Παναθηναικός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 03, 2020 12:39 am

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 11:59 pm
[


Oπωσδήποτε τα Γεωργιανά είναι στις πανδύσκολες, καμία αμφιβολία.
Για τα Χμερ, διαφωνώ διότι σε αντίθεση με ταϊλανδέζικα , βιετναμέζικα και Λάο, δεν είναι τονική γλώσσα, που για τους δυτικούς είναι απίστευτος πονοκέφαλος. Τα Tαϊλανδέζικα έχουν 5 τόνους, που για όποιον δεν ξέρει τι είναι τονική γλώσσα και επιθυμεί να το μάθει στις 3 το πρωί στην Επικαιρότητα Παναθηναϊκού σε μπασκετικό φόρουμ, σημαίνει ότι το κάθε φωνήεν έχει 5 τόνους (υψηλό, χαμηλό , μέσο, οξύ και κάτι κουλά τύπου "ψηλός που πέφτει" και "χαμηλός που ανεβαίνει"). Πρακτικά αυτό σημαίνει πως κάθε φωνήεν έχει 5 διαφορετικές πιθανές προφορές που στα αυτιά των δυτικών είναι δυσδιάκριτες, κι έτσι η λέξη "Κάο", ανάλογα με το ποιο "α" και ποιο "ο" προφέρεις μπορεί να σημαίνει "μιλφόνι", "τρίποντο" ή "ηλεκτρική κουβέρτα" (εντάξει, στο περίπου). Οπότε από τις εκεί κάτω, αν έπρεπε να διαλέξω μία στην Ινδοκίνα για να μάθω πιο εύκολα, θα έπαιρνα τα Χμερ.

Το ενδιαφέρον είναι ότι τονικές γλώσσες δε συναντώνται μόνο στην Ασία (τα Καντονέζικα ας πούμε είναι από τις πιο περίπλοκες) αλλά και στην υποσαχάρια Αφρική (η Yoruba που ομιλείται ακόμη στην Κούβα από απογόνους σκλάβων για παράδειγμα), όπως και στην Κεντιρκή Αμερική (π.χ. οι περισσότερες γλώσσες στο Μεξικό). Από τις ευρωπαϊκές, και οι λίγες που μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι τονικές (π.χ. σέρβικα) είναι πολύ λάιτ από άποψη τονισμού (όχι όμως σε άλλα, όπως και σε άλλες σλάβικες οι πτώσεις είναι εφιάλτης).

ΚΑνά επίκαιρο από την Πανάθα έχουμε ή να αναλύσουμε τις διαφορές ανάμεσα στη μαλαισιανή και την ινδονησιακή Bahasa;
Κ(χ)άο στα Ταιλανδέζικα, παρεμπιπτόντως, είναι το γόνατο. Έπεσες στην περίπτωση. Τάι αν και ξέρω πολλές λέξεις με αυτά που έχω μπλέξει δεν έχω κάτσει ποτέ να μάθω.
Έχω ακούσει πάρα πολύ τάι στη ζωή μου κι εκεί κι εδώ. Είναι όντως τονική γλώσσα όπως και όλες εκείνες. Τα χμερ τυπικά δεν είναι, κι όμως έχουν λέξεις που δεν μπορούμε να τις πούμε εύκολα εμείς. Εμένα μου θύμισαν πάρα πολύ τα Τάι που είχα ήδη από εδώ μια καλή επαφή. Ιδίως σε αυτό το -Χα, μέσα από τον λαιμό, ένα πράγμα.

Οι 3 της ινδοκίνας έχουν πολύ σανσκριτικό μέσα τους πάντως. Καλύτερο παράδειγμα από το δάσκαλος Κρου (καλή ώρα) στα χμερ/τάι και Γκουρού στα σανσκριτικά δεν υπάρχει.


Επιλέον όλες οι ασιατικές γλώσσες έχουν πολύ μα πολύ κοντινούς τους αριθμούς.
Κλείνει η παρενθεσούλα που άνοιξα με τις γλώσσες, αφού ζητήσω την απαραίτητη συγγνώμη.
. :sorry:

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 03, 2020 6:56 am

Τόσο χάλια είναι η επικαιρότητα;; :D

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, όμως για αλλο τοπικ.

Εδώ

viewtopic.php?f=220&t=540

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 03, 2020 8:49 am

Κοντός: «Σχεδόν δεδομένο ότι θα μεταπηδήσει στη FIBA ο Παναθηναϊκός»!

«Αν ανοίξει η πόρτα για την FIBA, νομίζω πως ο Παναθηναϊκός είναι ο πρώτος που θα πάει», τόνισε στον ΣΠΟΡ FM 94,6 ο Δημήτρης Κοντός και πρόσθεσε: «Έχουν διαρραγεί τόσο πολύ οι σχέσεις με τον Τζόρντι Μπερτομέου και δεν βλέπω να μακροημερεύει η Ευρωλίγκα, γιατί υπάρχουν μεγάλα οικονομικά προβλήματα. Η FIBA δείχνει πιο έτοιμη και ισχυρή οικονομικά, απλώς τώρα δεν είναι εύκολο να γίνει μαζική έξοδος ομάδων. Σε βάθος τριετίας όμως πιστεύω πως θα αλλάξουν πολλά. Δεν πρόκειται ο Παναθηναϊκός να πληρώσει ρήτρα για να φύγει, αλλά το θέμα είναι πως υπάρχουν πράγματα που δεν έχουν τηρηθεί από την πλευρά της Ευρωλίγκας».

απ το τελευταιο εγω καταλαβαινω οτι θα δουν μηπως η ευρωλιγκα παραβιαζοντας ορους της συμφωνιας δινει πατημα και στον Παναθηναικο να παραβιασει ..την ρητρα

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 04, 2020 11:23 am

δεν θα γκρινιαξω,γιατι προφανως ειναι ακομα νωρις !
Ομως καποιες παρατηρησεις !
ειμαστε η ομαδα της ευρωλιγκας,που θα χρειαστει να αλλαξει πιο ριζικα το ροστερ της απ ολες (με τουλαχιστον 5 αλλαγες ξενων και 2-3 Ελληνικες προσθηκες) και ακομα συζηταμε ποτε θα εμφανιστει ο προεδρας να μιλησει,γιατι λεει περιμενει νεα απο βοτανικο ! περιμενουμε βοτανικο για να κλεισουμε και παικτες στο μπασκετ !μαλιστα.
την ιδια ωρα ουτε κινησεις για το μελλον γινονται (που θα ηταν ο εναλλακτικος δρομος,αφου μπαινουμε σε περιοδο λιτοτητας..) ενω ο εγχωριος ανταγωνιστης..κλεινει Μαντζουκα !
γκρινιαξα λοιπον
:geek:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemesakos

 nba
Reactions: 39
Δημοσιεύσεις: 2494
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2015 12:50 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 04, 2020 11:28 am

portokalopita13 έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 11:23 am
δεν θα γκρινιαξω,γιατι προφανως ειναι ακομα νωρις !
Ομως καποιες παρατηρησεις !
ειμαστε η ομαδα της ευρωλιγκας,που θα χρειαστει να αλλαξει πιο ριζικα το ροστερ της απ ολες (με τουλαχιστον 5 αλλαγες ξενων και 2-3 Ελληνικες προσθηκες) και ακομα συζηταμε ποτε θα εμφανιστει ο προεδρας να μιλησει,γιατι λεει περιμενει νεα απο βοτανικο ! περιμενουμε βοτανικο για να κλεισουμε και παικτες στο μπασκετ !μαλιστα.
την ιδια ωρα ουτε κινησεις για το μελλον γινονται (που θα ηταν ο εναλλακτικος δρομος,αφου μπαινουμε σε περιοδο λιτοτητας..) ενω ο εγχωριος ανταγωνιστης..κλεινει Μαντζουκα !
γκρινιαξα λοιπον
:geek:
Βοτανικός δυστυχώς ή ευτυχώς σημαίνει συμπαίκτες. Αν αρχίσει να υλοποιείται το γηπεδικό (που προσωπικά έχω φτάσει 37 χρονών και το ακούω από τα 15 μου άρα δεν το πιστεύω) σημαίνει ότι κανείς έστω και o DPG δεν θα ήταν τόσο χαζός ώστε να αποχωρήσει, ή έστω παραδόσει management ή έστω μειώσει μπάτζετ, ή έστω αποστασιοποιηθεί. Όλο το πακέτο είναι το γηπεδικό. Μεταξύ μας τώρα αν είναι να υλοποιηθεί το γήπεδο και το μπασκετικό κομμάτι να μείνει 2-3 χρόνια σε φάση ύφεσης, δεν θα με πείραζε καθόλου..Restart μπορούν να γίνονται συνέχεια...

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 04, 2020 11:44 am

Nemesakos έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 11:28 am


Βοτανικός δυστυχώς ή ευτυχώς σημαίνει συμπαίκτες. Αν αρχίσει να υλοποιείται το γηπεδικό (που προσωπικά έχω φτάσει 37 χρονών και το ακούω από τα 15 μου άρα δεν το πιστεύω) σημαίνει ότι κανείς έστω και o DPG δεν θα ήταν τόσο χαζός ώστε να αποχωρήσει, ή έστω παραδόσει management ή έστω μειώσει μπάτζετ, ή έστω αποστασιοποιηθεί. Όλο το πακέτο είναι το γηπεδικό. Μεταξύ μας τώρα αν είναι να υλοποιηθεί το γήπεδο και το μπασκετικό κομμάτι να μείνει 2-3 χρόνια σε φάση ύφεσης, δεν θα με πείραζε καθόλου..Restart μπορούν να γίνονται συνέχεια...
δεκτα&κατανοητα ολα αυτα ,ομως εχουμε μια αγαπη για τον μπασκετικο Παναθηναικο και δεν μας αρεσει νομιζω η ομαδα αυτη να γινεται ετσι ερμαιο περιμενοντας να στελεχωθει για το παρον και το μελλον της εξαρτομενη αποκλειστικα απο το πως θα εξελιχθουν τα σχεδια των dpg-μητσοτακη-μπακογιαννη για το γηπεδικο!
καποια πραγματα πρεπει να γινονται ως ενδειξη σεβασμου στον κοσμο και σε αυτα που πρεσβευει ο μπασκετικος Παναθηναικος των 6 ευρωπαικων !
ο dpg κανει οτι δεν θα εκαναν ποτε ο πατερας και ο θειος του :cry:

0
Άβαταρ μέλους
Nemesakos

 nba
Reactions: 39
Δημοσιεύσεις: 2494
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2015 12:50 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 04, 2020 12:04 pm

portokalopita13 έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 11:44 am
Nemesakos έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 11:28 am


Βοτανικός δυστυχώς ή ευτυχώς σημαίνει συμπαίκτες. Αν αρχίσει να υλοποιείται το γηπεδικό (που προσωπικά έχω φτάσει 37 χρονών και το ακούω από τα 15 μου άρα δεν το πιστεύω) σημαίνει ότι κανείς έστω και o DPG δεν θα ήταν τόσο χαζός ώστε να αποχωρήσει, ή έστω παραδόσει management ή έστω μειώσει μπάτζετ, ή έστω αποστασιοποιηθεί. Όλο το πακέτο είναι το γηπεδικό. Μεταξύ μας τώρα αν είναι να υλοποιηθεί το γήπεδο και το μπασκετικό κομμάτι να μείνει 2-3 χρόνια σε φάση ύφεσης, δεν θα με πείραζε καθόλου..Restart μπορούν να γίνονται συνέχεια...
δεκτα&κατανοητα ολα αυτα ,ομως εχουμε μια αγαπη για τον μπασκετικο Παναθηναικο και δεν μας αρεσει νομιζω η ομαδα αυτη να γινεται ετσι ερμαιο περιμενοντας να στελεχωθει για το παρον και το μελλον της εξαρτομενη αποκλειστικα απο το πως θα εξελιχθουν τα σχεδια των dpg-μητσοτακη-μπακογιαννη για το γηπεδικο!
καποια πραγματα πρεπει να γινονται ως ενδειξη σεβασμου στον κοσμο και σε αυτα που πρεσβευει ο μπασκετικος Παναθηναικος των 6 ευρωπαικων !
ο dpg κανει οτι δεν θα εκαναν ποτε ο πατερας και ο θειος του :cry:
Συμφωνώ απόλυτα δυστυχώς. Στην τελική δική μου εκτίμηση είναι πως αν ο dpg έβγαινε και έλεγε κοιτάχτε να δείτε δεν βγαίνω και θα μειώσω μπάτζετ με στόχο να είμαστε βιώσιμοι δεν θα του έλεγε κανείς τίποτα. Αρκεί να έλεγε την αλήθεια. Τώρα με τα ρεπορτάζ και τα παραρεπορτάζ και τις φήμες που διαδίδονται δεν κερδίζει απολύτως τίποτα. Αντίθετα χαραμίζει ακόμα περισσότερο το legacy του..

0
Skonokini

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 1:29 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:01 am

Nemesakos έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 12:04 pm

Συμφωνώ απόλυτα δυστυχώς. Στην τελική δική μου εκτίμηση είναι πως αν ο dpg έβγαινε και έλεγε κοιτάχτε να δείτε δεν βγαίνω και θα μειώσω μπάτζετ με στόχο να είμαστε βιώσιμοι δεν θα του έλεγε κανείς τίποτα. Αρκεί να έλεγε την αλήθεια. Τώρα με τα ρεπορτάζ και τα παραρεπορτάζ και τις φήμες που διαδίδονται δεν κερδίζει απολύτως τίποτα. Αντίθετα χαραμίζει ακόμα περισσότερο το legacy του..
δεν θα μπορούσε ποτέ να βγει ο ΔΓ και να παραδεχτεί πλήττοντας το ίματζ του ότι δεν μπορεί να σηκώσει οικονομικά το βάρος μιας μπασκετικής ομάδας, θα ήταν σαν να παραδέχεται δημόσια ότι έχει καταντήσει επιχειρηματίας "πένητας" ή άλλως ότι είναι καβούριας

0
Άβαταρ μέλους
Nemesakos

 nba
Reactions: 39
Δημοσιεύσεις: 2494
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2015 12:50 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:02 am

Ενώ το image του έτσι δεν το πλήττει.. :geek:

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 889
Δημοσιεύσεις: 11169
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:10 am

Διόλου απίθανο να το έχει πάρει εγωιστικά που είναι ο μόνος που προσπαθεί-βάζει λεφτά κλπ(Αλαφούζο δεν υπολογίζω,μιλάμε για προσπάθεια να προοδεύεσει η ομάδα όχι να φυτοζωέι) και να θέλει να περάσει το "μύνημα" οτι αφού κανείς δεν βοηθάει,ρίχνω κι εγώ το μπάτζετ και δίνω και το μάνατζμεντ,να δείτε.
Επισής δίόλου απίθανο να επανέλθει απο του χρόνου με χρήμα.

0
Άβαταρ μέλους
Nemesakos

 nba
Reactions: 39
Δημοσιεύσεις: 2494
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2015 12:50 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:18 am

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιουν 05, 2020 8:10 am
Διόλου απίθανο να το έχει πάρει εγωιστικά που είναι ο μόνος που προσπαθεί-βάζει λεφτά κλπ(Αλαφούζο δεν υπολογίζω,μιλάμε για προσπάθεια να προοδεύεσει η ομάδα όχι να φυτοζωέι) και να θέλει να περάσει το "μύνημα" οτι αφού κανείς δεν βοηθάει,ρίχνω κι εγώ το μπάτζετ και δίνω και το μάνατζμεντ,να δείτε.
Επισής δίόλου απίθανο να επανέλθει απο του χρόνου με χρήμα.
Γενικά είναι εντελώς αψυχολόγητος οπότε τίποτα δεν ειναι απίθανο, Θα γούσταρα όμως μια φορά, ένα καλοκαίρι να είμαστε ήρεμοι.. :rofl: :rofl: :rofl:

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:22 am

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιουν 05, 2020 8:10 am
να θέλει να περάσει το "μύνημα" οτι αφού κανείς δεν βοηθάει,ρίχνω κι εγώ το μπάτζετ και δίνω και το μάνατζμεντ,να δείτε.
πσσσ ικανος μεχρι και να διαλυσει την ομαδα για να περασει "μηνυμα" .. :?:
κινησεις μεγαλου ανδρος !περηφανος ο πατερας του απο εκει πανω :geek:

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 8:23 am

Εικόνα





:boxing: :boxing: :argument: :argument:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 9:19 am

Λετε να παει την ομαδα στο τσ λ ο δγ?Σε σχεση με την προηγουμενη φορα που απειλουσε τωρα δειχνει πιο πιθανο..Αφου του χρωσταει ο τζορντι λογικα θα μπορει να φυγει χωρις ρητρα,εχει και μινιμουμ μπατζετ 5,5 μυρια η ευρωλιγκα μηπως δεν μπορει να το καλυψει?!
Δεν βγαζεις ακρη με αυτον μπορει να του την βαρεσει και να κρατησει καλαθη με 10 μυρια μπατζετ και απλα να θελει να τραβηξει την προσοχη..

Μας διελυσε ετσι και το κανει δεν θα χουμε ντερμπι να δουμε του χρονου..

0
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 9:23 am

ασχετο ρε shaq !ζηλευω το αβαταρ σου ! θεουλης ο μικρος σλουκι !σαν καστορας ηταν :mrgreen:

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”