Α’ ΕΣΚΑ (2022 - 2023) - PLAY OFF - ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΟΔΟΥ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 08, 2023 1:08 pm

Popay έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 10:04 am
Τα μαθηματικά είναι απλά
Ν. Ιωνία
Σπόρτιγκ
Κουκάκι
Λυκόβρυση
Αυτή η βαθμολογία είναι η εικόνα των ομάδων δεν υπάρχει δίκαια η άδικα αυτά έκαναν στο γήπεδο..
Όσον αφορά την δυναμικότητα των ομίλων η Πρώτη αγωνιστική διαψεύδει όσους έλεγαν για διαφορά...
Ο Χολαργός είναι ένα επίπεδο πάνω από όλους..
Ο Πανελλήνιος μπορούσε να είχε χάσει από το Κουκάκι το ίδιο και οι άγιοι από το Σπόρτιγκ κι μάλιστα και οι δυο εντός έδρας και μην ακουω δικαιολογίες απουσίες τραυματισμοί κλπ όλοι έχουν προβληματα που είναι μέσα στο πρόγραμμα επίσης το Γαλάτσι ποσο καλύτερη ομάδα είναι από την Λυκόβρυση το Σπόρτιγκ και το Κουκάκι??
Και αν δεν κάνω λάθος η Λυκόβρυση είναι η μόνη ομάδα που κέρδισε την Ν.Ιωνία .
Πάντως το παιχνίδι Ν Ιωνίας-Χολαργου θα κρίνει πολλα αν κερδίσει ο Χολαργός μάχη για την δευτερη θέση αν κερδίσει η Ιωνία και οι δυο προνομιούχες θέσεις τελειώνουν...
Η ουσία είναι ότι θα δουμε ωραία και ενδιαφέροντα παιχνιδια... :wave:
Παίζουν και πολύ σημαντικό ρόλο μάλιστα στο τελικό αποτέλεσμα, τα προβλήματα και η εβδομάδα προετοιμασίας των ομάδων πριν από τέτοιους αγώνες και η ποιότητα των προπονήσεων, διαφωνώ μαζί σας.
Ανατρέξτε στο ποστ στο facebook των Αγίων Αναργύρων και θα δείτε, πως και το ότι κέρδισε τελικά είναι θαύμα με τα τόσα προβλήματα που αναφέρονται.

Μια διευκρίνηση ακόμα, όταν είπα 2η τη Λυκόβρυση πιο πάνω και σωστά με διορθώσατε όλοι, εννοούσα ότι σε ένα σημαντικό κομμάτι της σεζόν ήταν στη 2η θέση, την οποία ορθά επισημαίνετε, έχασε στο τέλος.

Όσο για τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομίλων της κανονικής περιόδου, ο καθένας μας μπορεί να έχει την άποψή του σαφώς, η τελική βαθμολογία των πλέι οφ και πλέι άουτ πάντως είναι αυτή που θα μας δείξει. Διαφορά δυναμικότητας σημαίνει να συγκρίνουμε όχι μόνο τον πρώτο με τον αντίστοιχο πρώτο, αλλά και τον 4ο με τον αντίστοιχο 4ο, όπως και τον 6ο με τον αντίστοιχο 6ο, κλπ.

Θα επαναλάβω λοιπόν, ότι βλέπω τρεις στους 4 των πλέι οφ να είναι από τον πρώτο (Χολαργός, Πανελλήνιος, Άγιοι) και δύο από τους τρεις πρώτους των πλέι άουτ (Απόλλων, Άμιλλα) επίσης από τον πρώτο.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 08, 2023 1:13 pm

goodfor έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 12:23 pm
Η Ν. ΙΩΝΙΑ ήταν κατά τη γνώμη μου η καλύτερη ομάδα του πρώτου ομίλου.Αν αληθεύει ότι τράβηξε χειρόφρενο στα παιχνίδια : ΕΥΝΙΚΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 70 – 52 & ΦΙΛΙΠΠΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 76 – 61 λυπάμαι για τον κ. Ζηβα αλλά δεν την τιμά.
Η διαφορά των δυο ομίλων ήταν εμφανής, αν πάρει έστω και την τρίτη θέση (η Ν.Ι.) θα είναι μεγάλη επιτυχία. Δύσκολα θα χάσει την δεύτερη θέση ο Π.Γ.Σ. και αν την χάσει θα είναι από τους Αγίους. Υπόψη ότι στην Α’ τοπικού Θεσσαλονίκης ΕΚΑΣΘ έχει πολύ καλές ομάδες.
Καλά παιχνίδια σε όλους χωρίς τραυματισμούς. :bball: :bblove: :dribble: :bblove: :bball: :drunk: :fire: :) :wink:
Δεν νομίζω να τράβηξαν χειρόφρενο γιατί ο β' όμιλος αν μη τι άλλο ήταν αμφίρροπος και κανείς δεν ήξερε ποιες νίκες-ήττες θα κουβαλά και ποιες όχι. Αυτό που μπορώ να δεχθώ είναι ότι ήταν η διαφορά πχ, στους 12-13, δύο λεπτά πριν από το τέλος και το "άφησε" και πήγε 20... ότι δηλαδή θα μπορούσε να χάσει με λιγότερο. Τίποτα περισσότερο.
Και η Θεσσαλονίκη έχει καλές ομάδες και από την ΕΣΚΑΝΑ ο 2ος θα είναι πολύ δυνατός γιατί γίνεται μεγάλη μάχη, αλλά αν τελικά από ΕΣΚΑ είναι ο Πανελλήνιος, πιστεύω ότι εύκολα η δύσκολα θα πάρει αυτός το εισιτήριο.
Το έγραψα και παραπάνω ότι το πλεονέκτημά του απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους πλην Χολαργού, είναι ότι με την εμπειρία των βασικών του, μπορεί να κερδίσει και στην κακή του μέρα, κάτι που οι άλλοι (Ιωνία, Λυκόβρυση, Άγιοι, Γαλάτσι), δεν μπορούν.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 08, 2023 1:50 pm

goodfor έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 12:23 pm
Η Ν. ΙΩΝΙΑ ήταν κατά τη γνώμη μου η καλύτερη ομάδα του πρώτου ομίλου.Αν αληθεύει ότι τράβηξε χειρόφρενο στα παιχνίδια : ΕΥΝΙΚΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 70 – 52 & ΦΙΛΙΠΠΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 76 – 61 λυπάμαι για τον κ. Ζηβα αλλά δεν την τιμά.
Η διαφορά των δυο ομίλων ήταν εμφανής, αν πάρει έστω και την τρίτη θέση (η Ν.Ι.) θα είναι μεγάλη επιτυχία. Δύσκολα θα χάσει την δεύτερη θέση ο Π.Γ.Σ. και αν την χάσει θα είναι από τους Αγίους. Υπόψη ότι στην Α’ τοπικού Θεσσαλονίκης ΕΚΑΣΘ έχει πολύ καλές ομάδες.
Καλά παιχνίδια σε όλους χωρίς τραυματισμούς. :bball: :bblove: :dribble: :bblove: :bball: :drunk: :fire: :) :wink:
Τα παιχνίδια ΕΥΝΙΚΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 70 – 52 & ΦΙΛΙΠΠΟΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 76 – 61 δεν τα είδα για να έχω ιδία άποψη.
Ξέρω ότι και στα δυο η Νέα Ιωνία έπαιζε χαλιά και με ελλείψεις βασικών, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν ήταν ηθελημένο, ήταν η λογική κοιλιά που θα κάνει μια ομάδα όταν έχει πέτυχει το στόχο και δεν είχε κίνητρο για αυτούς τους αγώνες, εξάλλου δεν επηρέασαν οι ήττες αυτές την τελική βαθμολογία κανενός (δεν έβαλαν κανέναν στην τετράδα).

Τώρα για τη δυναμικότητα των ομίλων αυτή την άποψη είχα και εγώ ότι ήταν πολύ πιο δύσκολος ο 2ος .
Αλλά η πρώτη αγωνιστική εμφατικά έδειξε αλλά!!
Πέρα από το Χολαργό που είναι αχτύπητος δεν πιστεύω ότι οι Πανελλήνιος και Άγιοι θα πάνε τρένο χωρίς ήττες.
Κάτσε να δούμε το Σπόρτιγκ – Πανελλήνιος, και το Κουκακι – Άγιοι αυτή τη Δευτέρα και θα ξανά μιλήσουμε για δυναμικότητες ομάδων και πως θα πάει η Βαθμολογία.

Πάντως αυτό που ξέρω σιγουρά είναι ότι φέτος την Νέα Ιωνία δεν την υπολόγιζε κάνεις, όχι μόνο για να βγει πρώτη αλλά αν δεις τα σχόλια στην αρχή της σεζόν την είχαν για 6η – 7η στον όμιλο. Το ότι έκανε άνετα την υπέρβαση και βγήκε πρώτη, της δίνει την πιθανότητα ότι μπορεί να κάνει το βήμα πάρα πάνω και να πάρει την δεύτερη θέση.

Τις ομάδες Α’ ΕΚΑΣΘ δεν τις ξέρω καθόλου, αλλά από ΕΣΚΑΝΑ που την παρακολουθώ, πέρα από Ελευσίνα που είναι δυνατή ομάδα (λογικά όμως θα βγει πρώτη) οι άλλες δύσκολα θα χτυπήσουν ομάδα της ΕΣΚΑ … αλλά σε μονούς αγώνες που νομίζω ότι θα γίνουν τα μπαράζ όλα γίνονται.
:wave:

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 08, 2023 2:30 pm

"Θα επαναλάβω λοιπόν, ότι βλέπω τρεις στους 4 των πλέι οφ να είναι από τον πρώτο (Χολαργός, Πανελλήνιος, Άγιοι) και δύο από τους τρεις πρώτους των πλέι άουτ (Απόλλων, Άμιλλα) επίσης από τον πρώτο."

Εκ παραδρομής έκανα τον 2ο όμιλο, 1ο... τουλάχιστον είναι αντιληπτό από τα συμφραζόμενα αυτό που θέλω να πω.

0
Άβαταρ μέλους
goodfor

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 7:41 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αττικής
Αγαπημένος παίκτης: Draz. Petrovic
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 08, 2023 11:22 pm

Με μια ματιά στις συνθέσεις αγαπητέ Ν.Ι. 2022 δεν βλέπω ελλείψεις βασικών.
ΕΥΝΙΚΟΣ Γ.Α.Σ. – Ε.Σ.Κ.Δ. Ν.ΙΩΝΙΑΣ 70 – 52
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ραπτογιάννης, Παπαχρήστου
Δεκάλεπτα: 19-12, 43-27, 55-41, 70-52
Εύνικος (Μπάρτζος, Μπασέας): Τσίτος 3 (1), Κούλιος 11 (3), Λιαπούρης 2, Παπανικολάου 8 (2), Μαράντος 16, Κρητικός 5, Αρτεμάκης 4, Νικολόπουλος, Τετζεράκης 11, Καλύβας 6 (2), Μανούσος 4.
Ν. Ιωνία (Ζήβας, Μπάκας): Υφαντής, Κούμπουρας 1, Μαυροειδάκος 7 (1), Κόκιος , Ουκπέμπορ 3 (1), Θωμαή 18 (4), Τζελέπης 5, Σταύρου 14, Μάντακας , Βαρνάβας Δ. 2, Βαρνάβας Γ., Μαυρίδης 2.
ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 76
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 61
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Τηγάνης, Δράκος
Δεκάλεπτα: 15-18, 37-28, 53-54, 76-61
Φίλιππος (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Αντωνόπουλος 1, Παναγιωτίδης 8, Λυσανδρόπουλος 9 (2), Πούρος 5 (1), Μανταλβάνος 7, Στρατόπουλος 10 (2), Καλογιαννάκης 4 (1), Τσερώνης 13, Τσινίκας, Κοσμίδης 11 (1), Παπαποστόλου 8 (2)
Ν. Ιωνία (Ζήβας, Μπάκας): Τουρνάκης 3 (1), Υφαντής, Κουμπουρας, Μαυροειδάκος 18 (3), Κόκιος , Ουκπεμπορ, Θωμαή 21 (1), Τζελέπης 8, Σταύρου 3, Μαντακας 4, Μαυρίδης 2, Βαρνάβας 2
:dribble: :bblove: :roofl: :obey: :banana: :drunk: :fire:

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 09, 2023 9:37 am

goodfor έγραψε:
Τετ Μαρ 08, 2023 11:22 pm
Με μια ματιά στις συνθέσεις αγαπητέ Ν.Ι. 2022 δεν βλέπω ελλείψεις βασικών.
ΕΥΝΙΚΟΣ Γ.Α.Σ. – Ε.Σ.Κ.Δ. Ν.ΙΩΝΙΑΣ 70 – 52
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ραπτογιάννης, Παπαχρήστου
Δεκάλεπτα: 19-12, 43-27, 55-41, 70-52
Εύνικος (Μπάρτζος, Μπασέας): Τσίτος 3 (1), Κούλιος 11 (3), Λιαπούρης 2, Παπανικολάου 8 (2), Μαράντος 16, Κρητικός 5, Αρτεμάκης 4, Νικολόπουλος, Τετζεράκης 11, Καλύβας 6 (2), Μανούσος 4.
Ν. Ιωνία (Ζήβας, Μπάκας): Υφαντής, Κούμπουρας 1, Μαυροειδάκος 7 (1), Κόκιος , Ουκπέμπορ 3 (1), Θωμαή 18 (4), Τζελέπης 5, Σταύρου 14, Μάντακας , Βαρνάβας Δ. 2, Βαρνάβας Γ., Μαυρίδης 2.
ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 76
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 61
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Τηγάνης, Δράκος
Δεκάλεπτα: 15-18, 37-28, 53-54, 76-61
Φίλιππος (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Αντωνόπουλος 1, Παναγιωτίδης 8, Λυσανδρόπουλος 9 (2), Πούρος 5 (1), Μανταλβάνος 7, Στρατόπουλος 10 (2), Καλογιαννάκης 4 (1), Τσερώνης 13, Τσινίκας, Κοσμίδης 11 (1), Παπαποστόλου 8 (2)
Ν. Ιωνία (Ζήβας, Μπάκας): Τουρνάκης 3 (1), Υφαντής, Κουμπουρας, Μαυροειδάκος 18 (3), Κόκιος , Ουκπεμπορ, Θωμαή 21 (1), Τζελέπης 8, Σταύρου 3, Μαντακας 4, Μαυρίδης 2, Βαρνάβας 2
:dribble: :bblove: :roofl: :obey: :banana: :drunk: :fire:
Φίλε μου όπως σου είπα δεν ήμουν στα παιχνίδια δεν ξέρω πως έπαιξαν, αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα της κουβέντας αυτής.
Οι δυο αυτές ήττες όταν έγιναν ούτε βοήθησαν κάποιον ούτε αδικήσαν κάποιον, μια και δεν πήραν βαθμούς για τα play-out οι ομάδες που κέρδισαν.

Λογικό μου ακούγετε σε παιχνίδια χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον να παίζουν πολύ περισσότερο παίχτες που δεν έχουν μεγάλη συμμέτοχη στη σεζόν (είδα ότι μάλλον έπαιζαν και οι δυο 16χρονοι και ο άλλος μικρός), να δώσεις χρόνο σε παίχτες χωρίς προπονητική παρέμβαση, η να δοκιμάσει η ομάδα διαφορά συστήματα για τα play-off.
Έτσι έγινε και στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου στο Αιγάλεω (το είδα live) έπαιξαν πολλοί οι μικροί και κάποια παιδιά που έπρεπε να πάρουν ρυθμό, γιατί και αυτό να έχαναν πάλι δεν θα άλλαζε τίποτα για κανέναν.

ΈΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν αλλάξαν κάτι τα ματς αυτά για κανέναν, δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκαν στην συζήτηση, δεν βλέπω κάτι ηθικό η ανήθικο ούτε ενδεικτικό αγωνιστικής κατάστασης, που αυτή φάνηκε στο παιχνίδι με το Σπόρτιγκ και το Γαλάτσι !

0
Anubis

 euroleague
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 10:04 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 13, 2023 8:19 pm

Ημίχρονο 46-39

Βλέπουμε ένα ενδιαφέρον ματς με παλμό στην κερκίδα και από τις 2 πλευρές. Ο Χολαργός πήρε μια διαφορά 14 πόντων στο 15 αλλά τότε έχει κάνει τη μία μετά την άλλη σε κακές επιθέσεις και επιλογές. Δεν υπάρχει υπομονή στην επίθεση.

Η νέα Ιωνία βρήκε λύσεις έχει πάρει αρκετά ριμπάουντ και μάζεψε τη διαφορά.

Βλέπουμε 2 καλες ομάδες.

ΝΙ είσαι γήπεδο;

0
Anubis

 euroleague
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 10:04 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 13, 2023 9:18 pm

Τελικό στο Αντώνης Τρίτσης 88 - 82.
Πολυ ωραίο παιχνίδι, πολλή γκρίνια στην κερκίδα στο β ημιχρονο και δικαιολογήμενα παράπονα από τους φιλοξενούμε νους.

Περισσότερα πιο μετά 🙂

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Δευ Μαρ 13, 2023 11:10 pm

Anubis έγραψε:
Δευ Μαρ 13, 2023 9:18 pm
Τελικό στο Αντώνης Τρίτσης 88 - 82.
Πολυ ωραίο παιχνίδι, πολλή γκρίνια στην κερκίδα στο β ημιχρονο και δικαιολογήμενα παράπονα από τους φιλοξενούμε νους.

Περισσότερα πιο μετά 🙂
Μέσα είμουν και μετά για σουβλάκια με τον κολλητό! Οπαδός Χολαργου τα είπε όλα με το τέλος του αγώνα! «Αυτη είναι η ομάδα που χαλαρά θα της ρίχναμε 20αρα, αν δεν ήταν τόσο άστοχοι στις βολές θα το είχαν πάρει το παιχνίδι». Για το φίλο που λέει ποσό σημαντικές είναι η απώλειες από τραυματισμούς, σήμερα η Νέα Ιωνία έπαιζε χωρίς το βασικό της τεσσάρι! Αα όσο για τα παράπονα το παιχνίδι υπάρχει στο YouTube και ο καθένας βγάζει συμπεράσματα

0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Μαρ 14, 2023 8:44 am

Συνεχίζονται τα ωραία μάτς .
Ο Χολαργός μετά και τήν νίκη του επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί για την πρωτη θέση για την δευτερη για μένα υπάρχουν πολλοι μνηστήρες..
Θα γίνει μάχη....
Στα play out χαμός...
Η νίκη του Μαραθώνα επί του Αθηναϊκού έβαλε περεταίρω φωτιές.,.
Υ. Γ που μπορουμε να δουμε το Χολαργός-Ιωνια??

0
the_last_dance

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2023 10:03 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένος παίκτης: Mj23
Αγαπημένη ομάδα: Amyntas
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 14, 2023 9:24 am

Σπουδαίο ματς για όσους βρέθηκαν χθες Ρουφ! Εγώ χάρηκα που είδα αρκετό κόσμο από Αγίους Αναργύρους να είναι στις κερκίδες μας και να ενισχύουν την ομάδα τους κόσμια. Η ομάδα των Αγίων όπως και πέρσι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και προσωπικά χαίρομαι να πάιζω αντίπαλος τους γιατί παίζουν ΜΠΑΣΚΕΤ και όσες σκληρές φάσεις γίνονται εντός του αγώνα είναι σε πλαίσια αθλητικά. Καταφέραμε πάρα την ανοησία μου να αποβλήθω με τεχνική ποινή και αντιαθλητικο, να πάρουμε το ματς και να μείνουμε ζωντανοί για τα ψηλά πατώματα. Οι διαιτητές σωστά άφησαν το πολύ ξύλο κι από δω κι από κει θεωρώ..
Είμαι σίγουρος ότι οι Άγιοι θα κάνουν αρκετές νίκες στα πλει οφ γιατί απέδειξαν χθες ότι έχουν πολύ καλό υλικό.
Εμείς, όπως πάντα ορμάμε στα ματς και αναλόγως τη βραδιά μας τα καταφέρνουμε η όχι.. Φτάσαμε μια ανάσα από 2πλο στον Πανελλήνιο αλλα το πετάξαμε όμως χθες βάλαμε τα μεγάλα σουτ και κάναμε τη νίκη.
Η συνέχεια αναμένεται άκρως ενδιαφέρουσα.
SD7.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 14, 2023 9:28 am

Η Νέα Ιωνία έχασε πάρα πολλές βολές (μπορεί και +15) !! και αρκετά καλαθιά από κάτω μιας και κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα.
Ο Χολαργός έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και ήταν και εύστοχος, δεν ήταν δλδ ότι τον βρήκε η Νέα Ιωνία σε κακό βραδύ και για αυτό και τον κοντράρισε!
Όπως έλεγαν και παράγοντες του Χολαργού μετά το τέλος του αγώνα, ότι ήταν ο πιο δύσκολος αγώνας που έχουν παίξει (στο 2:46 πριν το τέλος του παιχνιδιού το σκορ ήταν 78-80) και η Νέα Ιωνία η καλύτερη ομάδα που αντιμετώπισαν και αν παίξει ανάλογα καλά δεν θα έχει πρόβλημα για την δεύτερη θέση … ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ?



0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 14, 2023 10:00 am

Βλέποντας το ματς προσεκτικά στο βίντεο, θα πω ότι ήταν τόσο εύστοχος ο Χολαργός όπως λες, που σε μια φάση προς το τέλος του ματς, με δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, χάνουν τρια σερί τρίποντα μόνοι τους σε μια επίθεση! Εσένα δεν ξέρω τι σου έλεγαν οι φίλοι του Χολαργού, εμένα ο δικός μου φίλος του Χολαργού μου έλεγε ότι αυτό δεν έχει ξαναγίνει φέτος :) γιατί υπήρχε πολύ άγχος, καθώς ήταν το ματς της χρονιάς. Εύστοχος στο τέλος ναι, εύστοχος γενικά όχι.

Ήταν τόσο άστοχη όπως λες η Νέα Ιωνία, που έβαλε 3-4 τρίποντα με χειρόφρενο στον αιφνιδιασμό. Και μη μου πεις ότι οι ομάδες του Ζήβα παίζουν έτσι, γιατί θέλει και μια δόση τύχης να τα βάλεις όλα από μακριά. Και μπορεί να έχασαν βολές όπως λες, αλλά τα έβαλαν όλα τα άλλα και από μακριά και από κοντά στα μις-ματς, καθώς είναι ψηλότερη ομάδα και στα γκαρντ και στους ψηλούς. Επίσης πάντα μιλώντας μπασκετικά στο 44-30 αντί να το τελειώσει το ματς, σουτάρουν από τα 9 μέτρα...

Επίσης να σταθούμε και στο εξής: στα 25 και παραπάνω λεπτά ζώνης από την Ιωνία και την άμυνα 4 ζώνη ένας μαν του μαν στο Ιωακειμίδη στο τελευταίο δεκάλεπτο, απλά για να σου αποδείξω, ότι η καλύτερη ομάδα κατά τεκμήριο, δεν παίζεται στο ένας εναντίον ενός αλλά μόνο με αμυντικά τρικ. Επιπλέον ο βασικός ψηλός του Χολαργού είχε 2 φάουλ νωρίς και 3 επίσης νωρίς και μετά... άστο.
Καλό είναι λοιπόν, να βλέπεις το ματς σφαιρικά κι όχι μόνο το σκορ :)

Τέλος επειδή μ' αρέσει να τα λέω πριν και όχι να το παίζω μετά Χριστόν προφήτης πιστεύω ότι αν ο Χολαργός κυνηγήσει τελικά το αήττητο (γιατί μόνο αυτό είναι το κίνητρό του πλέον) και αν έχει το μυαλό και τη συγκέντρωση να το κάνει, θα κερδίσει μέσα στην Ιωνία πιο εύκολα απ' ότι χθες.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 14, 2023 10:21 am

abovetherim έγραψε:
Τρί Μαρ 14, 2023 10:00 am
Βλέποντας το ματς προσεκτικά στο βίντεο, θα πω ότι ήταν τόσο εύστοχος ο Χολαργός όπως λες, που σε μια φάση προς το τέλος του ματς, με δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, χάνουν τρια σερί τρίποντα μόνοι τους σε μια επίθεση! Εσένα δεν ξέρω τι σου έλεγαν οι φίλοι του Χολαργού, εμένα ο δικός μου φίλος του Χολαργού μου έλεγε ότι αυτό δεν έχει ξαναγίνει φέτος :) γιατί υπήρχε πολύ άγχος, καθώς ήταν το ματς της χρονιάς. Εύστοχος στο τέλος ναι, εύστοχος γενικά όχι.

Ήταν τόσο άστοχη όπως λες η Νέα Ιωνία, που έβαλε 3-4 τρίποντα με χειρόφρενο στον αιφνιδιασμό. Και μη μου πεις ότι οι ομάδες του Ζήβα παίζουν έτσι, γιατί θέλει και μια δόση τύχης να τα βάλεις όλα από μακριά. Και μπορεί να έχασαν βολές όπως λες, αλλά τα έβαλαν όλα τα άλλα και από μακριά και από κοντά στα μις-ματς, καθώς είναι ψηλότερη ομάδα και στα γκαρντ και στους ψηλούς. Επίσης πάντα μιλώντας μπασκετικά στο 44-30 αντί να το τελειώσει το ματς, σουτάρουν από τα 9 μέτρα...

Επίσης να σταθούμε και στο εξής: στα 25 και παραπάνω λεπτά ζώνης από την Ιωνία και την άμυνα 4 ζώνη ένας μαν του μαν στο Ιωακειμίδη στο τελευταίο δεκάλεπτο, απλά για να σου αποδείξω, ότι η καλύτερη ομάδα κατά τεκμήριο, δεν παίζεται στο ένας εναντίον ενός αλλά μόνο με αμυντικά τρικ. Επιπλέον ο βασικός ψηλός του Χολαργού είχε 2 φάουλ νωρίς και 3 επίσης νωρίς και μετά... άστο.
Καλό είναι λοιπόν, να βλέπεις το ματς σφαιρικά κι όχι μόνο το σκορ :)

Τέλος επειδή μ' αρέσει να τα λέω πριν και όχι να το παίζω μετά Χριστόν προφήτης πιστεύω ότι αν ο Χολαργός κυνηγήσει τελικά το αήττητο (γιατί μόνο αυτό είναι το κίνητρό του πλέον) και αν έχει το μυαλό και τη συγκέντρωση να το κάνει, θα κερδίσει μέσα στην Ιωνία πιο εύκολα απ' ότι χθες.
Και να προσθέσω για να μην με θεωρήσεις εμπαθή ή οπαδό κάποιας ομάδας ότι ναι, κι εμένα μ' άρεσε το μπάσκετ που έπαιξε η Ιωνία. Νομίζω ότι γενικά είναι παράδειγμα προς μιμηση, του πως να φτιάξεις μια ανταγωνιστική ομάδα που να διεκδικεί άνοδο, στόχους κλπ χωρίς να ξοδεύεις πολλά. Ψηλά γκαρντ, σουτέρ, αμυντικοί καλοί, καλοί ψηλοί επίσης. Σωστή χημεία. Αλλά θα επιμείνω ότι θα είναι 3η, πίσω και από τον Πανελλήνιο.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 14, 2023 11:19 am

Φίλε μου κανείς δεν αμφέβαλε ότι ο Χολαργός θα ανεβεί πρώτος και εγώ πιστεύω ότι λογικά μπορεί να το πάρει και αήττητος!

Τώρα σε παιχνίδι που έβαλε 88 ποντίους δλδ και λίγο πάνω από το μέσο ορό του και με την άμυνα που εσύ λες ότι έπαιζε η Νέα Ιωνία, η λογική μου λέει ότι μάλλον γενικά ήταν εύστοχος!! Το να χάσεις 3 σερί τριποντά το βλέπω λογικό όταν οι άλλοι (και 10cm ψηλότερος) έχαναν 3 σερί καλαθιά από κάτω!!!

Στοιχηματίζω ότι και εσύ ήσουν από αυτούς που το έβλεπαν χαλαρά να πάει στο +20 όπως και όλοι οι άλλοι φίλαθλοι του Χολαργού που άκουγα στις συζητήσεις (και εγώ το είχα στο 10 – 15 πόντους διαφορά).

Αυτό που με ξεπερνά είναι να θεωρεί κάποιος τα τρίποντα της μιας ομάδας λογικά (έπρεπε να μπουν πχ του Ιωακειμίδη στο τέλος από τα 8 μέτρα στον αιφνιδιασμό και με πίεση …) και της άλλης τραβηγμένα και τυχερά (2 σε αιφνιδιασμό έβαλαν και μάλιστα το ένα αμαρκάριστο με το τέλος του χρόνου)
Οι καλοί σουτέρ του Χολαργού τα αμαρκάριστα τρίποντα τα έβαλαν…

Εμένα η πρόβλεψη μου είναι ότι ΑΝ η Νέα Ιωνία παίξει με Πανελλήνιο στο 80% όπως έπαιξε με Χολαργό χτες και βάλει και στην εξίσωση παίχτες που δεν μπήκαν χτες, θα τον νικήσει μέσα – έξω (παίζοντας στα ίσα και όχι με το όνομα, που χτες όταν χρειάστηκε μέτρησε) … πιο πολύ πιστεύω ότι μπορούν να της χαλάσουν το μυαλό οι Άγιοι με το σκληρό τους παιχνίδι.

Το παιχνίδι της Νέας Ιωνίας βασίζετε στην ταχύτητα λόγο και του ροστερ που έχει, ο Χολαργός σε αυτό είναι ακόμα καλύτερος, στην ταχύτητα και το σουτ του βασίζει την υπεροχή του, αυτό για εμένα λεει πολλά για το πώς μπορεί να πανέ οι επόμενοί αγώνες.

Δεν είμαι ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ μένω Παλαιό Φάληρο, δεν έχω κάποιον άμεσα δικό μου να παίζει εκεί… έτυχε να την παρακολουθώ φέτος λόγο φίλου και μου αρέσει το ότι βλέπω μια νεα ομάδα που «μαθαίνει» μέσα στη χρονιά… και για εμένα εχει πολλά που μπορεί να βελτιώσει και να γίνει καλύτερη, έχει παίχτες που φαίνεται ότι δεν έχουν ταβανιάσει !!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”