να μην επεκταθούμε στο metal ήχο που έχουμε παράγει πολύ ωραία μουσική.

4
2 Εικόνα 2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
aiver

senior
Reactions: 44
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 7:31 pm
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 4:38 pm

nikolas12 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 4:33 pm
Δεν ξέρω αν υπάρχει στόχος να επεκταθεί το τόπικ και στον αγγλικό στίχο, αλλά όσον αφορά καθαρά το ροκ ως ήχο να σημειώσω πως στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερη παράδοση και στο ξενόφωνο ροκ και δη στο stoner παρ' ότι πολλοί το κράζουν. 1000mods, Nightstalker, Planet of Zeus, Naxatras, Godsleep και φυσικά οι Villagers of Ioannina City που έχουν εμπλουτίσει τον ήχο τους με παραδοσιακή ελληνική μουσική, απολαμβάνουν την αποδοχή και στο εξωτερικό.
Να προσθέσω και Vodka Juniors, αρκετή απήχηση, δεν τους λες και μικρή μπάντα.

Καθώς και ΧΑΤ ΤΡΙΚ στην πανκ ροκ ελληνική σκηνή.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 5:14 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 3:49 pm
Θα μπορούσε να γίνει και πολ

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ελληνικό ροκ συγκρότημα;

Ξεκινάω

1) Τρύπες
2) Ξυλινα σπαθιά
3)Διαφανα κρίνα

Υπάρχει άραγε κοινο στην Ελλάδα για ελληνικό ροκ και γιατί δεν υπήρξε ποτέ γκρουπακι με διεθνή καριέρα;
Τρύπες, μακράν όμως.

Γράφω ένα βιβλίο για την Κούβα και κάθε κεφάλαιο θα ξεκινάει με στίχους από Τρύπες. Καλά, εννοείται ότι ξεκινάω με το Λα Λα Λα Λα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
AKRG

 euroleague
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2011 10:03 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 5:49 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 3:49 pm
Θα μπορούσε να γίνει και πολ

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ελληνικό ροκ συγκρότημα;

Ξεκινάω

1) Τρύπες
2) Ξυλινα σπαθιά
3)Διαφανα κρίνα

Υπάρχει άραγε κοινο στην Ελλάδα για ελληνικό ροκ και γιατί δεν υπήρξε ποτέ γκρουπακι με διεθνή καριέρα;
Μιλάς μόνο για ελληνόφωνο ?

Γιατί υπάρχουν Ελληνικές μπάντες (αγγλόφωνες) στο ευρύτερο φάσμα του ΡΟΚ (από μπλουζ ροκ μέχρι μέταλ) που έχουν/είχαν εμπορική απήχηση στο εξωτερικό κατά περιόδους :
Socrates - Aphrodite's Child (60s-70s)
The Last Drive (80s-90s)
Blues wire (80s έως τώρα)
Rotting Christ (80s έως τώρα)
Planet of Zeus - 1000 MODS (τωρινά γκρουπ )

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 774
Δημοσιεύσεις: 2811
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 6:14 pm

Ξύλινα σπαθιά για μένα ( πάντα αναφερόμενος στο ελληνόφωνο ροκ )

Τρομερή στιχουργική , ωραίος ροκ ήχος και λίγο πιο σκληρός από τα άλλα γκρουπ και επίσης λίγο πιο ψυχεδελικος μιας και πάντα η θεματολογία κινούταν γύρω από καταχρήσεις

Κρυφό διαμάντι και για μένα το καλύτερο ελληνικό ροκ κομμάτι το Ατλαντίς



3
3 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 6:34 pm

Coach Periklis έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 6:14 pm
Ξύλινα σπαθιά για μένα ( πάντα αναφερόμενος στο ελληνόφωνο ροκ )

Τρομερή στιχουργική , ωραίος ροκ ήχος και λίγο πιο σκληρός από τα άλλα γκρουπ και επίσης λίγο πιο ψυχεδελικος μιας και πάντα η θεματολογία κινούταν γύρω από καταχρήσεις

Κρυφό διαμάντι και για μένα το καλύτερο ελληνικό ροκ κομμάτι το Ατλαντίς

Και αυτό και το Φωτιά στο Λιμάνι είναι κάθε φορά τόσο ανατριχαστικά



2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 774
Δημοσιεύσεις: 2811
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 7:18 pm

άλλο συγκλονιστικό κομμάτι αυτό αποπάνω , με αδιανόητους στίχους . Δεν υπάρχει ο άνθρωπος , σκέτη ποίηση

Και κατά την άποψη μου η πιο πειραματική μπάντα που ποτέ δεν σταμάτησε να ψάχνεται με τον ήχος της . Αυτός ο συνδυασμός ροκ , ψυχεδέλειας των 70'ς , ηλεκτρονικής μουσικής και μικρές δόσεις αλτερνατιβ ( και ποπ ) ήταν πολύ " μπροστά " για την Ελλάδα των 90'ς ( και ακριβώς την σωστή εποχή για τον υπόλοιπο κόσμο , Αγγλία πχ )

Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες
βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στο βυθό κι σε βγάζουνε
στον αφρό.


1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4704
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 8:30 pm



Κι εγώ Ξύλινα Σπαθιά ψηφίζω. Εκτός από την μουσική βγάζουν και μια νοσταλγία που δεν την έχω ξανασυναντήσει σε άλλη μπάντα. Κάθε φορά που τους ακούω νιώθω σα να είμαι 15 χρονών σε κάποια παραλία :lol: Ο Νικόλας τα πε σχεδόν όλα. Να προσθέσω Ενδελέχεια που μ αρέσουν αρκετά.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 8:56 pm

Φοβερή προσωπικότητα ο Παυλίδης, διαχρονική αξία οι Τρύπες αλλά για μένα ξεχωρίζουν Σπυριδούλα-Σιδηρόπουλος από ελληνόφωνη σκηνή και Last Drive από αγγλόφωνη. Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως έχω από τα παιδικά μου χρόνια μια αντιπάθεια προς τον ελληνικό στίχο και προσπαθώ ακόμα και σήμερα να το ξεπέράσω γιατί ξέρω πως υπάρχουν πολύ αξιόλογα κομμάτια.





1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:12 pm

Δεύτερος για μένα στιχουργικά, μετά τις ανυπέρβλητες Τρύπες, είναι ο Τζίμης. Εκπληκτικά πράγματα σε φοβερή διάρκεια χρόνου και πραγματικά καλός και μουσικά. Φοβερό ταλέντο, πολύ ολοκληρωμένος.

Επίσης ωραίο στίχο είχε ο Β. Παπακωνσταντίνου (αφού δεν τον έγραφε ο ίδιος), από Καββαδία μέχρι Γιαννόπουλο και τρομερή επιλογή σε συνθέτες (από Θ. Μικρούτσικο μέχρι Κροκίδη).

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:16 pm

Επειδή εδώ μιλάμε για ροκ, κι όχι γενικά για ελληνική μουσική, νομίζω ότι χωράνε και τα αγγλόφωνα- πόσο μάλλον από τη στιγμή που τα περισσότερα από τα κορυφαία, είναι αγγλόφωνα.
Από μουσικής πλευράς δεν γεννάται θέμα: Aphrodite' s child Socrates είναι τα 2 καλύτερα. Είναι κοινός τόπος σε όσους έχουν σχέση με την ελληνική μουσική σκηνή και δη ανάμεσα στους μουσικούς.

Από πλευράς συνδυασμού στίχου, περσόνας, μουσικής και αναζήτησης ήχων και μουσικών μονοπατιών, είναι οι Τρύπες.

Δικοί μου αγαπημένοι είναι τα Ξύλινα Σπαθιά με τον Παυλίδη που είναι κορυφαίος στιχουργός και μουσικόφατσα.

Πολύ δυνατά γκρουπ πανκ γκρουπ κι οι Stress, Deus ex Machina. Ενώ ένα καταπληκτικό new wave στις αρχες 80ς ήταν οι Film noir. Είχαν άδοξο τέλος με την τραγουδιστρια να δίνει τέλος στη ζωή της.

Οι LAst Drive κι ο Καλοφωλιάς είναι λατρεία, όπως κι ο Παυλάρας που αποτελεί ξεχωριστό κεφάλαιο στην ελληνική ροκ μουσική, στην ελληνική κουλτούρα γενικότερα.
Ο Ασυμβίβαστός.

Οι Sharp ties επίσης ήταν μπροστά από την εποχή τους, με τον τραγουδιστή κ συνθέτη τους να φτιάχνει τραγούδια για τους ViolentFemmes, Sof Cell, Dream Syndicate.
Ένα από τα σχετικά άγνωστα τραγούδια του αγαπημένου Παύλου. Ήμουνα μεταξύ αυτού και του "Ηλεκτρικού Θησέα" βασικά.



Oi Villagers of Ioannina city νομίζω ότι είναι το σημαντικότερο από τα τελευταία μαζί με τους Rotthing Christ απο πιο παλιούς.

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:38 pm

Ton πανουση ποτέ δεν μπόρεσα να τον ακούσω :sorry: . Οταν έκαναν ντουέτο με τον Αγγελάκα την περίοδο των μνημονίων, όπου εκει πρέπει οι καλλιτεχνες να βγουν μπροστά και να εμπνεύσουν, ολοκλήρωσα την γνώμη μου. :mutombo:
Ο ποιητής Ανεστόπουλος ήταν κορυφή αλλά η μουσική του ιδιαίτερη. Κατανοητό να μην αρέσει σε πολλούς αν και προσωπικα είμαι φαν του είδους. Ο παύλος άλλαξε το ροκ και πρέπει να έχουμε και χώρο για τον Άσιμο.
Τα ξύλινα σπαθιά είναι τα πιο αποδεκτά για το αυτί των περισσοτερων. Ωραία μουσική και πρωτοποροι για την εποχή τους.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:41 pm

Πέρα από το ποιο είναι το καλύτερο ελληνικό ροκ συγκρότημα/καλλιτέχνης, ένα είναι σίγουρο: Ότι ο Παύλος Σιδηρόπουλος ήταν ο πιο ροκ καλλιτέχνης/προσωπικότητα που εμφανίστηκε σε τούτο τον τόπο.
Λυρικός, αντισυμβατικός χωρίς να το "φωνάζει" και με ταλέντο και πολιτιστική κληρονομιά που σπάνια απατώνται.

Ακούγοντας το "εισαγωγή" που έβαλα πριν, μου σκάνε όλες οι θύμησες μα κυρίως οι αφηγήσεις για το πνευματικό/ καλλιτεχνικό τοπίο στην Ελλάδα του 60 ΄και του 70. Μια Ελλάδα με κορυφαίες προσωπικότητες σε όλες τις τέχνες, σε όλη τη διανόηση, σε όλο το κίνημα αμφισβήτησης.
Ο Γκράμσι το έλεγε "πολιτισμική Ηγεμονία"΄.

djibriliant

 euroleague
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2012 3:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:41 pm

1)Σιδηρόπουλος Αντε και καλή τύχη μάγκες-/Στην Κ.
2)τρύπες-γιορτη/δεν χωρας πουθενα
3)Ξυδούς εσυ εκεί
4)μωρα στην φωτιά παυσίπονο
Σταματάω εδω γιατί αρχίζει να φαίνεται οτι ειμαι στην δεκαετια που καταλήγει σε αντα.
Πανούση συμπαθούσα πολύ αλλα αυτό που θυμάμαι να με εκνευρίζει στα φοιτητικα μου χρόνια είναι να κατεβαίνει στην ''''επαρχία''' και να κάνει εμφανίσεις σε μπουζουκομάγαζα με κάτι 25αρια είσοδο δεν το λες και πολύ ροκ.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”