MVP EUROLEAGUE 2021-2022

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

MVP EYROLEΑGUE 2021-2022

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Απρ 07, 2022 4:04 pm

ΜΙΣΙΤΣ
1
8%
ΒΕΖΕΝΚΟΦ
7
54%
ΜΙΡΟΤΙΤΣ
4
31%
ΛΑΡΚΙΝ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΧΕΝΡΥ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΤΖΕΙΜΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΚΑΛΙΝΙΤΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΝΤΙΛΕΙΝΙ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΤΑΒΑΡΕΣ
1
8%
ΟΚΟΜΠΟ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΣΛΟΥΚΑΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΡΟΝΤΡΙΓΚΕΖ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΛΟΥΣΙΤΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΖΙΖΙΤΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΓΚΟΥΝΤΟΥΡΙΤΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 18, 2022 4:04 pm

ΜΙΑ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΟΙΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ MVP ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ ΣΕΖΟΝ

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 18, 2022 4:31 pm

Πολύ δύσκολη η επιλογή, σκεφτόμουν ποιος παίκτης έχει βοηθήσει πραγματικά περισσότερο την ομάδα του στην κατάταξη.
Ο Λάρκιν κάνει μια πολύ καλή σεζόν αλλά φυσικά είναι και ο Μίσιτς και ένα πολύ καλό ρόστερ και παρ' όλα αυτά δεν θα είναι πιθανότατα καν στην πρώτη τετράδα.
Ο Βεζένκοφ κάνει μια ονειρεμένη σεζόν με σταθερότητα αλλά έχουμε κερδίσει και πολλά παιχνίδια χάρη στον Σλούκα.
Στην Αρμάνι έχουν τρομερή ομαδικότητα σε βαθμό να μην ξεχωρίζει κάποιος.
Στην Μπάγερν το δίδυμο Λούσιτς, Χιλιάρντ είναι καλό αλλά όχι κορυφαίο ενώ ο Λούσιτς δεν είχε και την πιο σταθερή του σεζόν
Ο Κάλινιτς στον Ερυθρό είναι καλός μεν αλλά όχι και για MVP
Ο Γουίλμπεκιν στην Μακάμπι θα μπορούσε αν είχε μια κάποια σταθερότητα.
Ο Βέσελι, οκ καλός αλλά δεν έχει μεταφραστεί σε μια καλή βαθμολογική θέση για την ομάδα του.
Ο συμπαθέστατος σε μένα Σίκμα κάνει στα 32 του μια εξαιρετική σεζόν αλλά η Άλμπα κυνηγάει την 8άδα μόνο και μόνο λόγω της αποχώρησης των Ρωσσικών ομάδων.
Οι Μίροτιτς, Ταβάρες έμειναν, σε 2 ομάδες με τα καλύτερα ρόστερ και στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους, Ο Ταβάρες είναι σαν ...cheat μέσα στην ρακέτα απέναντι στους αντιπάλους του αλλά και ο Μίροτις κάνει μια εξαιρετική χρονιά σουτάρει με εξωφρενικά ποσοστά και η Μπάρτσα είναι πρώτη.
Η ψήφος μου στον Μίροτιτς

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 18, 2022 8:45 pm

Οι μονες σωστες επιλογες για μενα ειναι ο Σασα και ο Ταβαρες.

Για τον Σασα τα χουν γραψει πολλοι, ο Ταβαρες ειναι αναντικαταστατος στη Ρεαλ και την ανεβαζει 1.5 επιπεδο, και στην κακη του μερα αναγκαζει τον αντιπαλο να προσαρμοζεται πανω του, εχει τρομερη επιδραση.

Ο Μιροτιτς οχι. Ναι ειναι ταλαντουχος, ναι ειναι 1η η Μπαρτσελονα (ας μην πουμε πως ειναι βεβαια), αλλα δεν μου δινει την εντυπωση οτι εχει το impact των αλλων 2.

Τα περι Λαρκιν, Τζειμς κλπ. ειναι αστεια, μιλαμε για παικτες που φετος ειναι ασταθεστατοι και ειδικα ο 2ος εχει χασει περισσοτερα ματς απ οσα εχει κερδισει για τη Μονακο.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 9:52 pm

thory έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:10 pm
Μα ο βεζενκοφ ειναι ενας απο τους τρεις υποψηφιους mvp της λιγκας μαζι με (μιροτιτς και τζειμς)


Γράψε λάθος, δεν το είχα πάρει χαμπάρι καν. Είχα μείνει πίσω σε πληροφόρηση Ευρωλιγκάτη.
Λοιπόν, πολύ σωστά ο Βεζέ είναι μέσα στους 3 καλύτερους στην Ευρώπη φέτος. Απλώς, θα έβαζα Ταβάρε στη θέση Τζέιμς για την 3αδα.

Ο πολυτιμότερος, νομίζω ότι είναι ο Μίροτιτς (δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, άλλο αυτό, όμως).

Την προσφορά που έχει (αναλογικά, πάντα) στην ομάδα του, ο Κάλινιτς, δεν την έχει κανείς παίκτης στην Ευρωλίγκα, φέτος. Και τα πήγε καλά ο Ερ.Αστέρας.

Ο Βεζέ αν και μέσα στους 3 καλύτερους δεν θα έμπαινε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, μιας κι όπως το βλέπω εγώ μια τέτοια πεντάδα θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς ορθολογική/λειτουργική και οι Βεζέ- Μίροτιτς μοιάζουν πολύ. Πολύ όμως, οι μπαγάσηδες. Αλλιώς θα έβαζα τον Βέζε 3ρι και τον Μίροτιτς 4ρι, αλλά δεν κολλάνε στην ίδια πεντάδα.

Έτσι η καλύτερη πεντάδα για μένα θα ήταν : Τζέιμς, Οκόμπο, Κάλινιτς, Μίροτις, Ταβάρες.
Κι η δεύτερη η : Σλούκας, Λάρκιν, Σιλντς, Βεζένκοφ, Φαλ.

Η καλύτερη αμυντική πεντάδα θα ήταν Γουόκαπ, Σαντ Ρόος, Παπανικολάου, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες.

Ο πιο βελτιωμένος παίκτης ο Παπαγιάννης και δεύτερος ο Νικόλας ο Αναστόπουλος. Εε,,, ο Νικολάς ο Λαπροβίτολα ήθελα να πω, αλλά με μπέρδεψε το μουστάκι. :P Αγνώριστος ο Αργεντίνος.

Καλύτερη θερινή μεταγραφή οι δυο της περσινής Βιλερμπάν Φαλ και Γιαμπουσέλε μαζί με τη φετινή κίνηση της ίδιας ομάδας, τον Οκόμπο.
Καλύτερη χειμωνιάτικη ο Έξουμ.


Μεγάλη απογοήτευση οι 2 ιταλιάνοι, οι Πολονάρα και Φοντέκιο.



Κι ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση το ότι δεν παίζουν οι 3 ρώσικες. Με Πάνγκος μέσα, η ΤΣΣΚΑ θα ήταν ίσως και το πρώτο φαβορί.

* Βασικά στην καλύτερη αμυντική πεντάδα, θα έβαζα στο 4, τον Τζ. Μπράουν της Ούνιξ αντί του Γιαμπουσέλε.
Πιο καλοντυμένο μπορώ να πω; :roll:
Πιο λεχρίτη; :P

BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Απρ 11, 2022 10:03 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:52 pm
thory έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 9:10 pm
Μα ο βεζενκοφ ειναι ενας απο τους τρεις υποψηφιους mvp της λιγκας μαζι με (μιροτιτς και τζειμς)


Γράψε λάθος, δεν το είχα πάρει χαμπάρι καν. Είχα μείνει πίσω σε πληροφόρηση Ευρωλιγκάτη.
Λοιπόν, πολύ σωστά ο Βεζέ είναι μέσα στους 3 καλύτερους στην Ευρώπη φέτος. Απλώς, θα έβαζα Ταβάρε στη θέση Τζέιμς για την 3αδα.

Ο πολυτιμότερος, νομίζω ότι είναι ο Μίροτιτς (δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, άλλο αυτό, όμως).

Την προσφορά που έχει (αναλογικά, πάντα) στην ομάδα του, ο Κάλινιτς, δεν την έχει κανείς παίκτης στην Ευρωλίγκα, φέτος. Και τα πήγε καλά ο Ερ.Αστέρας.

Ο Βεζέ αν και μέσα στους 3 καλύτερους δεν θα έμπαινε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, μιας κι όπως το βλέπω εγώ μια τέτοια πεντάδα θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς ορθολογική/λειτουργική και οι Βεζέ- Μίροτιτς μοιάζουν πολύ. Πολύ όμως, οι μπαγάσηδες. Αλλιώς θα έβαζα τον Βέζε 3ρι και τον Μίροτιτς 4ρι, αλλά δεν κολλάνε στην ίδια πεντάδα.

Έτσι η καλύτερη πεντάδα για μένα θα ήταν : Τζέιμς, Οκόμπο, Κάλινιτς, Μίροτις, Ταβάρες.
Κι η δεύτερη η : Σλούκας, Λάρκιν, Σιλντς, Βεζένκοφ, Φαλ.

Η καλύτερη αμυντική πεντάδα θα ήταν Γουόκαπ, Σαντ Ρόος, Παπανικολάου, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες.

Ο πιο βελτιωμένος παίκτης ο Παπαγιάννης και δεύτερος ο Νικόλας ο Αναστόπουλος. Εε,,, ο Νικολάς ο Λαπροβίτολα ήθελα να πω, αλλά με μπέρδεψε το μουστάκι. :P Αγνώριστος ο Αργεντίνος.

Καλύτερη θερινή μεταγραφή οι δυο της περσινής Βιλερμπάν Φαλ και Γιαμπουσέλε μαζί με τη φετινή κίνηση της ίδιας ομάδας, τον Οκόμπο.
Καλύτερη χειμωνιάτικη ο Έξουμ.


Μεγάλη απογοήτευση οι 2 ιταλιάνοι, οι Πολονάρα και Φοντέκιο.



Κι ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση το ότι δεν παίζουν οι 3 ρώσικες. Με Πάνγκος μέσα, η ΤΣΣΚΑ θα ήταν ίσως και το πρώτο φαβορί.
Τον Μίτσιτς που τον κατατάσσεις; Νομίζω πως κάνει πολύ καλή χρονιά, και είναι μια από τις σταθερές αξίες της διοργάνωσης.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:11 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 10:03 pm

Τον Μίτσιτς που τον κατατάσσεις; Νομίζω πως κάνει πολύ καλή χρονιά, και είναι μια από τις σταθερές αξίες της διοργάνωσης.
Ο Μίτσιτς πέρσι ήταν ο καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη. Φέτος δεν παίζει όπως πέρσι κι αυτό βγαίνει στην ομάδα του. Αν έπαιζε όπως πέρσι, θα ήταν και πολύ καλύτερη η Εφές μιας και μιλάμε για τον παίκτη από τον οποίο περνάνε οι περισσότερες μπάλες.
Γενικά ψηφίζω τους παίκτες που βοηθήσαν να πάει καλά η ομάδα τους, άσχετα με νούμερα κλπ.
Π.χ ο Μίροτιτς, φέτος προσπαθούσε για τα καλά μέχρι και στην άμυνα, ενώ δεν έκανε και κατάχρηση επιθέσεων.

BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Απρ 11, 2022 10:18 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 10:11 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 10:03 pm

Τον Μίτσιτς που τον κατατάσσεις; Νομίζω πως κάνει πολύ καλή χρονιά, και είναι μια από τις σταθερές αξίες της διοργάνωσης.
Ο Μίτσιτς πέρσι ήταν ο καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη. Φέτος δεν παίζει όπως πέρσι κι αυτό βγαίνει στην ομάδα του. Αν έπαιζε όπως πέρσι, θα ήταν και πολύ καλύτερη η Εφές μιας και μιλάμε για τον παίκτη από τον οποίο περνάνε οι περισσότερες μπάλες.
Γενικά ψηφίζω τους παίκτες που βοηθήσαν να πάει καλά η ομάδα τους, άσχετα με νούμερα κλπ.
Π.χ ο Μίροτιτς, φέτος προσπαθούσε για τα καλά μέχρι και στην άμυνα, ενώ δεν έκανε και κατάχρηση επιθέσεων.
Ο Μίτσιτς δεν είναι τόσο καλός, όσο ήταν πέρσι, το δέχομαι. Παρόλα αυτά, έχει μια σταθερή προσφορά στην ομάδα του, τουλάχιστον στα παιχνίδια της Εφές που έχω παρακολουθήσει.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 11, 2022 10:21 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Απρ 11, 2022 10:18 pm

Ο Μίτσιτς δεν είναι τόσο καλός, όσο ήταν πέρσι, το δέχομαι. Παρόλα αυτά, έχει μια σταθερή προσφορά στην ομάδα του, τουλάχιστον στα παιχνίδια της Εφές που έχω παρακολουθήσει.
Καλά, ως αξία δεν το συζητάμε ότι είναι μαζί με τον Λάρκιν οι καλύτεροι κοντοί στην Ευρώπη. Μακράν όμως. Ωστόσο φέτος, δεν πήγαν τόσο καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”