Δ' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ 2022-23(1ος Όμιλος)

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11175
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 22, 2022 9:28 am

ΓΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ
ΑΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ
ΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΑ
ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ-ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙΟΥ
ΑΟ ΕΚΑΛΗΣ
ΓΣ ΑΝΟΙΞΗΣ 78
ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
ΝΕΟΙ ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ Ν.ΜΑΚΡΗΣ-ΜΑΡΑΘ.
ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 23, 2022 10:53 am

Σύμφωνα με πληροφορίες, στον πάγκο ομάδας του συγκεκριμένου ομίλου θα βρίσκεται δίδυμο μελών του φόρουμ με πάνω από 10.000 ποστ σύνολο :secret: :secret: :secret:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 08, 2022 6:01 pm

benchwarmer έγραψε:
Παρ Σεπ 23, 2022 10:53 am
Σύμφωνα με πληροφορίες, στον πάγκο ομάδας του συγκεκριμένου ομίλου θα βρίσκεται δίδυμο μελών του φόρουμ με πάνω από 10.000 ποστ σύνολο :secret: :secret: :secret:
Και ξεκίνημα με νίκη :dribble: :dribble:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 15, 2023 5:17 pm

Τέλος 1ου γύρου:

Διόνυσος 10-0
Νέοι ΑΕΝΚ 8-2
Καπανδρίτι 8-2
Παλλήνη 7-3
Εκάλη 6-4
Νίκη Δροσιάς 4-6
Ροδόπολη 3-6 *
Άνοιξη 3-7
Αστέρας Νέας Μάκρης 3-7
Καλλίμαχος Μαραθώνα 2-8
Προοπτική Κορωπίου 0-9 *

ΟΚ, μιας που αν δεν έγινε ήδη σαφές πιο πάνω, το ένα από τα δύο μέλη που ανέφερα είμαι εγώ ( :drunk: ), δεσμεύομαι να γράψω στο τέλος της σεζόν κάτι πιο αναλυτικό για αυτήν την φετινή πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία. Όποιος φίλος δηλαδή θέλει να μάθει κάτι περισσότερο, μπορεί να στείλει :P
Μέχρι τότε υγεία σε όλες τις ομάδες και να ξεπερνάμε τα πάμπολλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν αυτές οι κατηγορίες :bball:

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7016
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 15, 2023 6:47 pm

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Ιαν 15, 2023 5:17 pm
Τέλος 1ου γύρου:

Διόνυσος 10-0
Νέοι ΑΕΝΚ 8-2
Καπανδρίτι 8-2
Παλλήνη 7-3
Εκάλη 6-4
Νίκη Δροσιάς 4-6
Ροδόπολη 3-6 *
Άνοιξη 3-7
Αστέρας Νέας Μάκρης 3-7
Καλλίμαχος Μαραθώνα 2-8
Προοπτική Κορωπίου 0-9 *

ΟΚ, μιας που αν δεν έγινε ήδη σαφές πιο πάνω, το ένα από τα δύο μέλη που ανέφερα είμαι εγώ ( :drunk: ), δεσμεύομαι να γράψω στο τέλος της σεζόν κάτι πιο αναλυτικό για αυτήν την φετινή πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία. Όποιος φίλος δηλαδή θέλει να μάθει κάτι περισσότερο, μπορεί να στείλει :P
Μέχρι τότε υγεία σε όλες τις ομάδες και να ξεπερνάμε τα πάμπολλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν αυτές οι κατηγορίες :bball:
Προλαβαίνουμε 4αδα; :D

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 01, 2023 12:12 pm

Να γράψω λοιπόν τις προσωπικές μου εμπειρίες μου από την φετινή χρονιά... Προσοχή, ακολουθεί προσωπικό/εξομολογητικό/ημερολογιακό ποστ.

Αρχές Σεπτέμβρη δέχτηκα το τηλεφώνημα από τον φίλο και παλιό συναγωνιστή στο φόρουμ spysta (οι παλιοί ξέρουν για τι περιπτωσάρα μιλάμε :lol: ) με πρόταση να πάω για βοηθός του στον ΑΟ Εκάλης. Μόλις είχε αναλάβει αυτός εκεί, πρώτη του φορά ως προπονητής (είχε το δελτίο του εκεί ως πρώην παίκτης), ουσιαστικά ως τελευταία προσπάθεια του σωματείου να διατηρηθεί ενεργό το ανδρικό τμήμα. Ρόστερ υπήρχε, δεν υπήρχε όμως ιδιαίτερη διάθεση να παλευθούν οι αντικειμενικές δυσκολίες (αύξηση του απαιτούμενου "μπάτζετ" για διαιτητές/γραμματείες, έλλειψη ωρών προπονήσεων - μόλις μιάμιση ώρα την βδομάδα κλπ.). Εγώ με λίγη εμπειρία παραπάνω σε αντίστοιχους ρόλους τα τελευταία χρόνια, ποτέ όμως ως κάτι τόσο "μπροστά" σε ανδρικό τμήμα. Ομολογώ ότι δέχτηκα με μισή καρδιά, μόνο και μόνο λόγω του spysta, μιας που και η απόσταση από το σπίτι μου ήταν πολύ μεγάλη (Εκάλη με Νότια Προάστια), και προφανέστατα δεν υπήρχε περίπτωση να παίρνω καν τις βενζίνες μου πίσω.

Ξεκινήσαμε λοιπόν, ευτυχώς με όντως καλό υλικό των παιδιών, και παικτικά και κυρίως σαν χαρακτήρες. Ευτυχώς επίσης με τέτοιο πρόγραμμα στην αρχή που μας επέτρεψε ένα 3-0 ξεκίνημα, ώστε να θέσουμε τον στόχο της τετράδας στην πρώτη φάση, που θα μας οδηγούσε στα πλέι-οφ της ανόδου. Μετά φυσικά ήρθαν και κάποιες ήττες, κλείσαμε τον 1ο γύρο με 6-4 στην 5η θέση, έχοντας 4 ήττες από τις 4 πρώτες ομάδες. Παιχνίδι με το παιχνίδι όμως γινόμασταν καλύτεροι, και τελικά την τελευταία αγωνιστική σε do or die ματς πήραμε την πρόκριση, με τελικό ρεκόρ 14-6 και την 3η θέση. Βασικός λόγος αυτής της επιτυχίας ήταν το 12/12 με τις 6 τελευταίες ομάδες (κάτι που δεν έκανε καμία άλλη ομάδα στον όμιλο), ενώ με τις άλλες 4 το ρεκόρ μας ήταν μόλις 2-6.

Και μόνο λοιπόν η είσοδός μας στην Β' Φάση (4 όμιλοι των 4 ομάδων, από όπου τελικά ανέβαιναν στην Γ' ΕΣΚΑ μόνο οι πρώτοι) αρκούσε για να ορίσουμε την σεζόν ως επιτυχημένη, με βάση τις αντικειμενικές δυσκολίες που είπα και παραπάνω (έλλειψη προπονήσεων, αλλά και το γεγονός ότι κάπου εδώ αρχίσαμε να τσοντάρουμε τα ίδια τα μέλη της ομάδας για το μπάτζετ, την ώρα που οι απ' έξω έκαναν τον συνειρμό ότι Εκάλη = εμφανώς πλούσιο σωματείο λόγω περιοχής :lol: ).
Οι παίκτες όμως και όχι εμείς ως τεχνικό team ήταν που έθεσαν ως στόχο την άνοδο και μόνο αυτό. Για τα 6 αυτά ματς της Β' Φάσης θα μπορούσα να γράφω ώρες, ήταν πολύ έντονα και αγωνιστικά, και ως συναισθήματα στο ενδιάμεσο. Και τελικά ήρθε όντως η άνοδος με τον πιο απροσδόκητο τρόπο (απλώς αναφέρω το 4-2 ρεκόρ μας με... αρνητικό goal average και την χειρότερη επίθεση εκ των τεσσάρων :drunk: ). Νομίζω πως όλη αυτή η επιτυχία οφείλεται στο καλό κλίμα και την συνοχή που δημιουργήσαμε μεταξύ μας, στη θέληση και τη διάθεση των παιδιών να πετύχουν, και ΟΚ σε δεύτερο βαθμό και στην κατάλληλη καθοδήγηση του spysta και εμού, χωρίς φυσικά να έχουμε καμία διάθεση ή ικανότητα να παριστάνουμε τους Ομπράντοβιτς.

Του χρόνου λοιπόν Γ' ΕΣΚΑ, με τον ίδιο βέβαια κορμό και ψάχνοντας πλέον και 2-3 επιπλέον καλούς παίκτες (φυσικά καθαρά ερασιτεχνικά, χωρίς το παραμικρό διαθέσιμο χαρτζιλίκι) ώστε να μπορέσουμε να σταθούμε ικανοποιητικά, ενώ παράλληλα παλεύουμε να λύσουμε προβλήματα όπως αυτό του γηπέδου... Προς το παρόν κρατάω πολύ ευχάριστες και χρήσιμες εμπειρίες από αυτή τη σεζόν που πέρασε, φιλίες και σχέσεις εντός της ομάδας που σίγουρα θα κρατήσουν για καιρό, αλλά και γενικότερα μαθήματα μπασκετικά και μη, θετικά και αρνητικά, από εντός αλλά και εκτός ομάδας.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”