Τελικός FINAL 4 2022- Real Madrid vs Anadolu Efes

Συντονιστής: Captains

Νικητής Euroleague

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Μάιος 23, 2022 11:32 am

Real Madrid
5
45%
Anadolu Efes
6
55%
 
Σύνολο ψήφων: 11
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 6:58 pm

jazz thrilos έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 6:56 pm
Νομιζω οτι τα φάουλ στο τέλος του παιχνιδιού δεν εγιναν με εντολή πάγκου. Απλά ο Γιαμπουσέλε επεσε θυμα των Μισιτς και Λαρκιν.

Πάντως πολυ κακό θέαμα. Η Εφες δικαια βασει ροστερ πρωταθλητρια ξανά. Δεν μας τρέλανε με το μπάσκετ ολη την χρονιά, αλλά οι περισσοτεροι την θεωρουσαμε φαβορί αφου έφτασε f4. Μπορεί κάποιος να υποστηρίξει οτι δεν το άξιζε παρά το γεγονός οτι δεν έπαιξε διαστημικό (η εστω πολύ καλο) μπάσκετ; Όχι κατά την γνώμη μου.

Μπράβο στον Αταμαν. Απολαυσαμε για 3 χρόνια ενα εξαιρετικό συνολο. Αξιοθαυμαστη αυτή η Εφές, κερδίζει την θέση της στην ιστορία της διοργάνωσης.
Σωστά τα λες, μόνο που η αλήθεια είναι ότι τα χρόνια ήταν κάπου 3μιση, στην ουσία 4 οι μπασκετικές χρονιές. Δεν υπήρχε το μπάσκετ που έπαιξε η Έφες τη χρονιά της πρώτης καπαρντίνας- καραντίνας.

Ευχαριστώ στις στοιχηματικές είπα; :P

Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:00 pm

Τι ακριβώς έκανε η Ρεάλ στην τελευταία φάση;
40+ δευτερόλεπτα και δεν κατάφερε να ακουμπήσει την μπάλα...
Συγχαρητήρια στην Εφές, αν και ασταθέστατη σε όλη την σεζόν, έδειξε μέταλλο πρωταθλητή στα κρίσιμα!

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:03 pm

Ο λασο μάλλον νομίζε ότι ήταν μπροστά 1 πόντο και έπαιξε καθαρή άμυνα

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:03 pm

Η καλύτερη ομάδα την τελευταία 4ετια. Εύκολα θα μπορούσε αυτή τή στιγμή να έχει 3 συνεχόμενα τρόπαια. Respect. Θα μείνει σίγουρα στην ιστορία!
Η Ρεάλ τι έκανε στο τέλος; Αυτά τα κάνει συνήθως η ομάδα μου :D

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:07 pm

Αν έλεγε κανείς στο Λάσο πριν τον τελικό ότι θα πάρουν 18 επιθετικά και θα κάνουν 6 λάθη θα είχε ξεκινήσει ήδη για το γύρο του θριάμβου. Απίστευτα πράγματα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:07 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 6:57 pm
Εκεί που μίλησε στα τούρκικα νόμιζα ότι είχα ντεζαβού από ένα σερβιτόρο στα κατεχόμενα της Κύπρου που μου έλεγε ΄στα τούρκικα το μενού στα γρήγορα.
Μα γι΄αυτο΄και μίλησε στα τούρκικα ο Αταμάν. Για να σου θυμίσει την ιστορία με τον σερβιτόρο. :roll:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 7:50 pm

ΞΑφνικά δε γράφει κανείς, μάλλον βαλατε ποδόσφαιρο παλιοσουσουράδες. Ε, έβαλα κι εγώ. Κι εχω απορίες. Πότε πήραμε τον Καρβέλα για προπονητή; :P

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 8:01 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 7:50 pm
ΞΑφνικά δε γράφει κανείς, μάλλον βαλατε ποδόσφαιρο παλιοσουσουράδες. Ε, έβαλα κι εγώ. Κι εχω απορίες. Πότε πήραμε τον Καρβέλα για προπονητή; :P
Ντροπη, οποιος βλεπει μπαλλα να αποβληθει απ το φορουμ :bblove:

:wave:

Ποιος παιζει ειπαμε; :?: Δεν πηρε το πρωταθλημα ο Γαυρος;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 150
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 8:29 pm

Μ' αυτά που διαβάζω ότι έγιναν όμως στον τελικό κυπέλου, σίγουρα θα είχε καλύτερο θέαμα απ' το μπάσκετ. MMA και ποδόσφαιρο μαζί, μόνο εμείς γατάκια Ευρωπαίοι. Απορώ γιατί δεν το βάλαμε στο πρόγραμμα των ολυμπιακών αγώνων το 2004.

Ωραίο πλάνο είχε η Ρεάλ στο τέλος απλά με έναν αστερίσκο: Το εφαρμόζεις αν περισσεύει κανένα γεμάτο λεπτό ξέρω γω, όχι 13 δευτερόλεπτα.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 8:30 pm

Την ΜΗ απάντηση την δίνει ο Λάσο. Ερώτηση προς γιατρούς στο φόρουμ, η αδρεναλίνη μετά απο πόσαmg φέρνει παραισθήσεις???/

"Σε ένα do or die, μάλλον στο μυαλό μου θα είναι η τελευταία φάση: Έπρεπε να κάνουμε φάουλ, ή δεν έπρεπε να κάνουμε φάουλ; Δεν πήραμε το ριμπάουντ. Νομίζω ότι αν είχαμε το ριμπάουντ θα μπορούσαμε να είχαμε ένα τελευταίο σουτ, αλλά δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα καθαρό ριμπάουντ…"

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 8:33 pm

Hipster έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 8:01 pm
Ντροπη, οποιος βλεπει μπαλλα να αποβληθει απ το φορουμ :bblove:

Ποιος παιζει ειπαμε; :?: Δεν πηρε το πρωταθλημα ο Γαυρος;
εγώ έβλεπα βίντεο με τα 2009 του πανιώνιου, γατακια της εφες....ερχόμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 8:48 pm

Αλλού είδα κι αυτό, μέχρι αύριο μπορεί και να πειστεί να αυτοκτονήσει..........

«Ήμασταν στο -1, ήταν δύσκολη η απόφασή μας. Ηττηθήκαμε. Όταν χάνεις αποφασίζεις ότι θα έπρεπε να έχεις κάνει φάουλ. Όμως, πίστεψα πως με τον χρόνο που έμενε, τα 3+ δευτερόλεπτα, μπορούσαμε να παίξουμε άμυνα και να έχουμε την τελευταία κατοχή. Δεν πήραμε το ριμπάουντ και δεν εκδηλώσαμε επίθεση. Η Εφές έπαιξε έξυπνα στην τελευταία κατοχή. Αστόχησε, αλλά δεν πήραμε το ριμπάουντ. Αν με ρωτάτε τώρα, θα έπρεπε να κάνουμε φάουλ. Δεν ξέρω τι θα γινόταν».

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 21, 2022 9:11 pm

polykos έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 8:48 pm
Αλλού είδα κι αυτό, μέχρι αύριο μπορεί και να πειστεί να αυτοκτονήσει..........

«Ήμασταν στο -1, ήταν δύσκολη η απόφασή μας. Ηττηθήκαμε. Όταν χάνεις αποφασίζεις ότι θα έπρεπε να έχεις κάνει φάουλ. Όμως, πίστεψα πως με τον χρόνο που έμενε, τα 3+ δευτερόλεπτα, μπορούσαμε να παίξουμε άμυνα και να έχουμε την τελευταία κατοχή. Δεν πήραμε το ριμπάουντ και δεν εκδηλώσαμε επίθεση. Η Εφές έπαιξε έξυπνα στην τελευταία κατοχή. Αστόχησε, αλλά δεν πήραμε το ριμπάουντ. Αν με ρωτάτε τώρα, θα έπρεπε να κάνουμε φάουλ. Δεν ξέρω τι θα γινόταν».
:drunk: :drunk: :drunk: :drunk: :drunk: :drunk: :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6464
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 9:29 pm

Ακατανόητη όντως η επιλογή της Real στην τελευταία επίθεση. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι είχε στο νου του ο Λάσο (αν σχεδίασε κάτι άλλο από αυτό που είδαμε), είναι πως θα περίμενε η Εφές να μην εξαντλήσει τελείως τον χρόνο όπως έκανε και να του μείνουν 5-6 δευτερόλεπτα για να κάνει μια πολύ γρήγορη τελευταία επίθεση.

Πάντως με αυτά και με αυτά μεγάλος μάγκας ο Αταμάν. Έφτιαξε την ομάδα του από τον Φεβρουάριο και μετά που παίζεται όλη η σεζόν και την έφερε στο peak της την κατάλληλη εποχή, ήρθε στο Βελιγράδι και δήλωνε ανοιχτά ότι είναι η καλύτερη ομάδα η Εφές και ότι θα το πάρουνε, και όντως το πήρε. Μπορεί να είναι το Last Dance αυτής της ομάδας, δεδομένου ότι πολύ πιθανόν τουλάχιστον ένας εκ των Larkin-Micic να φύγει και Dunston-Simon-Beaubois-Anderson οδεύουν ήδη προς την δύση της καριέρας τους, όμως η ιστορία θα γράψει ότι ήταν μια από τις πιο επιτυχημένες της τρέχουσας χιλιετίας, με 2 τίτλους, έναν χαμένο τελικό και μια σχεδόν σίγουρη παρουσία σε ακόμα ένα Final-4 το 2020.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6044
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 9:40 pm

Και χωρίς τον Simon θα έλεγα, που είναι ιδιαίτερα σημαντικός παίκτης στο σετ παιχνίδι της ομάδας, η Efes κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο. Ο τελικός μου θύμισε τον αγώνα Benetton-Limoges στο ΣΕΦ το 1993 που ήταν ανάλογα κακός, είχε όμως σασπένς. Η Efes εν τέλει αν δεν ήταν η χρονιά της αναβολής, νομίζω ότι θα έμπαινε δίπλα-δίπλα με τη Jugoplastika. Εγώ την έχω ένα κατιτίς παραπάνω από άλλες ομάδες, μιας και μιλάμε για καθαρό μπασκετικό σύλλογο που έχει διάρκεια πολλά χρόνια και τίτλους (π.χ. το Korac που κατέκτησε ήταν τρομερής δυσκολίας το 1996).

* Επίσης ο Ataman είναι ο μόνος που συνειδητοποίησε πως την κανονική περίοδο υπάρχουν παιχνίδια που θα πρέπει να έχεις του παίκτες σου πιο χαλαρά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”