Indiana Pacers

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2391
Δημοσιεύσεις: 7030
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 02, 2022 8:57 am

Εικόνα

Τι θα δούμε φέτος: Συνεχίζεται το ξήλωμα της ομάδας που αδίκησε τον εαυτό της στις προηγούμενες post season. Λίγα πράγματα φέτος. Αν χρειαζόταν επανεκκίνηση από κάπου ο Haliburton είναι ο παίκτης που θα μπορούσες να βασιστείς και να ξεκινήσεις το rebuilding με στερεές βάσεις. Δίπλα του θα έχει καλούς παίκτες για αυτήν την μεταβατική περίοδο. Αγκάθι ο Turner που είναι φευγάτος αλλά δεν τον θέλει κανείς προς το παρόν. Η τριάδα Hali-Duarte-Hield είναι καλή στα μάτια μου ώστε να αποφεύγονται σκορ με ταπεινωτική εικόνα. Στους ψηλούς αναμένω με περιέργεια να εξελιχθεί το ταλέντο του Σμιθ από Φοίνιξ . Ο #6 Mathurin εχει καλές συστάσεις αλλά μέχρι να βρει νέα ομάδα ο Hield θα περιοριστεί στο rotation από πισω του. Στρατηγός McConnell , κρυφό χαρτί στα φάνταζι ντεκς. :D :D


Depth Chart :

PG: T. Haliburton, T. Mc Connell, A. Nembhard
SG: C. Duarte, L. Galloway, K.Brown
SF: B. Hield, B. Mathurin, T. Taylor, A.Nesmith, D/ Sirvydis,
PF: J. Smith, O. Brissett, J.Johnson
C: M. Turner, D. Theis, I.Jackson, G. Bitadze

Ο Σταρ:
Ιντιάανα: -Aναζητείται Σταρ.
Haliburton: -Παρών!


Στόχος/Πρόβλεψη : Play-in Tournament / 25-57)

3
3 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2391
Δημοσιεύσεις: 7030
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 23, 2022 7:52 am



To steal του draft μέχρι στιγμής ο Mathurin. Στο #6.
Φοβερό σουτ και φοβερό πάθος ο μικρός.


19-7-2 vs Wizzards
26-5-2 vs Spurs
27-7-2 vs Detroit

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 19, 2022 7:11 pm

Το 8-6 μπορεί να θεωρηθεί ένα πολύ καλό ξεκίνημα για αυτούς τους Pacers. Η ομάδα παίζει σε γρήγορο ρυθμό και με πολλά τρίποντα (3οι σε εύστοχα και προσπάθειες, 5οι σε πόντους, 5οι σε pace, 3οι σε ασίστ), ενώ η παρουσία του Turner προσφέρει και μία ας πούμε άμυνα, αν θεωρήσουμε τις τάπες τέτοιο κριτήριο (2οι εκεί στη λίγκα).

Η τριάδα Haliburton-Hield-Turner είναι (αναμενόμενα) μεταξύ των 18 και 22 πόντων μέσο όρο με μοιρασμένες και τις προσπάθειές τους, ενώ στα ίδια νούμερα ερχόμενος από τον πάγκο είναι και η έκπληξη της σεζόν, ο ρούκι Benedict Mathurin που έγραψε και ο φίλος Nashidis παραπάνω. Το υπόλοιπο ρόστερ προσπαθεί να ξεφύγει από την μετριότητα, χωρίς κάποιον να ξεχωρίζει, ούτε ο (τραυματίας πλέον) Duarte έχει την περσινή καλή εικόνα.

Θεωρώ ότι είναι σε καλή building φάση, βέβαια υπάρχει το μεγάλο ερωτηματικό του expiring contract του Turner σε όλο αυτό. Προχθές λέγεται πως εθεάθη ο Pelinka (GM των Lakers) σε πτήση για την Indiana πάντως :secret:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Δεκ 02, 2022 5:03 am

Βλέποντας τους χτες με το Σακραμέντο, δεν ξέρω πως έχουν τόσο καλό ρεκόρ, γενικά δεν τους έβγαιναν πράγματα και νομίζω πως έχουν θέματα εναντίον ομάδες με το δικό μας καλούπι, πολύ γρήγορο ρυθμό δηλαδή (βγάζαμε συχνά αιφνιδιασμούς) ενώ κι η άμυνα τους με εξαίρεση κοντά στο καλάθι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Μάλλον εξαρτώνται πολύ από τα κέφια του "Χάλι" που φαινόταν κάπως νευρικός στο πρώτο του ματς στο Σακραμέντο μετά το περσινό του τρέιντ το οποίο του ήρθε κάπως ξαφνικό σύμφωνα με τους δημοσιογράφους. Παρά την αστοχία του από μακριά νομίζω έχει δουλέψει αρκετά το "release" του και σουτάρει πιο γρήγορα σε σχέση με πέρσι. Ο πιτσιρικάς ο Νέμπχαρντ που "ξέρανε" τους Λέικερς προχτές στην εκπνοή, πήρε 3 τρίποντα ακριβώς από το ίδιο σημείο και αμαρκάριστος και ήταν όλα αρκετά εκτός στόχου. Στάθηκαν και άτυχοι με τον τραυματισμό του Σμιθ που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν ο καλύτερος τους παίκτης και με την αποχώρηση του ξέφυγε εντελώς η διαφορά και πέταξαν άσπρη πετσέτα.

Ο Ματούριν είναι διάβολος, φοβερή εκρηκτικότητα, με το που πάρει τη μπάλα αν κάνει πάτημα όπως θέλει ο ίδιος άντε πιάστον έπειτα αλλά πρέπει να δουλέψει κάπως το θέμα της πάσας, ούτε μία φορά δεν πάσαρε σε κάποιον συμπαίκτη του όταν έκλεινε η άμυνα επάνω του.

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν σκοπό να κάνουν στο θέμα των μεταγραφών, οι Τέρνερ και Χιλντ θεωρητικά είναι έτοιμοι να πάνε αλλού, νομίζω το έχω ξαναγράψει πως ένα τριπλό τρέιντ που θα μπλέξει και το Σακραμέντο δε θα με χαλούσε αν καταλήξει εκεί ο Χολμς με τον οποίο συνεργαζόταν άψογα ο "Χάλι" στους Κινγκς. Έτσι κι αλλιώς θα έχουν μείνει μόνο με τον Μπιτάτζε ως σέντερ , βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να πάρουμε εμείς ως αντάλλαγμα, ίσως αυτόν τον Τζάκσον που δείχνει να είναι καλός στο αμυντικό κομμάτι.

0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Δεκ 06, 2022 7:54 am

Βλέποντας την 4η περίοδο του ματς τους μες στο Γκόλντεν Στέιτ δε θύμιζε σε τίποτα την ομάδα κόντρα στην οποία οι Κινγκς έκαναν σχεδόν περίπατο μία εβδομάδα πριν.
Χωρίς Χαλιμπούρτον και Μάιλς Τέρνερ πήγαν και πήραν διπλό εκεί μέσα, ποιος θα το περίμενε. Ο Κάρι που χτες νωρίς έγινε viral από το βιντεάκι που κυκλοφορούσε στα πλαίσια μιας φωτογράφισης που τα έβαζε από τη μία άκρη του παρκέ στην άλλη, έχασε το ματς μόνος του. Δεν ξέρω αν είναι δικαιολογία πως έλειπε ο Ουίγγινς σήμερα με τον Πουλ να παίρνει τη θέση του στην πεντάδα και τον Ντι Βιτσέντζο κυρίως να ανεβαίνει στο rotation.

Βασικά η Ιντιάνα έδειξε χαρακτήρα μιας και νικούσε αρχικά με 18 πόντους νομίζω και βρέθηκε να χάνει, ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα αλλά ο Κλέι κυρίως και ο Πουλ με κάποια ξεσπάσματα έκαναν πάλι την ανατροπή στα μέσα του 4ου 12λέπτου. Εκεί μίλησε ο Νέμπχαρντ ο οποίος έβαλε 2 συνεχόμενα τρίποντα μόνος του με step back και πιεζόμενος και τους ξέρανε. Ήταν και λίγο άτυχοι οι Ουόριορς μιας και ένα σουτ του Πουλ κι ένα κάρφωμα του Μούντι νομίζω "μπήκαν και βγηκαν". Ε ο Νέμπχαρντ έβαλε άλλα δύο σουτ από μέση απόσταση και το τέλειωσε το ματς. Ο έτερος ρούκι της ομάδας και εκ των φαβορί για ρούκι της χρονιάς Ματούριν που ξεκίνησε βασικός λόγω των απουσιών δεν τα πήγε τόσο καλά ενώ ο Σμιθ που εντυπωσίασε στο Σακραμέντο μέχρι να τραυματιστεί ήταν και πάλι εκ των πρωταγωνιστών.

Ο Καρλάιλ στη συνέντευξη τύπου δήλωσε πως σε λίγα χρόνια όταν το Hoopshype κάνει "redrafting" την γενιά του 2022, ο Νέμπχαρντ θα βρίσκεται στο τοπ15 ή στο τοπ10 από το νούμερο 31 που ήταν κανονικά.

Πρώτο ματς έλεγαν οι εκφωνητές που ο Κάρι ήταν τόσο κακός, θεωρούσαν πως η άμυνα ήταν καταπληκτική επάνω του αλλά σε μένα φαινόταν εκνευρισμένος και είχε πεισμώσει ντε και καλά να πάρει το ματς μόνος του επανορθώνοντας για την κακή του βραδιά. Αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν άστοχες προσωπικές ενέργειες και κάποια λάθη ενώ μόνο 2 βολές πρέπει να έβαλε προς το τέλος. Τώρα οι Ουόριορς έχουν τα επόμενα 7/8 ματς εκτός έδρας μέχρι τα Χριστούγεννα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σε θέση να κάνουν χαρούμενες γιορτές φέτος.



0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3240
Δημοσιεύσεις: 6058
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 06, 2022 10:47 pm

Ο Andrew Nembhard έπρεπε να είχε κάνει λίγο καλύτερη κολλεγιακή καριέρα από αυτή που τελικά έκανε, σε δύο από τα καλύτερα κολλέγια (Florida και Gonzaga), κάτι που ίσως να έπαιξε το ρόλο του στη πτώση του στο περυσινό draft. Στα συν του είναι ότι ο Nurse τον πίστευε και τον πιστεύει αφού είχε παίξει υπό τις οδηγίες του σε αρκετά παιχνίδια σαν διεθνής με τον Καναδά κάτι που πιστεύω ότι τον ωρίμασε (World Cup και παράθυρα).

Μπορεί να γίνει ένας νέος Brogdon ή κάτι αντίστοιχο (σουτάρουν και οι δύο με ένα περίεργο στυλ :D :P ) πάντως αν συνεχίσει να βελτιώνεται πολύ δύσκολα θα συνυπάρξει με τον παιχταρά Haliburton σε αυτό το ρόστερ, ενδεικτικό είναι το NET τους που όταν βρίσκονται μαζί είναι από τα χειρότερα των Pacers. Εκτός και αν ο Carlisle βρει τη χρυσή τομή.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Δεκ 30, 2022 4:38 am



Άλλο ένα ρεκόρ έσπασε λοιπόν χθες βράδυ στο ΝΒΑ.

(Off topic) O Χιλντ που έκανε δηλώσεις πως έχει δει όλα τα φετινά ματς των Κινγκς, πως θέλει να πάνε πλει οφ κτλ, έγινε δεκτός με αποδοκιμασίες στο ματς κόντρα στην Ιντιάνα (σε αντίθεση με τον "Χάλι"). Λίγες μέρες πριν έγινε viral γιατί σε ένα shootaround και κατά τη διάρκεια συνέντευξης ενός συμπαίκτη του είπε το παρακάτω...



On topic και πάλι, ο συμπαίκτης του έκανε ένα εντελώς "τραμπολινάτο" κάρφωμα εναντίον του Κλίβελαντ, ο Nesmith βασικά, όχι απλά σκέτο "συμπαίκτης".



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “2022-2023 Regular Season + Playoffs”