Α’ ΕΣΚΑ (2022 - 2023) - PLAY OFF - ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΟΔΟΥ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
d.jeik

senior
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2014 12:30 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: δημητρης διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 12, 2023 11:36 am

N.I.2022 έγραψε:
Τρί Απρ 11, 2023 9:08 am
Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Όπως έχω γράψει πολλές φορές ο Χολαργός είναι ομάδα επιπέδου Β’ Εθνικής, που με έναν καλό ψηλό θα στεκόταν ανετά σε αυτή την κατηγορία.
Το 100% η αγωνιστική ποιότητα του Χολαργού βασίζετε στον Καλαϊτζή, κυρίως δημιουργικά αλλά και εκτελεστικά όταν χρειάζεται, παίχτης που αν είχε άλλους 5 πόντους θα στεκόταν και Α1.
Ακόμα ο Χολαργός έχει άλλους 2 παίχτες που θα στέκονταν και στην Α2 πράγμα που του δίνει αυτή την ποιότητα να έχει πάντα μέσα στην ομάδα παίχτες που διαβάζουν καλά το παιχνίδι και δεν πανικοβάλλονται στην πίεση.

Για το χτεσινό παιχνίδι… χτες μπήκε στο ματς η Νέα Ιωνία φουριόζα και βρέθηκε να είναι μπροστά με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά.
Μετά το ταιμ-ουτ ο Χολαργός άλλαξε το τσιπακι και άρχισε να παίζεις μια τρομερή άμυνα πολύ καλά διαβασμένη και αυτή έκρινε το παιχνίδι.
Και πάλι οι παίχτες, συνήθεις ύποπτοι, του Χολαργού δεν βάλανε τα τρίποντα γιατί το μαρκάρισμα πάνω τους ξανά δούλεψε … αλλά ο Χολαργός νίκησε με 30 πόντους διαφορά!! γιατί δεν άφησε την Νέα Ιωνία να κάνει το παιχνίδι που της αρέσει όπως έγινε στο πρώτο παιχνίδι (και όχι επειδή τότε ήταν άστοχος) και έπαιξε αυτός με υπομονή για να βρει την καλύτερη επιλογή.
Το γήπεδο κατηφόρισε! Τα γκαρντ της Νέας Ιώνιας κρατούσαν πολύ ώρα την μπάλα στα χεριά και όταν την πάσαραν συνήθως ήταν σκοτωμένη η πάσα. Ολοφάνερα η άμυνα του Χολαργού είχε διαβάσει ότι η πρώτή επιλογή των γκαρντ της Νέας Ιωνίας είναι να επιτεθούν και μετά να πασάρουν, έστελνε τη βοήθεια πάνω τους, και όχι στους ψηλούς όπως έκανε στο πρώτο ματς και έτσι μπόρεσε να κάνει και κλεψίματα και να τους οδηγήσεις σε σκοτωμένες αποφάσεις.

Η διαιτησία πολύ καλή ειδικά από την κ. Τσαρουχά που πολλές φορές εξηγούσε και τα σφυρίγματα της …ιδικά στους παίχτες του Χολαργού σε πιασίματα και τραβήγματα τους μέσα στη ρακέτα.
Εγώ τον Ζηβα τον είχα με μια παρατήρηση και ξαφνικά τον είδα να αποβάλετε. Άκουσα ότι έγινε λόγο λογομαχίας με την Τσαρούχα γιατί δεν πίρε αυτή πάνω της (σαν Α’ διαιτητής) απόφαση άλλου διαιτητή.

Το δικαιολογημένο παράπονο τον φίλαθλων και παραγόντων της Νέας ιώνιας ότι στα παιχνίδια της με Γαλάτσι και Χολαργό τα σφύριζαν 50-50 με διαιτητή Α1, ενώ στο ντέρμπι με Πανελλήνιο που θα έκρινε πολλά το σφύριζαν οι …

ΥΓ – ήρθα όταν ο αγώνας ήταν στο τζαμπολ και βρήκα δύσκολα να κάτσω. Πολύ Αστυνομία για ματς Α’ ΕΣΚΑ και όντος μου το είπε ο φίλος που μπήκε μετά από εμένα (έψαχνε να παρκάρει) είχαν μαζευτεί 15-20 περίεργοι στην πλατεία έξω από το γήπεδο.
Στο ημίχρονο που αυτό ακούστηκε, σε συζήτηση που ήμουν λαθρακουστης ,άκουσα κάτι από παράγοντα / προπονητή σε πηγαδακι, που με βρίσκει 100% σύμφωνο, σχετικά με τα έκτροπα στο Χολαργός - Λυκοβρυση!
< … τι κουραφέξαλα είναι αυτά και να επαναληφθεί το ματς μεθαύριο … αποδεδειγμένα το ματς δεν διακόπηκε λόγο υπαιτιότητας των οπαδών και των δυο ομάδων !! Από τη στιγμή που λόγο βαθμολογίας δεν θα επηρεαστεί και κανείς !έπρεπε να μηδενιστούν και οι δυο ομάδες για αυτό το ματς … >
ο Χολαργός πάλυ θα ανέβαινέ σαν πρώτος, αλλά η ΕΣΚΑ θα είχε δώσει ένα καλό μήνυμα για αποφυγή παροιμιών καταστάσεων στο μέλλον.
βρισκω υπερβολικη την προσεγγιση για το επιπεδο της ομαδας του κοχ κ καποιων παικτων.σιγουρα ειναι η καλυτερη ομαδα κ σιγουρα εχει καποιους παιχτες για πιο πανω κατηγορια.ομως φετος η εσκα κατα την γνωμη μου ηταν η λιγοτερο ανταγωνιστικη των τελευταιων χρονων κ σιγουρα καποιος ποιο ευκολα μπορει να ξεχωρισει.η μεγαλη διαφορα με τις υπολοιπες ομαδες ειναι οτι ο χολαργος παιζει μια κ 2 ταχυτητες πανω απο τους υπολοιπους . λογος οτι κανουν κ πρωινες προπονησεις κ γενικα ενα προπονητικο προγραμμα που δεν εχει σχεση με ερασιτεχνικο επιπεδο. αρα ολα γινονται πιο ευκολα.αρκετοι παιχτες ηταν περσυ στο ποσειδωνα με τον ιδιο προπονητη κ δεν τοσο επιδραστικη στους αγωνες.θα εχει ενδιαφερον του χρονου κ η α εσκα κ οι γ εθν. διοτι θα υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος κ δεν θα μπορεις να παιζεις με 5 παιχτες κ οι υπολοιποι να απλα να συμμετεχουν.

0
Άβαταρ μέλους
goodfor

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 7:41 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αττικής
Αγαπημένος παίκτης: Draz. Petrovic
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 13, 2023 8:09 am

[media][/media]
35 - 50 lykoi.jpg
35 - 50 lykoi.jpg (8.77 KiB) Προβλήθηκε 1373 φορές
Δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον το χθεσινό παιχνίδι του ΧΟΛΑΡΓΟΥ με τους ΛΥΚΟΥΣ.
Στο παιχνίδι με τη διακοπή στα 35 – 42 οι ΛΥΚΟΙ είχαν πιάσει την καλύτερη τους απόδοση στη σεζόν & αισθάνθηκαν ότι τους πήραν τη μπουκιά απ το στόμα & αδικήθηκαν. Ήθελαν να αποδείξουν ότι δίκαια βρίσκονται στα πλεη οφ ανόδου.Χθες όμως κατάφεραν να έλθουν πάλι στο ίδιο mood & να κερδίσουν με 82 – 85, αφού είχαν φτάσει να προηγούνται ακόμη και με 50 – 75.Αν δεν κάνω λάθος ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ είχε να χάσει από 24/3/22 στην Πετρούπολη απο τον ΑΡΗ.Πέρα από όλα αυτά ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ αποδεδειγμένα είναι η καλύτερη ομάδα της ΕΣΚΑ με διαφορά και δίκαια ανεβαίνει στη Γ’ ΕΘΝΙΚΗ.
Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και αισιοδοξία.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Απρ 13, 2023 9:30 am

Άραγε οι Λύκοι θα πιάσουν και ανάλογη απόδοση στο γήπεδο τους αυτή τη φορά και απέναντι στον Πανελλήνιο στις 24/04/2023, οπότε και σε περίπτωση νίκης της Νέας Ιωνίας με τους Αγίους (όχι εύκολο) να οδηγηθούμε σε έναν μεγάλο τελικό για την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ στης 08/05/2023 Πανελλήνιου – Νεας Ιωνίας??

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 25, 2023 11:13 am

Τελικά τα φαβορί δικαιολόγησαν την φήμη και δυναμική τους και ο Χολαργός ανεβαίνει απευθείας στην Γ’ Εθνική και ο Πανελλήνιος πάει στα μπαράζ.
Δεν ξέρω την δυναμικότητα της ομάδας από Θεσσαλονίκη αλλά με τον δεύτερο της ΕΣΚΑΝΑ (που παρακολουθώ) δεν νομίζω να έχει πρόβλημα (και μακάρι να ανεβεί για να σώσει και μια ομάδα της ΕΣΚΑ από τον υποβιβασμό “σφαγη”).

Σχετικά με το χτεσινό ματς Νέα Ιωνία – Άγιοι Ανάργυροι, το παιχνίδι ξεκίνησε με όλους της Νέας Ιωνίας να είναι με το μυαλό στην Πεύκη που σε αγώνα κεκλισμένων των θυρών (λογικό) έπαιζε Λυκοβρυση – Πανελλήνιος, αγώνας που είχε αρχίσει μισή ώρα πριν.
Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Ιωνία μπήκε δυναμικά πίεσε και έπαιξε ωραίο μπάσκετ εγκλωβίζοντας τους Αγίους με τη διαφορά να φτάνει στους +15 και να κλείνει το ημίχρονο με +11.
Στο Δεύτερο ημίχρονο οι Άγιοι μπήκαν δυναμικά και με δυο τριποντά μείωσαν στους 5. Αλλά μετά η Ιωνία ανέβασε ξανά τη διαφορά και το έλεγχε.

Στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου έφτασαν τα νέα από Πεύκη για την επικράτηση του Πανελλήνιου και παίχτες και σταφ αρχίσαν να σκέπτονται την ήττα που είχαν στο Γαλάτσι παρά το ματς που παιζόταν.
Άθλιο μπάσκετ , αβίαστά λάθη επει λαθών και ο καθένας να κάνει τα δικά του!!
το μόνο πραγματικά αξιόλογο του τέταρτου δεκάλεπτου ήταν η ΟΣΚΑΡΙΚΗ παράσταση του ψηλού των Αγίων που έδειξε και την αφέλεια και παντελή ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ από τους διαιτητές (που έως αυτή τη στιγμή το είχαν πάει καλά …μετά δεν είχε έτσι η αλλιώς σημασία) :roofl:
στα 2,5 τελευταία λεπτά με το παιχνίδι στην ισοπαλία η Νέα Ιωνία αλλού για αλλού έχασε τρεις φορές μπάλα (λάθη / κλεψίματα) και 2 καλάθια από κάτω και λογικά έχασε και το παιχνίδι.

Και για επίλογο για να είμαι απόλυτα ειλικρινής η Νέα Ιώνια που παρουσιάστηκε στο παρκε μετά από την εντός έδρας ήττα της από Πανελλήνιο (άσχετα το πώς προήρθε αυτή) ΔΕΝ δικαιούτο άνοδό (μέσω των μπαράζ)! :wave:

0
abovetherim

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μάιος 09, 2023 7:26 am

Βόλτα στο Κουκάκι χθες, έχοντας φίλους φιλάθλους και στις δύο ομάδες. Απονομή στο δίκαιο πρωταθλητή Χολαργό, υπέροχη ατμόσφαιρα από τους φίλους και των δύο ομάδων.
Και φυσικά το αντίο του Διαμαντόπουλου στο ημίχρονο που μας συγκίνησε όλους με όσα είπε και το standing ovation στο τέλος. Παίκτες όπως αυτός είναι (ήταν πλέον) κόσμημα για τα τοπικά.
Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις και να ξύσω πληγές, άλλωστε πήρα θέση και την άλλη φορά, ΑΥΤΟ είναι το ερασιτεχνικό μπάσκετ των τοπικών κατηγοριών, αυτό θέλουμε να βλέπουμε θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι και όχι φυσικά ποιος θα πρόλαβει να ...ησει τη μάνα του άλλου.
Ας αφήσουμε τις αλητείες της εξέδρας, για τις εθνικές κατηγορίες.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
the_last_dance

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2023 10:03 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένος παίκτης: Mj23
Αγαπημένη ομάδα: Amyntas
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 09, 2023 1:53 pm

abovetherim έγραψε:
Τρί Μάιος 09, 2023 7:26 am
Βόλτα στο Κουκάκι χθες, έχοντας φίλους φιλάθλους και στις δύο ομάδες. Απονομή στο δίκαιο πρωταθλητή Χολαργό, υπέροχη ατμόσφαιρα από τους φίλους και των δύο ομάδων.
Και φυσικά το αντίο του Διαμαντόπουλου στο ημίχρονο που μας συγκίνησε όλους με όσα είπε και το standing ovation στο τέλος. Παίκτες όπως αυτός είναι (ήταν πλέον) κόσμημα για τα τοπικά.
Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις και να ξύσω πληγές, άλλωστε πήρα θέση και την άλλη φορά, ΑΥΤΟ είναι το ερασιτεχνικό μπάσκετ των τοπικών κατηγοριών, αυτό θέλουμε να βλέπουμε θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι και όχι φυσικά ποιος θα πρόλαβει να ...ησει τη μάνα του άλλου.
Ας αφήσουμε τις αλητείες της εξέδρας, για τις εθνικές κατηγορίες.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Μαζί με μένα κρέμασε τα παπούτσια κι ένα τοτέμ των ερασιτέχνικων κατηγοριών και συμπαίχτης μου τα τελευταία 4 χρόνια, ο Δημήτρης Μοσχονας. Ήταν πραγματικά σπουδαίο να είμαστε στην ίδια ομάδα αυτή την 4ετια που πετύχαμε πάρα πολλά!
Θα συμφωνήσω με το πνεύμα της δημοσίευσης σου και θα προσθέσω ότι συνάντησα αληθινούς ανθρώπους του μπάσκετ σ αυτό το τελευταίο πέρασμα μου.
Τα παιδιά από το Κουκάκι δεν θα τα ξεχάσω ποτέ και σίγουρα θα έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.
Είμαι χαρούμενος που έβαλα το λιθαράκι μου ώστε αυτή η συνοικιακή ομάδα να ακουστεί λίγο περισσότερο γιατί το αξίζουν όλοι τους.
Θα παραμείνω κοντά στην ομάδα έστω και με συμβουλευτικο ρόλο και σε ότι άλλο με χρειαστούν.
Όσον αφορά το φετινό πρωτάθλημα ήταν πολύ μεγάλη επιτυχία για μας στο Κουκάκι η είσοδος μας στα πλει οφ ανόδου, η οποία τυπικά μας έσωσε και κατηγορία όπως και τους υπόλοιπους και το γεγονός ότι τερματίσαμε πάνω από Σπόρτιγκ, Γαλατσι, Λυκόβρυση και μια θέση κάτω από Νέα Ιωνία και Αγίους Αναργύρους.
Η Α ΕΣΚΑ του χρόνου θα είναι πολύ δυνατή και θα χαρώ να την παρακολουθήσω πια ως φίλαθλος.

1
1 Εικόνα
gdanop

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2014 6:22 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 09, 2023 4:08 pm

Πράγματι το last dance και των δύο ΑΘΛΗΤΩΝ τού Κουκακίου ήταν συγκινητικό και έτσι θα έπρεπε να είναι όχι μόνο στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.( Μετά θα ξύπναγα, όνειρο θερινης νυκτός).
Να είναι γεροί και υγιείς και να μήν απομακρυνθούν από τόν χώρο. Τούς πρόσφερε και πρέπει να συνεχίσουν προσφέρουν κι αυτοί.
Οσο για την ομάδα μου , τον Χολαργό , ελπίζω οι τωρινοί διοικούντες να μήν ξαναμπλέξουν σε περίεργα μονοπάτια , όπως δυστυχώς κάναμε εμείς παλιότερα.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μάιος 09, 2023 8:24 pm

the_last_dance έγραψε:
Τρί Μάιος 09, 2023 1:53 pm
abovetherim έγραψε:
Τρί Μάιος 09, 2023 7:26 am
Βόλτα στο Κουκάκι χθες, έχοντας φίλους φιλάθλους και στις δύο ομάδες. Απονομή στο δίκαιο πρωταθλητή Χολαργό, υπέροχη ατμόσφαιρα από τους φίλους και των δύο ομάδων.
Και φυσικά το αντίο του Διαμαντόπουλου στο ημίχρονο που μας συγκίνησε όλους με όσα είπε και το standing ovation στο τέλος. Παίκτες όπως αυτός είναι (ήταν πλέον) κόσμημα για τα τοπικά.
Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις και να ξύσω πληγές, άλλωστε πήρα θέση και την άλλη φορά, ΑΥΤΟ είναι το ερασιτεχνικό μπάσκετ των τοπικών κατηγοριών, αυτό θέλουμε να βλέπουμε θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι και όχι φυσικά ποιος θα πρόλαβει να ...ησει τη μάνα του άλλου.
Ας αφήσουμε τις αλητείες της εξέδρας, για τις εθνικές κατηγορίες.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Μαζί με μένα κρέμασε τα παπούτσια κι ένα τοτέμ των ερασιτέχνικων κατηγοριών και συμπαίχτης μου τα τελευταία 4 χρόνια, ο Δημήτρης Μοσχονας. Ήταν πραγματικά σπουδαίο να είμαστε στην ίδια ομάδα αυτή την 4ετια που πετύχαμε πάρα πολλά!
Θα συμφωνήσω με το πνεύμα της δημοσίευσης σου και θα προσθέσω ότι συνάντησα αληθινούς ανθρώπους του μπάσκετ σ αυτό το τελευταίο πέρασμα μου.
Τα παιδιά από το Κουκάκι δεν θα τα ξεχάσω ποτέ και σίγουρα θα έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.
Είμαι χαρούμενος που έβαλα το λιθαράκι μου ώστε αυτή η συνοικιακή ομάδα να ακουστεί λίγο περισσότερο γιατί το αξίζουν όλοι τους.
Θα παραμείνω κοντά στην ομάδα έστω και με συμβουλευτικο ρόλο και σε ότι άλλο με χρειαστούν.
Όσον αφορά το φετινό πρωτάθλημα ήταν πολύ μεγάλη επιτυχία για μας στο Κουκάκι η είσοδος μας στα πλει οφ ανόδου, η οποία τυπικά μας έσωσε και κατηγορία όπως και τους υπόλοιπους και το γεγονός ότι τερματίσαμε πάνω από Σπόρτιγκ, Γαλατσι, Λυκόβρυση και μια θέση κάτω από Νέα Ιωνία και Αγίους Αναργύρους.
Η Α ΕΣΚΑ του χρόνου θα είναι πολύ δυνατή και θα χαρώ να την παρακολουθήσω πια ως φίλαθλος.
Συγνώμη για την παράλειψη, απλά ήταν πολύ όμορφες οι στιγμές με σένα που δεν ανέφερα ούτε τον συμπαίκτη σου, αλλά ούτε και τη βράβευση του Χολαργού από το Κουκάκι ως την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Ήταν όλα αυτά μαζί που με έκαναν να αναφέρω για το μπάσκετ που θέλουμε να βλέπουμε στα τοπικά. Νομίζω σε μια τέτοια δική σου βραδιά, και τελευταίο παιχνίδι, λίγες ομάδες θα έμπαιναν στον κόπο να σκεφτούν ότι "παίζουμε με Χολαργό που δίκαια ανεβαίνει" και να τον τιμήσουν. Μπράβο και στο Κουκάκι ως ομάδα και ως διοίκηση λοιπόν.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μάιος 10, 2023 9:57 am

Τελικά στην περίπτωση που ο Πανελλήνιος δεν ανέβει στην Γ΄ Εθνική από τα μπαράζ ανόδου, όλες και οι δέκα (10) ομάδες που συμμετείχαν στα play out θα υποβιβαστούν στην Β’ ΕΣΚΑ. :o

Απλά ΤΡΑΓΙΚΟ :hammer: :sorry:

0
abovetherim

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μάιος 10, 2023 10:38 am

N.I.2022 έγραψε:
Τετ Μάιος 10, 2023 9:57 am
Τελικά στην περίπτωση που ο Πανελλήνιος δεν ανέβει στην Γ΄ Εθνική από τα μπαράζ ανόδου, όλες και οι δέκα (10) ομάδες που συμμετείχαν στα play out θα υποβιβαστούν στην Β’ ΕΣΚΑ. :o

Απλά ΤΡΑΓΙΚΟ :hammer: :sorry:
Συμφωνώ μαζί. Όλο μαζί βέβαια έρχεται πακέτο με το βίαιη μείωση των ομάδων των εθνικών κατηγοριών. Τα έχουμε ξαναπεί, οι ίδιοι βλαχοπρόεδροι και παράγοντες που πανηγύριζαν για την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες όταν τερμάτιζαν 6οι στα τοπικά, είναι οι ίδιοι που τώρα φωνάζουν. Δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, δηλαδή ομάδες νοικοκυρεμένες που τις παίρνει η μπάλα.
Πραγματικά όπως ήταν φέτος, καλύτερα να ήσουν στη Β' ΕΣΚΑ, παρά στην Α', θα πέσει ο Αθηναϊκός, ο Εύνικος, μπορεί και ο Απόλλωνας και θα παίζει Α' ΕΣΚΑ ο Άγιος Νικόλαος Παλλήνης που απλώνεις το πόδι σου από το κάθισμά σου (ο θεός να το κάνει) και πατάς τη γραμμή του τριπόντου.

Ίσως θα έπρεπε η ΕΣΚΑ να το έχει προβλέψει αυτό, από την περσινή προκύρυξη με 20 ομάδες του χρόνου στην Α', δύο ομίλους των 10, αλλά και πάλι θα μετατόπιζε το πρόβλημα για την επόμενη σεζόν. Καλύτερα με ένα πόνο, οι καλοί θα ξανανέβουν άμεσα, οι κακοί θα πάνε παρακάτω. Η αγορά ούτως ή άλλως σε 1-2 σεζόν θα αυτορυθμιστεί και πάλι.
Σκέψου μόνο πόσοι καλοί παίκτες υπήρχαν (πολλοί) στις ομάδες που υποβιβάστηκαν φέτος και που δεν είναι για Α' ΕΣΚΑ, που θα ψάξουν για παραπάνω και γενικά πόσες λιγότερες θέσεις παικτών υπάρχουν πλέον στις εθνικές κατηγορίες. Θεωρητικά το επίπεδο της Α' ΕΣΚΑ θα ανέβει αρκετά του χρόνου, όλοι αυτοί κάπου πρέπει να παίξουν.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μάιος 10, 2023 11:33 am

abovetherim έγραψε:
Τετ Μάιος 10, 2023 10:38 am
N.I.2022 έγραψε:
Τετ Μάιος 10, 2023 9:57 am
Τελικά στην περίπτωση που ο Πανελλήνιος δεν ανέβει στην Γ΄ Εθνική από τα μπαράζ ανόδου, όλες και οι δέκα (10) ομάδες που συμμετείχαν στα play out θα υποβιβαστούν στην Β’ ΕΣΚΑ. :o

Απλά ΤΡΑΓΙΚΟ :hammer: :sorry:
Συμφωνώ μαζί. Όλο μαζί βέβαια έρχεται πακέτο με το βίαιη μείωση των ομάδων των εθνικών κατηγοριών. Τα έχουμε ξαναπεί, οι ίδιοι βλαχοπρόεδροι και παράγοντες που πανηγύριζαν για την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες όταν τερμάτιζαν 6οι στα τοπικά, είναι οι ίδιοι που τώρα φωνάζουν. Δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, δηλαδή ομάδες νοικοκυρεμένες που τις παίρνει η μπάλα.
Πραγματικά όπως ήταν φέτος, καλύτερα να ήσουν στη Β' ΕΣΚΑ, παρά στην Α', θα πέσει ο Αθηναϊκός, ο Εύνικος, μπορεί και ο Απόλλωνας και θα παίζει Α' ΕΣΚΑ ο Άγιος Νικόλαος Παλλήνης που απλώνεις το πόδι σου από το κάθισμά σου (ο θεός να το κάνει) και πατάς τη γραμμή του τριπόντου.

Ίσως θα έπρεπε η ΕΣΚΑ να το έχει προβλέψει αυτό, από την περσινή προκύρυξη με 20 ομάδες του χρόνου στην Α', δύο ομίλους των 10, αλλά και πάλι θα μετατόπιζε το πρόβλημα για την επόμενη σεζόν. Καλύτερα με ένα πόνο, οι καλοί θα ξανανέβουν άμεσα, οι κακοί θα πάνε παρακάτω. Η αγορά ούτως ή άλλως σε 1-2 σεζόν θα αυτορυθμιστεί και πάλι.
Σκέψου μόνο πόσοι καλοί παίκτες υπήρχαν (πολλοί) στις ομάδες που υποβιβάστηκαν φέτος και που δεν είναι για Α' ΕΣΚΑ, που θα ψάξουν για παραπάνω και γενικά πόσες λιγότερες θέσεις παικτών υπάρχουν πλέον στις εθνικές κατηγορίες. Θεωρητικά το επίπεδο της Α' ΕΣΚΑ θα ανέβει αρκετά του χρόνου, όλοι αυτοί κάπου πρέπει να παίξουν.
Τελικά η ΕΣΚΑ του χρόνου θα έχει 14 ομάδες σε ένα όμιλο όπως η ΕΣΚΑΝΑ, δεν έχω καταλάβει πόσες ομάδες θα έχει 14 ή 16 και σε τι φορμάτ ? (έναν ή δυο ομίλους) ?

0
SPYROS

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2023 8:38 am
Τοποθεσία: ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Αγαπημένη ομάδα: ALBA
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 10, 2023 12:07 pm

H λογική λέει έναν και το φυσιολογικό λέει έναν.

0
gdanop

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2014 6:22 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 10, 2023 3:09 pm

Η προκήρυξη λέει 1 όμιλος 16 ομάδες.

1
1 Εικόνα
the_last_dance

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2023 10:03 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένος παίκτης: Mj23
Αγαπημένη ομάδα: Amyntas
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 6:23 pm

abovetherim έγραψε:
Τρί Μάιος 09, 2023 8:24 pm
the_last_dance έγραψε:
Τρί Μάιος 09, 2023 1:53 pm


Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Μαζί με μένα κρέμασε τα παπούτσια κι ένα τοτέμ των ερασιτέχνικων κατηγοριών και συμπαίχτης μου τα τελευταία 4 χρόνια, ο Δημήτρης Μοσχονας. Ήταν πραγματικά σπουδαίο να είμαστε στην ίδια ομάδα αυτή την 4ετια που πετύχαμε πάρα πολλά!
Θα συμφωνήσω με το πνεύμα της δημοσίευσης σου και θα προσθέσω ότι συνάντησα αληθινούς ανθρώπους του μπάσκετ σ αυτό το τελευταίο πέρασμα μου.
Τα παιδιά από το Κουκάκι δεν θα τα ξεχάσω ποτέ και σίγουρα θα έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.
Είμαι χαρούμενος που έβαλα το λιθαράκι μου ώστε αυτή η συνοικιακή ομάδα να ακουστεί λίγο περισσότερο γιατί το αξίζουν όλοι τους.
Θα παραμείνω κοντά στην ομάδα έστω και με συμβουλευτικο ρόλο και σε ότι άλλο με χρειαστούν.
Όσον αφορά το φετινό πρωτάθλημα ήταν πολύ μεγάλη επιτυχία για μας στο Κουκάκι η είσοδος μας στα πλει οφ ανόδου, η οποία τυπικά μας έσωσε και κατηγορία όπως και τους υπόλοιπους και το γεγονός ότι τερματίσαμε πάνω από Σπόρτιγκ, Γαλατσι, Λυκόβρυση και μια θέση κάτω από Νέα Ιωνία και Αγίους Αναργύρους.
Η Α ΕΣΚΑ του χρόνου θα είναι πολύ δυνατή και θα χαρώ να την παρακολουθήσω πια ως φίλαθλος.
Συγνώμη για την παράλειψη, απλά ήταν πολύ όμορφες οι στιγμές με σένα που δεν ανέφερα ούτε τον συμπαίκτη σου, αλλά ούτε και τη βράβευση του Χολαργού από το Κουκάκι ως την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Ήταν όλα αυτά μαζί που με έκαναν να αναφέρω για το μπάσκετ που θέλουμε να βλέπουμε στα τοπικά. Νομίζω σε μια τέτοια δική σου βραδιά, και τελευταίο παιχνίδι, λίγες ομάδες θα έμπαιναν στον κόπο να σκεφτούν ότι "παίζουμε με Χολαργό που δίκαια ανεβαίνει" και να τον τιμήσουν. Μπράβο και στο Κουκάκι ως ομάδα και ως διοίκηση λοιπόν.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το βράδυ, για όλους τους δικούς μου λόγους!
Ευχαριστώ όλους όσους ήταν εκεί για μένα! Αδιανόητο ότι δεν θα ξανάπαρω την τσάντα μου πάλι μια Τετάρτη απόγευμα να πάω προπόνηση, αλλα έζησα για 22 επαγγελματικές σεζόν ένα ατελείωτο "καλοκαίρι"... Καιρός είναι να φορέσω τα χειμερινά. Έχω κάβα όμορφες στιγμές για 2-3 ζωες εύκολα...!!! Αλλα το σώμα τώρα λέει ξεκουρασου και κάνε χώρο για άλλους. Έτσι πρεπει και έτσι έγινε. Θα παρακολουθώ πια την ΕΣΚΑ σαν φίλαθλος και κοντά στο Κουκάκι που μπήκε στην καρδιά μου μόνιμα πια.

0
abovetherim

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μάιος 16, 2023 11:25 am

Όχι ότι έχει πολύ σημασία πλέον, αλλά καλό είναι ότι υποστηρίζουμε κάποια στιγμή, στο τέλος να τεκμηριώνεται με αποδείξεις.
Είχα ισχυρισθεί ότι ο ένας όμιλος της κανονικής περιόδου (Χολαργός, Πανελλήνιος, Άγιοι κλπ), είναι μακράν πιο δύσκολος από τον άλλο, με πλήθος καλών ομάδων, τουλάχιστον έξι και τον άλλο, να είναι απλά πιο αμφίρροπος και ισορροπημένος.
Το γεγονός ότι: 1. Στα πλέι οφ ανόδου το 1-2-3 ήρθε τελικά από Χολαργό, Πανελλήνιο και Αγίους (με πολλές απουσίες σε κρίσιμα ματς). 2. Το Γαλάτσι έμεινε μόνο μια νίκη πίσω από Κουκάκι, Σπόρτιγκ, έχοντας σοβαράτατα προβλήματα τραυματισμών και απουσιών που σε αυτό το επίπεδο μετράνε πολύ και 3. Ο Απόλλωνας έκανε περίπατο στα πλέι άουτ κερδίζοντας μέσα-έξω τις ομάδες του άλλου ομίλου, απλά επιβεβαιώνουν την αρχική εντύπωση που είχαμε για τη δυναμικότητα των ομίλων.
Θα επαναλάβω ότι εκείνος της Ιωνίας, ήταν σαφώς πιο ισορροπημένος και μόνο και σε καμία περίπτωση ίδιας δυναμικότητας, ξέροντας ότι θα πέσει ο φίλος Ν.Ι. να με φάει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”