Real Madrid (3) vs Partizan (6)

Συντονιστής: Captains

Σκορ Σειράς

Real Madrid 3-0
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Real Madrid 3-1
7
24%
Real Madrid 3-2
7
24%
Partizan 3-2
6
21%
Partizan 3-1
7
24%
Partizan 3-0
2
7%
 
Σύνολο ψήφων: 29
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2134
Δημοσιεύσεις: 4801
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 11, 2023 9:05 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Πέμ Μάιος 11, 2023 8:01 pm
o Σαρας αραγε ποια ομαδα να προτιμουσε ως αντιπαλο για τον ημιτελικο?
δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα...μου φαινεται απιθανο να θελει ελ κλασικο καποιος προπονητης και μια ομαδα με τοσες συμμετοχες σε φ4..

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 577
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 11, 2023 9:07 pm

shaq7 έγραψε:
Πέμ Μάιος 11, 2023 9:05 pm
Giwrgos_AEK έγραψε:
Πέμ Μάιος 11, 2023 8:01 pm
o Σαρας αραγε ποια ομαδα να προτιμουσε ως αντιπαλο για τον ημιτελικο?
δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα...μου φαινεται απιθανο να θελει ελ κλασικο καποιος προπονητης και μια ομαδα με τοσες συμμετοχες σε φ4..
η Ρεαλ εχει 2 βασικές ελλείψεις όμως (Ντεκ-Γιαμπουσελέ)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lukadoncic

 junior
Reactions: 53
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 1:21 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης,Curry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 4:43 am

Μεγάλο respect στον Ομπράντοβιτς για τον τρόπο του να βελτιώνει παίκτες όπως ο Λεσόρτ, ο Έξουμ και ο Πάντερ που το περασμένο καλοκαίρι δεν θα γέμιζαν το μάτι ως μεταγραφές..

κρατώ μία πισινή γιατί δεν έχω εικόνα ακριβή και αξιόπιστη για τα μπατζετ(κυκλοφορεί μία λίστα που τοποθετεί το αγωνιστικό μπάτζετ της Παρτιζάν στα 15Μ αλλά είμαι εποφυλακτικός και θα περιμένω το tweet της l’equipe)

η απερισκεψία του Πάντερ να «τσιμπήσει» στον τσαμπουκά, δείγμα απειρίας για μένα, ναρκοθέτησε το υπόλοιπο της σειράς για τους Σέρβους αλλά ότι έγινε έγινε..το πρότζεκτ θα κριθεί καλύτερα στην 2η χρονιά(αν υπάρξει συνέχεια)

πάντως οι ποινές ήταν σκανδαλωδώς ήπιες εκατέρωθεν,ό μως λόγω του μικρού ρόστερ της Παρτιζάν τους επηρέασαν περισσότερο

μεγάλο ρεσπέκτ στους εκνευριστικούς Ισπανούς..προσωπικά θα προτιμούσα Παρτιζάν στο f-4 ως αντιπάλους του Ολυμπιακόυ λόγω φανέλας και ρόστερ

1
1 Εικόνα
Been there, done that !!
Christofis

senior
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 6:26 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 6:08 am

lukadoncic έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 4:43 am
Μεγάλο respect στον Ομπράντοβιτς για τον τρόπο του να βελτιώνει παίκτες όπως ο Λεσόρτ, ο Έξουμ και ο Πάντερ που το περασμένο καλοκαίρι δεν θα γέμιζαν το μάτι ως μεταγραφές..

κρατώ μία πισινή γιατί δεν έχω εικόνα ακριβή και αξιόπιστη για τα μπατζετ(κυκλοφορεί μία λίστα που τοποθετεί το αγωνιστικό μπάτζετ της Παρτιζάν στα 15Μ αλλά είμαι εποφυλακτικός και θα περιμένω το tweet της l’equipe)

η απερισκεψία του Πάντερ να «τσιμπήσει» στον τσαμπουκά, δείγμα απειρίας για μένα, ναρκοθέτησε το υπόλοιπο της σειράς για τους Σέρβους αλλά ότι έγινε έγινε..το πρότζεκτ θα κριθεί καλύτερα στην 2η χρονιά(αν υπάρξει συνέχεια)

πάντως οι ποινές ήταν σκανδαλωδώς ήπιες εκατέρωθεν,ό μως λόγω του μικρού ρόστερ της Παρτιζάν τους επηρέασαν περισσότερο

μεγάλο ρεσπέκτ στους εκνευριστικούς Ισπανούς..προσωπικά θα προτιμούσα Παρτιζάν στο f-4 ως αντιπάλους του Ολυμπιακόυ λόγω φανέλας και ρόστερ
Καταρχην να πω οτι δεν απαντω στο σχολιο σου για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα για να τονισω καποια πραγματα περισσοτερο. Η παρτιζαν δεν εχει χαμηλο μπατζετ ισα ισα εχει αρκετα ψηλοτερο απο οτι ο ολυμπιακος και ο παναθηναικος. Δηλαδη εχει παντερ στα 1,6 περιπου λεντει στο 1 εκ. Εξουμ κοντα στο 1 εκ. Νανανλυ πανω απο 800 χιλιαδες, λεσορτ στις 500-600. Απο την βασικη βγηκαν 5,5εκ. Νωρις νωρις. Να σου βαλω και τα πιτσιρικια και τους σερβους 200-400 τοτε ακομη 2 -2,5 εκ. Τοτε παμε χοντρικα στα 8 για καθαρο μπατζετ. Αυτο σημαινει μινιμουμ 14-15 εκ. Λειτοργικο μπατζετ. Απο εκει και περα η παρτιζαν μπυ θυμισε την ομαδα λιγοτερο ομπραντοβιτς μετα την πρωτη του χρονια στην φενερ. Εκει φυσικα εχτισε με ακριβες μεταγραφες παιρνοντας οτι καλυτερο κινητω στην τουρκια και σερβια και σλουκα και προσπαθουσε να τους κανει ομαδα. Στην παρτιζαν θεωρω οτι επειδη δεν μπορουσε να δωσει τοσα λεφτα οποτε προτιμησε παιχτες επιθετικα υαλαντουχους τους οποιους δουλεψε οσο μπορουσε με σκοπο να βγαλει μακροπροθεσμα σε 2-3 χρονια τους επομενους σπανουλη διαμαντιδη, μπογκντανοβιτς και σια(μανταρ, αβραμοβιτς, βουκσεβιτς). Το θεμα οτι του εκατσε καλα γιατι η ομαδα του σαν κλασσικη ομαδα ζοτς φορμαριστηκε στο τελος, βρηκε μια γερασμενη ομαδα χωρις τον ταβαρες που εινια μια αλλη ρεαλ και την εριξε στα σχοινια βλεποντας τα σερβακια να βγαινουν μπροστα και ο κορμος του να αυξανετε απο τους 6 παικτες στους 8-9 που ηταν υπεραρκετο. Απο εκει και περα η ομαδα του βασιστηκε καθαρα στο ατομικο προσωπικο ταλεντο καποιων παικτων. Ομαδα με 85 ποντους μεσο ορο και 13-14 ασσιστ στο συνολο και ενα σκασμο τριποντα οχι μονο στη σειρα αλλα γενικα ολη τη χρονια( θα περιμενες ακομη περισσοτερες ασσιστ λογω αυξημενης κυκλοφοριας της μπαλας για να βγει το ελευθερο σουτ) δεν θεωρω οτι μπορει σε 3 ματς να νικησει ομαδες οπως ο ολυμπιακος η μπαρτσελονα και η καλη ρεαλ. Ο λογος ειναι οτι εχουν τη γνωση την πειθαρχια και την ομοιογενεια γιατι ειναι καιρο μαζι να αντεπεξελθουν στο επιθετικο κρεσεντο. Θα μπουν τα αουτ σε 1-2 παιχνιδια οποτε θα χασουν 1-2 παιχνιδια οταν ομως τα σουτ δεν μπουν οπως εγινε στο τελευταιο με την ρεαλ με εξαιρεση τον παντερ τοτε δεν υπερχει πλαν b για την παρτιζαν γιατι δεν υπαρχουν οι αυτοματισμοι. Για αυτο οχι δεν θα θαυμασω την παρτιζαν για το μπασκετ που επαιξε, δεν θα πω μπραβο στον ζοτς τον οποιο αγαπω και ας ειμαι ολυμπιακος ( γιατι θεωρω οτι με τον ιβκοβιτς και ιωανιδη ειναι οι υπαιτιοι για οτι καλυτερο ειδαμε να βγαζει αυτη χωρα μπασκετικα, σπανουλης διαμαντιδης, παπαλουκας (ιβκοβιτς τσσσκα) σλουκας, χατζηβρεττας, παπανικολαου, πριντεζης, τσαρτσαρης, φωτης, λαζαρος και ποσοι αλλοι) γιατι δεν μου αρεσε το μπασκετ που εβλεπα. Ηταν ιντρικαδορικο ναι, ειχε σασπενς ναι αλλα για αυτο εχω πληρωσει κοσμοτε να βλεπω nba, στην ευρωλιγκα εχω μαθει να αναζητω αλλου ειδους μπασκετ. Τωρα καποια λογια για τον παντερ. Ειχα πει πριν λιγες μερες σε εκτενες ποστ αμεσως μετα το 2ο παιχνιδι πριν δηλαδη να το γυρισει η ρεαλ αμεσως μερα που βγηκαν οι τιμωριες οτι η παρτιζαν θα αποκλειστει λογω της βλακειας που εκανε ο παντερ. Τον θεωρω πολυ λιγο παικτη στο θεμα ηγετης γιατι ενω εχει παρει 3 mvp champions league, εχει παιξει για τους τρεις απο τους καλυτερους προπονητες των προηγουμενων δεκαετιων δηλαδη μπλατ, μεσινα και τωρα ομπραντοβιτς δεν εχει καταλαβει οτι η ευρωλιγκα δεν ειναι γηπεδακι στις γειτονιες του μπρουκλιν. Θεωρω οτι αν ειχε το μυαλο στο κεφαλι του η παρτιζαν των οσων μισω και εχω προαναφερει και μη κανοντας την ρεαλ να συσπηρωθει αλλα και χωρις να αφησει την ομαδα να παιζει με τον καλυτερο της παικτη μεσα στο καμινι στο βελιγραδι θα μπορουσε να περασει. Και στο φαιναλ φορ ποτε δεν μπορεις να ξεγραψεις τον ζοτς. Δεν ειμαι σιγουρος οτι η παρτιζαν θα ειναι η ιδια του χρονου

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3949
Δημοσιεύσεις: 11034
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 6:21 am

Τεράστια πρόκριση της Ρεάλ από το -16. Τα περί τιμωριών δεν τα ακούω, οι της Παρτιζάν αποφάσισαν να πλακωθούν στο ξύλο μετά από ένα αντιαθλητικό, από αυτά που γίνονται και τιμωρούνται ως αντιαθλητικά. Επίσης το 0-2 έγινε με απόντα τον Ταβάρες (και ανέτοιμο τον Πουαριέ), τον πιο επιδραστικό παίκτη της Ευρωλίγκας, χωρίς αυτόν η τωρινή Ρεάλ δεν είναι ομάδα 4άδας, δεν ξέρω καν αν είναι ομάδα 8άδας σε αυτή την Ευρωλίγκα. Ήταν (με την αξία τους) 16π στο 5ο ματς στο ημίχρονο και έχασαν επειδή το πήρε (με την αξία της) η Ρεάλ με επιλογές δύσκολες, τραβηγμένες, εκπληκτικές. Ματσάρα και σειράρα.

Με στεναχωρεί που δε θα πάνε στο Φ4 οι οπαδοί της Παρτιζάν, θα έδιναν άλλο χρώμα σε μια μπασκετικότατη πόλη και δε νομίζω πως θα ξαναφτάσουν εύκολα τόσο κοντά, είναι παλούκι πια η Ευρωλίγκα η πρόκριση στην 8άδα από μόνη της είναι άθλος για ομάδα που στην αρχή της χρονιάς δεν της έδινα με τίποτε κάτι παραπάνω από τη 12η θέση. Δεν πίστευα ότι πάει πουθενά με τέτοια κενά στον άσο (απίστευτα πράγματα από το Ζοτς με τον Έξουμ), είχα ξενερώσει με τις "ανοιχτιές" του Πάντερ που επέτρεπε ο Ζοτς, δεν πίστευα τον Λεσόρτ που με ξεφτίλισε. Τεράστια πράγματα από τον τεράστιο Ζοτς, κρίμα που δεν πήγαν Φ4. Θα είναι πανδύσκολο για την Παρτιζάν να ξαναφτάσει τόσο κοντά σε Φ4. Πίστευα στον κόσμο της ότι θα είναι κόσμιος στα δύο εντός, και ήταν, αυτά περί "να γίνει κεκλεισμένων" κλπ ήταν βαλκανιές, μια χαρά πολιτισμένοι είναι οι Σέρβοι μπροστά στην Ευρωλίγκα, όπως κι εμείς, τις "μαγκιές" τις κάνουμε εκεί που μας παίρνει, ως κλασικοί θρασύδειλοι.

Το Φ4 θα μπορούσε (και σε κάποιο σημείο φαινόταν κιόλας) να έχει οπαδούς Μακάμπι, Παρτιζάν, Μπαρτσελόνα και Φενέρ, τελικά από αυτούς μόνο Μπαρτσελόνα θα έχει. Οι Ολυμπιακοί κάπως θα το σώσουν, αλλά με τους πριγκηπαίους και τους Ισπανούς θα είναι ψιλοξενέρα.

Είχα παίξει Ρεάλ όταν έμαθα ότι θα παίξει ο Ταβάρες στο 3ο και πήγα ταμείο, αλλά με κρέμασε η Μακάμπι. Την πίστευα, την ήθελα, ήταν δίκαιο και δεν έγινε πράξη. Εκπληκτικά πλέι οφ αλλά δεν πέρασε κανένα αουτσάιντερ. Για τους λάτρεις των πιθανοτήτων:
Κατά τη stoiximan
Ολυμπιακός 37%
Μπαρτσελονα 33%
Ρεάλ 27%
Μονακό 14%

Κατά τη novibet
Ολυμπιακός 33%
Μπαρτσελόνα 33%
Ρεάλ 25%
Μονακό 14%

Betwin στην Ισπανία:
Μπαρτσελόνα 33%
Ολυμπιακός 31%
Ρεάλ 25%
Μονακό 17%

Για μένα έχουν υποβαθμίσει όλοι την απώλεια Χίγγινς από το Φ4. Μάλλον θα το ρίξω στη Ρεάλ, είναι ένα κλικ μπροστά.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 6:22 am

Christofis έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 6:08 am
lukadoncic έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 4:43 am
Μεγάλο respect στον Ομπράντοβιτς για τον τρόπο του να βελτιώνει παίκτες όπως ο Λεσόρτ, ο Έξουμ και ο Πάντερ που το περασμένο καλοκαίρι δεν θα γέμιζαν το μάτι ως μεταγραφές..

κρατώ μία πισινή γιατί δεν έχω εικόνα ακριβή και αξιόπιστη για τα μπατζετ(κυκλοφορεί μία λίστα που τοποθετεί το αγωνιστικό μπάτζετ της Παρτιζάν στα 15Μ αλλά είμαι εποφυλακτικός και θα περιμένω το tweet της l’equipe)

η απερισκεψία του Πάντερ να «τσιμπήσει» στον τσαμπουκά, δείγμα απειρίας για μένα, ναρκοθέτησε το υπόλοιπο της σειράς για τους Σέρβους αλλά ότι έγινε έγινε..το πρότζεκτ θα κριθεί καλύτερα στην 2η χρονιά(αν υπάρξει συνέχεια)

πάντως οι ποινές ήταν σκανδαλωδώς ήπιες εκατέρωθεν,ό μως λόγω του μικρού ρόστερ της Παρτιζάν τους επηρέασαν περισσότερο

μεγάλο ρεσπέκτ στους εκνευριστικούς Ισπανούς..προσωπικά θα προτιμούσα Παρτιζάν στο f-4 ως αντιπάλους του Ολυμπιακόυ λόγω φανέλας και ρόστερ
Καταρχην να πω οτι δεν απαντω στο σχολιο σου για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα για να τονισω καποια πραγματα περισσοτερο. Η παρτιζαν δεν εχει χαμηλο μπατζετ ισα ισα εχει αρκετα ψηλοτερο απο οτι ο ολυμπιακος και ο παναθηναικος. Δηλαδη εχει παντερ στα 1,6 περιπου λεντει στο 1 εκ. Εξουμ κοντα στο 1 εκ. Νανανλυ πανω απο 800 χιλιαδες, λεσορτ στις 500-600. Απο την βασικη βγηκαν 5,5εκ. Νωρις νωρις. Να σου βαλω και τα πιτσιρικια και τους σερβους 200-400 τοτε ακομη 2 -2,5 εκ. Τοτε παμε χοντρικα στα 8 για καθαρο μπατζετ. Αυτο σημαινει μινιμουμ 14-15 εκ. Λειτοργικο μπατζετ. Απο εκει και περα η παρτιζαν μπυ θυμισε την ομαδα λιγοτερο ομπραντοβιτς μετα την πρωτη του χρονια στην φενερ. Εκει φυσικα εχτισε με ακριβες μεταγραφες παιρνοντας οτι καλυτερο κινητω στην τουρκια και σερβια και σλουκα και προσπαθουσε να τους κανει ομαδα. Στην παρτιζαν θεωρω οτι επειδη δεν μπορουσε να δωσει τοσα λεφτα οποτε προτιμησε παιχτες επιθετικα υαλαντουχους τους οποιους δουλεψε οσο μπορουσε με σκοπο να βγαλει μακροπροθεσμα σε 2-3 χρονια τους επομενους σπανουλη διαμαντιδη, μπογκντανοβιτς και σια(μανταρ, αβραμοβιτς, βουκσεβιτς). Το θεμα οτι του εκατσε καλα γιατι η ομαδα του σαν κλασσικη ομαδα ζοτς φορμαριστηκε στο τελος, βρηκε μια γερασμενη ομαδα χωρις τον ταβαρες που εινια μια αλλη ρεαλ και την εριξε στα σχοινια βλεποντας τα σερβακια να βγαινουν μπροστα και ο κορμος του να αυξανετε απο τους 6 παικτες στους 8-9 που ηταν υπεραρκετο. Απο εκει και περα η ομαδα του βασιστηκε καθαρα στο ατομικο προσωπικο ταλεντο καποιων παικτων. Ομαδα με 85 ποντους μεσο ορο και 13-14 ασσιστ στο συνολο και ενα σκασμο τριποντα οχι μονο στη σειρα αλλα γενικα ολη τη χρονια( θα περιμενες ακομη περισσοτερες ασσιστ λογω αυξημενης κυκλοφοριας της μπαλας για να βγει το ελευθερο σουτ) δεν θεωρω οτι μπορει σε 3 ματς να νικησει ομαδες οπως ο ολυμπιακος η μπαρτσελονα και η καλη ρεαλ. Ο λογος ειναι οτι εχουν τη γνωση την πειθαρχια και την ομοιογενεια γιατι ειναι καιρο μαζι να αντεπεξελθουν στο επιθετικο κρεσεντο. Θα μπουν τα αουτ σε 1-2 παιχνιδια οποτε θα χασουν 1-2 παιχνιδια οταν ομως τα σουτ δεν μπουν οπως εγινε στο τελευταιο με την ρεαλ με εξαιρεση τον παντερ τοτε δεν υπερχει πλαν b για την παρτιζαν γιατι δεν υπαρχουν οι αυτοματισμοι. Για αυτο οχι δεν θα θαυμασω την παρτιζαν για το μπασκετ που επαιξε, δεν θα πω μπραβο στον ζοτς τον οποιο αγαπω και ας ειμαι ολυμπιακος ( γιατι θεωρω οτι με τον ιβκοβιτς και ιωανιδη ειναι οι υπαιτιοι για οτι καλυτερο ειδαμε να βγαζει αυτη χωρα μπασκετικα, σπανουλης διαμαντιδης, παπαλουκας (ιβκοβιτς τσσσκα) σλουκας, χατζηβρεττας, παπανικολαου, πριντεζης, τσαρτσαρης, φωτης, λαζαρος και ποσοι αλλοι) γιατι δεν μου αρεσε το μπασκετ που εβλεπα. Ηταν ιντρικαδορικο ναι, ειχε σασπενς ναι αλλα για αυτο εχω πληρωσει κοσμοτε να βλεπω nba, στην ευρωλιγκα εχω μαθει να αναζητω αλλου ειδους μπασκετ. Τωρα καποια λογια για τον παντερ. Ειχα πει πριν λιγες μερες σε εκτενες ποστ αμεσως μετα το 2ο παιχνιδι πριν δηλαδη να το γυρισει η ρεαλ αμεσως μερα που βγηκαν οι τιμωριες οτι η παρτιζαν θα αποκλειστει λογω της βλακειας που εκανε ο παντερ. Τον θεωρω πολυ λιγο παικτη στο θεμα ηγετης γιατι ενω εχει παρει 3 mvp champions league, εχει παιξει για τους τρεις απο τους καλυτερους προπονητες των προηγουμενων δεκαετιων δηλαδη μπλατ, μεσινα και τωρα ομπραντοβιτς δεν εχει καταλαβει οτι η ευρωλιγκα δεν ειναι γηπεδακι στις γειτονιες του μπρουκλιν. Θεωρω οτι αν ειχε το μυαλο στο κεφαλι του η παρτιζαν των οσων μισω και εχω προαναφερει και μη κανοντας την ρεαλ να συσπηρωθει αλλα και χωρις να αφησει την ομαδα να παιζει με τον καλυτερο της παικτη μεσα στο καμινι στο βελιγραδι θα μπορουσε να περασει. Και στο φαιναλ φορ ποτε δεν μπορεις να ξεγραψεις τον ζοτς. Δεν ειμαι σιγουρος οτι η παρτιζαν θα ειναι η ιδια του χρονου
Το καθαρό μπάτζετ του Ολυμπιακού και του Παο είναι πάνω από 10εκ πολύ μεγαλύτερο από της Παρτιζάν.
Εγώ το είχα πει πριν τα πλέυ οφ σε αντίθεση με τους περισσότερους κι έδω στο φόρουμ η Παρτιζάν μέχρι τα πλέυ οφ ήταν το ταβάνι της

0
Christofis

senior
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 6:26 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 6:34 am

tarp7 έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 6:22 am
Christofis έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 6:08 am


Καταρχην να πω οτι δεν απαντω στο σχολιο σου για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα για να τονισω καποια πραγματα περισσοτερο. Η παρτιζαν δεν εχει χαμηλο μπατζετ ισα ισα εχει αρκετα ψηλοτερο απο οτι ο ολυμπιακος και ο παναθηναικος. Δηλαδη εχει παντερ στα 1,6 περιπου λεντει στο 1 εκ. Εξουμ κοντα στο 1 εκ. Νανανλυ πανω απο 800 χιλιαδες, λεσορτ στις 500-600. Απο την βασικη βγηκαν 5,5εκ. Νωρις νωρις. Να σου βαλω και τα πιτσιρικια και τους σερβους 200-400 τοτε ακομη 2 -2,5 εκ. Τοτε παμε χοντρικα στα 8 για καθαρο μπατζετ. Αυτο σημαινει μινιμουμ 14-15 εκ. Λειτοργικο μπατζετ. Απο εκει και περα η παρτιζαν μπυ θυμισε την ομαδα λιγοτερο ομπραντοβιτς μετα την πρωτη του χρονια στην φενερ. Εκει φυσικα εχτισε με ακριβες μεταγραφες παιρνοντας οτι καλυτερο κινητω στην τουρκια και σερβια και σλουκα και προσπαθουσε να τους κανει ομαδα. Στην παρτιζαν θεωρω οτι επειδη δεν μπορουσε να δωσει τοσα λεφτα οποτε προτιμησε παιχτες επιθετικα υαλαντουχους τους οποιους δουλεψε οσο μπορουσε με σκοπο να βγαλει μακροπροθεσμα σε 2-3 χρονια τους επομενους σπανουλη διαμαντιδη, μπογκντανοβιτς και σια(μανταρ, αβραμοβιτς, βουκσεβιτς). Το θεμα οτι του εκατσε καλα γιατι η ομαδα του σαν κλασσικη ομαδα ζοτς φορμαριστηκε στο τελος, βρηκε μια γερασμενη ομαδα χωρις τον ταβαρες που εινια μια αλλη ρεαλ και την εριξε στα σχοινια βλεποντας τα σερβακια να βγαινουν μπροστα και ο κορμος του να αυξανετε απο τους 6 παικτες στους 8-9 που ηταν υπεραρκετο. Απο εκει και περα η ομαδα του βασιστηκε καθαρα στο ατομικο προσωπικο ταλεντο καποιων παικτων. Ομαδα με 85 ποντους μεσο ορο και 13-14 ασσιστ στο συνολο και ενα σκασμο τριποντα οχι μονο στη σειρα αλλα γενικα ολη τη χρονια( θα περιμενες ακομη περισσοτερες ασσιστ λογω αυξημενης κυκλοφοριας της μπαλας για να βγει το ελευθερο σουτ) δεν θεωρω οτι μπορει σε 3 ματς να νικησει ομαδες οπως ο ολυμπιακος η μπαρτσελονα και η καλη ρεαλ. Ο λογος ειναι οτι εχουν τη γνωση την πειθαρχια και την ομοιογενεια γιατι ειναι καιρο μαζι να αντεπεξελθουν στο επιθετικο κρεσεντο. Θα μπουν τα αουτ σε 1-2 παιχνιδια οποτε θα χασουν 1-2 παιχνιδια οταν ομως τα σουτ δεν μπουν οπως εγινε στο τελευταιο με την ρεαλ με εξαιρεση τον παντερ τοτε δεν υπερχει πλαν b για την παρτιζαν γιατι δεν υπαρχουν οι αυτοματισμοι. Για αυτο οχι δεν θα θαυμασω την παρτιζαν για το μπασκετ που επαιξε, δεν θα πω μπραβο στον ζοτς τον οποιο αγαπω και ας ειμαι ολυμπιακος ( γιατι θεωρω οτι με τον ιβκοβιτς και ιωανιδη ειναι οι υπαιτιοι για οτι καλυτερο ειδαμε να βγαζει αυτη χωρα μπασκετικα, σπανουλης διαμαντιδης, παπαλουκας (ιβκοβιτς τσσσκα) σλουκας, χατζηβρεττας, παπανικολαου, πριντεζης, τσαρτσαρης, φωτης, λαζαρος και ποσοι αλλοι) γιατι δεν μου αρεσε το μπασκετ που εβλεπα. Ηταν ιντρικαδορικο ναι, ειχε σασπενς ναι αλλα για αυτο εχω πληρωσει κοσμοτε να βλεπω nba, στην ευρωλιγκα εχω μαθει να αναζητω αλλου ειδους μπασκετ. Τωρα καποια λογια για τον παντερ. Ειχα πει πριν λιγες μερες σε εκτενες ποστ αμεσως μετα το 2ο παιχνιδι πριν δηλαδη να το γυρισει η ρεαλ αμεσως μερα που βγηκαν οι τιμωριες οτι η παρτιζαν θα αποκλειστει λογω της βλακειας που εκανε ο παντερ. Τον θεωρω πολυ λιγο παικτη στο θεμα ηγετης γιατι ενω εχει παρει 3 mvp champions league, εχει παιξει για τους τρεις απο τους καλυτερους προπονητες των προηγουμενων δεκαετιων δηλαδη μπλατ, μεσινα και τωρα ομπραντοβιτς δεν εχει καταλαβει οτι η ευρωλιγκα δεν ειναι γηπεδακι στις γειτονιες του μπρουκλιν. Θεωρω οτι αν ειχε το μυαλο στο κεφαλι του η παρτιζαν των οσων μισω και εχω προαναφερει και μη κανοντας την ρεαλ να συσπηρωθει αλλα και χωρις να αφησει την ομαδα να παιζει με τον καλυτερο της παικτη μεσα στο καμινι στο βελιγραδι θα μπορουσε να περασει. Και στο φαιναλ φορ ποτε δεν μπορεις να ξεγραψεις τον ζοτς. Δεν ειμαι σιγουρος οτι η παρτιζαν θα ειναι η ιδια του χρονου
Το καθαρό μπάτζετ του Ολυμπιακού και του Παο είναι πάνω από 10εκ πολύ μεγαλύτερο από της Παρτιζάν.
Εγώ το είχα πει πριν τα πλέυ οφ σε αντίθεση με τους περισσότερους κι έδω στο φόρουμ η Παρτιζάν μέχρι τα πλέυ οφ ήταν το ταβάνι της
Μπορει να εχεις δικιο για το μπατζετ αν και βασει το τι ελεγαν στο τελος της σεζον ο ολυμπιακος και παναθηναικος ειχαν χαμηλοτερο συνολικο μπατζετ, μπορει να ισχυει λογω ακριβοτερου σταφ πτησεις τσαρτ και τετοια. Δεν το εχω μελετησει παραπανω να σου πω την αληθεια. Και παλι ομως θα συμφωνησω μαζι σου οτι το ταβανι της ηταν τα πλειοφ που αν δεν ηταν ο ζοτς δεν θα ηταν καν εκει περα. Απλα εγω δεν θαμπωθηκα απο το μπασκετ που επαιξε ηταν οσα φαω ας βαλω περισσοτερα. Απλα περιμενα περισσοτερα οταν ακουσα οτι περυσι ο ομπραντοβιτς παει στο βελιγραδι . Περσι δεν καταφερε να παρει το eurocup, και ο ομπραντοβιτς δεν εβγαλε σερβακια στον αφρο οπως θα περιμενα ( ημουν σιγουρος οταν πηρε περυσι τον βουκσεβιτς οτι θα τον εκανε τον νεο αστερα αλλα δεν τον ειδαμε καθολου. Ισως και να ειναι ακομη αγουρος το να πω.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 7:05 am

Christofis έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 6:34 am
tarp7 έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 6:22 am

Το καθαρό μπάτζετ του Ολυμπιακού και του Παο είναι πάνω από 10εκ πολύ μεγαλύτερο από της Παρτιζάν.
Εγώ το είχα πει πριν τα πλέυ οφ σε αντίθεση με τους περισσότερους κι έδω στο φόρουμ η Παρτιζάν μέχρι τα πλέυ οφ ήταν το ταβάνι της
Μπορει να εχεις δικιο για το μπατζετ αν και βασει το τι ελεγαν στο τελος της σεζον ο ολυμπιακος και παναθηναικος ειχαν χαμηλοτερο συνολικο μπατζετ, μπορει να ισχυει λογω ακριβοτερου σταφ πτησεις τσαρτ και τετοια. Δεν το εχω μελετησει παραπανω να σου πω την αληθεια. Και παλι ομως θα συμφωνησω μαζι σου οτι το ταβανι της ηταν τα πλειοφ που αν δεν ηταν ο ζοτς δεν θα ηταν καν εκει περα. Απλα εγω δεν θαμπωθηκα απο το μπασκετ που επαιξε ηταν οσα φαω ας βαλω περισσοτερα. Απλα περιμενα περισσοτερα οταν ακουσα οτι περυσι ο ομπραντοβιτς παει στο βελιγραδι . Περσι δεν καταφερε να παρει το eurocup, και ο ομπραντοβιτς δεν εβγαλε σερβακια στον αφρο οπως θα περιμενα ( ημουν σιγουρος οταν πηρε περυσι τον βουκσεβιτς οτι θα τον εκανε τον νεο αστερα αλλα δεν τον ειδαμε καθολου. Ισως και να ειναι ακομη αγουρος το να πω.
Συνολικά δεν ξέρω αλλά αγωνιστικά είχαν πολύ μεγαλύτερο της Παρτιζάν οι αιώνιοι. Φτηνές ομάδες που να διεκδικούν 8άδα δεν υπάρχουν πια στην ευρωλίγκα , ούτε οι ελληνικές ομάδες έχουν μικρό μπάτζετ και θ ανέβουν κι άλλο τα επόμενα χρόνια.
Στην ευρωλίγκα οι ομάδες είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν νέους πάικτες το λένε πια όλοι οι προπονητές, οι ομάδες δεν έχουν χρόνο για προπονήσεις, ακόμα ο Πάο κι ο Ολύμπιακος, ούτε στην αστεία Α1 δεν βάζουν νέους παίκτες. Συμφωνώ κι έγω αν δεν ήταν ο ζοτς δεν θα έμπαινε πλέυ οφ.

0
Άβαταρ μέλους
brandon_roy

 junior
Reactions: 146
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μάιος 12, 2023 8:50 am

Πάντως δεν ήταν μόνο μια φάση με τον Πάντερ και τον Γιούλ που ξεκίνησε την ιστορία, νομίζω αυτό ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Το τελευταίο 5λεπτο οι παίκτες της Ρεάλ βαράνε στο ψαχνό τουλάχιστον άλλες 2-3 φορές, βρίζουνε διαιτητές, μανουριάζουνε - με την κατάσταση να μυρίζει μπαρούτι για ώρα. Οι διαιτητές έπρεπε να κάνουν de-escalate πολύ νωρίτερα για να μη φτάσει εκεί που έφτασε.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 11:38 am

Οτι δηλαδη ο Γιουλ εκανε ενα αντιαθλητικο για να γινει μανουρα που εχει να γινει 10 χρονια (ξεροντας οτι θα αντιδρασουν ετσοι οι της Παρτιζαν; ) και να γυρισει η σειρα;

Μαλλον τον εχετε μπερδεψει με τον Professor απ το Casa de Papel.

Ακομα και αν ηταν ετσι ομως (που δεν ειναι), μαγκια τους. Να περασει θελει η καθε ομαδα, αν αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για να το πετυχει, γιατι οχι; Ας προσεχε η Παρτιζαν και η καθε Παρτιζαν.

Στο τελος μονο το αποτελεσμα μετραει.

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 438
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 11:50 am

Reaper έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 11:38 am
Στο τελος μονο το αποτελεσμα μετραει.
Πες μας ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός χωρίς να μας πεις ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός.

Από τις χειρότερες δυνατές απόψεις που μπορεί να έχει κάποιος πάντως. Λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια πράγματα. Και μια από τις κύριες αιτίες που έχει περιέλθει σε αυτή την κατάσταση το ποδοσφαιρικό τμήμα συμπεριλαμβανομένων και των οπαδών.

Προσοχή, δεν σε κρίνω ως άτομο, αλλά κρίνω την άποψη αυτή καθαυτή. Από έναν Ολυμπιακό που χαίρεται για την υγεία και την εικόνα που βγάζει το μπασκετικό τμήμα.

5
4 Εικόνα 1 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
brandon_roy

 junior
Reactions: 146
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μάιος 12, 2023 11:50 am

Μάλιστα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δηλαδή.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 1:31 pm

Sharp Shooter έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 11:50 am
Reaper έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 11:38 am
Στο τελος μονο το αποτελεσμα μετραει.
Πες μας ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός χωρίς να μας πεις ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός.

Από τις χειρότερες δυνατές απόψεις που μπορεί να έχει κάποιος πάντως. Λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια πράγματα. Και μια από τις κύριες αιτίες που έχει περιέλθει σε αυτή την κατάσταση το ποδοσφαιρικό τμήμα συμπεριλαμβανομένων και των οπαδών.

Προσοχή, δεν σε κρίνω ως άτομο, αλλά κρίνω την άποψη αυτή καθαυτή. Από έναν Ολυμπιακό που χαίρεται για την υγεία και την εικόνα που βγάζει το μπασκετικό τμήμα.
Το ποδοσφαιρικο τμημα εχει περιελθει σε αυτη την κατασταση για τον ακρως αντιθετο λογο: γιατι ηταν βολεμενο στο "1ος στο χωριο". Ποτε δεν εγραψα για το μπασκετ οτι "αν ο ΠΑΟ ειναι 16ος στην Ευρωλιγκα, ας ειμαστε 14οι εμεις, καλα ειναι".

Εσυ μπορει να χαιρεσαι με τις συμμετοχες και το ταξιδι. Εγω θελω να δω διπλα στο νουμερο κατακτησεων Ευρωλιγκας το 3 να γινει 4, και μετα 5.

Και οι περισσοτεροι στη Ρεαλ αυτο θελουν, να βλεπουν το νουμερο να μεγαλωνει, σε καθε αθλημα. Δε νομιζω βασικα οτι υπαρχει συλλογος που να ειναι πιο "αχορταγος" για τιτλους απ τη Ρεαλ στην Ευρωπη ως οργανισμος.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 958
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 12, 2023 1:50 pm

Αν πήγαινε σ αυτό το Φ4 ο Ζέλικο πάντως θεωρώ πως θα είχε καλές πιθανότητες να το πάρει. Έχει περισσότερες συμμετοχές απ' όσες όλοι οι αλλοι προπονητές μαζί. Στην πνευματική προετοιμασία τέτοιων καταστάσεων μόνο ο Ντουντα μπορούσε να τον φτάσει.

Θα είχαμε και το Ζοτς-Σαρας που εδώ και χρόνια προσπαθεί να γίνει Βεζύρης στην θέση του Βεζύρη με τον λάθος τρόπο.

Από θέμα κόσμου είχα πει πως ηθελα ΟΣΦΠ, Μακάμπι (που αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε φ4 :shock: ) Παρτιζάν και Μπάρτσα (ιδανικά Ζαλγκίρις αλλά δεν ήταν ρεαλιστικό). Τώρα ευτυχώς που δεν έγινε σε κάνα Ντουμπάι και τουλάχιστον θα το γεμίσουν οι Λιθουανοί που είναι μπασκετικοι και κάνουν φοβερή ατμόσφαιρα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1574
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μάιος 12, 2023 1:58 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 1:31 pm
Sharp Shooter έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 11:50 am


Πες μας ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός χωρίς να μας πεις ότι είσαι ποδοσφαιρικός κοκκαλικός.

Από τις χειρότερες δυνατές απόψεις που μπορεί να έχει κάποιος πάντως. Λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια πράγματα. Και μια από τις κύριες αιτίες που έχει περιέλθει σε αυτή την κατάσταση το ποδοσφαιρικό τμήμα συμπεριλαμβανομένων και των οπαδών.

Προσοχή, δεν σε κρίνω ως άτομο, αλλά κρίνω την άποψη αυτή καθαυτή. Από έναν Ολυμπιακό που χαίρεται για την υγεία και την εικόνα που βγάζει το μπασκετικό τμήμα.
Το ποδοσφαιρικο τμημα εχει περιελθει σε αυτη την κατασταση για τον ακρως αντιθετο λογο: γιατι ηταν βολεμενο στο "1ος στο χωριο". Ποτε δεν εγραψα για το μπασκετ οτι "αν ο ΠΑΟ ειναι 16ος στην Ευρωλιγκα, ας ειμαστε 14οι εμεις, καλα ειναι".

Εσυ μπορει να χαιρεσαι με τις συμμετοχες και το ταξιδι. Εγω θελω να δω διπλα στο νουμερο κατακτησεων Ευρωλιγκας το 3 να γινει 4, και μετα 5.

Και οι περισσοτεροι στη Ρεαλ αυτο θελουν, να βλεπουν το νουμερο να μεγαλωνει, σε καθε αθλημα. Δε νομιζω βασικα οτι υπαρχει συλλογος που να ειναι πιο "αχορταγος" για τιτλους απ τη Ρεαλ στην Ευρωπη ως οργανισμος.
Αυτό ακριβώς σου λέει ο φίλος παραπάνω. Η γνωστή νοοτροπία των ποδοσφαιρογαύρων που θέλουν το νούμερο των πρωταθλημάτων να αυξάνει αδιαφορώντας για τα μέσα. Δεν τους πειράζει δλδ που ο Μανιάτης κάνει βουτιά αλλά Λεβ Γιασίν και πιάνει τη μπάλα με το χέρι, αρκεί ο Οσφπ να κάνει τα κύπελλα 48 από 47 και ας το στερήσουμε και από μια μικρή επαρχιακή ομάδα. Άρρωστη νοοτροπία. Αν σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα μπορείς κάλλιστα να βλέπεις μόνο τον τελικό (ή ακόμα απλώς να διαβάζεις το αποτέλεσμα) και ανάλογα την έκβαση να κράζεις ή να αποθεώνεις.
Προσοχή: και εγώ αναφέρομαι στην συγκεκριμένη οπτική και δεν κρίνω εσένα συγκεκριμένα.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”