ΝΒΑ Basketforum.gr Fantasy 2023-2024 - WFN-

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3248
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 10:19 am

Συγχαρητήρια στα παιδιά και ιδιαίτερα στον νικητή, nikolas_asteri :obey: !

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας είναι ότι εμείς που επιλέξαμε πρώτοι στο draft, τα παιδιά έπαιξαν τελικό και εγώ ήμουν πρώτος στην κανονική διάρκεια. Το ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι ότι τα παιδιά που τερμάτησαν στις 3η και 4η θέση επέλεξαν τελευταίοι στο draft, όμως 2 συνεχόμενες. Δε θυμάμαι τι είχε γίνει πέρυσι πάντως πιστεύω ότι οι φιναλίστ ήταν κάπου μεταξύ 8ης 9ης θέσης επιλογής.

- Αν του χρόνου συνεχίσουμε όσοι είμαστε και εφόσον συμφωνούμε όλοι, θα μπορούσαμε να επιλέξουμε με την αντίστροφη βάση της κατάταξης μας στην φετεινή κανονική περίοδο, δηλ η Team Mamba να επιλέξει στο #1. :roll:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 12:20 pm

*snif snif*

Εικόνα

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους γονείς μου, τα αδέρφια μου, τους προπονητές, και τους δασκάλους μου. Όλοι έβαλαν ένα μικρό λιθαράκι ώστε να κατακτηθεί αυτή η κορυφή, ίσως η πιο δύσκολη σε όλα τα σπορ παγκοσμίως. Από την αυστηρή δίαιτα που έπρεπε να ακολουθούμε για να ανταπεξέλθουμε στο βάρβαρο πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων (δημητριακά και καφέ πρωί στην κουζίνα χαζεύοντας τα σκορ της προηγούμενης μέρας), στις ζόρικες, σποραδικές ενέσεις έντονου cardio με περπάτημα πρωινά Σαββάτου για να βρούμε τυρόπιτα εδώ στην ξενιτιά, και στην επιβολή στρατιωτικού ωραρίου ύπνου για βέλτιστη απόδοση (Baldur's Gate μέχρι τις 2-3 και ξύπνημα νωρίς για μέγιστο grogginess).

Η αξία του χαμένου δίνει δόξα στον νικητή και γι'αυτό θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όλους τους αντιπάλους για τον αγώνα που έδωσαν, τον σωστό, τον δίκαιο. Πραγματικά θεωρώ ότι όλοι είστε μπασκετάνθρωποι με γνώση οπότε η νίκη είναι πολύ γλυκιά.

Από την άλλη μεριά της γλύκας, υπάρχει και μία πικράδα γιατί νομίζω πως υπήρξα και σούπερ τυχερός. Τεμενάδες στην θεά τύχη ξεκάθαρα. Μην ξεχνάμε ότι όταν έγινε το πρώτο ντραφτ, επιλέγαμε 4οι αλλά λόγω κάποιων μικρών λαθών (ξεχάστηκε μία ομάδα νομίζω) χρειάστηκε επανάληψη και καταλήξαμε με το πρώτο πικ και το τέρας του fantasy που λέγεται Νικόλας Γιόκιτς. Εκτός από αυτό, ήμασταν επισης πάρα πολύ τυχεροί που κανένα από τα βασικά γρανάζια μας δεν έχασε πολύ καιρό σε αντίθεση με άλλους που έχαναν παίκτες που επέλεξαν στους πρώτους γύρους. Πλησιάζοντας προς το τέλος της χρονιάς ήταν πολύ σπαστικό να βλέπεις σημαντικούς παίκτες να μην παίρνουν χρόνο και παιχνίδια να κρίνονται τελικά στην κόψη. Ειδική μνεία σε λαβράκια που τσιμπήσαμε mid στο draft (Derrick White) ή και πολύ αργά όπως ο Deni. Γενικά η ομάδα στηρίχτηκε πολύ σε δύο κατηγορίες και από εκεί και πέρα προσπαθούσαμε να δούμε αν αξίζει να ενισχυθούμε κάπου ανάλογα και τις δυνάμεις του αντιπάλου (στα playoffs). Αλλά νομίζω είναι πασιφανές ότι η νίκη ήρθε επειδή απλά οι παίκτες μας έπαιζαν περισσότερο και αυτό είναι λίγο meh.

GGs σε όλους! Ας το βάλω στην υπογραφή μου <3

3
1 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 1:38 pm

Πρέπει να γίνει ειδική μνεία στον Fitz και τους Cowboys που νομίζω ήταν αντικειμενικά (στατιστικά) ίσως η μόνη ομάδα που ήταν καλύτερη από εμάς και η πολύ ζόρικη νίκη (5-4 με αίμα) απέναντι τους μας άνοιξε τον δρόμο για τον τελικό.

Από ένα tool online βρήκα τα εξής rankings (σύμφωνα με τα στατιστικά της χρονιάς, πόσες νίκες θα έκανε η κάθε ομάδα απέναντι στις άλλες):

1. Taverniarides
2. Liosa Angeles yorgos
3. Pireaus Lions
4. Corfu Sharks
5. Eindhoven Kologries, Greek Misorixia, Mississippi Ballers
6. Xanthi Ducks
7. Davyan Cowboys, Athens Abaliers
8. Pafos Stealers, Peiraeus Elevators
9. Pop84
10. Arizona Nashtiers, BARCELIOMA
11. Team Mamba
12. Anerouvaloi Team
13. Turnover Machines

Νομίζω αυτό είναι χρήσιμο για να δει κάποιος πως ήταν η ομάδα του γενικά όλη τη χρονιά και μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματική τελική κατάταξη ίσως έχουν να κάνουν με μία μικρή δόση τύχης στα playoffs;

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Fitz

 euroleague
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 10:59 pm
Τοποθεσία: Netherlands
Αγαπημένη ομάδα: Utah-Jazz
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 2:44 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Μαρ 25, 2024 1:38 pm
Πρέπει να γίνει ειδική μνεία στον Fitz και τους Cowboys που νομίζω ήταν αντικειμενικά (στατιστικά) ίσως η μόνη ομάδα που ήταν καλύτερη από εμάς και η πολύ ζόρικη νίκη (5-4 με αίμα) απέναντι τους μας άνοιξε τον δρόμο για τον τελικό.

Από ένα tool online βρήκα τα εξής rankings (σύμφωνα με τα στατιστικά της χρονιάς, πόσες νίκες θα έκανε η κάθε ομάδα απέναντι στις άλλες):

1. Taverniarides
2. Liosa Angeles yorgos
3. Pireaus Lions
4. Corfu Sharks
5. Eindhoven Kologries, Greek Misorixia, Mississippi Ballers
6. Xanthi Ducks
7. Davyan Cowboys, Athens Abaliers
8. Pafos Stealers, Peiraeus Elevators
9. Pop84
10. Arizona Nashtiers, BARCELIOMA
11. Team Mamba
12. Anerouvaloi Team
13. Turnover Machines

Νομίζω αυτό είναι χρήσιμο για να δει κάποιος πως ήταν η ομάδα του γενικά όλη τη χρονιά και μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματική τελική κατάταξη ίσως έχουν να κάνουν με μία μικρή δόση τύχης στα playoffs;
Συγχαρητήρια για την κούπα! Το άξιζες 100% :)

Όντως πιστεύω πως αν σε είχα περάσει, θα το είχα πάρει κιόλας, αλλά αυτή είναι η μαγεία του fantasy. Πολύ περίεργη χρονιά και αυτή, ωστόσο, με αρκετούς τραυματισμούς - πολλοί από τους οποίους και για αρκετό καιρό.

Εύχομαι να χτίσουμε σε αυτόν τον κορμό που παίξαμε φέτος και να έχουμε καλές συζητήσεις και για του χρόνου (να είμαστε όλοι καλά πρωτίστως), μήπως φτιάξουμε και μια dynasty λίγκα. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα με άτομα από εδώ μέσα που έχουν γνώσεις και ασχολούνται. Ανοίγει έναν άλλο, ωραίο κόσμο του fantasy. Και του χρόνου λοιπόν!

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 3:36 pm

Fitz έγραψε:
Δευ Μαρ 25, 2024 2:44 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Μαρ 25, 2024 1:38 pm
Πρέπει να γίνει ειδική μνεία στον Fitz και τους Cowboys που νομίζω ήταν αντικειμενικά (στατιστικά) ίσως η μόνη ομάδα που ήταν καλύτερη από εμάς και η πολύ ζόρικη νίκη (5-4 με αίμα) απέναντι τους μας άνοιξε τον δρόμο για τον τελικό.

Από ένα tool online βρήκα τα εξής rankings (σύμφωνα με τα στατιστικά της χρονιάς, πόσες νίκες θα έκανε η κάθε ομάδα απέναντι στις άλλες):

1. Taverniarides
2. Liosa Angeles yorgos
3. Pireaus Lions
4. Corfu Sharks
5. Eindhoven Kologries, Greek Misorixia, Mississippi Ballers
6. Xanthi Ducks
7. Davyan Cowboys, Athens Abaliers
8. Pafos Stealers, Peiraeus Elevators
9. Pop84
10. Arizona Nashtiers, BARCELIOMA
11. Team Mamba
12. Anerouvaloi Team
13. Turnover Machines

Νομίζω αυτό είναι χρήσιμο για να δει κάποιος πως ήταν η ομάδα του γενικά όλη τη χρονιά και μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματική τελική κατάταξη ίσως έχουν να κάνουν με μία μικρή δόση τύχης στα playoffs;
Συγχαρητήρια για την κούπα! Το άξιζες 100% :)

Όντως πιστεύω πως αν σε είχα περάσει, θα το είχα πάρει κιόλας, αλλά αυτή είναι η μαγεία του fantasy. Πολύ περίεργη χρονιά και αυτή, ωστόσο, με αρκετούς τραυματισμούς - πολλοί από τους οποίους και για αρκετό καιρό.

Εύχομαι να χτίσουμε σε αυτόν τον κορμό που παίξαμε φέτος και να έχουμε καλές συζητήσεις και για του χρόνου (να είμαστε όλοι καλά πρωτίστως), μήπως φτιάξουμε και μια dynasty λίγκα. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα με άτομα από εδώ μέσα που έχουν γνώσεις και ασχολούνται. Ανοίγει έναν άλλο, ωραίο κόσμο του fantasy. Και του χρόνου λοιπόν!
Ναι μπορούμε να φτιάξουμε μια λίγκα με 12 ατομα,τα ενεργά μέλη του φόρουμ , dynasty, να κρατάμε τις 6 παίκτες και τους υπόλοιπους draft, με ανάποδη σειρά της τελικής κατάταξης,

Θα χρειαστώ λίγη βοήθεια στο commisioning βέβαια. Περιμενω τις σκεψεις σας.Συγχαρητηρια στο νικητή. Φέτος η λίγκα με 2 περιφέρειες και το γεγονός ότι τελείωσε νωρίτερα λειτούργησε καλύτερα.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TheJoker

 
Reactions: 13
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2021 3:24 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 3:50 pm

Μπράβο σε όλους που κράτησαν το ενδιαφέρον της λίγκας ζωντανό για όλη τη χρονιά. Συγχαρητήρια στο νικητή . Είναι πάντα σημαντικό να μην έχεις τραυματίες στα play off που κρίνονται όλα. Και του χρόνου έτσι και χρόνια πολλά σε ολους

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1488
Δημοσιεύσεις: 6488
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 25, 2024 6:29 pm

Φέτος που κόψαμε και τις 3 τελευταίες εβδομάδες του ΝΒΑ όπου είναι πολύ απρόβλεπτες αφού οι ομάδες κάνουν tanking, ξεκουράζουν βασικούς, βάζουν αρκετή ώρα παίκτες από τα βάθη του πάγκου κτλ., νομίζω κύλησε αρκετά πιο καλά η σεζόν. Ειδικά με 18 ομάδες θέλει πολύ περισσότερη έρευνα και αφοσίωση αφού μετά την 8η-9η θέση στο ρόστερ χρειάζεται ψάξιμο για να βρεις καλούς ρολίστες ή παίκτες που μπορούν να δώσουν πόντους για λίγες ημέρες/εβδομάδες όταν προκύπτουν κενά λόγω τραυματισμών σε κάποια ομάδα.

Το ιδανικό θα ήταν οι ομάδες που τερματίζουν ψηλότερα στην κατάταξη να παίρνουν και κάποιο bonus εν'οψει play-offs ώστε να μην κρίνονται όλα από μια εβδομάδα και το πως θα εμφανιστούν σε αυτήν, αλλά δυστυχώς στο fantasy και ειδικά στο format που παίζουμε, είναι δύσκολο κάτι τέτοιο.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “NBA Fantasy”