New York Knicks

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 08, 2023 11:48 am

Εικόνα

Τι θα δούμε φέτος: Την ίδια πετυχημένη συνταγή της περσινής αγωνιστικής περιόδου, όπου κυριαρχούσαν η ομαδικότητα και η δυνατή άμυνα, ευελπιστώντας σε εμπλουτισμό με περισσότερα εύστοχα περιφερειακά σουτ. Γι' αυτό άλλωστε αποκτήθηκε και ο DiVincenzo, ο οποίος συναντά τους κολεγιακούς συμπαίχτες του, τον ηγέτη Jalen Brunson και τον Starks της σύγχρονης εποχής, τον Josh Hart. Η διοίκηση της ομάδας επέλεξε να κρατήσει τον κορμό της ομάδας, έχει πολύ λογικά και ανταλλάξιμα συμβόλαια και επενδύει στην καλή χημεία και την πρόοδο της ομάδας. Θα είναι μέσα στις έξι πρώτες ομάδες της Ανατολής αλλά η περιφέρεια έχει δυσκολέψει και χρειάζεται ένας σταρ για να γίνει το παραπάνω βήμα. Προβλέπω γύρω στις 46 νίκες και στην καλύτερη περίπτωση αποκλεισμό στον δεύτερο γύρο μετά από σκληρή μάχη.

Depth chart:

Pg: J. Brunson, I. Quickley, M. Mcbride
Sg: Q. Grimes, D. DiVincenzo, E. Fournier
Sf: R.J. Barrett, Josh Hart
Pf: J. Randle, I. Roby
C: M. Robinson, I. Hartenstein

Ο σταρ: Πολλοί υπέθεσαν πέρσι ότι η Νέα Υόρκη τον ακριβοπλήρωσε αλλά ο Jalen Brunson έκλεισε στόματα. Μικρός το δέμας αλλά με έξυπνες τοποθετήσεις στην άμυνα και εξαιρετικό footwork στην επίθεση, κουβάλησε την ομάδα στην καλύτερη σεζόν της μετά το 2013 και δείχνει έτοιμος για το παραπάνω βήμα.



Το ερώτημα: Είναι διπλό. Θα βγάλει ο Randle τη χρονιά στο Μεγάλο Μήλο; Αν ναι, θα παρουσιαστεί ως μπασκετμπολίστας στα playoffs ή ως Μπομπ ο μάστορας;

4
2 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 26, 2023 7:26 pm

Ζορικο το πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Βοστώνη. Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι κόντεψαν να κλεψουν το ματς έχοντας σε κακή μέρα τους Randle, Brunson. Αν έβαζαν καμιά βολή, θα κέρδιζαν.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 26, 2023 7:35 pm

ggr έγραψε:
Πέμ Οκτ 26, 2023 7:26 pm
Ζορικο το πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Βοστώνη. Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι κόντεψαν να κλεψουν το ματς έχοντας σε κακή μέρα τους Randle, Brunson. Αν έβαζαν καμιά βολή, θα κέρδιζαν.
Ωραίο παιχνιδάκι για πρώτο ματς. Ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο αλλά κάτι λείπει. Δε μπορεί στο τέλος να παίζει ο heirtestein στα κρίσιμα. Ο πορζινγκις το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο αυτό το μις ματς.
Και επιτέλους ας απελευθερωθεί ο Grimes που είναι πολύ καλύτερος από αυτό που δείχνει.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 26, 2023 10:20 pm

Έχω χαλάσει πολλά λεφτά σε αυτό το σωματείο για να με ξεγελάσει ξανά με ελπίδες. Ντολαν πούλα μπας και δούμε άσπρη μέρα.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 27, 2023 11:49 am

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Οκτ 26, 2023 7:35 pm
ggr έγραψε:
Πέμ Οκτ 26, 2023 7:26 pm
Ζορικο το πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Βοστώνη. Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι κόντεψαν να κλεψουν το ματς έχοντας σε κακή μέρα τους Randle, Brunson. Αν έβαζαν καμιά βολή, θα κέρδιζαν.
Ωραίο παιχνιδάκι για πρώτο ματς. Ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο αλλά κάτι λείπει. Δε μπορεί στο τέλος να παίζει ο heirtestein στα κρίσιμα. Ο πορζινγκις το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο αυτό το μις ματς.
Και επιτέλους ας απελευθερωθεί ο Grimes που είναι πολύ καλύτερος από αυτό που δείχνει.
O Hartenstein έβγαλε σκληράδα γι' αυτό έμεινε ως το τέλος. Λείπει ένα τεσσάρι που να "δαγκώνει" στην άμυνα. Ο Toppin δεν έκανε γι' αυτόν τον ρόλο και δεν ξέρω αν ο Sims μπορεί να ανταπεξέλθει. Για να στο πω απλά, λείπει ένας Taj Gibson.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 27, 2023 11:52 am

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Οκτ 26, 2023 10:20 pm
Έχω χαλάσει πολλά λεφτά σε αυτό το σωματείο για να με ξεγελάσει ξανά με ελπίδες. Ντολαν πούλα μπας και δούμε άσπρη μέρα.
Καταλαβαίνω τον απόλυτα δικαιολογημένο συλλογισμό σου αλλά πλέον η ομάδα αποπνέει υγεία και έχει μπει σε μια περίοδο που κυριαρχεί η συγκράτηση και η λογική στις κινήσεις. Πιστεύω ότι μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλό. Η ομάδα των 90's , που ήταν η δεύτερη πιο πετυχημένη στην Ανατολή μετά το Σικάγο εκείνη τη δεκαετία, βασιζόταν στην σταθερότητα, στην αμυντική της κουλτούρα. Κάπως έτσι πρέπει να ξαναγίνει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3249
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 27, 2023 4:42 pm

ggr έγραψε:
Παρ Οκτ 27, 2023 11:52 am
nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Οκτ 26, 2023 10:20 pm
Έχω χαλάσει πολλά λεφτά σε αυτό το σωματείο για να με ξεγελάσει ξανά με ελπίδες. Ντολαν πούλα μπας και δούμε άσπρη μέρα.
Καταλαβαίνω τον απόλυτα δικαιολογημένο συλλογισμό σου αλλά πλέον η ομάδα αποπνέει υγεία και έχει μπει σε μια περίοδο που κυριαρχεί η συγκράτηση και η λογική στις κινήσεις. Πιστεύω ότι μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλό. Η ομάδα των 90's , που ήταν η δεύτερη πιο πετυχημένη στην Ανατολή μετά το Σικάγο εκείνη τη δεκαετία, βασιζόταν στην σταθερότητα, στην αμυντική της κουλτούρα. Κάπως έτσι πρέπει να ξαναγίνει.
Οι Knicks ιστορικά, χωρίς άμυνα είναι σαν το σουβλάκι χωρίς τζατζίκι! :P Η μεγάλη ομάδα των 70s που θεωρητικά υστερούσε σε επιθετικό ταλέντο των Lakers και των Bucks ήταν πρώτα μια καλοδουλεμένη αμυντικά ομάδα και ύστερα αναδείκνυε το επιθετικό της ταλέντο.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να φέρουν τον Embiid, για τους υπόλοιπους που έχουν ακουστεί το θεωρώ απίθανο να συμβεί, αλλά δεν είναι καλό δείγμα για μια ομάδα η οποία πριν ακόμη αρχίσει η σεζόν, συζητά να αδειάσει το ρόστερ της για να φέρει έναν παίκτη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 27, 2023 5:35 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Οκτ 27, 2023 4:42 pm


Οι Knicks ιστορικά, χωρίς άμυνα είναι σαν το σουβλάκι χωρίς τζατζίκι! :P Η μεγάλη ομάδα των 70s που θεωρητικά υστερούσε σε επιθετικό ταλέντο των Lakers και των Bucks ήταν πρώτα μια καλοδουλεμένη αμυντικά ομάδα και ύστερα αναδείκνυε το επιθετικό της ταλέντο.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να φέρουν τον Embiid, για τους υπόλοιπους που έχουν ακουστεί το θεωρώ απίθανο να συμβεί, αλλά δεν είναι καλό δείγμα για μια ομάδα η οποία πριν ακόμη αρχίσει η σεζόν, συζητά να αδειάσει το ρόστερ της για να φέρει έναν παίκτη.
Ούτε κι εγώ συμφωνώ μ' αυτή την παραφιλολογία για τον Embiid. Δεν θεωρώ ότι θα πετύχουν κάτι τρομερό, αν αδειάσει το ρόστερ για να έρθει. Θυμίζει κάπως την περίπτωση του Carmelo το 2011.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 27, 2023 6:37 pm

ggr έγραψε:
Παρ Οκτ 27, 2023 5:35 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Οκτ 27, 2023 4:42 pm


Οι Knicks ιστορικά, χωρίς άμυνα είναι σαν το σουβλάκι χωρίς τζατζίκι! :P Η μεγάλη ομάδα των 70s που θεωρητικά υστερούσε σε επιθετικό ταλέντο των Lakers και των Bucks ήταν πρώτα μια καλοδουλεμένη αμυντικά ομάδα και ύστερα αναδείκνυε το επιθετικό της ταλέντο.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να φέρουν τον Embiid, για τους υπόλοιπους που έχουν ακουστεί το θεωρώ απίθανο να συμβεί, αλλά δεν είναι καλό δείγμα για μια ομάδα η οποία πριν ακόμη αρχίσει η σεζόν, συζητά να αδειάσει το ρόστερ της για να φέρει έναν παίκτη.
Ούτε κι εγώ συμφωνώ μ' αυτή την παραφιλολογία για τον Embiid. Δεν θεωρώ ότι θα πετύχουν κάτι τρομερό, αν αδειάσει το ρόστερ για να έρθει. Θυμίζει κάπως την περίπτωση του Carmelo το 2011.
Ε ικανό τον έχω να δώσει όποιον δεν λένε Μπράνσον για να πάρει τον Embiid όπως για τον Καρμέλο (λατρεία ο Μέλο).

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 28, 2023 11:05 am

Kι εμένα μου άρεσε ο Καρμέλο (έχω και φανέλα του) αλλά μόνο μια χρονιά στήθηκε σωστή ομάδα γύρω του, το 2013. Τον έκαψαν κι αυτόν.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 03, 2023 6:17 pm

Εικόνα


Δεν είναι άσχημη, παραπέμπει στην εκτός έδρας από το 1996 ως το 2001, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Το φόντο στα γράμματα δεν με τρελαίνει, ούτε και οι ρίγες. Η περσινή και η προπέρσινη μου άρεσαν περισσότερο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 03, 2023 6:22 pm

Ωραία είναι αλλά τα γράμματα μου θυμίζουν ότι έχω πρεσβυωπία πια και τελικά με ξενερωνει

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 03, 2023 9:37 pm

ggr έγραψε:
Παρ Νοέμ 03, 2023 6:17 pm
Εικόνα


Δεν είναι άσχημη, παραπέμπει στην εκτός έδρας από το 1996 ως το 2001, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Το φόντο στα γράμματα δεν με τρελαίνει, ούτε και οι ρίγες. Η περσινή και η προπέρσινη μου άρεσαν περισσότερο.
Νταξ τουλάχιστον αυτή λίγο ψυχή. Οι παλαιότερες ήταν απλά σαν alternate εμφανίσεις imo.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1153
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 04, 2023 2:59 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Νοέμ 03, 2023 9:37 pm

Νταξ τουλάχιστον αυτή λίγο ψυχή. Οι παλαιότερες ήταν απλά σαν alternate εμφανίσεις imo.
Ευτυχώς δεν είναι σαν το έκτρωμα του 2021. Δύσκολα θα σχεδιαστεί χειρότερη από εκείνη.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Νοέμ 04, 2023 4:09 pm

O Randle που χτίζει σε κάθε ματς, εκνευρίστηκε που ο Brunson που έβαλε 45 πόντους πήρε -κι έχασε- το τελευταίο σουτ. Ποιος ο Randle που στο καλύτερο του ματς φέτος έχει 4/10 σουτ και σε όλα τα άλλα εκπληκτικά ποσοστά... μισό να βρω tweet με τα τούβλα του.





Το 45άρι του Brunson είναι και ρεκόρ "κυπέλλου" μέχρι στιγμής.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eastern Conference”