Α’ ΕΣΚΑ (2022 - 2023) - PLAY OFF - ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΟΔΟΥ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

Anubis

 euroleague
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 10:04 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 14, 2023 1:29 pm

Mερικές σκόρπιες σκέψεις

- Είδαμε ωραίο ματς χθες, σκληρό αλλά όχι αντιαθλητικό με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ
- Πολύ κακό παιχνίδι από τον Χολαρό από το 15 και μετά. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι και ο Χολαργός δεν καθάριζε το παιχνίδι τους κυρίευε το άγχος το οποίο οδηγούσε σε κακές επιλογές και ατομικές ενέργειες. Τελικά δεν βοηθάει το να κερδίζεις τα παιχνιδια με 20 πόντους γιατί δεν ψήνεσαι για τα δύσκολα.
- Πολύ καλή δουλειά από τον κόουτς της Νέας Ιωνίας. Ανέδειξε κάποιες αδυναμίες του Χολαργού, χτυπώντας με μις ματς, ποστάροντας κοντά στο καλάθι και γενικά μεταφέροντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, και προσπαθώντας να δημιουργήσει ανισσοροπία με τα γρήγορα γκαρντ. Γενικά βοήθησε και ότι οι ψηλοί του Χολαργού φορτώθηκαν με φάουλ γρήγορα αλλά σωστή αντίδραση να χτυπήσει εκεί.
- Από την άλλη πλευρά σε μέτρια με κακή βραδιά ο προπονητής του Χολαργού. Δεν δοκίμασε πράγματα στην άμυνα παρότι έχει κάποιους παίκτες που πιέζουν καλά στην μπάλα και στην επίθεση άφησε την ομάδα να παίξει αυτό που ξέρει, νομίζω ότι θα έπρεπε να δοκιμάσει πράγματα. Απορώ αν τον βοηθάει το να κλείνει το ροτέισον όταν τον βοηθάει το ρόστερ.
- Πολύ καλα δουλεμένη ομάδα η Νέα Ιωνία, παίζουν ωραίο μπάσκετ βάζοντας πολλές επιλογές στο παιχνίδι τους.

ΥΓ: ΝΙ και εγώ για σουβλάκια πήγα μετά το ματς. Μάλιστα εκεί που ήμουν σχολίαζαν τον αγώνα.
ΥΓ2: Ντροπή στον κύριο στην εξέδρα που πάντα κάτι του έφταιγε και κατέληξε να λέει κάποια στιγμή για τα κιλά και την κοιλιά ενός παίκτη. Δυστυχώς το να κατακρίνουμε το bullying αφορά δυστυχώς συγκεκριμένες ομάδες.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 14, 2023 8:32 pm

Anubis έγραψε:
Τρί Μαρ 14, 2023 1:29 pm
Mερικές σκόρπιες σκέψεις

- Είδαμε ωραίο ματς χθες, σκληρό αλλά όχι αντιαθλητικό με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ
- Πολύ κακό παιχνίδι από τον Χολαρό από το 15 και μετά. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι και ο Χολαργός δεν καθάριζε το παιχνίδι τους κυρίευε το άγχος το οποίο οδηγούσε σε κακές επιλογές και ατομικές ενέργειες. Τελικά δεν βοηθάει το να κερδίζεις τα παιχνιδια με 20 πόντους γιατί δεν ψήνεσαι για τα δύσκολα.
- Πολύ καλή δουλειά από τον κόουτς της Νέας Ιωνίας. Ανέδειξε κάποιες αδυναμίες του Χολαργού, χτυπώντας με μις ματς, ποστάροντας κοντά στο καλάθι και γενικά μεταφέροντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, και προσπαθώντας να δημιουργήσει ανισσοροπία με τα γρήγορα γκαρντ. Γενικά βοήθησε και ότι οι ψηλοί του Χολαργού φορτώθηκαν με φάουλ γρήγορα αλλά σωστή αντίδραση να χτυπήσει εκεί.
- Από την άλλη πλευρά σε μέτρια με κακή βραδιά ο προπονητής του Χολαργού. Δεν δοκίμασε πράγματα στην άμυνα παρότι έχει κάποιους παίκτες που πιέζουν καλά στην μπάλα και στην επίθεση άφησε την ομάδα να παίξει αυτό που ξέρει, νομίζω ότι θα έπρεπε να δοκιμάσει πράγματα. Απορώ αν τον βοηθάει το να κλείνει το ροτέισον όταν τον βοηθάει το ρόστερ.
- Πολύ καλα δουλεμένη ομάδα η Νέα Ιωνία, παίζουν ωραίο μπάσκετ βάζοντας πολλές επιλογές στο παιχνίδι τους.

ΥΓ: ΝΙ και εγώ για σουβλάκια πήγα μετά το ματς. Μάλιστα εκεί που ήμουν σχολίαζαν τον αγώνα.
ΥΓ2: Ντροπή στον κύριο στην εξέδρα που πάντα κάτι του έφταιγε και κατέληξε να λέει κάποια στιγμή για τα κιλά και την κοιλιά ενός παίκτη. Δυστυχώς το να κατακρίνουμε το bullying αφορά δυστυχώς συγκεκριμένες ομάδες.

Συμφωνώ σχεδόν 100% με όλα, πολύ καλή ανάλυση. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στον φίλο ΝΙ παραπάνω, αλλά δεν...
Πολύ κακό ματς από το Χολαργό κι ας έβαλε 88 πόντους. Αυτοί οφείλονται κυρίως στο τέμπο που παίζει
κι όχι στην καλή απόδοση.

Πολύ άγχος για τη νίκη, όσο για την ευστοχία που λέει ο ΝΙ, επειδή μου αρέσει να μιλάει με στοιχεία κι όχι στον αέρα, πριν του Ιωακειμίδη το τελευταίο από τα 8 μέτρα, ο Χολαργός σύμφωνα με το φύλλο αγώνα της ΕΣΚΑ, είχε μόλις 9 εύστοχα σε όλο το ματς, και αυτό ήταν το 10ο όταν έχει σχεδόν σε όλα τα ματς πάνω από 12-13 και έχει γράψει ακόμα και 15-16-17 εύστοχα.
Επίσης ο Καλαντζής έχει φέτος άπειρα ματς πάνω από 30 πόντους, ο Ιωακειμίδης έχει γράψει σε τουλάχιστον 4-5 ματς 6 τρίποντα, εσύ πάλι φίλε ΝΙ, βρες μου το τελευταίο ματς που ο Μαυροειδάκος έγραψε 6, γιατί εγώ πήγα αρκετά πίσω στο site της ΕΣΚΑ μέχρι την αρχή της φετινής σεζόν, αλλά δεν βρήκα .

Τα φάουλ 24 Χολαργός-16 Ιωνία, λογικό με τόση ώρα ζώνη, ο βασικός ψηλός όπως ξαναέγραψα σε παραπάνω ποστ 2 νωρίς, 3 ακόμα πιο νωρίς, τι άμυνα να παίξεις.
Τέλος πάντως, το κάθε ματς έχει πολλές αναγνώσεις, συμφωνώ όμως όπως είπα με τη δική σου και σχεδόν με όλα όπως τα έγραψες.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 15, 2023 10:42 am

Δεν έπαιζε μόνος του ο Χολαργός!! Το ότι δεν έπαιζε καλά και ότι αγχώθηκε μάλλον πιστεύω ότι οφείλετε στο παιχνίδι της Νέας Ιωνίας και στον τρόπο που τον είχε διαβάσει και αμύνθηκε!
Δεν ξύπνησαν το πρωί αγχωμένοι οι παίχτες του Χολαργού επειδή θα έπαιζαν το βραδύ, το παιχνίδι της Νέας Ιωνίας τους άγχωσε.
Είδαν ότι μετά το μπαμ, που κάνει συνήθως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αντίπαλος ανέκαμψε και δεν ήταν μαθημένοι και αυτο τους άγχωσε!
Το ότι ο Ιωακειμίδης δεν έβαλε όσα βάζει δεν οφείλετε σε αστοχία του (τα ελευθέρα που πήρε τα έβαλε και όχι μόνο τα ελεύθερα!!) αλλά στο ότι ο παίχτης που τον μάρκαρε δεν πήγαινε ποτέ για βοήθεια και ούτε έκλεινε μέσα, τον έβγαλαν από την άνεση του!!

Τώρα για φάουλ να μην μιλάμε καλύτερα οι ψηλοί του Χολαργού στη ρακέτα σε κάθε φάση έκαναν φάουλ και στην επίθεση σχεδόν πάντα κινητό σκριν με αποκορύφωμα στα 39’’:7 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:59:40 στο video του αγώνα – αξίζει να το δείτε) με το σκορ στο 83-80 στη φάση με το καλάθι και φάουλ του Ιωακειμίδη.
Το ότι ο Χολαργός με τα λεφτά που έχει ρίξει για να φτιάξει αυτή την καλή ομάδα ανόδου δεν πήρε και έναν καλό ψηλό δεν είναι δικαιολογία τα φάουλ ! τα έκανε, έτσι μπορούσε να παίζει στην άμυνα έτσι έπαιξε! Το 11 του Χολαργού έπρεπε να έχει βγει με 5 φάουλ από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου!

Το ότι ο Μαυροειδάκος έγραψε 6, είναι γιατί όπως πήγε το παιχνίδι πήρε αυτός πολλά σουτ, κάποιοι άλλοι που τα βάζουν δεν πήραν κανένα !! Δες τα συνολικά τριποντά της Νέας Ιωνίας που είναι στο μέσο ορό της! Εξάλλου και η Νέα Ιωνία είναι ομάδα που παρόλο που έχει ψηλούς σουτάρει πολύ τρίποντο (χα χα σουτάρουν και οι ψηλοί).

Εμένα αυτό το παιχνίδι μου έδειξε (όπως λέει και ο φίλος Anubis) ότι η Νέα Ιωνία είναι καλύτερη ομάδα στο πλάνο και στο διάβασμα του παιχνιδιού για το πως θα αντιμετωπίσει την κάθε ομάδα (η μια ήττα που έκανε από την Λυκοβρυση έγινε γιατί απλά, κακός δεν την υπολόγιζαν τότε και δεν είχαν ετοιμαστεί για αυτήν) και ότι έγινε καλύτερη μέσα στη χρονιά με μόνο μειονέκτημα (για την κατηγορία Α’ ΕΣΚΑ) ότι δεν έχει έναν καλό καθαρο άσσο να μοιράσει μπαλα σε σετ παιχνίδι!!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ - Ο Χολαργός έχει μια τριάδα παιχτών επιπέδου Α2 + και τελικά αυτοί επικρατήσαν, με τις διεισδύσεις του Καλαντζή και τα σουτ του Ιωακειμίδη στο τέλος (οι καλοί παίχτες επικρατήσαν τις καλής ομάδας) και εγώ περίμενα ότι το παιχνίδι θα είχε κριθεί και πιο πριν.

Φίλε abovetherim να ξέρεις ότι απολαμβάνω την μπασκετικη μας «αντιπαράθεση» και ιδικά επειδή είναι σε επίπεδο αγώνων που χαίρομε να παρακολουθώ!

0
Gkos

 champion
Reactions: 402
Δημοσιεύσεις: 8785
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 15, 2023 10:25 pm

N.I.2022 έγραψε:
Τρί Μαρ 14, 2023 9:28 am
Ο Χολαργός έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και ήταν και εύστοχος

Δεν διαβάζω καν τα υπόλοιπα ποστ.
Απότι φαίνεται σε άλλο ματς είχα πάει 😂

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 10:15 am

Gkos έγραψε:
Τετ Μαρ 15, 2023 10:25 pm
N.I.2022 έγραψε:
Τρί Μαρ 14, 2023 9:28 am
Ο Χολαργός έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και ήταν και εύστοχος

Δεν διαβάζω καν τα υπόλοιπα ποστ.
Απότι φαίνεται σε άλλο ματς είχα πάει 😂
Όταν έπρεπε να είναι εύστοχη (στο τέλος του παιχνιδιού) ήταν και με δύσκολα σουτ!! μπορεί να μην το έγραψα σωστά στο πρώτο μου ποστ, επηρεασμένος από το τέλος του αγώνα, ΛΑΘΟΣ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ!

Τώρα στο overall του αγώνα με 88 πόντους (δεν την λες με τίποτα άστοχη)! Το ότι δεν έβαλε τα τριποντά που βάζει συνήθως είναι ότι μάλλον έπαιζε και άλλη ομάδα στο γήπεδο που την είχε διαβάσει καλά και αυτοί που τα βάζουν ήταν καλυτέρα μαρκαρισμένοι αυτή τη φορά.
Την αστοχία ενός παίχτη την βλέπεις αν χάσει το αμαρκάριστο! δεν θυμάμαι ο Ιωακειμίδης να έχασε κάποιο αμαρκάριστο! Τώρα αν τα έριχναν με το χρόνο να πιέζει ή στο run & gun, το λογικό είναι ότι θα το χάνεις (με σχεδόν πάντα ψηλότερο παίχτη στην άμυνα)!

Αν τώρα εσένα σου έκανε εντύπωση η αστοχία του Χολαργού στα τριποντά και όχι οι +15 χαμένες βολές της Νέας Ιωνίας σε ματς που ήταν 83-80 στα 30sec πριν το τέλος, μπορεί να έβλεπες και άλλο ματς!

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 2:08 pm

N.I.2022 έγραψε:
Τετ Μαρ 15, 2023 10:42 am
Δεν έπαιζε μόνος του ο Χολαργός!! Το ότι δεν έπαιζε καλά και ότι αγχώθηκε μάλλον πιστεύω ότι οφείλετε στο παιχνίδι της Νέας Ιωνίας και στον τρόπο που τον είχε διαβάσει και αμύνθηκε!
Δεν ξύπνησαν το πρωί αγχωμένοι οι παίχτες του Χολαργού επειδή θα έπαιζαν το βραδύ, το παιχνίδι της Νέας Ιωνίας τους άγχωσε.
Είδαν ότι μετά το μπαμ, που κάνει συνήθως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αντίπαλος ανέκαμψε και δεν ήταν μαθημένοι και αυτο τους άγχωσε!
Το ότι ο Ιωακειμίδης δεν έβαλε όσα βάζει δεν οφείλετε σε αστοχία του (τα ελευθέρα που πήρε τα έβαλε και όχι μόνο τα ελεύθερα!!) αλλά στο ότι ο παίχτης που τον μάρκαρε δεν πήγαινε ποτέ για βοήθεια και ούτε έκλεινε μέσα, τον έβγαλαν από την άνεση του!!

Τώρα για φάουλ να μην μιλάμε καλύτερα οι ψηλοί του Χολαργού στη ρακέτα σε κάθε φάση έκαναν φάουλ και στην επίθεση σχεδόν πάντα κινητό σκριν με αποκορύφωμα στα 39’’:7 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:59:40 στο video του αγώνα – αξίζει να το δείτε) με το σκορ στο 83-80 στη φάση με το καλάθι και φάουλ του Ιωακειμίδη.
Το ότι ο Χολαργός με τα λεφτά που έχει ρίξει για να φτιάξει αυτή την καλή ομάδα ανόδου δεν πήρε και έναν καλό ψηλό δεν είναι δικαιολογία τα φάουλ ! τα έκανε, έτσι μπορούσε να παίζει στην άμυνα έτσι έπαιξε! Το 11 του Χολαργού έπρεπε να έχει βγει με 5 φάουλ από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου!

Το ότι ο Μαυροειδάκος έγραψε 6, είναι γιατί όπως πήγε το παιχνίδι πήρε αυτός πολλά σουτ, κάποιοι άλλοι που τα βάζουν δεν πήραν κανένα !! Δες τα συνολικά τριποντά της Νέας Ιωνίας που είναι στο μέσο ορό της! Εξάλλου και η Νέα Ιωνία είναι ομάδα που παρόλο που έχει ψηλούς σουτάρει πολύ τρίποντο (χα χα σουτάρουν και οι ψηλοί).

Εμένα αυτό το παιχνίδι μου έδειξε (όπως λέει και ο φίλος Anubis) ότι η Νέα Ιωνία είναι καλύτερη ομάδα στο πλάνο και στο διάβασμα του παιχνιδιού για το πως θα αντιμετωπίσει την κάθε ομάδα (η μια ήττα που έκανε από την Λυκοβρυση έγινε γιατί απλά, κακός δεν την υπολόγιζαν τότε και δεν είχαν ετοιμαστεί για αυτήν) και ότι έγινε καλύτερη μέσα στη χρονιά με μόνο μειονέκτημα (για την κατηγορία Α’ ΕΣΚΑ) ότι δεν έχει έναν καλό καθαρο άσσο να μοιράσει μπαλα σε σετ παιχνίδι!!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ - Ο Χολαργός έχει μια τριάδα παιχτών επιπέδου Α2 + και τελικά αυτοί επικρατήσαν, με τις διεισδύσεις του Καλαντζή και τα σουτ του Ιωακειμίδη στο τέλος (οι καλοί παίχτες επικρατήσαν τις καλής ομάδας) και εγώ περίμενα ότι το παιχνίδι θα είχε κριθεί και πιο πριν.

Φίλε abovetherim να ξέρεις ότι απολαμβάνω την μπασκετικη μας «αντιπαράθεση» και ιδικά επειδή είναι σε επίπεδο αγώνων που χαίρομε να παρακολουθώ!
Εντάξει, εγώ δεν την απολαμβάνω και τόσο, κυρίως επειδή σε ότι σου έχω πει, έχω μιλήσει με στοιχεία και αριθμούς και στατιστική, ενώ εσύ πετάς ένα "Ο Χολαργός ήταν καλός και εύστοχος" και καθάρισες :)
Θα ήθελα πραγματικά να μου πεις, πέρα από τα δύο γκαρντ, ποιοι είναι "οι άλλοι που παίρνουν πολλά τρίποντα και τα βάζουν στα άλλα ματς και σ' αυτό δεν πήραν κανένα", όπως λες. Με στοιχεία από τα φύλλα αγώνα που αναρτά η ΕΣΚΑ, γιατί εγώ από εκεί σου απάντησα ότι ο Μαυροειδάκος δεν έχει ξαναβάλει 6 με τέτοιο ποσοστό και ότι τα 10 συνολικά του Χολαργού είναι από τα λιγότερα που έχει σε φετινό παιχνίδι.
Για την άμυνα σου είπα πριν, όλο ζώνη και 4η περίοδος 1 μαν του μαν, 4 ζώνη, πως θες να πάρει αμαρκάριστο σουτ;

Τέλος πάντων, επειδή αναφέρεσαι συνεχώς στις βολές και ευτυχώς είχαμε την απεργία σήμερα, έκατσα κι έτρεξα στα γρήγορα το ματς στο βίντεο και μέτρησα.
Η Ιωνία έχει σταθεί 15 φορές στη γραμμή των βολών. 4 στην 1η, 6 στη 2η, 3 στην 3η και 3 στην 4η, με τελευταία τις 2/3 του Μάντακα. Ευστοχία: 3/7, 4/9, 3/6, 3/6, σύνολο 13/28, 15 χαμένες, οι 6 από αυτές στο 2ο ημίχρονο, μόλις οι 3 στην τελευταία περίοδο που κρίνεται το ματς.
Ο Χολαργός έχει πάει 13 φορές στη γραμμή : 2 στην 1η, 5 στη 2η, 2 στην 3η, 4 στην 4η με τελευταία τη 1/1 στο φάουλ-γκολ. Έχει 3/3, 8/10, 3/4, 5/6. Σύνολο 19/23.

Επειδή λοιπόν το αναφέρεις συνεχώς, να σου πω ότι ένα στατιστικό στοιχείο πρέπει να μάθεις να το διαβάζεις σωστά (βολές 3ης και 4ης περιόδου Ιωνίας). Εκτός αν πιστεύεις ότι τα παιχνίδια δεν κρίνονται στο 3ο και πόσο μάλλον στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά στο 2ο, εκεί που η Ιωνία έχασε τις περισσότερες.
Σκορ 2ου δεκαλέπτου, όπου η Ιωνία έχασε τις περισσότερες, ανά δύο λεπτά: 22-17 10', 29-22 12', 34-27 14', 44-30 16' (η μέγιστη διαφορά αν θυμάμαι), 44-36 18', 46-39 ημίχρονο.

Ελπίζω να πείστηκες ότι οι χαμένες βολές δεν έκριναν τον τελικό νικητή, στο χρονικό σημείο που χάθηκαν και πραγματικά αν θες να βοηθήσεις στη συζήτηση, γιατί εγώ δεν θα ξανασχοληθώ-ξαναποστάρω για το συγκεκριμένο ματς, δες κι εσύ το βίντεο και μέτρα κανένα στατιστικό, τρίποντα, ριμπάουντ επιθετικά, κλεψίματα, για να τεκμηριώνεις αυτό που λες.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 3:09 pm

Φίλε μου σταματάω και εγώ την κουβέντα γιατί εσύ την στατιστική την διαβάζεις όπως θέλεις και μόνο σε αυτά τα κομμάτια της που θέλεις …

Το ότι όταν πήγαινε η μπάλα μέσα στη ρακέτα του Χολαργού έπεφταν στον ψηλό τρεις (3) και εμμέναν 2 να σουτάρουν αμαρκάριστοι, το overplay στον Ιωακειμίδη, δεν φαίνεται στη στατιστική όπως και αλλά … (και ούτε η ζώνη είναι κάτι το κακό …έτσι το παρουσιάζεις, δεν έπαιζαν μίνι ή παμπαίδες)!!
Αυτό λέω ότι η Νέα Ιωνία είναι πιο δουλεμένη ομάδα σε σχέση με το υλικό που έχει και ότι μπορεί να διαβάζει τα παιχνίδια που κυκλώνει και να τα παίζει ανάλογα!

Ακόμα το ότι η μια ομάδα έπαιζε επίθεση μέσα στη ρακέτα και στην άμυνα ζώνη και παρόλα αυτά οι βολές ήταν σχεδόν οι ιδίες το περνάς στο ντούκου! Ο φίλος Anubis από το πρώτο του σχόλιο κάνει την αναφορά … αλλά εδώ δεν κάνει να μιλάμε για τα αυταπόδειχτα!
Anubis «Πολύ ωραίο παιχνίδι, πολλή γκρίνια στην κερκίδα στο β ημίχρονο και δικαιολογημένα παράπονα από τους φιλοξενούμενους»

Δεν έγραψα ποτέ ότι η Νέα Ιωνία είναι καλύτερη ομάδα overall από Χολαργό για να κάνουμε τις στατιστικές αναλύσεις.
Το ότι ο Χολαργός είναι πολύ καλύτερη ομάδα (είναι πολύ καλύτερος από οποιαδήποτε ομάδα φέτος στην ΕΣΚΑ) … στο έχω ξανά πει και με έναν καλό ψηλό θα στεκόταν ανετά Β’ Εθνική (την παρακολουθώ έχω τρεις ομάδες στην γειτονιά μου).

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούσε ΟΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΤΗΚΕ να το χάσει.

Η διαφωνία μας είναι ότι η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των ομίλων (πέρα από Χολαργό) δεν ήταν και τόσο μεγάλη που να μην επιτρέπει στην Νέα Ιωνία να χτυπήσει δεύτερη θέση αφού είχε το πλεονέκτημα του +2 από τον Πανελλήνιο, αυτό φάνηκε και στο Χολαργό και στο Ρουφ και την πρώτη αγωνιστική.

ΥΓ- φυσικά με φάσεις όπως στα 39’’:7 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:59:40 στο video του αγώνα – αυτό πιστεύω ότι δεν θα σου ξέφυγε) … δεν θα έχει τύχη, αλλά τότε μιλάμε για άλλες καταστάσεις.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 3:17 pm

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 16, 2023 3:09 pm
Φίλε μου σταματάω και εγώ την κουβέντα γιατί εσύ την στατιστική την διαβάζεις όπως θέλεις και μόνο σε αυτά τα κομμάτια της που θέλεις …

Το ότι όταν πήγαινε η μπάλα μέσα στη ρακέτα του Χολαργού έπεφταν στον ψηλό τρεις (3) και εμμέναν 2 να σουτάρουν αμαρκάριστοι, το overplay στον Ιωακειμίδη, δεν φαίνεται στη στατιστική όπως και αλλά … (και ούτε η ζώνη είναι κάτι το κακό …έτσι το παρουσιάζεις, δεν έπαιζαν μίνι ή παμπαίδες)!!
Αυτό λέω ότι η Νέα Ιωνία είναι πιο δουλεμένη ομάδα σε σχέση με το υλικό που έχει και ότι μπορεί να διαβάζει τα παιχνίδια που κυκλώνει και να τα παίζει ανάλογα!

Ακόμα το ότι η μια ομάδα έπαιζε επίθεση μέσα στη ρακέτα και στην άμυνα ζώνη και παρόλα αυτά οι βολές ήταν σχεδόν οι ιδίες το περνάς στο ντούκου! Ο φίλος Anubis από το πρώτο του σχόλιο κάνει την αναφορά … αλλά εδώ δεν κάνει να μιλάμε για τα αυταπόδειχτα!
Anubis «Πολύ ωραίο παιχνίδι, πολλή γκρίνια στην κερκίδα στο β ημίχρονο και δικαιολογημένα παράπονα από τους φιλοξενούμενους»

Δεν έγραψα ποτέ ότι η Νέα Ιωνία είναι καλύτερη ομάδα overall από Χολαργό για να κάνουμε τις στατιστικές αναλύσεις.
Το ότι ο Χολαργός είναι πολύ καλύτερη ομάδα (είναι πολύ καλύτερος από οποιαδήποτε ομάδα φέτος στην ΕΣΚΑ) … στο έχω ξανά πει και με έναν καλό ψηλό θα στεκόταν ανετά Β’ Εθνική (την παρακολουθώ έχω τρεις ομάδες στην γειτονιά μου).

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούσε ΟΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΤΗΚΕ να το χάσει.

Η διαφωνία μας είναι ότι η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των ομίλων (πέρα από Χολαργό) δεν ήταν και τόσο μεγάλη που να μην επιτρέπει στην Νέα Ιωνία να χτυπήσει δεύτερη θέση αφού είχε το πλεονέκτημα του +2 από τον Πανελλήνιο, αυτό φάνηκε και στο Χολαργό και στο Ρουφ και την πρώτη αγωνιστική.

ΥΓ- φυσικά με φάσεις όπως στα 40’’:2 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:45:10 στο video του αγώνα – αυτό πιστεύω ότι δεν θα σου ξέφυγε) … δεν θα έχει τύχη, αλλά τότε μιλάμε για άλλες καταστάσεις.


0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 3:34 pm

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 16, 2023 3:09 pm
Φίλε μου σταματάω και εγώ την κουβέντα γιατί εσύ την στατιστική την διαβάζεις όπως θέλεις και μόνο σε αυτά τα κομμάτια της που θέλεις …

Το ότι όταν πήγαινε η μπάλα μέσα στη ρακέτα του Χολαργού έπεφταν στον ψηλό τρεις (3) και εμμέναν 2 να σουτάρουν αμαρκάριστοι, το overplay στον Ιωακειμίδη, δεν φαίνεται στη στατιστική όπως και αλλά … (και ούτε η ζώνη είναι κάτι το κακό …έτσι το παρουσιάζεις, δεν έπαιζαν μίνι ή παμπαίδες)!!
Αυτό λέω ότι η Νέα Ιωνία είναι πιο δουλεμένη ομάδα σε σχέση με το υλικό που έχει και ότι μπορεί να διαβάζει τα παιχνίδια που κυκλώνει και να τα παίζει ανάλογα!

Ακόμα το ότι η μια ομάδα έπαιζε επίθεση μέσα στη ρακέτα και στην άμυνα ζώνη και παρόλα αυτά οι βολές ήταν σχεδόν οι ιδίες το περνάς στο ντούκου! Ο φίλος Anubis από το πρώτο του σχόλιο κάνει την αναφορά … αλλά εδώ δεν κάνει να μιλάμε για τα αυταπόδειχτα!
Anubis «Πολύ ωραίο παιχνίδι, πολλή γκρίνια στην κερκίδα στο β ημίχρονο και δικαιολογημένα παράπονα από τους φιλοξενούμενους»

Δεν έγραψα ποτέ ότι η Νέα Ιωνία είναι καλύτερη ομάδα overall από Χολαργό για να κάνουμε τις στατιστικές αναλύσεις.
Το ότι ο Χολαργός είναι πολύ καλύτερη ομάδα (είναι πολύ καλύτερος από οποιαδήποτε ομάδα φέτος στην ΕΣΚΑ) … στο έχω ξανά πει και με έναν καλό ψηλό θα στεκόταν ανετά Β’ Εθνική (την παρακολουθώ έχω τρεις ομάδες στην γειτονιά μου).

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούσε ΟΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΤΗΚΕ να το χάσει.

Η διαφωνία μας είναι ότι η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των ομίλων (πέρα από Χολαργό) δεν ήταν και τόσο μεγάλη που να μην επιτρέπει στην Νέα Ιωνία να χτυπήσει δεύτερη θέση αφού είχε το πλεονέκτημα του +2 από τον Πανελλήνιο, αυτό φάνηκε και στο Χολαργό και στο Ρουφ και την πρώτη αγωνιστική.

ΥΓ- φυσικά με φάσεις όπως στα 39’’:7 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:59:40 στο video του αγώνα – αυτό πιστεύω ότι δεν θα σου ξέφυγε) … δεν θα έχει τύχη, αλλά τότε μιλάμε για άλλες καταστάσεις.

Άμα λέω εγώ ότι με τους αριθμούς δεν τα πας καλά, κάτι ξέρω.
Το βίντεο του αγώνα που παραθέτεις, τελειώνει στο 1.53.44, δεν υπάρχει 1.59.40 που γράφεις, παρ' όλα αυτά επειδή ξέρω για ποιά φάση μιλάς και δεν υπεκφεύγω θα σου πω ότι τέτοιες φάσεις στα πικ γίνονται 20 σε κάθε ματς για κάθε ομάδα, σφυρίζονται 2, και ίσως ο παίκτης της Ιωνίας να είχε πάρει το σφύριγμα αν δεν έκανε φλόπινγκ στα όρια της τεχνικής ποινής. Όταν τινάζεσαι μέχρι το γραμμή του κέντρου, συνήθως δεν κερδίζεις τίποτα. Δεν τον είδα πάντως, όταν κατέβαζε τη μπάλα, έκανε μπάσιμο για καλάθι ή ποστάριζε, να έπεφτε τόσο εύκολα, όπως εκεί που λες. Συμπεραίνω λοιπόν ότι πήγε να πάρει το σφύριγμα και λογικά δεν του το έδωσαν.
Και όχι μόνο αυτό. Ο διαιτητής χαρίζει το Τ στο Ζήβα ο οποίος έχει μπει όλος μέσα για διαμαρτύρεται μέχρι που δίνεται τάιμ άουτ για τη φάση που λες, στην οποία ο Ιωακειμίδης αστοχεί στο τρίποντο, άρα ο Χολαργός δεν παίρνει τίποτα και στη συνέχεια δίνουν 3 βολές στον Μάντακα που δεν τον ακουμπάει κανείς.
Αν ήσουν έξυπνος και ήξερες λίγο μπάσκετ, αυτό για το οποίο θα έπρεπε να φωνάζει η ομάδα σου, είναι το φάουλ-γκολ του Ιωακειμίδη, ο οποίος πέφτει ο ίδιος πάνω στον παίκτη της Ιωνίας που παραμένει στον κύλινδρό του.
Επίσης συμφωνώ απόλυτα με ότι έχεις υπογραμμίσει, ναι, μέχρι εκεί το συζητάμε. Ότι ένα ματς, μπορούσε να το "κλέψει" όπως πήγε. Γιατί είναι αυτό που έλεγες κι εσύ πριν από το ματς, να είναι οι γηπεδούχοι κακοί, άστοχοι, όπως λέει και ο Anubis τον οποίο ανέφερες πριν και η άλλη να τα βάλει όλα από μακριά, όπως και έκανε.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 16, 2023 4:43 pm

Φίλε να το ξανά δεις … ναι έκανα λάθος είναι (40’’:2 πριν την λήξη του παιχνιδιού (1:45:10 στο video του αγώνα)
– με το σκορ στο 83-80 ο παίχτης πάει να κάνει το σκριν με τα πόδια εντελώς ανοιχτά και σπρώχνει τον αμυντικό με τα δυο χεριά όταν πάει να περάσει (μόνο η κίνηση να απλώσεις χεριά στον αντίπαλο στο σκριν είναι φάουλ!!), όλα αυτά μπροστά στα ματιά του διαιτητή που θα μπορούσε να δώσει την τεχνική ποινή στον Ζηβα αλλά προφανώς θα ντράπηκε με αυτό που δεν είχε σφυρίζει!
Στη συνέχεια της φάσεις αστοχεί ο Χολαργός αλλά παίρνει το επιθετικό και βάζει το καλάθι και φάουλ ο Ιωακειμίδης και το πάει στο 86-80 (στην ιδιά επίθεση).
Μετά όντος το φάουλ που έδωσαν στον παίχτη της Νέας Ιωνίας στο τρίποντο δεν ήταν, αλλά τη σημασία είχε τότε στο 86-80??!
Αυτο το φάουλ στο σκριν θα το έδινε και ο προπονητής του Χολαργού, το φαουλ που λες του Ιωακειμίδη μετά άντε να του στερούσε την βολή γιατί είχε αφήσει την μπάλα πριν πέσει στον αμυντικό.

Τώρα αν μου πεις ότι έχω άδικο στο ότι σε κάθε φάση μέσα στη ρακέτα ο Χολαργός δεν έπαιζε πάνω από το όριο του φάουλ, αλλά δεν υπήρχε η ιδιά διαιτητική αντιμετώπιση και στην άλλη μεριά τι να πω!
Αυτό το γραφώ γιατί μου έκανες αναφορά για το πρόβλημα των ψηλών του Χολαργού με τα φάουλ … αλλά όπως έπαιζαν στην άμυνα μάλλον τους σφύριξαν και λίγα!

0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Μαρ 21, 2023 11:32 pm

Σιγή βλέπω.., τι έγινε βρε παλικάρια???
Δεν πήγαμε γήπεδο Δευτέρα ?? :hoho:

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 5:36 am

Popay έγραψε:
Τρί Μαρ 21, 2023 11:32 pm
Σιγή βλέπω.., τι έγινε βρε παλικάρια???
Δεν πήγαμε γήπεδο Δευτέρα ?? :hoho:
Όχι, βλέπαμε Έτερος Εγώ που είχε ωραίο επεισόδιο.
Εσύ πήγες;

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 9:58 am

Πήγα εγώ και είδα το Άγιοι – Ν. Ιωνία, ήταν και νωρίς και βόλευε!
Έκανες καλά που είδες το « Έτερος Εγώ» ήταν η κακοποίηση του μπάσκετ.

Έχω δει την Νέα Ιωνία σε εφτά (7) παιχνίδια!! και αυτό είναι μακράν το χειρότερο της, που έχω δει! Το μόνο της καλό το σωστό διάβασμα σε όλον τον αγώνα στην άμυνα πάνω στον πολύ καλό ψηλό τον Αγίων.

Δυνατή και γρήγορη ομάδα οι Άγιοι αλλά έως εκεί.

Η Νέα Ιωνία ήταν αλλού, πολλά λάθη. Πολλά αψυχολόγητα άστοχα σουτ, παρόλο που όταν έβγαινε η εξτρά πάσα στον ελεύτερο τα έβαζαν, αλλά τις πιο πολλές φορές δεν την έβγαζαν, στο τέλος κατά την γνώμη μου το πήραν γιατί έσφιξαν πολύ την άμυνα και κέρδισαν και κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ.

Τώρα έρχεται το κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα της με τον Πανελλήνιο.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 128
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 2:24 pm

N.I.2022 έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 9:58 am
Πήγα εγώ και είδα το Άγιοι – Ν. Ιωνία, ήταν και νωρίς και βόλευε!
Έκανες καλά που είδες το « Έτερος Εγώ» ήταν η κακοποίηση του μπάσκετ.

Έχω δει την Νέα Ιωνία σε εφτά (7) παιχνίδια!! και αυτό είναι μακράν το χειρότερο της, που έχω δει! Το μόνο της καλό το σωστό διάβασμα σε όλον τον αγώνα στην άμυνα πάνω στον πολύ καλό ψηλό τον Αγίων.

Δυνατή και γρήγορη ομάδα οι Άγιοι αλλά έως εκεί.

Η Νέα Ιωνία ήταν αλλού, πολλά λάθη. Πολλά αψυχολόγητα άστοχα σουτ, παρόλο που όταν έβγαινε η εξτρά πάσα στον ελεύτερο τα έβαζαν, αλλά τις πιο πολλές φορές δεν την έβγαζαν, στο τέλος κατά την γνώμη μου το πήραν γιατί έσφιξαν πολύ την άμυνα και κέρδισαν και κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ.

Τώρα έρχεται το κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα της με τον Πανελλήνιο.
Για να σε τσιγκλίσω πάντως λίγο, φίλος πολύ μπασκετικός που ήταν εκεί σε όλο το ματς, όταν τον ρώτησα χθες τι έγινε, μου είπε ότι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, τα σπόρια πήγαν όλα με ωραίο τρόπο στην Ιωνία, με τρόπο που δεν "σηκώνει" διαμαρτυρία από τους γηπεδούχους. Ξαναλέω δεν έχω προσωπική εικόνα, ούτε έχω δει κάτι.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 2:48 pm

abovetherim έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 2:24 pm
N.I.2022 έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 9:58 am
Πήγα εγώ και είδα το Άγιοι – Ν. Ιωνία, ήταν και νωρίς και βόλευε!
Έκανες καλά που είδες το « Έτερος Εγώ» ήταν η κακοποίηση του μπάσκετ.

Έχω δει την Νέα Ιωνία σε εφτά (7) παιχνίδια!! και αυτό είναι μακράν το χειρότερο της, που έχω δει! Το μόνο της καλό το σωστό διάβασμα σε όλον τον αγώνα στην άμυνα πάνω στον πολύ καλό ψηλό τον Αγίων.

Δυνατή και γρήγορη ομάδα οι Άγιοι αλλά έως εκεί.

Η Νέα Ιωνία ήταν αλλού, πολλά λάθη. Πολλά αψυχολόγητα άστοχα σουτ, παρόλο που όταν έβγαινε η εξτρά πάσα στον ελεύτερο τα έβαζαν, αλλά τις πιο πολλές φορές δεν την έβγαζαν, στο τέλος κατά την γνώμη μου το πήραν γιατί έσφιξαν πολύ την άμυνα και κέρδισαν και κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ.

Τώρα έρχεται το κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα της με τον Πανελλήνιο.
Για να σε τσιγκλίσω πάντως λίγο, φίλος πολύ μπασκετικός που ήταν εκεί σε όλο το ματς, όταν τον ρώτησα χθες τι έγινε, μου είπε ότι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, τα σπόρια πήγαν όλα με ωραίο τρόπο στην Ιωνία, με τρόπο που δεν "σηκώνει" διαμαρτυρία από τους γηπεδούχους. Ξαναλέω δεν έχω προσωπική εικόνα, ούτε έχω δει κάτι.
Φίλε η διαιτησία ήταν στο πνεύμα του αγώνα …χαλιά!! αλλά και για τους δυο, στο τέλος αφήσαν το πιο δυνατό μαρκάρισμα και στους δυο και μπορεί να ευνόησε την Νέα Ιωνία αυτή η κατάσταση, αλλά στα 2 λεπτά από την λήξη η μπάλα βγαίνει ολοκάθαρα από το πόδι του ψηλού των Αγίων (αυτός πήγε να γυρίσει άμυνα) και οι διαιτητές του έδωσαν την μπάλα, άσε που σε όλο το ματς ο ψηλός τον Αγίων ήταν σχεδόν πάντα 3sec αλλά δεν του σφύριζαν κανένα … έως και ο προπονητής του στο timeout (καθόμουν από πάνω) του είπε να το προσέξει!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”