Α’ ΕΣΚΑ (2022 - 2023) - PLAY OFF - ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΟΔΟΥ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
abovetherim

 junior
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 28, 2023 7:20 am

Δυνατό ματς χθες στη Νέα Ιωνία, κατάμεστο γήπεδο και πολλοί φίλοι του Πανελληνίου. Στα του ματς, τραυματισμός βασικού παίκτη του Πανελληνίου στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, άλλαξε τις ισορροπίες, πιστεύω ότι αν έπαιζε θα κέρδιζε πιο εύκολα η ομάδα του Λημναίου. Επειδή όμως με τα αν, δεν κάνουμε δουλειά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο ως το τέλος.
Η Νέα Ιωνία επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά το πόσο καλή ομάδα είναι, νεανική και με μέλλον, ωστόσο όπως είχε πει και πριν την έναρξη των πλέι οφ, ο Πανελλήνιος έχει την εμπειρία ακόμα και σε μέτρια μέρα να παίρνει τέτοια ματς. Υπάρχει επίσης κι ένα σφύριγμα προς το τέλος υπέρ του Πανελληνίου που συζητήθηκε. Κλείνω επανερχόμενος στο θέμα του τραυματισμού. Δεν γίνεται το 2023 να παίζουμε σε πλαστικά γήπεδα, ακόμα κι αν είναι πλαστικό τελευταίας τεχνολογίας. Αυτό με κάποιο τρόπο πρέπει να τελειώσει, ας επανεξετάσουν τις άδειες των γηπέδων για συγκεκριμένα αθλήματα. Δεν είναι μομφή προς την ομάδα αυτό, εννοείται.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 28, 2023 8:22 am

abovetherim έγραψε:
Τρί Μαρ 28, 2023 7:20 am
Δυνατό ματς χθες στη Νέα Ιωνία, κατάμεστο γήπεδο και πολλοί φίλοι του Πανελληνίου. Στα του ματς, τραυματισμός βασικού παίκτη του Πανελληνίου στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, άλλαξε τις ισορροπίες, πιστεύω ότι αν έπαιζε θα κέρδιζε πιο εύκολα η ομάδα του Λημναίου. Επειδή όμως με τα αν, δεν κάνουμε δουλειά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο ως το τέλος.
Η Νέα Ιωνία επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά το πόσο καλή ομάδα είναι, νεανική και με μέλλον, ωστόσο όπως είχε πει και πριν την έναρξη των πλέι οφ, ο Πανελλήνιος έχει την εμπειρία ακόμα και σε μέτρια μέρα να παίρνει τέτοια ματς. Υπάρχει επίσης κι ένα σφύριγμα προς το τέλος υπέρ του Πανελληνίου που συζητήθηκε. Κλείνω επανερχόμενος στο θέμα του τραυματισμού. Δεν γίνεται το 2023 να παίζουμε σε πλαστικά γήπεδα, ακόμα κι αν είναι πλαστικό τελευταίας τεχνολογίας. Αυτό με κάποιο τρόπο πρέπει να τελειώσει, ας επανεξετάσουν τις άδειες των γηπέδων για συγκεκριμένα αθλήματα. Δεν είναι μομφή προς την ομάδα αυτό, εννοείται.
Φίλε είχες πάει στο γήπεδο ή τα άκουσες από μπασκετικο φίλο, γιατί αν είχες πάει μάλλον θα είδες άλλο ματς ή τουλάχιστον δεν θα έμπαινες να γράψεις αυτά που έγραψες (τι κρίμα να μην υπάρχει το video του αγώνα).

Ένα ματς που για 3 δεκάλεπτα έπαιζαν 5 ενάντιων 6,5 και επειδή και έτσι πήγαινε να χαλάσει η μαγιά στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξαν 5 ενάντιων 8!!

Όπως άκουσα να λέει φίλαθλος μετά το τέλος του αγώνα … οι παίχτες του Πανελλήνιου αργήσαν να κάνουν το ΖΝΤΟΟ για περίμεναν και τους γκρι να μπουν στον κύκλο.

Άλλοι κανόνες στη μια μεριά του γηπέδου, άλλοι στην άλλη, γιατί με τους ιδίους χαλαρά το ματς θα το είχε καθαρίσει η Νέα Ιωνία.
Και μια και μου είχες πει ότι στο προηγούμενο ματς με τους Αγίους σου είπε μπασκετικος σου φίλος ότι η Νέα Ιωνία πήρε τα κουκούτσια στο τέλος!! Χτες στο τέλος ο Πανελλήνιος πήρα το καρπούζι μαζί με το τελάρο και απροκάλυπτα .

Πάντος αν την εμπειρία την θεωρείς κάτι σαν αυτό που είδαμε χτες … ε ναι έχει πολύ εμπειρία ο Πανελλήνιος. Γιατί αυτό που έδωσε στον Πανελλήνιο στη νίκη χτες δεν το λέμε εμπειρία.

ΝΤΡΟΠΗ !!! :wave:

Πρόβλεψη μου, με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα φροντίσουν να μην κριθεί η δεύτερη θέση στο τελευταίο ματς μέσα στον Πανελλήνιο γιατί σε ένα κατάμεστο γήπεδο κάτι αντίστοιχο θα τους κάνει ρεζίλι (οχι οτι θα του πολυ νιαξει φυσικα) και η διαφορά (3 πόντοι) είναι μικρή!!

ΥΓ – Ποιος παίχτης του Πανελλήνιου (που θα έκανε και τη διαφορά) τραυματίστηκε στην αρχή και δεν ξανά έπαιξε????

0
abovetherim

 junior
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 28, 2023 8:35 am

Αυτός που στα 3 πρώτα ματς των πλέι οφ έχει 18,5 πόντους μέσο όρο, γράφει διψήφιο τουλάχιστον στα έξι τελευταία παιχνίδια απ' ότι κοίταξα τώρα, απειλεί και από το τρίποντο και χθες έχει μηδέν γιατί στο ξεκίνημα κολλάει το πόδι του στο πλαστικό τερέν. Παπαδόπουλος λέγεται. Εσύ ήσουν γήπεδο ή σου το τηλεγράφησαν το ποίημα να το γράψεις;
Έγραψα για τη διαιτησία και για τη φάση στο τέλος ειδικά που η μπάλα είναι Ιωνία και τη δίνουν Πανελλήνιο. Τι άλλο θες να πω; Δεν μπήκα να γράψω για να σχολιάσω τη διαιτησία, έγραψα ότι έκρινα ότι έπρεπε για το σημείο που κρίθηκε το ματς και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Τα ματς κρίνονται στο τέλος κι όχι στο πρώτο δεκάλεπτο, αν ήταν έτσι, στο Χολαργό θα είχες χάσει με 30 κι όχι με 8.
Τηγάνης, Λεβεντάκος και Πολάτογλου οι τρεις ρεφ, για όποιον ενδιαφέρεται να ξέρει.
Επίσης πολύ οργίζεσαι για ουδέτερος που μας το παίζεις, χαλάρωσε λίγο.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μαρ 28, 2023 9:40 am

abovetherim έγραψε:
Τρί Μαρ 28, 2023 8:35 am
Αυτός που στα 3 πρώτα ματς των πλέι οφ έχει 18,5 πόντους μέσο όρο, γράφει διψήφιο τουλάχιστον στα έξι τελευταία παιχνίδια απ' ότι κοίταξα τώρα, απειλεί και από το τρίποντο και χθες έχει μηδέν γιατί στο ξεκίνημα κολλάει το πόδι του στο πλαστικό τερέν. Παπαδόπουλος λέγεται. Εσύ ήσουν γήπεδο ή σου το τηλεγράφησαν το ποίημα να το γράψεις;
Έγραψα για τη διαιτησία και για τη φάση στο τέλος ειδικά που η μπάλα είναι Ιωνία και τη δίνουν Πανελλήνιο. Τι άλλο θες να πω; Δεν μπήκα να γράψω για να σχολιάσω τη διαιτησία, έγραψα ότι έκρινα ότι έπρεπε για το σημείο που κρίθηκε το ματς και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Τα ματς κρίνονται στο τέλος κι όχι στο πρώτο δεκάλεπτο, αν ήταν έτσι, στο Χολαργό θα είχες χάσει με 30 κι όχι με 8.
Τηγάνης, Λεβεντάκος και Πολάτογλου οι τρεις ρεφ, για όποιον ενδιαφέρεται να ξέρει.
Επίσης πολύ οργίζεσαι για ουδέτερος που μας το παίζεις, χαλάρωσε λίγο.
Μάλλον δεν ήσουν στον αγώνα γιατί στα πρώτα δεκάλεπτα τις διάφορες πήρε ο Πανελλήνιος !!
Και να που συμφωνούμε και κάπου!! Εκεί που κρίνονται τα παιχνίδια, στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκεί έπαιζαν 5 εναντίων 8!
Δεν ήταν μόνο το ανάποδο σφύριγμα!! είναι ότι στην επίθεση για να πάρει σφύριγμα η Νέα Ιωνία έβγαινε αίμα, στις επαναφορές τα αγκαλιάσματα πέρναγαν στο ντούκου αλλά πάντα μονόπλευρα .. κλπ κλπ … σφυρίγματα με διαφορετικά κριτήρια!

Μα δεν γράφω σαν ουδέτερος, στην ΕΣΚΑ υποστηρίζω αποκάλυπτα τη Νέα Ιωνία γιατί είναι μια ομάδα που ενώ στην αρχή δεν την υπολόγιζε κάνεις παίζει ωραίο μπάσκετ και τυχαίνει να βολεύει να την βλέπω λόγο της παρέας μου.
Άλλα γράφω αντικειμενικά αυτά που βλέπω στο κάθε ματς, χωρίς να κάνω ιστορική αναδρομή (με στατιστικά) το τι έκανε ο κάθε παίχτης στα προηγούμενα, γιατί απλά κάθε ματς είναι διαφορετικό.
Όπως έχω πει και το μείον της είναι ότι δεν έχει καθαρό άσσο και ενώ έχει παιχτες με καλό σουτ, πολλές φορές οι παιχτείς της δεν βλέπουν την εξτρά αμαρκάριστη πάσα για να το εκμεταλλευτούν.
(φίλε μου εγώ έχω παίξει μπάσκετ σε επίπεδο πάνω από Α΄ ΕΣΚΑ, άλλες εποχές,αλλά έχω παίξει).

Εσύ είσαι ο φανατικός οπαδός του Πανελλήνιου και φάνηκε από τις αρχικές και κάθετες απόψεις σου για το πόσο καλός και έμπειρος είναι και ότι θα έκανε ανετά περίπατο για τη δεύτερη θέση.
Μάλλον εσένα σου δεν σου έχει βγει το ποιηματάκια ότι ο Β όμιλος έχει ομαδάρες σε σχέση με τον πρώτο και ότι θα έκαναν όλοι περίπατο και σε χαλάει που δεν είναι έτσι.

Ναι παραδέχομαι ότι ο Χολαργός είναι ομάδα άλλης κλάσης, αλλά μόνο ο Χολαργός.

Τώρα για τους διαιτητές δεν σχολιάζω άλλο, γεμάτο ήταν το γήπεδο χτες με πολλούς προπονητές και παιχτείς και η αντίληψη όλων (ουδέτερων) φαίνεται να συμβαδίζει μαζί μου.

Όσο για τον τάπητα έχεις δίκαιο, αλλά εκεί παίζει το γυναικείο χάντμπολ της Νέας Ιωνίας (Α’ Εθνική) και δυστυχώς δεν μπορεί να μπει παρκέ.

0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Μαρ 28, 2023 10:59 am

Εχθές στην νέα Ιωνία γελάγαμε και τα τσιμέντα.... Συγνώμη... Και τα πλαστικα....
Η διαιτησία 100-0 πανελληνιος προκλητικά..

1
1 Εικόνα
Ionas13

 
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2023 8:34 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 28, 2023 8:38 pm

Ενώ όταν η παίζουν την Νέα Ιωνία 100-0 κ παίρνει και τα κουκούτσια κ το μαχαίρι κ το τελαρο, το βαφτίζουμε ομαδάρα.... Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, κ η νέα Ιωνία είχε υπερευνοϊκες διαιτησίες φέτος σε μερικούς αγώνες , τι σκουζετε τώρα...

1
1 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 29, 2023 9:44 am

Ionas13 έγραψε:
Τρί Μαρ 28, 2023 8:38 pm
Ενώ όταν η παίζουν την Νέα Ιωνία 100-0 κ παίρνει και τα κουκούτσια κ το μαχαίρι κ το τελαρο, το βαφτίζουμε ομαδάρα.... Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, κ η νέα Ιωνία είχε υπερευνοϊκες διαιτησίες φέτος σε μερικούς αγώνες , τι σκουζετε τώρα...
Χαίρομε που και εσύ παραδέχτηκες το σφαγείο, παρόλο που θεωρείς ότι έτσι έπρεπε να γίνει και σωστά έγινε, γιατί «το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό» !!

Αλλά πρώτα από όλα η Νέα Ιωνία δεν είναι ούτε ήταν ποτέ το μεγάλο ψαρί και όπως μου έχουν πει ακόμα και στον όμιλο της φέτος το μπατζετ της ήταν ισως και κάτω από τον μέσω ορό του ομίλου!
Τώρα καλά θα ήταν να μου πεις ένα ματς που η διαιτησία ήταν τόσο καταφορά υπερ της και άφησε το αίσθημα ότι την παίζει 100 – 0 σε όλο τον αγώνα για να κερδίσει (όπως παραδέχτηκες ότι έγινε με τον Πανελλήνιο την Δευτέρα), όταν λες κάτι πες μας εστω έναν αγώνα.
Εγώ πάντως έχω δει 8 ματς της Νέας Ιωνίας φέτος και τέτοιο δεν είδα, και ούτε και έχω ακούσει να έχει παραπονεθεί κάποιος για κάτι ανάλογο).
Γιατί εδώ δεν μιλάμε για ένα σφύριγμα στο τέλος που μπορεί να έκρινε τον αγώνα, αλλά για μια διαιτησία από την αρχή μεροληπτική και στο τέλος σφαγιαστική! Αν εσύ έχεις ακούσει έστω κάποια τέτοια περίπτωση υπερ της πες μου να με κάνεις σοφότερο. Αλλιώς εκτίθεσαι και γίνεσαι ο γραφικός μου μπήκε να γράψει την …!!

Κοίτα και στο παιχνίδι με τον Χολαργό η Νέα Ιωνία είχε παράπονα με σφυρίγματα, αλλά ο Χολαργός έστω φαινόταν μέσα στο γήπεδο ότι είναι καλύτερη ομάδα με δυναμική νίκης, απλά η Νέα Ιωνία βρέθηκε σε καλή μέρα χάλασε το παιχνίδι του Χολαργού και πήγε να κλέψει το παιχνίδι (συμβαίνει και δίνει ομορφιά στο άθλημα), το αν έπαιξε και λίγο έδρα η διαιτησία, έφερε παράπονα, αλλά δεν έγινε θέμα.

Αλλά στο παιχνίδι με τον Πανελλήνιο στο γήπεδο όλοι είδαν μια ομάδα που έπαιζε καλύτερα (μιλάω για το συγκεκριμένο παιχνίδι) να χάνει μόνο και μόνο γιατί κάποιοι είχαν αποφασίσει ότι πρέπει να χάσει! Ένα παιχνίδι που στο τελευταίο δεκάλεπτο (εκεί κρίνονται τα ματς όπως λέει και ο φίλος “abovetherim”, η Νέα Ιωνία είχε το momentum και θα το καθάριζε άνετα αν τότε δεν συνειδητοποιούσαν οι «γκρι» ότι παρόλο τις φιλότιμες προσπαθείς τους στα προηγούμενα δεκάλεπτα (που απλά σφύριζαν διαφορετικά στην κάθε πλευρά του γηπέδου) δεν τους είχε βγει και τότε απλά αρχίσαν να σφυρίζουν και ανάποδα ή και να αγνοούν παντελώς τα αγκαλιάσματα και τα σπρωξίματα που γίνονταν μπροστά τους.

Πάντος χαίρομε που παρόλο το ήθος σου (θα ξέρεις καλά από σκούξιμο να υποθέσω) και εσύ παραδέχτηκες το σφαγείο !!
-Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής -

Το ότι όμως θεωρείς ότι έτσι έπρεπε να γίνει και σωστά έγινε, γιατί «το μεγάλο ψάρι πρέπει να τρώει το μικρό» !! μάλλον θα σου είναι τρόπος ζωής , απλά σου εύχομαι να μην είσαι εσύ το «μικρό» το ψάρι!

0
Anubis

 euroleague
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 10:04 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 03, 2023 7:29 pm

Διαβαζω οτι ο αγωνας στο Αντωνης Τριτσης διακοπηκε στο 17 λογω επεισοδιων;
Είναι κανείς στο γήπεδο;


Πολυ ωραια εικονα πραγματικα οι παικτες να προσπαθουν να χωρισουν ανεγκεφαλους
Το ματς διεκοπη οριστικα. Αναρωτιεμαι μιας και διαβαζω την ανακοινωση η αστυνομία που αποφασισε διακοπή έχει συλλάαβει και τους υπαίτιους; Αν όχι ας ζητήσουν το βίντεο από το χολαργό.

0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Απρ 03, 2023 9:57 pm

Τα έχουμε ξαναπεί για το τι γίνεται εκεί...
Αλλά ξέρουμε την απάντηση από τώρα δεν τους ξέρουν εκεί στην Λυκόβρυση.. Άγνωστοι σε όλους...

0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Απρ 03, 2023 10:01 pm



0
Popay

 junior
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 4:19 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Barcelona
Αγαπημένη ομάδα: Μπαρτσα
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Απρ 03, 2023 10:02 pm



0
pain of salvation

 euroleague
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 11:50 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Το 14 στο Κουκάκι
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 04, 2023 7:05 am

Ναι, είχαμε πει να πιέσουμε όσο μπορούμε τον Πανελλήνιο, γιατί είχαμε αδικήσει τους εαυτούς μας στην έδρα τους. Η ηρωική 7αδα που εμφανίστηκε, και η μέχρι το ημίχρονο εμφάνιση, έδειχναν απογοήτευση. Αλλά ποτέ μη λες ποτέ και άλλα διάφορα κλισέ. Η ομάδα με βούλωσε...Στην 3η περίοδο, τα γερόντια άρχισαν να πυροβολούν, ο Πανελλήνιος έχανε τα τρίποντα που του έδινε η ζώνη. Το 27-42 του ημιχρόνου και το 29-47, έγιναν 42-47. Το δεκάλεπτο έκλεισε 57-61 (επι μέρους 30-19). Και 63 όλα στο 34.
Μέχρι το 37 παλεύαμε με λύσσα. Παραδώσαμε πνέυμα. Ο Πανελλήνιος έχει έμπειρα παιδιά. Δεν πτοήθηκε. Ο Κούρτης έβαλε κρίσιμα...Δεν πειράζει η ήττα, όταν τα έχεις δώσει όλα απένανται σε άλλη μια ομάδα με budget και βλέψεις. Αυτό είναι το DNA της ομάδας, που αφήνει φέτος τις τελευταίες της πνοές στα παρκέ. Εύγε

1
1 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 04, 2023 8:56 am

Γαλάτσι – Νέα Ιωνία 72- 68, δικαιοτάτη νίκη για το Γαλάτσι που μειώνει στο ελάχιστο τις ελπίδες της Νέας Ιωνίας να πάει με ελπίδες την τελευταία αγωνιστική στον Πανελλήνιο (γιατί ακολουθεί Μ. Δευτερά το παιχνίδι της με τον πρωταθλητή Χολαργό στην έδρα της).

Η Νέα ιώνια κάκιστη για 36 λεπτά με παίχτες που φαίνονταν να παίζουν για την πάρτη τους και με μπλαζέ υφάκι .
Όπως μου είπε και ο φίλος που είμασταν μαζί όπως ακριβός έπαιζαν και στα παιχνίδια εκτός με ΕΥΝΙΚΟ και ΦΙΛΙΠΠΟ στον όμιλο(εγώ δεν τα είχα δει αυτά).
Το θέμα είναι ότι δεν πήρε και η ομάδα βοήθεια από τον πάγκο, το Γαλάτσι καλά διαβασμένο έκλεινε μέσα περιορίζοντας τις διεισδύσεις της Νέας Ιωνίας και το παιχνίδι των ψηλών της και της έδινε το σουτ εκεί που έπρεπε.
Τα σουτ της Νέας Ιωνίας δεν έμπαιναν και για αδιευκρίνιστο λόγο ο Ζήβας κρατούσε στον πάγκο τον παίχτη που εξ αρχής έδειξε να έχει το τρίποντο και με την παρουσία του θα βοηθούσε να ανοίξει λίγο η άμυνα του γηπεδούχου.

Παρόλα αυτά κάποια στιγμή στα περίπου 4’λεπτα πριν την λήξη με το σκορ στο -14 η Νέα Ιωνία ξύπνησε, παίζοντας πιο γρήγορα και πιεστικά (μπορεί να συντέλεσε και ο εφησυχασμός και η κούρασης στο Γαλάτσι) με αποτέλεσμα το σκορ στα 17’’ sec από την λήξη να είναι στο -1 !!
Επίθεση το Γαλάτσι κερδίζει φάουλ βάζει τις 2 βολές και στο -3 η νέα ιώνια είχε επίθεση 8’’sec με την μπάλα στην επίθεση … και στα 5’’sec ο ψηλός της νέας Ιωνίας παίρνει μαρκαρισμένο τρίποντό (air ball) από τα 8 μέτρα!!! ενώ είχε να δώσει πάσα (και το χρόνο) για τρίποντο συμπαίχτη του σε εμφανούς καλύτερη θέση…

Η Νέα Ιωνία έχασε γιατί μπήκε σα να ήθελε να παίξει ο κάθε παίχτης για να γίνει ο ήρωας (για να μην πω για τα νούμερα του), έχασε γιατί καλύτερος πασέρ της στον αγώνα αυτόν ήταν ένας από τους ψηλούς της (χα χα όχι αυτός που πήρε το τελευταίο σουτ). Έχασε γιατί ενώ το Γαλάτσι είχε διαβάσει το ματς, δεν υπήρχε αντιμετώπιση του παιχνιδιού του από τον πάγκο της.

Η διαιτησία από της καλύτερες που έχω δει φέτος σε ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ, παίζοντας και σφυρίζοντας το ίδιο και για τους δυο, τυχαίο καθόλου μια και ο ένας ρεφ ήταν επιπέδου Α1 (σφύριζε Α1 και το Σάββατο)!!
Αν η τριάδα αυτή είχε σφυρίζεις το προηγούμενο ματς Νέα Ιώνια – Πανελλήνιός μπορεί να μιλούσαμε διαφορετικά, αλλά τουλάχιστον δεν θα υπήρχαν τα δικαιολογημένα παράπονα.

0
the_last_dance

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2023 10:03 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένος παίκτης: Mj23
Αγαπημένη ομάδα: Amyntas
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 04, 2023 9:14 am

Ήταν ένα ματς που όσοι το παίξαμε από το Κουκάκι σίγουρα θα αργήσουμε να το ξεχάσουμε. Είχαμε πει να προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοι απέναντι στον Πανελλήνιο που ξέρουμε ότι έχει και κορμιά και εμπειρια και τρεξίματα και τα καταφέραμε και με το παραπάνω. Αν και δεν είναι στη φύση μου να πανηγύριζω ήττες νομίζω ότι χθες πρέπει να δώσω ένα τεράστιο credit στους συμπαίχτες μου που γυρίσαμε αυτό το ματς από το - 18 όντας 6 άνδρες στο ροστερ και φτάσαμε 3.5' απ τη λήξη να είμαστε ισόπαλοι.
Συγχαρητήριά στην ομάδα του Πανελλήνιου για την πορεία και καλή δύναμη για τα μπαραζ ανόδου.. Έχω να πω ότι το ματς ήταν αρκετά σκληρό πολλές φορές με πολλές κόντρες μεταξύ μας αλλά ποτέ αντιαθλητικο.
Για την ομάδα μου με τις επιστροφές Κοσμά και Μοσχονα από βδομάδα σίγουρα θα έχουμε δύο λύσεις παραπάνω.
Καλο κλείσιμο σε όλες τις ομάδες.
#SD7

2
2 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 04, 2023 1:05 pm

Anubis έγραψε:
Δευ Απρ 03, 2023 7:29 pm
Διαβαζω οτι ο αγωνας στο Αντωνης Τριτσης διακοπηκε στο 17 λογω επεισοδιων;
Είναι κανείς στο γήπεδο;


Πολυ ωραια εικονα πραγματικα οι παικτες να προσπαθουν να χωρισουν ανεγκεφαλους
Το ματς διεκοπη οριστικα. Αναρωτιεμαι μιας και διαβαζω την ανακοινωση η αστυνομία που αποφασισε διακοπή έχει συλλάαβει και τους υπαίτιους; Αν όχι ας ζητήσουν το βίντεο από το χολαργό.
https://www.gazzetta.gr/basketball/2211 ... athe-morfi

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”