Παναθηναικός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 5:49 am

Είναι κι ωραίος τύπος ο Ζομπανακης και ξέρει μπάσκετ όσο λίγοι, άψογη επιλογή θα ήταν. Στο μεταξύ έπρεπε να τον παρακαλάνε να πάρει τον ΕΣΑΚΕ μπας και βάλει μια τάξη...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 7:00 am

το ένστικτο μου , μου λέει ότι με αυτά που θα ακούσουμε μεθαύριο στην συνέντευξη τύπου , θα ντρεπόμαστε να κυκλοφορήσουμε έξω... :(
Υπομονή , 4 μέρες έμειναν....






υ.γ
στο άλλο τοπικό με τα προτεινόμενα ρόστερ , αρχίστε να βάζετε και τον Βαγγελάκη μέσα...... :banghead:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 7:50 am

john wick έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 7:00 am
το ένστικτο μου , μου λέει ότι με αυτά που θα ακούσουμε μεθαύριο στην συνέντευξη τύπου , θα ντρεπόμαστε να κυκλοφορήσουμε έξω... :(
Υπομονή , 4 μέρες έμειναν....






υ.γ
στο άλλο τοπικό με τα προτεινόμενα ρόστερ , αρχίστε να βάζετε και τον Βαγγελάκη μέσα...... :banghead:
Γιατί είσαι γρουσόυζης, πάνω που χαρήκαμε λίγο;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 3:10 pm

Η συνέντευξη Τύπου πότε είναι; Θα μεταδοθεί από κάποιο μέσο ζωντανά;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
portokalopita13

 euroleague
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2020 12:20 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 4:01 pm

@basket72 περι Μπιμπιλα παρεξηγησης ! τον τιμω και τον σεβομαι για αυτα που αναφερεις !
εχει πεταξει κατι χοντραδες που δεν παραπεμπουν σε ανθρωπο αριστερο,αλλα τα λαθη ειναι για τους ανθρωπους ! anyway τον Φρανκαμπ καταλαβαινεις για την τον συνεδεσα ! ο Μπιμπιλας και στα εργα του αυτοσαρκαζεται,οποτε νομιζω θα το ευχαριστιοταν και αυτος το σχολιο ;)

@johny μου διαφυγει για Νερς :shock: αυτο και αν ηταν ανακαλυψη !
Ζομπανακη θεε παρε την καε λοιπο ν 8-)

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 4:37 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 3:10 pm
Η συνέντευξη Τύπου πότε είναι; Θα μεταδοθεί από κάποιο μέσο ζωντανά;
Ο ισχυρός άνδρας της «πράσινης» ΚΑΕ και του Ερασιτέχνη θα μιλήσει για όλα τα θέματα που «τρέχουν» στον σύλλογο και θα ανοίξει τα χαρτιά του σε συνέντευξη Τύπου, που θα λάβει χώρα την Τετάρτη (3/6, 14:00) στα γραφεία της ΒΙΑΝΕΞ.

Η συνέντευξη Τύπου θα μεταδοθεί ζωντανά από το επίσημο κανάλι του Παναθηναϊκού Α.Ο. στο youtube.

1
1 Εικόνα
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
gkostas37

 junior
Reactions: 61
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 8:08 pm
Τοποθεσία: Athens, Greece
Αγαπημένη θέση: SG, SF
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 30, 2020 8:48 pm

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα πει πως απογοητευτηκε που κανενας δεν τον στηριξε στο θεμα του γηπεδου, να εκφρασει την πικρα του για τους οργανωμενους που του κανουν πολεμο κ στηριζουν τον Αλαφουζο (και με το δικιο του), φοβαμαι μην κανει κανα καραγκιοζολικι οπως τοτε με τον θειο του, θα πεταξει σποντες για τον Μπερτομεου και στο τελος θα πει οτι δινει την ομαδα στον Παπαδοπουλο, οτι κουραστηκε και οτι θα φυγει και πως πουλαει την ομαδα.

0
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Τρί Ιουν 02, 2020 8:01 pm

αναβληθηκε η συνεντευξη τυπου

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 9:20 pm

βρήκαμε και το λόγο μάλλον :

"Σύμφωνα με το δημοσίευμα του haberturk.com, ο Τζόρντι Μπερτομέου έδωσε τα χέρια με τον πρόεδρο της Turkish Airlines Ιλκέρ Ατσί, για επέκταση της συμφωνίας για πέντε ακόμη χρόνια, όσον αφορά την βασική χορηγία της Euroleague. Στο εν λόγω άρθρο αναφέρεται επίσης ότι μέσω της συμφωνίας αυτής, θα υπάρξει αύξηση των εσόδων για τις ομάδες που μετέχουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, χωρίς να αναφέρει όμως τα ποσά που θα λάβουν."

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 9:49 pm

austerity_blues έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 9:20 pm
βρήκαμε και το λόγο μάλλον :

"Σύμφωνα με το δημοσίευμα του haberturk.com , ο Τζόρντι Μπερτομέου έδωσε τα χέρια με τον πρόεδρο της Turkish Airlines Ιλκέρ Ατσί, για επέκταση της συμφωνίας για πέντε ακόμη χρόνια, όσον αφορά την βασική χορηγία της Euroleague. Στο εν λόγω άρθρο αναφέρεται επίσης ότι μέσω της συμφωνίας αυτής, θα υπάρξει αύξηση των εσόδων για τις ομάδες που μετέχουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, χωρίς να αναφέρει όμως τα ποσά που θα λάβουν."
:sorry: η Επιτομή του off topic. Ξέρω και ζητώ κατανόηση αλλά έτσι λίγο εγκυκλοπαιδικά μιας κι είμαι τρελός ξενο-γλωσσάκιας. :smile:
Χαμπέρ Τουρκ. Ειδήσεις της Τουρκίας. Τι χαμπάρια που λέμε. Πλάκα έχουν οι γλώσσες και δη των όμορων χωρών.
Πάρτε μια μικρή γεύση λέξεων που αρχίζουν με Χ όπως λέμε Χ...στης. :P
Το -χ έχει την τιμητική του, κι όπου ακούτε λέξη από -χ (όχι όμως Χε....της) να έχετε κατά νου ότι παίζει να έχει τούρκικη ρίζα.

χαβαλές: havale, επίστρωμα, επικάλυμμα, φορτίο πλοίου τοποθετημένο πάνω στο κατάστρωμα, οχληρό βάρος, ευχάριστη κουβεντούλα για διασκέδαση

χαβάνι: havan, γουδί

χαβάς: hava, σκοπός, μελωδία

χαβούζα: havuz, χτιστή δεξαμενή, όπου ρίχνονται τα απορρίμματα και τα λύματα των πόλεων μακριά από κατοικημένη περιοχή

χαγιάτι: hayat, εσωτερικός υπόστεγος διάδρομος σπιτιού

χαζ(ε)νές: hazîne, ταμείο, θησαυροφυλάκιο, ιδ. το δημόσιο ταμείο, χαζινές

χάζι: haz (= ευχαρίστηση), ευχάριστο κοίταγμα ασήμαντων πραγμάτων

χαζίρι: hazır, έτοιμος

χαϊβάνι: hayvan, ζώο, αφελής άνθρωπος, βλάκας

χαϊμαλί: hamail, φυλαχτό, στολίδι που κρεμιέται από το λαιμό

χαΐρι: hayır, ευδοκίμηση

χαλάλι: helâl (= νόμιμος), ας είναι, δεν πειράζει

χαλβάς: helva, είδος ανατολίτικου γλυκίσματος από σιμιγδάλι, βούτυρο και ζάχαρη

χαλβατζής: helvacı, χαλβαδοποιός

χαλί: halı, τάπητας

χάλι: hal, άθλια, ελεεινή κατάσταση

χαλκάς: halka (= δαχτυλίδι), μεταλλικός κρίκος

χαμάλης: hamal, αχθοφόρος, βαστάζος

χαμαλίκι: hamallık, η δουλειά του χαμάλη | βαριά δουλειά, αγγαρεία

χαμάμ(ι): hamam, είδος ατμόλουτρου, τουρκικό λουτρό | ο χώρος όπου γίνεται αυτό το λουτρό

χαμπάρι: haber, χαμπέρι, είδηση

χάνι: han, πανδοχείο για στάθμευση οδοιπόρων

χάνος: han, ηγεμόνας σε μουσουλμανικά κράτη

χανούμισσα: hanım, μουσουλμάνα κυρία, χανούμη

χαντζάρι: hancer, μακρύ μαχαίρι

χαντούμης: hadım, ευνούχος

χάπι: hap, φαρμακευτικü παρασκεύασμα σε μορφή σφαιριδίου, καταπότι

χαράμι: haram, άδικα, ανώφελα

χαράτσι: harac, κεφαλικός φόρος επί τουρκοκρατίας, βαριά φορολογία ή υποχρεωτική εισφορά

χαρέμι: harem, ο γυναικωνίτης των μωαμεθανών, το σύνολο των γυναικών μωαμεθανού

χαρμάνα: harman, στέρηση και ιδ. από ναρκωτικό

χαρμάνι: harman, μείγμα καπνών διαφόρων ειδών και ποιοτήτων, κάθε είδος μείγματος για βιομηχανική κατεργασία

χαρμπί: harbi, βέργα για το γέμισμα εμπροσθογεμούς όπλου

χαρούπι: harup, ο καρπός της χαρουπιάς, ξυλοκέρατο

χαρτζιλίκι: harclık, μικρό χρηματικό ποσό για μικροέξοδα

χασάπης: kasap, κρεοπώλης

χασές: hase, λευκό βαμβακερό ύφασμα

χάσικος: has, καθαρός, διαλεχτός

χασίς: hasis, χασίσι, φυτό ινδική κάνναβις του οποίου τα φύλλα και οι ανθισμένες κορυφές, αφού αποξηρανθούν, χρησιμοποιούνται ως ναρκωτικό

χατζής: hacı (= προσκυνητής της Μέκκας), προσκυνητής των Αγίων Τόπων

χατίρι: hatır, χάρη, εξυπηρέτηση

χαφιές: hafiye, μυστικός αστυνομικός επιφορτισμένος την παρακολούθηση ατόμων, καταδότης

χάψη: hapsi, φυλακή

χότζας: hoca, μουσουλμάνος ιεροδιδάσκαλος

χουβαρνταλίκι: hovardalık, γενναιοδωρία

χουβαρντάς/ού: hovarda, άνθρωπος που ξοδεύει απλόχερα για τους άλλους, γενναιόδωρος

χουζούρι: huzur, ανάπαυση ιδ. η θαλπωρή του κρεβατιού

χούι: huy, συνήθεια, ιδ. η κακή

χουνέρι: hüner (= δεξιοτεχνία), εξαπάτηση, πάθημα, κάζο

χουρμάς: hurma, ο καρπός της χουρμαδιάς/του φοινικοδέντρου

χράμι: ihram, μάλλινο στρωσίδι ή κλινοσκέπασμα

Άβαταρ μέλους
Looter

 a1greece
Reactions: 52
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: Δευ Φεβ 05, 2018 11:27 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 9:54 pm

Διαβάζοντας τους ισολογισμούς της ΚΑΕ ΠΑΟ τα τελευταία 5 χρόνια προκύπτει κέρδος για την εταιρία στα 4 από αυτά ενώ ζημιές είχε μόνο η τελευταία χρήση που ανακοινώθηκε οι οποίες όμως δεν ξεπερνούν τις 400.000 ευρώ.

Επίσης δεν προκύπτει κάποια αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στην ΚΑΕ που να έχει καλυφθεί από τον κ. Γιαννακοπουλο τα τελευταία χρόνια.

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να μας εξηγήσει όταν και αν γίνει αυτή η περιβόητη συνέντευξη τύπου γιατί στην πρώτη δυσκολία (μείωση εσόδων) είναι έτοιμος να διαλύσει το budget και απεργάζεται λύσεις που δεν τιμούν την ιστορία της ομάδας όπως η διοργάνωση της Φιμπα.

Ας μην ξεχνάμε ότι την επόμενη σεζόν θα ισχύσει και ο μειωμένος φορολογικός συντελεστής για τα συμβόλαια ο οποιος ίσως μειωθεί ακόμα περισσότερο λόγω της πανδημίας...

Τροφή για σκέψη..

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 11:09 pm

Πριν γίνει μεγάλη και τρανή πάντως η Turkish Airlines (που για μένα πλέον είναι η καλύτερη αεροπορική στον κόσμο, ποια Singapore και τρίχες κατσαρές), είχε άλλο όνομα, αρκετά αστείο.

Συζήτηση καθώς πρέπει κυριών (με τα μπότοξ τους κλπ) στο αεροδρόμιο:

Κυρία Α : Εσείς με ποια πετάτε;
Κυρία Β: Με British, χρυσή μου. Εσείς;
Κυρία Α: Εγώ, με KLM, πάντα, άνεση.
Κυρία Β: Όμορφα. Κι εσείς;
Κυρία Γ: Α εγώ, φιλενάδες... με την Τουρκ Χαβά Γιολαρί!

Μα ήταν όνομα για αεροπορική εταιρεία αυτό τώρα;

Για μένα τα τούρκικα ήταν πάντα από τις πιο αστείες γλώσσες (φωνητικά) και σίγουρα η πιο περίεργη από τις αλταϊκές γλώσσες. Για τους καημένους του διερμηνείς είναι από τις χειρότερες, με τραγική σειρά λέξεων, 6 πτώσεις, απίστευτη ικανότητα πρόσθεσης συλλαβών στις λέξεις (χειρότερα κι από τα Γερμανικά) , ανώμαλους χρόνους κι εφιαλτικές κλίσεις. Οριακά χειρότερα είναι τα Φινλανδικά (πληρώνει τρελά λεφτά η διερμηνεία σε αυτά), τα Ούγγρικα (ομοίως), τα Μογγολικά, τα Βιετναμέζικα και τα Ισλανδικά.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 11:18 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 11:09 pm
Πριν γίνει μεγάλη και τρανή πάντως η Turkish Airlines (που για μένα πλέον είναι η καλύτερη αεροπορική στον κόσμο, ποια Singapore και τρίχες κατσαρές), είχε άλλο όνομα, αρκετά αστείο.

Συζήτηση καθώς πρέπει κυριών (με τα μπότοξ τους κλπ) στο αεροδρόμιο:

Κυρία Α : Εσείς με ποια πετάτε;
Κυρία Β: Με British, χρυσή μου. Εσείς;
Κυρία Α: Εγώ, με KLM, πάντα, άνεση.
Κυρία Β: Όμορφα. Κι εσείς;
Κυρία Γ: Α εγώ, φιλενάδες... με την Τουρκ Χαβά Γιολαρί!

Μα ήταν όνομα για αεροπορική εταιρεία αυτό τώρα;

Για μένα τα τούρκικα ήταν πάντα από τις πιο αστείες γλώσσες (φωνητικά) και σίγουρα η πιο περίεργη από τις αλταϊκές γλώσσες. Για τους καημένους του διερμηνείς είναι από τις χειρότερες, με τραγική σειρά λέξεων, 6 πτώσεις, απίστευτη ικανότητα πρόσθεσης συλλαβών στις λέξεις (χειρότερα κι από τα Γερμανικά) , ανώμαλους χρόνους κι εφιαλτικές κλίσεις. Οριακά χειρότερα είναι τα Φινλανδικά (πληρώνει τρελά λεφτά η διερμηνεία σε αυτά), τα Ούγγρικα (ομοίως), τα Μογγολικά, τα Βιετναμέζικα και τα Ισλανδικά.
:goodpost: Ωραιότατος είσαι, απλώς να προσθέσω και τα Γεωργιανά. :smile:
Είχα Γεωργιανή δασκάλα στα ρώσικα. Στο τέλος του έτσι κι αλλιώς δύσκολου μαθήματος μου έπιανε ένα 5λεπτο τα γεωργιανά. Αυτό ήταν. Έφευγα με κεφάλι πιο βαρύ από το να σε βάζουν να παίξεις Τάι με Ταιλανδούς μουρλούς. :P

Δεν θυμάμαι ούτε μισή λέξη. Το μόνο που θυμάμαι είναι τον εαυτό μου αποκαμωμένο να λέω στη δασκάλα" ότσιν τρούντνιχ". Πολύ δύσκολα, δηλαδή στη γλώσσα του Τολστόι.

* Τα βιετναμέζικα αν και ξεχωριστή γλώσσα από τα κινέζικα, έχουν πάρα πολλές κινέζικες λέξεις. Νομίζω ότι για έναν δυτικό τα χμερ, είναι πιο δύσκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τρί Ιουν 02, 2020 11:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 11:26 pm

Κοιτα να δεις τι γινεται... Λεω και γω γιατι δε κρατησαμε Χαντερ Χαινς Χακετ και Χαπ.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 02, 2020 11:59 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 11:18 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 02, 2020 11:09 pm
Πριν γίνει μεγάλη και τρανή πάντως η Turkish Airlines (που για μένα πλέον είναι η καλύτερη αεροπορική στον κόσμο, ποια Singapore και τρίχες κατσαρές), είχε άλλο όνομα, αρκετά αστείο.

Συζήτηση καθώς πρέπει κυριών (με τα μπότοξ τους κλπ) στο αεροδρόμιο:

Κυρία Α : Εσείς με ποια πετάτε;
Κυρία Β: Με British, χρυσή μου. Εσείς;
Κυρία Α: Εγώ, με KLM, πάντα, άνεση.
Κυρία Β: Όμορφα. Κι εσείς;
Κυρία Γ: Α εγώ, φιλενάδες... με την Τουρκ Χαβά Γιολαρί!

Μα ήταν όνομα για αεροπορική εταιρεία αυτό τώρα;

Για μένα τα τούρκικα ήταν πάντα από τις πιο αστείες γλώσσες (φωνητικά) και σίγουρα η πιο περίεργη από τις αλταϊκές γλώσσες. Για τους καημένους του διερμηνείς είναι από τις χειρότερες, με τραγική σειρά λέξεων, 6 πτώσεις, απίστευτη ικανότητα πρόσθεσης συλλαβών στις λέξεις (χειρότερα κι από τα Γερμανικά) , ανώμαλους χρόνους κι εφιαλτικές κλίσεις. Οριακά χειρότερα είναι τα Φινλανδικά (πληρώνει τρελά λεφτά η διερμηνεία σε αυτά), τα Ούγγρικα (ομοίως), τα Μογγολικά, τα Βιετναμέζικα και τα Ισλανδικά.


:goodpost: Ωραιότατος είσαι, απλώς να προσθέσω και τα Γεωργιανά. :smile:
Είχα Γεωργιανή δασκάλα στα ρώσικα. Στο τέλος του έτσι κι αλλιώς δύσκολου μαθήματος μου έπιανε ένα 5λεπτο τα γεωργιανά. Αυτό ήταν. Έφευγα με κεφάλι πιο βαρύ από το να σε βάζουν να παίξεις Τάι με Ταιλανδούς μουρλούς. :P

Δεν θυμάμαι ούτε μισή λέξη. Το μόνο που θυμάμαι είναι τον εαυτό μου αποκαμωμένο να λέω στη δασκάλα" ότσιν τρούντνιχ". Πολύ δύσκολα, δηλαδή στη γλώσσα του Τολστόι.

* Τα βιετναμέζικα αν και ξεχωριστή γλώσσα από τα κινέζικα, έχουν πάρα πολλές κινέζικες λέξεις. Νομίζω ότι για έναν δυτικό τα χμερ, είναι πιο δύσκολα.
Oπωσδήποτε τα Γεωργιανά είναι στις πανδύσκολες, καμία αμφιβολία.
Για τα Χμερ, διαφωνώ διότι σε αντίθεση με ταϊλανδέζικα , βιετναμέζικα και Λάο, δεν είναι τονική γλώσσα, που για τους δυτικούς είναι απίστευτος πονοκέφαλος. Τα Tαϊλανδέζικα έχουν 5 τόνους, που για όποιον δεν ξέρει τι είναι τονική γλώσσα και επιθυμεί να το μάθει στις 3 το πρωί στην Επικαιρότητα Παναθηναϊκού σε μπασκετικό φόρουμ, σημαίνει ότι το κάθε φωνήεν έχει 5 τόνους (υψηλό, χαμηλό , μέσο, οξύ και κάτι κουλά τύπου "ψηλός που πέφτει" και "χαμηλός που ανεβαίνει"). Πρακτικά αυτό σημαίνει πως κάθε φωνήεν έχει 5 διαφορετικές πιθανές προφορές που στα αυτιά των δυτικών είναι δυσδιάκριτες, κι έτσι η λέξη "Κάο", ανάλογα με το ποιο "α" και ποιο "ο" προφέρεις μπορεί να σημαίνει "μιλφόνι", "τρίποντο" ή "ηλεκτρική κουβέρτα" (εντάξει, στο περίπου). Οπότε από τις εκεί κάτω, αν έπρεπε να διαλέξω μία στην Ινδοκίνα για να μάθω πιο εύκολα, θα έπαιρνα τα Χμερ.

Το ενδιαφέρον είναι ότι τονικές γλώσσες δε συναντώνται μόνο στην Ασία (τα Καντονέζικα ας πούμε είναι από τις πιο περίπλοκες) αλλά και στην υποσαχάρια Αφρική (η Yoruba που ομιλείται ακόμη στην Κούβα από απογόνους σκλάβων για παράδειγμα), όπως και στην Κεντιρκή Αμερική (π.χ. οι περισσότερες γλώσσες στο Μεξικό). Από τις ευρωπαϊκές, και οι λίγες που μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι τονικές (π.χ. σέρβικα) είναι πολύ λάιτ από άποψη τονισμού (όχι όμως σε άλλα, όπως και σε άλλες σλάβικες οι πτώσεις είναι εφιάλτης).

ΚΑνά επίκαιρο από την Πανάθα έχουμε ή να αναλύσουμε τις διαφορές ανάμεσα στη μαλαισιανή και την ινδονησιακή Bahasa;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”