Toronto Raptors

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 19, 2022 7:55 am

Εικόνα
Τι έκαναν πέρυσι
Νομίζω ότι ξεπέρασαν τις προσδοκίες που τους είχαν να παλεύουν για να μπουν στα πλέυ οφ, έκαναν 48 νίκες, τερμάτισαν 5η και αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο των play offs από τους 76ers με 4-2.
Ο Siakam πρωταγωνίστησε και ο rookie Scotie Barnes έγινε βασικός με το καλημέρα κάνοντας λίγο από όλα στο παρκέ.



Τι θα δούμε φέτος
Κράτησε όλους τους βασικούς της παίκτες, έχει έτοιμη βασικά την 10άδα της, από τις προσθήκες της ξεχωρίζει ως ρολίστας ο Otto Porter που δυστυχώς όμως δεν είναι ο ίδιος όπως ήταν πριν 2 χρόνια και ο ευρωπαίος Juancho Hernangómez που ακόμα ψάχνει να βρει χρόνο και ρόλο.
Η ομοιογένεια, ο προπονητής, της δίνουν ένα πλεονέκτημα και δεν θα είναι έκπληξη για μένα αν χτυπήσουν και τετράδα στην περιφέρεια τους.

Depth Chart

PG Fred VanVleet Malachi Flynn Dalano Banton Scottie Barnes
SG Gary Trent Jr. Dalano Banton Malachi Flynn Fred VanVleet
SF OG Anunoby Otto Porter Jr. O Justin Champagnie Thaddeus Young
PF Scottie Barnes Chris Boucher DD Otto Porter Jr. O Juancho Hernangomez
C Pascal Siakam Precious Achiuwa Khem Birch DD


Στόχος/Πρόβλεψη

Κοντά στις 50-51 νίκες και αν είναι τυχεροί γιατί όχι να περάσουν 1-2 γύρους στα πλέυ οφφ.

Το αστέρι



Ο Siakam ήταν και συνεχίζει να είναι το αστέρι της ομάδας

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 01, 2022 5:20 pm

Είδα λίγο το Ατλάντα-Τορόντο χτες. Δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν οι Ραπτορς. Στο πρώτο ημίχρονο που είδα το spacing στην επίθεση ήταν άθλιο σε σημεία που κυριολεκτικά κουτουλούσαν μεταξύ τους. Οι Χοκς από την άλλη ήταν πολύ κακοί στην περιφέρεια είτε με είτε χωρίς Γιανγκ (TD με λάθη :banana: ), πούλησαν πολλές φορές την μπάλα και τις περισσότερες φορές έτρωγαν πόντους στον αιφνιδιασμό από αυτό

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 20, 2022 10:46 am

Quincy έγραψε:
Τρί Νοέμ 01, 2022 5:20 pm
Είδα λίγο το Ατλάντα-Τορόντο χτες. Δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν οι Ραπτορς. Στο πρώτο ημίχρονο που είδα το spacing στην επίθεση ήταν άθλιο σε σημεία που κυριολεκτικά κουτουλούσαν μεταξύ τους. Οι Χοκς από την άλλη ήταν πολύ κακοί στην περιφέρεια είτε με είτε χωρίς Γιανγκ (TD με λάθη :banana: ), πούλησαν πολλές φορές την μπάλα και τις περισσότερες φορές έτρωγαν πόντους στον αιφνιδιασμό από αυτό
Στο χθεσινό παιχνίδι οι αποστάσεις δεν μπορεις να πεις ότι βελτιώθηκαν, τουλάχιστον η ομάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική αν αναλογιστούμε τις απουσίες που έχει. Οι 2 Fs Barnes και Anunoby έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, ο πρώτος έπαιζε και τραυματίας στην παράταση, είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια αλλά ο Barnes έχασε...πέναλτι. :P Το αποτέλεσμα της παράτασης (124-122) ήρθε με ακόμη πιο άσχημο τρόπο αφού η τελευταία άμυνα των Raptors δεν παίζεται ούτε από παιδικό τοπικού πρωταθλήματος.

Θετικό πρόσημο θα έβαζα σε όλους, ωραίος ο rookie Koloko μπορεί να εξελιχθεί σε μπαμπούλας, ουσιαστικότατος ο Young, αρνητικότατος όμως ήταν ο VanVleet που άνετα τον λες σαν "ο καλύτερος παίκτης των Hawks". Η εικόνα του ήταν εώς και προκλητική, ένας βαριεστημένος άνθρωπος αραγμένος στις γωνίες περιμένοντας τους συμπαίκτες του να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ούτε το κέντρο δεν μπορούσε να περάσει. Ο Murray του πήρε 2 φορές την μπάλα μέσα από τα χέρια, οι πάσες προς τους συμπαίκτες του ήταν στα πόδια ενώ τα ποσοστά του απλά τραγικά, 1/11 3π!! (το μοναδικό του έυστοχο τρίποντο ήταν 1 ορειβατικό).

Καλά κάνει λοιπόν ο Nurse και του έχει πάρει την μπάλα από τα χέρια, ίσως τελικά να μην είναι μόνο πείραμα το Siakam ή Barnes σαν χειριστές/οργανωτές.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 26, 2022 11:08 pm

Ο τρόπος που αξιοποιεί το ρόστερ του ο Nurse είναι αξιοθαύμαστος. Με απόντες τους Siakam-Barnes βλέπεις π.χ. τον Boucher να μπαίνει μέσα και να αλλάζει το παιχνίδι. Ωραίο το ματσάκι κόντρα στο Dallas εώς τώρα. :dribble:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 357
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 06, 2022 4:26 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Νοέμ 26, 2022 11:08 pm
Ο τρόπος που αξιοποιεί το ρόστερ του ο Nurse είναι αξιοθαύμαστος.
Χωρίς κάποιον superstar στο ρόστερ & συν ότι απουσίες προκύψανε στη πορεία, το Toronto έως τώρα παίρνει ένα πάρα πολύ καλό βαθμό στη μπασκετική, ψυχολογική, και όχι μόνο, διαχείριση κάθε θέματος που αντιμετώπισε εντός και εκτός παρκέ.

0
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Δεκ 15, 2022 3:36 pm

Εμένα με μπέρδεψαν αρκετά οι Ράπτορς με αυτά που είδα χτες.
Καταρχάς όπως είπαν και οι εκφωνητές μας δεν καταλαβαίνεις αν η πεντάδα τους είναι "κοντή" ή "ψηλή" με αυτούς που έχουν μέσα. Λείπει δηλαδή ο κλασικός σέντερ (δηλωμένος αν κατάλαβα καλά ήταν ο Μπαρνς που πήγε και στο τζάμπολ) αλλά υπάρχουν αρκετά ψηλά κορμιά κι ακόμα παραπάνω αυτοί που έρχονται από τον πάγκο ύστερα (με μόνο ένα γκαρντ να μπαίνει αλλαγή χτες) κι έλειπαν και Ανουνόμπι με Πρέσιους που είναι τραυματίες.

Πριν αρχίσει το ματς έβγαλε μία κάρτα σύμφωνα με την οποία το Τορόντο ηγείται του ΝΒΑ σε πόντους από αιφνιδιασμό, πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, κάνει τα λιγότερα λάθη και νομίζω πως υποχρεώνει και τους αντιπάλούς του στα περισσότερα λάθη. Δεν ξέρω πως γίνεται να έχει τόσες πρωτιές και το ρεκόρ του να είναι αρνητικό.

Ως μεγάλο του μειονέκτημα είναι πως "κλείνουν" πολύ στην ρακέτα στην άμυνα και δε μαρκάρουν ιδιαίτερα στην περιφέρεια. Έτσι μας άφησαν πολλά ελεύθερα τρίποντα και το πλήρωσαν, δεν ξέρω αν ήταν η τακτική τους τέτοια βλέποντας τα ποσοστά των προηγούμενων αγώνων αλλά σε εκείνα τα ματς τα σουτ μας δεν ήταν και υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις και για αυτό και ήταν άστοχα άλλωστε τα περισσότερα.

Επίσης είναι σαν να παίζουν 3 τριάρια μαζί, κουτουλάνε μεταξύ τους και παρόλο που στο 1ο ημίχρονο έκλεβαν μπάλες ή εμείς κάναμε λάθη ή χάναμε αρκετά σουτ δεν έβγαζαν αιφνιδιασμό με τίποτα. Ακόμα ένα θέμα είναι πως με την απουσία κλασικού ψηλού ο Σαμπόνις σάρωνε τα ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες. Αυτό όμως που μου έκανε την χειρότερη εντύπωση, πιο πολύ ως φίλο των Κινγκς βέβαια, είναι πως παίζουν αρκετά ύπουλα, κάνουν εύκολα flopping (2 φορές ο και επίσημα ηθοποιός από πέρσι "Μπο Κρουζ") ενώ αυτός ο VanVleet είναι κάτι σαν κόπια του Lowry. Θα "πάρει σφυρίγματα με την εμπειρία του" όπως λένε με διακριτικό τρόπο οι σχολιαστές μας.

Στα θετικά ως ομάδα πως πολλές φορές αλλάζουν συνεχώς ρόλους στην επίθεση μιας και σχεδόν όλοι (πλην του Γιανγκ από τους βασικούς) μπορούν να οργανώσουν το παιχνίδι κι έτσι συχνά πυκνά οι δικοί μας κοντοί έπεφταν πάνω στον Σιάκαμ ή τον Μπαρνς και ήταν αρκετά δύσκολο να τους μαρκάρουν ειδικά κοντά στο καλάθι.

Κολόκο και Μπουσέρ (εγώ νόμιζα πως τον έλεγαν "Μπούτσερ" μέχρι πρότινος) δεν ξέρω γιατί δεν έπαιξαν πολύ χρόνο ενώ πχ ο Χερνανγκόμεζ έμεινε αρκετά παραπάνω στο παρκέ χωρίς να κάνει πολλά πράγματα.

Αν και γενικά μου έβγαλαν μία αντιπάθεια (κυρίως λόγω των διαιτητών με τον Μπράουν που είναι γενικά ήρεμος να βγαίνει εκτός εαυτού) νομίζω πως θα περάσουν κάποιες ομάδες σαν την Ιντιάνα πχ εφόσον είναι σχετικά υγιείς (έχω την αίσθηση πως κατά καιρούς έλειπαν διάφοροι παίκτες με τραυματισμούς) και θα τερματίσουν μες στην 8αδα ή έστω θα μπουν στα play in.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 890
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 05, 2023 7:37 am

95-79 υπερ των Μπακς 1΄15΄΄ πριν ληξει ο αγωνας,και οι Ραπτορς το πηγαν παραταση...Ουτε η εθνικη Ελλαδος τετοια ανατροπη :lol:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 05, 2023 9:40 am

j-kidd13 έγραψε:
Πέμ Ιαν 05, 2023 7:37 am
95-79 υπερ των Μπακς 1΄15΄΄ πριν ληξει ο αγωνας,και οι Ραπτορς το πηγαν παραταση...Ουτε η εθνικη Ελλαδος τετοια ανατροπη :lol:
Καλά, ούτε επίτηδες να τα έκαναν αυτά οι Bucks στο τελευταίο ενάμιση λεπτό. 2/4 βολές, λάθος πάσα, λάθος του Γιάννη όταν πήγε να βάλει την μπάλα στο παρκέ και μετά φάουλ για βολές, 5 δευτερόλεπτα, πάτημα γραμμής. Το αποκορύφωμα ήταν που κατάφεραν να δεχτούν 6 (!) πόντους σε μια κατοχή με τρίποντο και φάουλ και στο καπάκι δίποντο. Μόνο αυτοκαλάθι δεν έβαλαν.

0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 09, 2023 7:41 am



Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος παίκτης έκανε τόσο "αφιλτράριστες" δηλώσεις. Προσωπική βεντέτα του διαιτητή με τον Φρεντ ή με το στανιό να πάνε οι Κλίπερς πλέι οφ;
Μία μονομαχία Λέικερς - Κλίπερς στα play in πχ θα είχε τρελό μάρκετινγκ (αν και στα πλει οφ θα ήταν περισσότερα παιχνίδια αλλά δύσκολο να κάτσει στον πρώτο γύρο τουλάχιστον).

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 11, 2023 12:53 pm

megapoxy έγραψε:
Πέμ Μαρ 09, 2023 7:41 am


Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος παίκτης έκανε τόσο "αφιλτράριστες" δηλώσεις. Προσωπική βεντέτα του διαιτητή με τον Φρεντ ή με το στανιό να πάνε οι Κλίπερς πλέι οφ;
Μία μονομαχία Λέικερς - Κλίπερς στα play in πχ θα είχε τρελό μάρκετινγκ (αν και στα πλει οφ θα ήταν περισσότερα παιχνίδια αλλά δύσκολο να κάτσει στον πρώτο γύρο τουλάχιστον).
Νταξ, τα μπινελίκια ήταν αχρείαστα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 21, 2023 3:15 pm

Αποχώρησε ο Nurse. Ο Udoka είναι υποψήφιος.





0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 357
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 22, 2023 4:18 am

mixalisgate7 έγραψε:
Παρ Απρ 21, 2023 3:15 pm
Αποχώρησε ο Nurse. Ο Udoka είναι υποψήφιος.
Δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί αλλά με μία πρώτη ματιά είναι, το λιγότερο, αχάριστο.

0
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 10, 2023 8:13 pm

Ο Darko Rajakovic αναμένεται να είναι ο νέος προπονητής.



0
Απάντηση

Επιστροφή στο “2022-2023 Regular Season + Playoffs”