Euroleague 2022-2023 off-topic

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Πρέπει η Euroleague να επεκταθεί στο Dubai;

Όχι
11
61%
Ναι
7
39%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 10, 2023 2:49 pm

passer έγραψε:
Παρ Φεβ 10, 2023 9:39 am
Μόνο σε εμένα χτυπάει άσχημα ότι το πρόγραμμα δεν είναι "γραμμικό";

Πχ ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη Μπασκόνια 4η αγωνιστική 21/10 και ξαναπαίζει μαζί της 34η αγωνιστική 13/04. Σχεδόν 6 μήνες μετά!

Αντίθετα, με τη Μπολόνια 12η & 19η, 9/12 - 12/01, μέσα σε ένα μήνα.
Δεν νομίζω να είναι ο βασικός λόγος αλλά δεν θα έβγαιναν και οι περιορισμοί με τις διπλές αγωνιστικές ( και τα 2 στην έδρα ή όχι)

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 17, 2023 12:04 pm

Βγήκαν οι 7 υποψήφιοι για το Mvp. Ταβαρες, Σάσα, Τζέιμς, μισιστς, σλουκας, λεσορτ και μοτλευ.

Σλουκας και μισιστς δεν θα έπρεπε να είναι καν στη λίστα. Μοτλευ και λεσορτ μόνο τυπικά εκτός αν μπουν 4αδα οι ομάδες τους.

Σάσα vs Τζέιμς ουσιαστικά. Αν τερματίσει στην 3αδα η Μονακό θα το έδινα στον Τζέιμς

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 9:07 am

Quincy έγραψε:
Παρ Φεβ 17, 2023 12:04 pm
Βγήκαν οι 7 υποψήφιοι για το Mvp. Ταβαρες, Σάσα, Τζέιμς, μισιστς, σλουκας, λεσορτ και μοτλευ.

Σλουκας και μισιστς δεν θα έπρεπε να είναι καν στη λίστα. Μοτλευ και λεσορτ μόνο τυπικά εκτός αν μπουν 4αδα οι ομάδες τους.

Σάσα vs Τζέιμς ουσιαστικά. Αν τερματίσει στην 3αδα η Μονακό θα το έδινα στον Τζέιμς
Η απογοήτευση είναι και φέτος στην κατηγοριάς Rising Stars. 3 γεννημένοι το 2000, 2 το 2001 και μόνο 1 το 2002 και κανείς από αυτούς κάποια εξαιρετική σεζόν.
Είναι τόση η "φτώχια" που είναι υποψήφιος ο Smailagic, γεννημένος το 2000 που παίζει μ.ο. 9,5 λεπτά σε 15 αγώνες

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 9:43 am

Ξεκάθαρα πρέπει να αυτοκτονήσει ο Σάσα για να το χάσει,να μειωθούν οι αριθμοί του κτλ.Αξιος νικητής θα είναι και δίκαιος...αν δεν υπήρχε αυτός ας το έπαιρνε ο Τζέιμς.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 10:12 am

pisto-linas έγραψε:
Σάβ Φεβ 18, 2023 9:43 am
Ξεκάθαρα πρέπει να αυτοκτονήσει ο Σάσα για να το χάσει,να μειωθούν οι αριθμοί του κτλ.Αξιος νικητής θα είναι και δίκαιος...αν δεν υπήρχε αυτός ας το έπαιρνε ο Τζέιμς.
Θα συμφωνήσω οτι ο Σασα ειναι αξιζει να ειναι ο MVP, κανει φανταστικη χρονια σε αμυνα και επιθεση φερνοντας τον Ολυμπιακο στην κορυφη της EL.
Η απογοήτευση είναι και φέτος στην κατηγοριάς Rising Stars. 3 γεννημένοι το 2000, 2 το 2001 και μόνο 1 το 2002 και κανείς από αυτούς κάποια εξαιρετική σεζόν.
Είναι τόση η "φτώχια" που είναι υποψήφιος ο Smailagic, γεννημένος το 2000 που παίζει μ.ο. 9,5 λεπτά σε 15 αγώνες
imo οι μικροι θα ηταν καλυτερα να επαιζαν στo Eurocup μια δυο χρονιες πριν πανε στην EL, δεν ξερω αν μπορουσε να γινει και ταυτοχρονα στις 2 λιγκες εφοσον η διοργανωτρια αρχη ειναι ιδια

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 18, 2023 1:50 pm

Θα ειναι ανεκδοτο οποιαδηποτε επιλογη εκτος του Βεζενκοφ.

Ο καλυτερος παικτης της μακραν καλυτερης ομαδας της διοργανωσης.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 5:04 am

https://www.mundodeportivo.com/balonces ... dubai.html

Χαμούλης, πολλές ειδήσεις.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 6:51 am

Απο μένα είναι ναι, εκτος από τα 150 εκατομμύρια για 6 που δίνουν ανοίγεις μια νέα πλούσια αγορά.

Αρκει να αξιοποιηθούν σωστά τα λεφτά. Αν είναι απλά να ανέβουν οι μισθοί δεν θα αλλάξει τίποτα.

Ενωση μεταξύ fiba και Euroleague, πριμοδοτηση στα πρωταθλήματα για έξοδο στην EL με μίνιμουμ έσοδα.

Αν πχ στο ελληνικό πρωτάθλημα οι 3 πρώτοι βγαίνουν Ευρωλίγκα με εγγυημένα έσοδα από την διοργάνωση πχ 3 εκατομμύρια ευρώ το πρωτάθλημα μας (όπως και άλλα) θα αναβαθμιστεί καθώς θα δημιουργηθεί ένα νέο γκρουπ ομάδων που θα στοχεύουν την 3η θέση. Περισσότερο ενδιαφέρον, περισσότερος κόσμος, περισσότερα έσοδα

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 7:01 am

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 5:04 am
https://www.mundodeportivo.com/balonces ... dubai.html

Χαμούλης, πολλές ειδήσεις.
Το 'χω ξαναπεί ότι είμαι κατά της συμμετοχής από το Ντουμπάι για πολλούς λόγους.
Πρώτος ότι είμαι ενάντια σε συμμετοχή ομάδων από χώρες που δεν έχουν σχέση με το μπάσκετ, (όπως τότε με τους London Towers), Υπάρχουν χώρες που μπορεί να επεκταθεί η Ευρωλίγκα.
Δεύτερον δεν είναι ότι μας δίνει 30 εκατομμύρια επιπλέον (λογικό είναι να μην τα δίνει έτσι), έχουμε ήδη μια χορηγία και φαντάζομαι θα μπορούσε να βρεθεί και άλλη κάμποσων εκατομμυρίων, η διαφορά είναι στα λεφτά της χορηγίας που μπορεί να βρεθεί από την χορηγία του Ντουμπάι. Για την αύξηση των χορηγών, του ενδιαφέροντος κλπ στην Αραβική Χερσόνησο αμφιβάλλω, εδώ ζητάει ομάδα, F4 και δεν μπορώ να πω τι άλλο γιατί θα πρέπει να ...αυτομπαναριστώ.
Ενδιαφέρονται πραγματικά και όχι να έρθουν για να μας αγοράσουν; Κάνουν μια πρόταση για χορηγία καλύτερη από αυτή που μπορεί να δώσει κάποιος άλλος, αγοράζουν τα τηλεοπτικά δικαιώματα της Ευρωλίγκα για να τα δείχνουν στην χώρα τους (σε κάποιο κανάλι όχι με το starzplay), και στην συνέχεια να το δούμε (δούνε οι ιδιοκτήτες).

Για τα παράθυρα εγώ νομίζω ότι με το φορμάτ της Ευρωλίγκα υπάρχει χώρος για προκριματικά, θέληση δεν υπάρχει για συνεργασία, μια εβδομάδα να ξεκινάει νωρίτερα η διοργάνωση και μια εβδομάδα αργότερα να τελειώνει η regular χωρίς καν μετατόπιση των play offs βρέθηκε ο χώρος για 2 παράθυρα.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 7:11 am

Και εγώ συμφωνώ προς το συμφέρον της ευρωλίγκας είναι η επέκταση της και σε άλλες αγορές αλλά και με τη συγχώνευση γιουροκαπ και bcl. Εφόσον αυξηθούν οι ομάδες της ευρωλίγκας στα εθνικά πρωταθλήματα θα πρέπει να πάιζουν μόνο στα πλέυ οφ, δεν γίνετε να παίζουν 3 αγώνες την εβδομάδα θα κλατάρουν οι παίκτες εκτός κι αν οι ομάδες θα έχουν από 20 παίκτες ρόστερ

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 7:17 am

Μου αρέσει πολύ η ιδέα του Ντουμπάι για πολλούς λόγους.

Μου αρέσει και η Emirates για σπόνσορας.

Δεν μου αρέσει που οι ίδιες οι ομάδες προτείνουν σύστημα με περιφέρειες κλπ, όλοι με όλους από δυο φορές θέλω, όπως προτείνουν οι σεϊχηδες κι όπως γίνεται μέχρι τώρα.

Μου καρα-αρέσει που συζητιέται άνοδος/υποβιβασμός από το ενισχυμένο κι ενοποιημένο eurocup.

Τα παράθυρα ναι, εύκολα γίνονται Ιούνιο και Σεπτέμβριο ή κάτι αντίστοιχο και παίζουν και οι κανονικοί παίκτες. Αρκετά κράτησε αυτή η μπούρδα που βλέπουμε.

Στα πρωταθλήματα οι ομάδες δε χρειάζεται να κατεβάζουν εντελώς κανονική ομάδα. Με ρόστερ 16 παικτών βρίσκουν χρόνο και οι μικροί, οι γηγενείς κλπ ε ας χάσουν και μερικά ματς, τι να κάνουμε, καλύτερα. Στα πλέι οφ ας πάνε πλήρεις. Δηλαδή άμα παίξει κι ο Αβδάλας μερικά ματς τι θα πάθουμε;

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 7:40 am

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 7:17 am
Μου αρέσει πολύ η ιδέα του Ντουμπάι για πολλούς λόγους.

Μου αρέσει και η Emirates για σπόνσορας.

Δεν μου αρέσει που οι ίδιες οι ομάδες προτείνουν σύστημα με περιφέρειες κλπ, όλοι με όλους από δυο φορές θέλω, όπως προτείνουν οι σεϊχηδες κι όπως γίνεται μέχρι τώρα.

Μου καρα-αρέσει που συζητιέται άνοδος/υποβιβασμός από το ενισχυμένο κι ενοποιημένο eurocup.

Τα παράθυρα ναι, εύκολα γίνονται Ιούνιο και Σεπτέμβριο ή κάτι αντίστοιχο και παίζουν και οι κανονικοί παίκτες. Αρκετά κράτησε αυτή η μπούρδα που βλέπουμε.

Στα πρωταθλήματα οι ομάδες δε χρειάζεται να κατεβάζουν εντελώς κανονική ομάδα. Με ρόστερ 16 παικτών βρίσκουν χρόνο και οι μικροί, οι γηγενείς κλπ ε ας χάσουν και μερικά ματς, τι να κάνουμε, καλύτερα. Στα πλέι οφ ας πάνε πλήρεις. Δηλαδή άμα παίξει κι ο Αβδάλας μερικά ματς τι θα πάθουμε;
Συμφωνώ απόλυτα και ας μου χτυπάει κάπως να παίζει στην Ευρωλίγκα ομάδα από χώρα που δεν έχει καμία σχέση με Ευρώπη.
Ενωμένο Eurocup-BCL, και Ευρωλίγκα να παίζουν όλοι με όλους.
Τα καλά πρωταθλήματα απευθείας θέση Ευρωλίγκα, τα πιο χαμηλά θέση στο Eurocup.
Ο υποβιβασμός σε Eurocup μου αρέσει αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί.
Δηλαδή οι Σείχηδες αν μια χρονιά πάνε πάτο θα είναι οκ να παίζουν Eurocup;

Η κατάσταση με τα παράθυρα είναι γελοία γιατί αν θέλουν να τα βρουν λύνεται όποτε θέλουν.
Αγώνες Ιούλιο και Σεπτέμβριο που υπάρχουν πιθανότητες να έχεις και nbaers και αν θέλουν οπωσδήποτε και αγώνα μέσα στη χρονιά, δε νομίζω ότι είναι θέμα στην Ευρωλίγκα να μπει κάπου άλλη μια διπλή αγωνιστική για να μην έχει παιχνίδι μια εβδομάδα μέσα στον Γενάρη.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 7:44 am

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 7:17 am
Μου αρέσει πολύ η ιδέα του Ντουμπάι για πολλούς λόγους.

Μου αρέσει και η Emirates για σπόνσορας.

Δεν μου αρέσει που οι ίδιες οι ομάδες προτείνουν σύστημα με περιφέρειες κλπ, όλοι με όλους από δυο φορές θέλω, όπως προτείνουν οι σεϊχηδες κι όπως γίνεται μέχρι τώρα.

Μου καρα-αρέσει που συζητιέται άνοδος/υποβιβασμός από το ενισχυμένο κι ενοποιημένο eurocup.

Τα παράθυρα ναι, εύκολα γίνονται Ιούνιο και Σεπτέμβριο ή κάτι αντίστοιχο και παίζουν και οι κανονικοί παίκτες. Αρκετά κράτησε αυτή η μπούρδα που βλέπουμε.

Στα πρωταθλήματα οι ομάδες δε χρειάζεται να κατεβάζουν εντελώς κανονική ομάδα. Με ρόστερ 16 παικτών βρίσκουν χρόνο και οι μικροί, οι γηγενείς κλπ ε ας χάσουν και μερικά ματς, τι να κάνουμε, καλύτερα. Στα πλέι οφ ας πάνε πλήρεις. Δηλαδή άμα παίξει κι ο Αβδάλας μερικά ματς τι θα πάθουμε;
Εννοείται ότι θα πρέπει να πάιζουν όλοι με όλους αυτή είναι και η ομορφιά της διοργάνωσης. Στα εθνικά πρωταθλήματα στην κανονική περίοδο ας κατεβαίνουν οι ομάδες με θυγατρικές τους και να έχουμε και μείωση των ξένων και στα πλέυ οφ ας κατεβαίνουν με τη κανονική τους σύνθεση. Στην Ελλάδα είμαστε και λίγο συντηρητικοί, δεν είμαστε εύκολοι στις αλλαγές. Οι Αμερικάνοι πήγαν στο καναδά και ετοιμάζονται να πάνε και στο μεξικό, στην Ευρώπη παίζουν ομάδες από το Ισραήλ γιατί να με πειράξουν οι άραβες;

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 9:01 am

tarp7 έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 7:44 am
Στην Ελλάδα είμαστε και λίγο συντηρητικοί, δεν είμαστε εύκολοι στις αλλαγές. Οι Αμερικάνοι πήγαν στο καναδά και ετοιμάζονται να πάνε και στο μεξικό, στην Ευρώπη παίζουν ομάδες από το Ισραήλ γιατί να με πειράξουν οι άραβες;
Δεν είναι θέμα αν είναι άραβες ή οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα αλλά τι έχουν να προσφέρουν πέραν των χρημάτων. Εγώ δεν βλέπω να έχουν να προσφέρουν, φέτος αντικαταστάθηκαν οι Ρώσικες ομάδες με ομάδες όπως η Παρτιζάν και βλέπουμε γήπεδα γεμάτα φιλάθλους που αγαπούν το μπάσκετ και στηρίζουν την ομάδα τους, αυτό μ' αρέσει εμένα. Το Ντουμπάι θα δώσει κάποια χρήματα θα ωφεληθούν οι ομάδες η καθεμία πόσο 1Μ-1Μ όχι πάντως παραπάνω, θα τους πάρει η ομάδα του Ντουμπάι με τα χρήματα όποιον καλό Αμερικάνο ή Ευρωπαίο βρει και θα αυξήσει τον ανταγωνισμό μεταξύ των υπολοίπων ομάδων για τους παίκτες από την υπόλοιπη δεξαμενή, θα επεκταθεί σε μια αγορά που δεν νομίζω να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για το άθλημα για ποιον λόγο;

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 07, 2023 9:35 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 9:01 am
tarp7 έγραψε:
Τρί Μαρ 07, 2023 7:44 am
Στην Ελλάδα είμαστε και λίγο συντηρητικοί, δεν είμαστε εύκολοι στις αλλαγές. Οι Αμερικάνοι πήγαν στο καναδά και ετοιμάζονται να πάνε και στο μεξικό, στην Ευρώπη παίζουν ομάδες από το Ισραήλ γιατί να με πειράξουν οι άραβες;
Δεν είναι θέμα αν είναι άραβες ή οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα αλλά τι έχουν να προσφέρουν πέραν των χρημάτων. Εγώ δεν βλέπω να έχουν να προσφέρουν, φέτος αντικαταστάθηκαν οι Ρώσικες ομάδες με ομάδες όπως η Παρτιζάν και βλέπουμε γήπεδα γεμάτα φιλάθλους που αγαπούν το μπάσκετ και στηρίζουν την ομάδα τους, αυτό μ' αρέσει εμένα. Το Ντουμπάι θα δώσει κάποια χρήματα θα ωφεληθούν οι ομάδες η καθεμία πόσο 1Μ-1Μ όχι πάντως παραπάνω, θα τους πάρει η ομάδα του Ντουμπάι με τα χρήματα όποιον καλό Αμερικάνο ή Ευρωπαίο βρει και θα αυξήσει τον ανταγωνισμό μεταξύ των υπολοίπων ομάδων για τους παίκτες από την υπόλοιπη δεξαμενή, θα επεκταθεί σε μια αγορά που δεν νομίζω να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για το άθλημα για ποιον λόγο;
Και εμένα μ αρεσει ότι έχει μπει η παρτιζαν στην ευρωλίγκα .Απ ότι έχω διαβάσει στη συμφωνία υπάρχει και όρος να έχουν το γήπεδο γεμάτο κατά 80%, κι όταν παίζουν οι ομάδες από το ΝΒΑ το γήπεδο είναι γεμάτο και έχει και πολλούς μετανάστες κυρίως από φιλλιπίνες. Και για το μουντιάλ έλεγαν ότι θα ήταν αποτυχία και άδεια τα γήπεδα, αλλά τελικά είχαν πολύ κόσμο τα γήπεδα. Ο ι ενστάσεις που έχεις είναι λογικές πιστεύω ότι τα κλαμπ λογικά θα έχουν σταθμίσει τα υπέρ και τα κατά και θα υπάρχουν και οι ανάλογες ρήτρες ώστε να υπάρχει ο ανταγωνισμός. Νομίζω ούτε το ντουμπάι το συμφέρει να μην υπάρχει ανταγωνισμός. Πάντως περισσότερα έσοδα στην ευρώπη δύσκολα θα έβρισκαν οι ομάδες, το ποδόσφαιρο κυριαρχεί στην ευρώπη. Για να πάει σε ψηφοφορία τη δευτέρα η επέκταση στο ντουμπάι λογικά θα έχουν συμφωνήσει οι μέτοχοι-ομάδες της ευρωλίγκας, διαφορετικά θα πρόκειται για μεγάλο φιάσκο .

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”